Ubezpieczenie na miesiac przed wyjazdem

Powiem otwarcie, ze nigdy nie widziałam o co chodzi z tym ubezpieczeniem w Polsce przed wyjazdem. Ja, zanim pierwszy raz pojechałam do Niemiec do pracy, musiałam miesiąc siedzieć na bezrobotnym w Urzędzie PRacy żebym mogła w ogóle wyjechac...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2012-10-04 16:20:58

ania55
Member

Ubezpieczenie na miesiac przed wyjazdem

Powiem otwarcie, ze nigdy nie widziałam o co chodzi z tym ubezpieczeniem w Polsce  przed wyjazdem. Ja, zanim pierwszy raz pojechałam do Niemiec do pracy, musiałam miesiąc siedzieć na bezrobotnym w Urzędzie PRacy żebym mogła w ogóle wyjechac. Głupio mi było dopytywać, dlaczego tak, jest ale zarejestrowałam się, znaleźli mi pracę i było ok. Jak zjechałam, posiedziałam trochę w Polsce i znów chcę wyjechać to taka sama sytuacja- musze iśc do UP i kolejny raz czekać. Wkurzyło mnie to trochę bo przecież zanim wyjadę to kupa czasu minie. Wypytałam w końcu o co chodzi i babka z agencji mi wszystko jasno wytłumaczyła:
Bezpośrednio zanim firma podpiszę ze mną umowę musze mieć przez conajmniej miesiac ubezpieczenie.
I teraz może być ono w UP,
w KRUSie( z którego trzeba się będzie wyrejestrować na czas trwania umowy),
posiadać kartę emeryta/rencisty,
być na umowie gdzie indziej i bezpośrednio po jej zakończeniu podpisać umowę z agencją,
być na rencie rodzinnej
być ubezpieczonym przy członku rodziny itd.
Jest chyba jeszcze kilka opcji, ale te zapamiętałam. Nie jest to bezpośredni wymóg agencji, tylko ZUSu, bo żeby mogli nam załatwić w ZUSie dokument A1 to właśnie ten miesiąc ubezpieczenia w Polsce musimy mieć. A jak już mają dla nas to A1, to moga nam wyrobić kartę EKUZ- żebyśmy mogły iść legalnie do lekarza i (odpukać) do szpitala jakby sie coś wydarzyło. No ii teraz dopiero wiem na czym świat stoi. Jak juz kolejnym razem będe zjeżdżać do Polski, to od razu polecę do Up, żeby wszystkiego aż tak nie odwlekać, jak robiłam to do tej pory.

#2 2012-10-04 18:00:33

Maytaya
Member

Re: Ubezpieczenie na miesiac przed wyjazdem

kurcze!!! co za wymog !!! czyli jak teraz bede zjezdzac do Pl to musze siedziec min. miesiac w domu zeby moc wyjechac jako opiekunka ???  szukam w takim razie pracy jako Zimmermädchen albo kelnerka w DE, bo nie moge  sobie pozwolic na miesieczne siedzenie  w domu !

#3 2012-10-04 18:08:03

simona1961
Member

Maytaya napisał:

kurcze!!! co za wymog !!! czyli jak teraz bede zjezdzac do Pl to musze siedziec min. miesiac w domu zeby moc wyjechac jako opiekunka ???  szukam w takim razie pracy jako Zimmermädchen albo kelnerka w DE, bo nie moge  sobie pozwolic na miesieczne siedzenie  w domu !

Nie musisz siedzieć miesiąc w Pl. Po zakonczeniu kontraktu, a tym samym po rozwiązaniu umowy jestes jeszcze miesiąc ubezpieczona, przecież składki płaci się z dołu, a nie z góry. Tak więc jak najbardziej podlegasz ubezpieczeniu do 30 dni. Jesli w ciągu tych 30 dni podejmiesz pracę, to masz ciągłość ubezpieczenia i wymóg Zus spełniony, aby otrzymać A1 a tym samym EKUZ.

#4 2012-10-04 19:27:47

gosiek_szplecik
Member

Hej!
Jestem tu nowa. Staram się o pracę opiekunki , ale od miesiąca jestem na L-4 po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy wszystkie agencje oczekują , żeby być zarejestrowanym w posredniaku? Moja nic mi o tym nie mówiła. Proszę o pomoc w tej sprawie.

#5 2012-10-04 19:40:23

simona1961
Member

gosiek_szplecik napisał:

Hej!
Jestem tu nowa. Staram się o pracę opiekunki , ale od miesiąca jestem na L-4 po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy wszystkie agencje oczekują , żeby być zarejestrowanym w posredniaku? Moja nic mi o tym nie mówiła. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Jesli po rozwiązaniu umowy o pracę w ciągu 14 dni poszłas na zwolnienie lekarskie, to jak najbardziej jestes ubezpieczona i możesz na tym zwolnieniu być pół roku. Nie musisz się rejestrowac w pośredniaku jeśli po zakonczeniu zwolnienia podejmiesz pracę i wyjedziesz w delegacje do Niemiec. Masz ciągłość ubezpieczenia. Jesli jednak nastąpi przerwa, no to będziesz musiała się zarejestrować i podlegac pod ubezpieczenie co najmniej miesiąc, bo inaczej ZUS nie wystawi A1 a NFZ karty EKUZ, która Cię uprawnia do pomocy lekarskiej na terenach Unii E.

