img

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - do?acz do nas !!!



Zaćma i jaskra u osób starszych

Ostrość wzroku spada w miarę upływu lat. Nawet osoby obdarzone dotychczas sokolim wzrokiem w podeszłym wieku muszą korzystać ze szkieł korekcyjnych, aby przeczytać książkę, gazetę lub niewielki druk na opakowaniu produktów w sklepie...

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:23:53

Zaćma i jaskra u osób starszych

Ostrość wzroku spada w miarę upływu lat. Nawet osoby obdarzone dotychczas sokolim wzrokiem w podeszłym wieku muszą korzystać ze szkieł korekcyjnych, aby przeczytać książkę, gazetę lub niewielki druk na opakowaniu produktów w sklepie. Nie są to zmiany niepokojące. Ważne jest jednak, aby odróżnić ten postępujący proces starczych zaburzeń akomodacji oka (utrudnione widzenie przedmiotów z bliska, dalekowzroczność) od innych, dużo groźniejszych zaburzeń widzenia.  Najczęstsze schorzenia okulistyczne dotykające seniorów to zaćma oraz jaskra. Każda z nich może w dużym stopniu upośledzać widzenie pacjenta, a w skrajnej postaci prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na szczęście zarówno zaćmę, jak i jaskrę można skutecznie leczyć, ograniczając ryzyko ich powikłań.

Jak odróżnić zaćmę i jaskrę?

Chociaż obydwa schorzenia dotykają narządu wzroku, każde z nich przebiega w nieco innym mechanizmie, co przekłada się na znaczne zróżnicowanie objawów. Jaskra może przebiegać w sposób nagły i gwałtowny lub tlić się powoli w oku pacjenta powodując zmiany przewlekłe, ale mniej nasilone. Ponieważ w przebiegu jaskry rośnie ciśnienie płynu wewnątrzgałkowego stale obecnego  w oku, chory może odczuwać silne bóle w oczodole, bóle głowy, promieniujące również do szyi i karku.  W czasie nasilenia dolegliwości pacjent często łzawi, czuje pieczenie lub świąd oka. Okresowo pojawiają się zaburzenia widzenia- zamglenia, a także charakterystyczne dla jaskry pulsujące, kolorowe kształty przed oczami.  U większości osób przybierają one postać tęczowych kół, ale mogą także ograniczać się do punktów lub nieokreślonych kształtem figur.  Przebieg zaćmy charakteryzuje przede wszystkim powolna i stopniowa wzroku. Chory traci ostrość oglądanych przedmiotów, widzi je niejako za mgłą, rozmyte i niewyraźne. Prowadzi to do częstego przecierania okularów lub oczu, żeby zniwelować uczucie zabrudzeń w polu widzenia.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d11.jpg

Jakie zmiany w oku wywołują zaćmę i jaskrę?

Obie choroby posiadają jasno zdefiniowaną przyczynę, zlokalizowaną w narządzie wzroku. Jaskra seniorów wywołana jest zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej, zablokowaniem odpływu płynu wewnątrzgałkowego oraz jego uciskiem na tarczę wzrokową. Zmiany te występuje niezmiennie u pewnego procenta osób, a czynnikiem im sprzyjającym może być miażdżyca oraz niskie ciśnienie krwi.  Jaskra może też rozwinąć się w następstwie urazu lub stanu zapalnego gałki ocznej, częściej jednak powstaje samoistnie.  Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, spowodowana jest przez powstające z wiekiem zmętnienie soczewki oka.  W jej wnętrzu gromadzą się skoagulowane białka komórkowe, które z wiekiem utraciły swe funkcje i stały się odpadami. Na rozwój zaćmy może wpłynąć długotrwałe narażenie na różne typy promieniowania (rentgenowskie, ultrafioletowe) oraz palenie papierosów.

Czym może skutkować nieleczona zaćma lub jaskra?

Stopniowe ograniczenie ostrości widzenia występujące zarówno w jaskrze, jak i zaćmie nie ustąpi samoistnie. Wręcz przeciwnie, czas działa na niekorzyść chorych. Ostatnim stopniem każdej z chorób jest całkowita utrata wzroku- w mechanizmie zmętnienia soczewki lub zaniku tarczy nerwu wzrokowego.  W przypadku zaćmy utrata wzroku jest dość łatwo odwracalna.

Jak opiekować się chorym na zaćmę lub jaskrę?

Pacjent cierpiący na schorzenia okulistyczne powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza specjalisty, który w odpowiednim czasie podejmie decyzję o zaplanowaniu zabiegu operacyjnego.  W obu przypadkach jest to jedyna metoda trwałego leczenia, która umożliwia pacjentowi powrót normalnego widzenia. Początkowe stadium jaskry może być leczone kroplami dogałkowymi, które obniżają ciśnienie płynu wewnątrzgałkowego, nie zawsze jednak chorobę da się opanować w ten sposób. Opieka nad osobą z zaburzeniami wzroku musi uwzględniać jej trudności w rozpoznawaniu kształtów, osób, przedmiotów. Po wykonanym zabiegu operacyjnym pacjent pozostaje w szpitalu zazwyczaj zaledwie kilka dni. Dalsza opieka prowadzona jest w domu, gdzie otrzymuje on zalecone przez lekarza preparaty.  Podopieczny może w tym okresie skarżyć się na suchość gałek ocznych i dyskomfort widzenia. Pomocne mogą być tak zwane sztuczne łzy nawilżające soczewkę oka, stosowane jednak zawsze po konsultacji z lekarzem. Osoba podająca leki okulistyczne (krople, maści) musi pamiętać o sterylności tego procesu- w okresie pooperacyjnym bardzo łatwo o zakażenie mogące zniweczyć efekty zabiegu.  Pacjent w okresie rekonwalescencji musi też ograniczyć pochylanie się i podnoszenie ciężarów.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-10-12 10:22:48

poziomka116
Member
Zarejestrowany: 2012-08-21
Posty: 18

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Czy któraś z Was wie, czy jest jakieś ryzyko, gdy chory poddaje się takiej operacji na zaćmę albo jaskrę? Tutaj piszą, że jak ktoś na to choruje, to i tak pogarsza mu się wzrok. Jest to chyba długi okres czasu zanim taka osoba miałaby zupełnie przestać widzieć. Więc czy poddanie się operacji, gdy wzrok jeszcze całkowicie nie zawiódł nie będzie stwarzać jakichś innych powikłań? Chodzi mi o to, czy taka jaskra lub zaćma na pewno zostanie wyleczona. Oczy sa przeciez bardzo wrażliwym i delikatnym narządem. Zazwyczaj każdy zabieg stwarza jakies ryzyko, czasami powikłania, ten także?

Offline

 

#3 2013-02-05 14:41:20

Nagiciku
New member
Zarejestrowany: 2013-02-05
Posty: 1

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

To nie tak. Jak chorujesz na zaćmę, to systematycznie tracisz wzrok, bo mętnieje soczewka. Oprócz tego mogą mieć miejsce jeszcze inne wady wzroku, ale niekoniecznie (np. astygmatyzm). W wyniku zabiegu wszczepiana jest syntetyczna soczewka. Zależnie od modelu - mogą one korygować inne wady wzroku (astygmatyzm, +-), mogą także umożliwiać akomodację. Czyli w praktyce, zależnie od modelu wszczepionych soczewek można być zmuszonym do kupna kilku par okularów do chodzenia, czytania, albo nie. Skutki uboczne powiązane z gorszymi soczewkami (bez akomodacji etc.) to np. efekty świetlne, ale to po prostu tak jest. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich soczewek, ale niestety mało kto o tym wie. Te najlepsze zapewne można sobie wszczepić tylko prywatnie, ale przede wszystkim - warto ustalić z lekarzem jakie soczewki będą wszczepiane. Jeżeli cię to interesuje, to warto poczytać informacje na różnych stronach medycznych (odzyskajwzrok.pl, oko.info.pl, ale sporo jest też na wyborczej).

Offline

 

#4 2014-10-01 14:34:30

GarśćWiatru
Zbanowany
Zarejestrowany: 2014-04-16
Posty: 86

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

amelia napisał:

thomasusa80 napisał:

This is simply not consequently. How will you suffer from cataracts, methodically drop sight, since the the len's will become over cast. This can in addition arise a few other attention ailments, however, not always (e. g.. Astigmatism). Caused by the treatment man made the len's is actually implanted. Based on the product : could right some other eyesight defects (astigmatism, + -), can also allow overnight accommodation. Consequently in practice, with regards to the model of this implanted the len's could be forced to invest in a number of twos associated with eyeglasses with regard to strolling, looking at, or even certainly not. Uncomfortable side effects related to even worse upgraded lenses (without overnight accommodation, etc. ) contain.

_Edwordstephen_

W tym wątku pisze się po polsku względnie niemiecku. Więc się nie popisuj!

A to niby dlaczego niemiecki język ma być uprzywilejwany big_smile  . Przecież mamy tez wiele opiekunek , które w pracy posługują się tylko j. angielskim a to forum jest dla wszystkich opiekunek smile 
 
Dozorczyni Amelia, weź miotłę i idź gdzie indziej sprzątać ! big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#5 2014-10-01 17:43:12

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

http://www.aledowcip.net.pl/vardata/galeria/10000004/n_emotki001.jpg

Offline

 

#6 2015-04-11 13:28:49

annaya
New member
Zarejestrowany: 2015-04-11
Posty: 2

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

A to niby dlaczego niemiecki język ma być uprzywilejwany big_smile  . Przecież mamy tez wiele opiekunek , które w pracy posługują się tylko j. angielskim a to forum jest dla wszystkich opiekunek smile
____________________
www

Ostatnio edytowany przez annaya (2016-01-02 08:20:47)

Offline

 

#7 2015-04-11 14:13:51

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

annaya napisał:

A to niby dlaczego niemiecki język ma być uprzywilejwany big_smile  . Przecież mamy tez wiele opiekunek , które w pracy posługują się tylko j. angielskim a to forum jest dla wszystkich opiekunek smile
____________________
emma

Jak nie wiesz o co biega to ugryź się w język albo w palec. Tu popisywała się w języku angielskim agentka od reklamy nie związanej z naszym forum.
A ty jeśli chcesz i ktoś to będzie czytał to załóż wątek angielski albo i chiński  .... alleluja i do przodu!

