Opieka nad pacjentami z odleżynami

[b]Odleżyny- jak leczyć i jak im zapobiegać ?[/b] Jednym z najczęstszych problemów, z jakim przychodzi się zmagać osobom opiekującym się chorymi leżącymi są zmiany skórne, zwane odleżynami...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 19:47:26

Opieka nad pacjentami z odleżynami

Odleżyny- jak leczyć i jak im zapobiegać ?

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim przychodzi się zmagać osobom opiekującym się chorymi leżącymi są zmiany skórne, zwane odleżynami. Powstanie odleżyn wcale nie musi wiązać się z długotrwałym unieruchomieniem i wielomiesięcznym pobytem w łóżku. Odleżyny mogą pojawić się na skórze podopiecznego w zaledwie jedną noc. Najważniejszym zadaniem opiekuna i osoby pielęgnującej osobę starszą i niedołężną jest nie dopuścić do ich powstania. Raz wytworzona odleżyna goi się trudno, często szybko zwiększa swoją rozległość i głębokość, a nawet zagojona ma skłonności do nawracania. Wiedza o tym, jak zapobiegać odleżynom, jak pielęgnować skórę osoby leżącej oraz jakie czynniki mogą sprzyjać odleżynom jest niezbędna dla każdej osoby, mającej jako podopiecznego osobę leżącą.

Jak wygląda odleżyna?

Odleżyna to zmiana skórna, która powstaje u osób leżących na skutek unieruchomienia i ucisku. Odleżyny lokują się w miejscach, w których tkanka tłuszczowa jest uboga, a kość przylegają do skóry. Nie jest to jednak regułą- tak naprawdę odleżyna może pojawić się wszędzie, zwłaszcza u osób, których pobyt w łóżku przeciąga się. Pierwzym objawem jest delikatny rumień na skórze, zaczerwienienie, które po ucisku palcem blednie. Jest to pierwszy stopień odleżyny- najłatwiejszy do wyleczenia. Warto dokładnie oglądać skórę podopiecznego, tak aby w porę wychwycić wczesne symptomy zagrożenia. Na szczególną uwagę zasługują miejsca takie jak pięty, okolice pośladków, łokci, łopatek oraz inne części ciała, które stykają się bezpośrednio z łóżkiem pacjenta, cewnikiem, innym sprzętem lub aparaturą. Kolejne stopnie odleżyn to ubytek skóry, nieblednąca rana, z dość dobrze odgraniczonymi brzegami, na dnie której często widać żółte masy rozpadających się tkanek. Bardzo zaawansowane odleżyny mogą prowadzić do uwidocznienia głębszych tkanek- mięśni czy kości oraz przybierać czarną, martwiczą barwę. Taki stan odleżyny jest bezpośrednim zagrożeniem życia chorego i bezwzględnie wymaga hospitalizacji.

http://www.opiekunki-forum.pl/obrazy/d2.jpg

Skąd biorą się odleżyny?

Odleżyny powstają w wyniku miejscowego niedokrwienia tkanek. Niedokrwienie to wywołane jest uciskiem powodowanym najczęściej przez podłoże, sprzęt medyczny, pieluchy. Na szybkość powstawania odleżyn wpływa również ogólny stan osoby chorej- stopień jej odżywienia oraz schorzenia towarzyszące. U osób niedożywionych, starszych, odwodnionych odleżyny powstają szybciej i goją się trudniej. Niebagatelny wpływ mają tutaj również takie choroby jak miażdżyca, udar mózgu, niewydolność krążenia czy cukrzyca. Czynniki te spowalniają gojenie się ran i odbudowę naskórka.  Również niewłaściwa pielęgnacja, zbytnie przesuszenie skóry czy też nadmierny kontakt z mokrą i zanieczyszczoną pieluchą może być przyczyną powstania odleżyny.

Czym może grozić nieleczona odleżyna?

