Risperidon - jak reagują chorzy na ten i inne leki stosowane w demencj

Dawno mnie nie było na forum bo jakoś sobie radziłam ale znów jako królik doświadczalny ( ja i mój podopieczny) dostaliśmy nowy lek. Zamiast dipiperonu który coraz słabiej działał w dzień a w nocy wcale dostaliśmy Risperidon...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2015-06-03 12:15:15

jogi45
Member

Risperidon - jak reagują chorzy na ten i inne leki stosowane w demencj

Dawno mnie nie było na forum bo jakoś sobie radziłam ale znów jako królik doświadczalny ( ja i mój podopieczny) dostaliśmy nowy lek. Zamiast dipiperonu który coraz słabiej działał w dzień a w nocy wcale dostaliśmy Risperidon. Dziadzio będzie go dostawał raz dziennie, wieczorem jako pomoc w zasypianiu i przesypianiu nocy. Ja jestem uż dość sceptycznie nastawiona bo ten demencyjny niepokój występuje głównie w dzień, przede wszystkim wieczorem a w nocy dziadek do tej pory po prostu robił swój porządek w sypialni, łazience i przebierał się kilka razy. Ja spałam a w dzień po dipiperonie był w miarę spokojny. Co Mnie może czekać teraz?
Zostało mi jeszcze 10 dni pracy i lekarz o tym wie dlatego już teraz przepisał coś innego by usłyszeć moją opinię ale ja już jestem tak zmęczona że chciałabym mieć spokój
Podaje ktoś Risperidon?

#2 2015-06-03 12:35:22

graga
Member

Re: Risperidon - jak reagują chorzy na ten i inne leki stosowane w demencj

Moja PDP bierze ten lek. Miała go przepisany gdy była jeszcze chodząca. Teraz jest już leżącą PDP. Rozmawiałam z lekarzem, że skoro jest leżącą i nigdzie nie będzie wędrować nocą to może by go wycofać. Dodam też, że oprócz Risperidonu dostawała też wcześniej dodatkowo około godziny 15.00 Melperon jako syrop,  Risperidon zaś późnym wieczorem 1 tabletkę. Tak więc Meleperon wycofaliśmy jako pierwsze lekarstwo. Były małe kłopoty ale po miesiącu się unormowało jej zachowanie. Niestety przy późniejszej próbie wycofania również Risperidonu moja PDP była nocą niespokojna, niewyspana a rano co za tym idzie rozdrażniona. Moja PDP zażywa tylko 1/2 tabletki i uznaliśmy z lekarzem ,że nie ma sensu wycofywanie tego leku. Co prawda PDP jako leżąca nigdzie by mi nie wyfrunęła nocą z łóżka ale też w dzień nie współpracowała by ze mną. Lek ją lekko wycisza i nawet jak nie śpi nocą to jest spokojna a to znaczy ,że w dzień tez jest spokojniejsza.
Tak to już jest ,że większość starszych ludzi źle śpi nocą ale bardzo ważne jest co robią gdy nie śpią. Nie jestem lekarzem więc moja wypowiedź może zabrzmieć subiektywnie ale myślę ,że ten lek dobrze działa a dawkę można powoli indywidualnie dostosować do PDP. Tak było u mojej PDP , teraz w łóżku dostaje już tylko 1/2 tabletki i to właśnie jej pomaga. Czuje się dobrze, uśmiecha się i współpracuje z opiekunką.
A dodam , że charakterek miała uparty a nawet bardzo uparty wink

Ostatnio edytowany przez graga (2015-06-03 12:38:22)

#3 2015-06-03 15:42:24

iza46
Member

Rowniez ze mnie zadna lekarka,ale dawki tego dipaperonu czy jak tam go zwa/odpowiednik Pipamperonu na 100 procent/sa z pewnoscia niewielkie .Moje babcie braly to na dzien w 3 dawkach po 40mg plus na noc na sen Zopiclon i mialo to sens wtedy.Babcie byly chodzace wyciszone ,mniej drazliwe i chetnie jedzace ,a to najwazniejsze w tej pracy chyba?

#4 2015-06-03 16:38:35

asiątko
Member

Witam. jeżeli pacjent cierpi na otępienie i bierze lek np furosemid w ogóle ktore sćiągają wodę z organizmu to trzeba uważać bo może nastąpić zgon. W sumie to podaje sie to też dzieciom od 5 roku życia u nadpobudliwych i w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych,a u dorosłych tez przy schizofrenii ale w zespole otępiennym typu alzheimerowskiego w umiarkowanym stopniu.

