gewerbe bez meldunku

Witam wszystkie panie i panów! Piszę pierwszy raz, kilka razy czytałam wasze posty. Myslę, ze moje krótkie doświadczenie wzbogaci to FORUM i będzie slużyc pomocą otwierajacym GEWERBĘ tzw...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poznajmy się! - aktualne tematy :

#1 2015-03-11 14:06:35

pingwinka
Member

gewerbe bez meldunku

Witam wszystkie panie i panów! Piszę pierwszy raz, kilka razy czytałam wasze posty. Myslę, ze moje krótkie doświadczenie wzbogaci to FORUM i będzie slużyc pomocą otwierajacym GEWERBĘ tzw. bez meldunku. Wiem od moich kolezanek, ze coraz częściej pol. firm propnuje zalożenie gewerby. Ja zrobilamto w zeszlym roku. Nieswiadoma problemow jakie stwarza.

#2 2015-03-11 14:48:09

urszula47
Member

Re: gewerbe bez meldunku

Znajoma dostala 1500eur do doplacenia z Finanzamtu gdyz przekroczyla tzw prog podatkowy,a jej polisa na zycie nie pokryje kosztow  ewentualnego pobytu w szpitalu powyzej np miesiaca lub skomplikowanej operacji.Dodam,ze w Polsce nie ma placonego Zusu bo jej sie to nie oplaca .Musi tu podatek odprowadzic i wychodzi netto 1000euro ,reszte zagarnia firma niemiecka smile

#3 2015-03-11 15:02:22

pingwinka
Member

Proszę Was, podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie, ja własnie wplaciłam 18% podatek w polskim US. A moja firma "prowadząca gewerbę" pobrała ode mnie opłatę 120 euro za roczne rozliczenie w niem Arbeitsamt. Nie wiem czy to prawidlowe. Ale firma  twierdzi, ze wszystko jest zgodne z prawem, nie mowi tylko z jakim.  Czy ktoś ma podobne problemy? Pozdrawiam!

#4 2015-03-11 15:24:35

pingwinka
Member

Ja bylam na gewerbie z tzw meldunkiem firmy, mydlacym, a raczej mylacą nazwą, wprowadzajacą w bląd zielona gewerbowiczkę, ufajaca kolezance. Mialam meldunek w Polsce. Firma skasowala za 8 mies 900 euro
Ale to firma zajmujaca sie rachunkami igewerbami, ubezp.,rozliczeniami, pomoca prawna.
To tylko w int., reklamie tej firmy. Zataja przed zielonymi polkami, ze to omijanie prawa, a nawet wg niektórych prawnikow przestepstwo. Kolezanka machyba Steuernummer. Ja go nie otrzymalam.
Jak dzwonilam i pytalam, mowiono mi -czekać niedlugo będzie, póżniej -no, muszą rozpatrzyć, są problemy, ale pani Rechnungi sa jaknajbardziej ok,jeden nawet sami wystawili, niestety do dzis go nie widzialam
Sytuacja kolezanki jest inna, ma pewnie Steuernummer, ale nie rozumiem jak się rozlicza i nie ma niemieckiego ubez. zdrowotnego. Chyba, ze nie mameldunku, ale moze ma karte ekuz?

#5 2015-03-11 15:48:04

iza46
Member

Co prawda to stronka firmowa /czytaj agencyjna/ale info wyczerpujace  http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html  sa dwa rodzaje gewerbe :dla tutejszych z meldunkiem stalym i dla cudzoziemcow.Szczerze Ci powiem,ze bez kombinacji sie nie obedzie aby wyjsc na swoje.Mozesz dostac z Finanzamt nakaz zaplaty podatku "do przodu"poniewaz jestes podatnikiem i prowadzisz swoja firme musisz wszystko ogarnac przez sprawdzone biuro a nie jaks firme X.Uwazaj! http://www.opiekunki-forum.pl/viewtopic.php?id=1361   poczytaj ten watek .W opcji "szukaj"na pasku niebieskim mozesz wpisac np gewerbe i cos tam wyskoczy z pewnoscia.

#6 2015-03-11 17:00:31

..?eto
Member

Pingwinka.
Podzielę sie swoimi doświaadczeniami.
Pracowalam w de na gewerbę.
Nie slyszalam o gewerbie bez meldunku.
Mialam zarejestrowaną działaloność w de i meldunek i otrzymalam dokument w j. niemieckim potwierdzjący to.
Wystąpiłam do us niemieckiego o numer i też otrzymałam na adres podany przeze mnie dokument z nr.
Po zakończeniu roku rozliczalam sie z podatku od dochodu w de.
Jednocześnie mialam obowiązek zlożyć też rozliczenie w pl us i i i uzyskać zaświadczenie dla niemieckiego us , że rozliczylam się w pl.
W przeciwnym wypadku , jeśli nie dołączysz tego zaświadczenia z pl , to us  niemieckie i tak nie przyjmie twojego rozliczenia.
Jak dopelnisz tych formalności rozliczasz sie w de.
I tylko w de placisz ewentualą dopłatę lub otrzymujesz ewentualny zwrot.
Dawno zostalo wyjasniono i sprostowano , że nie może być dwukrotnie odprowadzony podatek od jednych dochodów.
Jeśli w polsce placili za Cie podatek to tzn. , że nie masz żadnej gewerby.
I firma po prostu cię ograbiła.
Jeśli płaciłaś w pl podatek powinnaś otrzymać dokument zestawienie roczne o odprowadzonym podatku  od firmy, niezależnie od tego, że firma cię rozliczyła w pl us .
Co do ubezbieczenia zdrowotnego i skladki emerytalnej przy posiadaniu gewerby.
Otóż prawo niemieckie póki , co nasz zawód zwalnia z obowiązku płacenia tych składek i jest ono na zasadzie dowolności.tzn możesz , ale nie musisz.
Większość Pań chyba korzysta z tego wariantu tak , jak ja korzystalam.
Zastrzegam się , że tak bylo 2 lata temu. Być może coś się zmienilo.
Myśle , że koleżanki z forum coś jeszcze dorzucą  i być może sprostują.
To na tyle.

P.S.
Spr. wszystko dobrze , poproś o dokumenty.
Ja na twoim miejscu poinformowalabym firmę , że jeśli nie zwróca mi 120 euro skladam sprawę do sądu o wyłudzenie .
Sprawdź czy rzeczywiście zlożyli zeznanie podatkowe(pit).
Może musisz zrobić to sama .
Kto wie.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-11 17:22:45)

#7 2015-03-11 18:16:56

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

urszula47 napisał:

Znajoma dostala 1500eur do doplacenia z Finanzamtu gdyz przekroczyla tzw prog podatkowy,a jej polisa na zycie nie pokryje kosztow  ewentualnego pobytu w szpitalu powyzej np miesiaca lub skomplikowanej operacji.Dodam,ze w Polsce nie ma placonego Zusu bo jej sie to nie oplaca .Musi tu podatek odprowadzic i wychodzi netto 1000euro ,reszte zagarnia firma niemiecka smile

Nie będę złośliwy ale, można sobie samemu wyliczyć jaką górną granicę może zarobić bez podatku - to w końcu matematyka prosta - w moim przypadku, gdy jestem blisko progu podatkowego "księgowość" informuje mnie - idzie PAN DALEJ czy STOP. Wysokość kwoty wolnej od podatku jest jawna i w DE raczej się "nie poluje" na podatników

#8 2015-03-11 20:49:47

pingwinka
Member

Moje panie moze dostal ktos z Was pismo z poskiego Urzedu skardowego wezwanie do rozliczenia sie z dochodu uzyskanego w Niemczech?
   Zaznaczam, ze byl zarazem na gewerbie z meldunkiem w Polsce i polskim ubezpieczeniem? Oraz nie otrzymal
Steuernummeru?

#9 2015-03-11 21:01:29

copyfield
Member

pingwinka napisał:

Moje panie moze dostal ktos z Was pismo z poskiego Urzedu skardowego wezwanie do rozliczenia sie z dochodu uzyskanego w Niemczech?
   Zaznaczam, ze byl zarazem na gewerbie z meldunkiem w Polsce i polskim ubezpieczeniem? Oraz nie otrzymal
Steuernummeru?

Co prawda nie jestem Panią (chyba smile ) Może być to prawda, ponieważ meldunek jest Polski, brak numeru identyfikacji niemieckiej. Czyli według prawa osoba ta jest rezydentem podatkowym polskim. Podstawą jest przede wszystkim numer niemieckiego fiskusa !!!!!!!!!!!!!
Wówczas można walczyć z polskim fiskusem, iż "centrum mojego życia" znajduje się w DE, gdzie przebywam i tu meldunek....ect.

#10 2015-03-11 21:31:06

Emilka52
Member
Od: Szwajcaria

Prowadze dzialalnosc na Gewerbe i jestem zameldowana w PL.
Podatek place w DE, poniewaz tu jest moje, tak zwane centrum zyciowe.
Polecam zapoznac sie z tym tekstem:

http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_05/i-1141.pdf

Co do wysokosci podatku w DE - oczywiscie, ze tu trzeba samemu liczyc, albo powierzyc swoje sprawy zaufanej firmie. Moje sprawy prowadzi biuro rachunkowe w DE (polskie).
W niemieckim prawie stoi, iz osoba, prowadzaca dzialalnosc w DE, ale nie majaca tu meldunku (adres zameldowania w UE), musi rozliczenie podatkowe robic za posrednictwem doradcy (niemieckiego) podatkowego. Ten doradca swoja pieczecia i podpisem gwarantuje wlasciwe rozliczenie - oczywiscie na podstawie przedlozonych mu dokumentow.

Z racji tego, ze posiadanie Gewerbe naklada w DE tak zwany nieograniczony obowiazek podatkowy, nie mozna podlegac takiemu samemu obowiazkowi podatkowemu w PL - co w tym roku usiluja wyegzekwowac polskie skarbowki, usilujace zalatac dziury budzetowe.