#6 2012-10-04 19:48:51

gosiek_szplecik
Member

Dzieki za szybką odpowiedz. A może wiesz cos o firmie Winckler z Krakowa?

#7 2012-10-04 20:37:35

simona1961
Member

gosiek_szplecik napisał:

Dzieki za szybką odpowiedz. A może wiesz cos o firmie Winckler z Krakowa?

Niestety, nigdy nie słyszałam o takiej firmie. Jak ja zaczynałam tę pracę w zawodzie opiekunki, aplikowałam najpierw do Promedici24 bo jest znana i płaci, choć mało, w terminie, nie chcieli mnie, bo nie miałam doświadczenia i zrobili mi tym wielka przysługę jak sie okazało po czasie. Potem aplikowałam do innych firm, znalezionych w internecie, choć oczywiście od razu pytałam na róznych forach, oraz przeglądałam internet w celu uzyskania opinii. /wystarczy wpisać w google na przykład firma kaktus opinie i jeśli jest to duża znana firma to powinno coś wyskoczyć. Ja wybrałam dobrą firmę, w sensie umowy, składek odprowadzanych itd..., ale za to wynagrodzenie mam nieciekawe ogólnie rzecz biorac. Już o tym pisałam , coś za coś! Trafiłam na bardzo dobrą podopieczną i na bardzo dobrą rodzinę, jestem tu już prawie dwa lata, dostaje od rodziny dodatkowe pieniądze, wiec dlatego nie zmieniam ani firmy, ani podopiecznej. Nie mniej jednak w przypadku nie daj Boże smierci podopiecznej na pewno będę szukała innej firmy, która zapłaci mi wiecej, tylko, doświadczenie mi podpowiada, że jak zapłaca więcej to i warunki pracy mogą być delikatnie mówiąc różne. To jest loteria, jak trafisz.
Podstawa w tej pracy to język,  musi być minimum komunikatywny. Oczywiście jeżdżą panie również prawie bez znajomosci języka, ale 1 na 1000 daje sobie z tym radę. W innych przypadkach to jest gehenna. Ja wiem, ze wpewnym wieku nauka do głowy wchodzi wolniej, ale niestety trzeba się zmusić i uczyć , uczyć i jeszcze raz uczyć, poza tym czytać o chorobach wieku starczego, żeby miec jakaś orientację i jak już się pojedzie do rodziny, nie wyjśc na głupka, a przynajmniej stwarzać pozory zorientowanej. W przeciwnym razie może byc ciezko!

#8 2012-10-04 21:22:37

Maytaya
Member

Simona, dzieki za post. juz sie wkurzylam i wystraszylam !!
a w Promedice mojej znajomej nie chcieli bo troche za mloda (24) a po 2tyg, mimo to zadzwonili do niej z oferta ! ale w miedzyczasie znalazla co innego..

#9 2012-10-04 21:38:27

simona1961
Member

Maytaya napisał:

Simona, dzieki za post. juz sie wkurzylam i wystraszylam !!
a w Promedice mojej znajomej nie chcieli bo troche za mloda (24) a po 2tyg, mimo to zadzwonili do niej z oferta ! ale w miedzyczasie znalazla co innego..

Promedica ma złą opinię, pewnie sobie na to zapracowała, ale moja zmienniczka pracowała kiedyś z nimi i sobie chwaliła. Zarabiała 1200 euro, bilet miała kupiony w te i wewte , zakres obowiązków podany, tyle ze jak twierdzi nie chcieli jej dłużej zatrudniac bo była za stara. Ma 60 lat tak na marginesie, dobry niemiecki i doświadczenie. Przy ostatniej zmianie mówiła mi ze dzwonili do niej z propozycją pracy mimo, ze wczesniej była za stara. Nie wiem, ale to chyba dobrze, ze zycie weryfikuje złe, bądź dobre firmy, skoro Promedica zatrudnia na umowę zlecenie i to na 1/8 etatu, to niech sie wypcha. Są firmy, które zatrudniaja na umowe o prace ze składkami od sredniej krajowej i płacą niewiele mniej, albo tyle samo co Promedica. Ja osobiscie ciesze się, że zycie weryfikuje takie pijawki!!!!!!!

#10 2012-10-05 11:17:39

kajmanka
New member

Maytaya, z ubezpieczeniem chodzi o to, żebyś nie miała w nim przerwy. Żeby nie było tak, że nie jesteś nigdzie ubezpieczona i nagle chcesz wyjechać. Wtedy będą kazali Ci najprawdopodobniej zarejestrować się w UP, chociaż jest to obojętne, kto będzie odprowadzał za Ciebie składki zdrowotne. Po prostu miesiąc przed wyjazdem musisz mieć pewnośc, że masz gdzieś ubezpieczenie. Warto się tym czasem zainteresować wcześniej a nie na ostatnio chwilę, kiedy potrzebuje się pracy na już, a nikt CI jej nie będzie mógł dać.

#11 2013-07-30 23:24:19

baska54
Member

Witam, Panie opiekunki i Panowie opiekunowie.
Od polowy wrzesnia, chce podjac prace przy opiece osob starszych.Calkiem prywatnie nie przez firme, czy jest ktos wstanie mi pomoc?
Moge na tz.skoczka 4-tygodnie.Doswiadczenie 13-lat, jezyk komunikatywny.Moze zyczliwych ludzi zaintwresuje to ogloszenie.
Odpowiedzi prosze na   barburka55@vp.pl
Pozdrawiam serdecznie

Reklama