Prośba o podpowiedź w kwestii umowy (de) o pracę

Bardzo potrzebuję wsparcia kogoś doświadczonego i rozeznanego w temacie. Sytuacja zmusiła mnie do podjęcia dość drastycznych kroków i wyjazdu jako pomoc domowa do DE...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formy pracy: pośrednik, własna działalność, gewerbe - aktualne tematy :

#1 2015-06-22 14:30:22

Adria
New member

Prośba o podpowiedź w kwestii umowy (de) o pracę

Bardzo potrzebuję wsparcia kogoś doświadczonego i rozeznanego w temacie.
Sytuacja zmusiła mnie do podjęcia dość drastycznych kroków i wyjazdu jako pomoc domowa do DE. Znajoma znajomej poleciła mnie rodzinie, która zdecydowała się mnie przyjąć do pomocy. Opiekuję się ich mama i prowadzę dom. Nie narzekam i nie chodzi mi o to ile mam mieć godzin, przerwy itd.
W końcu podpisałam z nimi umowę na 6 mcy okres próbny z 6tyg wypowiedzenia. Kwota 1300eur brutto, bo jak mi powiedzieli sama musze z tego oplacic wszystko a najlepiej jak sobie oplace to w pl, bo wyjdzie taniej.
Nie muszę mówić, że miało być inaczej i właściwie dopiero osoba trzecia mnie "uświadomiła", że w umowie jest klauzula, że oni wyplacaja pelna kwote a ja musze sie oplacic (ubezpieczyc itd.).
Jest to mój pierwszy pracodawca tutaj i nie wiem, czy to co on robi jest zgodne z prawem i czy ja z tego powodu nie bede miala jakichs problemow.
Mój niemiecki jest niestety bardzo słaby i nie mam gdzie iść się doinformować sad
W tej chwili mam jeszcze ubezpieczenie zdrowotne w PL, po mężu ale jesteś w trakcie rozwodu więc już nie długo zostanę bez sad
Czy może być umowa zawarta w ten sposób, że sama muszę wszystko opłacić? Jeśli tak to co i gdzie się udać?
Mam też adres zameldowania w PL, więc może tam mogę wszystko opłacić? Umowa jest podpisana z rodziną niemiecką.
Na forum znalazłam również informację, że jeśli ktoś opłaca mieszkanie w PL to jest możliwość odliczenia sobie tych kosztów tutaj...?

Będę wdzięczna, za pomoc i wskazówki.

#2 2015-06-22 20:43:09

iza46
Member

Re: Prośba o podpowiedź w kwestii umowy (de) o pracę

Czyli musisz otworzyc w Pl dzialalnosc gospodarcza no albo gewerbe /tylko ze na biuro w De ktore musisz oplacac tez/przy kwocie 1300eur brutto wyjdziesz ok 850euro moze netto sad umowa ?jaka umowa?oni Cie nie zatrudniaja,bo nic nie placa tutaj!chca miec Selbsstaendige/czyli z firma swoja!!!!!!!!!!/opiekunke.Wiec im powiedz ze to za malo.Na gewerbie nie mozesz byc zameldowana w jednym miejscu w De !Musisz miec co najmniej kilka miejsc gdzie swiadczysz uslugi . http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html   Na Twoim miejscu wolalabym prywatnie robic ,tylko oplacac dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ i miec polska Ekuz /tak robilam przed otwarciem rynku w UE/koszt ok 400zl /miesiecznie plus polisa na transport sanitarny,NNW to razem ok 500zl .Na gewerbe oplacasz biuro/ok 100eur/mies/i podatek po przekroczeniu progu /bodajze 8900eur czyli max pracujesz ok 6miesiecy i znasz biuro tutaj,bo im nie zalezy na tym czy pilnujesz tego czy nie.Rodzinka cwaniacka ,wiec nie daj sie!Wolaj 1500euro minimum i znajdz dobra ksiegowa w Pl.

Ostatnio edytowany przez iza46 (2015-06-22 20:44:03)

#3 2015-06-22 21:14:26

urszula47
Member

Jezeli chca Cie legalnie zatrudnic to powiedz,zeby zameldowali Cie gdzies u rodziny i zatrudnili na Minijob(czyli tzw basis ,na konto dostajesz 450eur plus oplacona mala skladka emerytalna i ubezpieczenie Kranke und Pflegeversicherung wynosi to ich 170eur mniej wiecej miesiecznie ,reszta do reki.Mozesz zawsze sie tlumaczyc ze pracujesz tam pare godzin w tygodniu,chodzisz tez do lekarzy .Ja tak tez robilam kilka lat ,bo faktycznie wykazujac dochody brutto 1300euro przekroczysz prog podatkowy i zaplacisz podatek juz a konto przyszlego roku nawet.Zadnych odpisow nie ma tu na tej gewerbie bez meldunku,Na dzialalnosci sa ,ale 1300eur?to smieszna kwota.Oni odpisza sobie calosc ze swoich podatkow !!!!!Chyba pare tysiecy euro w skali roku.Moze ktos kto ma dzialalnosc przyblizy temat?Tak jak Iza pisze,nie ma takich umow ,gdzie nie masz oplaconych tu skladek .Powiedz ze nie masz gewerbe w Pl i tu tez.Zaproponuj Minijoob ,to lepsze  dla Ciebie ,bo chcesz tu byc chyba non stop,wiec cen sie!

#4 2015-06-23 17:03:29

Adria
New member

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź.
Oni od początku wiedzieli, że nie mam żadnej firmy i rozmowy były zupełnie inne. Po prostu zrobili mnie w jajo sad
Ja chciałam na początek być na minijob, ale oni nie chcieli. Wykombinowali sobie inaczej sad

#5 2015-06-23 17:41:40

iza46
Member

Oni nie zrobili Cie w jajo,bo nie musisz tam byc wcale.Powiedz im,ze to praca na czarno i tak niech traktuja te ich umowe smile W razie wpadki chca miec jakis papier ,ze maja legalna opiekunke .Tylko,gdzie rachunki?kto je im wypisze?Ty z tego nie masz nic w sensie jakis praw do emerytury.Po prostu jestes na czarno.Zabezpiecz choc sobie ubezpieczenie w NFZ .Powinnas miec ciaglosc jakbys kiedys dostala meldunek i starala sie o ubezpieczenie w panstwowej Krankenkasse.W prywatnej zawsze dostaniesz,ale to gorsza opcja bo potem nie da sie ubezpieczyc w panstwowej,chyba ze wyjdziesz za maz lol lub dostaniesz prace za wiecej niz Minijoob.

#6 2015-06-23 17:52:17

barbara.b
Member

jednym słowem zatrudnili cię na czarno. z umową. oni są czyści a ty sobie myśl. heheh. ale w sumie w razie kontroli to też nie są tacy fair, bo podpisując z tobą taką umowę powinni ja podpisać z "tobą jako firmą" a nie z tobą jako osobą prywatną. a ty nie masz działalności, więc nie mieli prawa czegoś takiego podpisać. nie wiadomo, czy im chodziło o to, żebyś założyła gewerbe, czy tylko, żebyś sobie załatwiła sama i opłaciła ubezpieczenie. w razie kontroli udawali by, że nie wiedzieli, że nie masz działalności. w umowie jest napisane, że jest to kwota brutto i ty musisz sama wszystko opłacić.... fajnie sobie wymyślili. normalnie to się taką kwotę netto zarabia :-))) nie dość, że nie mają żadnej papierkowej roboty to zaoszczędzili sporo setek. zatrudniając kogoś na gewerbe musieli by zapłacić myślę minimum 1500- 1800 euro. w zależności jak ciężkie jest to stelle a zatrudniając kogoś przez firmę wydali by ponad 2 tys. euro.
też mnie tak pierwsza rodzina chciała wrobić- na początku byłam u nich przez firmę. chcieli, żebym pracowała bezpośrednio dla nich. tłumaczyłam im, że dla mnie są ważne składki, lata pracy itp. ubezpieczenie. w pewnym momencie powiedzieli, że zatrudnią mnie właśnie jak ktoś już wspomniał na minijob. nie za bardzo mi to pasowało, ale że miejsce nie było złe pomyślałam, że jak trochę tak popracuję to mi nie zaszkodzi. no a oni do mnie, żebym sobie ubezpieczenie sama załatwiła. przełknęłam to, próbowałam załatwić ubezpieczenie w aok, ale tam mnie nie chcieli, bo sprawa im się wydawała podejrzana.. powiedziałam, że muszę zjechać do pl podpisać się w urzędzie pracy, żeby mi nie przepadło ubezpieczenie i już nie wróciłam. zostawiłam tylko informacje na jakich zasadach zatrudnia się opiekunki, jak wyglądają składki i kto płaci i załatwia ubezpieczenie.
tobie też tak radzę. lepiej jest korzystać z firm. są firmy co zatrudniają na dobrych warunkach i mają zlecenie również na dłużej. jak masz problem z językiem niektóre firmy organizują również szkolenia. albo szukaj rodziny bezpośrednio jeśli to cie bardziej interesuje, ale nie na takich warunkach. na normalną umowę o pracę. za minimum 1000 euro netto. a jak chcesz zostać w tej to niestety powinni więcej kasy wyłożyć, żeby ci się opłacało.

#7 2015-06-23 17:56:17

barbara.b
Member

praca na minijob wcale nie jest lepsza. to unikanie podatków. grożą za to kary. to tak jak praca na czarno skoro jesteś zarejestrowana na mini a pracujesz na cały etat. mnie aok nawet nie chciało ubezpieczyć na minijob.

Reklama