Niedowaga u seniorów

Witam Was drogie forumowiczki. Od miesiaca zajmuje się taką starsza babcią. W DE oczywiście. Nie jest to moja pierwsza podopieczna, ale chyba przy niej pierwszy raz spotkałam się z niedowagą u starszej osoby...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Choroby wieku starczego podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2012-10-04 13:34:14

fiore12
New member

Niedowaga u seniorów

Witam Was drogie forumowiczki. Od miesiaca zajmuje się taką starsza babcią. W DE oczywiście. Nie jest to moja pierwsza podopieczna, ale chyba przy niej pierwszy raz spotkałam się z niedowagą u starszej osoby. Zazwyczaj zajmuję się osobami z brzuszkiem, które lubią sobie popodjadać itd. Powiem szczerze, że sama też konkretnie gotuję i lubię jak to co przygotuję szybko znika. To chyba taka  babcina przypadłość, ale według mnie człowiek musi porządnie zjeść. A ta moja babcia ma długi język do jedzenia-zero apetytu. Rozmawiałam z jej dziećmi na ten temat i powiedziały, że ona zawsze mało je. Ale żeby kromkę na śniadanie i trochę obiadu to dla mnie nie jest normalne! Próbuję ja namawiac do jedzenia, ale za każdym razem się wykręca. Ostatnio juz myślałam o jakichś medykamentach, może by jej dać coś, co poprawi apetyt. Nie wiem, czy mogę ją faszerowac czymś takim i czy to w ogóle coś daje? Chuda jest strasznie ta moja babcia i jak tak dalej nie będzie chciała jeść, to moze się to źle skończyć.

#2 2012-10-04 22:14:22

ania40
Member

Re: Niedowaga u seniorów

Wsumie kromka na śniadanie to norma,moje wszystkie podopieczne do tej pory jadły tylko kromke a teraz mam babcie co je pół bułki:) a ja z nią choć nikt mi nie broni zjeść wiecej:)

#3 2012-10-04 22:25:18

simona1961
Member

,, ale według mnie człowiek musi porządnie zjeść.,,

Cytat z postu powyżej, jak bym moją mame słyszała. Jedz , jedz i jedz! Sama je niewiele! Musisz wiedzieć, ze dorosły człowiek sam sobie wyznacza ile i co je. Ja wiem, że dla opiekunki, która stara się, zeby podopiecznej niczego nie brakowało i zeby była zadbana i najedzona to może byc problem. Niepotrzebnie jednak chyba się martwisz, bo najwyraźniej Twoja podopieczna je tyle ile chce, a ,że niewiele? Widocznie taka jej uroda! Jedno jest pewne, w tej pracy trzeba być elastycznym i trzeba sie po prostu dostosowac do podopiecznych. Moja babcia czasami rezygnuje z kolacji, bo twierdzi, ze nic nie robi, to nie musi jeść. Tym bardziej, ze na podwieczorek zjadła spory kawałek ciasta. Poza tym starsze, oczywiście swiadome osoby mają problemy z wypróźnianiem i wtedy łaknienie spada w sposób swiadomy! Mniej jem- mam mniejsze problemy ze stolcem.

#4 2012-10-05 09:41:03

Kamilakoz
Member

Jak ktoś je ciasto albo inne produkty oparte na drożdżach to nie dziwne że ma problemy z wyproznieniem. Ja sobie nie umiem tez odmówic ciasta czy czegos slodkiego ale staram sie nie jesc za wielu niezdrowych rzeczy. Lepiej jesc lżej a dluzej bedziemy zyci na pewno zdrowiej. Nasi podopieczni maja czest orozne nayki zywieniowe i co wtedy? Ja im czasami robie to co chca bo z jednej strony potrzebuja przyjemnosci od zycia a z drugiej wiem ze musze o nich zadbac. Jak podopieczny zaczyna szybko chudnac i nie chce jesc to jest to na pewno niepokojacy objaw.

#5 2014-07-31 11:40:37

Kasssia
Member

Ja z niedowagą spotykałam się często. Czasem aż ciężko wyobrazić sobie, że taka chudziutka babciunia czy dziadziuś kiedyś wyglądali całkiem całkiem. Nie wiem dlaczego, ale często w wieku podeszłym niemiłosiernie się chudnie. Pamiętam podopiecznego, który mierzył chyba ze 180, ale był tak chudy, że mogła było się anatomii na nim uczyć.

#6 2015-01-20 13:19:16

Tadek90
New member

No właśnie jak ja się spotykałem bardziej z nadwagą i to dość sporą aczkolwiek niedowaga też występuję. Lecz niestety co raz częściej nadwaga....

#7 2015-02-02 18:08:14

Kasssia
Member

Niedowaga u osób starszych to rzeczywiście problem. Ale czasem wydaje mi się, że po prostu w pewnym wieku spada zapotrzebowanie na wszystko. Nieraz widzi się babcie czy dziadziusiów, których waga na oko jest zdecydowanie za mała, a jednak jakoś funkcjonują. Nie ma co na siłę w kogoś jedzenia wpychać.

Reklama