Niejasne zapisy w umowie z promedica24

Hej Kilka tygodni temu podpisałam umowę z promedicą. Nie ukrywam, że nie czytałam opinii, a decyzja była spontaniczna spowodowana sytuacją życiową. Straciłam pracę, muszę szybko zdobyć gotówkę...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Promedica 24 - opinie o firmie - aktualne tematy :

#1 2015-07-30 10:24:24

gosiapisze
Member

Niejasne zapisy w umowie z promedica24

Hej

Kilka tygodni temu podpisałam umowę z promedicą. Nie ukrywam, że nie czytałam opinii, a decyzja była spontaniczna spowodowana sytuacją życiową. Straciłam pracę, muszę szybko zdobyć gotówkę.
I powoli zaczynam się bać. Chciałam szybko i skutecznie, a teraz siedzę, czytam forum i..... dokładnie słowo po słowie umowę i nie wiem co mam myśleć... Możecie mi doradzić czy w ogóle zabierać się za ten wyjazd czy więcej stracę jak zyskam...

1) Dostałam tylko kartę ERV. A gdzie EKUZ i ten formularz? Nie znam się na tym, ale nie mam tego fizycznie mimo, że dostałam już nawet "paczkę" z niby wszystkim co niezbędne do wyjazd. W tej paczce tylko opis podopiecznej i informacje o ubezpieczeniu grupowym ERV i tyle....
Czy ja to w ogóle dostanę? Czy będę ubezpieczona? Co jeśli nabawię się kontuzji/zachoruję...? W całej umowie zresztą nie ma słowa o całym tym EKUZ. Są jedynie pełnomocnictwa umożliwiające wystąpienie o tę kartę w moim imieniu... Tylko co z tego, że umocowałam kogoś, skoro ten ktoś może w ogóle nie wystąpić o kartę...?

2) Ciekawi mnie też kilka zapisów w umowie:

a) Jest oświadczenie o danych osobowych do podatku/NFZ/rachunku bankowym. I w tym oświadczeniu jest zdanie: Oświadczam, że jestem zatrudniona w Care Team24 DE SPzoo bla bla bla......na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem 10,99 EUR. What? Jakie 10,99? Na początku umowy mam wyraźnie napisane 330 EUR / tydzień więc o czym jest ten zapis?

b) Poza umową dostałam taką śmieszną tabelkę z której to wynika, że brutto zarabiam 1400 euro i są wymienione koszty, między innymi z tytułu ubezpieczenia zakwaterowania i szkoleń w kwocie 400  EUR. Ok, rozumiem jednak mam osobne oświadczenie dotyczące należności za zapewnienie zakwaterowania na cele prywatne i zwrot innych kosztów i tam jest następujące zdanie: Wyrażam zgodę aby należności potrącane przez Zleceniodawcę z wynagrodzenia należnego mi z tytułu i w związku z świadczeniem usług na podstawie Umowy były ustalane w formie ryczałtowej w wysokości 90 EUR (a w nawiasie 82/100 jest napisane....) tygodniowo. Czyli co? Oni jeszcze od netto mi to odciągną????

Wiecie.... Nie należę do głupich- dotychczas miałam normalną pracę, jestem po studiach, ale wiecie jak w życiu bywa. Sytuacja zmusza mnie do wyjazdu , a jak czytam tę umowę to czuję się jak niedorozwój bo jest wiele zapisów które wydają mi się tak niejasne, że można je zawsze interpretować na korzyść promedicy w razie co...

Proszę o pilną odpowiedź jak to jest z Wami? Dostawałyście tyle kasy ile powinnyście? Miałyście ubezpiecznie....? Bo nie wiem co mam robić- boję się jechać.

Ostatnio edytowany przez gosiapisze (2015-07-30 14:02:39)

#2 2015-07-30 11:21:51

Franciszka
Member

Re: Niejasne zapisy w umowie z promedica24

Jeżeli uważnie przeczytałaś informacje na forum i opinie opiekunek, które pracowały z Promedicą, to wniosek nasuwa się sam. Ja od siebie dodam, że chyba trzeba mieć w sobie skłonności samobójcze, żeby wiązać się z taką firmą żerująca niczym hiena na opiekunkach.

#3 2015-07-30 12:09:44

jakniew
Member

Franciszka napisał:

Jeżeli uważnie przeczytałaś informacje na forum i opinie opiekunek, które pracowały z Promedicą, to wniosek nasuwa się sam. Ja od siebie dodam, że chyba trzeba mieć w sobie skłonności samobójcze, żeby wiązać się z taką firmą żerująca niczym hiena na opiekunkach.

Dokładnie tak jest, a ta umowa jest baaaardzo dziwna, same w niej zawiłości. Szukałabym innej firmy.

#4 2015-07-30 12:12:06

iza46
Member

Jezeli znasz niemiecki lub angielski aplikuj do kilku firm ,musisz odnalezc ich strony http://www.mypolonia.pl/index.php/praca-opieka-niemcy-2  Urszula47 wkleja to a ja za nia smile

#5 2015-07-30 13:22:13

barbara.b
Member

no wychodzi, że z 1400 netto zrobi ci się 1000 netto. a jak ci przedstawiali zlecenie mówili, że za jaką kwotę ono jest? po pierwsze sama musisz wiedzieć, czy zlecenie jest na tyle łatwe, ze warto jechać za te 1000 euro. rozumiem jednak, że to twój pierwszy wyjazd. jak na pierwszy wyjazd to raczej rozsądna kwota. oczywiście zależy jak ciężkie jest to zlecenie. myślę, że jak czegoś nie rozumiesz i masz wątpliwości powinnaś dzwonić do firmy. umowę podpisać tylko na jedno zlecenie, żebyś w razie jak nie będziesz zadowolona mogła póżniej podjąć pracę w innej firmie. z wyjazdu raczej bym nie rezygnowała. zawsze coś zarobisz, zdobędziesz doświadczenie i będziesz wiedziała na co w przyszłości zwracać uwagę. a z gotówką w kieszeni też będziesz spokojniejsza i będziesz mogła rozglądać się za firmą z dobra umową. ekuz to raczej jak masz wniosek do podpisania, że ktoś ci odbierze to będziesz miała. nie może ci ktoś dać tej karty ekuz póki nie podpiszesz i nie upoważnisz firmy do odbioru karty ekuz. proste. na twoim miejscu bym wyjechała. :-)))) chyba, że znalazłaś opinie, że firma nie wypłaca kasy :-)))). pierwsza firma, z którą wyjechałam już nie istnieje :-)))) i była pokićkana chyba bardziej niż promedika. no ale o ubezpieczeniem nie musiałam się martwić bo było niemieckie. no ale ty też raczej o ta katę ekuz nie powinnaś się martwić. podpisałaś już te papiery? piszesz, ze parę tygodni się zdecydowałaś. jak odrazu podpisałaś te papiery to w sumie tą kartę już powinni odebrać. zadzwoń do nich i spytaj kiedy ją dostaniesz. nawet jeśli firma ma nieprzychylne opinie powinnaś w razie problemu i pytań dzwonić do firmy i sama sobie wyrobić zdanie. a jeśli po tych wszystkich opiniach nie masz zaufania do firmy i wolisz pytać na forum zamiast bezpośrednio u pracodawcy to faktycznie zrezygnuj ze współpracy, bo przy takim wyjeżdzie kontakt z firma jest najważniejszy. na miejscu może cię spotkać wiele nimiłych niespodzianek, bez względu na to z jaką firmą wyjedziesz i jeśli nie będziesz miała z firmą dobrego kontaktu to będzie ci ciężko i potem tez obsmarujesz firmę. są firmy, które zatrudniają na lepszych i gorszych warunkach. ale chyba wszystkie mają jakies negatywne opinie w necie. jedynie nowe jeszcze ich nie mają :-))) nawet z dobrej firmy można trafić na złe zlecenie i w złości i żalu obsmaruje się boguducha winną firmę. moje zlecenie od najgorszej firmy było najlepsze :-). nigdy nie będziesz wiedziała póki nie sprawdziśz.

#6 2015-07-30 13:28:47

barbara.b
Member

hehe a zlecenie od najlepszej firmy z niemiecką umową i niemieckim ubezpieczeniem,  z najzdrowszą, najmłodszą babką i najpiękniejszym domem, osobną łazienką, sypialnią i pokojem gościnnym oraz normalną ilością godzin pracy, dniem wolnym było najgorsze :-)))) różnie to bywa.

#7 2015-07-30 13:40:26

barbara.b
Member

skoro studiowałaś to może znasz niemiecki. jak znasz niemiecki to spróbuj z niemiecką firmą http://www.1apflegemax24.de/ szefowa to polka ale w biurze pracują też niemki. wymagany jest język niemiecki. ale na twoim miejscu wyjechała bym na to zlecenie od promedika. będziesz miała już pierwszy raz za sobą. tym bardziej, że wyjazd pewnie masz już na dniach skoro kilka tygodni temu przysłali ci już papiery. ja zaczęłam w opiece rok temu i z każdym wyjazdu czegoś się uczę. a to odnośnie firmy, a to odnośnie podopiecznego lub rodziny. człowiek może tu czytać a potem w życiu jak się coś wydarzy o czym czytał i tak będzie głupi jak buc i nie będzie wiedział co zrobić, jak zareagować... może więc nawet lepiej jak pierwsze złe doświadczenia będziesz miała z byle jaką firmą. potem w lepszej firmie będziesz już wiedziała czego możesz wymagać, jakie masz oczekiwania... dziadki są różne i po kilku wyjazdach będziesz wiedziała do kogo możesz jeżdzić a do kogo w żadnych wypadku.

#8 2015-07-30 13:45:11

gosiapisze
Member

Tylko mi nie tyle chodzi o same pieniądze. Jeśli dostanę tyle ile mam na umowie to luz- wiem, że to nie kokosy, ale od ręki w PL nie zarobię tyle.

Boję się jednak tych zagmatwanych podpunktów w umowie z których niejako wynika, że te koszty będą mi odliczali już od kwoty netto- na przykład te prawie 100EUR za zakwaterowanie i wyżywienie. A to już niby miało być potrącone od kwoty brutto. Inna moja obawia to wspomniana dziwna kwota o tym, że będę otrzymywała wynagrodzenie w kwocie 10,99 EUR. Tego dotyczą moje obawy. I tego, że minął w zasadzie już miesiąc od podpisania umowy i nadal nie mam wieści o karcie ubezpieczeniowej mimo że się o nią upominałam.

Bo tak po za tym to wiem, że nie jadę tam na wakacje tylko do pracy. A moja podopieczna jest po 90tce, mieszka w domu i ma problemy z chodzeniem tylko ponoć+ trzeba jej zmieniać w nocy pieluchy a w dzień wkładki.

Edit: znam niemiecki w stopniu średnio zaawansowanym- zaawansowanym- długo nie używałam więc mam braki, ale umiem się swobodnie dogadać.

Ostatnio edytowany przez gosiapisze (2015-07-30 13:56:11)

#9 2015-07-30 13:56:28

krystynka
Member

gosiapisze napisał:

Hej

Kilka tygodni temu podpisałam umowę z promedicą. Nie ukrywam, że nie czytałam opinii, a decyzja była spontaniczna spowodowana sytuacją życiową. Straciłam pracę, muszę szybko zdobyć gotówkę.
I powoli zaczynam się bać. Chciałam szybko i skutecznie, a teraz siedzę, czytam forum i..... dokładnie słowo po słowie umowę i nie wiem co mam myśleć... Możecie mi doradzić czy w ogóle zabierać się za ten wyjazd czy więcej stracę jak zyskam...

1) Dostałam tylko kartę ERV. A gdzie EKUZ i ten formularz? Nie znam się na tym, ale nie mam tego fizycznie mimo, że dostałam już nawet "paczkę" z niby wszystkim co niezbędne do wyjazd. W tej paczce tylko opis podopiecznej i informacje o ubezpieczeniu grupowym ERV i tyle....
Czy ja to w ogóle dostanę? Czy będę ubezpieczona? Co jeśli nabawię się kontuzji/zachoruję...? W całej umowie zresztą nie ma słowa o całym tym EKUZ. Są jedynie pełnomocnictwa umożliwiające wystąpienie o tę kartę w moim imieniu... Tylko co z tego, że umocowałam kogoś, skoro ten ktoś może w ogóle nie wystąpić o kartę...?

2) Ciekawi mnie też kilka zapisów w umowie:

a) Jest oświadczenie o danych osobowych do podatku/NFZ/rachunku bankowym. I w tym oświadczeniu jest zdanie: Oświadczam, że jestem zatrudniona w Care Team24 DE SPzoo bla bla bla......na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem 10,99 EUR. What? Jakie 10,99? Na początku umowy mam wyraźnie napisane 330 EUR / tydzień więc o czym jest ten zapis?

b) Poza umową dostałam taką śmieszną tabelkę z której to wynika, że netto zarabiam 1400 euro i są wymienione koszty, między innymi z tytułu ubezpieczenia zakwaterowania i szkoleń w kwocie 400  EUR. Ok, rozumiem jednak mam osobne oświadczenie dotyczące należności za zapewnienie zakwaterowania na cele prywatne i zwrot innych kosztów i tam jest następujące zdanie: Wyrażam zgodę aby należności potrącane przez Zleceniodawcę z wynagrodzenia należnego mi z tytułu i w związku z świadczeniem usług na podstawie Umowy były ustalane w formie ryczałtowej w wysokości 90 EUR (a w nawiasie 82/100 jest napisane....) tygodniowo. Czyli co? Oni jeszcze od netto mi to odciągną????

Wiecie.... Nie należę do głupich- dotychczas miałam normalną pracę, jestem po studiach, ale wiecie jak w życiu bywa. Sytuacja zmusza mnie do wyjazdu , a jak czytam tę umowę to czuję się jak niedorozwój bo jest wiele zapisów które wydają mi się tak niejasne, że można je zawsze interpretować na korzyść promedicy w razie co...

Proszę o pilną odpowiedź jak to jest z Wami? Dostawałyście tyle kasy ile powinnyście? Miałyście ubezpiecznie....? Bo nie wiem co mam robić- boję się jechać.

Przyznaję,że dziwne to wszystko jest...Nie wiem może prawnika się poradzić.Po przeczytaniu tylu wpisów,miałabym obawy... Przed wyjazdem możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas pobytu za granicą. EKUZ turystyczne możesz sama odebrać ,od ręki w NFZ. Zawsz to bezpieczniej.

#10 2015-07-30 14:03:18

krystynka
Member

gosiapisze napisał:

Tylko mi nie tyle chodzi o same pieniądze. Jeśli dostanę tyle ile mam na umowie to luz- wiem, że to nie kokosy, ale od ręki w PL nie zarobię tyle.

Boję się jednak tych zagmatwanych podpunktów w umowie z których niejako wynika, że te koszty będą mi odliczali już od kwoty netto- na przykład te prawie 100EUR za zakwaterowanie i wyżywienie. A to już niby miało być potrącone od kwoty brutto. Inna moja obawia to wspomniana dziwna kwota o tym, że będę otrzymywała wynagrodzenie w kwocie 10,99 EUR. Tego dotyczą moje obawy. I tego, że minął w zasadzie już miesiąc od podpisania umowy i nadal nie mam wieści o karcie ubezpieczeniowej mimo że się o nią upominałam.

Bo tak po za tym to wiem, że nie jadę tam na wakacje tylko do pracy. A moja podopieczna jest po 90tce, mieszka w domu i ma problemy z chodzeniem tylko ponoć+ trzeba jej zmieniać w nocy pieluchy a w dzień wkładki.

Edit: znam niemiecki w stopniu średnio zaawansowanym- zaawansowanym- długo nie używałam więc mam braki, ale umiem się swobodnie dogadać.

Z Twoim językiem aplikowałabym do innej firmy,ale pewnie zależy Tobie na czasie? Podobno płacą za język.? No i masz wstawanie w nocy sad
Będziesz pierwszą opiekunką? Poproś o kontakt do rodziny !

#11 2015-07-30 14:10:39

jakniew
Member

Takich dziwnych zapisów w umowie to ja nie mam. W wynagrodzeniu mam podaną stawke dzienną, a poza tym załącznik z wyliczeniem ile w danym miesiącu wyniesie moja płaca. Wyliczenia odnośnie zakwaterowania i wyżywienia nic w umowie nie mam. Czemu pr24 mają te zawiłości służyć? Czyżby sumują to wszystko by wyszła ( jakby nie spojrzeć ) fikcyjna płaca minimalna na godzinę? Czy też kombinacja, jak jeszcze bardziej oskubać opiekunkę by dla siebie więcej zyskać? Jak dla mnie to jakieś fikcyjne wyliczenia. Co to jest 10,99 euro? Płaca za godzinę, czy za dniówkę? Wreszcie czy doczytałaś za ile masz faktycznie pracować? Zażądaj od nich konkretnych wyjaśnień. Zmiana pieluch w nocy? No to nocki będziesz miała z głowy.

#12 2015-07-30 14:38:55

..?eto
Member

GosiaPisze.
Wydawało mi się , że duże firmy są lepsze i bardziej profesjonalne.
Nic bardziej mylnego.
Aplikowałam do Aterimy.
Promedice też się przyglądałam i Interkardii.
Niestety nie skorzystałam z ich usług czego nie żałuję
Pomyślałam spróbuję z małą firmą , o krtórej nic nie słyszałam, nic nie wiedziałam .
Prawdę mówiąc zdałam sie na intuijcję.
Nie ma idealnych firm opiekuńczych w Pl. jak i idealnych Miejsc pracy. Zawsze będzie jakaś mina.
Mina , o której przekonasz się już na miejscu często dopiero w trakcie pracy.
Wiem , co to brak kasy.
Nie bój się!
Lekko nie jest , ale na pewno sobie poradzisz.
Sposób podejścia , jaki proponuje nasza koleżanka Barbara.b wcale nie wydaje sie taki zly, biorąc pod uwagę , że czujesz na plecach oddech katastrofy finansowej i czas nagli.Ale tylko na początek, żeby załatać powiększające się w zawrotnym tempie "dziury ".
Tak więc podejmuj decyzję i działaj.
Powodzenia.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-07-30 14:42:16)

#13 2015-07-30 16:58:57

..?eto
Member

http://www.prawopracy.org/content/view/133/16/

]Atrakcyjną dla pracodawcy formą zatrudnienia pracowników, jest umowa zlecenia. Pomimo, że pracodawca przy umowie zlecenia zobowiązany jest do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne czy przestrzegania przepisów BHP, to jednak ma on swobodę w zakresie regulacji czasu pracy czy rozwiązania samej umowy. Należy jednak pamiętać, że zawarcie umowy zlecenia w celu obejścia przepisów prawa pracy, a więc zamiast umowy o pracę, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Ponadto, praca świadczona w stałych godzinach, podporządkowana pracodawcy może być, w pewnych sytuacjach, uznana za pracę wykonywaną w ramach stosunku pracy, ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy.

Stosunek cywilnoprawny

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w Kodeksie Cywilnym (art. 734 - 751 KC). Z uwagi na fakt, że do tej umowy nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy osobie wykonującej zlecenie przysługują tylko takie prawa jakie bezpośrednio wynikają z treści umowy.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli z treści umowy zlecenia wynika konieczność wykonywania pracy w warunkach podporządkowania, osobiście oraz odpłatnie, w określonym miejscu i czasie, to umowa ta jest w rzeczywistości umową o pracę. Z art. 281 pkt. 1 Kodeksu pracy wynika, że takie zachowanie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny. Ponadto, inspekcja pracy może prowadzić czynności kontrolne w przypadku świadczenia pracy przez osoby fizyczne, bez względu na podstawę prawną jego świadczenia.

Sam zainteresowany albo inspektor pracy może wnieść powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli wbrew nazwie łączącego strony stosunku odpowiada on cechom stosunku pracy. W takiej sytuacji „pracownik” może domagać się np. zapłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Strony umowy

Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne (pod warunkiem posiadania zdolności do czynności prawnych). Stronami umowy zlecenia są przyjmujący zlecenie (Zleceniobiorca), który zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej oraz dający zlecenie (Zleceniodawca).

Umowa starannego działania

Podobnie jak umowa o pracę, umowa zlecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, iż w umowie zlecenia ważny jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy, która niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu. Przysługujące zleceniobiorcy z tytułu umowy zlecenia wynagrodzenie przysługuje za "staranne działanie" nie zaś za rezultat wykonanej pracy. Z taką samą sytuacją spotkamy się w przypadku świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę.

Dowolność formy zawarcia umowy

W przeciwieństwie do umowy o pracę, która zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy powinna zostać zawarta w formie pisemnej a jej brak powoduje konieczność jej potwierdzenia w takiej formie, umowa zlecenie może być zawarta w dowolnej formie. Zmiana treści umowy następuje w takiej samej formie w jakiej doszło do zawarcia umowy zlecenia.

Ponadto, na zleceniodawcy nie ciążą obowiązki informacyjne do jakich jest zobowiązany pracodawca na podstawie art. 29 § 3 Kodeksu pracy.

Brak podporządkowania

W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego. Zleceniobiorca powinien jedynie stosować się do wskazówek dającego zlecenie, które ujęte powinny zostać w treści umowy zlecenia. Zazwyczaj przyjmuje się, że wykonawca zlecenia musi wykonać czynność, do której się osobiście zobowiązał. Jednakże, w odróżnieniu od umowy o pracę, jeżeli strony tak postanowiły to możliwe jest wykonanie zlecenia przez osobę trzecią (podwykonawcę). Za wybór zastępcy odpowiada zleceniobiorca.

Miejsce i termin wykonania zlecenia

Strony mają możliwość swobodnego ustalenia terminu i miejsca wykonania przedmiotu umowy, w przeciwieństwie do umowy o pracę gdzie miejsce i czas wykonania pracy ustala pracodawca.

Wynagrodzenie

W ramach umowy zlecenia praca (zlecenie) może być świadczona odpłatnie lub nieodpłatnie. Istnieje jednak domniemanie, że zleceniobiorcy za wykonana pracę przysługuje wynagrodzenie. W przypadku braku wskazania w umowie wysokości wynagrodzenia czy taryfy na podstawie której wynagrodzenie będzie obliczane, zleceniobiorca może żądać wynagrodzenia, które będzie odpowiadać wykonanej przez niego pracy. Zasadniczo wynagrodzenie wypłacane jest po wykonaniu przez zleceniobiorcę zlecenia, ale nie ma przeszkód prawnych do zapisania w umowie innego terminu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego. Pamięć jednak należy, że w przypadku nieodpłatności świadczonej w ramach zlecenia pracy, należy takie postanowienie wyraźnie zapisać w umowie.

Urlop i inne przerwy

Ponieważ do umów zleceń nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy lecz kodeksu cywilnego zleceniobiorcy nie przysługują uprawnienia pracownicze jak prawo do urlopu wypoczynkowego czy innych przerw w pracy. Takie uprawnienia mogą jednak przysługiwać wykonawcy zlecenia, gdy zapisano je w umowie.

Wypowiedzenie umowy

Umowa zlecenia może być w każdym czasie jednostronnie rozwiązana przez którąkolwiek ze stron. Na podstawie art. 746 kodeksu cywilnego, dający zlecenie może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, jednakże powinien on zwrócić przyjmującemu zlecenia poniesione nakłady związane z dotychczasowym wykonaniem zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia jest on również zobowiązany uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić wynikłą stąd szkodę. W sytuacji gdy to zleceniobiorca wypowiada zlecenie odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, jest on również odpowiedzialny za szkodę jaką poniósł zleceniodawca.

Składki ZUS

Zleceniodawca jest zobowiązany do odprowadzenia składek ZUS, jeśli umowa zlecenia zostaje zawarta z obecnym pracownikiem lub z osobą, która nie ma żadnego innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. W przypadku zawarcia umowy z własnym pracownikiem, pracodawca ma obowiązek sumowania przychodów pracownika należnych z obu umów oraz obliczania składek od łącznej kwoty przychodów pracownika (zleceniobiorcy).

Jeżeli natomiast umowę zawarto z osobą, która nie jest ubezpieczona z innego tytułu, to składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest obowiązkowa, natomiast w przypadku ubezpieczenia chorobowego - dobrowolna. Ubezpieczeniu wypadkowemu dana osoba podlega obowiązkowo, w przypadku gdy świadczenie wykonywane jest w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności przez Zleceniodawcę. Bez względu ma miejsce wykonywania pracy objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym jest obowiązkowe.

Osoby uczące się do 26 roku życia z którymi zawarto umowę zlecenia nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Nie ma znaczenia, czy studiują w systemie dziennym, wieczorowym czy też zaocznym.

Dochodzenie roszczeń

Ze względu na to, iż umowa zlecenia jest umową regulowana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, roszczenia z niej wynikające dochodzone są przed sądem rozpoznającym sprawy z zakresu prawa cywilnego, a nie jak w przypadku umowy o pracę przed sądem pracy. Zgodnie z art. 751 kodeksu cywilnego, roszczenia z tytułu umowy zlecenia przedawniają się z upływem dwóch lat. Roszczenie to przysługuje obu stronom umowy zlecenia.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Anna Sosnowska | redaktor PrawoPracy.org.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-07-30 22:10:37)

#14 2015-07-30 16:59:46

barbara.b
Member

ach sorry te 1400 to brutto. żle przeczytałam. naprawdę zadzwoń do firmy i popytaj o sprawy, które ci się nie zgadzają lub których nie rozumiesz.  dziwne, że podpisałaś umowę tak wcześnie. nie chcę cie straszyć ale po 90 to może być bardzo słaba bacia. jak już mówią, że trzeba pomagać przy chodzeniu. ja pojechałam raz do babci 94, która miała chodzić. schodziła z łóżka na sofę i tyle było jej chodzenia. nogi to miała tak przebarwione, sine, czerwone. nie mam pojęcia od czego. normalnie jak nieboszczyk. życzę ci, żeby twoja 90 była w lepszym stanie. ja od czasów tamtej babiny jeżdżę do 80 max do 85 bym pojechała. jak wspomniałam moja pierwsza firma miała bardzo dziwne umowy i to dwie- jedną niemiecką, drugą polską i sumując kwota też się nie zgadzała. niestety umowę dopiero dostałam na miejscu, byłam głęboko zaskoczona, zdziwiona. jednak zjeżdżać już nie chciałam. tym bardziej, że miejsce było super. ale przez dwa miesiące miałam obawy, czy aby napewno dostanę całą kasę. na koniec wszystko się zgadzało tak jak mi ustnie powiedzieli, że stelle było za 1000 euro pomimo, że według tych dwóch umów to nijak nie wychodziło 1000 euro. firmy tak rozpisują mieszkanie, szkolenia, delegacje, żeby im się prawnie w razie kontroli to zgadzało. jak ci zależy na pracy to wyjedż. dopytaj tylko dokładnie za ile naprawdę będziesz pracowała. z doświadczenia jednak wiem, że jeśli w umowie ci się cos nie będzie zgadzało to do końca będziesz czuła się niepewnie aż zobaczysz kasę na koncie. jeśli możesz sobie pozwolić na straty czasu to szukaj innej firmy. ale czas to pieniądz. na twoim miejscu dopytała bym o każdy szczegół i pojechała a w międzyczasie pisała podania do innych firm. jest masa firm, które mają normalne umowy. w polsce nawet są firmy co płaca składki od całości, umowę masz nawet na rok i jak jesteś w polsce tez ci płaca ubezpieczenie. a tak wogóle promedika jest duza i znana. nie wydaje mi się, żeby to było jakieś duże ryzyko z nią wyjeżdżać.

#15 2015-07-30 17:04:31

barbara.b
Member

w jednym poście piszesz, że 1400 netto, w drugim, ze 1400 brutto. w umowie masz dwa razy inaczej napisane? zadzwoń do nich, może to błąd! powinnaś rozmawiać z fimą a nie z nami. jak ci się dalej nie będą tak rzeczy zgadzały to rezygnuj.

#16 2015-07-30 17:48:49

gosiapisze
Member

barbara.b napisał:

w jednym poście piszesz, że 1400 netto, w drugim, ze 1400 brutto. w umowie masz dwa razy inaczej napisane? zadzwoń do nich, może to błąd! powinnaś rozmawiać z fimą a nie z nami. jak ci się dalej nie będą tak rzeczy zgadzały to rezygnuj.

1400 brutto , a na rękę jakieś 800. Gdzieś się w jakimś poście pomyliłam brutto z netto, ale zanim napisałaś to poprawiłam już.
Tak czy siak kwota wynagrodzenia nie jest tu najważniejsza tak jak już wspominałam w poście wyżej. Jeśli dostanę te 800 to jestem świadomie zdecydowana na to, ale bardziej niepokoją mnie inne zapisy w umowie co już zaznaczyłam... Czyli odciąganie mi prawie 100 euro za dach nad głową i za jedzenie- gdzie nie jest zaznaczone od jakiej kwoty czy brutto czy netto. Raczej brzmi to mi jak odliczanie od tego co dostanę na rękę- tak skonstruowane jest to oświadczenie. I ta dziwna, niska kwota wynagrodzenia w oświadczeniu o zatrudnieniu w Niemczech...

I napisałam tutaj ponieważ nie mogę dodzwonić się do mojej koordynatorki czy jak tam się mówi na opiekuna oferty. Nie ma jej w pracy nie wiem- nie oddzwania. Dlatego siadłam do opinii o firmie dla uspokojenia się i raczej się nie uspokoiłam... Bo czytam w kilku miejscach, że jest gorzej jak źle i jestem przerażona.

Co do podopiecznej to wszystko mi jedno- mam doświadczenie w rodzinie- opiekowałam się osobą leżącą kompleksowo- od przewijania przez dźwiganie itd. I osobą na wózku i osobą z demencją. Także to mnie nie przeraża- wiem, że praca będzie ciężka. Tylko boję się o wynagrodzenie, że pojadę, a mnie oszukają...

#17 2015-07-30 17:56:47

krystynka
Member

gosiapisze napisał:

barbara.b napisał:

1400 brutto , a na rękę jakieś 800. Gdzieś się w jakimś poście pomyliłam brutto z netto, ale zanim napisałaś to poprawiłam już.
Tak czy siak kwota wynagrodzenia nie jest tu najważniejsza tak jak już wspominałam w poście wyżej. Jeśli dostanę te 800 to jestem świadomie zdecydowana na to, ale bardziej niepokoją mnie inne zapisy w umowie co już zaznaczyłam... Czyli odciąganie mi prawie 100 euro za dach nad głową i za jedzenie- gdzie nie jest zaznaczone od jakiej kwoty czy brutto czy netto. Raczej brzmi to mi jak odliczanie od tego co dostanę na rękę- tak skonstruowane jest to oświadczenie. I ta dziwna, niska kwota wynagrodzenia w oświadczeniu o zatrudnieniu w Niemczech...

I napisałam tutaj ponieważ nie mogę dodzwonić się do mojej koordynatorki czy jak tam się mówi na opiekuna oferty. Nie ma jej w pracy nie wiem- nie oddzwania. Dlatego siadłam do opinii o firmie dla uspokojenia się i raczej się nie uspokoiłam... Bo czytam w kilku miejscach, że jest gorzej jak źle i jestem przerażona.

Co do podopiecznej to wszystko mi jedno- mam doświadczenie w rodzinie- opiekowałam się osobą leżącą kompleksowo- od przewijania przez dźwiganie itd. I osobą na wózku i osobą z demencją. Także to mnie nie przeraża- wiem, że praca będzie ciężka. Tylko boję się o wynagrodzenie, że pojadę, a mnie oszukają...

Jeżeli dla Ciebie kasa nie jest najważniejsza,bez znaczenia stan PDP to jedź... Pieniądz pewnie dostaniesz...te 800 euro. Ta firma raczej płaci,tylko mało! sad

#18 2015-07-30 18:25:23

tropfen
Member

gosiapisze napisał:

barbara.b napisał:

A ja mysle ze wlasnie takie osoby psuja nam rynek i opinie.
My walczymy o lepsze stawki,o pomoce typu lifter itp.,a Ty jedziesz nie dosc ze z dziadowska firma za 800 euro bo Tobie wszystko jedno czy trzeba na plecach nosic pdp czy nie (serce mnie boli jak o tym pomysle) z dobrym komunikatywnym jezykiem-a jak Ci poodliczaja jedzenie i mieszkanie,to i nawet 500 euro na "waciki" moze Ci wystarczy.
Wszystko rozumie-zla sytuacja finansowa w PL-ale jest tyle firm ktore z minimalnym jezykiem biora,tym bardziej teraz w okresie wakacyjnym-za 1000 euro minimum.

#19 2015-07-30 19:35:55

jakniew
Member

tropfen napisał:

gosiapisze napisał:

barbara.b napisał:

My walczymy o lepsze stawki,o pomoce typu lifter itp.,a Ty jedziesz nie dosc ze z dziadowska firma za 800 euro bo Tobie wszystko jedno czy trzeba na plecach nosic pdp czy nie (serce mnie boli jak o tym pomysle) z dobrym komunikatywnym jezykiem-a jak Ci poodliczaja jedzenie i mieszkanie,to i nawet 500 euro na "waciki" moze Ci wystarczy.
Wszystko rozumie-zla sytuacja finansowa w PL-ale jest tyle firm ktore z minimalnym jezykiem biora,tym bardziej teraz w okresie wakacyjnym-za 1000 euro minimum.

Podpisuję się pod tym. Są firmy, które za wyjazd wakacyjny dają dodatek jeśli się będzie 3 m-ce 180 euro . Na dowód wklejam mail, który do mnie wpłynął.

Kochana Opiekunko,

Nadal masz szansę na PREMIĘ WAKACYJNĄ!

Podpisz umowę przed 31/08/2015 i przepracuj 90 dni, a otrzymasz dodatkowo 180€ brutto.

W razie pytań ZADŹWOŃ na numer 71 / 377 88 88 lub WYŚLIJ EMAIL na: kontakt@medipe.com

#20 2015-07-30 19:51:22

..?eto
Member

Gosiu
Przede wszystkim to się uspokój.
Tak już namotałaś z tymi danymi , pensajmi, opłatami , potrąceniami, że Ty juz chyba z nerwów nie bardzo wiesz , co czytasz.
Problemy problemami.
Ja trzy lata temu , też miałam trudną sytuację
Wypowiedziałam Niemieckiemu agentowi ,bo pod koniec mojej przerwy zadzwonił i powiedział, że chyba nie będzie miał na święta BN dla mnie pracy i mam sobie szukać .
Prawnik , który udostępniał mi  zameldowanie tak się śpieszył  z zamknięciem gewery, że  że szkoda gadać.
Ale to może dlatego, że Polak , który emigrowal do DE.
Bez tego nie mogłam ruszyć sie z miejsca, choć dziś nie czekałabym na ten świstek i od razu jechala dalej z inną firmą.
Bylo  żle i w związku z tym spieszylo mi się.
Ale wyobraź sobie , że wlasnie wtedy  zaczęlam odrzucać kolejne firmy i propozycje pracy , jakie mi oferowali.
Zrobilam to na co wcześniej nie moglam się zdecydować.
W koncu trafilam na to co mniewięcej chcialam i jestem tutaj do dziś.
Spokojnie, znajdziesz , tylko najpierw musisz wiedzieć czego szukasz.
to , co napisala Tropfen to prawdz i racja .
Zrob sobie dwa -trzy dni przerwy od tej sprawy , popij jakiś ziólek , spisz , jakie masz priorytety dot . pracy i zacznij szukanie od nowa.
Pracy jewst naprawdę dużo. No ppewnie, że najlepiej bylo by raz dwa trzy i gotowe.
Cierpliwości, wszystko sie ułoży i tydzień w jedną stronę czy w drugą stronę nic nie zaszkodzi.
Trzymam kciuki.

#21 2015-07-30 21:27:58

..?eto
Member

Jak zostać legalnie opiekunką w Niemczech
08.03.2011r.

Jak legalnie zostać w Niemczech opiekunką?
Około 100 tysięcy Polek pracuje za Odrą w charakterze opiekunek starszych osób. Zdecydowana większość nielegalnie, bo inaczej zwykle się nie da. Ale od maja Niemcy znoszą ograniczenia na rynku pracy i będzie szansa na legalizację zatrudnienia.

Niemcy mają słabość do regulowania przepisami wszystkiego co się da. Często do przesady. Np. w budownictwie istnieje zapis, który mówi, że ściany na biało może malować każdy pracownik, ale w kolorze już tylko wykwalifikowany malarz. Podobne, nieco dziwaczne regulacje dotyczą opiekunek.

Altenpfleger, Pflegehelfer, Haushaltshelfer
Altenpfleger oznacza dokładnie opiekuna osób starszych. Aby móc posługiwać się w Niemczech tym tytułem  trzeba zaliczyć trzyletnią szkołę (ewentualnie dwuletnią, jeśli mamy już jakiś inny zawód) zakończoną egzaminem i wydaniem dyplomu. Ten sam wymóg zasadniczo dotyczy także obcokrajowców. Dopuszcza się też uznanie kwalifikacji osoby, która posiadając kierunkowe wykształcenie zdobyte w innym kraju (niekoniecznie trzy lub dwuletnie) może wykazać się dwuletnim stażem pracy w zawodzie. W każdym jednak przypadku cudzoziemiec musi wystąpić formalnie o uznanie prawa do wykonywania zawodu opiekuna, zdać praktyczny egzamin oraz wykazać się znajomością języka niemieckiego. Kto bez spełnienia tych warunków będzie w Niemczech wykonywał zawód opiekuna osób starszych podlega karze grzywny w wysokości 3000 euro.

Dużo łatwiej zostać nad Renem Pflegehelferem, czyli pomocnikiem opiekuna. W tym przypadku trzeba zaliczyć przynajmniej 200-godzinny kurs, także zakończony egzaminem. Większość pracowników niemieckich domów starców legitymuje się takim właśnie wykształceniem.

Z kolei Haushalsthelfer to nic innego jak pomoc domowa i tu nie są wymagane żadne konkretne kwalifikacje. Polki, które legalnie pracują w niemieckich domach jako opiekunki są zgłaszane w urzędach pracy właśnie jako pomoce domowe.

Po co te różne nazewnictwa zawodów i różne wymogi dotyczące kwalifikacji? Otóż Niemcy dokładnie opisali co i kto może wykonywać. Tylko Altenpfleger może wydzielać lekarstwa, wykonywać zastrzyki i inne paramedyczne usługi. Z kolei Pflegehelfer może zajmować się opieką w potocznym znaczeniu, czyli pomagać przy ubieraniu się, chodzeniu, myciu, jedzeniu, itp. Natomiast do obowiązków Haushaltsthilfe, czyli pomocy domowej należy sprzątanie, pomywanie, przygotowywanie posiłków, pranie i tym podobne czynności,  a w żadnym wypadku opieka nad osobami chorymi czy niedołężnymi. Tyle mówią przepisy.

Bundesagentur łamie prawo?
Niemieckie urzędy pracy  pośredniczą w legalnym zatrudnianiu pomocy domowych m.in. z Polski. Na ich stronie (www.arbeitsagentur.de) można znaleźć Merkblatt, czyli dokładny opis warunków na jakich dopuszcza się zatrudnianie zagranicznych pomocy domowych. W jednym z punktów napisano wprost, że osoby zatrudnione jako pomoce mogą także zajmować się opieką i tu wymieniono m.in. takie czynności jak: pomoc przy ubieraniu, wstawaniu i chodzeniu, przy myciu się, kąpieli, jedzeniu, czesaniu, goleniu czy myciu zębów. Ten zapis stoi w wyraźnej sprzeczności  z innymi przepisami, które ściśle reglamentują prawo do wykonywania zawodu opiekuna/opiekunki.

Można podejrzewać, że urzędnicy z Arbeitsagentur celowo nagięli przepisy prawa, aby Polki zatrudniane przez niemieckie rodziny mogły zajmować się nie tylko sprzątaniem czy przygotowywaniem obiadów, ale także opieką nad starszymi, wymagającymi pomocy ludźmi.

Polskie regulacje
Kwalifikacje i uprawnienia do profesjonalnej opieki nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi daje w Polsce ukończenie policealnej szkoły w zawodzie opiekunki środowiskowej, opiekuna medycznego lub opiekuna domu pomocy społecznej.

Posiadając jeden z wymienionych dyplomów mamy szanse na podjęcie legalnej pracy w Niemczech i to bez konieczności uciekania się do świadczenia takich usług pod płaszczykiem prowadzonej działalności gospodarczej. Kwalifikacje zdobyte w polskich szkołach nie opowiadają dokładnie niemieckim wymogom, są jednak do nich najbardziej zbliżone. Nie da się ich zastąpić kilkutygodniowym szkoleniem organizowanym przez prywatne placówki w Polsce.

Nauka w zawodzie opiekunki środowiskowej trwa u nas jeden rok. Zajęcia odbywają się w systemie dziennym i zaocznym (najczęściej w weekendy, zwykle co dwa tygodnie). Prowadzą je nauczyciele akademiccy oraz pracownicy hospicjów i domów opieki. Program nauczania przewiduje 4 tygodnie praktyk, po 2 tygodnie w każdym semestrze. Odbywają się one w domach pomocy społecznej, hospicjach, ośrodkach dla niewidomych i głuchych.

Nauka kończy się egzaminem z przygotowania zawodowego, które potwierdzone jest dyplomem, oraz certyfikatem w języku angielskim wymaganym przez pracodawców w krajach Unii Europejskiej.

Opiekunka środowiskowa posiada uprawnienia do zajmowania się opieką nad osobami starszymi, przewlekle chorymi, samotnymi i niesamodzielnymi, które nie mogą liczyć na dostateczne wsparcie ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia. Pomaga podopiecznym w codziennych czynnościach domowych, zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, praniem i robieniem zakupów. Dba o zdrowie i higienę osobistą ludzi chorych i niesamodzielnych. Udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia podopiecznego. Mobilizuje podopiecznego do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Opiekun domu pomocy społecznej
Kwalifikacje do opieki nad osobami starszymi w nieco szerszym zakresie daje w Polsce zawód opiekuna medycznego. Osoba z takim dyplomem zyskuje uprawnienia do wykonywania zabiegów higienicznych i pielęgniarskich pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek. Warunkiem podjęcia nauki w tym zawodzie jest ukończenie szkoły średniej (matura nie jest wymagana). Opiekunowie medyczni znajdują zatrudnienie w szpitalach, placówkach służby zdrowia, a także w mieszkaniach pacjentów. Nauka zawodu, podobnie jak w przypadku opiekunki środowiskowej, trwa jeden rok.

Największe możliwości uzyskania pracy w tym sektorze, i to nie tylko w Polsce, daje dyplom opiekuna domu pomocy społecznej. Wiąże się on jednak z koniecznością dwuletniej nauki. Osoba z takim wykształceniem może się opiekować osobami starszymi i chorymi nie tylko w prywatnych domach, ale również w ośrodkach pomocy społecznej.

Dyplomowany opiekun, oprócz czynności czysto pielęgnacyjnych związanych z utrzymaniem higieny osobistej podopiecznego (mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie, golenie, pomoc w słaniu łóżka) bierze udział w zajęciach rehabilitacyjnych zleconych przez lekarza bądź terapeutę. Nauka w zawodzie opiekuna domu pomocy społecznej przewiduje kształcenie w formie stacjonarnej dla młodzieży i dorosłych oraz w formie zaocznej dla dorosłych.

Jak to będzie w praktyce?
Polki, które teraz są zmuszone pracować w niemieckich domach nielegalnie i mają nadzieję, że wskutek otwarcia rynku pracy w maju ich sytuacja ulegnie radykalnej poprawie, mogą się rozczarować. W Niemczech, aby legalnie zajmować się opieką nad starszymi trzeba wykazać się przynajmniej 200-godzinnym kursem no i oczywiście dobrą znajomością języka. Niewiele Polek, które już pracują w Niemczech jest w stanie spełnić te dwa warunki.

Wygląda na to, że największe szanse na legalny angaż w Niemczech będą miały osoby, które zdobyły uprawnienia opiekuna w Polsce i aktualnie wykonują ten zawód. Dla nich jedyna formalna przeszkodą będzie wykazanie się znajomością języka.

Niemcy nie zawsze jednak są takimi formalistami na jakich wyglądają. W domach opieki często zatrudnia się kogoś na stanowisko np. sprzątaczki, a dana osoba faktycznie zajmuje się opieką. Zatem może jednak chociaż jakiejś części z owej 100-tysięcznej armii polskich opiekunek pracujących w Niemczech  w końcu uda się zalegalizować pobyt i pracę.

Józef Leszczyńskihttp://www.infor.pl/prawo/praca/umowa-o … prace.html

#22 2015-07-30 21:43:37

..?eto
Member

Kindergeld dla pracowników sezonowych w Niemczech

8. April 2015

Kindergeld dla pracowników sezonowych w Niemczech

Pracownicy sezonowi mają prawo do świadczenia rodzinnego w Niemczech!

Procedura nie jest prosta, ale nie taki diabeł straszny…

Zasadniczo jedynym warunkiem, poza wnioskiem o Kindergeld,  jaki musi spełniać pracownik sezonowy jest podleganie pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech.

Ma to miejsce w sytuacji, jeżeli 90% jego dochodów podlega opodatkowaniu w Niemczech lub dochody w polsce nie przekraczają niemieckiej kwoty wolnej od podatku.

Ale to nie wszystko!

Niestety nie odbywa się to „z automatu”, lecz trzeba wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o objęcie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Über diese Anzeigen
https://ubezpieczen.wordpress.com/2015/ … niemczech/
Firma w Niemczech a obowiązek ubezpieczenia

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech dotyczy osób zameldowanych osobowo w Niemczech.

Osoby prowadzące firmę w Niemczech, które nie są tu zameldowane osobowo, nie muszą płacić składek ubezpieczeniowych.

Dobrym rozwiązaniem jest zameldowanie firmy w Niemczech na biuro, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-07-30 21:49:08)

#23 2015-07-30 22:21:59

krystynka
Member

Nie ulega wątpliwości,że agencje mnożą się jak grzyby po deszczu. Kiedy jedne znikają zastepują je inne.
Umowy są coraz bardziej skomplikowane,dla zwykłego "śmiertelnika" nieczytelne. "Koniunktura " na przekręty działa i agencje z tego korzystają.
Zatrudniane są pomoce domowe,które służą za robokopa  24/24...
I jeszcze ktoś wpiera im,że ich zarobki są wysokie, mają nie narzekać i się cieszyć... wink Bo jak nie,to.. .

#24 2015-07-30 23:05:34

ava
Member

No to ja się wreszcie czuję oświecona, w kwestii tych wysokich zarobków w Promedice big_smile

Mam taką znajomą, która toczyła ze mną wojny w sprawie Promedici. Jej znajoma od lat jeździła z Promedicą i sobie chwaliła. Mieć, miała bardzo dobry niemiecki, 1200 euro i oczywiście wczasy nie praca. Gdzieś w okolicy Wielkiej Nocy dowiaduję się, że znajoma znajomej rozstaje się z tą wspaniałą firmą. Oszukali ją co do stanu faktycznego, okazało się ze był do obrobienia bonusik. Powojowała i mieli jej dołożyć. Wróciła do kraju a dokładki niet.
Gdzieś w czerwcu czy w lipcu dowiaduję się, że znajoma znajomej właśnie się kuruje po skróconym drastycznie wyjeździe z Promedicą. Znowu trafił się bonusik, i ten bonusik zepchnął dziewczynę z marmurowych schodów. Wracała z Niemiec autobusem z ręką w gipsie. W kraju przeszła badania i okazało się, że ręka w łokciu połamana. Po gipsie zanosi się na przynajmniej półroczną rehabilitację i nie ma gwarancji, że ręka będzie się całkowicie zginać.
Byłam zdziwiona, że znowu pojechała, ale znajoma powiedziała mi że zaoferowali jej 1600 euro. Do opieki leżąca babka z całym pakietem obsługowym i oczywiście do dźwigania na własnych plecach a i  agresywny bonusik się trafił. Pomyślałam sobie, że te 1600 to do łapki.

Dziś mnie koleżanka Małgosia oświeciła, jak te wysokie zarobki wyglądają.
Te 330 euro tygodniowo to 8,5 euro za 38,5 godziny tygodniowo i jeszcze pasożyty jedne za wyżywienie i zakwaterowanie  będą odejmować i kursa których pewnie nie było big_smile
Do opieki babka tylko z problemami w chodzeniu i zmianą pieluch w nocy, pewnie bez demencji bo tylko trochę ponad 90 lat big_smile A kto i po co w nocy pieluchy zmienia, no chyba że durchfala ma.

Małgosia o A1 i EKUZ zapomnij. Masz oświadczenie to i umowę z tym cyrkusem za 10,99 euro miesięcznie masz. To będzie Twoje pierwsze zlecenie i od tego 10,99 będziesz miała odprowadzany ZUS. Przy takich składkach ZUS A1 nie potwierdzi, a bez A1 pracowniczego EKUZ nie będzie. Może Ci turystyczny załatwią big_smile Od tego 330 tygodniowo to najpierw podatek odlicz potem cala reszta tego cudactwa.

Ta potłuczona i połamana dziewczyna dokumentów z niemieckiego szpitala nie otrzymała. EKUZ nie miała. Żądali od niej zapłaty , oczywiście nie zapłaciła rachunku.

#25 2015-07-31 06:24:57

Arekjerzy
Member

Już to przechodziłem z ta wspaniałą firmą i powiem dosadnie że - ,, wolalbym dać sobie jajka na sucho ogolic niż podjąć współpracę z firmą PR24,,
Ale cóż jak ktoś chce to niech z nimi trzyma, przecież dobrze jest zarobić około 800e ,mieć ubezpieczenie od 200zl, byc robionym w ,,konia,, jak tylko sie da, miec gluchy telefon w razie potrzeby i zapisy w umowie dotyczace kar finansowych od ,,wszystkiego,,.  Ale to dla reszty nas jest lepiej bo i konkurencja mniejsza na rynku pracy bo na pewno w PR24 pracują wartosciowi i wykształceni opiekunowie którym wydaje się że chwycili Pana Boga za nogi . Miłego dnia życzę

#26 2015-07-31 08:51:19

Franciszka
Member

Arekjerzy napisał:

Już to przechodziłem z ta wspaniałą firmą i powiem dosadnie że - ,, wolalbym dać sobie jajka na sucho ogolic niż podjąć współpracę z firmą PR24,,
Ale cóż jak ktoś chce to niech z nimi trzyma, przecież dobrze jest zarobić około 800e ,mieć ubezpieczenie od 200zl, byc robionym w ,,konia,, jak tylko sie da, miec gluchy telefon w razie potrzeby i zapisy w umowie dotyczace kar finansowych od ,,wszystkiego,,.  Ale to dla reszty nas jest lepiej bo i konkurencja mniejsza na rynku pracy bo na pewno w PR24 pracują wartosciowi i wykształceni opiekunowie którym wydaje się że chwycili Pana Boga za nogi . Miłego dnia życzę

Przekonałeś mnie całkowicie i chyba pozostałe opiekunki na forum też smile ?!. Myślę, że nawet te potencjalne, które w przyszłości chciałyby "zasmakować" współpracy z DEGENERATAMI z PR24 !!! Mają złą opinię wśród wielu niemieckich rodzin, wśród niemieckich agencji, zasłużenie złą opinię w Polsce a i tak znajdują NAIWNE I/LUB ZDESPEROWANE OPIEKUNKI.

Interesujące jest to, że mają siedzibę w USA, jeżeli się nie mylę. Tobie również życzę miłego dnia smile .

#27 2015-07-31 10:42:48

jakniew
Member

Pr24 kupę forsy daje na reklamę, a wiadomo że skubią na to z pracy opiekunek. No i taka czy taki nowochętny zaraz trafia na ich reklamę, a że język kiepski albo prawie wcale nieznany oprócz Guten Morgen, a pracę za nawet 600 euro dostaną, to myślą że Pana Boga za nogi złapali. Dopiero później oczy im się otwierają, dopiero wtedy szukają opinii na forach. No i szkoda, że są takie osoby, które wierzą obiecankom cacankom firmy, a nie opiniom z neta. No cóż, zawsze tak jest, że na własnych błędach trzeba się uczyć. Jest też taka rzecz z tą firmą, że oblegają Urzędy Pracy, a osoby bezrobotne dostają stamtąd powiadomienia, że można dostać pracę za granicą za pośrednictwem Pr24.

#28 2015-07-31 11:53:05

barbara.b
Member

hmmm. 800 to malutko, ale jeśli jedziesz pierwszy raz i ci zależy... kupę lat robiłam w gastronomi za 800. próbowałam wytargowac 1000, ale to się rzadko udawało i były to wtedy straszne prace. więc robiłam i za tyle. w opiece 800 to chyba najniższa stawka. nigdy się z taką nie spotkałam. jak musisz wyjedż za 800. bierz referencje i kolejne zlecenie podnieś się już do 1000. po kilku kolejnych do 1200. tym bardziej jak się nie boisz ciężkich zleceń. jak piszesz, że babcia ma 90 lat... nie wiem. 90 to ona taka chodząca nie jest. wypytaj o jej choroby. trochę cię z tym 800 wrobili. nawet jako osoba bez doświadczenia przy 90 letniej powinnaś dostać więcej. 800 to by musiało być bardzo lekkie zlecenie. nie musisz się obawiać, że te 100 tygodniowo za mieszkanie obetną ci od 800 :-))))  to już by było bardzo dziwne. odciągnęli ci to od 1400. na kalkulatorze możesz sprawdzić ile z 1400 zostanie netto. ok . wedłu kalkulatora netto/ brutto dla mnei z 1400 euro netto wyszło mi 1060. ale to według niemieckiego policzyłam i ze wszystkimi składkami. polska firma pewnie mniej odprowadza także jeszcze zdołają ci te 400 odciągnąć tak, że ci zostanie 800 :-)))) jedż, zdobywaj doświaczenie, ćwicz jezyk i podnoś stawkę i szukaj dobrej firmy. nie wyjeżdżałam ale niby hilfeneo z polskim firm płaci składki od całości... i w tej samej miejscowości jest druga firma co tez płaci skłądki od całości... nie pamiętam teraz jak ona się nazywa. pisz na wszystkie ogłoszenia, odsyłaj formularze a dowiesz się jaka firma n jakich zasadach zatrudnia. jak ci zlecenie odpowiada przyjmuj ofertę wtedy dostaniesz umowę. jak ci w umowie cos nie pasuje rozmawiaj żeby to zmienili. jeśli firma ze zmainami nie będzie ci chciała ani troche pójść na rękę nie podpisuj. pamiętaj żebyś w umowie miała 3 godziny dziennie wolne. dużo firm oferuje również jeden dzień w tygodniu wolny. prawnie on ci sie nalezy i na przyszłość takiej firmy powinnaś szukać. proś o dodatek do umowy z profilem podopiecznej, jej schorzeniami,  twoimi obowiązkami.

gosiapisze napisał:

barbara.b napisał:

#29 2015-07-31 12:01:32

barbara.b
Member

nie zgadzam się z tobą. jakoś trzeba zacząć. ja z biegłym językiem zaczęłam za 1000 euro. może testu językowego nie przeszła aż tak dobrze. a po firmach widzę, że pensję są adekwatne do znajomości języka. no i oczyiście zależy jak trudne zlecenie... no ale językiem można podbić pensję. moim zdaniem powinna wyjechac nawet za te 800 euro. ale raz. a potem jak już będzie miała jedne referencje podnieść się do 1000 euro.
ofert jest tyle, że rynku nie zepsuje. sa zlecenia za 800 a dla tych co za więcej pracują zleceń tez nei zabraknie. jak się ma dobre cv to nikt cię nie zmusi do pracy za 800 a nawet rodzina, która jednej opiekunce płąci 800 drugiej jest w stanie zapłacić więcej jeśli będzie bardziej do niej przekonana. zresztą rodzina pewnie płaci normlana stawke i w tym wszystkim zarobiła fima. dlatego powinnaś pamiętać, że przy drugiej ofercie powinnaś się podnieść. w tej czy w innej firmie.

tropfen napisał:

gosiapisze napisał:

barbara.b napisał:

#30 2015-07-31 12:24:05

iza46
Member

https://www.youtube.com/watch?v=7Samn6qKKSo   Niecmy naglasniaja co jakis czas te "legalne"firmy.Gosia popatrz na ten filmik ,Sylwia Timm w nim wystepuje tez.  http://www.pogranicze.de/mieszkac-w-nie … racownikow  wez lapka i pokaz rodzinie  jabys pojechala/,rozwiaza umowe natychmiast smile znam kilka takich rodzin .

#31 2015-07-31 13:32:55

Franciszka
Member

Zastanawiam się kiedy ostatecznie Niemcy (nie tylko oni!) przestaną Polskę nazywać krajem Europy Wschodniej a nas polskie opiekunki, opiekunkami z Europy Wschodniej?! Często, jeszcze dzisiaj jesteśmy postrzegane w Europie Zachodniej jako Rosjanki a nasz język jako język rosyjski. Przecież my mieszkamy w Europie Środkowej. Na świecie są takie regiony jak Afryka Środkowa (Centralna), Ameryka Środkowa (Łacińska) czy Azja Środkowa. Do dnia dzisiejszego nie ma ostatecznej definicji regionu Europy Środkowej i nazywają nas tak jak za czasów zimnej wojny.

#32 2015-07-31 16:17:27

Arekjerzy
Member

Europa to kończy się na Odrze niestety. Dalej na wschód mamy coraz większą dzicz. Przykre ale prawdziwe.

#33 2015-07-31 16:52:31

Arekjerzy
Member

I jeszcze jedno ....była u mnie szefowa niemka z firmy ( czasem przyjeżdża na kontrolę)  i mówiła o pewnej firmie z PL o której dość głośno jest w DE że jest nieuczciwa dla swych pracowników i w ogóle tragedia współpracować z nią..
Pytanie- jak brzmi nazwa tej firmy ? Do wygrania miesiąc opieki pacjenta zleconego przez tą firmę smile

#34 2015-07-31 19:57:41

Franciszka
Member

Arekjerzy napisał:

I jeszcze jedno ....była u mnie szefowa niemka z firmy ( czasem przyjeżdża na kontrolę)  i mówiła o pewnej firmie z PL o której dość głośno jest w DE że jest nieuczciwa dla swych pracowników i w ogóle tragedia współpracować z nią..
Pytanie- jak brzmi nazwa tej firmy ? Do wygrania miesiąc opieki pacjenta zleconego przez tą firmę smile

hmm, wydaje mi się, ale nie jestem pewna i mogę się mylić, przyznam się, że boję się ryzykować, bo...mogę wygrać a to oznacza prawdziwą porażkę smile

#35 2015-08-02 12:24:23

jakniew
Member

Arekjerzy napisał:

Wiadomo o jaką firmę chodzi big_smile. Mimo złych opinii i to coraz częstszych jest na rynku nachalna. Ostatnio bombardują mnie mailami, ciekawe tylko, skąd zdobyli mój adres sad.

#36 2015-08-18 19:24:48

domisia
New member

mam  pytanie ,,, moze sie ktos znajdzie kto pracował z pronoblem? do mnie zadzwonili bo sie kiedys zapisałam na ich stronie   i zapomniałam o tym zadzwonili ja przerazona i mówie że mam juz  po 50  nie znam za bardzo jezyka  , cos tam sie uczyłam 30 lat wczesniej ale zapomniałam  podstawy   no i  zapytała pani  pare zdan cos tam powiedziałam  ale zaliczyli ze niby kontaktowy  ,no i tu sie zaczyna problem zaczyna pani przedstawiac oferty ze super ze babcia czysta że pokuj  osobny ze wszystko  super  ze tylko jechac no to dobrze mówie ale oni muszą przedstawic oferte  rodzinie  i tu okazuje się ze  dzwoni jeszcze ktos   kto przedstawia się ze jest   jak by przedstawicielem tej firmy na strone niemiecka i znowu pytaja po niemiecku   a ja  ani be ani me  no może troche ,,,   no i nic z wyjazdu za słaby i  tak przez pare dni,, ale mnie interesuje czy tak jest   tez w innych agencjach   no i  własnie z tymi umowami maja przesłac   poczta internetową  ja se mam wydrukowac i im odesłac  a oni że wszysto przyslac na miejsce ,        do rodziny , te wszystkie karty  ubezpieczenia i umowe  no i nie wiem  czy tak się robi    wszedzie może panikuje  prosze   niech ktos cos napisze ne temat pronobla

#37 2015-09-03 17:09:17

gosiapisze
Member

No i wróciłam. I na wstępie przyznaję rację- tak ciężka praca za tak marne pieniądze to masakra... Ale co zrobić jak nie ma się wyjścia?
No, ale do rzeczy- oto moja relacja z pobytu w Niemczech.

Byłam w Dinslaken. Konkretnie u Frau Ilsen B. Nie będę podawała nazwiska bo nie wiem czy można na forum (tak samo fotki pokoju w jakim przez miesiąc przyszło mi mieszkać).

Zacznę od tego co  miłe bo najmniej tego było.

Rodzina:
Naprawdę mili ludzie. Córka podopiecznej to 63 letnia kobieta, ale wygląda na 20 lat mniej. Mój Niemiecki jest całkiem niezły, ale w stresie często gubię słowa. Dlatego ogromnym plusem było dla mnie to, że cała rodzina (poza podopieczną) mówiła również w języku angielskim. Bo po angielsku mówię płynnie. Dlatego nie miałam kłopotów z komunikacją.
Córka jest osobą, która zdaje sobie sprawę z tego jak ciężki charakter ma jej matka. Dlatego nie dziwiło jej moje przemęczenie i skargi na nią. Podchodziła do tego z ogromną wyrozumiałością, ale też... bezradnością niestety.
Ma również sympatycznego męża. W ogóle mili ludzie, chociaż momentami nieco dziwni.

I dalej już gorzej.

DOM:

Dom wybudowany w latach 40-tych lub na początku 50-tych. Z zewnątrz nie rzuca się w oczy żeby był stary. W środku również nie ma dramatu, chociaż meble wszystkie są z tamtych właśnie lat. Musiały być niesamowicie drogie skoro przez 60 kilka lat są w takim stanie. Albo...Niemiecka jakość ;-) Czego nie można powiedzieć o meblach, które stały w moim pokoju, ale o tym w osobnym akapicie.
Podopieczna ma piękny ogród. Trochę zimny i zbyt idealny jak na mój gust, ale duży i ładny. Zresztą potrafi kilkadziesiąt razy dziennie opowiadać o tym, że jakieś tam krzaki są o 3 centymetry za długie i że ogrodnik jest niedokładny skoro tego nie widzi. We wspomnianym ogrodzie siedziałam dokładnie jeden raz.

POKÓJ OPIEKUNKI:

Cóż... Zaraz od wejścia czuć zapach jakby wchodziło się do jakiejś działkowej altany. Na oknie wisi zasłona, która przypomina jakiś ręcznik lub koc. Są dwa zniszczone stoliki. Na podłodze stara poplamiona wykładzina i równie stary dywan.

Jednak największym dramatem jest łóżko. Mam 166 cm wzrostu, a wystawały mi z niego nogi jeśli nie położyłam głowy pod samą ścianą. Łóżko zresztą dosłownie huśtało się przy każdym najmniejszym ruchu i skrzypiało tak głośno, że za każdym razem kiedy przewracałam się z boku na bok, budziłam się od tego hałasu. Zresztą ciężko nie obudzić się kiedy masz wrażenie, że zaraz razem z łóżkiem runiesz na ziemię bo tak się buja.
Łóżko totalnie niewygodne, kiedy rano wstawałam czułam się bardziej obolała niż przed snem. Zero możliwości odpoczynku.
Pokryte jakimś futrzanym kocem. Z kolei jeśli chodzi o pościel to miałam dwie poduszki z dziurami z których wychodziły pióra.
Aha. Nie ma możliwości wywieszenia ubrań bo w szafach nadal wiszą ubrania podopiecznej.
Dodam, że nie byłam tam pierwszą opiekunką, a którąś z kolei !

PODOPIECZNA:

Cóż.. Opis od Promedici dość minimalistyczny jak na to co zastałam. Oczywiście informacje jakie otrzymałam, generalnie pokrywały się z rzeczywistością. Chociaż nie wszystkie. I zabrakło tych najważniejszych.

Mam w opisie informację, że pani przesypia raczej noce i jest spokojnie. A już od pierwszej nocy byłam budzona absolutnie codziennie (kilka nocy przespałam w całości- 6 godzin snu). Byłam budzona codziennie od jednego do trzech razy.
Bynajmniej, nie tylko dlatego, że staruszka wymagała wymiany pampersa. Otóż potrafiła mnie obudzić (głośny dzwonek jak do drzwi, który wyrwałby ze snu umarłego) po to żeby powiedzieć mi, że nie może spać. Kiedy pytałam co mogę dla niej zrobić to mówiła że nic i że przeprasza, że mnie obudziła.
Kolejnym powodem budzenia było powiedzenie mi że zrobiła siku, ale nie chce nowej pieluchy bo jej za gorąco i włożyła sobie ręcznik między nogi. A zmusić jej do tego nie mogłam bo taki miała zwyczaj i już !
Kolejny powód był mistrzowski: lampka, którą ma zapaloną na noc odkąd miała wypadek DZISIAJ ŚWIECI INACZEJ. Tłumaczę, że nie zmieniałam żarówki, że wszystko jest tak samo i świeci tak samo. Nie- inaczej. Bo jak jej ŚP mąż zapalał to nie świeciła tak jasno.... I wiele innych powodów, których nawet nie chce mi się opisywać.
Także większość nocy "spałam" po 2-4 godziny.

Inna informacja od promedici była taka, że podopieczna je wszystko po za ryżem kaszą i przecierem pomidorowym. A ona kaprysiła przy KAŻDYM posiłku. Dlaczego? Bo uznała, że ja nie umiem gotować. A umiem i to świetnie (szkoła mojej babci+11 lat na swoim). Jednak ona uważała, że skoro mam TYLKO 29 lat to nic nie umiem. Domyślam się, że stąd było jej kapryszenie. Ale jednak męczące- błaganie jej po 20 minut żeby cokolwiek zjadła.

Podobno ma demencję, ale jakoś nie jestem do tego przekonana. Ta babka mimo 93 lat ma mega jasny umysł. Miałam do czynienia w życiu z demencją w rodzinie i uważam, że ta pani ma po prostu cholernie ciężki charakter i chce by każdy robił to co ona sobie życzy.
Zresztą potwierdza to jej córka, która na pierwszy rzut oka jest matką zwyczajnie zmęczona bo ta ciągle wzbudza w niej wyrzuty sumienia i nie pozwala żyć własnym życiem.
Podopieczna bowiem całe życie nie pracowała, a mąż ją rozpieszczał i był na każde zawołanie. Starsza pani jednak jest przekonana że całe życie dla wszystkich poświęcała się i teraz życie powinno być w 100% skupione na niej.
A ja jestem typem, który chce dla wszystkich dobrze. I moim błędem było to, że na początku pobytu dałam sobie wejść na głowę, a ona później to wykorzystywała.
Dlatego jak już ktoś do niej pojedzie to zalecam od początku rządy twardej ręki ! Nie pytać jej o nic tylko robić. Masz rozkład dnia i trzymaj się go. Ona nie może mieć nic do powiedzenia bo zacznie tobą manipulować.

No i najwazniejsze- straciła męża 4 miesiące temu więc na porządku dziennym są huśtawki nastroju. Potrafi bez powodu płakać czy leżeć kilka godzin w łóżku. Wyżywa się też wtedy na opiekunce zarzucając niekompetencje itd. Potrafi nawet krzyczeć.

W ogóle ma dziwny stosunek do opiekunek z Polski. Uważa, że poprzednie opiekunki pokradły jej majtki, grzebień czy szczotkę do mycia rąk. Mnie oskarżyła o to, że zużyłam jej krem do ciała.

Babcia ma też bzika na punkcie wypróżniania ! Faszeruje się jakimiś koktajlami, herbatkami itd. A nie daj Boże nie wysra się jeden dzień to dramat ! I na nic tłumaczenia, że g**** z jedzenia się bierze i jak nie zje to nie zrobi. Ona wie lepiej.
Więc zostałam "zmuszona" do wkładania jej dwa razy czopków. Chyba nie powinnam tego robić, ale jakie miałam wyjście jak groziło to histerią i krzykami? Dodam, że te czopki to było chyba... mydło?
Babka robiła zawsze na luźno. Zawsze kiedy już skończyła uwieszała się na mnie bo koniecznie musiała zajrzeć do wiadra i zobaczyć czy zrobiła dużo czy mało... Bo dodam, że wymaga 100% obsługi przy sprawach WC. Ma pod wózek podczepione wiaderko w które robi i trzeba ją podcierać.

Jeśli chodzi o samą higienę to ciężka sprawa bo nie zawsze daje się myć pod pachami, a pod piersiami ma dosłownie żywe rany których nie daje ruszyć, a naprawdę "pachną" niezbyt pięknie.....

Więcej na razie nie pamiętam, ale przysięgam, że takiej tyrki psychicznej nie miałam w życiu. Wczoraj wróciłam i spałam 8 godzin w dzień, a później 14 w nocy... I jeszcze nie mogę się pozbierać...

#38 2015-09-03 18:56:41

Sonia2012
Member

Gosiu, a dlaczego nie pojechalas do uk do opieki skoro wladasz angielskim lepiej niz niemieckim? smile

#39 2015-09-03 19:06:41

gosiapisze
Member

Sonia2012 napisał:

Gosiu, a dlaczego nie pojechalas do uk do opieki skoro wladasz angielskim lepiej niz niemieckim? smile

Dlatego, że UK jest za daleko. Po za tym baaaardzo nie podoba mi się ten kraj. A Niemcy jako tako znam.

#40 2015-09-03 19:25:11

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Gosia -mam nadzieję, że podziękujesz PR24 za współpracę i rozglądniesz się za normalniejszą firmą

#41 2015-09-03 19:36:25

Arekjerzy
Member

Ech ta PR24. Super firma wink. Byłem zobaczyłem podziekowalem

#42 2015-09-10 22:48:06

amelia
Przyjaciel Forum

gosiapisze napisał:

No niestety nie podziękowałam Promedice bo wciąż miałam nóż na gardle. Pospałam pięć dni i jestem z powrotem w Niemczech ale w innym miejscu.
Ale ale. Muszę powiedzieć, że:
1. Mam nową "opiekunkę", która już dwa razy zdążyła zadzwonić odkąd tu jestem. Raz do córki podopiecznej raz do .....................

Gosia, a co Ty tak uczciwie i dokładnie piszesz gdzie i z kim jesteś na jakiej Stelli, wiek i płeć pacjenta.
Uważaj , bo już Cię namierzyli. Tutaj ich służby przeczesują forum jak diabli piekło. Możesz mieć kłopoty.  Moze lepiej przemyśl ten post i go wykasuj.????

#43 2015-09-10 23:20:41

gosiapisze
Member

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

No niestety nie podziękowałam Promedice bo wciąż miałam nóż na gardle. Pospałam pięć dni i jestem z powrotem w Niemczech ale w innym miejscu.
1. Mam nową "opiekunkę", która już dwa razy zdążyła zadzwonić odkąd tu jestem. Raz do córki podopiecznej raz do .....................

Gosia, a co Ty tak uczciwie i dokładnie piszesz gdzie i z kim jesteś na jakiej Stelli, wiek i płeć pacjenta.
Uważaj , bo już Cię namierzyli. Tutaj ich służby przeczesują forum jak diabli piekło. Możesz mieć kłopoty.  Moze lepiej przemyśl ten post i go wykasuj.????

Mhm. Przeciez nie napisalam danych podopiecznej. Tylko miasto.po za tym skoro dobrze o kims pisze to tez nie wolno? Z jakiego powodu mam wiec moec klopoty?

#44 2015-09-11 00:09:40

amelia
Przyjaciel Forum

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

Mhm. Przeciez nie napisalam danych podopiecznej. Tylko miasto.po za tym skoro dobrze o kims pisze to tez nie wolno? Z jakiego powodu mam wiec moec klopoty?

No jak firma przeczyta Twój post to od razu będzie wiedziała kto go napisał.

#45 2015-09-11 08:22:23

gosiapisze
Member

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

No jak firma przeczyta Twój post to od razu będzie
wiedziała kto go napisał.

Wykasowałam dla święego spokoju ale zastanawiam się czemu to zrobiłam. Co mi promedica zrobi za to że napisałam kilka faktów. Odeślą mnie do domu mimo że còrka podopiecznej bardzo mnie polubiła? Na pewno zechcą stracić klienta haha...

#46 2015-09-11 10:54:57

jakniew
Member

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

Wykasowałam dla święego spokoju ale zastanawiam się czemu to zrobiłam. Co mi promedica zrobi za to że napisałam kilka faktów. Odeślą mnie do domu mimo że còrka podopiecznej bardzo mnie polubiła? Na pewno zechcą stracić klienta haha...

Klienta raczej nie stracą, dadzą inną opiekunkę mają ich zasób w swojej bazie.

#47 2015-09-11 16:04:12

lusi0
New member

Promedica to największy syf, nie pakuj się w to!

#48 2015-09-11 21:35:36

festynka
Member

Gosiapisze! Gosia wróciłaś cała i zdrowa? i to najważniejsze ! ciesz się z tego! Jesteś młoda i masz dużo siły do pracy! poradziłaś sobie i to się liczy! Z babką nie mialaś lekko -o nie! ale wytrzymałaś ! Brawo! A teraz od Ciebie zależy gdzie i do kogo pojedziesz! I może Ci się trafic jeszcze fajna oferta-Powodzenia

#49 2015-09-11 21:41:37

festynka
Member

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

No jak firma przeczyta Twój post to od razu będzie wiedziała kto go napisał.

Firma będzie wiedziała jak Gosiapisze wszystko to firmie opowiedziała ! ale jak nic nie mówiła i się nie skarżyła -to mogą się tylko czegoś domyślać -jak oni nic nie wiedzą o PDP -firmy tylko mówia o samych wspaniałych rzeczach co może opiekunka zastać ale o syfie nic!!!

#50 2015-09-11 23:31:48

amelia
Przyjaciel Forum

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

No i dobrze. Pamiętaj, że takie detale, można opisywać po rozwiązaniu z nimi umowy.  Z tego co się orientują , to mają w umowach zapis mówiący o karach za ujawnianie danych z umów a także za ujawnianie zarobków itp.

Chociaż, te ich zapisy można o dopę rozbić ale jak trafisz na złośliwą wiedźmę to może krwi napsuć.

#51 2015-09-12 06:45:56

gosiapisze
Member

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

No i dobrze. Pamiętaj, że takie detale, można opisywać po rozwiązaniu z nimi umowy.  Z tego co się orientują , to mają w umowach zapis mówiący o karach za ujawnianie danych z umów a także za ujawnianie zarobków itp.

Chociaż, te ich zapisy można o dopę rozbić ale jak trafisz na złośliwą wiedźmę to może krwi napsuć.

Spoko :-) ja też potrafię krwi napsuć i sądzę że niektóre panie "koordynatorki" już na moje imię dostają mdłości. Pozdrawiam

#52 2015-09-12 08:07:22

Rawa
Member

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

gosiapisze napisał:

Spoko :-) ja też potrafię krwi napsuć i sądzę że niektóre panie "koordynatorki" już na moje imię dostają mdłości. Pozdrawiam

Ja też pracuję w Promedice ale akurat trafiłem na fajną koordynatorkę więc na to akurat nie mam co narzekać wink

#53 2015-09-13 08:53:44

Arekjerzy
Member

Rawa napisał:

Ja też pracuję w Promedice ale akurat trafiłem na fajną koordynatorkę więc na to akurat nie mam co narzekać wink

Akurat koordynatorka to może być fajna tylko pomyśl o tym jaką przyszłość Cię czeka z tą firma. Składki na ZUS od 100zl na miesiąc i to tak może od tej kwoty, żadnego konkretnego ubezpieczenia na miejscu no i wypłata......godna zasiłku dla bezrobotnych w DE. Bo nie wierze że zarabiasz więcej niż 900 i to z super biegłym językiem. Byłem, widziałem,sprawdziłem na własnej skorze i pozegnalem się z tą ,,firmą,, Bez żalu z mej strony wink

#54 2015-09-13 10:06:17

gosiapisze
Member

Arekjerzy napisał:

Rawa napisał:

Akurat koordynatorka to może być fajna tylko pomyśl o tym jaką przyszłość Cię czeka z tą firma. Składki na ZUS od 100zl na miesiąc i to tak może od tej kwoty, żadnego konkretnego ubezpieczenia na miejscu no i wypłata......godna zasiłku dla bezrobotnych w DE. Bo nie wierze że zarabiasz więcej niż 900 i to z super biegłym językiem. Byłem, widziałem,sprawdziłem na własnej skorze i pozegnalem się z tą ,,firmą,, Bez żalu z mej strony wink

Masz 100% racji. I nie mam.zamiaru wiązać się z tą firmą. Ani nawet z pracą opiekunki. Mam zamiar wrócić do pracy normalnej. Niestety MUSIAŁAM z dnia na dzień zdecydować się na wyjazd bo potrzebuję na nowo stanąć na nogi.

#55 2015-09-13 22:46:14

festynka
Member

gosiapisze napisał:

Arekjerzy napisał:

Rawa napisał:

Masz 100% racji. I nie mam.zamiaru wiązać się z tą firmą. Ani nawet z pracą opiekunki. Mam zamiar wrócić do pracy normalnej. Niestety MUSIAŁAM z dnia na dzień zdecydować się na wyjazd bo potrzebuję na nowo stanąć na nogi.

To kochana stawaj na nogi -ale czy zarobisz te kokosy w pięknej naszej Polsce? Pomyśl i przemysl i zmien firmę!!!

#56 2015-09-13 22:51:35

festynka
Member

Rawa napisał:

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

One są wszystkie do rany przyłóź -ale wogóle to są ciemnioki niesamowite w naszej pracy-one będą cukrować i aby bylo wszystko dobrze!!!młode i niedoswiadczone w tej pracy dziewczyny!!!taka ich praca!!!

#57 2015-09-13 23:27:51

ania1968
Member

Rawa napisał:

gosiapisze napisał:

amelia napisał:

.

Pozdrawiam

One wszystkie są miłe dopóki czegoś nie chcesz od nich. Niezależnie od firmy big_smile

#58 2015-10-15 19:25:06

attena07
New member

Otóż to że oblegają Urzędy Pracy ! sama byłam na takim spotkaniu i pomyślałam że może dobrze by było podjąć taką pracę . Pani na spotkaniu zaproponowała osobom które nie znają języka kurs języka niemieckiego  za 300 zł  2 x w tygodniu przez 2 m-ce . Czyli musisz na początek zainwestować w siebie skoro nic nie umiesz smile . Przeczytałam dziś Wasze wypowiedzi i jestem przerażona i zawiedziona . Nie wiem co mam teraz zrobić , bo ofert pracy tam gdzie mieszkam jest bardzo mało , a od 2009 r. bezskutecznie szukam pracy . Co więcej u nas też są nieuczciwi pracodawcy którzy za wykonaną pracę nie wypłacają wynagrodzenia albo wypłacają grosze i wykorzystują ponad siły .  I jak się bronić? skoro są stałymi klientami PUP ,  a PUP w dalszym ciągu  mimo skarg oszukanych osób wysyła do pracy do nieuczciwych pracodawców !  To nie obiecanki cacanki firm jak piszesz tylko sytuacja finansowa bezradnych a często niemających za co żyć ludzi zmusza do podjęcia pracy m. in za pośrednictwem Pr24. Myślą że gorzej już być nie może jak jest obecnie i podejmują tą pracę,  dlatego ta firma działa i działać będzie . Ale dzięki takim Forom jak ten ludzie dwa razy zastanowią jeśli oczywiście zechcą poszukać opinii o danej firmie , czy warto pakować się w taką pracę , dlatego dziękuję że opisaliście własne  przeżycia i rozczarowania  Pr24.

#59 2015-10-15 20:05:21

urszula47
Member

Podszkol jezyk sobie sama smile http://pl.pons.com/t%C5%82umaczenie-tekstu  a tu wykaz wiekszosci firm wysylajacych do DE http://www.mypolonia.pl/index.php?optio … Itemid=660  musisz po nazwach znalezc strony i tam aplikowac,czytac w necie opinie/te informatycy w/w agencji/usuwaja na biezaco. https://www.youtube.com/watch?v=7Samn6qKKSo  tu w niemieckich programach tzw panstwowych telewizjach ostrzagaja przed oszustwami agencji......

#60 2015-10-26 10:23:12

Anitka1981
New member

attena07 napisał:

Otóż to że oblegają Urzędy Pracy ! sama byłam na takim spotkaniu i pomyślałam że może dobrze by było podjąć taką pracę . Pani na spotkaniu zaproponowała osobom które nie znają języka kurs języka niemieckiego  za 300 zł  2 x w tygodniu przez 2 m-ce . Czyli musisz na początek zainwestować w siebie skoro nic nie umiesz smile . Przeczytałam dziś Wasze wypowiedzi i jestem przerażona i zawiedziona . Nie wiem co mam teraz zrobić , bo ofert pracy tam gdzie mieszkam jest bardzo mało , a od 2009 r. bezskutecznie szukam pracy . Co więcej u nas też są nieuczciwi pracodawcy którzy za wykonaną pracę nie wypłacają wynagrodzenia albo wypłacają grosze i wykorzystują ponad siły .  I jak się bronić? skoro są stałymi klientami PUP ,  a PUP w dalszym ciągu  mimo skarg oszukanych osób wysyła do pracy do nieuczciwych pracodawców !  To nie obiecanki cacanki firm jak piszesz tylko sytuacja finansowa bezradnych a często niemających za co żyć ludzi zmusza do podjęcia pracy m. in za pośrednictwem Pr24. Myślą że gorzej już być nie może jak jest obecnie i podejmują tą pracę,  dlatego ta firma działa i działać będzie . Ale dzięki takim Forom jak ten ludzie dwa razy zastanowią jeśli oczywiście zechcą poszukać opinii o danej firmie , czy warto pakować się w taką pracę , dlatego dziękuję że opisaliście własne  przeżycia i rozczarowania  Pr24.

Od siebie mogę tylko dodać, że musisz sama ocenić sytuacje. W moim przypadku rzeczywistość okazała się nie taka zła. Też byłam w podobnej sytuacji, z bardzo marnym językiem..  Ale trochę z rozpędu zapisałam się na ten kursu niemieckiego i w sumie pracuję w promedica do dnia dzisiejszego. A co najlepsze, informacje o tej firmie otrzymałam z urzędu pracy, w którym byłam zarejestrowana. Wynagrodzenie jest na czas i nie mam uwag. Także są plusy i minusy, jak to w życiu... smile, ale w sumie nie spotkałam się z niczym nieuczciwym z ich strony. Pozdrawiam.

#61 2016-02-04 12:10:23

MagdalenkaDz
New member

Dobrze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, szczególnie przed wyjazdem za granicę skonsultować się z prawnikiem. Koszt niewielki, a jaki spokój i mniej nerwów. Poza tym pracodawca od razu traktuje nas poważniej. Polecam - kancelarie prawne.

Reklama