Niedopuszczalne jest pozostawienie odleżyny do samoistnego wygojenia się. W przeciwieństwie do innych ran powstających na skórze człowieka, odleżyna nie zniknie samoistnie i nie ulegnie wyleczeniu z czasem. Wręcz przeciwnie- jej stan będzie się pogłębiał i nasilał. Odleżyna nie musi boleć, ponieważ włókna nerwowe w jej obrębie często zostają zniszczone-  stąd chory rzadko sam zgłasza dolegliwości w tych okolicach. Głębokie odleżyny mogą być przyczyną amputacji, zakażeń ogólnoustrojowych i bezpośrednio prowadzić do zgonu pacjenta w przebiegu sepsy.

Jak leczyć odleżynę?

Aby nie dopuścić do powstania odleżyny bardzo ważna jest codzienna, systematyczna pielęgnacja pacjenta połączona z profilaktyką przeciwodleżynową. Najprostsze co możemy zrobić, to częsta zmiana pozycji pacjenta (optymalnie co dwie godziny), tak by ucisk na poszczególne tkanki nie był długotrwały. Duże znaczenie ma również masowanie, oklepywanie oraz często oglądanie miejsc szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo odleżyn. U pacjentów korzystających z pieluch bardzo ważna jest prawidłowa toaleta miejsc intymnych,  dokładne mycie oraz osuszanie skóry, a następnie jej właściwe natłuszczenie. Jeśli odleżyna już powstała konieczne jest użycie specjalnych opatrunków gojących, dzięki którym ma ona największe szanse na szybkie wyleczenie. Nie wolno stosować spirytusu salicylowego, pudrów i zasypek, maści i kremów o niesprawdzonym działaniu, a także suchych opatrunków z gazy. Szczególnie niebezpieczne są domowe sposoby leczenia odleżyny, które mogą doprowadzić do jej zainfekowania. Właściwy opatrunek najlepiej wybierze personel medyczny. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia odleżyny oraz odcięcia jej dostępu do powietrza. Większe odleżyny mogą wymagać leczenia chirurgicznego, które polega na wycięciu zmiany i zszyciu zdrowych brzegów skóry. Po takim zabiegu nie wolno zapomnieć, że mimo interwencji medycznej odleżyna może pojawić się znów w tym samym miejscu.  W terapii odleżyn bardzo ważna jest ścisła współpraca lekarza, personelu medycznego i osoby bezpośrednio opiekującej się chorym.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2012-10-10 12:48:49

fiore12
New member

Re: Opieka nad pacjentami z odleżynami

Na odleżyny są takie specjalne preparaty, między innymi Granuflex. Zakładałam takie kiedyś mamie. Miała wprawdzie początkowe stadium odleżyn-zaczerwienienie i widać było, że pod skóra zbierał się jakiś płyn. Szybko pomogło. Oprócz tego trzeba było ją przewracać co jakiś czas z boku na bok, żeby nie uciskać cały czas tego chorego miejsca. Liczyłam się z tym, że mama jako osoba leżąca, może dostać odlezyn, więc często ja oglądałam, czy coś się nie rozwija na skórze i w końcu wypatrzyłam. Sama na pewno nie zorientowałaby się, że robi jej się odlezyna. Słyszałam też, że sa specjalne materace przeciwodleżynowe, ale to już chyba dla osób z poważnymi odleżynami. Koszt jednak nie aż tak duży-od 100zł wzwyż. Jak na materac to chyba niedrogo.

#3 2012-10-12 09:25:53

Anja55
Member

Miałam pacjentkę/podopieczną leżącą. Miała właśnie specjalny materac, który miał zapobiegać powstawaniu odleżyn. Mimo wszystko starałam się zmieniać jej pozycje jak najczęściej. Miała też specjalne maści, jak tylko widziałam podejrzane zaczerwienienie - nacierałam ja i oklepywałam. Na szczęście do poważnych zmian skórnych nie doszło. Oklepywanie i nacieranie też jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji osób leżących.

