Jakie zupy jedzą Niemcy?

My mamy swoje zupy takie jak pomidorowa, ogórkowa, barszczyk czy żurek, które regularnie co jakiś czas goszczą w naszej kuchni. Jakie zupy natomiast je się w Niemczech? JA spotkałam się z taka zupka jak szparagowa...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2012-10-05 14:14:58

kira
New member

Jakie zupy jedzą Niemcy?

My mamy swoje zupy takie jak pomidorowa, ogórkowa, barszczyk czy żurek, które regularnie co jakiś czas goszczą w naszej kuchni. Jakie zupy natomiast je się w Niemczech? JA spotkałam się z taka zupka jak szparagowa. Nie próbowałam jej i nawet nie znam przepisu, ale przyznaję, że wygladała apetycznie. Albo zupa z dyni-też według mnie oryginalna, gotowałam raz podopiecznej, bo mnie o to poprosiła. Była to moja pierwsza zupa dyniowa, ale zupełnie mi nie smakowała. W Niemczech także pierwszy raz spotkałam z zupą porową- ta natomiast- niebo w gębie jak dla mnie. Gotuję ja co jakiś czas w Polsce, ale dodaję do niej jeszscze mięsko mielone i wychodzi naprawdę niezła, konkretna zupa. Może i Wy znacie jakieś typowo niemeickie zupy, które na pewno zasmakują naszym podopiecznym?

#2 2012-10-05 15:12:38

pumba
Member

Re: Jakie zupy jedzą Niemcy?

O zupie dyniowej to pierwsze słyszę. Jeśli któraś z Was ma jakiś fajny przepis, to chętnie spróbuję. Mogę być testerem smile Porową tez jadłam-nawet dobra. Ta gdzie ja byłam często gotuje się gulaschsuppe-zupę gulaszowa.
Robi się ja z mięsa wołowego najlpieej. Podsmaża się mięsko z cebulką na oleju. Potem dodaje się paprykę w proszku i zalewa bulionem. Wszystko musi się pogotować jakieś 40 minut. Potem dodajemy ziemniaki i paprykę pokrojone w kostkę. Na koniec przyprawy: sól, czarny pieprz, majeranek i kminek. I to sobie tak jeszcze musi dochodzić ok 20-25 minut. Fajna, smaczna zupka. Dużo w niej mięsa więc jest naprawdę syta. Jak rozlewamy ją na talerze, to można jeszcze na wierzch pacnąć łyżkę kwaśnej śmietany. Mi bardzo smakuje

#3 2012-10-05 19:06:50

kasia63
Member

Niemcy jakos mało tych zup jedza - zdarzylo mi sie gotowac grochowa,gulaszowa,rosol na wolowinie z grzankami -zaden makaron,jarzynowa z kulkami z mielonego..Kidys na wielkanoc zrobilam bialy barszczyk  z jajem -dziadeczek zjadl ale powiedzial zeby juz jej nie robic bo to nie jest niemiecka zupa.Porowa często robie w domu z ziemniakami i lanymi kluseczkami.Dyniowej nierobilam ale moja tesciowa robi bbb pyszna.Szparagowa robila z torebki bo tylko taka dziadek jadl -na talez szynka szparagowa w kosteczkę ,grzanki tak samo kapenka pietruszki zielonej i zalac zupa-złą nie byla ale mi jakby troszkę ziemią zalatywała.

#4 2012-10-05 19:15:04

simona1961
Member

JA chyba jestem szczęsciarą, bo gotuje tylko i wylacznie polskie potrawy, zupy też, i bardzo mojej podopiecznej smakują. Szczególnie zajada sie pomidorową, oczywiście z przecieru. Gotuję równiez ogórkową, rosół, brokułową, pieczarkową, ryżową, a także krupnik na wędzonych żeberkach. Z drugich dań to jest rybka po grecku, udka pieczone, kotleciki mielone, gulasz, wątróbka drobiowa, sznycel drobiowy z jajkiem sadzonym. Do drugich dań robię mizerie, surówkę z kiszonej kapusty, z czerwonej kapusty( gotową) buraczki, oraz warzywa z wody typu kalafior bądź brokuły. Z dań niemieckich to robię tylko Leberkase z cebulką i podsmazonymi ziemniakami, oraz śledzia w śmietanie równiez z podsmazonymi ziemniakami. Fajnie mam co? smile A tak na marginesie, to moja babka zupy uwielbia!

