Choroby układu ruchu u osób starszych

Sprawność fizyczna każdego z nas pogarsza się z wiekiem. Na ten nieunikniony proces mają wpływ nie tylko naturalne zmiany, jak utrata gęstości kości, osteoporoza czy zwyrodnienia stawowe, ale też kontuzje i urazy, na jakie podatne są osoby starsze...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:29:12

Choroby układu ruchu u osób starszych

Sprawność fizyczna każdego z nas pogarsza się z wiekiem. Na ten nieunikniony proces mają wpływ nie tylko naturalne zmiany, jak utrata gęstości kości, osteoporoza czy zwyrodnienia stawowe, ale też kontuzje i urazy, na jakie podatne są osoby starsze. Każdy z takich wypadków może nieodwracalnie upośledzać możliwości ruchowe seniora i skazywać go na konieczność korzystania z przyrządów ortopedycznych wspomagających chód lub  na pomoc osób drugich. Ogromnym problemem bywa też zachęcenie osoby starszej do podjęcia aktywności fizycznej, choćby w minimalnym stopniu. Przeszkodą staje się lęk przed upadkiem, złamaniem, bólem, jaki może towarzyszyć poruszaniu się, a także obawa przed konfrontacją z własną niesprawnością.  Aby pomóc osobie starszej konieczne jest zmierzenie się nie tylko z jej inwalidztwem fizycznym, ale też z obciążoną przez ten stan psychiką.

Objawy niesprawności fizycznej

Ból  jest zwykle pierwszym rozpoznawalnym symptomem choroby dotykającej stawy lub mięśnie seniora.  Charakter bólu może być wskazówką, z jakim schorzeniem mamy do czynienia.  Opiekun osoby starszej powinien zwrócić uwagę na to, czy ból występuje samoistnie i w spoczynku czy też jest prowokowany wysiłkiem fizycznym lub obciążeniem. Ważne jest również, jak chory opisuje swoje dolegliwości (ból gniotący, kłujący, przeszywający, palący). Zwyrodnienie kręgosłupa, częste u osób starszych, może objawiać się bólami w odległych okolicach ciała: dłoniach, stopach, barkach. Są one związane z uciskiem patologicznie zmienionego odcinka kręgosłupa na poszczególne nerwy pacjenta. Nerwobóle są zwykle odczuwane jako przykre, wyraźnie nasilone bóle kłujące, często połączone z zaburzeniami czucia: jego ubytkiem lub przeczulicą określonych miejsc (pieczenie, palenie skóry). Zwyrodnienia stawów dotyczą zwykle drobnych struktur kostno-chrzęstnych na dłoniach i stopach, rzadziej stawów kolanowych. Dominują bóle gniotące, uciskające, w zależności od przyczyn choroby nasilające się rano lub wieczorem.  Chory nie może wykonać pełnego ruchu w stawie, jaki dotychczas leżał w zasięgu jego możliwości.  Inne choroby układu ruchu mogą dotyczyć określonych struktur i wyraźnie wskazywać na proces zwyrodnieniowy w tym miejscu, na przykład zespół cieśni nadgarstka  czy ostrogi piętowe.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d23.jpg

Przyczyny chorób układu ruchu

Najczęstsze przyczyny chorób układu ruchu to zmiany zwyrodnieniowe.  Tym ogólnym pojęciem określa się wszystkie patologiczne procesy zachodzące w stawach (następstwa zmian zapalnych, nieprawidłowości anatomicznych czy toczącego się procesu immunologicznego). Dużym obciążeniem dla stawów jest znaczna otyłość oraz wysokotłuszczowa dieta, która nasila proces destrukcji elementów stawu. Drugim zagrożeniem dla osób starszych jest osteoporoza, choroba, która zmniejsza gęstość tkanki kostnej i zwiększa ryzyko złamań, które wolno się goją.  Wywołanie niektórych schorzeń może być też skutkiem długotrwałego drażnienia poszczególnych miejsc, na przykład zespół cieśni nadgarstka u kobiet, które wiele lat pisały na maszynie lub szyły.