#4 2012-11-27 16:26:52

graba7
New member

Widziałam ostatnio taki program w telewizji- facet jeżdził po Polsce po róznych uzdrowicielach itp. W ostatnim odcinku był u kobiety, która leczy rany, także właśnie rany odleżynowe larwami. Nie pamiętam co to były za larwy, ale takie zabiegi dawały naprawdę fajne efekty. Trzeba było nosić opatrunek z takimi malutkimi larwami, które jadły chora tkankę i przez to rosły. Po jakimś czasie się je ściagało i jesli rana nadal była duża powtarzało się zabieg. Wiem, że to dla niektórych odrażające, ale jednak nie ukrywajmy, że skuteczne. Facet który prowadził ten program to chyba Kossakowski. Poszukajcie, bo na pewno jest o tym gdzies dokłądnie napisane.

#5 2012-11-27 20:28:04

Barbara45
Member

Droga redakcjo!!!!

Zanim zaczniecie pisac poradniki przygotujcie sie rzetelnie z danego zagadnienia lub tematu.

Tutaj cytat z tekstu powyzej:

" Pierwzym objawem jest delikatny rumień na skórze, zaczerwienienie, które po ucisku palcem blednie. Jest to pierwszy stopień odleżyny"

I sprostowanie:

Jezeli zaczerwienienie po nacisku palcem blednie jest to oznaka ze odlezyny NIE MA!!! Kardynalny blad!!!
Dopiero kiedy zaczerwienienie po ucisku palcem nie blednie i skora caly czas jest zaczerwieniona jest to odlezyna I stopnia.

Niestety wszelka fachowa literatura medyczna jaka posiadam jest w jezyku niemieckim. Tutaj cytat z mojego podrecznika:

"Fingertest - Dekubitusausschluss:
Auf gerötetes Hautareal drücken. Wenn sich die Stelle nach Wegnehmen des Fingers weißlich verfärbt, handelt es sich um eine revesible Minderdurchblutung.
Bleibt die Rötung bestehen, liegt ein Dekubitus Grad I vor(...)"
Quelle: Seite 367, Pflege Heute, Lehrbuch für Pflegeberufe, 5 Auflage, Urban & Fischer München

Calego artykulu juz nie przeczytalam bo nie chcialm sie denerwowac.

Ostatnio edytowany przez Barbara45 (2012-11-27 20:56:02)

#6 2012-11-27 22:02:30

kryspinka
Member

Ostatnia moja podopieczna wróciła ze szpitala własnie z odleżynami takimi głębokimi że prawie było widać kosc ogonową ,opatrunek na ranie na pewno nie był zmieniany przez conajmniej kilka dni po ściągnięciu po prostu rana smierdziała.Rana była przemywana nastenie kleiłysmy opatrunek z antybiotykiem tzw.silverplate ,starałam sie aby nigdy nie leżała na tej ranie zwsze zmieniałam jej pozycję podkładajac jej poduszki .Po 2 miesiącach rana sie zagoiła.

#7 2012-11-27 22:17:17

Barbara45
Member

Takie opatrunki sa zmieniane w niemimeckim szpitalu codziennie i nie ma ze sie zapomnialo czy cos. Taki opartunek musi byc zmieniony. Niestety zaledwie kilka godzin wystarczy by opatrunek przesiakl ropa i smierdzial.
To czego wielokrotnie brakuje w szitalu to czas na zmiane ulozenia pacjenta. To jest bardzo wazny czynnik. To ze odlezyna sie zagoila to nie tylko zasluga opatrunku ale i twoja bo dbalas o to by podopieczna nie lezeala na odlezynie. Ale jak sie ma pod opieka jednego podopiecznego to mozna go i co 30 minut obracac w szitalu jest to nie wykonalne gdy jedna pielegniarka jest odpowiedzialna za 10 lub 15 pacjentow jednoczesnie. Supermen by nie dal rady.