#5 2012-10-05 23:03:41

ruda
Member

Myślę,że wszystko zależy od rodziny i zwyczajów w niej panujących,także kulinarnych.
Ja gotowałam w De:grochową(z zielonego,suszonego groszku),ziemniaczaną,porową,marchwiową,selerową,dyniową,pomidorową,dyniową,szparagową,brokułową,kalafiorową,cebulową i rosół wołowy(podawany z knedlami wątrobianymi,makaronem lub knedlami grysikowymi).
Ktoś twierdzi,że to mało wink?

#6 2012-10-05 23:24:37

ania40
Member

ruda.....jesteś wielka przez duże W....u mojej babiny króluje eintopf,jak dla mnie oki

#7 2014-02-24 19:53:45

Majeczka
Member

Ja na szczęście trafiłam na bardzo sympatyczną rodzinę, która ubóstwiała moją polską kuchnię! smile Oczywiście nie podawałam im ciężkostrawnych dań (opiekowałam się starszą Panią, która była na diecie), dlatego kotlety schabowe musiałam pominąć z jadłospisu:)

#8 2014-02-24 21:12:21

kryspinka
Member

mojemu dziadkowi najlepiej smakuja zupy które gotowała jego żona a były to zupy z puszki essko taka firma po prostu chłopina sie nimi zajada i zawsze chwali zone jak ona super gotowała a z tego co córka opowiadała to jedli wszystko gotowe ze sklepu i jak tu nie wierzyc że konserwanty konserwują człowieka,w koncu przezyli juz ponad 90 lat .i znowu moja teoria jako dietetyka wzieła w łeb ze zdrowe jedzienie nie zawsze sprzyja długowieczności

Ostatnio edytowany przez kryspinka (2014-02-24 21:13:34)

#9 2014-02-24 21:58:41

tersa36
Member

na mojej szteli jedzą często makaron, zupy i rybę i tak ciągle, nie powiem żeby smacznie gotowali, oni jakoś dziwnie doprawiają a raczej wcale, zauważyłam że nie używają soli i piją wode z kranu do wszystkiego, nawet herbatę zalewają wrzatkiem z kranu. Smiać mi się chciał jak zaczełam robić racuchy z jabłkami czy bananem, albo ostatnio rogaliki z marmoladą i faworki babci zrobiłam, to wszyscy zdziwieni że ja umię gotować. Myślę wtedy ludzie ja tylko nie znam języka a w życiu pracuję od 10 roku.

#10 2014-02-25 12:10:46

kasia63
Member

Poza rosołem moja babuszka je każdą zupę byle była gęsta i  z mięsem:)

#11 2014-03-23 13:09:19

iza28
Member

Może ktoś pomoże potrzebuję trochę przepisów żeby dziadkowi dogodzić babcia swego czasu robiła zakupy tylko eko i tak też gotowali ona jest teraz diabetyczką i muszę kuchnię podporządkować wg. nich tylko , że tak naprawdę to u siebie w domu gotuje co jest więc nie bardzo wiem co się tu z czym miesza smile Będę Bardzo wdzięczna za każdy pomysł i przepis .Pozdrawiam

#12 2014-03-23 13:24:09

ruda
Member

Przeczytaj wątek i doprecyzuj pytanie, bo nie bardzo wiem, o co tak naprawdę pytasz smile.

I zapytaj babkę, co gotowała, dziadka, co najbardziej lubi, do czego obydwoje są przyzwyczajeni, jakie mają nawyki. To na początek wink.