Reszta - te jakies Gewerby zakladane przez jakies agencje - to dzialanie na szkode opiekunek. Niemiecka dzialalnosc bez zameldowania mozna w kazdej chwili w DE otworzyc, pozostaje czekanie na numer podatkowy - ja czekalam tylko 3 miesiace.

#11 2015-03-11 21:33:08

..?eto
Member

pingwinka napisał:

Steuernummeru?

A , co chcesz koniecznie otrzymać takie wezwanie?
Tylko weż pod uwagę , że to będzie cię drogo kosztowalo.
Ale skoro jesteś taka ciekawska to idź do nich i zapytaj.
A po drodze wstąp do specjalisty od masażu głowy.
Powodzenia.
Zresztą , jak nie zgłosisz w polskim us dochodow z de, a rozliczałas sie np. Niemczech, to oni i tak zawiadamiają  Polski US.
Moja znajoma pracujaca w US mnie o tym poinformowala , żebym nie miala złudzen.
Kto , jak kto , ale oni wcześniej czy później dają do wiadomości dane o polakach rozliczających sie w de.
Poza tym uważaj na "sąsiadow oni tez mogą ci sie przysłużyć.
Tak więć wszystko  jest możliwe.
Zgodnie z przepisami zeznanie podatkowe powinno się składać nawet wtedy kiedy nie osiąga się żadnych dochodów.
Piszemy poprostu wszęsdzie gdzie potrza ''0".

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-11 21:45:44)

#12 2015-03-11 21:33:19

ahha
Member

copyfield napisał:

pingwinka napisał:

Steuernummeru?

Co prawda nie jestem Panią (chyba smile ) Może być to prawda, ponieważ meldunek jest Polski, brak numeru identyfikacji niemieckiej. Czyli według prawa osoba ta jest rezydentem podatkowym polskim. Podstawą jest przede wszystkim numer niemieckiego fiskusa !!!!!!!!!!!!!
Wówczas można walczyć z polskim fiskusem, iż "centrum mojego życia" znajduje się w DE, gdzie przebywam i tu meldunek....ect.

Ja rowniez jakis miesiac temu dzwonilam do US w podobnej sprawie i powiedziano mi ze dochod osiagniety w krajach UE nalezy wykazac w polskim US jesli centrum interesow zyciowych  jest w PL.Podatek oczywiscie nie jesli byl gdzies dochod zgloszony. Do zeznania podatkowego De dalaczyc informacje PIT jakis tam i przedlozyc tylko.Zeby bylo fajniej to powiedziano mi ze od stycznia tego roku dziala elektroniczny system informacji podatkowej De-PL czyli tak czy siak moze wiedziec czy Kowalski pracowal w  Niemczech ile zarobil i czy podatek zaplacil,i co potem  wykazuje w PL.

#13 2015-03-11 22:15:50

pingwinka
Member

Tak, to sie zgadza. Ale polski urzad działał przychynie . To niem. Finanzamt wyslal pismo, ze ja nie posiadam zakladu w Niemczech i  nie jestem podatnikiem niemieckim i przekazuje mnie do wykazania dochodu w Polsce.
Najprawdopodobniej  wyslal pismo odmawiajace przydzielenia mi nr do rozliczeń. Moja działalnośc była zarejestrowana na adres niem. biura, ktore założylo mi gewerbę i zapewnialo, ze mnie rozliczy w Niem. Czy mnie zwodziło swiadomie tego nie wiem, dlatego jestem z Wami na tym forum i moze ktos mial  lub ma podobny problem.
   Jest to tez ostrzezenie dla nieostroznych Polek, ktore wpadaja w sidła wlasnej pazernosci, chcac zaoszczedzić na zdrowotnym.
    Moja sytuacja byla troszkę inna.  Wyjazd byl na już, rodzina wymagala gewerby. Pani ktora załatwiłaby mi niem. meldunek potrzebowała czasu na znalezienie odp. osoby czy adresu i dopiero meldowala gewerbę.
     Goniona przez panią, którą zamienialam, otrzymalam od niej adres sprawdzonego biura we Frankfurcie n/Menem. /Kazdy może znależć ją w int. napisac maila lub zadzwonić i zapytać czy zakładają gewerbe bez meldunku dla opiekunek, moze już zrezygnowali?/
Byl to moj drugi wyjazd. Zielona, niedoinformowana, zlecilam w/w biurze zalożenie gewerby na jego adres bez mojego zameldowania. Dowiedzialam sie, ze nie musze placic zdrowotnego, gdyz mam ubezp przy mężu, polskie oczywiście. Podpisałam stosowne dokumenty, uprawniajace owe biuro do odbierania korespondencji, fakturowania ect. Biro pobralo stosowną kwotę, nota bene taką samą jak wspomniana pani oferująca zameldowanie mojej osoby. Moja czujnosć uśpiły zapewnienia biura, że rozliczą mnie w Finanzamcie i oczywiscie wraz z kwotą wolna od podatku. E D E N.
Pani ktora dala mi namiary była nieswiadoma szwindlu w majestacie prawa. Podczas mojego pobytu na jej miejscu u rodziny niemieckiej dzwonila do mnie i przypominala mi o Steuernummerze. Biur mowilo, że trzeba czekac.

#14 2015-03-11 22:22:48

pingwinka
Member

No tak centrum interesów, ale jezeli panstwo niemieckie nie uznaje Cię za niemieckiego podatnika, mozesz nawet cały rok pracowac u różnych rodzin na tej niby pozal się gewergie.
   Ja powtarzam jeszcze raz nie mam meldunku w Niemczech i nigdy nie mialam

#15 2015-03-11 22:35:45

pingwinka
Member

Widzę, ze juz piszę sama do siebie. Dobranoc Państwu!

#16 2015-03-11 22:51:22

pingwinka
Member

Emilka52 napisał:

Prowadze dzialalnosc na Gewerbe i jestem zameldowana w PL.
Podatek place w DE, poniewaz tu jest moje, tak zwane centrum zyciowe.
Polecam zapoznac sie z tym tekstem:

http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_05/i-1141.pdf

Co do wysokosci podatku w DE - oczywiscie, ze tu trzeba samemu liczyc, albo powierzyc swoje sprawy zaufanej firmie. Moje sprawy prowadzi biuro rachunkowe w DE (polskie).
W niemieckim prawie stoi, iz osoba, prowadzaca dzialalnosc w DE, ale nie majaca tu meldunku (adres zameldowania w UE), musi rozliczenie podatkowe robic za posrednictwem doradcy (niemieckiego) podatkowego. Ten doradca swoja pieczecia i podpisem gwarantuje wlasciwe rozliczenie - oczywiscie na podstawie przedlozonych mu dokumentow.

Z racji tego, ze posiadanie Gewerbe naklada w DE tak zwany nieograniczony obowiazek podatkowy, nie mozna podlegac takiemu samemu obowiazkowi podatkowemu w PL - co w tym roku usiluja wyegzekwowac polskie skarbowki, usilujace zalatac dziury budzetowe.

Reszta - te jakies Gewerby zakladane przez jakies agencje - to dzialanie na szkode opiekunek. Niemiecka dzialalnosc bez zameldowania mozna w kazdej chwili w DE otworzyc, pozostaje czekanie na numer podatkowy - ja czekalam tylko 3 miesiace.

Rozumiem,  ja dzwonilam niedawno do innych niem biur, żadna nie otwiera juz gewerby bez meldunku dla opiekunek, gdyz sa problemy z uzyskaniem  nr podatkowego, a nawet wrecz odmowa

#17 2015-03-11 23:09:11

pingwinka
Member

..?eto napisał:

pingwinka napisał:

Steuernummeru?

A , co chcesz koniecznie otrzymać takie wezwanie?
Tylko weż pod uwagę , że to będzie cię drogo kosztowalo.
Ale skoro jesteś taka ciekawska to idź do nich i zapytaj.
A po drodze wstąp do specjalisty od masażu głowy.
Powodzenia.
Zresztą , jak nie zgłosisz w polskim us dochodow z de, a rozliczałas sie np. Niemczech, to oni i tak zawiadamiają  Polski US.
Moja znajoma pracujaca w US mnie o tym poinformowala , żebym nie miala złudzen.
Kto , jak kto , ale oni wcześniej czy później dają do wiadomości dane o polakach rozliczających sie w de.
Poza tym uważaj na "sąsiadow oni tez mogą ci sie przysłużyć.
Tak więć wszystko  jest możliwe.
Zgodnie z przepisami zeznanie podatkowe powinno się składać nawet wtedy kiedy nie osiąga się żadnych dochodów.
Piszemy poprostu wszęsdzie gdzie potrza ''0".

Dziękuję za masaż, przydalby mi się raczej kubeł zimnej wody.
           Niestety to wezwanie otrzymalam w zeszlym miesiacu , wcale się o nie nie prosząc.Pokazano mi pismo z niem. skarbowki, ze nie uznaje mnie za podatnika. Nie mialam zamiaru ukrywac dochodu uzyskanego w Niem.
     Podpisalam rozliczenie niem,  które zrobiło niem. biuro podatkowe, ktore zarazem bylo moim biurem od rozliczeń/120€\
    Moje biuro mi nic nie wyjasnia,twierdzi, ze niem. skarbówki komplikują i przekazują podatników Polsce.
Nie wiem tylko jak mnie to niem. biuro rozliczy. Nie mam podatku w nNiemczech Zarobilam mniej niz kwota wolna od podatku, ale nie mam nr do rozliczeń. Na rozliczeniu w miejsce st nr mam wpisAA35 jakis zastępczy nr. Na St nr
Czekalam 9 mies, i się nie doczekalam.

#18 2015-03-12 11:33:56

pingwinka
Member

Witam! buszowalam po stronach dla ksiegowych Z tych ustaw, ktore dotyczą opodatkowania osob fizycznych wykonujacych zlecenie, wynika, ze nie powinnam byc rozliczona w  Polsce. Wiem też, ze skarbowka niem. nie jest w porządku, ale jest na tzw prawie i nie wiem czy wygram.
     Wiem też, że moj tzw. zaklad podatkowy jest w Niemczech, tam gdzie siedziba i adres mojego biura i gdzie swiadczylam zlecenie.
Dzwonilam dwa razy do Informacji podatkowej US w warszawie i powiedziano mi to samo.
     W Polsce nie osiągałam w  2014  zadnego dochodu, Niemcy o tym nie wiedza i dlatego po nowych uregulowaniach wspołpracy pol i niem skarbówek ,są takie gorliwe.
     Jak ktoś ma podobny problem, proszę pisać, ja będę zagladac na tę stronę.
    Poinformuje Was jak idzie moja batalia z urzędami i czy bylo warto.
                                Pozdrawiam!

#19 2015-03-12 16:19:05

Emilka52
Member

pingwinka napisał:

Tak, to sie zgadza. Ale polski urzad działał przychynie . To niem. Finanzamt wyslal pismo, ze ja nie posiadam zakladu w Niemczech i  nie jestem podatnikiem niemieckim i przekazuje mnie do wykazania dochodu w Polsce.
Najprawdopodobniej  wyslal pismo odmawiajace przydzielenia mi nr do rozliczeń. Moja działalnośc była zarejestrowana na adres niem. biura, ktore założylo mi gewerbę i zapewnialo, ze mnie rozliczy w Niem. Czy mnie zwodziło swiadomie tego nie wiem, dlatego jestem z Wami na tym forum i moze ktos mial  lub ma podobny problem.
   Jest to tez ostrzezenie dla nieostroznych Polek, ktore wpadaja w sidła wlasnej pazernosci, chcac zaoszczedzić na zdrowotnym.
    Moja sytuacja byla troszkę inna.  Wyjazd byl na już, rodzina wymagala gewerby. Pani ktora załatwiłaby mi niem. meldunek potrzebowała czasu na znalezienie odp. osoby czy adresu i dopiero meldowala gewerbę.
     Goniona przez panią, którą zamienialam, otrzymalam od niej adres sprawdzonego biura we Frankfurcie n/Menem. /Kazdy może znależć ją w int. napisac maila lub zadzwonić i zapytać czy zakładają gewerbe bez meldunku dla opiekunek, moze już zrezygnowali?/
Byl to moj drugi wyjazd. Zielona, niedoinformowana, zlecilam w/w biurze zalożenie gewerby na jego adres bez mojego zameldowania. Dowiedzialam sie, ze nie musze placic zdrowotnego, gdyz mam ubezp przy mężu, polskie oczywiście. Podpisałam stosowne dokumenty, uprawniajace owe biuro do odbierania korespondencji, fakturowania ect. Biro pobralo stosowną kwotę, nota bene taką samą jak wspomniana pani oferująca zameldowanie mojej osoby. Moja czujnosć uśpiły zapewnienia biura, że rozliczą mnie w Finanzamcie i oczywiscie wraz z kwotą wolna od podatku. E D E N.
Pani ktora dala mi namiary była nieswiadoma szwindlu w majestacie prawa. Podczas mojego pobytu na jej miejscu u rodziny niemieckiej dzwonila do mnie i przypominala mi o Steuernummerze. Biur mowilo, że trzeba czekac.

Nie jestes pierwsza osoba, ktora przez biuro we Frankfurcie ma problemy. Moja znajoma po ROKU czekania na numer podatkowy zaczela sie zastanawiac, co jest grane.
Ja tez mam polskie ubezpieczenie (emerytura), nie oplaca mi sie juz w DE. Wszystko, lacznie z Gewerbe, numerem podatkowym, niemieckim numerem identyfikacyjnym na prace poza DE i Kindergeld - zalatwialo mi biuro, nie napisze ktore, bo zaraz bedzie, ze jestem naganiaczka. Na numer podatkowy i Kundergeld czekalam po trzy miesiace.
Nie wiem, czy cos sie zzmienilo, nawet z ciekawosci zapytam w moim biurze, czy nadal jest mozliwosc zakladania dzialalnosci bez niemieckiego meldunku, ale na ich stronach nie ma zadnych nowych informacji, wyglada, jakby nadal bylo to realne. Wlasciwie - na jakiej podstawie wladze niemieckie moglyby zabronic? W tym przypadku maja korzysc z placonych tu podatkow.

#20 2015-03-12 16:50:55

pingwinka
Member

Emilko!
Ja dowiedzialam sie dzisiaj od prawnika, jakimi ustawami się podpierać . Jutro idę do Skarbówki. Zobaczymy co wskuram.
Wiem, ze Finanzamt , napiszę Ci na mailu, nie uznał mojego tzw "zagranicznego zakładu".
Mozesz wbic w gogle definicja  zagr. zakł. Ja pierwszy raz dzis o czyms takim uslyszalam, a piszę dla potomnych!
Moze komus pomozemy i będzie bardziej swiadomy.

#21 2015-03-12 17:06:17

pingwinka
Member

Sławetne biuro zapewnia, że jezeli  zamelduje /tak doslownie mowią, zresztą inne biura nawet piszą/ siedzibę firmy na swój adres to spokojnie mogę pracowac na gewerbie bez meldunku, a jak bez meldunku to i bez ubezpieczenia.
     To niestety dotyczy innych branż, np budowlanej.
Bardzo mozliwe, ze dawniej tak moglo byc, ale niestety nic się nie mogę konkretnego dowiedziec na tym forum, poza tym, żę mam skorzystać z masażu głowy.  A dziś mnie nawet boli. to propozycja  w sam raz dla mnie.
   A dlaczego Finanzamt stwierdził, ze nie mam w/w zakladu? Dowiemy się, bo mam zamiar poprzez polski urząd skarbowy pisac pismo z prosbą o wyjaśnienie.

#22 2015-03-12 17:32:36

..?eto
Member

http://www.polonia-polacy.de/poradnik/f … czech.html
Jak mialam gewrbe to byłam zameldowana  pod adresem biura prawnego, które zgodnie z prawem użyczało mi  adres i biuro(lokal) do. do mojej dzialałności. Tam miałam swój segregator i  swoje biuro, a pracę wykonywałam w terenie o czym mozna bylo sie dowiedzięc tam na miejscu w moim biurze. Placilam za to co, miesiąc  i obsługiwala nas , bo bylo nas wiele i w dalszym ciagu jest wiele Pracownica.
Nie ma czegoś takiego , co nazywa się legalna praca bez meldunku w Niemczech.
Uwazam , że jeśli ktoś z taką gewerbą bez meldunku pracuje w Niemczech tzn. , że nie ma defakto gewerby, czyli pozwolenia na pracę i nie prowadzi dzialalnosci gospodarczej.

Czyli pracuje nielegalnie.
P.S.
A  abmeldug(gewrbę)i nr podatkowy otrzymalam w kilka dni na adres gdzie wykonywalam zlecenie .

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-12 17:44:09)

#23 2015-03-12 17:52:33

copyfield
Member

..?eto napisał:

http://www.polonia-polacy.de/poradnik/firma-w-niemczech.html
Jak mialam gewrbe to byłam zameldowana  pod adresem biura prawnego, które zgodnie z prawem użyczało mi  adres i biuro(lokal) do. do mojej dzialałności. Tam miałam swój segregator i  swoje biuro, a pracę wykonywałam w terenie o czym mozna bylo sie dowiedzięc tam na miejscu w moim biurze. Placilam za to co, miesiąc  i obsługiwala nas , bo bylo nas wiele i w dalszym ciagu jest wiele Pracownica.
Uwazam , że jeśli ktoś z taką gewerbą bez meldunku pracuje w Niemczech tzn. , że nie ma defakto gewerby, czyli pozwolenia na pracę i nie prowadzi dzialalnosci gospodarczej.

P.S.
A  abmeldug(gewrbę)i nr podatkowy otrzymalam w kilka dni na adres gdzie wykonywalam zlecenie .

Chyba pracowałaś w tej samej firmie - ja mam tak samo. Teczka, księgowość... meldunek...itd. Ostatnio przysłali do podpisu druk do skarbówki niemieckiej - sami wypełniają ja proszę tylko o wykaz zarobków za cały rok - bez problemu

#24 2015-03-12 19:06:54

pingwinka
Member

Teraz to juz nie wiem czy mialam gewerbę czy pracowalam na czarno z drukiem Gewerbe -Anmeldung w ręku.
   Adres zamieszkania mam oczywiście polski,  Betriebsstatte adres niem biura, Hauptniederlassung takze adres biura.
Myslę, ze to moje biuro ma za wiele działalnosci pod jednym adresem i dlatego Finanzamt się czepia.
Wcześniej  nawet do glowy mi nie przyszło, że coś jest nie ok.
Pytalam biuro o st nr, a moglam sama zadzwonic, zapieprzylam sprawę.

#25 2015-03-13 19:09:25

pingwinka
Member

Witam drogie grono forum!
   Byljam w skarbowce, widzialam dokument, choc pani nie wiedziala, cz moze mi go pokazac, bo to informacja tylko miedzy urzbedami, ale pokazala. Pismo bylo od polowy grudnia w miejscowym us.
    Dopiero teraz do mnie  wyslali, wezw., ze wzgl. na natłok obow.
Ale do rzeczy. W  dok. pisze, iz ze względu, iz nie dokonano wpisu w Urzedzie Skarbowym w G....., z uwagi na fakt, iż brsk jest zakładu, zatem nie ma prawa do opodatkowania w Niemczech.
      Wiec moj adres dzialalnosci na mojej  gewerbie nie jest  brany pod uwagę, nie uznali i już.
A kiedy nie uznali i czy wysłali jakieś dokumenty na adres biura, pewnie nie bo go nie uznali.
    Pewne jest, ze każdy kraj związkowy interpretuje inaczej. Jezeli nie jestem podatnikiem to nie muszę się rozliczać. w Niwm.   A moje biuro twierdzi iż muszę i. Nic juz nie wiem:-) .Oprócz tego, ze mam zaplacic!

#26 2015-03-13 19:52:34

..?eto
Member

Pingwinko
Zmień temat.
Kręcisz się w kółko z tymi swoimi wypowiedziami za przeproszeniem , jak pierdziel w koszuli.
Zapłać ten zaległy podatek i daj spokój mi i myślę że wszystkim na forum też.
Powodzenia i dousłyszenia , ale w innym temaacie.
Pa.

#27 2015-03-13 20:11:18

urszula47
Member

..?eto napisał:

Pingwinko
Zmień temat.
Kręcisz się w kółko z tymi swoimi wypowiedziami za przeproszeniem , jak pierdziel w koszuli.
Zapłać ten zaległy podatek i daj spokój mi i myślę że wszystkim na forum też.
Powodzenia i dousłyszenia , ale w innym temaacie.
Pa.

Trzeba pisac kolezanko .Lepiej wiedziec wiecej niz mniej,nawet jak to troche skomplikowane i zawile smile Pingwinka nie bierz sie za prace na gewerbe ,uwazaj na niemieckie agencje ktore Ci "pomoga" w zalozeniu jej i potem to oni wyplacaja Ci pensje.Polak potrafi,oj potrafi...

#28 2015-03-13 20:46:42

..?eto
Member

A żebys wiedziala Ula , że aż mnie głowa rozbolała  od tej zawiłości i komplikacji.
Widać słabą mam głowę.
A , że Polak potrafi, oj potrafi , to zgadzam się z tobą calkowicie.
Pozdrawiam i Pa.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-13 20:47:03)

#29 2015-03-13 22:43:57

Emilka52
Member

..?eto napisał:

P.S.

Podstawowa sprawa to odroznienie miejsca zamieszkania (zameldowania) i miejsca prowadzenia dzialalnosci.
Moj adres zamieszkania jest nadal w PL, natomiast w Gewerbeanmeldung jest podany adres, pod ktorym jest prowadzona dzialalnosc. Ja za to tez place, mam adres pod ktorym jest zgloszonych/zameldowanych wiele roznych dzialalnosci.
I to jest meritum tej sprawy. Nadal jest to calkowicie legalne i nic sie w tej sprawie nie zmienilo.

Natomiast panie, ktore daly sie, hmm, nie chce nikogo obrazic, nabrac na to, ze jakies agencje "pomagaja" zalozyc Gewerge, prowadza sprawy kazdej ze wspolpracujacych z taka agencja opiekunek, to ja uwazam, ze mozna miedzy bajki wlozyc.
Te agencje malo, ze nie sa w stanie dopilnowac wszystkiego, to jeszcze, nie wiem, tylko slyszalam, pobieraja za to okreslone oplaty. W dodatku nie sa w stanie nic naprawde zalatwic, jesli nie sa w posiadaniu pelnomocnictwa !
Ja caly czas pisze nie o agencjach, lecz o polskich biurach prawnych. I tu tez trzeba uwazac, bo nie wszystkie sa naprawde rzetelne.
Nawet wyslalam do mojego biura pytanie, czy cos ostatnio sie zmienilo w przepisach niemieckich. Odpowiedz jest taka, ze dalej posiadanie Gewerbe w DE NIE posiadajac tu zameldowania w sensie miejsca zamieszkania - jest calkowicie zgodne z prawem, legalne i nic sie nie zmienilo w tym zakresie. Jedynie, co wiem od dawna, sprawa nadania numeru podatkowego jest zalezna w duuuzyn stopniu od humoru urzednika (czas oczekiwania), ja odbieram to tak, ze jest ten czas zalezny od jakosci wspolpracy danego polskiego biura prawnego z Finazamtem. Dalej posiadanie Gewerbe plus niemieckiego numeru podatkowego jest rownowazne z podleganiem w DE nieograniczonemu obowiazkowi podatkowemu. Z racji prowadzonej dzialalnosci musze znac te zasady.

#30 2015-03-13 23:01:51

pingwinka
Member

?eto, tematów jest wiele i owiele ciekawszych iprzyjemniejszych.
      Też czuję, zę zawracam za przepr. d...., ale....
Wiem, że trzeba zapłacić,  wiem tez jak mogę probować  pisac o zwrot pobranego podatku o czym dowiedzialam sie w us. Nie jest pewne czy otrzymam, ale niektorzy otrzymali.

Problem, ktory opisuję jest malo wazny dla tych co go nie mają. Nikt chyba nie ma podobnego  przypadku, albo nie chce zawracac gitary.
    Przyjęlam z pokorą. Ale droga ?eto, Może trzeba ukrócić proceder  poprzez wczesniejsze podpisywanie umowy z biurem, ktore oferuje zmeldowanie gewerby, ze jak nie dojdzie do skutku  przyznanie statusu przez Finanzamt to zwracają choc w części  oplaty, ktore tak chętnie pobierają?
   Ja mam niewielka praktyke, ale Ty napewno masz doswiadczenie i wiesz , że za rachunk,  ktore wystawilam bez stnr  moglam nie otrzymać pieniedzy.
  Po drugie takie biuro nie informuje, bo nikt nie pyta, a to zatajenie informacji, nie wiem czy karalne, ale pewnie nie, bo oni sie zabezpieczają.
   W umowie masz, ze będą pisac faktury, udostępnia ci lokal do celow dzialalnosci, przyjmą korespondencję/ tę niewygodną nie odeślą ci napewno/, zalożą ci konto w banku, a przede wszystkim założą gewerbę i zarejestrują na swój adres. Poinformuja, ze mozesz juz rozpoczynać działalnosć i
    jest wszystko zgodne z prawem.
Ale dlaczego nie informują, że możesz być nie uznanym za podatnika w Niem i zwiazanymi z tym konsekwencjami?
         Może nalezy to do nas, tych  doswiadczonych? Niech kazdy wie w co się pakuje.
   O ile przeczyta tę strone.   
      Z powazaniem,  zamykam temat!