#8 2012-11-27 22:31:05

kryspinka
Member

no tak do konca nie moge sie zgodzic żeby ten opatrunek był zmieniany co gorsze po krótkim pobycie podopiecznej w domu i po zmianie opatrunku wróciła do szpitala ze względu na problemy z oddychaniem .po tygodniu wróciła z tym samym opatrunkeim .dlatego wiem że ja robie to po swojemu i to akurat poznaję jak jest robione i czy jest zmienione.nie mówiąc o tym że po miesiącu pobytu w szpitalu kobieta wróciła z kompletnie sklejonymi włosami i z centymetrowym brudem na głowie.wiem sa szpitale i szpitale jest dużo pacjentów i mało personelu ale w tym wypadku to było naprawde karygodne zaniebanie

#9 2012-11-27 23:13:17

Barbara45
Member

w jakim szpitalu byla? Chodzi mi o miejscowosc i nazwe szpiala ewentualnie odzial jezeli jeszcze pamietasz takie szczegoly?

#10 2012-11-28 08:46:59

amelia
Przyjaciel Forum

Widziałam pacjentkę, która wróciła ze szpitala w Dueseldorfie z takimi odleżynami na wet na piętach, że strup w czasie gojenia miał jakieś 3-4 mm i utrzymywał się jakieś 6miesięcy.

Kiedyś miałam pacjentkę (rak kości)miała na kości ogonowej dość głęboką ranę. Wymyśliłam i zrobiłam (uszyłam jej) takie koło , taką oponkę. Dostałam od kolegi tapicera taki filc (gąbkę ) nie wiem jak to nazwać prawidłowo ( tym są wypełniane meble tapicerowane) i po prostu uszyłam taki podkład pod pupę z dziurą . Leżąca na tym  osoba osoba ma w powietrzu miejsce odleżynowe. Ubierałam ciągle świeże poszewki z "jasieczków".

Jak pacjentka musiała w międzyczasie iść do szpitala, to zabrała to do  szpitala. Nawet ordynator oglądał to "urządzenie" bardzo chwalił i pytał kto to zrobił. No....... też mi czasem w życiu coś wychodzi........... hehehe (nie tylko włosy).

Heja!

#11 2012-11-28 19:22:45

Nadia55
New member

Barbara45 napisał:

Droga redakcjo!!!!

Zanim zaczniecie pisac poradniki przygotujcie sie rzetelnie z danego zagadnienia lub tematu.

" Pierwzym objawem jest delikatny rumień na skórze, zaczerwienienie, które po ucisku palcem blednie. Jest to pierwszy stopień odleżyny"

I sprostowanie:

Jezeli zaczerwienienie po nacisku palcem blednie jest to oznaka ze odlezyny NIE MA!!! Kardynalny blad!!!
Dopiero kiedy zaczerwienienie po ucisku palcem nie blednie i skora caly czas jest zaczerwieniona jest to odlezyna I stopnia.

Niestety wszelka fachowa literatura medyczna jaka posiadam jest w jezyku niemieckim. Tutaj cytat z mojego podrecznika:

Auf gerötetes Hautareal drücken. Wenn sich die Stelle nach Wegnehmen des Fingers weißlich verfärbt, handelt es sich um eine revesible Minderdurchblutung.
Quelle: Seite 367, Pflege Heute, Lehrbuch für Pflegeberufe, 5 Auflage, Urban & Fischer München

Witam.Nie masz powodu sie denerwowac,bowiem redakcja napisala slusznie,ze przy pierwszym stopniu odlezyny-zaczerwienienie blednie przy ucisku,co wskazuje ze nie zostalo jeszcze uszkodzone mikrokrazenie!!!
Barbaro,byc moze w wielu wypadkach,pielegniarki w Niemczech ucza sie nieco inaczej,ale to wcale nie oznacza,ze lepiej.Zaryzykuje nawet,ze wrecz przeciwnie,polskie pielegniarki maja o wiele wieksza wiedze i umiejetnosci,co wiele z nas widzi bardzo wyraznie,dlatego tez sa tak bardzo ceninione w Niemczech rowniez.
Od dluzszego czasu czytam forum,w tym rowniez Twoje wypowiedzi,ktore budza moj niesmak,z uwagi na to,ze bardzo usilujesz wmowic wszystkim,ze jedynie to ,co w Niemczech ucza,to jedynie sluszne i prawidlowe.A to NIEPRAWDA! Kazdy profesjonalista Ci tu powie.ze Polki sa o niebo lepiej wyksztalcone a pielegniarki przede wszystkim.
Mnie rowniez przywieziono ze szpitala pacjentke,niechodzaca,ktora miala zalepiona ogromna odlezyne na kosci ogonowej /kosc ta byla juz widoczna/,nie informujac nikogo o tym,ze w takim stanie wypisano ja ze szpitala w Karlsruhe.Podczas robienia zdjec tej odlezyny,bo byl to skandal wiec wezwalam kogo trzeba,dowiedzialam sie tez,ze to wcale nie tak rzadki wypadek,ze do takiego stanu doprowadzaja szpitale.Ta pacjentka tej odlezyny nie przezyla /miala cukrzyce,wiec wiadomo co to znaczy/.
Zycze Ci Barbaro powodzenia w nauce i pracy,ale nie zachlystuj sie tak osiagnieciami niemieckiej medycyny,bo my rowniez mamy swietnie wyksztalcona kadre.

#12 2012-11-28 22:03:59

kryspinka
Member

to był szpital w Duisburgu ,jaki oddzial nie pamietam w kazdym razie rozmawiałam z pielęgniarką która pracowała w tym szpitalu wcześniej i potwierdziła że opieka żadna .jesli ma sie przylepione na ranie plastikowa płytkę  bez dostepu powietrza to jak te rany maja sie goić.jesli opatrunki sa przez tydzień nie zmieniane to co oznacza jak niedbalstwo .ja podopiecznej nie obracałam co 30 min w dzien wiadomo co 2 godziny czasem cześciej ale w nocy co 4 godziny co 5 przeciez kiedys musiałam spać .wystarczyło tą rane codziennie przemyć i nalepić nowy opatrunek w oczach było widac że sie goi.nie jestem pielegniarką ale w tym wypadku 8 lat praktyki kiedy jest sie rzuconym na głęboka wodę czasem wystarczy.

#13 2012-11-29 09:49:06

Redakcja
Administrator

Barbara45 napisał:

Droga redakcjo!!!!

I sprostowanie:

Droga Basiu w odniesieniu do Twojego komentarza chcielibyśmy  napisać, że wszystkie nasze teksty opieramy na aktualnych polskich wytycznych obowiązujących u nas w kraju. W związku z tym przytoczę fragment podręcznika Choroby wewnętrzne pod redakcją prof. dr.hab. Andrzeja Szczeklika, Stan wiedzy na rok 2011 :

"Podział kliniczny odleżyn wg Torrance'a:
1) stopień I: blednące zaczerwienienia -reaktywne przekrwienie i zaczerwienienie w odpowiedzi na uraz. *Po uciśnięciu palcem skóra blednie, co oznacza, że mikrokrążenie jest jeszcze nieuszkodzone . *(zachowanie mikrokrążenia jest istotą zmian początkowych I stopnia- od aut.)
2)* stopień II nieblednące zaczerwienienie*- rumień utrzymujący się na skórze po ustaniu ucisku wskazuje na uszkodzone mikrokrążenie, zapalenie i obrzęk tkanek.(...)"

Skala Torrance'a jest stosowaną powszechnie i  uznaną w Polsce skalą klasyfikacji zaawansowania odleżyn, zarówno w oddziałach klinicznych, jak i hospicjach czy domach opieki. Jest to jednoznaczne stanowisko polskiego środowiska medycznego.

#14 2012-11-29 10:54:42

Barbara45
Member

Ten poradnik piszecie dla opiekunek pracujacych za granica a w szczegolnosci w niemczech gdzie obowiazuje EPUAP ( European Pressure Ulcer Adversory Panel)
Dekubitusstadien oraz DNQP Expertenstandard
Grad 1 EPUAP
- scharf umschreibene Rötung der intkten Haut
- Fingertest: unter Druck rot bleibende Haut
- evtl. verhätete und überwärmte Haut

Grad 2 EPUAP
- partielle Verlust von Hautschichten ( Epidermis, Dermis)
- oberflächlicher Defekt( Abschürfung oder Blase)

Grad 3 EPUAP
- offenes, tiefes Geschwür
- beginnende Nekrosen
-Defektausdehnung Subcutis bis Muskulatur

Grad 4 EPUAP
- zerstörtes, nekrotisches oder beschädigtes Gewebe je nach Lokalisation:Haut, Bindegewebe, Muskulatur, Sehnen, Gelenkkapsel
- freiligende Knochen

Thiemes Pflege
Prof. i. K., Dr. phil. Susanne Schewior-Popp
Prof. Dr. Dr. h.c. Lothar Ullrich
Franz Sitzmann
12. Auflage; 2012

Z koleji Rudolf Lübke definuje jako Grad 0 : Wegdrückbare Hautrötung jako Grad 1:Fixierte Hautrötung

Dekubitus in der Altenpflege: Entstehung, Prophylaxe, Therapie, Domumentation
DNQP-Expertenstandard Dekubitusprophylaxe in der Pflege 1
6. Auflage auf Aktualität überprüft und erweitert 2012

#15 2012-11-29 11:06:34

Barbara45
Member

Nadia55 napisał:

Barbaro,byc moze w wielu wypadkach,pielegniarki w Niemczech ucza sie nieco inaczej,ale to wcale nie oznacza,ze lepiej.Zaryzykuje nawet,ze wrecz przeciwnie,polskie pielegniarki maja o wiele wieksza wiedze i umiejetnosci,co wiele z nas widzi bardzo wyraznie,dlatego tez sa tak bardzo ceninione w Niemczech rowniez.
Od dluzszego czasu czytam forum,w tym rowniez Twoje wypowiedzi,ktore budza moj niesmak,z uwagi na to,ze bardzo usilujesz wmowic wszystkim,ze jedynie to ,co w Niemczech ucza,to jedynie sluszne i prawidlowe.A to NIEPRAWDA! Kazdy profesjonalista Ci tu powie.ze Polki sa o niebo lepiej wyksztalcone a pielegniarki przede wszystkim.

W rzadnej mojej wypowiedzi nie padlo ani jedno stwiedzenie ze polskie pielegniarki nie posiadaja wiedzy i umiejetnosci  i ze tylko w niemczech wszystko jest sluszne i prawidlowe.
Nic podobnego nie napisalam!!! Przeczytaj tekst uwaze. Nie ma tam ani slowa o polskich pielegniarkach ani o polskiej sluzbie zdrowia!!!!  Ani jednego slowa na ten temat wiec prosze cie nie przypisuj mi wypowiedzi ktorych nie napisalam bo to twoje slowa byly a nie moje. 
Datego nie zamierzam polemizowac z twoimi wypowiedziami bo to tylko twoje domysly na temat tego co ja rzekomo o Polkach i  polskich pielegniarkach uwazam lub mysle. JA sie osobiscie na ten temat nie wypowiadalam i nie uwazam ze polskie pielegniari sa niedouczone i niekompetentne.

Ostatnio edytowany przez Barbara45 (2012-11-29 11:07:21)

#16 2013-04-04 23:11:05

anita98
New member

Witam,
czy któraś z Was może używa na odleżyny opatrunków Sorbion?
Chodzi mi konkretnie o ten opisany tutaj: Leczenie odleżyn opatrunkiem Sorbion Sachet S
Co o nim myślicie?

#17 2013-09-10 14:34:23

karolinek
New member

Kilka ciekawych artykułów, które udało mi się wyszukać w sieci na temat odleżyn:  http://blog.ortopedyczny24.pl/skuteczne … a-odlezyny http://blog.ortopedyczny24.pl/ktory-mat … 0-i-vcm202
Nie powiem, jest to dla mnie duży problem...

#18 2014-05-18 10:20:59

renia1311
Member
Od: ...

No to odświeżam temat.
Mojej podopiecznej robią się odleżyny na pośladkach - zaczynają na piętach, ale tu myślę, że sobie poradzę, jeden dzień nie miała podłożonego wałka pod pięty. Ale na szczęście nie moją decyzją, no ale ja powinnam się swoim rozumem kierować...

Ok, szczególnie chodzi mi o te nieszczęsne pośladki, 2x dziennie przychodzi diakonia, więc mają kontrolę, ale w ciągu dnia to ja pilnuję tego.
Obracam ją, ale teraz pytania:
- wystarczy tylko trochę obrócić i podłożyć poduszkę, czy lepiej zdecydowanie na boku? Chociaż z tym mam problem hmm
- w nocy nie wstaję, więc całą noc jest w jednej pozycji, ale na tej stronie, która jak na razie jest najmniej narażona... ale jak przypuszczam do czasu...

- Amelia wspomniała o kole, które podkładała, czy może ktoś podpowiedzieć jak to zrobić w domowych warunkach? Będzie dzisiaj córka zapytam czy może kupić coś takiego...

Niestety jeszcze nie mam materaca antyodleżynowego, jest w trakcie załatwiania i nie wiem dlaczego to musi trwać ok. 2 tygodni! Ale to już jest zależne od rodziny.

Zastanawiam się czy wykorzystać poduszkę, która jest na wózku? Zmieniłam obleczkę na normalną i spróbuję, ta z wózka jest anty odleżynowa, ale bez dziury, piankowa w kwadraty.

Będę wdzięczna za wszystkie rady!

Ostatnio edytowany przez renia1311 (2014-05-18 10:36:19)

#19 2014-05-18 10:43:06

iza46
Member

renia1311 napisał:

No to odświeżam temat.
Mojej podopiecznej robią się odleżyny na pośladkach - zaczynają na piętach, ale tu myślę, że sobie poradzę, jeden dzień nie miała podłożonego wałka pod pięty. Ale na szczęście nie moją decyzją, no ale ja powinnam się swoim rozumem kierować...

Ok, szczególnie chodzi mi o te nieszczęsne pośladki, 2x dziennie przychodzi diakonia, więc mają kontrolę, ale w ciągu dnia to ja pilnuję tego.
Obracam ją, ale teraz pytania:
- wystarczy tylko trochę obrócić i podłożyć poduszkę, czy lepiej zdecydowanie na boku? Chociaż z tym mam problem hmm
- w nocy nie wstaję, więc całą noc jest w jednej pozycji, ale na tej stronie, która jak na razie jest najmniej narażona... ale jak przypuszczam do czasu...

- Amelia wspomniała o kole, które podkładała, czy może ktoś podpowiedzieć jak to zrobić w domowych warunkach? Będzie dzisiaj córka zapytam czy może kupić coś takiego...

Niestety jeszcze nie mam materaca antyodleżynowego, jest w trakcie załatwiania i nie wiem dlaczego to musi trwać ok. 2 tygodni! Ale to już jest zależne od rodziny.

Będę wdzięczna za wszystkie rady!

Przde wszystkim powinnas masowac delikatnie te miejsca jak najczesciej/przywracasz tym ukrwienie/,sa masci na zaczerwienienia np Mirfulan .Obracaj chora tak aby do tych miejsc docieralo powietrze ,wiec na bokach powinna lezec.Dostep z obu stron do lozka musisz miec zapewniony,po prostu przestawic lozko.Rodzina nie pomaga Ci w tym,wiec krzyknij na osobe "najmundrejsza"ze nie ma racji.Ja mowie z mina wykrzywiona spokojnie"das ist nicht richtig,soll Sie zu Seite liegen itd"Pokaz piety tej "opiekunce",ze juz "Falsch hast du gemacht".Spokojnie i bez emocji,a to dziala.nawet moze dojsc do tego,ze bedzie obrazona,ale Ty bedziesz lepiej sie czuc.znam te wymadrzania i ciasne horyzonty ,a takze chec pokazania iz nie mam racji.Najlepiej,gdy skorzystasz z rad osob ktore mialy chorych z odlezynami/ja nie bylam sama z takimi pacjentami,bo tym zajmowal sie deutsche Rothe Kreutz .Z forum o odlezynach """ Opiekuje sie już 5 lat mężem i nie ma odlezyn,jet miejsce zmienione oczywiście ale odlezyn brak [ pośladki] na piętach wogóle nie ma nawet zmian nie wspomnę o odlezynach bo nie ma.
co stosuje?
- płyn pinol -[przeciwodlezynowy ] do smarowanie
- balsam biotubic j/w
- plastry na miodzie manuka! owszem ale w przypadku mojego meza nie sprawdziły się poniewaz  robiły "wżery"