#13 2014-03-23 14:19:30

iza28
Member

Babci nie spytam bo nie mówi smile a dziadkowi nie dogodzi chodzi mi o pare niemieckich przepisów co z czym się gotuje itp. zupy , gulasze etc. zrobiłam krem z brokuł było ok ale przecież cały czas tylko jednej zupy gotować nie mogę smile jak się gotuje szpargową itp. zupy typowe w Niemczech ??

ruda napisał:

Przeczytaj wątek i doprecyzuj pytanie, bo nie bardzo wiem, o co tak naprawdę pytasz smile.

I zapytaj babkę, co gotowała, dziadka, co najbardziej lubi, do czego obydwoje są przyzwyczajeni, jakie mają nawyki. To na początek wink.

#14 2014-03-23 16:57:56

ruda
Member

Zupy głównie kremowe, tak jak zrobiłaś brokułową możesz zrobić marchwiową, szparagową (zostawić główki szparagów i dodać na kocu), kalafiorową, groszkową, porową, selerową, cukiniową (wg mnie marna, ale są wielbiciele wink), grochową (z zielonego,suszonego groszku), ziemniaczaną (na górę można dać trochę podsmażonego boczku jak lubią), dyniową, pomidorową, cebulową i co tam się jeszcze komu uwidzi wink. Możesz ugotować rosół wołowy i podać go z knedlami wątrobianymi (mozna kupić gotowe u Metzgera lub w edece i rewe), makaronem lub knedlami grysikowymi).
Do zup kremowych grzanki, groszek ptysiowy.

Ostatnio edytowany przez ruda (2014-03-23 16:58:40)

#15 2014-03-23 17:27:21

yanea
Member
Od: Kraków/Wrocław

W Niemczech chętnie się je też takie zupy, jak:
-tzw. nasza kartoflanka z ziolami i boczkiem czy kielbaską,
-czy też cebulowa(najchetniej z grzankami i startym na wierzchu serem).
Oczywiscie wszystko zalezy od upodoban czy regionu. Nie jest powiedziane, ze moja PDP, ktora jest Bawarka lubi tylko miesne obiady. W recz przeciwnie jest wegetarianka i uwielbia wszelkie Gemüsesuppe smile

ZIEMNIACZANKA:
Składniki (4 porcje):

500 g ziemniaków 100 g marchewki 100 selera 1 cebula 1,2 l bulionu wołowego lub cielęcego(lub warzywnego) 1 mały por 100 g śmietany 2 łyżki masła sklarowanego 2 łyżki oleju 8 cienkich plasterków boczku sól, świeżo zmielony czarny pieprz, gałka muszkatołowa, majeranek, oregano lub bazylie - do smaku

Warzywa obrać, umyć i pokroić w średniej wielkości kostkę. Cebulę drobno posiekać. Na oleju/masle zeszklić cebulę, dodać warzywa i smażyć, aż lekko zmienią kolor. Dodać bulion i dusić przez 20 minut, aż warzywa będą miękkie. W międzyczasie por przekroić wzdłuż, umyć i pokroić w półplasterki. Zeszklić lekko na maśle. Zupę zmiksować, ale niezbyt dokładnie, aby kawałki warzyw były wyczuwalne podczas jedzenia, dodać podduszony por i śmietanę. Doprawić do smaku gałką, solą, pieprzem i majerankiem, ja dodge jeszcze oregano.
Opcjonalnie:
Na suchej patelni podsmażyć na złoto z obu stron plasterki boczku, po wyjęciu z patelni osuszyć papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Podawać zupę z plastrami boczku - można je pokroić lub podać w całości. Mozna też dodac kielbaske.

Ostatnio edytowany przez yanea (2014-03-23 17:30:09)

#16 2014-03-23 18:17:00

mexic
New member

Lubią też gęste zupy gulaszowe, takie ja odnosze wrażenie po latach:)

#17 2014-03-23 19:21:08

iza28
Member

Dziękuję bardzo smile napewno wykorzystam

yanea napisał:

W Niemczech chętnie się je też takie zupy, jak:
-tzw. nasza kartoflanka z ziolami i boczkiem czy kielbaską,
-czy też cebulowa(najchetniej z grzankami i startym na wierzchu serem).
Oczywiscie wszystko zalezy od upodoban czy regionu. Nie jest powiedziane, ze moja PDP, ktora jest Bawarka lubi tylko miesne obiady. W recz przeciwnie jest wegetarianka i uwielbia wszelkie Gemüsesuppe smile

