Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

W krajach wysoko rozwiniętych społeczeństwo starzeje się z roku na rok coraz bardziej. Oznacza to, że w szybkim tempie rośnie liczba osób po 60 roku życia, często obarczonych wieloma schorzeniami oraz nie w pełni sprawnych, które wymagają pomocy osób z zewnątrz...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:30:47

Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

W krajach wysoko rozwiniętych społeczeństwo starzeje się z roku na rok coraz bardziej. Oznacza to, że w szybkim tempie rośnie liczba osób po 60 roku życia, często obarczonych wieloma schorzeniami oraz nie w pełni sprawnych, które wymagają pomocy osób z zewnątrz. Choć przyjęło się, że obowiązek opieki nad seniorami rodziny pełnią jej młodsi członkowie, nie zawsze są oni w stanie podołać opiece nad starszym i schorowanym krewnym. Przeszkodą staje się wymagające życie zawodowe, posiadanie dzieci, brak czasu, cierpliwości czy umiejętności, by sprostać całodobowej opiece nad osobą starszą. W tej sytuacji drastycznie rośnie zapotrzebowanie na opiekunów z zewnątrz, osoby, które będą mogły zawodowo zająć się wymagającymi pomocy seniorami.  Opiekun osoby starszej nie musi posiadać wykształcenia medycznego, powinien jednak być wyposażony w pewne kwalifikacje, dzięki którym będzie w stanie sprostać wymogom opieki nad osobą starszą.

Praca w Polsce czy zagranicą?

Bardzo ważnym pytaniem, na jakie musi sobie odpowiedzieć potencjalny opiekun jest decyzja o tym, gdzie podejmie pracę. Jeśli czeka go opiekowanie się osobą starszą w kraju, może on skupić się tylko na medyczno-pielęgnacyjnym aspekcie swojej pracy. Wyjazd za granicę wiąże się jednak z dodatkowymi wymaganiami. Najczęściej pracodawcy poszukujący opiekunów wymagają znajomości języka ojczystego kraju, z jakiego pochodzą. Znajomość ta musi być na poziomie przynajmniej komunikatywnym, co oznacza bezproblemowe porozumienie się ze zleceniodawcą oraz podopiecznym. Często zdarza się, że do podopiecznego leżącego przyjeżdża codziennie służba medyczna, która podaje choremu leki i zmienia opatrunki. W tej sytuacji znajomość języka jest ważna, aby zrozumieć zalecenia wydawane przez personel medyczny i prawidłowo do nich się dostosować.  Jadąc do innego kraju warto też poznać podstawowe zasady opieki społecznej i zdrowotnej funkcjonujące na jego obszarze.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d22.jpg

Wiedza medyczna opiekunek osób starszych

Opiekunowie osób starszych często zastanawiają się, jaką ilość wiedzy z zakresu medycyny i pielęgniarstwa powinni posiadać. Faktem jest, że dodatkowe przeszkolenie medyczne może być pomocne w przyszłej pracy, a doświadczenie szpitalne lub środowiskowe w opiece nad osobami starszymi zdecydowanie się przydaje. Nie jest natomiast konieczne, aby przyszły opiekun znał symptomy wszystkich chorób, umiał podawać zastrzyki lub znał zasady rehabilitacji osób chorych. W większości przypadków opieki nad osobami starszymi, podopieczni mają zapewnioną pomoc medyczną pochodzącą z innych źródeł. Niewątpliwie jednak w przyszłej pracy przydatna jest znajomość chorób, na które cierpi nasz podopieczny: jej objawów, możliwych komplikacji zdrowotnych, jakie mogą wystąpić oraz symptomów pogorszenia stanu pacjenta. Należy także wiedzieć, czego absolutnie nie wolno choremu cierpiącemu na dane schorzenie ( intensywny wysiłek, określone produkty spożywcze).  Jeśli podopieczny jest osobą leżącą, konieczne jest poznanie zasad profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz przeciwodleżynowej, która w wielu sytuacjach może ratować życie i zdrowie pacjenta.

Cechy interpersonalne

Dobry opiekun medyczny to jednak nie tylko osoba, która posiada określone podstawy teoretyczne  i potrafi komunikować się ze swoim podopiecznym. Pracując z osobą starszą i schorowaną niezwykle ważny jest również zestaw innych cech, których nie sposób zmierzyć dostępnymi skalami. Na pierwszy plan wysuwa się cierpliwość oraz wysoka kultura osobista. Chory podopieczny może być nieuprzejmy, drażliwy, podirytowany oraz przelewać swój żal i frustrację na każdą napotkaną osobę, w tym swojego opiekuna. Dyskomfort, jakiego doznaje człowiek unieruchomiony i uzależniony od pomocy innych  jest trudny do zrozumienia dla osoby zdrowej. Ważnym jest, aby opiekun umiał przełamać barierę dzielącą go od podopiecznego i zdobył jego zaufanie. Potrzebna jest do tego duża doza wyrozumiałości, empatii oraz odporności psychicznej.

Stan zdrowia opiekuna osoby starszej

Niebagatelne znaczenie ma również stan zdrowia opiekuna osoby starszej. Pracując z osobami niepełnosprawnymi musimy pamiętać o własnych ograniczeniach fizycznych i nie podejmować wysiłku ponad miarę. Przeciwwskazaniem do wykonywania pracy opiekuna osoby starszej mogą być choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, przepukliny pachwinowe oraz inne schorzenia, w których niewskazane jest podnoszenie ciężarów.  Opiekun osoby starszej powinien być też osobą wolną od nałogu alkoholowego ( niektórzy pracodawcy wymagają również osób niepalących).

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-10-26 14:46:14

Zefirek_aj
New member
Zarejestrowany: 2012-10-26
Posty: 2

Re: Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Mnie się wydaje, że nie tylko wykształcenie jest ważne, w sensie, że nie musimy być wykwalifikowanymi pielęgniarkami, aczkolwiek kurs opiekunki osób starszych nie zaszkodzi. Ja akurat nie mam takiego kursu, ale w tym fachu jestem już dobre 7-8 lat. Wiele się nauczyłam w pracy. Każdy pacjent, to było i w zasadzie nadal jest nowe wyzwanie, nowe doświadczenie. Wiadomo, że przy każdym uczę się czegoś nowego. Ale dużo rzeczy mam już opanowane, bo i miałam lżejsze i cięższe przypadki. Umiem zając się osoba leżącą, jak i chodzącą, czy poruszającą się na wózku. Wiele tez zawdzięczam swojej cierpliwości i umiejętności podejścia do ludzi. Bardzo dużo zależy właśnie od cech osobowych i od tego, czy opiekunki mają serce do tej pracy czy nie.

Offline

 

#3 2012-10-26 15:24:01

Krycha
Member
Zarejestrowany: 2012-10-08
Posty: 56

Re: Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Zgadzam się z Zefirkiem, serce do pracy jest bardzo ważne, dodam tylko, że czasem oprócz praktyki, trzeba mieć tez wiedzę i doczytywać, nigdy się tyle o chorobach nie dowiedziałam, jak podczas wyjazdów...

Offline

 

#4 2012-10-29 09:15:26

verso
New member
Zarejestrowany: 2012-10-26
Posty: 6

Re: Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Nawet najlepsze kursy nie dadzą tyle wiedzy co opieka w praktyce. Nie ma to jak przekonac się na własnej skórze, co to znaczy choroba, gdzie po prostu trzeba sobie jakoś poradzić. Cięzko jest na początku, żeby w ogóle pracę dostać jako opiekunka, ale każdy następny wyjazd to nowe doświadczenie i lepsze kwalifikacje. Ja przy pierwszym wyjeździe miałam panią z silną demencja. Powiem Wam-dużo sie przy niej natrudziłam, napłakałam i co tylko. Ale jak patrzę na to z perspektywy czasu, to wiele mi to dało, jestem teraz chyba silniejsza psychicznie i bardziej odporna. I na pewno nie można mieć tym starszym ludziom za złe jak się zachowują i do nas podchodzą, bo to często jest kwestia choroby.

Offline

 

#5 2012-10-29 10:38:28

Kamilakoz
Member
Zarejestrowany: 2011-10-15
Posty: 343

Re: Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osoby starszej?

Verso masz racje. Praktyka jest bardzo wazna ale ja mimo tego lubie poczytac sobie forum. Duzo koloezanek opisuje co im sie przytrafiło a kiedys to samo moze spotkac mnie. Wiec kazda forma wiedzy jest dobra. Czlowiek sie uczy przez cale zycie.

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Jakie naturalne zioła dla podopiecznych? - Mam pytanie, niedawno zaczęłam opiekować się starszą panią. Spędzam z nią mnóstwo czasu a co za tym idzie mam mnóstwo obowiązków w jej domu...

Chciałabym pracować jako opiekunka, ale... - Dzień dobry, Myślę o podjęciu pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech. Lubię przebywać z osobami starszymi, jestem cierpliwa, spokojna, nie irytuje mnie powtarzanie 10 razy dziennie tego samego (po części opiekuję się babcią z początkami demencji, więc zachowania seniorów nie są mi obce)...

Opiekun/Opiekunka osób starszych - Niemcy - Poszukujemy osób, które chciałyby pracować jako opiekunka/opiekun osoby starszej na terenie Niemiec. Oferujemy: - bezpieczną i legalną formę współpracy, - atrakcyjne zarobki, - opiekę polskojęzycznego koordynatora na miejscu, - terminową wypłata wynagrodzeń, - profesjonalną i życzliwą obsługę, - ubezpieczenie oraz składki ZUS, - zakwaterowanie i wyżywienie w domu osoby podopiecznej, - zorganizowany transport z adresu domowego na adres podopiecznych, - bezpieczne i sprawdzone miejsca pracy...

Książka "(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja" - Książka będzie dostępna podobnie jak "Perły rzucone przed damy" w wielu księgarniach internetowych. Premiera już 11...

Jakie łatwe do uprawy rosliny domowe polecicie - Jak w temacie, Postanowiłam kupić sobie kilka nowych roślinek do domu. Jakie roślinki polecicie? Najlepiej łatwe w uprawie.

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies