Samozatrudnienie w Niemczech - legalne czy nie?

Już sama nie wiem. w jednj gazecie napiszą, że na takich warunkach przyjmują opiekunki, w drugiej piszą, że to jest nielegalne. Z samozatrudnieniem w Niemczech sprawa bardzo się skomplikowała...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formy pracy: pośrednik, własna działalność, gewerbe - aktualne tematy :

#1 2011-02-17 23:46:47

Jagoda54
Member

Samozatrudnienie w Niemczech - legalne czy nie?

Już sama nie wiem. w jednj gazecie napiszą, że na takich warunkach przyjmują opiekunki, w drugiej piszą, że to jest nielegalne. Z samozatrudnieniem w Niemczech sprawa bardzo się skomplikowała... Czy ktoś jest na samozatrudnieniu? nie boicie się , co to bedzie jak przyjdzie Zollamt?

#2 2011-02-26 21:29:04

HALINA1375
Member

Re: Samozatrudnienie w Niemczech - legalne czy nie?

Niedługo już 11 maja,więc wszystko będzie troche inaczej. jeśłi chodzi o Gewerbe to trzeba mieć kilka róznych rodzin w roku,aby nie było podejrzenie,że jest to umowa o prace a nie gewerbe. Konieczne jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.jego wysokość zależy od wieku ubezpieczonego np, kobieta 50 letnia zapłaci 200-250 euro miesięcznie bez ubezpieczenia emerytalnego i oczywiście stałe zameldowanie w  Niemczech i steuer nummer

#3 2011-03-02 07:24:15

Fly777
Member

halina, a ty jesteś na gewerbe? ile wynoszą przeciętnie wszystkie opłaty?

#4 2011-05-04 15:23:03

pannaanna666
Member
Od: Dom-Esch

na gewerbe oplaty stale te minimalne musisz liczyc okolo 200€ jak nie przekroczysz 17.600 € w roku to nie placisz podatku a wtedy koszty utrzymania gewerbe to tyle zeby placic sobie ubezpieczenie. Polecam rownierz ubezpieczenie sie od odpowiedzialnosci cywilnej. Ja pracuje na gewerbe jako pflegehelferin w domu opieki jestem ubezpieczona nie obchodzi mnie nic, nawet kiedys jak zgubilam klucze to ubezpieczenie to pokrylo, moje kosztuje kolo 130€ rocznie wiec niewiele, patrzac na to ile to daje spokoju.. a nasza praca jest przeciez bardzo stresujaca czasami. pozdrawiam forumowiczki.

#5 2013-11-11 09:22:42

kika1985
Member
Od: Gdańsk

Bez wątpienia praca jest stresująca, dlatego powinniśmy się ubezpieczyć (aby czuć się na co dzień zdecydowanie pewniej), praca w stresie (bez ubezpieczenia, bez umowy) może odbić się na Naszym zdrowiu w bardzo niekorzystny sposób (a samo ubezpieczenie nie jest drogie).

#6 2014-07-28 19:58:04

OlaM
Member

Podobno jak masz Gewerbe to nie mozesz mieszkac u seniora. sad  bo wtedy juz jest schein.
a moze jak sie zrobi fikcyjna umowe z pdp ze niby sie wynajmuje pokoj u podopiecznego za 200€ miesiecznie ? chyba musi byc jakis sposob ,tyle kobiet jezdzi na gewerbe albo dzialalosc i jezdza , jakos omijaja przepisy. nawet niektore firmy wymagaja gewerbe lub dg.

#7 2016-05-19 15:46:09

bruno22
New member

Czy samozatrudnienie w niemczech jest legalne? pewnie nie, w końcu to unia...

Ostatnio edytowany przez bruno22 (2017-06-19 11:37:53)

#8 2016-05-19 16:39:30

iza46
Member

W tym linku troche pisza na temat gewerbe dla cudzoziemcow czyli z meldunkiem na biuro w De http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html  w sumie odpisow zadnych praktycznie i wystarczy Ekuz lub polisa jako ubezpieczenie .Plusem moze byc prawo do Kindergeld po pol roku meldunku.