- początkowo stosowałam hydrożele -aquażel też sie nie sprawdziły
- teraz w razie podejrzeń i niepewności stosuję opatrunek granuflex - super
- płyn do mycia części ciała na odlezyny płynem ocenisept - stosowany jest równiez przy   cięzko  gojących sie ranach.
płyn PC 30 złe wspoienia ,moż w początki u leżącego chorego owszem ale później robiła sie "zdarta skórka" - wtedy stosowałam maść tiobiotic - skuteczna
obecnie stosuję płyny w/w i maść robioną  -w zastępstwie tej maśći może byc balsam balneum ale maść na receptę 200g kosztuje 10 zł a mała tubka balneum 30g około 20 zł i właściwie wystarcza na dwa smarowania.jeśli ktoś jest zainteresowany recepturkąna maść robioną - wypisana przez lekarza to ja jutro tu zaglądnę.
ważne też jest toaleta - u mnie sprawdziło się szare mydło [ dostępne w aptekach] i balsam crem tene lub seni -
oczywiście wietrzenie miejsc narażonych na odlezyny,przekładanie,masowanie oklepywanie - ie stosująć spirytusu ponieważ wyszusza skórę i ta skóra narażona jest na otarcia nawet spowodowane pieluchom lub gazikiem. to tyle z moich doświadczeń""""http://www.medpex.de/wunddesinfektion/octenisept-loesung-p7463832  na tej stronie mozesz wyszukiwac wszystkie podane w cytacie produkty i proponowac rodzinie .ta synowa zyje starymi czasami z pewnoscia "(

Ostatnio edytowany przez iza46 (2014-05-18 10:45:15)

#20 2014-05-23 16:32:02

Kasssia
Member

Z doświadczenia wiem, że jak komuś ma się zrobić odleżyna to się zrobi niezależnie od tego ile razy będziemy tę osobę przekręcać, oklepywać czy smarować dobrymi środkami. Osobiście polecam do pielęgnacji PC30V - nie spotkałam lepszego środka. Ma tylko nieco specyficzny zapach. Ale jeśli kogoś zaniedbamy to odleżyna zrobi się na pewno i to nie byle jaka.

#21 2014-05-23 18:20:50

renia1311
Member
Od: ...

Kasssia napisał:

Z doświadczenia wiem, że jak komuś ma się zrobić odleżyna to się zrobi niezależnie od tego ile razy będziemy tę osobę przekręcać, oklepywać czy smarować dobrymi środkami.

Powiedzmy, że  jest to małe pocieszenie dla mnie. smile
Pytałam pielęgniarki, czy jest coś jeszcze co mogę, powinnam robić, żeby odleżyna się nie pogłębiła, ale robię już to co mogę. Nic więcej się nie da zrobić...
Mam nadzieję, że się nie pogorszy... na razie czerwona plama... nadal nie ma dobrego materaca... podkładałyśmy "skórki" z futerkiem, ale z kolei było za ciepło i zaczął się robić stan grzybiczny w pachwinach..
Podkładam na boki grubszą poduszkę, żeby babcia leżała bardziej na boku i żeby była wolna przestrzeń między materacem a tym miejscem.

#22 2014-07-17 07:47:03

olakot
New member

Ja swojej podopiecznej odleżyny smarowałam żelem curiosin. Zalecił go lekarz ale w ulotce wyczytałam, że jest dostępny bez recepty. Żel jest bezzapachowy i faktycznie przy systematycznym stosowaniu kondycja skóry pani Rozalki była zdecydowanie lepsza. I również się z Wami zgodzę, że lepiej zapobiegać ich powstawaniu niż później leczyć.

#23 2014-08-24 20:49:40

Martha29
New member

Ten żel też czytałam, że jest polecany na stopę cukrzycową. To ma chyba dość szerokie zastosowanie.

Reklama