ZIEMNIACZANKA:
Składniki (4 porcje):

500 g ziemniaków 100 g marchewki 100 selera 1 cebula 1,2 l bulionu wołowego lub cielęcego(lub warzywnego) 1 mały por 100 g śmietany 2 łyżki masła sklarowanego 2 łyżki oleju 8 cienkich plasterków boczku sól, świeżo zmielony czarny pieprz, gałka muszkatołowa, majeranek, oregano lub bazylie - do smaku

Warzywa obrać, umyć i pokroić w średniej wielkości kostkę. Cebulę drobno posiekać. Na oleju/masle zeszklić cebulę, dodać warzywa i smażyć, aż lekko zmienią kolor. Dodać bulion i dusić przez 20 minut, aż warzywa będą miękkie. W międzyczasie por przekroić wzdłuż, umyć i pokroić w półplasterki. Zeszklić lekko na maśle. Zupę zmiksować, ale niezbyt dokładnie, aby kawałki warzyw były wyczuwalne podczas jedzenia, dodać podduszony por i śmietanę. Doprawić do smaku gałką, solą, pieprzem i majerankiem, ja dodge jeszcze oregano.
Opcjonalnie:
Na suchej patelni podsmażyć na złoto z obu stron plasterki boczku, po wyjęciu z patelni osuszyć papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Podawać zupę z plastrami boczku - można je pokroić lub podać w całości. Mozna też dodac kielbaske.

Ostatnio edytowany przez iza28 (2014-03-23 19:21:50)

#18 2014-03-23 21:01:09

yanea
Member

CEBULOWA Z GRZANKAMI I SEREM
Składniki:

1 litr bulionu, 1 kg cebuli, bułka paryska, ser żółty, sól, pieprz, ziola wg. uznania

Bułkę kroimy w drobną kostkę i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temp. ok 150 st. Co parę minut zaglądamy i mieszamy aby równo się zarumieniła
(lub kupujemy gotowe grzanki;)
Cebulę kroimy w kostkę, dodajemy odrobinę soli i pieprzu i smażymy na oleju/masle. Kiedy cebula będzie miękka blenderujemy ją do uzyskania jednolitej masy. Do gotującego się bulionu wlewamy masę cebulową, chwilkę gotujemy i doprawiamy do smaku. Po nalaniu do talerzy dodajemy grzanki i posypujemy serem i posypujemy ziolami(np.prowansalskie)

Mozna i z tego zrobic na nastepny dzien Eintopf dodajac czego wyobraznia pozwala. Smacznego dziewczyny i chlopcy.

#19 2014-03-24 15:26:41

renia1311
Member
Od: ...

Trochę odbiegnę, a może nie smile, czy można kupić tu ogórki kiszone? Czy raczej ciężko?

#20 2014-03-24 16:34:23

simona1961
Member

renia1311 napisał:

Trochę odbiegnę, a może nie smile, czy można kupić tu ogórki kiszone? Czy raczej ciężko?

Oczywiście że mozna kupić, w Edece, w Realu i byc może jeszcze gdzieś indziej. Nazywaja się Salz-Dill-Gurken, pakowane w folię. Uzywam ich do sałatki jarzynowej i do zupy ogórkowej, smakują jak prawdziwe polskie.

#21 2014-03-24 18:18:00

Majeczka
Member

simona1961 napisał:

renia1311 napisał:

Oczywiście że mozna kupić, w Edece, w Realu i byc może jeszcze gdzieś indziej. Nazywaja się Salz-Dill-Gurken, pakowane w folię. Uzywam ich do sałatki jarzynowej i do zupy ogórkowej, smakują jak prawdziwe polskie.

Polecam, są b. dobre, choć wiadomo, że nie zastąpią smaku tych prawdziwych, czyli domowych smile

#22 2014-03-24 18:35:51

iza46
Member

renia1311 napisał:

Ogorki kiszone kupuje w Netto,tam rowniez spotkalam korzen pietruszki.Jezelimasz w poblizu Russischeladen to u nich do wyboru do koloru.Najbardziej lubie w sloiku Boczkowyje z chilii w srodku,ostre i kwasne pycha.

