Choroba Pageta u starszych osób

W pracy opiekuna osoby starszej często można spotkać się z chorymi cierpiącymi na przewlekłe choroby układu kostnego. Choć w przeważającej większości przypadków są to zwykle zmiany o charakterze osteoporozy lub procesy zwyrodnieniowe kości, może również zdarzyć się, że podopieczny będzie cierpiał na chorobę Pageta...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 20:07:45

Choroba Pageta u starszych osób

W pracy opiekuna osoby starszej często można spotkać się z chorymi cierpiącymi na przewlekłe choroby układu kostnego. Choć w przeważającej większości przypadków są to zwykle zmiany o charakterze osteoporozy lub procesy zwyrodnieniowe kości, może również zdarzyć się, że podopieczny będzie cierpiał na chorobę Pageta. Jest to schorzenie, które najczęściej dotyczy mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia, mieszkających w krajach wysoko rozwiniętych, w umiarkowanej szerokości geograficznej. Wiele cech tej choroby upodabnia ją do osteoporozy: zmiany kostne, duże ryzyko złamań, warto jednak znać też co je różni.

Objawy choroby Pageta

Symptomy choroby uzależnione są od tego, gdzie pierwotnie lokalizuje się schorzenie oraz jaki jest stopień jego rozległości. Dominującym objawem jest ból wynikły najczęściej z mikrozłamań, jakim ulegają kości chorego oraz przeciążeń stawowych. Chora okolica ciała jest często znacznie cieplejsza niż pozostałe rejony- wynika to ze zwiększonego przepływu krwi w ognisku chorobowym. Może dochodzić do samoistnych lub wywołanych złamaniami zniekształceń kostnych, najczęściej w okolicy czaszki (pogrubienie kości) oraz goleni.  Do złamań najczęściej dochodzi w kościach długich, jak kość piszczelowa, udowa, ramienna. Rzadsze dolegliwości, jakie zgłaszają chorzy z tym zespołem to ból głowy, zaburzenia widzenia, osłabienie słuchu, powtarzające się omdlenia.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d25.jpg

Przyczyny choroby Pageta

Pochodzenie choroby oraz czynniki ją wywołujące nie są znane. Istotą choroby  jest zaburzenie równowagi czynników, które naturalnie są odpowiedzialne za budowanie i niszczenie kości (osteoklastów i osteoblastów). W chorobie Pageta dochodzi do chaotycznej przebudowy tkanki kostnej. W początkowym etapie kość jest niszczona, a następnie odbudowywana, ale w sposób, który nie zapewnia jej dotychczasowej wytrzymałości i odporności mechanicznej.  Takie ogniska choroby mogą powstawać pojedyncze lub namnażać się w całym szkielecie chorego. Najczęściej schorzenie zajmuje kości miednicy, trzony kręgów lędźwiowych  oraz kości udowe.  Duże znaczenie w rozwoju choroby mają czynniki genetyczne, obserwuje się powtarzalność choroby w danej rodzinie.

Możliwe powikłania

Istnieje szereg powikłań, jakie mogą wystąpić u pacjentów z chorobą Pageta. Powtarzające się złamania zwykle unieruchamiają chorego w łóżku i obniżają jego komfort życia, skazując na bezradność i brak samodzielności w codziennym funkcjonowaniu. U niewielkiej grupy chorych może dojść do głuchoty, wskutek usidlenia nerwu słuchowego w zdeformowanych kościach czaszki, zmian zwyrodnieniowych stawów, kamicy nerkowej (wskutek zbyt dużej ilości uwalnianego z kości wapnia) czy niewydolności serca. Do wyjątkowo rzadkich powikłań zalicza się nowotwór układu kostnego powstały na istniejących już zmianach zwyrodnieniowych.

Jak opiekować się pacjentem z chorobą Pageta?

Opiekun osoby cierpiącej na chorobę Pageta powinien stosować się do ogólnych zaleceń lekarza w kwestii opieki nad chorym. Nie wolno zmuszać pacjenta do podejmowania zbyt dużej aktywności fizycznej, która bywa dla niego przykra i bolesna. Ważne jest zapewnieniu podopiecznemu bezpiecznej przestrzeni, w której może się poruszać bez ryzyka upadku i złamania. Pomocne bywają w tym różnorodne uchwyty, podesty i poręcze, które w każdej mogą służyć za podpórkę pacjenta. Należy unikać łatwo przesuwalnych dywaników, chodników czy wycieraczek, które mogą być przyczyną poślizgnięcia się (szczególnie w łazience). Jeśli chory pozostaje w łóżku należy pamiętać o regularnych zmianach pozycji ( co 2-3 godziny), aby zapobiec powstającym na skórze odleżynom. Poruszanie chorego musi jednak odbywać się z wyczuciem i delikatnością, tak by nie potęgować bólu chorego oraz nie wywołać urazu. Pacjent przebywający pod kontrolą lekarską musi przyjmować leki  hamujące przebudowę kości oraz preparaty przeciwbólowe podawane doraźnie. Czasem dochodzi do samoistnej remisji choroby, w wyniku czego dolegliwości bólowe i dyskomfort pacjenta ustępuje na dłuższy okres czasu.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2012-10-31 13:07:24

Anielka_Wroc
Member
Zarejestrowany: 2012-10-18
Posty: 14

Re: Choroba Pageta u starszych osób

Opiekowałam się kiedyś dziadkiem, który początkowo nie wiedziała, ani też rodzina, że cierpi na taką chorobę. Wiadomo, że wiek zaawansowany i starsi ludzie narażeni są też na choroby kości. Początkowo podejrzenie było, że to osteoporoza, ale z czasem nasiliły się bóle pleców i nóg, tak że były nie do wytrzymania. Po serii badań, okazało się że to choroba Pageta. No cóż, musiałam uważać aby dziadek się nie przemęczał, miałam na niego oko, aby przypadkiem sobie krzywdy nie zrobił, o nic się nie potykał. Podawałam leki, witaminę D w szczególności, aby dostarczały ja pokarmy. Podawałam dziadkowi tran, ryby, nabiał. Dwa razy w ciagu tygodnia przychodziła pani rehabilitantka.

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Dom opieki dla starszych! - Witajcie! Piszę tutaj w dość nietypowej dla mnie sprawie. Moja koleżanka mnie zapytała gdzie może oddać swoją babcie do domu starości...

Depresja u osób starszych - Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna...

Zaparcia u osób w podeszłym wieku - Witam. Czy znacie bezpieczne preparaty na zaparcia dla osób starszych? Czy podawaliście je kiedyś? Jak działają?

Blog opiekunki osób starszych,autorki książki Perły rzucone przed damy - http://kasiaperla.blogspot.com Zapraszam.

Kaszel u osób starszych - Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Od jakiegoś czasu zaglądam na forum i widzę, że poruszacie tutaj rózne tematy...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies