Depresja u osób starszych

Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna. Czasem kiedy nie ma się już celów w zyciu, straciło się partnera życiowego, a dzieci żyją swoim życiem u starszych osób pojawia się depresja...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Psychologia starości podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2010-12-17 20:12:43

mikka
New member

Depresja u osób starszych

Dominujące objawy depresji to uczucie smutku, poczucie bezsensu życia, nerwowość, brak apetytu. Starość nie zawsze jest niestety pogodna. Czasem kiedy nie ma się już celów w zyciu, straciło się partnera życiowego, a dzieci żyją swoim życiem u starszych osób pojawia się depresja.
Niestety, często otoczenie jej nie zauważa. Co może powodować jej stale pogłębianie się. Miałam kiedyś do opieki panią z depresją. Była w takim stanie, że chciała się ciąć i trzeba było na nią bardzo uważać. Cała jej depresja ( miała 80 lat ) wynikała jak zdradziła mi jej córka z faktu, że będąc młodą dziewczyną poddała się aborcji. Całe zycie o tym nie myślała, ale pod koniec życia przyszedł tak straszny żal i ból ,że nie umiała sobie z tym poradzić. Na szczęście rozpoznałyśmy z córką u niej tę chorobę i lekarz przepisał jej leki, po których miała lepsze samopoczucie i krok po kroku udawało się jej zrzucić ten ciężar ze swojej psychiki. A czy wy miałyście podopiecznych z depresją ? Jakie przeżycia Wam towarzyszyły gdy się nimi opiekowałyście ?

#2 2012-10-23 12:09:10

pumba
Member

Re: Depresja u osób starszych

Zajmowałam się kiedyś starsza panią, która straciła w przeszłosci synka. Oprócz tego, że miała depresję to cierpiała też na demencję. Czasami nachodziła ją straszna chandra, często płakała i wspominała syna. Gdy zginął miał ok 7 lat, był to jakiś wypadek, nie pytalam nigdy o szczegóły, ale kobieta obwiniała się a to, bo podobno stało się to przez jej nieuwagę. Próbowałam ją pocieszać, czasami ją to uspokajało a czasami było jeszcze gorzej. Musiała po prostu wyrzucać to z siebie co jakiś czas. Przykre sa takie sytuacje bo nawet nie wiadomo jak można pomóc takiej osobie. Żal mi jej było... Zdarzało się też że płakała tak, ze aż sie zanosiła z tego płaczu. Musiałam dawac jej wtedy leki uspokajające, kładła się spać i było lepiej. Powiem Wam, takie przypadki sa i dla opiekunki psychicznie cieżkie...

#3 2012-11-07 10:30:32

ibiza
New member

JAK WYTRZYMAĆ??? Jestem w DE...Opiekuję się podopieczną, która cierpi na demencję, depresję, nadciśnienie..jest osobą chodzącą, przy tym też bardzo wredną...Nie przeżyłam tu jeszcze dnia, bez kłótni z nią...Wszczyna awantury z byle jakiego powodu, wręcz wyszukuje pretekstów, by się tylko kłócić, nie posiedzi chwilę spokojnie, wymyśla niestworzone rzeczy, posądza mnie o cuda niewidy...muszę tu jeszcze być miesiąc, a jestem już u kresu sił, wykończona psychicznie...Powiedzcie, jak funkcjonować, jak ma się zakaz używania ciepłej wody...wodę na kawę czy herbatę każe gotować w mikrofali, bo w czajniku za dużo wody się zużywa...itp..itd... wiele, wiele innych rzeczy wymyśla, czego człowiek nie jest w stanie nawet przewidzieć..ciągle coś nie tak, coś źle...paraliż w pracy jednym słowem..Wciąż słyszę, że siedzę u niej, mieszkam, jem, ona musi za to płacić...Próbowałam już różnych metod postępowania z nią, lecz bezskutecznie...jest poprostu bardzo wredna!!! Rozmawiałam z jej synem..to mnie pocieszył, powiedział, że on ją zna, że pójdzie do Pflegeheimu, bo jest w stosunku do niej bezsilny. Zwracałam się do Agencji, płakałam, opisywałam sytuację..no cóż, szefostwo prosi by jakoś wytrzymać, ale jak???? nie mam już siły...poradźcie jak postępować z taką osobą? Jak wytrzymać jeszcze ten miesiąc??? Pozdrawiam wszystkie opiekunki:)))

#4 2012-11-07 11:06:57

Magnolia
Member

Witam! Wiesz że już nie wytrzymujesz, więc wracaj!...Firma ma kase ....A Ty możesz za te nerwy oraz stres stracić zdrowie....Nikt Ci za to nie zapłaci....Pozdrawiam Cię!

#5 2012-11-07 12:32:13

iza46
Member

ibiza napisał:

JAK WYTRZYMAĆ??? Jestem w DE...Opiekuję się podopieczną, która cierpi na demencję, depresję, nadciśnienie..jest osobą chodzącą, przy tym też bardzo wredną...Nie przeżyłam tu jeszcze dnia, bez kłótni z nią...Wszczyna awantury z byle jakiego powodu, wręcz wyszukuje pretekstów, by się tylko kłócić, nie posiedzi chwilę spokojnie, wymyśla niestworzone rzeczy, posądza mnie o cuda niewidy...muszę tu jeszcze być miesiąc, a jestem już u kresu sił, wykończona psychicznie...Powiedzcie, jak funkcjonować, jak ma się zakaz używania ciepłej wody...wodę na kawę czy herbatę każe gotować w mikrofali, bo w czajniku za dużo wody się zużywa...itp..itd... wiele, wiele innych rzeczy wymyśla, czego człowiek nie jest w stanie nawet przewidzieć..ciągle coś nie tak, coś źle...paraliż w pracy jednym słowem..Wciąż słyszę, że siedzę u niej, mieszkam, jem, ona musi za to płacić...Próbowałam już różnych metod postępowania z nią, lecz bezskutecznie...jest poprostu bardzo wredna!!! Rozmawiałam z jej synem..to mnie pocieszył, powiedział, że on ją zna, że pójdzie do Pflegeheimu, bo jest w stosunku do niej bezsilny. Zwracałam się do Agencji, płakałam, opisywałam sytuację..no cóż, szefostwo prosi by jakoś wytrzymać, ale jak???? nie mam już siły...poradźcie jak postępować z taką osobą? Jak wytrzymać jeszcze ten miesiąc??? Pozdrawiam wszystkie opiekunki:)))

To osoba z demencja ,wiec powinna zazywac leki .Napisalam maila Ci.Oj,zastanow sie czy warto tak poswiecac sie?

#6 2013-09-15 13:37:24

agnieszka78
New member

Opiekuję się dziadkiem,który ma demencję oraz depresję.W ostatnich tygodniach odnoszę wrażenie,że objawy depresji znacznie się zaostrzyły,mimo że dziadek bierze leki.
Dziadek ma 85 lat,nie chce spotykać się z rówieśnikami,nie ogląda prawie wcale telewizji,nie czyta ,nie ma zainteresowań tylko czeka na śmierć.Żadna zachęta na niego nie działa,dodam również że nie jest samotny,ponieważ ma nas-rodzinę.
Czy ktoś z państwa może mi powiedzieć ,czy zmiana tego zachowania może wiązać się z za słabymi lekami na depresję starczą?
W tej chwili nie pamiętam nazwy tego leku ,ale dziadek zażywa go od ponad 3 lat.

#7 2013-09-15 14:23:19

renia1311
Member
Od: ...

Możliwe, że lek już nie działa. Warto skontaktować się z lekarzem.
Nie znam się dokładnie, ale organizm przyzwyczaja się do leków antydepresyjnych, szczególnie gdy są długo zażywane. Normalnie - przy "normalnej depresji" - leki przyjmuje się kilka miesięcy do 2 lat.
Tu dochodzi demencja...

#8 2013-10-23 09:47:16

Kornellia
New member

Depresja jest okropną chorobą. Może jakaś psychoterapia? Ale jak ktoś jest chory, to ciężko mu przetłumaczyć, że takie spotkanie może mu pomóc...

#9 2013-10-23 09:57:39

iza46
Member

Kornellia napisał:

Depresja jest okropną chorobą. Może jakaś psychoterapia? Ale jak ktoś jest chory, to ciężko mu przetłumaczyć, że takie spotkanie może mu pomóc...

Pani cierpi na depresje?Czy agencja robi rekonesans?Moze pare slow o sobie?

#10 2013-10-23 19:50:29

ahha
Member

iza46 napisał:

Kornellia napisał:

Pani cierpi na depresje?Czy agencja robi rekonesans?Moze pare slow o sobie?

Mysle Iza ze ta Pani jest psychoterapeuta i w ten sposob sie reklamuje. Chyba sie nie myle Pani Kornelio prawda?smilesmilesmile sadsad

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-10-23 20:49:22)

#11 2013-11-14 20:55:09

kika1985
Member
Od: Gdańsk

Leczenie depresji powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, gdyż choroba ma ma skłonność do pogłębianie się, namówmy Naszych podopiecznych nie tylko do zażywania leków, ale także psychoterapii, sami także bądźmy dla nich podporą (w żaden sposób nie ignorujmy ich choroby).

#12 2013-11-14 21:21:57

andrea
Member

My uważajmy na własne zdrowie, bo przebywając długo z ludżmi starymi, chorymi, marudnymi, egoistami i egocentrykami sami możemy szybko wpaść w depresję.

#13 2013-11-14 21:40:01

pfleger
Member

andrea napisał:

My uważajmy na własne zdrowie, bo przebywając długo z ludżmi starymi, chorymi, marudnymi, egoistami i egocentrykami sami możemy szybko wpaść w depresję.

"marudnymi, egoistami i egocentrykami" tych nie brakuje wśród ludzi między 20-60lat.

#14 2013-11-14 21:49:39

andrea
Member

pfleger napisał:

andrea napisał:

"marudnymi, egoistami i egocentrykami" tych nie brakuje wśród ludzi między 20-60lat.

ale powyżej 60 lat też tacy się znajdują

#15 2014-01-08 10:44:08

edytowa
Member

Ja opiekowałam się dziadkiem z depresją (dodatkowo nikt wczesniej nie zainteresowal sie objawami, dopiero ja - obca kobieta - musialam zwrocic na nie uwage). Dziadek nie za bardzo chcial mowic, byl bardzo rozchwiany emocjonalnie jednego dnia, a drugiego nie odezwal sie ani slowem. Cięzko bylo. Powodem byly najprawdopodobniej zle relacje z synem - pdp byl z nim poklocony od kikunastu lat, nie odzywali sie do siebie. Corka niby zyla w zgodzie z ojcem ale malo ja interesowal... czul sie mega samotny, dodatkowo zmarla mu zona kilka miesiecy przed moim przyjazdem.

#16 2019-07-13 12:02:23

Visenna
Member

Niestety ale takie sytuacjie nie sa rzadkie

#17 2019-07-22 07:23:45

rozza
Member

Depresja u osób starszych występuje często częściej niż u młodych. Nie powinno sie na pewno choroby ignorować ale trzeba tutaj połączyć
terapię psychologiczną u psychologa  - która obejmuje część humanistyczna człowieka
oraz terapię u psychiatry, który często przypisuje leki -  w wielu przypadkach choroby nie da sie wyleczyć inaczej niż za pomocą leków.

Warto pamiętać o hydroksyzynie. To dobry, stary lek, który znakomicie się sprawdza u pacjentów wybudzających się nad ranem.  Hydroksyzyna powinna być jednak stosowana w konsultacji z lekarzem, szczególnie, ze jest to lek na receptę.

Ostatnio edytowany przez rozza (2019-08-02 09:44:12)

#18 2019-07-26 18:03:33

paniusiabogusia01
Member

Czy depresja dotyka osoby starszej czy młodszej trzeba szukać pomocy u specjalisty

Reklama