#23 2014-03-24 18:51:22

Elżbieta44
Member

Witam. serdecznie wszystkie kobitki na forum, jak temat niemieckich zup to proszę o przepis na zupę z porów. Co do ogórków kiszonych, to ja zastałam takowe w lodowce w słoiku, bo moja podopieczna zna się na mięsach, wiele lat pracowała w sklepie rzeźnickim i jadamy przeważnie mięso wolowe, po ichniemu roladki czyli nasze zrazy koniecznie z ogórkiem kiszonym w środku, no i boczek, cebulka, grzybki.Bardzo się zdziwiłam że używa ogórkow kiszonych, bo kiedyś czytałam że niemcy uważają takie ogórki za zepsute.Ale widać nie wszyscy.Pozdrawiam spod granicy holenderskiej.

#24 2014-03-24 21:03:33

renia1311
Member
Od: ...

Majeczka napisał:

simona1961 napisał:

renia1311 napisał:

Polecam, są b. dobre, choć wiadomo, że nie zastąpią smaku tych prawdziwych, czyli domowych smile

ok dzięki, bo patrzyłam, ale szukałam odruchowo w słoikach, ( a to tylko w domu takie stoją smile), wiem teraz czego szukać. Dzięki smile

#25 2014-03-24 21:21:31

simona1961
Member

renia1311 napisał:

Majeczka napisał:

simona1961 napisał:

ok dzięki, bo patrzyłam, ale szukałam odruchowo w słoikach, ( a to tylko w domu takie stoją smile), wiem teraz czego szukać. Dzięki smile

Kiedyś kupiłam, chyba w Kauflandzie ogórki w słoiku z napisem ,,Polskie ogórki,, no niestety nie miały nic wspólnego z naszymi ogórkami big_smile big_smile big_smile
Najlepsze te w folii, na ogół sa w gablotach, tam gdzie pieczarki, warzywa, lub obok. W osttecznosci mozna zapytać pracownika sklepu, ja czesto korzystam z tej mozliwości jak nie moge czegoś znaleźć albo nie chce mi się szukać. Polecam też kapustę kiszoną, również w folii, wprawdzie bez marchewki, ale smakuje jak prawdziwa polska kiszona. Na surówkę i bigos znakomita. W moim landzie to nawet kiszeniaki, koper i chrzan sa sezonowo do kupienia i do własnoręcznego zakiszenia big_smile big_smile big_smile, ale ja nie korzystam z tego big_smile big_smile big_smile big_smile

#26 2014-03-24 21:22:58

simona1961
Member

Nazywa się Sauerkraut o ile dobrze napisałam big_smile big_smile big_smile znaczy się ta kapusta big_smile big_smile big_smile

#27 2014-03-24 21:37:21

yanea
Member

Elżbieta44 napisał:

Witam. serdecznie wszystkie kobitki na forum, jak temat niemieckich zup to proszę o przepis na zupę z porów. Co do ogórków kiszonych, to ja zastałam takowe w lodowce w słoiku, bo moja podopieczna zna się na mięsach, wiele lat pracowała w sklepie rzeźnickim i jadamy przeważnie mięso wolowe, po ichniemu roladki czyli nasze zrazy koniecznie z ogórkiem kiszonym w środku, no i boczek, cebulka, grzybki.Bardzo się zdziwił
am że używa ogórkow kiszonych, bo kiedyś czytałam że niemcy uważają takie ogórki za zepsute.Ale widać nie wszyscy.Pozdrawiam spod granicy holenderskiej.