I oczywiście  forum  jest dla opiekunek i opiekunów ale nie dla serwisu wymiany opon. Jesteś jedną z nas? to witamy!

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-04-11 21:19:34)

Offline

 

#8 2015-06-15 12:52:43

Kazik85
Member
Zarejestrowany: 2015-01-20
Posty: 11

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Ja właśnie poszerzam swoją wiedzę na temat chorób związanych ze wzrokiem itd. Bardzo fajną stronką, która daje dużo informacji jest www i znajdziecie tam również info o tym jakie sa objawy jaskry, a także innych chorób związanych ze wzrokiem. Dodatkowo do każdej choroby jest test, który pozwala sprawdzić, czy jesteśmy chorzy na jedną z nich.

Offline

 

#9 2017-09-29 22:15:28

Schiaf
New member
Zarejestrowany: 2017-09-15
Posty: 4

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Zgadzam się z Tobą nie warto zwlekać ani chwili. Niestety czasem terminy w kraju są tak odległe, że aż ręce opadają. Na szczęście na NFZ można pojechać takie za granicę na przykład do Czech. Takie wyjazdy organizuje klinika Optegra, i podobno terminy oczekiwania są bardzo krótkie.

Offline

 

#10 2017-12-22 14:17:34

helpcu
New member
Zarejestrowany: 2017-12-22
Posty: 1

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Oj zwlekać jest najgorzej. Tylko to pogarsza sytuację, a zwłaszcza chorobę jaką jest zaćma. Przecież można stracić wzrok! Wiem też z doświadczenia mojego wujka, który również zwlekał... Na szczęście zaćma refundacja nfz okazała się zbawieniem w www Zaskakująco szybko wszystko przeszło. Odczuwał zero bólu, tylko lekki dyskomfort.

Offline

 

#11 2020-04-17 15:59:56

Blonnie
Member
Zarejestrowany: 2019-02-28
Posty: 14

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

A czy ktoś z was może leczył zaćmę w klinice OneDayClinic www ? Pytam, ponieważ u mojego dziadka teraz wykryli zaćmę.  Dlatego szukam dobrych specjalistów, którzy jeszcze dokładniej przeprowadzą badania i w razie czego też przeprowadzą odpowiedni zabieg. Słyszałam, że w klinice OneDayClinic można spotkać się z prawdziwymi specjalistami. Czy jest to prawda? Czy wiecie coś na ten temat?

Ostatnio edytowany przez Blonnie (2020-04-17 16:00:10)

Offline

 

#12 2022-10-05 18:44:00

nocnydyżur
Member
Zarejestrowany: 2020-05-29
Posty: 17

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Gdyby nie nasza nieudolna slużba zdrowia pewnie starsi nie czekaliby latami na te zabiegi. Częśc w ogóle nie dożywa terminu operacji i to jest bardzo przykre. Jedynym wyjściem jest wykonanie zabiegu w prywatnej klinice okulistycznej jak stołeczny Libermedic. Nowoczesne i skuteczne metody leczenia przeprowadzane przez najlepszych okulistów.

Offline

 

#13 2022-11-09 14:51:45

mariaj
Member
Zarejestrowany: 2015-04-14
Posty: 205

Re: Zaćma i jaskra u osób starszych

Witam  !!! W tej chwili można zminimalizować odczuwalność zaćmy czy jaskry .Medycyna ulepszyła walkę  z tymi chorobami . Nie leczone czy zaniedbane prowadziły do całkowitej ślepoty .Opiekując się niedowidzącym podopiecznym musimy dbać ,aby wszystkie podręczne rzeczy ,znajdowały się na stałych miejscach ,aby można było mieć do nich nieograniczony dostęp .

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Opieka 2 osób chociaż kontrakt mówił o jednej - Moja koleżanka właśnie wróciła z pracy w trybie przyspieszonym. Okazało się na miejscu, że do opieki nie ma jednej Pani- a tak jej w biurze powiedzieli, ale jest jeszcze jej siostra, która wymaga bardzo podobnej opieki...

Czy warto pracować jako opiekunka osób starszych w Polsce ? - Właśnie czy warto? Zarobki są jakie są, żenująco niskie, to fakt. Ale pewnie jak ktoś ma powołanie to tej pracy, to nawet w Polsce satysfakcje zdobędą...

Depresja u osób starszych - Witam. Podejrzewam u mojej mamy depesję. Zawsze była kobietą pełną energii, ciągle działała, śmiała się usmiechała...

Anemia u osób starszych - Jak sobie radzić z anemicznym podopiecznym?Wiem, że anemia ma związek z niedokrwistością. Przy cukrzycy czy przewlekłych chorobach nerek często się zdarza...

Kaszel u osób starszych - Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Od jakiegoś czasu zaglądam na forum i widzę, że poruszacie tutaj rózne tematy...

Stopka forum