img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!



Syndrom stresu opiekuna (CSS) osoby chorej

Opiekun osoby starszej i schorowanej narażony jest na wypalenie zawodowe dużo częściej niż przedstawiciele innych zawodów. Jest to związane z nieustanną pracą i dzieleniem dnia z osobą cierpiącą, przygnębioną, apatyczną oraz brak kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym...

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:25:45

Syndrom stresu opiekuna (CSS) osoby chorej

Opiekun osoby starszej i schorowanej narażony jest na wypalenie zawodowe dużo częściej niż przedstawiciele innych zawodów. Jest to związane z nieustanną pracą i dzieleniem dnia z osobą cierpiącą, przygnębioną, apatyczną oraz brak kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Podopieczny bywa też często rozżalony, sfrustrowany i może przelewać swoje pretensje na osobę opiekuna. Często dodatkowym czynnikiem wywołującym stres u opiekuna jest praca w dużym oddaleniu od domu, rodziny, w zupełnie obcym środowisku oraz nieustanne porozumiewanie się w obcym języku. Na wszystkie te zmiany oraz stan zdrowotny, jaki w ich następstwie powstaje znaleziono nawet termin medyczny określany jako zespół stresu opiekuna  (CSS- Caregiver Stress Syndrome). Warto zainteresować się jego objawami, jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy związane z pracą.

Jakie są najczęstsze symptomy zespołu stresu opiekuna?

Stres jest w rzeczywistości reakcją obronną naszego organizmu, który w ten sposób mobilizuje się do walki z przeciwnościami losu, pobudza przepływ krwi przez ważne dla życia organy, poprawia wydolność mięśni oraz rozjaśnia nasz umysł. Niestety długotrwały stres nie niesie już za sobą tylu korzyści. Zamiast pobudzać ciało do walki przewlekłe kłopoty w otoczeniu oraz stałe podenerwowanie prowadzą raczej do wyczerpania naturalnych rezerw energetycznych organizmu. W następstwie tego pojawiają się emocjonalne oraz fizyczne zmiany w naszym organizmie. Częstym przejawem zespołu CSS jest złość na podopiecznego, sytuację, w jakiej się znaleźliśmy oraz niechęć do wykonywania codziennych czynności.  Najmniejsze niepowodzenie może wtedy wywołać rozdrażnienie i irytację oraz trudny do opanowania gniew. Bywa również, że osobie opiekującej się osobą chorą i starszą towarzyszy nieustanne poczucie winy z powodu zaniedbywania swoich obowiązków, nieumiejętnego ich wykonywania lub tłumionej złości na pacjenta. Wiele z tym symptomów może być znacznie wyolbrzymionych, to znaczy może je odczuwać osoba, która wykonuje swoje obowiązki poprawnie i właściwie. Do zmian emocjonalnych dołączają często dolegliwości fizyczne związane z przewlekłym stresem. Najczęściej są to nawracające bóle głowy, zaburzenia snu,  apetytu, problemy trawienne inne bóle kostno-stawowe, zaburzenia pamięci i koncentracji, nasilenie już istniejących chorób.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d19.jpg

Do czego może prowadzić zespół stresu opiekuna?

Wiele osób przyjmuje swój stan jako przemijające osłabienie, niechęć do pracy czy nawet lenistwo. Tymczasem przewlekający się zespół stresu może mieć poważne skutki zdrowotne, którym można i powinno się w porę zaradzić. Najczęstszym powikłaniem CSS jest depresja opiekuna, która sprowadza na niego utratę chęci do działania, upośledza kontakty społeczne i izoluje osobę chorą.  Opiekun w depresji może zaniedbywać swoje obowiązki,  stwarzać zagrożenie dla podopiecznego oraz siebie.  Innym schorzeniem, jakie może rozwinąć się w wyniku przewlekłego stresu są zespoły bólowe nieokreślonego pochodzenia, najczęściej napięciowe bóle głowy oraz kręgosłupa, a także zaburzenia układu pokarmowego.  Osoba taka może być wiele lat leczona i błędnie diagnozowana w kierunku innych schorzeń, podczas gdy podłoże chorobowe leży w jej stanie psychicznym. Wreszcie przewlekły stres poważnie nadwyręża nasz układ odpornościowy, torując wielu infekcjom drogę do naszego organizmu.

Jak radzić sobie z zespołem stresu opiekuna?

Pierwsze objawy zespołu CSS mogą być opanowane przez samego opiekuna, warto jednak pamiętać, że poważniejsze symptomy schorzenia wymagają najczęściej pomocy psychologa. Opiekun osoby chorej powinien pamiętać, że poza pracą na rzecz swojego podopiecznego posiada on także własne życie i w toku codziennych czynności nie może o nim zapominać. Aby nasza praca była lepsza i wydajniejsza niezbędny jest czas na odpoczynek, relaks, pójście na spacer, oczyszczenie myśli z problemów chorego oraz zajmowanie się rzeczami, które lubimy. Pomocne bywa rozmawianie z innymi osobami, przekazywanie im swoich emocji, problemów oraz uczuć. Wielu opiekunom pomaga również kontakt z innymi osobami pracującymi na podobnym stanowisku i dzielenie się doświadczeniami. Ważne jest, aby nie obwiniać się za stan pacjenta, nie poddawać się, jeśli po raz kolejny wygrywa choroba, a nie my oraz znajdować w sobie siłę na walkę z kolejnymi problemami zdrowotnymi chorego. Jeśli chory jest uciążliwy, marudny i sfrustrowany warto tłumaczyć jego zachowanie chorobą i cierpieniem, a nie celową złośliwością skierowaną przeciwko nam. Ułatwia to pracę oraz zmienia nasze nastawienie do podopiecznego. Na koniec należy pamiętać, że jeśli wyraźnie odczuwamy, że nie jesteśmy w stanie sprostać sytuacji i nie będzie to możliwe w najbliższej przyszłości, nie jest wstydem przyznać się do błędu i zrezygnować z pracy nad konkretnym podopiecznym, zamiast tkwić w męczącej i stresującej dla nas sytuacji.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-10-09 11:26:51

elizka54
Member
Zarejestrowany: 2012-08-23
Posty: 17

Re: Syndrom stresu opiekuna (CSS) osoby chorej

Czyli już wiem, co mi dolegało ... rzeczywiście miałam takie dolegliwości. Myślałam, że tęsknię za domem po prostu bardziej niż zwykle, ale widać ,że tutaj mogło u mnie chodzić o stres.

Offline

 

#3 2012-11-20 09:47:14

terrakota
New member
Zarejestrowany: 2012-11-14
Posty: 3

Re: Syndrom stresu opiekuna (CSS) osoby chorej

Dziwne byłoby, gdybysmy się nie stresowały, jadąc za granicę. Każda praca to przecież jakies niewiadome, nowe sytuacje, do których nie jestesmy przyzwyczajone. Zbyt mało wiemy o przyszłej stelli i często jedziemy w ciemno. Na miejscu dopiero okazuje się co na nas czekało. I jak tu nie przeżywać? Jednej opiekunce trafi się fajna rodzina i będzie się z nimi dobrze dogadywać, a innej zrzędliwy podopieczny, albo dzieci, które caly czas maja o coś pretensje. Ludzie są rózni i nie można przewidzieć, co się wydarzy. Jak ktoś ma stelle ok, to jedynie może tęsknić za rodziną, to jest normalne. No a jak ktoś pechowo trafi, to cóż..trzeba jakoś przetrzymać. Stres na pewno będzie, bo kto lubi konflikty i napiętą atmosferę?

Offline

 

#4 2023-02-01 14:16:12

mariaj
Member
Zarejestrowany: 2015-04-14
Posty: 205

Re: Syndrom stresu opiekuna (CSS) osoby chorej

Witam   !!!  Podejmując się pracy opiekuna zmagamy się z licznymi problemami. Minie trochę czasu zanim oswoimy się z przyzwyczajeniami podopiecznego . Komunikacja w języku niemieckim ,może dostarczać nam dodatkowego  stresu . Martwimy się ,czy właściwie spełniamy wymagania podopiecznego . Istnieje potrzeba odreagowania na istniejący stres i potrzeba odpoczynku .

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Jaka opieka osoby z Alzheimerem? - Czy ktoś ma doświadczenie w tego typu opiece? Pozdrawiam

Osoby leżące - czy firmy o tym informują ? - czy firmy mówią przyszłej opiekunce o np. tym, że dana osoba leży, czy, że trzeba ją dźwigać? Czy są też osoby na chodzie mimo, że potrzebują opiekunki?

Jedna czy dwie osoby? - Witajcie Dostałam ofertę do..jednej osoby ale pani z agencji powiedziała że wyjazd jest na 6 tygodni bo jest tam stała opiekunka ale...

Jak wygląda Boże Narodzenie Opiekunki/Opiekuna w pracy? - Czy przygotowujecie polskie dania wigilijne? Czy rodziny niemieckie szanują naszą tradycję wigilijną? Jak obchodzą święta Bożego Narodzenia PDP w Niemczech, w różnych regionach? A może przygotowujecie dla siebie osobno i dla PDP jej dania świąteczne? Podzielcie się, proszę swoimi doświadczeniami oraz menu świątecznym.

Praca dla piekunki osoby starszej w Niemczech - Hej chciałam was zapytać czy korzystaliście z usług firmy eurocare znalazłam ofertę tej firmy na stronie http://eurocare...

Stopka forum