KREM ZUPA Z PORA nie mylić z pory wink
Składniki:

1 litr bulionu (drobiowy lub warzywny) 3 pory (tylko białe części - inaczej nie uzyskamy ładnego koloru) 1 cebula pół marchewki 1 ziemniak 100 ml śmietanki 30% masło sól, pieprz gałka muszkatołowa grzanki lub groszek ptysiowy

Wykorzystujemy tylko białe części pora, które przecinamy wzdłuż na pół, a następnie siekamy na cienkie półksiężyce. Na dwóch łyżkach masła dusimy na niewielkim ogniu pora oraz pokrojoną w drobną kostkę cebulę.
Gdy zmiękną wlewamy bulion, dodajemy starte na grubych oczkach marchewkę oraz pokrojony w drobną kostkę ziemniak. Gotujemy aż warzywa zmiękną, po czym wszystko miksujemy. Następnie wlewamy śmietankę, doprawiamy gałką, niewielką ilością soli oraz pieprzem (najlepiej białym) i zagotowujemy.
Podajemy z paprykowymi grzankami lub groszkiem ptysiowym.

#28 2014-03-24 22:41:41

ruda
Member

renia1311 napisał:

Salzgurken nie zawsze/nie wszędzie są w woreczkach. Ja kupowałam w słoiku, w woreczkach tutaj (Monachium) ani ogórków, ani kapusty nie widziałam. Pakowane próżniowo w folii są tylko ugotowane buraki i kukurydza.

#29 2014-03-24 23:13:57

simona1961
Member

ruda napisał:

renia1311 napisał:

Salzgurken nie zawsze/nie wszędzie są w woreczkach. Ja kupowałam w słoiku, w woreczkach tutaj (Monachium) ani ogórków, ani kapusty nie widziałam. Pakowane próżniowo w folii są tylko ugotowane buraki i kukurydza.

Nie prózniowo tylko w zalewie, takie jak w Polsce w woreczkach.

#30 2014-03-24 23:15:24

ruda
Member

simona1961 napisał:

ruda napisał:

renia1311 napisał:

Nie prózniowo tylko w zalewie, takie jak w Polsce w woreczkach.

Zrozumiałam, miła Simonko smile
Tutaj w folii tylko próżniowo. I tylko buraki i kukurydza.

#31 2015-01-20 13:22:42

Kazik85
Member

Mi się wydaje, że oni bardzo podobnie jedzą do nas smile Jesteśmy z tej samej części Europy więc nie powinni aż tak mocno się różnić smile

#32 2015-01-20 15:08:13

kamila
Member

Tez mam chyba szczescie bo gotuje wszystko co uwazam, moja podopieczna bardzo lubi zupy i nie wtraca sie ani nie marudzi smile odnosnie ogorkow kiszonych to mozna jes spotkac oczywiscie w naszych polskich sklepach, rosyjskich albo w Edece widzialam w sloiku smile oczywiscie jesli macie dostep do takich sklepow..czasem corka babci przyniesie  jakas zupe np.marchwiowa -mnie nie osobiscie nie smakuje bo za slodka albo cytrynowa jest zjadliwa... a i Niemcy wszystkie zupy mixuja na jednolita konsystencje, ja wole widziec warzywka wink

#33 2015-04-24 13:34:22

drupal
New member

zjedzą każdą jak umiesz dobrze zrobić.

#34 2015-05-05 19:04:56

Kasssia
Member

Przecież w kuchni niemieckiej zupy to tak traktowane nieco po macoszemu;) Niemcy raczej nie przepadają za zupami jako tako. Ale jak mnie się udało ugotować im naszą jarzynóweczkę to wcinali, że hej;) także wiadomo, co komu posmakuje. Ale w kuchni niemieckiej zup wiele nie uświadczy;]

#35 2015-12-10 12:08:27

Madzia
Member

To prawda, ale ja swojej podopiecznej ugotowałam raz krem i powiem szczerze, że od tamtej pory najchętniej nic innego by nie jadła. Po pierwsze lekkostrawne, a po drugie sycące. Zaproponowałam jej raz zupy z czerwonej soczewicy- gdzie soczewica wcześniej w ogóle odpadała we wszystkich postaciach, a zupę uznała za najlepszą na świecie, choć jest nieco pikantna. Podsyłam przepis:
1. Cebulę (1 szt.) obierać, pokroić w kostkę.
2. Czosnek obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
3. W garnku teflonowym lub żeliwnym podsmażyć na oliwie cebulę, dodać czosnek, przyprawy i wymieszać.
4. Gdy cebula się zeszkli dodać rozdrobnione pomidory, soczewicę i wodę w ilości około 2 litrów.
5. Zupa z soczewicy musi się gotować około 20 minut, ponieważ łuskana czerwona soczewica łatwo się rozpada i jeśli dłużej będzie się gotować, to wstanie krem z soczewicy. Doprawiam mlekiem kokosowym i przyprawami w razie konieczności.
6. Zupę podawać z kleksem śmietany, kiełkami i podsmażonymi bułkami.

#36 2017-06-13 00:30:10

Opiekunka z Polski
Member

Moja rodizna nie chce totalnie próbować polskich dan także powoli się ucze ich kuchni. Musze przyznac ze zdrowa to ona nie jest, tlusta i ciezka jak na takich seniorow. Zupy zupelhie odpadaja. Za 2 miesiace jade z procare do innej rodziny, może przemycę jakies swoje smaki, bo tesknię za pomidorową i rosołem.😉

#37 2017-06-13 06:18:44

barbara.b
Member

ruda napisał:

renia1311 napisał:

Ogorki w woreczkach sa tylko w szronie kiszenia i to w lepszych sklepach ale tez dawno juz niecwidzialam. Nie na polskich sa wtedy 5ylko tam gdzie swierzy warzywa.

#38 2017-06-13 06:27:10

barbara.b
Member

Opiekunka z Polski napisał:

Moja rodizna nie chce totalnie próbować polskich dan także powoli się ucze ich kuchni. Musze przyznac ze zdrowa to ona nie jest, tlusta i ciezka jak na takich seniorow. Zupy zupelhie odpadaja. Za 2 miesiace jade z procare do innej rodziny, może przemycę jakies swoje smaki, bo tesknię za pomidorową i rosołem.😉

Zawsze sie dziwie zmienn7czka bo pisza Tak jak wy. A mianowicie ze nuemcy nie lubia zup. Raste troche poogladac niemieckich przepisow katagegoria Eintöpfe. Bo niemcy jadala zupa!.   5ylko nie polskie zupa ani zupy KremyKrems a Eintöpfe. Z warzywami, na beinscheibe gotowana albo ze speckiem alb8 jakas Bockwurst lub zwykle parowka. Przyprawione przyprawami cz3sto bihnenjraut ale ja uzyla i Oregano i majetanek i co mam Pod reka. Zageszxzane zasmazka a nie Jak w pl smietsmietana. Pomidorowke i Rohöl tez jedza. Ale pomidorowke przecierana z pomidorow a nie na widziec a Rohöl z warzywami i kawalkami miesa a nie przezroczysty Jak w pl. Jak ktos wie co gotowac to kuchnia niemiecka jest bardzbardzo bogata i moze byc rowniez zdrowa. Jesli chodzi i podopiecznych to wlasnie w takim Eintöpfe najlepiej przemyc wszelakie warzywa.

#39 2017-06-15 18:06:57

andrea
Member

Ja uważam, że kuchnia niemiecka jest nie tylko niezdrowa ale i niesmaczna. Jedzą mało warzy, dużo kiełbas a zupy  najczęściej to "Nudelsuppe" lub "Fleischsuppe".
Inne zupy tj. polskie zupy można gotować, ale to zależy od podopiecznego czy będzie chciał jeść, niektórzy są otwarci na nowe smaki ale często bywa tak, że nie chcą innego tylko swoje.

#40 2018-01-29 14:14:54

Krystyna_60
Member

To prawda, Niemcy jedzą za dużo mięsa. Ja często robię gulaszową, inne zupy za bardzo babci nie smakują.

#41 2018-10-11 12:22:05

Mylife
New member

Krystyna_60 napisał:

To prawda, Niemcy jedzą za dużo mięsa. Ja często robię gulaszową, inne zupy za bardzo babci nie smakują.

Zgadzam się z Tobą. Niemcy mają moim zdaniem bardzo ciężką kuchnię. Nie wszystkim ona smakuje ;(

Reklama