podatek

witam :) mam pytanko, może ktoś będzie wiedział... jak jest z rozliczaniem się z podatku? W Polsce pracowałam 1,5 m-ca, w Niemczech będę miała przepracowane ponad pół roku...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formy pracy: pośrednik, własna działalność, gewerbe - aktualne tematy :

#1 2015-09-05 07:13:08

Aga1970
Member

podatek

witam smile
mam pytanko, może ktoś będzie wiedział...
jak jest z rozliczaniem się z podatku?
W Polsce pracowałam 1,5 m-ca, w Niemczech będę miała przepracowane ponad pół roku.
jak mam to ugryść ? oddzielnie w Polsce oddzielnie w Niemczech? a nie chcę rozliczać pełnego roku w Polsce..
Jakaś podpowiedź ?
Będę wdzięczna smile)
Pozdrawiam smile

#2 2015-09-05 16:11:42

kasia63
Member

Re: podatek

Rozliczasz się w jednym kraju.Jeśli chcesz w D powinnaś mieć nr podatkowy niemiecki.Szczegółowe info dostaniesz w biurze rachunkowym niemieckim-są takie gdzie można się po polsku dogadać.Poszukaj w okolicy ,gdzie pracujesz.Zajrzyj np.na mypolacy.com

#3 2015-09-05 17:46:57

Aga1970
Member

kasia63 napisał:

Rozliczasz się w jednym kraju.Jeśli chcesz w D powinnaś mieć nr podatkowy niemiecki.Szczegółowe info dostaniesz w biurze rachunkowym niemieckim-są takie gdzie można się po polsku dogadać.Poszukaj w okolicy ,gdzie pracujesz.Zajrzyj np.na mypolacy.com

Dzieki smile

#4 2015-09-07 12:33:51

panna_baranna
Member

Z tego co wiem, to jeśli masz w PL przepracowany choć jeden dzień to automatycznie musisz przenieść swoje rozliczenie do Polski, ponieważ z tego miesiąca i tak musisz się rozliczyć w Polsce a nie możesz być podwójnie opodatkowana (tzn. nie możesz w jednym roku podatkowym rozliczać się w 2 Państwach)

#5 2015-09-10 20:23:08

Aga1970
Member

smile
ale jeśli ja będę pracowała w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku nie jestem już rezydentem w Polsce....
chyba jednak czeka mnie wizyta u radcy prawnego... smile
dzięki wielkie i pozdrowionka smile)

#6 2015-09-11 22:50:00

Franciszka
Member

Aga1970 napisał:

smile
ale jeśli ja będę pracowała w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku nie jestem już rezydentem w Polsce....

...nie 183, tylko dłużej niż 182 dni w roku!!! A to jest wielka różnica!

#7 2015-09-12 15:42:03

Aga1970
Member

hahaha:) Franciszka smile)
dziękuję za zwrócenie uwagi o różnicy w jednym dniu....ale to wyczytałam na stronie Ministerstwa Finansów PL...
a tak ściślej w czym jest różnica? czy dłużej niż 182, czy 183 ? będę pracować dłużej niż 200 dni i jaka to różnica ?
Pozdrawiam cieplutko smile)

#8 2015-09-12 20:30:54

simona1961
Member

Aga1970 napisał:

hahaha:) Franciszka smile)
dziękuję za zwrócenie uwagi o różnicy w jednym dniu....ale to wyczytałam na stronie Ministerstwa Finansów PL...
a tak ściślej w czym jest różnica? czy dłużej niż 182, czy 183 ? będę pracować dłużej niż 200 dni i jaka to różnica ?
Pozdrawiam cieplutko smile)

Taka to róznica Ago, że przekroczywszy 182 dni pracy w Niemczech , przechodzisz automatycznie na ustawodawstwo niemieckie, czyli zaczynasz płacic podatki w Niemczech, podobnie jak ubezpieczenie chorobowe.

#9 2015-09-13 13:26:22

Aga1970
Member

Franciszka napisał:

Aga1970 napisał:

smile

o tą różnicę pytam Simona smile

dla wyjaśnienia już mam odprowadzane wszystkie składki w DE, ale w Polsce pracowałam 1,5 m-ca i co z tym mam zrobić ...smile
pozdrawiam smile

#10 2015-09-13 13:51:06

simona1961
Member

Aga1970 napisał:

Franciszka napisał:

Aga1970 napisał:

smile

o tą różnicę pytam Simona smile

dla wyjaśnienia już mam odprowadzane wszystkie składki w DE, ale w Polsce pracowałam 1,5 m-ca i co z tym mam zrobić ...smile
pozdrawiam smile

No więc skoro pracujesz na warunkach niemieckich i tutaj odprowadzasz składki to Ciebie nie dotyczy ograniczenie w postaci 182 dni pracy w Niemczech w ciągu roku podatkowego. To dotyczy tylko osób delegowanych obojętnie czy przez firmy czy samodelegujących się na podstawie polskiej DG. Ponieważ nie ma podwójnego opodatkowania to chyba  musisz się rozliczyć przed niemieckim fiskusem , bo tam masz większość rocznych dochodów. Ja mogę tylko wyjasnic o co chodzi z tym 182 dni w roku, natomiast co do podatków to się nie znam, bo ja pracuję na polskiej DG i podlegam pod polskie ustawodawstwo, w Polsce płacę podatki i ubezpieczenie i w Polsce składam roczną deklarację podatkową.

#11 2015-09-15 06:31:39

Aga1970
Member

smile
dziękuję Simona smile

#12 2015-09-28 18:03:55

EWA J
Member

Witam!
Mam pytanie do Was koleżanki dostałam propozycję pracy w Niemczech za 1350 e brutto, z tym że mam założyć własną działalność gospodarczą składki na podatek przez pierwsze 2 lata mam odprowadzać miesięcznie w kwocie 446 zł, 61 zł będzie pobierać księgowa.
Dla mnie ma niby zostawać 1100 e, powiedzcie mi czy to ma sens jestem zielona w tym temacie jak na razie szukam możliwości wyjazdu i był by to mój dopiero pierwszy wyjazd nie chcę się w coś w kopać, nie mam żadnego pojęcia na temat jakiejkolwiek działalności. pozdrawiam Ewa

#13 2015-09-28 18:27:14

jakniew
Member

EWA J napisał:

Witam!
Mam pytanie do Was koleżanki dostałam propozycję pracy w Niemczech za 1350 e brutto, z tym że mam założyć własną działalność gospodarczą składki na podatek przez pierwsze 2 lata mam odprowadzać miesięcznie w kwocie 446 zł, 61 zł będzie pobierać księgowa.
Dla mnie ma niby zostawać 1100 e, powiedzcie mi czy to ma sens jestem zielona w tym temacie jak na razie szukam możliwości wyjazdu i był by to mój dopiero pierwszy wyjazd nie chcę się w coś w kopać, nie mam żadnego pojęcia na temat jakiejkolwiek działalności. pozdrawiam Ewa

Za takie pieniądze nie zawracaj sobie głowy działalnością i oby przynajmniej 1100 e na rękę Ci zostało. Za 1100 e euro dostaniesz zlecenie z jakiejkolwiek agencji ( byle nie PR24 ) i masz spokojną głowę,

#14 2015-09-28 20:01:37

barbara.b
Member

nie polecam pracy na własnej działalności przez firmę.
osobiście jestem przeciwna. nie wiem jakie rodziny zatrudniają na działalności poprzez firmę. trochę siedzę ostatnio na niemieckim forum i niemcy zdają sobie sprawę, że zatrudnianie przez firmę na działalność to jest scheinselbststaendigkeit i jest karalne. a oni bardzo boją się kar. jako opiekunka nie miała bym zaufania do księgowej, która pracuje dla agencji. bała bym się, że po latach albo w momencie kiedy zrezygnuję ze współpracy z firmą zrobią taki bałagan, że różne urzędy zaczną się upominać o kasę. i jak poprzedniczka napisała- taką kwotę można otrzymać przez firmę bez zakładania działalności z formularzem a1 i kartą ekuz. po co więc ryzykować?

EWA J napisał:

Witam!

#15 2015-09-28 20:49:29

Franciszka
Member

jakniew napisał:

EWA J napisał:

Witam!

Za takie pieniądze nie zawracaj sobie głowy działalnością i oby przynajmniej 1100 e na rękę Ci zostało. Za 1100 e euro dostaniesz zlecenie z jakiejkolwiek agencji ( byle nie PR24 ) i masz spokojną głowę,

Dokładnie tak jak napisała Jakniew. Dodam jedynie, że prawdopodobnie zostanie Ci niewiele ponad 900 euro na rękę! Takie wynagrodzenie, to jest czysty wyzysk!

#16 2015-09-28 21:15:37

amelia
Przyjaciel Forum

Franciszka napisał:

jakniew napisał:

EWA J napisał:

Witam!

Dokładnie tak jak napisała Jakniew. Dodam jedynie, że prawdopodobnie zostanie Ci niewiele ponad 900 euro na rękę! Takie wynagrodzenie, to jest czysty wyzysk!

Nie, może trochę więcej zostać. Jak się dobrze przyłoży i wrzuci w koszty - koszty transportu, koszty prowadzenia biura, prądu , gazu , bilet w obie strony , paliwo ( jak się ma auto, trzeba zrobić umowę użyczenia i prowadzić ewidencję kilometrów.

Ja sobie wrzucałam  jedną trzecią mediów bo firmę miałam zarejestrowaną na moje mieszkanie. Paliwo , bo jeździłam autem to wychodziłam dobrze. Jeszce trzeba dobrze się dowiedzieć w jakiej wysokości podatek. Wiem że dziewczyny kombinowały na 9% ale ja nie ryzykowałam i wybrałam opcję na 19 % .  A , nawet kupowałam środki chemiczne na rachunek , bo miałam prawo będąc na działalności kupować to wszystko do pracy. Nawet kupiłam komplet ręczników , czajnik do herbaty i się uzbierało zmniejszenie podstawy wymiaru do podatku. Są to tzw koszty uzyskania przychodu. Dobra księgowa powinna tym pokierować.

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-09-28 21:15:56)

#17 2015-09-29 12:28:28

kakadu
Member

Aga1970 napisał:

witam smile
mam pytanko, może ktoś będzie wiedział...
jak jest z rozliczaniem się z podatku?
W Polsce pracowałam 1,5 m-ca, w Niemczech będę miała przepracowane ponad pół roku.
jak mam to ugryść ? oddzielnie w Polsce oddzielnie w Niemczech? a nie chcę rozliczać pełnego roku w Polsce..
Jakaś podpowiedź ?
Będę wdzięczna smile)
Pozdrawiam smile

Polsce składasz zeznanie podatkowe.Nastepnie składasz wniosek o potwierdzenie wysokości dochodów osiągniętych w Polsce i ten druk dołaczasz do dokumentów niemieckich.Wszystko.

#18 2015-09-29 13:00:15

jakniew
Member

amelia napisał:

Franciszka napisał:

jakniew napisał:

Nie, może trochę więcej zostać. Jak się dobrze przyłoży i wrzuci w koszty - koszty transportu, koszty prowadzenia biura, prądu , gazu , bilet w obie strony , paliwo ( jak się ma auto, trzeba zrobić umowę użyczenia i prowadzić ewidencję kilometrów.

Ja sobie wrzucałam  jedną trzecią mediów bo firmę miałam zarejestrowaną na moje mieszkanie. Paliwo , bo jeździłam autem to wychodziłam dobrze. Jeszce trzeba dobrze się dowiedzieć w jakiej wysokości podatek. Wiem że dziewczyny kombinowały na 9% ale ja nie ryzykowałam i wybrałam opcję na 19 % .  A , nawet kupowałam środki chemiczne na rachunek , bo miałam prawo będąc na działalności kupować to wszystko do pracy. Nawet kupiłam komplet ręczników , czajnik do herbaty i się uzbierało zmniejszenie podstawy wymiaru do podatku. Są to tzw koszty uzyskania przychodu. Dobra księgowa powinna tym pokierować.

Amelia, ok jest jeśli ma się brutto minimum 1800 euro, ale 1350??????? To smiechu warte.

#19 2015-09-29 13:16:54

amelia
Przyjaciel Forum

jakniew napisał:

amelia napisał:

Franciszka napisał:

Amelia, ok jest jeśli ma się brutto minimum 1800 euro, ale 1350??????? To smiechu warte.

Ja miałam kilka lat temu 1350 . Jechałam wtedy z Sabiną Wollny z Czarnowąsów. Przy dobrym zaksięgowaniu wszystkich kosztów ( z tym że do pracy jechałam autem i wrzucałam sobie koszty paliwa, To wyszłam prawie na 1300.

#20 2015-09-29 13:21:03

simona1961
Member

EWA J napisał:

Witam!

Po pierwsze, żeby pracować legalnie w Niemczech jako opiekunka na własnej DG, polskiej podkreślam, to trzeba mieć druk A1 czyli czasowe przeniesienie działalnosci do kraju unijnego. Zeby ten druk otrzymac, to trzeba po pierwsze, mieć umowę z niemieckim kontrahentem ( składa się ją razem z wnioskiem o A1 do ZUS), po drugie trzeba wykonywać tę działalnosć minimum 2 miesiące w Polsce i okazać się rachunkami za świadczone usługi.
I proszę mi nie mówić, że jest inaczej, bo nie jest. Tak więc będziesz tam de facto na czarno, bo druku A1 nie otrzymasz od razu, dopiero po dwóch miesiącach tak jak napisałam. Po drugie, księgową powinnaś mieć swoją a skłądki ZUS płacic samodzielnie. Po trzecie musisz mieć co najmniej kilku podopiecznych w roku podatkowym, czyli za każdym razem nową umowę na świadczenie usług i nowe A1. Zeby podlegać pod ustawodawstwo polskie, czyli kraju gdzie masz centrum interesów zyciowych, to możesz w De czy innym kraju unijnym pracować tylko pół roku, po przekroczeniu tego okresu czasu, musisz przejść na ustawodawstwo kraju w którym pracujesz, czyli tam płacic podatki. Trzeba więc się zameldować, uzyskać nr podatkowy itd....

Poza tym, mając DG możesz odpisywać różne koszty związane z  działalnoscią, jak własnie koszt biura księgowego, koszt telefonu i dużo innych rzeczy.
Ponadto masz prawo do odliczenia sobie delegacji. Jesli masz w umowie zagwarantowane mieszkanie i wyzywienie, to jest to 25% stawki dziennej przysługującej do odliczenia kwoty.

Pamiętaj tez o tym, że będąc w domu na urlopie, również musisz ZUS opłacic, bo jesli zawiesisz wykonywanie działalnosci, to znów nie dostaniesz A1, przed upływem 2 miesiecy. A1 jest dokumentem, który potwierdza legalność Twojej pracy w kraju unijnym. Czyli będziesz pracować cały czas na czarno, mimo iż będziesz prowadziła tę DG.

Jak widzę, jesteś dość zielona w tych sprawach, więc daj sobie spokój i szukaj innej firmy, która Cię zatrudni na normalną umowę. Zarobisz tyle samo , a będziesz miała spokojną głowę.

#21 2015-09-29 13:57:08

mobilna
Member

simona1961 napisał:

EWA J napisał:

Witam!

Po pierwsze, żeby pracować legalnie w Niemczech jako opiekunka na własnej DG, polskiej podkreślam, to trzeba mieć druk A1 czyli czasowe przeniesienie działalnosci do kraju unijnego. Zeby ten druk otrzymac, to trzeba po pierwsze, mieć umowę z niemieckim kontrahentem ( składa się ją razem z wnioskiem o A1 do ZUS), po drugie trzeba wykonywać tę działalnosć minimum 2 miesiące w Polsce i okazać się rachunkami za świadczone usługi.
I proszę mi nie mówić, że jest inaczej, bo nie jest. Tak więc będziesz tam de facto na czarno, bo druku A1 nie otrzymasz od razu, dopiero po dwóch miesiącach tak jak napisałam. Po drugie, księgową powinnaś mieć swoją a skłądki ZUS płacic samodzielnie. Po trzecie musisz mieć co najmniej kilku podopiecznych w roku podatkowym, czyli za każdym razem nową umowę na świadczenie usług i nowe A1. Zeby podlegać pod ustawodawstwo polskie, czyli kraju gdzie masz centrum interesów zyciowych, to możesz w De czy innym kraju unijnym pracować tylko pół roku, po przekroczeniu tego okresu czasu, musisz przejść na ustawodawstwo kraju w którym pracujesz, czyli tam płacic podatki. Trzeba więc się zameldować, uzyskać nr podatkowy itd....

Poza tym, mając DG możesz odpisywać różne koszty związane z  działalnoscią, jak własnie koszt biura księgowego, koszt telefonu i dużo innych rzeczy.
Ponadto masz prawo do odliczenia sobie delegacji. Jesli masz w umowie zagwarantowane mieszkanie i wyzywienie, to jest to 25% stawki dziennej przysługującej do odliczenia kwoty.

Pamiętaj tez o tym, że będąc w domu na urlopie, również musisz ZUS opłacic, bo jesli zawiesisz wykonywanie działalnosci, to znów nie dostaniesz A1, przed upływem 2 miesiecy. A1 jest dokumentem, który potwierdza legalność Twojej pracy w kraju unijnym. Czyli będziesz pracować cały czas na czarno, mimo iż będziesz prowadziła tę DG.

Jak widzę, jesteś dość zielona w tych sprawach, więc daj sobie spokój i szukaj innej firmy, która Cię zatrudni na normalną umowę. Zarobisz tyle samo , a będziesz miała spokojną głowę.

Dodaj jeszcze że na gewerbie musisz mieć 3 zleceniodawców potwierdzonych rachunkami.
Niuansów jest więcej i jak się ich wszystkich nie pozna dokładnie to się tak jak moja znajoma dostaje 21.000tyś eurasków do zapłaty.
Te wszystkie tutejsze biura pseudoksiegowe to o kant d..y można roztrzaskać.

#22 2015-09-29 14:12:12

mobilna
Member

Po co się wysilać na własnej działalnosci jak teraz są takie stawki ze wszystko robi za mnie biuro i robotę mi nagania Od Hamburga po Monachium roboty w bród.

#23 2015-09-29 14:25:33

amelia
Przyjaciel Forum

amelia napisał:

jakniew napisał:

amelia napisał:

Ja miałam kilka lat temu 1350 . Jechałam wtedy z Sabiną Wollny z Czarnowąsów. Przy dobrym zaksięgowaniu wszystkich kosztów ( z tym że do pracy jechałam autem i wrzucałam sobie koszty paliwa, To wyszłam prawie na 1300.

Dodam jeszcze że z Sabiną Wollny jest sprawa prostsza bo jej mąż ma firmę w Polsce i załatwia pracę w Polsce i wystawia rachunki te co są potrzebne (te 25%).

Reklama