Infekcje dróg moczowych u osób starszych

Podeszły wiek zmienia wiele funkcji naszego organizmu, przebudowuje pracę niektórych narządów oraz obniża ich wydolność. Jednym z nich są nerki wraz z całym układem moczowym...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:17:34

Infekcje dróg moczowych u osób starszych

Podeszły wiek zmienia wiele funkcji naszego organizmu, przebudowuje pracę niektórych narządów oraz obniża ich wydolność. Jednym z nich są nerki wraz z całym układem moczowym. Stanowią one częstą lokalizację zaburzeń chorobowych u osób starszych. Problemy z oddawaniem moczu,  brak kontroli nad zwieraczami, powtarzające się infekcje- to wszystko dolegliwości, które dotykają bardzo duży odsetek osób w podeszłym wieku. Rzadko schorzenia te występują samoistnie, dużo częściej są powikłaniem innych przewlekłych chorób: cukrzycy, przerostu gruczołu krokowego czy też powikłań po przebytym udarze mózgu. Jeśli osoba starsza jest w pełni świadoma i zorientowana co do swojego stanu, zaburzenia te wywołują nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i psychiczny, na skutek odczuwanego wstydu i skrępowania. Aby właściwie opiekować się osobą cierpiącą na schorzenia dróg moczowych, należy zadbać nie tylko o higienę i leczenie dolegliwości, ale również o komfort pacjenta podczas codziennych zabiegów higienicznych.

Nietrzymanie moczu

Jednym z częstszych schorzeń, na które mogą skarżyć się osoby w podeszłym wieku jest nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta częściej dotyka panie, ze względu na specyficzną budowę anatomiczną cewki moczowej oraz narządów płciowych. Osłabienie mięśni miednicy, wielokrotne porody, operacje ginekologiczne- to główne przyczyny zaburzonej regulacji zwieraczy. Problem nasila się często w okresie pomenopauzalnym. Mężczyźni mogą cierpieć na nietrzymanie moczu jako powikłanie zabiegów w obrębie gruczołu krokowego- chirurgicznych oraz radioterapeutycznych. Dla obu płci wspólne są takie problemy jak udar mózgu, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane, które osłabiają mięśniówkę gładką i poprzecznie prążkowaną, a w konsekwencji prowadzą do zaburzeń zwieraczy.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d24.jpg

Nietrzymanie moczu może też wystąpić jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, najczęściej tych z grupy przeciwdepresantów, moczopędnych czy obniżających ciśnienie. Uwaga! Nie wszystkie leki na nadciśnienie obarczone są tym powikłaniem, a w żadnym wypadku nie wolno na własną rękę przerywać terapii. W przypadku łagodnych zaburzeń stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwieraczy, polegające głównie na jak najczęstszym ich zaciskaniu i rozluźnianiu.

Doraźną pomoc stanowią wkładki higieniczne, tak zwane pieluchomajtki dla dorosłych. Pomimo mało zachęcającej nazwy, wkładki te produkowane są w wielu rozmiarach i grubościach, a prawidłowo dobrane gwarantują wysoki komfort noszenia, ochronę przed wilgocią i przykrym zapachem. Jeśli nietrzymanie moczu stanowi poważny problem do rozważenia pozostają metody farmakologiczne- stosuje się leki zwiększające napięcie zwieraczy cewki, na przykład duloksetynę. Kobiety w okresie menopauzy często odczuwają poprawę po rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej. Z pomocą mogą przyjść również zabiegi chirurgiczne, głównie skupione na wzmocnieniu ścian miednicy.

Kiedy toaleta przenosi się do łóżka

U osób starszych bardzo często zachodzi potrzeba korzystania z pampersów, ponieważ na skutek przebytych chorób neurologicznych lub złamań, niemożliwym staje się samodzielne dotarcie do toalety. Opiekun chorego staje wtedy przed nowym zadaniem, które nierzadko początkowo wydaje mu się trudne, kłopotliwe i nieprzyjemne. Należy pamiętać, że starsza osoba również odczuwa dyskomfort przy takich czynnościach- naruszona jest jej intymność, czuję się chora, ubezwłasnowolniona, nierzadko wręcz odarta z godności. Należy więc wszystkie czynności higieniczne przeprowadzać przy zamkniętych drzwiach, zapewniając choremu najwięcej komfortu psychicznego oraz postępować z jak największą cierpliwością. Chory nie powinien czuć się ciężarem ani przykrym obowiązkiem- nawet jeśli sami czujemy się znużeni i zmęczeni, pamiętajmy, że utrata samodzielności i autonomii to jedna z najboleśniejszych strat w życiu człowieka. U chorych, którzy pozostają unieruchomieni w łóżku, używają pampersów lub cewnika, bardzo łatwo dochodzi do infekcji dróg moczowych. Należy pamiętać o jak najczęstszej wymianie pampersa ( co 4-5h) oraz każdorazowo po oddaniu stolca. Gromadzący się natomiast w woreczku cewnikowym i rurce mocz, może w przypadku ich przepełnienia cofać się do cewki moczowej powodując rozwój zakażenia, dlatego tak ważne jest regularne opróżnianie pełnego woreczka.

Infekcje dróg moczowych u osób starszych mogą przebiegać z zajęciem nerek, co dodatkowo osłabia ich funkcję i pogarsza stan chorego, często obciążonego już nefrologicznie i kardiologicznie. W przypadku chorych leżących, korzystających z pampersów bardzo istotne jest zapobieganie odleżynom, głównie w strefach, gdzie skóra styka się z kością, na przykład w okolicach pośladka, kości biodrowych. Przy każdorazowej zmianie pampersa konieczne jest oklepywanie narażonych punktów oraz osuszanie miejsc narażonych na wilgoć i natłuszczanie przesuszonych okolic. Odleżyny są trudne w leczeniu i najlepszym rozwiązaniem okazuje się profilaktyka nie dopuszczająca do ich powstania.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-11-08 12:04:42

tereskabbb
New member
Zarejestrowany: 2012-10-31
Posty: 4

Re: Infekcje dróg moczowych u osób starszych

Starsi ludzie, którzy noszą pampersy itp na pewno nie są z tego faktu dumni. Musza mieć kogoś kto zajmie się tym, no a wiadomo, każdy ma swoją prywatność i tez wstyd. Dla chorego musi być to krępujące, w to nie wątpię. Sama z resztą nie chciałabym być w żadnym stopniu od nikogo zależna. Nikt jednak nie wie co go czeka na starość. Szkoda tylko, że większość opiekunek podchodzi do tego jak do przykrej konieczności, bo muszą babci lub dziadkowi zmienic pampersa. Chociaż wszystkie mają dzieci i babrały się ze zmianą pieluch, to wiele z nich robi duży problem gdy już chodzi o starsza osobę. Nie mówię, że mi to sprawia przyjemność, bo byłoby to chyba jakieś zboczenie..hehe.. ale może nie warto robić szopki i nie narzekać.

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Dom opieki dla starszych! - Witajcie! Piszę tutaj w dość nietypowej dla mnie sprawie. Moja koleżanka mnie zapytała gdzie może oddać swoją babcie do domu starości...

Depresja u osób starszych - Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna...

Zaparcia u osób w podeszłym wieku - Witam. Czy znacie bezpieczne preparaty na zaparcia dla osób starszych? Czy podawaliście je kiedyś? Jak działają?

Blog opiekunki osób starszych,autorki książki Perły rzucone przed damy - http://kasiaperla.blogspot.com Zapraszam.

Kaszel u osób starszych - Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Od jakiegoś czasu zaglądam na forum i widzę, że poruszacie tutaj rózne tematy...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies