Jak odróżnić astmę od POChP?

Cześć dziewczyny. Jestem tu nowa, ale widzę, że służycie radami w róznych sytuacjach. Mam więc do Was pytanie, byćmoże będziecię się orientować- jak w temacie wątku- jak odróznic astmę od POChP? Mam tu sobie właśnie taką babcię pod opieką, w sumie od jakiegoś miesiąca i ona sobie tak regularnie pokasłuje, czasami odksztusza wydzielinę...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Choroby wieku starczego podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2012-09-10 16:22:43

filonka
Member

Jak odróżnić astmę od POChP?

Cześć dziewczyny. Jestem tu nowa, ale widzę, że służycie radami w róznych sytuacjach. Mam więc do Was pytanie, byćmoże będziecię się orientować- jak w temacie wątku- jak odróznic astmę od POChP? Mam tu sobie właśnie taką babcię pod opieką, w sumie od jakiegoś miesiąca i ona sobie tak regularnie pokasłuje, czasami odksztusza wydzielinę. Oczywiście szybciutko się męczy- przejdzie kawałek i dajcie jej usiąść, bo dalej nie zajdzie. Ale zaczęła mnie zastanawiac jedna rzecz- babcinka zaczęła mi chudnąć. A nie żebym jakieś liche obiady robiła, wręcz odwrotnie. Mam czasem wrażenie, że powinna od nich przytyć! Obiło mi się kiedyś o uszy, że jest coś takiego jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i że ma podobne objawy i tak sobie myślę, że ta astma, która u niej stwierdzono to może POChP?

#2 2012-11-07 09:11:05

candela
New member

Re: Jak odróżnić astmę od POChP?

Fakt, że obie te choroby są do siebie bardzo podobne. Żeby je odróżnić trzeba zwrócić uwagę na to, kiedy podopieczna ma napady kaszlu. Bo przy astmie kaszel występuje często w nocy albo podczas kontaktu z alergenem, czyli sierścią, kurzem itd, a przy POChP napady duszności pojawiają sie podczas wysiłku. Jeśli babcia dodatkowo pali, to musi rzucić nałóg jak najszybciej. Zwężenie oskrzeli spowodowane tą chorobą jest mało odwracalne, a dodatkowo palenie bardzo przyspiesza jej rozwój. Twoja podopieczna musiałaby mieć zrobioną spirometrię i po tym badaniu okaże się co jej dokładnie dolega. Dostanie zapewne leki rozkurczające oskrzela i powinno jej się poprawić. POChP trzeba raczej zapobiegać niż reagować, gdy choroba wyraźnie postąpi, bo ma ona poważniejsze skutki niż astma.

#3 2012-11-07 13:38:02

Barbara45
Member

Przy astmie chory ma problem z wypuszczeniem powietrza z pluc a nie z nabraniem oddechu. Jezeli starsza osoba ma niewydolnosc lewej  komory sercowej to woda czesto zalega wlasnie w plucach powodujac problemy z oddychaniem ktore najczesciej pjawiaja sie podczas wysiku. Warto by tez zwrcic uwage czy babcia ma opuchniete nogi.

#4 2012-11-09 15:00:46

lupola
New member

Barbara45, możesz powiedziec coś więcej? Chodzi mi konkretnie o te opuchniete nogi. Czego to się tyczy-niewydolności lewej komory serca? Nigdy o tym nie słyszałam, a chętnie się dowiem, bo nigdy nie wiadomo co człowieka za przypadek czeka. Przypuszczam, ze to tez kwestia gromadzenia się wody, ale może się mylę..

#5 2012-11-10 12:41:08

Barbara45
Member

Na niewydonosc lewej komory serca wskazuje zaleganie plynu/wody w plucach natopmiast w konczynach dolnych i ewentualnie dloniach na niewydolnosc prawej komory serca. Ale czesto jest tak ze osoby w podeszlym wieku maja niewydolnosc obu komor wiec woda pojawia sie zarowno w konczynach dolnych jak i plucach.
Inna przyczyna moze tez byc choroba nerek ale jak podopieczna ma problemy z oddychaniem przy wysilku/chodzeniu szybko sie meczy to raczej wskazania beda bardziej na problemy z sercem niz nerkami.

Co sie tyczy jeszcze opuchnietych stop i konczyn to nie koniecznie musi byc to spowodowane niewydolnoscia serca ale czesto u osob mlodszych zalezy to od rodzaju pracy (siedzaca, stojaca) jak i od stanu/kondycji glebokich zyl konczyn dolnych. Ja tez mam nieraz opuchniete stopy wieczorem ale to nie oznacza od razu ze mam chore serce.

Wyjasnie tylko dlaczego przy niewydolnosci serca zalega woda w plucach lub nogach itp. Serce nie tylko pompuje krew  do tetnic ale jednoczesnie zasysa krew znajdujaca sie w zylac spowrotem do przedsionkow. Cisnienie w w zylach jest zbyt niskie by krew mogla swobodnie sama powrocic do serca tym bardziej ze ma "pod gorke". Kiedy serce nie daje rady zebrac z zyl krwi pozostaje ona w zylach w wiekszej ilosci i dluzej niz normalnie. Wtedy woda ktora jest czescia krwi(tak w uproszczeniu) przenika do tkanek i w nich pozstaje tworzac opuchniete stopy i zaleganie wody w plucach.
To tak na prawde w wiekszym uproszczeniu. Jezeli bedziesz chciala to ci do dokladniej wtlumacze

#6 2014-11-06 21:35:40

jogi45
Member

Mam właśnie pod opieką chorą z niewydolnością serca, nie wiem czy obu komór, jutro przyjrzę się nogom. Jak można ułatwić życie takim chorym? Powinna może mieć uniesioną głowę w czasie snu? Jakaś dieta? Trochę gimnastyki? więcej ruchu typu spacerek? Intensywne wietrzenie mieszkania?
Moja babcia jest przesympatyczna ale słabiutka przez to serce i do tego jeszcze pokasłuje. Chciałabym jej pomóc.

#7 2014-11-06 21:45:43

iza46
Member

http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-kraze … owego.html  http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,1015 … ucnej.html  nogi tez smaruj Pferdebalsamem,mojej babci kiedys tak robilysmy aby ja troche podratowac.

#8 2014-11-07 14:41:23

jogi45
Member

Dziś był obiad prawie bez soli ale z innymi przyprawami. Otwieram okna we wszystkich pomieszczeniach na zmianę tak by wciąż jakiś ruch powietrza był i uniosłam trochę materac pod głową. Jak do tej pory lek wziewny na poprawę oddechu użyła tylko raz. Chcę babcię postawić na nogi bo to spokojne miejsce a babcia sympatyczna.

#9 2014-11-07 15:16:17

urszula47
Member

jogi45 napisał:

Dziś był obiad prawie bez soli ale z innymi przyprawami. Otwieram okna we wszystkich pomieszczeniach na zmianę tak by wciąż jakiś ruch powietrza był i uniosłam trochę materac pod głową. Jak do tej pory lek wziewny na poprawę oddechu użyła tylko raz. Chcę babcię postawić na nogi bo to spokojne miejsce a babcia sympatyczna.

U mnie podobnie :)zmienniczce biegunka nie przeszkadzala ,a chce wrocic .Tylko czy bedzie do kogo?Poprawa jest i badanie kalu ,ktore moze cos wykaze?Domowe sposoby z przypalanym grysikiem na wodzie i jagody pomogly plus normalne kaloryczne jedzenie .Jogi45 trzymaj sie:)

#10 2016-01-27 09:15:07

tyluniaxx
Member
Od: Dąbrowa Górnicza

Czasami przy dusznościach i problemach starszych osób z oddychaniem warto posiadać taki inhalator simple sanity.
Na pewno pozwoli im on lepiej oddychać i niwelować ataki duszności w nocy!

#11 2016-01-27 10:05:36

mobilna
Member

tylunia
Dla twojej wiadomości to nie ma tu żadnych problemów z kasami chorych i  aparaty tlenowe w każdej chwili są dostarczane pacjentom mającym problem z oddychaniem.
Bezpłatnie w ramach ubezpieczenia. Węzyk pod nos, przycisk i fertig.

Zdarza mi się wieżc z niemiec sprzęt medyczny dla rodziny i znajomych według potrzeb.
Koszt łózka medycznego ok 150 euro + 50 materac odleżynowy. Windy do wanny ok 60 euro. Rollator ok 20, rollstuhl od 50 do 250 full wypas i stan idealny.

Więc nie wciskaj nam nieprofesjonalnych duperelek.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2016-01-27 10:10:31)

Reklama

Stopka forum