#9 2016-05-19 23:43:29

iza38bp
Member

hej ! jesli chodzi o Kindergeld to od tego roku 2016 dzieci musza miec niemiecki numer podatkowy ..bylam pare dni temu dokumenty doniesc bo syn jest na stale u mnie juz i taka dostalam informacje..zreszta czytalam juz wczesniej w necie o tym.. wiec automatycznie odpada sytuacja jesli dzieci sa w Polsce nawet jak ktos ma tu dzilalnosc albo nawt sam na umoawe pracuje ..

#10 2016-05-20 07:30:39

mobilna
Member

OlaM napisał:

Podobno jak masz Gewerbe to nie mozesz mieszkac u seniora. sad  bo wtedy juz jest schein.
a moze jak sie zrobi fikcyjna umowe z pdp ze niby sie wynajmuje pokoj u podopiecznego za 200€ miesiecznie ? chyba musi byc jakis sposob ,tyle kobiet jezdzi na gewerbe albo dzialalosc i jezdza , jakos omijaja przepisy. nawet niektore firmy wymagaja gewerbe lub dg.

prawda

#11 2016-05-20 07:36:50

mobilna
Member

bruno22 napisał:

no właśnie, przydałoby się żeby jakaś kobieta tego typu która ma już doświadczenie się wypowie.

pytaj

#12 2016-05-20 07:40:00

mobilna
Member

iza46 napisał:

W tym linku troche pisza na temat gewerbe dla cudzoziemcow czyli z meldunkiem na biuro w De http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html  w sumie odpisow zadnych praktycznie i wystarczy Ekuz lub polisa jako ubezpieczenie .Plusem moze byc prawo do Kindergeld po pol roku meldunku.

Gewerba=meldunek= niemieckie ubezpieczenie. Na polskim mozesz się dorobić komornika. Zapis w ustawie.

#13 2016-05-20 07:42:03

mobilna
Member

iza38bp napisał:

hej ! jesli chodzi o Kindergeld to od tego roku 2016 dzieci musza miec niemiecki numer podatkowy ..bylam pare dni temu dokumenty doniesc bo syn jest na stale u mnie juz i taka dostalam informacje..zreszta czytalam juz wczesniej w necie o tym.. wiec automatycznie odpada sytuacja jesli dzieci sa w Polsce nawet jak ktos ma tu dzilalnosc albo nawt sam na umoawe pracuje ..

Nieprawda. Dzieci moga mieszkac w Polsce , tylko wtedy opiekun dzieci załatwia kindergeld.

#14 2016-05-20 07:51:52

mobilna
Member

bruno22 napisał:

no właśnie, przydałoby się żeby jakaś kobieta tego typu która ma już doświadczenie się wypowie.

Podobno jest nas tu trzy sztuki.

#15 2016-05-20 07:58:48

mobilna
Member

OlaM napisał:

Ten sam adres wykluczony, musi byc inny.

#16 2016-05-20 13:52:59

iza38bp
Member

..nie bede sie sprzeczac ze to prawda, taka odpowiedz uslyszalam w urzedzie i tyle ..poza tym duzo moich znajomych zlozylo wnioski i nawet nie maja odpowiedzi a w niektorych przypadkach wiecej jak rok minal...moja kolezanka tu gdzie mieszkam ,ma normalna umowe o prace..meldunek tutaj a dzieci sa w Polsce i nie dostala ..moze ktos na forum w takim razie pobiera zasilek rodzinny na dzieci mieszkajace w Polsce ...niech sie wypowie ..

#17 2016-05-21 20:13:02

pigwa
Member

Mobilna-z ciekawości zapytam-dlaczego adres nie może być ten sam?
Swego czasu miałam w ten sposób otwartą Gewerbe.Mogłam w takim miejscu pracować do 6 miesięcy i zarobić bez ryzyka płacenia podatku dochodowego w DE-o ile pamiętam ok.8000euro.I w ogóle na takiej gewerbie można tylko te 6 miesięcy pracować.
Każda zmiana podopiecznego wiązała się ze zmianą adresu.
Finanzamt przysłał mi pismo,w którym miałam wyliczone ile to podatku będę musiała zapłacić-musiałam to prostować,bo kwoty dochodów nie zgadzały się z moimi realnymi dochodami.Po sprostowaniu było ok.
Zakończenie pracy u tej rodziny-w miejscowym ratuszu wymeldowałam i siebie z adresu i gewerbę-choć zakładając Gewerbe musiałam się udać do większego miasta-bo moje miejsce to była wieś.Pani w urzędzie zapytała,czy Gewerbe też chcę wymeldować i poinformowała mnie,że w każdej chwili mogę ja na nowo otworzyć.
Działo się to w roku 2008.Czy tak się zmieniło od tego czasu?

#18 2016-05-21 20:20:57

simona1961
Member

pigwa napisał:

Mobilna-z ciekawości zapytam-dlaczego adres nie może być ten sam?
Swego czasu miałam w ten sposób otwartą Gewerbe.Mogłam w takim miejscu pracować do 6 miesięcy i zarobić bez ryzyka płacenia podatku dochodowego w DE-o ile pamiętam ok.8000euro.I w ogóle na takiej gewerbie można tylko te 6 miesięcy pracować.
Każda zmiana podopiecznego wiązała się ze zmianą adresu.
Finanzamt przysłał mi pismo,w którym miałam wyliczone ile to podatku będę musiała zapłacić-musiałam to prostować,bo kwoty dochodów nie zgadzały się z moimi realnymi dochodami.Po sprostowaniu było ok.
Zakończenie pracy u tej rodziny-w miejscowym ratuszu wymeldowałam i siebie z adresu i gewerbę-choć zakładając Gewerbe musiałam się udać do większego miasta-bo moje miejsce to była wieś.Pani w urzędzie zapytała,czy Gewerbe też chcę wymeldować i poinformowała mnie,że w każdej chwili mogę ja na nowo otworzyć.
Działo się to w roku 2008.Czy tak się zmieniło od tego czasu?

Zasadniczo na Gewerbe się nie znam,ale...... przepis mówiący , że mozna pracować w Niemczech 6 miesięcy na działalnosci, dotyczy polskiej DG. Po upływie tego czasu, trzeba przejść na ustawodawstwo niemieckie i tutaj płacic podatki i ubezpieczenie. Jesli chodzi o Gewerbe to moześz sobie pracować ile chcesz, ale trzeba mieć w roku podatkowym minimum 3 róznych podopiecznych, a rejestrowanie Gewerby na adres PDP to jest to pozorowana Gewerbe i ścigana przez prawo. Oczywiscie cała ta zabawa w Gewerbe to pic na wodę, bo i tak w wiekszosci nikt tego nie sprawdza, ale......może się zdarzyć, że umoczy się 4 litery.

#19 2016-05-21 22:21:38

gra38
Member
Od: polska , niemcy

mam pytanko
Znajoma pracuje jako opiekunka w DE przez agencje-ma ubezpieczenie i płaci podatek w PL...Zakochała się w synu podopiecznych i ten ją zameldował.Poszli do urzędu dostała meldunek.Urzędniczka tylko pytała czy pracuje...a Ta odpowiedziała,że TAK-jako opiekunka przez firmę polską....
Moje pytanie....Czy znajoma nie musi w DE być ubezpieczona,czy druk A1 wystarczy?
                        Czy agencja może robić jakieś problemy?

#20 2016-05-22 07:19:51

pigwa
Member

Gra38-osoba zameldowana w Niemczech musi być ubezpieczona w tym kraju.I problemy mogą się pojawić nie ze strony agencji a niemieckich urzędów.
Simona1961-ja wiem,że Gewerba nie ogranicza czasowo pracy w Niemczech.Nieraz piszę "na skróty",a pisząc 6 miesięcy miałam na uwadze wysokość swoich ówczesnych zarobków i chęć unikniecia przekroczenia dozwolonego progu podatkowego.U mnie to zazwyczaj było 6 miesięcy w roku.
Miłego dnia wszystkim życzę.U mnie ciepło i słonecznie.