#31 2015-03-13 23:23:50

pingwinka
Member

Emilka52 napisał:

..?eto napisał:

P.S.

Podstawowa sprawa to odroznienie miejsca zamieszkania (zameldowania) i miejsca prowadzenia dzialalnosci.
Moj adres zamieszkania jest nadal w PL, natomiast w Gewerbeanmeldung jest podany adres, pod ktorym jest prowadzona dzialalnosc. Ja za to tez place, mam adres pod ktorym jest zgloszonych/zameldowanych wiele roznych dzialalnosci.
I to jest meritum tej sprawy. Nadal jest to calkowicie legalne i nic sie w tej sprawie nie zmienilo.

Natomiast panie, ktore daly sie, hmm, nie chce nikogo obrazic, nabrac na to, ze jakies agencje "pomagaja" zalozyc Gewerge, prowadza sprawy kazdej ze wspolpracujacych z taka agencja opiekunek, to ja uwazam, ze mozna miedzy bajki wlozyc.
Te agencje malo, ze nie sa w stanie dopilnowac wszystkiego, to jeszcze, nie wiem, tylko slyszalam, pobieraja za to okreslone oplaty. W dodatku nie sa w stanie nic naprawde zalatwic, jesli nie sa w posiadaniu pelnomocnictwa !
Ja caly czas pisze nie o agencjach, lecz o polskich biurach prawnych. I tu tez trzeba uwazac, bo nie wszystkie sa naprawde rzetelne.
Nawet wyslalam do mojego biura pytanie, czy cos ostatnio sie zmienilo w przepisach niemieckich. Odpowiedz jest taka, ze dalej posiadanie Gewerbe w DE NIE posiadajac tu zameldowania w sensie miejsca zamieszkania - jest calkowicie zgodne z prawem, legalne i nic sie nie zmienilo w tym zakresie. Jedynie, co wiem od dawna, sprawa nadania numeru podatkowego jest zalezna w duuuzyn stopniu od humoru urzednika (czas oczekiwania), ja odbieram to tak, ze jest ten czas zalezny od jakosci wspolpracy danego polskiego biura prawnego z Finazamtem. Dalej posiadanie Gewerbe plus niemieckiego numeru podatkowego jest rownowazne z podleganiem w DE nieograniczonemu obowiazkowi podatkowemu. Z racji prowadzonej dzialalnosci musze znac te zasady.

Emilko biuro, w którym mialam zar. gewerbę nie  pośredniczy dzieki bogu w moich zleceniach, zajmuje sie glównie ubezpieczeniami i  obslugą takich firm jak moje i z meldunkami, moze czyms jeszcze ale tego nie wiem. Teraz wiem, ze dawniej bez problemu dawano stnr. Ale jak zakładalam dział. nie wiedzialam o takim zagr.
     Nieznajomosc prawa nie usprawiedliwia. Za lekko podeszlam do tej dział., ale czy ktos by mi powiedział o takich zagrożeniach? I  np. dobrej woli urzędnika?
    Wiem, ze moim psim obowiæzkiem jest wiedzieć, I dobrze, ze to sie tylko tak skonczylo i obeszlo sie bez jakis drastycznych kar. Teraz muszę wydębic te 120 euro od bylego biura za roczne rozliczenie.
   Moze się uda.
          Dobranoc , i dziekuję za zainteresowanie.

#32 2015-03-14 00:32:30

..?eto
Member

Pingwinko.
Przepraszam poniosło mnie
Rzeczywiscie przytrafiło CI się.
Wszyscy z tej sytuacji z praca w Polsce glupiejemy.
Byle jechać , byle w końcu zacząc zarabiać, wyjść z długów....
W normalnej sytuacji w kraju na pewno zastanowilo by nas dlaczego nie otrzymujemy dokumentow tak dlugo.
Wiemy, że praktycznie i z litera prawa są to terminy krotkie(7, 14, 30 dni gora) i , jak nam za długo, to od razu uruchamia się zawór bezbieczeństwa i dzialamy.
Podobnie wygląda to we wszystkich krajach  Uni.
Poprostu musimy być czujne , pytac i pytac , drążyć i drążyć.
Pomyślnego zakonczenia sprawy życzę
Ja , jak zaczynalam to byla jeszcze dzungla. Potem trafiłam na b. Uczciwego agenta , ktory mnie b. dobrze poprowadzil i przeprowadzil przez te wszystkie meandry.

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-03-14 00:35:51)

#33 2016-08-19 13:03:36

rozwaznakatarzyna
New member

Polecam firmę rozliczeniową TimeTax!

Reklama