#5 2015-06-03 21:58:07

jogi45
Member

Przy dipiperonie w dawce 2 razy dziennie po pół tabletki dziadek spał na fotelu do południa i po południu podsypiał. O godz 21 chciaż iśc do sypialni i wtedy zaczynał nocne życie:wędrówki do łazienki, dekorowanie pokoju chusteczkami i papierem toaletowym, zakładanie zegarków i odzieży na piżamę itp. Nie budził mnie w zasadzie chyba że coś mu się "przewidziało" tak wędrował do ok północy, czasem dłużej a już o 6 rano był ubrany po swojemu, czasem nawet w kurtkę i chciał wychodzić z domu. Apetyt aż nadto. Od kilku dni było gorzej w dzień i wstawał coraz wcześniej. Miałam zamiar zwiększyć dawkę leku choć przy większych dawkach na początku był bardzo słaby i otępiały. Lekarz jednak zmienił lek. Dzisiaj pierwsza noc. Problem też w tym że ten risperidon ma podawać pflegedienst a oni przychodzą czasem już przed 17. Dziś dziadzio powędrował sam do sypialni już o ósmej, zrobił swój cyrk z przebieraniem i właśnie jest w łazience. Był zmęczony ale nie śpi.

#6 2015-06-03 22:11:54

urszula47
Member

Jogi45 ,jeszcze pare dni i nie wracaj tam ,no chyba ze zmienia podejscie do opiekunki .Mnie tez nie sluchano ,ale zrobilam cyrk i posluchano .bo spac musze i nie demencja mna ma rzadzic ale ja mam miec jakis komfort,ze nie sfiksuje po 2 czy 3 miesiacach z chorym psychicznie czlowiekiem.Nie bierz demencji nie warto uzerac sie z rodzinami .

#7 2015-06-03 23:45:37

jogi45
Member

Wiele problemów tu rozwiązałam a i córka podopiecznego bardzo się stara. Synuś jest wkurzający ale nie tu jest problem. Oni wiedzą że ja w nocy nie wstaję i nie oczekują tego ode mnie. Nie wrócę w to miejsce z kilku innych powodów ale mimo wszystko nie myślę tylko o swojej wygodzie i przetrwaniu jeszcze tylko tych kilku dni .Szkoda mi dziadka że nadal jest królikiem doświadczalnym dla lekarza. Moim zdaniem ten dipiperon nie był zły choć powoli przestawał tak silnie działać. Moim zdaniem dziadek potrzebuje czegoś na sen, tak żeby położył się do łóżka i spał. Jego bezsenność nie jest spowodowana tym że w dzień przysypia bo są dni że jest aktywny a mimo to w nocy nie śpi. Demencja posuwa mu się bardzo szybko i tylko ja jako opiekunka wiem co naprawdę się z dziadkiem dzieje ale jestem tylko człowiekiem, mam system nerwowy jaki mam i nie jestem w stanie wykrzesać z siebie więcej cierpliwości niż do tej chwili. Nie będę opisywać tu szczegółowo co dziadek potrafi wyczyniać w dzień i co zastaję rano w jego sypialni, to nie ten wątek.Dziadek zaczyna być agresywny więc potrzebuje wyciszacza na dzień i usypiacza na noc by się mógł zregenerować.

#8 2015-06-04 10:57:04

urszula47
Member

Mam za soba okolo 9 lat pracy w opiece w De i wiem jak tu lekarze i rodziny podchodza do demencyjnych lub z Alzheimerem .Staraja sie udowodnic opiekunce /kuzwa pomocy domowej /ze ich tatus ,mamusia jest tylko troszke starsza i ma ciezki charakter a leki?nie nie trzeba bo to nic nie da ,a jak nie spi to niech sobie chodzi .Wiec ja jako osoba podchodzaca realnie do tematu z buta wale im,ze alb woz albo przewoz .Im wiecej dodaje ze inne rodziny organizowaly np fusspflege co 4 tygodnie,albo wizyty u neurologa byly co miesiac i leki nasenne wprowadzono po kilku nocach niespanych ,to jakos zaczynaja zauwazac chorobe i pomoc.Gorzej gdy wpiera sie rodzinom,ze jestes calodobowa sluzaca bo zaplacili firemce aby znalazla wyrobnice .Nie ciackaj sie Jogi45 i nie analizuj czy dziadzia jest krolikiem,mysl o sobie smile smile

#9 2015-06-04 19:33:30

jogi45
Member

No poprzednim opiekunkom jakoś wiele problemów tu nie przeszkadzało dlatego na poczatku musiałam trochę powalczyć,np o możliwośc wychodzenia z domu. Mam taka metodę że nie pytam się czy... tylko kiedy. Kiedy przychodzi fuspflege, kidy przyjdzie ktoś okna umyć, kiedy przychodzi ktoś zająć się dziadkiem bo ja chcę wychodzić z domu itp. Parę rzeczy sobie odpuściłam bo nie każdemu przeszkadza to co mi ale mam zamiar jeszcze powiedzieć córce że jeśli chcą mieć dobrą opiekunkę która będzie tu chciała wracać to powinni jeszcze coś zmienić. Co zrobia z tą wiedzą to już nie moja sprawa.

#10 2015-06-08 10:39:22

mikrusek
New member

Moja podopieczna dostawała totalnego rozwolnienia hmm

Reklama