brak ubezpieczenia= brak mozliwosci pracy na ,,bialo,,

Witam wszystkich forumowiczow! Jesli zamieszczam post w nieodpowiednim miejscu juz na poczatku przepraszam jednak to miejsce wydalo mi sie najbardziej odpowiednie...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2015-07-12 17:37:26

kierowniczka
New member
Od: Jelenia Góra

brak ubezpieczenia= brak mozliwosci pracy na ,,bialo,,

Witam wszystkich forumowiczow! Jesli zamieszczam post w nieodpowiednim miejscu juz na poczatku przepraszam jednak to miejsce wydalo mi sie najbardziej odpowiednie.
Moze przejde do sedna sprawy: ze wzgledu na aktualna sytuacje wyjazd do opieki okazal sie dla mnie najlepszym rozwiazaniem. Mialam pewne obawy ze wzgledu na moj wiek (23 lata) oraz stosunkowo male doswiadczenie w tym charakterze pracy i nie perfekcyjna znajomsc jezyka niemieckiego. Mimo to skontaktowalam sie z jedna z liczych agencji i telefoniczny proces rekrutacji przeszlam na wystarczajacym poziomie. Jednak kiedy wydawalo sie ze wyjazd w najblizszym czasie dojdzie juz do skutku wynikly niespodziewane problemy. Mianowicie okazalo sie ze ja jako osoba nie ubezpieczona miesiac przed planowanym wyjazdem nie moge podjac legalnej wspolpracy z ta firma. W UP zarejstrowac sie nie moge, bo wczesniej przebywalam rowniez za granica i z tego powodu nie stawilam sie na podpis i mam okres karencji do wrzesnia tego roku. Skontaktowalam sie z pewna znajoma ktora wyjezdza ,,na czarno,, obiecala popytac sie tu i owdzie o jakies zlecenie dla mnie, ale uprzedzila ze to nie bedzie takie hop siup. trzeba czekac... Teraz prosba do Was: czy znacie jakis kontakt, albo moze sami macie znajomych ktorzy moze maja znajomych i sa w stanie cos pomoc w znalezieniu oferty dla mnie. Zalezy mi na stosunkowo szybkim wyjezdzie.

#2 2015-07-12 17:55:49

barbara.b
Member

Re: brak ubezpieczenia= brak mozliwosci pracy na ,,bialo,,

no ja też teraz trafiłam na firmę, w której jest to warunek wyjazdu. ja miesiąc wstecz miałam ubezpieczenie niemieckie bo pracowałam dla niemieckiej firmy. mówiłam to od samego początku ale kobieta nie zwróciła na to uwagi. może zbyt mało osób pracuje dla niemieckich firm i założyła, że to polska firma nie słuchając co mówię. załatwiła mi zlecenie, rozmawiałam z koordynatorką i rodzina już się dowiedziała, że ja przyjadę. podczas rozmowy o umowie powiedziałam kolejny raz, że byłam ubezpieczona w niemieckiej kasie chorych. pani trochę mnie opiórkała, że pytała się, czy byłam ubezpieczona w zusie. jestem pewna, że nie pytała czy w zusie tylko ogólnie, czy byłam ubezpieczona. wkońcu powiedziała, że nie wie co ze mną zrobić, ale że nie chce rozczarować rodziny i w związku z tym pojadę tylko muszę sobie wykupić dodatkowe ubezpieczenie bo kartę ekuz dostanę z miesięcznym opóżnieniem. pracowałam dla trzech firm z czego w 2 miałam niemieckie ubezpieczenie. w trzeciej polskie i miałam kartę ekuz odrazu. z tego co pamiętam firma zapłaciła za mnie ubezpieczenie miesiąc wstecz. myślę, że jest to wolna wola firmy. nie chcę już mieszać i wykupię sobie dodatkowe ubezpieczenie na miesiąc, ale też mi się to nie podoba. z tym ubezpieczeniem to jest masakra. po przyjezdzie w urzędzie pracy robią wielkie problemy, bo pracuję jako opiekunka i nie chce podjąć praktycznie pracy w polsce. jakieś pół roku temu facet mnie tak potraktował, że mi się odechciało chodzić do urzędu pracy, firmy niektóre ubezpieczają tylko na czas zlecenia a nawet jeśli jakieś ubezpieczają na cały okres, równiez jak się jest w pl to ja się nie chcę ograniczać do firmy, bo przebieram nieco w zleceniach i jak bym się miała ograniczyć do jednej firmy to dłuuuugo bym czekała na wyjazd. w każdym bądż razie z jednej strony fajnie, że jest tyle firm, z drugiej jednak strony każda funkcjonuje inaczej.

a tobie radziła bym poszukać firmy, która przyjmie cię bez ubezpieczenia i od tego mometu staraj się je zawsze mieć. bo to takie błędne koło. pójdziesz pracować na czarno aż do czasu gdy będziesz mogła się zarejestrować w urzędzie? póżniej z tego co czytałam z zusem tez nie jest tak prosto- niby można się samemu ubezpieczyć w zusie i stawki są bardzo niskie, ale jest jedno ale. mianowicie dopłaca się jeśli wstecz nie miało się ubezpieczenia. jeśli jest to kilka lat wstecz to może to być nawet kilka tysięcy. jeśli z urzędu pracy wyrzucili cię niedawno spróbuj może w zusie spytać się o ubezpieczenie jakby wyglądała twoja sytuacja gdybyś sama chciała się ubezpieczyć. jesteś jeszcze młoda, więc nie będą ci liczyć lat wstecz bez ubezpieczenia bo pewnie byłaś ubezpieczona jeszcze całkiem niedawno pod rodziców lub w pup.
ja wyjechałam z firmą herz 24 nie mając ubezpieczenia wstecz i to oni właśnie jakoś opłacili mi ubezpieczenie wstecz aby móc odebrać moją kartę ekuz przed wyjazdem a nie dopiero po miesiącu. lub firma niemiecka pflegedienst 1 a pflege max 24- tam masz niemieckie ubezpieczenie i niemiecką umowę. może będzie łatwiej ale ponoć trzeba znać język.

#3 2015-07-12 18:14:23

kierowniczka
New member
Od: Jelenia Góra

No to tez niezle zamieszanie, ale jednak sie udalo. Zadzwonie i sprobuje, wielkie dzieki. W sumie dostalam kare na 9 miesiecy wiec troche czasu to jest.
A co z firmami ktore oferuja niemieckie warunki? Na jakiej zasadzie sie to odbywa. namiar na jedna z takich firm tez dostalam, ale obawiam sie ze maja tam wieksze wymagania i moze brak referencji mnie skresli. Z kolei w jednej zostalam zdyskwalifikowana w przedbiegach ze wzgledu na mlody wiek.

Sprawdzilam ta firme pfliegedienst i tak jak mowilas jezyk bardzo dobry ˝plus referencje, takze odpada sad

Ostatnio edytowany przez kierowniczka (2015-07-12 18:21:10)

#4 2015-07-13 00:17:54

barbara.b
Member

ja jakiś czas z urzędem pracy robiłam tak, że jak wyjeżdżałam do pracy ( ale legalnej ) dawałam im znać mailem. to sposób na to, żeby cię nie wykreślili ( tak na przyszłość ). tzn. wykreślali ale zaraz po powrocie mogłaś się zarejestrować a jak cię wykreślają bo się nie stawiasz na termin to cię wykreślają na pół roku.  jednak to żadna przyjemność taka wizyta w urzędzie pracy po każdym zleceniu, więc dałam sobie z tym spokój. jak jednak widać trzeba będzie powrócić do tych wizyt w pup ze względu na ubezpieczenie.
szefowa tego pflegedienst co ci podałam to polka. jak masz podstawy języka to spróbuj. może język wymagany, ale robią wyjątki. zadzwoń i spytaj o agatę halili. może znajdzie coś dla ciebie. z tą firmą masz niemiecką umowę o pracę na cały etat. ubezpieczenie niemieckie, w umowie napisane ile godzin dziennie możesz pracować. w ciągu dwóch tygodni od przyjazdu trzeba się zameldować pod adresem podopiecznej i w momencie wyjazdu wymeldować.
nie polecam pracy na czarno, chociaż mają bardziej chodliwych dziadków. złapać cię nie złapią, chociaż nawet może się znaleźć ktoś uczciwy co na ciebie doniesie, albo będziesz się na każdym kroku bała, że ktoś sprawdzi czy pracujesz legalnie. pomyślałaś co w razie śmierci babki lub wypadku? gdy trzeba będzie na pogotowie zadzownić? albo gdy demencyjna podopieczna zadzwoni na policje? albo jak ty bedziesz miała jakiś problem ze zdrowiem? myślę tez, że pracując na czarno to ganiają ludzi od rana do nocy a przez firmę możesz dyskutować co należy do twoich obowiązków a co nie i niech tłumaczą rodzinie jak rodzina jakaś ograniczona w tych sprawach.

kierowniczka napisał:

No to tez niezle zamieszanie, ale jednak sie udalo. Zadzwonie i sprobuje, wielkie dzieki. W sumie dostalam kare na 9 miesiecy wiec troche czasu to jest.
A co z firmami ktore oferuja niemieckie warunki? Na jakiej zasadzie sie to odbywa. namiar na jedna z takich firm tez dostalam, ale obawiam sie ze maja tam wieksze wymagania i moze brak referencji mnie skresli. Z kolei w jednej zostalam zdyskwalifikowana w przedbiegach ze wzgledu na mlody wiek.

Sprawdzilam ta firme pfliegedienst i tak jak mowilas jezyk bardzo dobry ˝plus referencje, takze odpada sad

Reklama