Możliwe powikłania

Bezpośrednim skutkiem chorób narządu ruchu jest upośledzenie sprawności fizycznej. Jest ono stopniowe i początkowe może być niezauważane przez chorego, który z wiekiem samoistnie rusza się mniej i zaprzestaje uprawiania sportów. Z czasem jednak dochodzi do zmian tak nasilonych, że chory ze zdrowego, aktywnego człowieka zmienia się w osobę niesprawną i uzależnioną od pomocy z zewnątrz.  Jeśli zmiany mają podłoże osteoporotyczne może dojść do groźnych złamań szyjki kości udowej, które często przykuwają chorego do łóżka dożywotnio. Unieruchomienie ma fatalne skutki dla osób starszych-  jest przyczyną zakrzepów naczyniowych, nasila choroby przewlekłe, jak nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia oraz bezpośrednio pogarsza rokowanie chorego.

Jak opiekować się podopiecznym niesprawnym fizycznie?

Kompleksowa opieka nad osobą z chorobami narządu ruchu wymaga współpracy opiekuna oraz rehabilitanta medycznego, którego praca polega głównie na usprawnianiu osoby chorej i zachęcaniu jej do podejmowania wysiłku fizycznego dostosowanego do jej możliwości. Dolegliwości bólowe mogą być przyczyną nadużywania leków przeciwbólowych. Opiekun musi pamiętać, że nawet preparaty dostępne bez recepty nie powinny być stosowane przewlekle, a poza farmakologią jest wiele innych metod walki z bólem: naświetlania, masaże, laseroterapia lub zabiegi chirurgiczne blokujące odczuwanie bólu.  W wielu przypadkach pomocna bywa redukcja masy ciała, która przyczynia się do zmniejszenia obciążenia stawów i minimalizuje bóle tych okolic. Bezruch i pozostawanie w jednej pozycji, która przynosi ulgę nie są korzystnych rozwiązaniem.  Nawet drobne aktywności fizyczne, zmierzenie się ze swoją niesprawnością (oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa chorego) są pomocne zarówno dla leczenia mierzalnych dolegliwości fizycznych, jak i redukowania stresu wynikającego z postępującej choroby.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-10-12 10:30:30

pumba
Member
Zarejestrowany: 2012-09-11
Posty: 32

Re: Choroby układu ruchu u osób starszych

Nic tylko brać chorego na spacerki. Świeże powietrze i trochę ruchu nikomu nigdy nie zaszkodzilo, a wręcz pomaga. Tyle nawet starszych ludzi uprawia teraz nordic walking, że az szok. Taka się moda na te kijki zrobiła.. Ale to bardzo dobrze, bo jakby Ci wszyscy ludzie mieli siedzieć w domu, to niech juz sobie biora te kijki i lecą na dwór polatać! Jak najwięcej i jak najczęściej! Moja znajoma zapisała nawet swoich rodziców na aerobik dla seniorów. Chodza głównie Panie, ale mają tam kilku rodzynków:) Według mnie ktoś wpadł na świetny pomysł. Starszych ludzi trzeba przecież jakoś zaktywizować. Nie dość, że zażywają tam ruchu, to spotykają się ze znajomymi. Podobno od czego czasu są weselsi i mniej marudzą! wink

Offline

 