#21 2016-05-22 08:25:27

iza46
Member

gra38 napisał:

mam pytanko
Znajoma pracuje jako opiekunka w DE przez agencje-ma ubezpieczenie i płaci podatek w PL...Zakochała się w synu podopiecznych i ten ją zameldował.Poszli do urzędu dostała meldunek.Urzędniczka tylko pytała czy pracuje...a Ta odpowiedziała,że TAK-jako opiekunka przez firmę polską....
Moje pytanie....Czy znajoma nie musi w DE być ubezpieczona,czy druk A1 wystarczy?

Meldunek niemiecki wiaze sie z obowiazkiem oplacania tutaj ubezpieczenia w krankenkasse ,wiec kolezanka powinna tu sie ubezpieczyc /koszt miesieczny to ok 170euro /ale....ona jest w Polsce ubezpieczona w NFZ a oni zawsze dostaja z tutejszej krankenkasse zapytanie o polskie ubezpieczenie !Wiec ,albo szybki slub i przejscie na ubezpieczenie meza albo zatrudnienie przez rodzine i zerwanie umowy.Moja rada : niech sie wymelduje bo to nic jej nie daje,a wrecz zrodzi problemy! Niech dokonczy zlecenie i u syna zamelduje juz jako zona!!!!!!!!!!!On chyba tez totalnie zakochany bo nie mysli logicznie?

#22 2016-05-22 08:53:20

gra38
Member
Od: polska , niemcy

iza46 napisał:

gra38 napisał:

mam pytanko

Meldunek niemiecki wiaze sie z obowiazkiem oplacania tutaj ubezpieczenia w krankenkasse ,wiec kolezanka powinna tu sie ubezpieczyc /koszt miesieczny to ok 170euro /ale....ona jest w Polsce ubezpieczona w NFZ a oni zawsze dostaja z tutejszej krankenkasse zapytanie o polskie ubezpieczenie !Wiec ,albo szybki slub i przejscie na ubezpieczenie meza albo zatrudnienie przez rodzine i zerwanie umowy.Moja rada : niech sie wymelduje bo to nic jej nie daje,a wrecz zrodzi problemy! Niech dokonczy zlecenie i u syna zamelduje juz jako zona!!!!!!!!!!!On chyba tez totalnie zakochany bo nie mysli logicznie?

ani ON ani ONA nie myślą logicznie wink

#23 2016-06-11 08:33:11

nowa1963
Member

Mam pytanie dot. zatrudnienia przez rodzine, umowa na mini-job, czy od tej kwoty placi sie podatki i ubezpieczenie, jesli tak to w jakiej wysokosci, bo rozumiem, ze rodzina musi mnie rowniez  zameldowac, ze soba zabiore karte EKUZ, jesli ktos zorientowany w konkretach to prosze o odpowiedz.

#24 2016-06-11 09:14:09

urszula47
Member

nowa1963 napisał:

Mam pytanie dot. zatrudnienia przez rodzine, umowa na mini-job, czy od tej kwoty placi sie podatki i ubezpieczenie, jesli tak to w jakiej wysokosci, bo rozumiem, ze rodzina musi mnie rowniez  zameldowac, ze soba zabiore karte EKUZ, jesli ktos zorientowany w konkretach to prosze o odpowiedz.

Pracowalam na tzw starym minijoob ,ktory obowiazywal przed 2013 rokiem  tu masz linka na ten temat https://www.minijob-zentrale.de/DE/0_Ho … /node.html   czyli rodzina placi jakies 50eur miesiecznie na Twoja emeryture a Ty w/g prawa oplacasz Kranke i Pflegeversicherung ,koszt ok 170eur miesiecznie.pisze w skrocie moj przypadek smile 1/Zameldowanie poza miejscem wykonywania pracy 2/.Podpisanie umowy z rodzina,do ktorej potrzebna jest karta Ekuz i europejski akt urodzenia osoby upowaznionej do Twoich Pflegegeld w razie wypadku .Nie wiem jak jest w przypadku gdy meza upowazniasz bo ja upowaznilam doroslego potomka 3/Zalozenie konta w banku i tu potrzebujesz zaswiadczenie zameldowania,dowod osobisty,umowe minijoob ,musisz podac kontakt do siebie najlepiej niemiecka komorke .Jezeli chcesz miec wglad we wszelkie informacje z kasy chorych /dostalam czek na 170eur jednorazowo niestety/ to podaj adres do korespondencji pdp ,ale po swoim nazwisku wpisz c/o i nazwisko pdp.Jezeli rodzina tylko Ciebie zatrudnia to musowo muszisz miec caly rok ubezpieczenie i meldunek i wplywy na konto 400eur czy jak tam teraz jest.Ubezpieczenie pobiera kasa automatycznie z Twojego konta i masz wglad w to co sie dzieje /online banking/.U mnie rodzinka chciala wypiac sie z ubezpieczeniem ,na co sie nie zgodzilam ,gdyz to ich kombinacja ,Placili caly rok mimo moich zjazdow miesiecznych co 3 miesiace.Tylko trzeba byc konsekwentna ,powodzenia! Korzystaj z badan kontrolnych i dentysty jak masz potrzebe ,podpytaj o bezplatne plomby .Mam takie i sa zupelnie niewidoczne lol Podatku nie placisz ale jak masz meza czy dochody w Pl to juz z ksiegowa musisz rozmawiac bo pojecia nie mam zielonego.

#25 2016-06-11 09:51:32

mobilna
Member

Musisz złożyć w Polsce PiT 36 i dokładnie podać dochód uzyskany za granicą.

#26 2016-06-11 10:03:07

urszula47
Member

Dopisze jeszcze odnosnie podpisania umowy ,wiec rodzina nie ma obowiazku Cie zglaszac do krankenkasse .Musisz poszukac jakiejs w okolicy np Aok  ,ale lepsza Techniker .W sumie jak im zalezy na odpisach podatkowych za zatrudnianie Ciebie to powinni tym sie zajac .Nie ma opcji ze masz Ekuz polskie! Przy meldunku stalym musisz miec niemieckie ubezpieczenie i to najlepiej panstwowe ze wzgledu na brak kosztow przy realizacji recept itd.Oczywiscie ta karta wymaga zdjecia,zrobisz je w tych foto expresowych kabinach.,karta jest dwustronna z Ekuz niemiecka.Dodatkowo mam ubezpieczenie turystyczne na wyjazdy do Pl i poza De ,koszt 15eur rocznie w Alianzz .Masz zapewniony transport sanitarny do Niemiec i pokryte koszty ktore moga byc nieuwzglednione w Krankenkasse.

#27 2016-06-11 21:52:33

nowa1963
Member

Dziekuje za odpowiedzi, ale myslalam, ze to bardziej proste, a tu sie okazuje, ze i ubezpieczenie w de i pit w Polsce, musze sie zastanowic, czy warto sie w to bawic, bo za tydzien czeka mnie wyjazd, pozdrawiam serdecznie wszystkie opiekunki i opiekunow (niedlugo dolacze:)

#28 2016-06-11 22:34:06

mobilna
Member

Jak posłuchasz naciągaczy to wszystko będzie rózowe.
Ja tu prowadzę działalność legalną i niestety żeby taka działalnośc uciągnąc ze składkami to trzeba dostać 2500euro na gewerbie na jednym kontrakcie.
A musisz mieć min. 2lub3 kontrahentów.
Pozdrawiam i powodzenia. smile

Ostatnio edytowany przez mobilna (2016-06-12 09:17:52)

#29 2016-07-25 19:11:01

Miroslaw50
New member

Jagoda54 napisał:

Już sama nie wiem. w jednj gazecie napiszą, że na takich warunkach przyjmują opiekunki, w drugiej piszą, że to jest nielegalne. Z samozatrudnieniem w Niemczech sprawa bardzo się skomplikowała... Czy ktoś jest na samozatrudnieniu? nie boicie się , co to bedzie jak przyjdzie Zollamt?

Droga uczestniczko portalu. praca w opiece nie jest praca samodzielna tzn. nie uzywa Pani srodkow wlasnych do prania i czyszczenia, nie decyduje Pani , kiedy pracuje, a kiedy ma przerwe, nie podejmuje Pani ryzyka prowadzenia wlasnej dzialalnosci, jest Pani zalezna od rodziny ile Pani zaplaca. Te czynniki i jeszcze inne, ale nie chce przynudzac, decyduja, ze praca w obiece nie jest parca na tzw. Gewerbe. Dla pewnosci mozna sie zwrocic do niemieckiego urzedu finansowego lub do dzialu : Clearing Stelle. Tam zajmuja sie okresleniem statusu charakteru Pani pracy. Ale ze zwraca sie Pani juz posrednio do mnie to odpowiem: Praca w opiece to Sozialversicherungsabhänigestelle tzn. ze jest to praca najemna i wymagane jest odprowadzanie skladek socjalnych, takze rentowych. Selbständige tego nie robia. Dlatego przy wlasciwej kontroli, rodzina otrzyma kare + zaplacenie za Pania skladek wstecznie od czasu jak Pania zatrudnili. Do tej pory moglo sie Pani udawac i rodzinie rowniez, bo kontrole w prywatnych domach sa rzadkie, ale niebezpieczenstwo istnieje. Pani pytala o stan prawny, wiec Pani odpowiedzialem

#30 2016-07-25 20:04:24

iza46
Member

Miroslaw50 napisał:

Jagoda54 napisał:

Droga uczestniczko portalu. praca w opiece nie jest praca samodzielna tzn. nie uzywa Pani srodkow wlasnych do prania i czyszczenia, nie decyduje Pani , kiedy pracuje, a kiedy ma przerwe, nie podejmuje Pani ryzyka prowadzenia wlasnej dzialalnosci, jest Pani zalezna od rodziny ile Pani zaplaca. Te czynniki i jeszcze inne, ale nie chce przynudzac, decyduja, ze praca w obiece nie jest parca na tzw. Gewerbe. Dla pewnosci mozna sie zwrocic do niemieckiego urzedu finansowego lub do dzialu : Clearing Stelle. Tam zajmuja sie okresleniem statusu charakteru Pani pracy. Ale ze zwraca sie Pani juz posrednio do mnie to odpowiem: Praca w opiece to Sozialversicherungsabhänigestelle tzn. ze jest to praca najemna i wymagane jest odprowadzanie skladek socjalnych, takze rentowych. Selbständige tego nie robia. Dlatego przy wlasciwej kontroli, rodzina otrzyma kare + zaplacenie za Pania skladek wstecznie od czasu jak Pania zatrudnili. Do tej pory moglo sie Pani udawac i rodzinie rowniez, bo kontrole w prywatnych domach sa rzadkie, ale niebezpieczenstwo istnieje. Pani pytala o stan prawny, wiec Pani odpowiedzialem

Teraz Pan napisal konkretnie i przyznaje calkowita racje.Niestety teoria sobie a praktyka sobie.Kiedys zatrudniano Haushaltshilfe choc wiekszosc pracowala w ten sposob prawie bez zjazdow.Owszem byl urlop platny ,ktory mozna bylo rozlozyc na raty .Jednak przyzna Pan racje ,ze to nie jest normalna praca,gdzie mozna po calym dniu isc do swojego domu i zyc normalnym zyciem.Mozna swiadczyc uslugi rodzinom na tzw.stundenweise jako pomoc domowa.Oczywiscie majac swoja firme lub na Minijoob naprzyklad.Ciekawi mnie natomiast czy rodziny zatrudnia nas na pelny etat ? Koszt zatrudnienia jest bardzo wysoki.Moze wreszcie panstwo niemieckie dofinansuje taka opcje o czym osobiscie marze i pisalam o tym nieraz.Ale nie dla dlugodystansowcow lecz na np 2 miesiace?

#31 2016-07-25 20:32:07

mobilna
Member

Miroslaw50 napisał:

Jagoda54 napisał:

A dlaczego selbstandige tego nie robią ?  Ja robię. Tylko że ja nie prowadzę gewerby na wariackich papierach albo przez pożal się Boże "pseudoksięgowych" których jedyną zaletą jest to że mówią po "polskiemu ".

#32 2016-07-25 21:21:52

Miroslaw50
New member

iza46 napisał:

Miroslaw50 napisał:

Jagoda54 napisał:

Teraz Pan napisal konkretnie i przyznaje calkowita racje.Niestety teoria sobie a praktyka sobie.Kiedys zatrudniano Haushaltshilfe choc wiekszosc pracowala w ten sposob prawie bez zjazdow.Owszem byl urlop platny ,ktory mozna bylo rozlozyc na raty .Jednak przyzna Pan racje ,ze to nie jest normalna praca,gdzie mozna po calym dniu isc do swojego domu i zyc normalnym zyciem.Mozna swiadczyc uslugi rodzinom na tzw.stundenweise jako pomoc domowa.Oczywiscie majac swoja firme lub na Minijoob naprzyklad.Ciekawi mnie natomiast czy rodziny zatrudnia nas na pelny etat ? Koszt zatrudnienia jest bardzo wysoki.Moze wreszcie panstwo niemieckie dofinansuje taka opcje o czym osobiscie marze i pisalam o tym nieraz.Ale nie dla dlugodystansowcow lecz na np 2 miesiace?

Opracowalem model zatrudnienia, ktory wyslalem do Ministerswa zdrowia. Spotkal sie on z poparciem i zainteresowaniem. Zaklada on stale zameldowanie opiekunow w niemieckiej Krankenkasie i oplacaniu skladek przez caly rok, pomimo ze opiekunki pracuja co 2 miesiace. W okresie kiedy sa 2 miesiace w Polsce otrzymuja tez wynagrodzenie. Ubezpieczone sa caly rok. Moj model funkcjonuje i Panie sa bardzo zadowolone. Niestety malo ludzi o tym wie, bo nie mam  duzej reklamy. I jest to wbrew wszystkim oszukanczym firmom na rynku. Przede wszystkim potrzebuje niemieckich rodzin, ktore beda przekonane do mojego projektu. A tu wiele rodzin sie zglasza i szuka opiekunek na czarno. Podobnie jest z opiekunkami. Dzwonia one do mnie i szukaja pracy na czarno. Dopoki swiadomosc ludzka i poczucie bezkarnosci jest tak duze, to nielegalnosc bedzie dalej kwitla a Panie beda oszukiwane.

#33 2016-07-25 21:36:06

Miroslaw50
New member

mobilna napisał:

Miroslaw50 napisał:

Jagoda54 napisał:

A dlaczego selbstandige tego nie robią ?  Ja robię. Tylko że ja nie prowadzę gewerby na wariackich papierach albo przez pożal się Boże "pseudoksięgowych" których jedyną zaletą jest to że mówią po "polskiemu ".

Jako Selbständige nie placi  Pani obowiazkowych skladek ubezpieczeniowych tylko jest Pani freiwillig ubezpieczona w gesätzliche (panstwowej) lub prywatnie w prywatnej kasie chorych. Odprowadzac  sklaldek rentowych Pani nie musi, chyba ze chce. Wracam jednak do tego, ze praca w opiece to praca najemna i jezeli opiekuje sie Pani podopiecznym w domu to jest to nielegalne.

#34 2016-07-25 21:54:06

mobilna
Member

Gościu , klarujesz nam tutaj rzeczy jasne jak słońce.
Jestem 9 rok w tym fachu i widziałam już wszystkie numery i kruczki wymyślone przez firmy.
Nie odkryłes nam nic nowego.
Wszystkie tu ryjemy nielegalnie tylko kazda na lekko innych zasadach.

Reklama