#3 2013-02-07 20:54:54

liszkazielona
Member
Zarejestrowany: 2013-02-07
Posty: 14

Re: Choroby układu ruchu u osób starszych

Zarejestrowałam się by odpowiedzieć na poprzedniego posta, który mnie nieco zjeżył, mimo zasadniczo niegłupiego podejścia. Otóż należy pamiętać, że nie każda forma aktywności jest dla każdego. U osób starszych, ze zmianami zwyrodnieniowymi, przeforsowanie stawów jest czymś strasznym. Bolesnym i trudnym do leczenia, Owszem, możliwym, ale trudnym. Mój tata ma 85 lat. Jest niezwykle czynny i ruchowo i intelektualnie. Jeszcze rok temu żeglował, jeździ rowerem, sam robi zakupy... Jednak ma spore problemy ze stawami kolanowymi. Podejmował rożne sposoby leczenia, włącznie z wizytą u wziętego w mojej miejscowości lekarza zwalczającego ból jakimiś naciąganiami. Na moment wszystko pomagało. Jednak trwalsze efekty uzyskał dopiero po krioterapii i kuracji preparatem z kolagenem typu II. Akurat mój ojciec brał vital3, ale są też inne środki z tym rodzajem kolagenu. Kuracja trwała ponad pół roku i, jak mniemam, powtórzy ją jeszcze za jakiś czas, bo cudów nie ma, młodzieńcem się nie stanie. Ale dopiero to pozwoliło mu na chodzenie z kijami. Nie przesadzajmy więc z gonieniem naszych seniorów do nordic walkingu, bo możemy im zrobić więcej krzywdy niż pożytku.

Offline

 

#4 2013-02-07 21:18:41

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Choroby układu ruchu u osób starszych

Do "liszkazielona". Przyznaję Ci rację. Też tak uważam.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-02-07 21:18:58)

Offline

 

#5 2013-02-08 00:59:23

liszkazielona
Member
Zarejestrowany: 2013-02-07
Posty: 14

Re: Choroby układu ruchu u osób starszych

Dziękuję. Nie lubię w "pierwszych słowach mego listu" na kogoś napadać, ale zeźliłam się smile.

Offline

 

#6 2013-03-05 16:23:14

poziomka
Member
Zarejestrowany: 2012-08-12
Posty: 316

Re: Choroby układu ruchu u osób starszych

Aktywność fizyczna i umysłowa jest bardzo ważna w każdym wieku.  Ale bardzo słusznie pisze koleżanka, że nie dla każdego  nadaje się każda forma aktywności fizycznej, / umysłowej zresztą też/,  ze względu na wiek , schorzenia.. ..  Ja dodałabym jeszcze , że należałoby również uwzględniać na ile każdy podopieczny był  aktywny fizycznie  w przeszłości , bo  kto miał przez lata pracę siedzącą i mało ruchu , nie zachowa takich zdolności na starość  jak ta nauczycielka fitness , którą dla ciekawości Wam tu przedstawiam:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl … m0KjKeF_hY

http://www.youtube.com/watch?v=WkihmmV0Lvc

A kogo ciekawi np. joga dla seniorów, Tai Chi Chuan Nording walking , kinezjologia i różne ćwiczenia możecie zobaczyć na youtube tutaj:

http://www.mindwellness.eu/descargas/Handbook-PL.pdf   

Myślę, że niektóre mogą się przydać nie tylko naszym podopiecznym, ale i starszym krewnym w rodzinie.

-Filmiki są zamieszczone w podanym linku ,  a konkretnie w znalezionym w internecie:  "Podręczniku do ćwiczenia umysłu dla  osób starszych."

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Omawia  m. innymi problemy starzenia w Europie , utrzymanie aktywności intelektualnej, różne formy aktywności fizycznej...

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Dom opieki dla starszych! - Witajcie! Piszę tutaj w dość nietypowej dla mnie sprawie. Moja koleżanka mnie zapytała gdzie może oddać swoją babcie do domu starości...

Depresja u osób starszych - Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna...

Zaparcia u osób w podeszłym wieku - Witam. Czy znacie bezpieczne preparaty na zaparcia dla osób starszych? Czy podawaliście je kiedyś? Jak działają?

Blog opiekunki osób starszych,autorki książki Perły rzucone przed damy - http://kasiaperla.blogspot.com Zapraszam.

Kaszel u osób starszych - Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Od jakiegoś czasu zaglądam na forum i widzę, że poruszacie tutaj rózne tematy...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies