Najbardziej obrzydliwa/dziwaczna rzecz, którą zrobili wasi pdp?

Hejka, obserwując pdp zaczęłąm się zastanawiać czy faktycznie tylko ja mam takich dziwaków czy też to norma ogólnie panująca przy starczym wieku lub chorobach ...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2015-01-13 11:48:09

Yagga66
Member

Najbardziej obrzydliwa/dziwaczna rzecz, którą zrobili wasi pdp?

Hejka, obserwując pdp zaczęłąm się zastanawiać czy faktycznie tylko ja mam takich dziwaków czy też to norma ogólnie panująca przy starczym wieku lub chorobach ....

Dobra, pojadę z koksem....
Ujrzałam, coś, na myśl o czym do dziś robi mi się niedobrze. Ostrzegam, nie czytajcie, jesli akurat jesteście po posiłku, lub broń Boże w trakcie...
Dziadek jest nieludzko łakomy, jak wielu Anglików. Kiedy widzi jedzenie biegnie, mało nóg nie połamie. Je łapczywie, pożerając ilości potworne wszystkiego, co na swej drodze napotka.

Ma refluks żółądkowy, więc czasem mu to jedzenie podjeżdża do góry, wtedy krztusi się i nieraz, niestey wyleci mu to i owo na talerz...

Pamiętam, jedliśmy kalafiora w białym sosie (Cauliflower Cheese – zamieszczę przepis na blogu niebawem). Dziadek łykał jak indor, więc naturalnie wyleciało mu z chlupotem na talerz, nawet zarzęził nieco i trzeba było o walić po plerach. Cofnęło mnie lekko, więc wstałam i popatrzyłąm sobie przez okno dla równowagi. Już, już zrobiło mi sie nieco lepiej, odwróciłam się ponownie do stołu i zobaczyłam dziadka .... zjadającego, to co mu przed chwilą wyleciało....

Nie muszę dodawać, że na dalszy obiad nie miałam ochoty, przeszło mi do reszty siadanie z nimi do wspólnego stołu. Do dziś, gdy to wspominam, muszę na gwałt zacząć myśleć o kiszonych ogórkach, żeby nie zwymiotować....

Czy któryś z waszych pdp zrobił może coś bardziej obrzydliwego? Wydaje mi się, że ten mój pobił wszystkich....

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-13 12:01:01)

#2 2015-01-13 13:55:08

jolki
Member

Re: Najbardziej obrzydliwa/dziwaczna rzecz, którą zrobili wasi pdp?

YAGGA, współczuję. To strasznie obrzydliwe. Nie spotkałam się jeszcze z czymś takim.
Miałam kiedyś podopieczna, która wyjmowała sztuczną szczękę na stół podczas jedzenia obiadu. Zaciskało mnie i cofało mi się na ten widok! Brrrrrrrrrrrr

#3 2015-01-13 14:04:36

Dalia
Member

Mój pies miał to samo, jest to pies legenda, którego często wspominamy przy okazji rodzinnych spotkań, to pies z osobowością był po prostu i nie sposób o nim zapomnieć. Był to rasowy bokser, Iwan Rocky z Zaborni, nazywaliśmy go Rocky, był wiecznie nienażarty zupełnie jak twój dziadek i robił dokładnie to samo, zdarzało mu się, że za szybko zjadł i zwracał wtedy to co właśnie przełknął, ale żeby się broń Boże nie zmarnowało, albo żeby jakiś głodny człowiek się nie rzucił na te wymiociny on szybciutko zabierał się za to ponownie, tym razem trochę wolniej, żeby się przyjęło. big_smile
Co do podopiecznych to nie mam takich kwiatków jak ty, może za mało klientów. Raz mi się zdarzyło, że podałam jajko sadzone babci i dziadkowi, jak po chwili weszłam do pokoju, patrzę a babka wsuwa to jajko palcami, żółtko się wylewa na ubranie, białko wystaje jej z ust, próbuje sobie radzić i walczy z jajkiem paluchami. Do dziś nie wiem, dlaczego jadła rękami, może nie zauważyła widelca, a zjadała wszystko, co podałam. Było jej wszystko jedno. Pamiętam jak raz dziadek ją zbeształ, że chce jeść na zimno bread pudding. Ja widziałam to coś pierwszy raz w życiu, stało w lodówce, w malutkich pojemniczkach. Wyjęłam i pytam czy chcą na deser, dziadek mówi, że owszem. Więc im zaniosłam i dałam łyżeczkę, babcia zaczyna wsuwać a dziadek do niej: "Bloody hell what are you doing?" I do mnie, że to trzeba podgrzać, podgrzałam. Oj, co ja tam musiałam gotować, zawsze będę wspominać z uśmiechem. Ciężko tam było, ale ciekawie. smile

#4 2015-01-13 14:32:37

amelia
Przyjaciel Forum

Mnie na ogół nic nie brzydzi jeśli nie dotyczy to mojego talerza. Przyznam , że czytając  Yagę trochę wypchało mi policzki big_smile

Kiedyś też w Kiel ( pierwszy kieloński wyjazd zakończony wypowiedzeniem) .

Dziadzio demencyjny totalnie. Nieświadomy swojej tożsamości ani pochodzenia. Bardzo był przeziębiony. Też żarłok. Jego żona ( nawiasem mówiąc nauczycielka przestrzegająca zasad savoir vivre nie pozwoliła mi odejść od stołu dopóki dziadzi nie zje. Siorbał , pociągał nosem i połykał swoje wydzieliny razem z obiadem. Trwało do 1 do 1,5 godziny. W pewnym momencie kichnął , smarknął i kaszlnął jednocześnie, wystrzeliwując wszystko co miał w otworach ; gębowym i nosowym. Dobrze że miałam okulary! Jego talerz, stół i ja , wszystko było w zielonych smarkach i zmemłanym jedzeniu. Moja Pani wytrzeszczyła oczy, otworzyła japę i na wdechu wyszła z pokoju a ja udekorowana w te wszystkie obrzydliwości,  najpierw wytarłam dziadkowi twarz z wiszących smarków do brody, potem poszłam do łazienki , wymyłam się , zdezynfekowałam , wypiłam kieliszek wody ognistej i wyszłam na taras .......

ble....

#5 2015-01-13 14:36:21

Franciszka
Member

Moja starsza Pani (w wieku 92 lat) jadła na obiad makaron+ziemniaki+ mięso+sos+sałatę razem dokładnie wymieszane na talerzu do zupy.
Niemal wszystkie PDP do śniadania moczą chleb z konfiturą w kawie. Pod koniec śniadania pływają kawałki chleba w kawie, które na koniec są skrzętnie wyjmowane i spożywane. Dla mnie to jest obrzydliwość, która nie ma końca. Rzadko, niestety, można spotkać PDP, która zjada posiłki w sposób przyzwoity a towarzyszenie przy posiłkach tych nieestetycznie jedzących jest chyba najtrudniejsze w tej pracy;-).

#6 2015-01-13 15:25:47

Yagga66
Member

Hahaha, Amelia, "wypchało mi policzki", to dobre określenie ...
te smarki - hihihi, dobrze, ze woda ognista na miejscu i kielicha można walnąc.

Chociaż w UK bardzo przestrzegają, że nie wolno nam pić, no ale i tak mam ukryte butelki ...
Przywoże sobie różne wódeczki na takie obrzydliwe okazje, zazwyczaj kupuję w Baltonie Soplice te kolorowe - moja ulubiona to czarna porzeczka ... spozyłam owszem.
Przy takiej ilosci "kwiatków" to niebawem zostanę alkoholiczką chyba ....

Ja muszę z nimi siedzieć, bo babka zapomina o jedzeniu i trzeba jej nakładać na widelec, ew. łyżkę, wtedy cos tam zje. Ogólnie robi się już bardzo demencyjna, ale raczej wchodzi w fazę "słupa" niż tą aktywną. Ledwo chodzi i praktycznie wiekszośc dnia przysypia, co mi na rekę.
Tylko dziadek lubi jeść dużo, więc głownie dla nie go gotuję... babka zje byle co, i tak jest nieświadoma co sie wokól niej dzieje...

Psy przeważnie zjadają, i to gorsze rzeczy niż własne te... zwroty, no ale żeby człowiek ....

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-13 15:29:16)

#7 2015-01-13 15:55:26

amelia
Przyjaciel Forum

Yagga66 napisał:

Hahaha, Amelia, "wypchało mi policzki", to dobre określenie ...
te smarki - hihihi, dobrze, ze woda ognista na miejscu i kielicha można walnąc.

Chociaż w UK bardzo przestrzegają, że nie wolno nam pić, no ale i tak mam ukryte butelki ...
Przywoże sobie różne wódeczki na takie obrzydliwe okazje, zazwyczaj kupuję w Baltonie Soplice te kolorowe - moja ulubiona to czarna porzeczka ... spozyłam owszem.
Przy takiej ilosci "kwiatków" to niebawem zostanę alkoholiczką chyba ....

Ja muszę z nimi siedzieć, bo babka zapomina o jedzeniu i trzeba jej nakładać na widelec, ew. łyżkę, wtedy cos tam zje. Ogólnie robi się już bardzo demencyjna, ale raczej wchodzi w fazę "słupa" niż tą aktywną. Ledwo chodzi i praktycznie wiekszośc dnia przysypia, co mi na rekę.
Tylko dziadek lubi jeść dużo, więc głownie dla nie go gotuję... babka zje byle co, i tak jest nieświadoma co sie wokól niej dzieje...

Psy przeważnie zjadają, i to gorsze rzeczy niż własne te... zwroty, no ale żeby człowiek ....

.... big_smile chyba nie będę wchodzić w ten wątek, bo jeszcze
mi wypycha.... big_smile

#8 2015-01-13 16:45:47

wampirek
Member
Od: slaskie

Oj z tym refluksem -jest to nieprzyjemne zwłaszcza dla osób obok przebywających,miałam tą przypadłość jak jadłam za dużo i tłusto(tak gotuje mąż)na ,wyjazdach,tego nie mam.To jest tak-jak sie to już zwróci nawet za kilka minut-wogóle jest tak jakbys przed momentem to jadła,to jest okropne,u mnie to było wtedy gdy za dużo-tłusto jadłam.Tu w D. mam spokój z tym,współczyje tym osobom co mają takich podop. smile)

#9 2015-01-13 18:41:39

Yagga66
Member

dziadek ma cukrzyce, bardzo przestrzega, żeby nie jeśc cukru, wciąz tylko słodziki... a poza tym je, o pardon, żere a nie je wszystko co tłuste...

Śniadanie - owsianka, tost z serem Brie, Cheddarem lub Camembertem. Następnie (wciąz śniadanie) jajko smażone z pieczarkami (na maśle)
                - po sniadaniu w okolicy 11 podjada paluszki maślane, takie chrupkie z pasztetem lub tosta z pasztetem.
Lunch - rózne jadła, w tym ziemniaki, mięsa i warzywa na parze (surowych sie tutaj nie spozywa)
Tea (16:00) - herbata oraz ciastka (dla diabetyków smile)
około19:30 - Na stół wyjeżdża tzw "cięzka artyleria" czyli obiad własciwy - zazwyczaj mięso na gorąco, z sosami, ziemniaki tłuczone (znowu), tzw crackling (haha, słonina świńska
                 pieczona w piekarniku) oraz warzywa na parze
Noc - około 22 dziadek chrupie w kuchni grzanki i sery podjada - głodny wink

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-13 18:47:08)

#10 2015-01-13 20:19:14

squonk
Member

Opowieść Amelii mnie powaliła:)

Jakbym miała wybierać, to chyba jednak bym pominęła u siebie osoby z zaawansowaną demencją, które potrafią się wysikać w kącie pokoju, albo spacerować z niezmąconym spokojem pomimo konkretnej biegunki, która znaczy trasę ich przechadzki oraz o różnych wypluwaniach jedzenia i bawienia się nim przy stole.

U mnie zwycięża pani, która będąc w pełni władz umysłowych nie myła się ani  żadnej opiekunce/pielęgniarce nie pozwoliła namówić się na kąpiel przez jakieś 4 lata. Pani ta była na swój sposób wielką elegantką, codziennie obwieszona jakąś biżuterią, z lusterkiem pod ręką. Miała też zwyczaj malowania paznokci u nóg bez ściągania rajstop.

#11 2015-01-13 20:34:02

amelia
Przyjaciel Forum

squonk napisał:

Opowieść Amelii mnie powaliła:)

Jakbym miała wybierać, to chyba jednak bym pominęła u siebie osoby z zaawansowaną demencją, które potrafią się wysikać w kącie pokoju, albo spacerować z niezmąconym spokojem pomimo konkretnej biegunki, która znaczy trasę ich przechadzki oraz o różnych wypluwaniach jedzenia i bawienia się nim przy stole.

U mnie zwycięża pani, która będąc w pełni władz umysłowych nie myła się ani  żadnej opiekunce/pielęgniarce nie pozwoliła namówić się na kąpiel przez jakieś 4 lata. Pani ta była na swój sposób wielką elegantką, codziennie obwieszona jakąś biżuterią, z lusterkiem pod ręką. Miała też zwyczaj malowania paznokci u nóg bez ściągania rajstop.

.... no o takim pedikiur pierwszy raz słyszę.  smile

A co do mojego dziadka, to sikał w przedpokoju do doniczki  z wielkim fikusem na czubku którego, było parę anemicznych listków, ale jego żona myła podstawek od tej doniczki w zlewie i szczoteczką od naczyń.

Jak z tego wynika, nie tylko demenciaki są "obrzydliwe. sad

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-13 22:34:08)

#12 2015-01-13 21:04:02

squonk
Member

amelia napisał:

Jak z tego wynika, nie tylko demenciaki są "obrzydliwe. sad

No nie. Ja się zawsze zastanawiam, skąd się bierze u starszych osób ta niechęć do kąpieli. Wiadomo, że węch się z wiekiem osłabia i człowiek może nie czuje, że podśmierduje, albo że po myciu może być przez chwilę zimno i to jest nieprzyjemne,  ale to jest po prostu plaga, osób chętnie idących pod prysznic jest naprawdę mało. Wielu jakby mogło, to by się wcale nie myło.
Może to wynika z tego, że część osób pochodzi z tego pokolenia, gdzie kąpiel to raz na tydzień w sobotę i nigdy nie miały po prostu tego nawyku?

#13 2015-01-13 21:07:58

Dalia
Member

Rany, Amelia to zdjęcie jest obrzydliwe, zebrało mi się na wymioty, a z tym sikaniem do fikusa, to nie jest źle, mógłby przecież sikać do talerza czy na podłogę.  Oby tylko fikus dał radę big_smile
Jak się robi te zdjęcia? Wiem, że ktoś z was tłumaczył, ale nie pamiętam w jakim wątku to było?

#14 2015-01-13 21:34:24

jogi45
Member

Niechęć do kąpieli to objaw strachu przed wodą. Mojej babci to przeszło bo zrozumiała że nie ma innego wyjścia ale nadal mówi żeby włosów nie myć albo jak już to suchym szamponem. Ręce myje bez mydła i czasem po prostu wchodzę do łazienki i sama jej te ręce namydlam. Z obrzydliwych rzeczy to puszcza bąki czasem w chwili gdy ją rozbieram nachylona przed nią. Co mnie denerwuje a nie jest obrzydliwe to to że jak siada do stołu to nie czeka na podanie wszystkiego na talerz tylko zjada np ziemniaki zanim nałoże warzywa i mięso. I nigdy nie zapyta dlaczego ja nie jem. Ostatnio zjadła wszystkie wafle co były dla nas obu do kawy. Po prostu przysunęła talerzyk do siebie.takich kwiatków jak Yagga czy Amelia nie miałam. Ale... dziadek z demencją często rozbierał się w nocy do golasa choć miał taki śpioch na zamek, rzucał skarpetkami i kiedyś dostałam taka skarpetką w twarz Ale to tylko śmieszne , nie obrzydliwe.

#15 2015-01-13 21:39:58

matka najlepszego syna
Member
Od: PL/DE

Już naprawdę nie macie o czym pisać...bleee

#16 2015-01-13 21:46:24

Franciszka
Member

matka najlepszego syna napisał:

Witaj mateczko, przybywasz we właściwym momencie:-), bo ten wątek staje się najbardziej obrzydliwym z obrzydliwych wątków na wszystkich forach...

#17 2015-01-13 21:46:39

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

Rany, Amelia to zdjęcie jest obrzydliwe, zebrało mi się na wymioty, a z tym sikaniem do fikusa, to nie jest źle, mógłby przecież sikać do talerza czy na podłogę.  Oby tylko fikus dał radę big_smile
Jak się robi te zdjęcia? Wiem, że ktoś z was tłumaczył, ale nie pamiętam w jakim wątku to było?

big_smile Kochana. Wiem, obrzydliwe, ale to taki wątek, ale mogę usunąć? Nawet się trochę "wachnęłam" jak go wklejałam ale zaryzykowałam tongue

1.Wpisz w google   obrazki i temat jaki Cię interesuje
2.Znajdź odpowiedni obrazek kliknij na niego, wybierz opcję pokaż obrazek i kliknij
3.Kliknij na obrazek i wybierz opcję kopij adres obrazka
4.W Twoim wybranym poście napisz takie coś  [img].
5.Teraz wklej link
6.Wpisz[/img]
Fertig!
Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-13 21:54:53)

#18 2015-01-13 22:23:28

arielka
Member

amelia napisał:

Dalia napisał:

big_smile Kochana. Wiem, obrzydliwe, ale to taki wątek, ale mogę usunąć? Nawet się trochę "wachnęłam" jak go wklejałam ale zaryzykowałam tongue

Litości! Przestańcie... Zaczęłam czytać od końca ...nawet nie odważyłam się spojrzeć na obrazki, które opisałyście i już mi niedobrze ... mam przy klawiaturce paczkę Leibniztów z mleczną czekoladą i po 6 ciasteczkach musiałam ją odłożyć... a miały być na pocieszenie sad sad

#19 2015-01-13 22:33:12

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

amelia napisał:

Dalia napisał:

Litości! Przestańcie... Zaczęłam czytać od końca ...nawet nie odważyłam się spojrzeć na obrazki, które opisałyście i już mi niedobrze ... mam przy klawiaturce paczkę Leibniztów z mleczną czekoladą i po 6 ciasteczkach musiałam ją odłożyć... a miały być na pocieszenie sad sad

No dobra. Wywaliłam .

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-13 22:34:44)

#20 2015-01-13 22:37:04

amelia
Przyjaciel Forum

matka najlepszego syna napisał:

Kochana ! To  Triler. Na początku było zaznaczone!,  że nie jest to dla ludzi o słabym sercu.

#21 2015-01-13 22:43:33

arielka
Member

amelia napisał:

No dobra. Wywaliłam .

I za to Cię kocham, za empatię i nie ma znaczenia, że czasem bywa ona spóźniona. big_smile

#22 2015-01-13 22:58:20

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

niestety coś sknociłam i mi nie wyszło, spróbuję jeszcze raz

Możesz ten Twój nieudany post skasować (usunąć) . Na dole masz napisane usuń  jest  też edytuj, wtedy możesz nanosić poprawki.

#23 2015-01-13 23:00:02

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

amelia napisał:

No dobra. Wywaliłam .

I za to Cię kocham, za empatię i nie ma znaczenia, że czasem bywa ona spóźniona. big_smile

Och, Ty Zołzo. Też Cię kocham. No, może bardzo lubię!!!!!! smile  (pssst,  bo jeszcze się wyda tongue)

#24 2015-01-13 23:01:05

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

niestety coś sknociłam i mi nie wyszło, spróbuję jeszcze raz

Masz skyp? Chcesz  wejść?

#25 2015-01-13 23:03:24

arielka
Member

amelia napisał:

Och, Ty Zołzo. Też Cię kocham. No, może bardzo lubię!!!!!! smile

Nie wycofuj się, słowo się rzekło... big_smile

#26 2015-01-13 23:04:55

Dalia
Member

mogę wejść, ale mam laptopa staruszka i musiałabym montować kamerkę, więc najwyżej możemy popisać

#27 2015-01-13 23:05:44

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

amelia napisał:

Och, Ty Zołzo. Też Cię kocham. No, może bardzo lubię!!!!!! smile

Nie wycofuj się, słowo się rzekło... big_smile

O. K . a niech nawet o mnie źle gadają - KOCHAM CIĘ !

#28 2015-01-13 23:07:01

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

mogę wejść, ale mam laptopa staruszka i musiałabym montować kamerkę, więc najwyżej możemy popisać

e eee, pisać możemy tutaj, najwyżej potem sie wykasuje , bo może być dla innych nudne.

Ale postaram się jeszcze raz.
Pamiętaj że zawsze na początku , przed wklejeniem obrazka musisz wpisać takie coś:  [img]i jak wkleisz obrazek czyli link od obrazka to znów wisz takie "ustrojstwo:[/img]

A może Ty powiedz jak robisz to Ci powiem gdzie robisz błąd.

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-13 23:10:54)

#29 2015-01-13 23:21:23

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

1. obrazek - prawy klik myszą i kopiuj adres linka
2. otwieram post na forum i piszę 3. klikam na poście prawym i wklej i po … ym adresem i wtedy wstawiam posta na forum

Jeszce raz . Początek . Jak znajdziesz obrazek to musisz kliknąć na opcję pokaż obrazek a potem jeszcze raz opcję kopiuj link. Tak robisz?

#30 2015-01-13 23:23:05

amelia
Przyjaciel Forum

amelia napisał:

Dalia napisał:

1. obrazek - prawy klik myszą i kopiuj adres linka
2. otwieram post na forum i piszę 3. klikam na poście prawym i wklej i po … ym adresem i wtedy wstawiam posta na forum

Jeszce raz . Początek . Jak znajdziesz obrazek to musisz kliknąć na opcję pokaż obrazek a potem jeszcze raz opcję kopiuj link. Tak robisz?

Gdybyś miała skeyp to bym Ci udostępni la mój ekran i bym Ci pokazała.

#31 2015-01-13 23:35:58

Dalia
Member

http://www.e-lecznica.pl/sites/default/files/brudny_pies_SEPpics.jpg

A tak bardzo często wygląda moja psina, bo to typowy golden - uwielbia być brudna. smile

Ostatnio edytowany przez Dalia (2015-01-13 23:38:50)

#32 2015-01-13 23:37:25

Dalia
Member

hurrrra big_smilebig_smile źle robiłam ten początek dzięki Amelia za cierpliwość

#33 2015-01-13 23:38:48

Ksenia
Member

Mnie u mojej dawnej podopiecznej obrzydzało kładzenie szczeki na stole w kuchni i..mycie rąk w zlewie w kuchni po wyjściu z toalety to nic takiego ale na sama mysl mi sie cofa.
A i dziadek wycierajacy sobie pupe malutkim kawałkiem papieru toaletowego( takim listkiem na jakie jest podzielona cała rolka) i za kazdym razem maczajacy sobie palec w tym co mu z tej pupy wyszło. za nic nie dał sobie przetłumaczyc ze trzeba wiecej papieru uzyc sad

Ostatnio edytowany przez Ksenia (2015-01-13 23:39:12)

#34 2015-01-13 23:43:31

Dalia
Member

Przypomniało mi się coś, co mnie odrzucało. Wiecie, że Anglicy mają te idiotyczne krany. No więc umywalka i dwa kraniki, do zimnej i do ciepłej - nie ma wyjścia - trzeba nalać wody do umywalki. I tak robiła babcia, nalewała i majtała szczęką w tej odrobinie wody i usiłowała ja wypłukać, mnie to brzydziło, bo w bieżącej wodzie powinna wypłukać i wtedy ok, a ona mętliła w tej wodzie, resztki śniadania w tym pływały i potem szybciutko wkładała szczękę na miejsce, czyli do ust. FUJ hmm

#35 2015-01-13 23:43:39

amelia
Przyjaciel Forum

Dalia napisał:

hurrrra big_smilebig_smile źle robiłam ten początek dzięki Amelia za cierpliwość

Uauuuuu! Gratulacje. A psinka śliczna!

#36 2015-01-14 21:33:10

Yagga66
Member

Dalia, majtała i pewnie jeszcze chlapała naokoło...
Pies fajny, taki zadziorny smile

#37 2015-01-16 09:28:59

kamila
Member

hmm wink tez mi sie przypomnialo kilka takich akcji big_smile mialam wielu podopiecznych najbardziej pamietam bardzo obrzydliwe jedzenie meza mojej podopiecznej ktory pozeral wszystko w predkoscia swiatla, tez kiedys osmarkal wszystko kichajac na pokoj 6x8, potrafil jesc bez zebow lub wylizywac folie po metce :S, jedna moja podopieczna po kazdym posilku palcem przejezdzala po swietnie zzolcialej juz szczece i wyciagala te oblepione na palcu resztki i wycierala w obrus big_smile
jak sie napatrzysz na takie akcje to albo przywykniesz albo zaczniesz sie odchudzac big_smile big_smile

#38 2015-01-16 11:07:14

Yagga66
Member

a taki inny dziadek to robi tak :
Nakładam do miski sałatkę oraz ziemniaki (potrawy na wspólny stół) i stawiam to na środku, żeby sobie każdy brał ( w założeniu jadam z nim)
A ten nagle zaczyna grzebac ręką w tej wspólnej misce i do gęby brać wszystko co napotka (ręką) i jeszcze tak charka wciągając, jakby nie jadł od tygdnia. Jak świnia normalnie.
Jest niewidomy, ale to chyba nie od braku wzroku zależy, tylko od kultury jedzenia. Ja się poczułam jak w prehistorycznej jaskini, albo wśród psów. No jak można zapaskudzić wspólną miskę?
Nie wiem czy to starość robi z ludzi takie świnie?
Anglicy to w ogóle, pierdzenie przy stole, bekanie, to norma...

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-16 11:08:15)

#39 2015-01-16 11:10:52

amelia
Przyjaciel Forum

Yagga66 napisał:

Nakładam do miski sałatkę oraz ziemniaki (potrawy na wspólny stół) i stawiam to na środku, żeby sobie każdy brał ( w założeniu jadam z nim)
A ten nagle zaczyna grzebac ręką w tej wspólnej misce i do gęby brać wszystko co napotka (ręką) i jeszcze tak charka wciągając, jakby nie jadł od tygdnia. Jak świnia normalnie.
Jest niewidomy, ale to chyba nie od braku wzroku zależy, tylko od kultury jedzenia. Ja się poczułam jak w prehistorycznej jaskini, albo wśród psów. No jak można zapaskudzić wspólną miskę?

big_smile   a  spotkałaś normalnych Anglików????? big_smile

#40 2015-01-16 11:35:09

larysazajcew@gmail.com
Member

Z tym oblizywaniem szczęki po posiłku to chyba nagminnie,nie ważne,czy kulturalna rodzinka czy typy z pod ciemnej gwiazdy-czynią to z równym upodobaniem i zaangażowaniem,lepiej niż szczotka do zębów,tłumaczenia na nic..

#41 2015-01-16 12:34:26

Dalia
Member

Oj dziewczyny, jesteście coraz bardziej obrzydliwe! hmm Mnie chyba najbardziej brzydzą właśnie te różne sztuki wyprawiane ze szczękami. Przypomniał mi się skecz z Monty Pytona ( a propos czy Anglicy są normalni ) jak to grubas okrutny przyszedł do restauracji i chciał jeść, facet rzygał z przejedzenia, między innymi na menu trzymane przez kelnera, ale kelner z angielskim spokojem, strzepnął rzygowiny z menu i dalej proponował klientowi jedzenie. Co jak co, ale angielski humor uwielbiam, a najbardziej ten absurdalnie absurdalny rodem z Monty Pythona smile Obejrzyjcie "brudny widelec" - albo "rozmowę kwalifikacyjną" za każdym razem umieram ze śmiechu, ale ostrzegam humor specyficzny jest, albo go kochasz, albo nienawidzisz.

Ostatnio edytowany przez Dalia (2015-01-16 12:58:15)

#42 2015-01-16 13:00:20

Dalia
Member

http://bajkibabcibogusi.blog.pl/files/2013/07/zuza-szcz%C4%99ka1.jpg

#43 2015-01-16 13:03:27

Dalia
Member

A co do kultury przy stole to słyszałam, że na imprezach typu October Fest, Niemcy rzygają pod stołami i potem dalej mogą jeść te swoje wursty i pić hektolitry piwa - dziewczyny z Niemiec wiecie coś o tym? smile

#44 2015-01-16 19:06:51

squonk
Member

Dalia napisał:

A co do kultury przy stole to słyszałam, że na imprezach typu October Fest, Niemcy rzygają pod stołami i potem dalej mogą jeść te swoje wursty i pić hektolitry piwa - dziewczyny z Niemiec wiecie coś o tym? smile

Ja czytałam o sikaniu pod stół na Oktoberfeście. Nie chce się iść do kibelka, bo ktoś mógłby w tym czasie miejsce zająć, a bez miejsca siedzącego nie dostaje się piwa. Ale nie wiem, ile w tym prawdy.

Ostatnio edytowany przez squonk (2015-01-16 19:07:33)

#45 2015-01-16 22:01:17

kamila
Member

przypomiala mi sie pewna historia big_smile bylam w restauracji z podopieczna i jej polowa rodziny a obok nas siedzialo malzenstwo dziadek chuchro takie a babcia spora kobitka..zamowili ryby-karpie ..dziadek mizerota najdal sie i wzdycha a babcia juz dlugo czekala bo swoje zjadla wczesniej ....i co??bierze talerz osci dziadka i je oblizuje z kazdej strony big_smile ssa cka i probuje cos jeszcze znalezc....myslalam ze padne ze smiechu choc to bylo zalosne ...to bylo w Niemczech bo tylko tu pracuje

#46 2015-01-16 23:18:15

Yagga66
Member

amelia napisał:

Yagga66 napisał:

big_smile   a  spotkałaś normalnych Anglików????? big_smile

Amelia - NIE hahaha

podobno jest taki serial "Little Britain" i tam jest wiele brytyjskich przywar wyśmiewanych, podobno to cała prawda o Brytyjczykach, muszę ściągnąc i obejrzeć....

#47 2015-01-17 17:47:28

squonk
Member

Yagga66 napisał:

podobno jest taki serial "Little Britain" i tam jest wiele brytyjskich przywar wyśmiewanych, podobno to cała prawda o Brytyjczykach, muszę ściągnąc i obejrzeć....

Little Britain to mój ulubiony serial komediowy, na niczym innym się tyle nie uśmiałam. Wątek "opiekuńczy" też tam zresztą jest (Andy & Lou). Serial można obejrzeć nawet bez ściągania, ale nie pamiętam w tym momencie na jakiej dokładnie stronie, a mam zbyt nędzny net, żeby sprawdzić.

#48 2015-01-19 12:14:05

Yagga66
Member

Wczoraj przy kolacji dziadek wycisnął ketchup, następnie odkręcił koreczek, paluchem omemlał, oblizał palucha, jeszcze raz omemłał koreczek i zakręcił ponownie.

I po ketchupie ...

Dla mnie to jednak nie starość, ale śwństwo i brak kultury, jak można pluć do czegoś, czego wszyscy używają?

Zdecydowałam się nie milczeć, ale od dziś wyrażać obrzydzenie otwarcie i nauczyć kultury, teraz czekam aż któreś z nich zacznie gmerać paluchem w majonezie lub ketchupie.

#49 2015-01-19 12:43:35

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

Wczoraj przy kolacji dziadek wycisnął ketchup, następnie odkręcił koreczek, paluchem omemlał, oblizał palucha, jeszcze raz omemłał koreczek i zakręcił ponownie.

I po ketchupie ...

Dla mnie to jednak nie starość, ale śwństwo i brak kultury, jak można pluć do czegoś, czego wszyscy używają?

Zdecydowałam się nie milczeć, ale od dziś wyrażać obrzydzenie otwarcie i nauczyć kultury, teraz czekam aż któreś z nich zacznie gmerać paluchem w majonezie lub ketchupie.

Yagga , wyluzuj. To nie brak kultury, tylko otępienie starcze, czyli tak na prawdę zdziecinnienie. Ja juz od dawna mam swój ketchup, swój miód, swój majonez, bo babcinego, oblizanego do ust bym nie wzięła big_smile

#50 2015-01-19 14:06:01

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

Yagga66 napisał:

I po ketchupie ...

Yagga , wyluzuj. To nie brak kultury, tylko otępienie starcze, czyli tak na prawdę zdziecinnienie. Ja juz od dawna mam swój ketchup, swój miód, swój majonez, bo babcinego, oblizanego do ust bym nie wzięła big_smile

Też mam nawet swój miód (i to  z Polski. Nie używam wiele ale przywiozłam swojski i trzymam u siebie) Moja babcia też oblizaną łyżeczką sięga powtórnie. Nawet nic nie mówię bo nie ma sensu.  ona czasem pyta czy ja zjem po niej , bo nie wolno wyrzucać. Mówię niestety nie jadam po nikim.
Ale widziałam staruszków kulturalnych co przestrzegają zasad higieny i zarówno widziałam nie demenciaków, którzy  z  kolei się tak babrali.

Powody zachowań są różne.

#51 2015-01-19 15:05:31

arielka
Member

amelia napisał:

Ale widziałam staruszków kulturalnych co przestrzegają zasad higieny i zarówno widziałam nie demenciaków, którzy  z  kolei się tak babrali.

Powody zachowań są różne.

Z reguły zachowują się w taki "niesmaczny" sposób ludzie, którzy w dzieciństwie musieli robić wszystko na pokaz, przed ludźmi... i których rodzice w taki sposób postępowali sad

#52 2015-01-19 18:12:35

Dalia
Member

Simona ma rację, daj spokój Yagga, nałóż sobie na talerz w kuchni, a nie ze wspólnej miski i nie jedz z nimi przy stole. Ja muszę powiedzieć, że jak jestem w pracy, to zawsze nakładam gotowe porcje na talerz, jak w barze i podaję pdp, nigdy nie stawiam na stole wspólnych misek, sobie też nakładam w kuchni, jeśli jemy o tych samych porach, bo Anglicy to dla mnie trochę dziwne te godziny jedzenia mają. Jak dotąd moi pdp jedli kulturalnie, ci których karmiłam też.
Ale pamiętam moją ś.p. babcię, która była wykształconą, oczytaną i kulturalną kobietą,  jak wylizywała palcem śmietanę. Nie wiem czy pamiętacie takie małe butelki na śmietanę z kapslami z aluminiowej folii, babcia uparcie wkładała palec do butelki i wylizywała ile się dało sięgnąć, po czym taką obślinioną butelkę wstawiała do lodówki, nie wiem czemu to robiła. Mnie to trochę brzydziło. A nie była wcale stara i niedołężna.
Myślę, że twój dziadek po prostu czuje się u siebie i może nie chce mu się już zastanawiać nad tym co powinien, a co nie,   i nie ma się co obrażać, dopóki nie rzuca w ciebie jedzeniem i nie pluje ci w talerz jest ok. big_smile

Ostatnio edytowany przez Dalia (2015-01-19 18:24:51)

#53 2015-01-20 14:20:57

szmato
New member

fuj ale obrzydliwe historie. ciemna strona zawodu big_smile

#54 2015-01-20 17:18:42

amelia
Przyjaciel Forum

szmato napisał:

fuj ale obrzydliwe historie. ciemna strona zawodu big_smile

Cześć szmato, ale to chyba nie twój zawód? wink

#55 2015-01-20 19:25:33

Yagga66
Member

dziadek nie ma demecji, to faktycznie chyba poczucie, że jest u siebie..
tyle, ze ja, przy kims obcym, kto mieszka u mnie i je te same rzeczy, to bym nie oblizywala koreczków... no bo matka mnie nauczyła, żeby we wspólna miskę nie pluć...

#56 2015-01-20 19:29:05

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

dziadek nie ma demecji, to faktycznie chyba poczucie, że jest u siebie..
tyle, ze ja, przy kims obcym, kto mieszka u mnie i je te same rzeczy, to bym nie oblizywala koreczków... no bo matka mnie nauczyła, żeby we wspólna miskę nie pluć...

Oj Yagga, jak będziesz miała 80 lat to zapomnisz czego Cię w zyciu nauczono big_smile big_smile big_smile

Ja mam wszystko swoje na Stelli, włącznie z zastawą stołową, oczywiscie 1 egzemplarz. No co, brzydliwa jestem big_smile big_smile big_smile big_smile

#57 2015-01-20 21:39:10

Yagga66
Member

Ja wciąz zmieniam miejsca, więc jeździć z naczyniami to raczej nie bardzo mam jak, nie mam tutaj samochodu...
Ostatno naprawdę serio zaczynam się bać, że będę miała 80 lat ...

#58 2015-01-20 21:53:33

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

Ja wciąz zmieniam miejsca, więc jeździć z naczyniami to raczej nie bardzo mam jak, nie mam tutaj samochodu...

ja tez nie jezdze z naczyniami, ale mam wyparzone i cały czas te same uzywam big_smile

#59 2015-01-20 22:01:09

arielka
Member

Yagga66 napisał:

Bój się, bój... napatrzyłaś się, więc... Kto z kim przestaje, takim się staje tongue

#60 2015-01-20 23:18:08

Yagga66
Member

Dziś się dowiedziałam, że pdp znajomej umiera, Ale ciekawe było to co mi opowiadała. Otóż babka była po guzach mózgu, anorektyczna, majaca problemy z jedzeniem. Kiedys u niej pracowałam tydzień, jedzenie trzeba było miksowac na papkę i karmić łyżeczką. Jako tako jadła i żyła.

Stan określono na "terminalny" i opieka była paliatywna, babka rzęziła, oddychała z trudem, o dziwo wciąż żyła. Po czasie jej siostra miała juz dosyć więc wystąpiła o niedokarmianie... właśnie teraz babinka nie ma już podawanych potraw ( na wniosek siostry) ani płynów, tylko dostaje morfinę i czekają kiedy umrze. Z niedożywenia głównie i braku płynów.

Lekko mnie to przeraziło, nie wiem czy chciałabym żeby ktos za mnie zdecydował, że mam zostac zagłodzona. Podobno w UK tak sie nazywa Liverpool Care Pathway, można to na wniosek rodziny przeprowadzić... w UK jest parę takich przepisów.

http://www.nhs.uk/news/2012/11November/ … thway.aspx

a tutaj jest szerszy artykuł o tym procederze...

http://www.dailymail.co.uk/news/article … tment.html

"In a typical case a patient would be put on the pathway and given strong sedatives. Tubes providing nutrition and hydration would be removed. On average a patient would take 30 hours to die. But some patients were given morphine and other drugs as a ‘chemical cosh’ to keep them quiet as they begged for water"

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article … z3PP3ACblN
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

W UK wcale nie traktuje się starszych i chorych humanitarnie, mam wrażenie, że panuje zgoda na cichą eutanazję. Chociaż zgadzam się, że każdy ma prawo decydowac o tym kiedy i jak chce umrzeć, ludzie ci wcale nie są o to pytani. To przeraża.

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-20 23:27:46)

#61 2015-01-20 23:31:11

Agnietta
Member

Temat może i obrzydliwy ale ciekawy a opisane sytuacje są nawet zabawne gdy się je czyta.
Też nie jestem obrzydliwa ale są sytuacje, które wywołują niemiłe odczucia. Moja pdp czasami po jedzeniu ma resztki między zębami i muszę jej pomóc pozbyc się tego za pomocą takiej małej szczoteczki-bardzo nie lubię tego robic. Przy każdym myciu porannym i wieczornym masowanie skóry głowy specjalnymi szczoteczkami i czesanie.. Uff, ma tych włosów tyle, że szok, do tego masowanie ramion szczotką na sucho w celu pobudzenia nerwów(jej słowa) a do tego pomoc w toalecie codziennie rano bo sama nie może się wypróżnic. O, i to jest coś o co chciałam Was dziewczyny zapytac. Czy to co robię jest przyjęte i normalne? Już się to tego przyzwyczaiłam ale na początku budziło to mój sprzeciw wewnętrzny. No i taka toaleta wraz z ubieraniem trwa 2,5 godziny a potem celebrowane śniadanko z serwetką pod brodą i całą zastawą na stole, porcelanka i obrus o! Jest to moja 6 rodzina ale czuję się tu jak przedszkolak w kuchni bo nigdy nie wiem czy ugotuję dobrze. Wszystko robię pod dyktando i nic polskiego bo ponoc niedobre i niezdrowe.
Sorki, odbiegłam trochę od tematu.
Amelka, Jagga i Dalia - nie chciałabym takich widoków jakie Wy miałyście a szczególnie przy stole.. fuj

#62 2015-01-20 23:56:56

Franciszka
Member

Yagga66 napisał:

Dziś się dowiedziałam, że pdp znajomej umiera, Ale ciekawe było to co mi opowiadała. Otóż babka była po guzach mózgu, anorektyczna, majaca problemy z jedzeniem. Kiedys u niej pracowałam tydzień, jedzenie trzeba było miksowac na papkę i karmić łyżeczką. Jako tako jadła i żyła.

W UK wcale nie traktuje się starszych i chorych humanitarnie, mam wrażenie, że panuje zgoda na cichą eutanazję. Chociaż zgadzam się, że każdy ma prawo decydowac o tym kiedy i jak chce umrzeć, ludzie ci wcale nie są o to pytani. To przeraża.

To jest nie tylko przerażające, ale też odrażające:-(.

#63 2015-01-21 08:44:53

kryspinka
Member

Dawno dawno temu będąc na opiece we Włoszech codziennie przy obiedzie była taka sytuacja ;babcia wyciagała szczękę w czasie jedzenia i skrzetnie ja oblizywała ,drugą formą mojej diety było jak stała przy stole robiąc kupe do nocnika ja ten nocnik musiałam jeszcze trzymac druga reka kazała mi jesc ,ona tez w tym czasie żeby nie tracic czasu tez sie posilała.w ogóle takich sytuacji obrzydliwych codziennie była tam masa wracajac z Wloch byłam lżejsza o dobrych kilka kiligramów

#64 2015-01-21 10:17:00

Yagga66
Member

Agnietta napisał:

Temat może i obrzydliwy ale ciekawy a opisane sytuacje są nawet zabawne gdy się je czyta.
Też nie jestem obrzydliwa ale są sytuacje, które wywołują niemiłe odczucia. Moja pdp czasami po jedzeniu ma resztki między zębami i muszę jej pomóc pozbyc się tego za pomocą takiej małej szczoteczki-bardzo nie lubię tego robic. Przy każdym myciu porannym i wieczornym masowanie skóry głowy specjalnymi szczoteczkami i czesanie.. Uff, ma tych włosów tyle, że szok, do tego masowanie ramion szczotką na sucho w celu pobudzenia nerwów(jej słowa) a do tego pomoc w toalecie codziennie rano bo sama nie może się wypróżnic. O, i to jest coś o co chciałam Was dziewczyny zapytac. Czy to co robię jest przyjęte i normalne? Już się to tego przyzwyczaiłam ale na początku budziło to mój sprzeciw wewnętrzny. No i taka toaleta wraz z ubieraniem trwa 2,5 godziny a potem celebrowane śniadanko z serwetką pod brodą i całą zastawą na stole, porcelanka i obrus o! Jest to moja 6 rodzina ale czuję się tu jak przedszkolak w kuchni bo nigdy nie wiem czy ugotuję dobrze. Wszystko robię pod dyktando i nic polskiego bo ponoc niedobre i niezdrowe.
Amelka, Jagga i Dalia - nie chciałabym takich widoków jakie Wy miałyście a szczególnie przy stole.. fuj

a na czym polega na"pomoc" w toalecie", jeśli można spytać?

kryspinka - ja bym się nie zgodziła, są pewne granice....

#65 2015-01-21 11:21:17

Dalia
Member

Kryspinka, ohyda hmm starzy ludzie są jak dzieci to prawda, tylko, że jak niemowlę jedząc robi jednocześnie kupę, to wszyscy się cieszą, ale jak to samo robi stary, to już nie jest takie zabawne.hmm
Yagga - co do tego umierania, to nie wierzę, że ktoś obcy może po prostu zadecydować czy cię odłączyć czy jeszcze nie. To musi być ustalone wcześniej, kiedy osoba zainteresowana jest jeszcze świadoma i sama może decydować. DNR (nie reanimować) - ten papier załatwia się u prawnika, to nie jest tak, że przychodzisz do szpitala i mówisz: proszę nie reanimować mojej mamy, bo nie chce mi się nią zajmować.
Może ta podopieczna ma taką umowę, w pewnym momencie, chce umrzeć i nie chce żeby ją na siłę karmiono. Nie wiem, tak po prostu myślę.
To są bardzo trudne tematy, uważam, że nikogo nie można oceniać i oskarżać jeśli się nie zna sytuacji, bo łatwo się mówi jak się patrzy z daleka.

#66 2015-01-21 12:12:21

kamila
Member

Agnietta napisał:

yikes ta "pomoc" w toalecie to chyba nie to o czym mysle? hmm
czasami podopieczi naprawde sa obrzydliwi i ich nawyki...tylko to co robia teraz praktykowali wczesniej tylko moze w mniejszym stopniu

#67 2015-01-21 13:04:43

Yagga66
Member

Dalia, nam się to nie mieści w głowie, ale ja znam sytuację, bo byłam u tamtej babci, siostra babki ja załatwiła, takie sprawy wciąz się zdarzają w UK, własnie o tym mówi ten artykuł.

#68 2015-01-21 13:11:00

Agnietta
Member

Yagga66 napisał:

Agnietta napisał:

Jagga, skoro napisałaś to w cudzysłowie to pewnie się domyślasz... Pani jest sparaliżowana od pach w dół więc jelita tez.
Codziennie rano siedzi nad kibelkiem od 40 min do godziny a ja pomagam jej palcem uzbrojonym w rękawiczkę.
Gdy brałam to zlecenie to było mi to tak powiedziane:"trzeba tylko od czasu do czasu masowac okolice odbytu-cokolwiek to znaczy"hm, rzeczywistośc okazała się inna i niestety jest to codzienne a " masaż" musi byc w środku. Przyzwyczaiłam się do tego, choc nie jest to przyjemne ale wkurza mnie jak ona gada, że wszystko musi wyjsc. Ja to wiem i robię co mogę. Mówię jej, że powinna jeśc więcej masła to byłoby lepiej ale ona, że masło jej nie służy. Tak generalnie to nie je dużo ale ma ciągłe uczucie wzdęcia. Ja to sobie myślę, że od wina ale ona twiredzi, że czerwone wino zdrowe jest więc pije ok 1 literka dziennie smile

#69 2015-01-21 13:35:38

amelia
Przyjaciel Forum

Agnietta napisał:

Yagga66 napisał:

Agnietta napisał:

Jagga, skoro napisałaś to w cudzysłowie to pewnie się domyślasz... Pani jest sparaliżowana od pach w dół więc jelita tez.
Codziennie rano siedzi nad kibelkiem od 40 min do godziny a ja pomagam jej palcem uzbrojonym w rękawiczkę.
Gdy brałam to zlecenie to było mi to tak powiedziane:"trzeba tylko od czasu do czasu masowac okolice odbytu-cokolwiek to znaczy"hm, rzeczywistośc okazała się inna i niestety jest to codzienne a " masaż" musi byc w środku. Przyzwyczaiłam się do tego, choc nie jest to przyjemne ale wkurza mnie jak ona gada, że wszystko musi wyjsc. Ja to wiem i robię co mogę. Mówię jej, że powinna jeśc więcej masła to byłoby lepiej ale ona, że masło jej nie służy. Tak generalnie to nie je dużo ale ma ciągłe uczucie wzdęcia. Ja to sobie myślę, że od wina ale ona twiredzi, że czerwone wino zdrowe jest więc pije ok 1 literka dziennie smile

Kiedyś tak pomagałam mojej przyjaciółce ale ona już umierała. Nie jest to przyjemne ale dla drogiej osoby, nie sprawiało mi to żadnego kłopotu, ale jak baba chleje " winioro ", to się wszystko zapieka, szczególnie jak nie ma perystaltyki jelit. Zapewne i zapach bimbru i gówna przy tym się rozchodzi, to nie jest to przyjemne. No ale jak sama mówisz , zgodziłaś się świadomie.
Pewnie przetrzymasz, w końcu ktoś to musi zrobić , choć zapewne baba ma na tym punkcie "kota", co może być denerwujące.
Jednak MY POLKI nie  wytrzymujemy więcej niż konie.

#70 2015-01-21 15:45:32

Yagga66
Member

Hm, ja bym tego nie robiła, moja babka ma zaparcia ale daję jej środki na przeczyszczenie, i jak ma problem to siedzi tak długo jak da radę, i tyle.
Tego nie dałabym rady robić, chyba, że jak Amelia, bliskiej osobie, na zasadzie pomocy...

#71 2015-01-21 15:56:27

simona1961
Member

Przepraszam bardzo, ale czy kolezanka grzebiąca podopiecznej w d........e nie powinna odmówić takiej czynnosci? A od czego Pflegedienst, lewatywa czy inne środki zaradcze?. W zyciu bym czegoś podobnego nie zrobiła, choćby dlatego, że to juz jest powazna ingerencja, a ja uprawnien medycznych nie mam. Czasy kiedy jako  naiwna świeżynka, robiłam zastrzyki z insuliny, minęły bezpowrotnie. U mojej babci odmówiłam zaaplikowania jakiegos płynu w d.......ę na pobudzenie jelit, podobnie jak płukania uszu za pomocą jakiejś gruszki, kropli itd.....  Nie umiem, nie znam się, boję się, nie mam uprawnień!
Mój tata lezał sparalizowany od przełyku do stóp pół roku i jakoś nikt mu nie musiał tam gmerać, a stolec oddawany był.

#72 2015-01-21 17:26:08

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

Przepraszam bardzo, ale czy kolezanka grzebiąca podopiecznej w d........e nie powinna odmówić takiej czynnosci? A od czego Pflegedienst, lewatywa czy inne środki zaradcze?. W zyciu bym czegoś podobnego nie zrobiła, choćby dlatego, że to juz jest powazna ingerencja, a ja uprawnien medycznych nie mam. Czasy kiedy jako  naiwna świeżynka, robiłam zastrzyki z insuliny, minęły bezpowrotnie. U mojej babci odmówiłam zaaplikowania jakiegos płynu w d.......ę na pobudzenie jelit, podobnie jak płukania uszu za pomocą jakiejś gruszki, kropli itd.....  Nie umiem, nie znam się, boję się, nie mam uprawnień!
Mój tata lezał sparalizowany od przełyku do stóp pół roku i jakoś nikt mu nie musiał tam gmerać, a stolec oddawany był.

Masz rację Simona. Tak naprawdę , to nie wolno nam tego robić.  Ale życie jest różne i opiekunki zgadzają się na różne rzeczy , nawet nie wiedząc czym się to może skończyć, nie mówiąc już o odpowiedzialności karnej np w razie infekcji.

Jako opiekunka też bym się nie podjęła takich czynności.

#73 2015-01-21 19:25:28

ewal8
Member

Jasny gwint! To gmeranie to najbardziej obrzydliwa rzecz w tym wątku. A fuj...

#74 2015-01-21 21:00:36

ANTONIA***
Member

Nie da się zaprzeczyć...
Ale jak to wygląda z transportem do toalety owej sparaliżowanej ( od pach w dół) osoby i utrzymaniem jej w pozycji siedzącej ( na kibelku ) przez 40 minut ?
Dla mnie to jest osiągnięcie !!! Czapka z głowy !!!

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2015-01-21 21:02:38)

#75 2015-01-21 21:40:25

Agnietta
Member

amelia napisał:

Agnietta napisał:

Yagga66 napisał:

Kiedyś tak pomagałam mojej przyjaciółce ale ona już umierała. Nie jest to przyjemne ale dla drogiej osoby, nie sprawiało mi to żadnego kłopotu, ale jak baba chleje " winioro ", to się wszystko zapieka, szczególnie jak nie ma perystaltyki jelit. Zapewne i zapach bimbru i gówna przy tym się rozchodzi, to nie jest to przyjemne. No ale jak sama mówisz , zgodziłaś się świadomie.
Pewnie przetrzymasz, w końcu ktoś to musi zrobić , choć zapewne baba ma na tym punkcie "kota", co może być denerwujące.
Jednak MY POLKI nie  wytrzymujemy więcej niż konie.

Amelka, dokładnie tak jest jak napisałaś.Nie wiedziałam tylko, że po winie się tak zapieka. Niejednokrotnie sugerowałam poprzestanie na jednej szklaneczce ale... Co jakiś czas bierze Laxans a wtedy to jest jazda bo leci i końca nie ma. Dziasiaj jadła kapustę gotowaną wiec jutro może byc podobny efekt. Zostało mi jeszcze 30 dni. Wytrzymam bo muszę ale nie wiem czy wrócę jeszcze do nich. Już jestem ciekawa kto przyjedzie bo poprzedniczka nie dała rady i ściągnęli mnie już po 5 dniach.

#76 2015-01-21 21:50:11

ruda
Member

simona1961 napisał:

Powinna.
Powiem więcej, nawet niektóre panie z Pflegedienstu nie chcą tego robić. Mają pomóc krople, lewatywa lub inne tym podobne atrakcje. Grzebanie w d...e, przynajmniej w De, jest już passe wink.

#77 2015-01-21 21:55:48

Agnietta
Member

simona1961 napisał:

Wydaje mi się, że tylko po to zatrudniają opiekunkę żeby to robiła a dodatkowo była "szefem kuchni niemieckiej" bo tak czasami mam ochotę to im powiedziec. Tu nikt nie przychodzi do pomocy, sama zakładam pończochy uciskowe plus mycie 2 razy dziennie. Jedynie to kąpiel mam  z głowy bo robi to córka, choc coraz częściej zleca tę czynnosc mnie bo ona musi w tym czasie coś innego zrobic. Ponoc nikt tu nie wracał drugi raz bo albo oni firmę zmieniali albo firma im wypowiedziała.
Tu jest tak dzień poukładany żeby mogli razem zjeśc śniadanie o 9 bo jej mąż jedzie do pracy a ma już 86 lat więc do śniadania ona musi byc po kiblu, wymyta ubrana i wyperfumowana.

#78 2015-01-21 21:58:37

Agnietta
Member

ewal8 napisał:

Jasny gwint! To gmeranie to najbardziej obrzydliwa rzecz w tym wątku. A fuj...

Można się przyzwyczaic. Chyba gorsze są te zachowania podczas jedzenia co dziewczyny wyżej opisały:)

#79 2015-01-21 22:06:58

Agnietta
Member

ANTONIA*** napisał:

Nie da się zaprzeczyć...
Ale jak to wygląda z transportem do toalety owej sparaliżowanej ( od pach w dół) osoby i utrzymaniem jej w pozycji siedzącej ( na kibelku ) przez 40 minut ?
Dla mnie to jest osiągnięcie !!! Czapka z głowy !!!

Ech, chyba mi się nie należy. Do jej transportu używany jest Lift a siedzi na takim rollsturze do kąpieli. Wyjmuję się ten garnek co jest po spodem i najeżdża na toaletę. A ja w międzyczasie muszę rozładowac zmywarkę i nakryc stół do śniadania.
Jedyne co ciągle się podnosi to jej nogi i muszę przyznac, że plecki od tego też bolą :-(

#80 2015-01-21 22:25:30

Agnietta
Member

ruda napisał:

simona1961 napisał:

Powinna.
Powiem więcej, nawet niektóre panie z Pflegedienstu nie chcą tego robić. Mają pomóc krople, lewatywa lub inne tym podobne atrakcje. Grzebanie w d...e, przynajmniej w De, jest już passe wink.

No i właśnie z tymi kroplami to jest problem bo one są dopiero w ostateczności a to chyba jest związane z częstotliwością ewentualnego siedzenia na kibelku. Bo żeby to zrobic to znów trzeba ją transportowac na łóżko, rozebrac, przenieśc na drugi wózek, po wszystkim wymyc prysznicem, przeniesc na łóżko, ubrac i z powrotem na elektryczny wózek. Tak normalnie to te
czynności sa 2 razy dziennie a jak już więcej to ja pleców nie czuje a i ona jest tym zmęczona. Ma kłopoty z oddychaniem, choc czasami myślę, że wiekszośc tego rodzi się w jej głowie. Niby jest w pełni władz umysłowych, lecz ja myslę, że jest inaczej ale rodzina tego nie widzi bądź nie chce. Córka jest 4 razy w tygodniu do południa a synowie raz na tydzień. O tych problemach się nie dyskutuje. Raz rozmawiałam z jej mężem to powiedział, że tu może byc tylko taka osoba co będzie umiała wspólpracowac z nią w toalecie. Reszta jest mniej ważna. Lewatywy nie stosują.

#81 2015-01-21 22:51:24

Yagga66
Member

W UK podaję "Laxido", niektórzy biorą nawet codziennie przez kilka lat i zawsze działa. Gmeranie w tyłku to dla mnie bardziej obrzydliwe od wymiotów, bo wymioty lecą do miski i wylewam, nie dotykam tego. Sorry, ale wsadzanie komus palca do tyłka i jeszcze masowanie (jesu) jest szczytem ohydy, wygrywa ta pani .... big_smile
Czy naprawdę nie ma juz innej pdp? Jakby mieli problem ze znalezieniem opiekunki do tej babci, to inaczej by sprawę rozwiązali.

#82 2015-01-21 23:52:20

Agnietta
Member

Yagga66 napisał:

W UK podaję "Laxido", niektórzy biorą nawet codziennie przez kilka lat i zawsze działa. Gmeranie w tyłku to dla mnie bardziej obrzydliwe od wymiotów, bo wymioty lecą do miski i wylewam, nie dotykam tego. Sorry, ale wsadzanie komus palca do tyłka i jeszcze masowanie (jesu) jest szczytem ohydy, wygrywa ta pani .... big_smile
Czy naprawdę nie ma juz innej pdp? Jakby mieli problem ze znalezieniem opiekunki do tej babci, to inaczej by sprawę rozwiązali.

Jak wyjadę to chyba powstanie taki problem, wiem , że nie każdy da radę to robic. Na początku miałam w sobie bunt, teraz o tym nie myślę, zamykam oczy i rozmyślam. Jestem jako pierwsza z tej agencji a do tego uparta jak osioł. Podjełam się więc wykonam. Mam nadzieję, że następna praca będzie inna i wreszcie tez wyśpię się. Tutaj każda noc to opróżnianie woreczka na mocz o 00/30.

#83 2015-01-22 00:43:51

simona1961
Member

Agnietta napisał:

Yagga66 napisał:

Jak wyjadę to chyba powstanie taki problem, wiem , że nie każdy da radę to robic. Na początku miałam w sobie bunt, teraz o tym nie myślę, zamykam oczy i rozmyślam. Jestem jako pierwsza z tej agencji a do tego uparta jak osioł. Podjełam się więc wykonam. Mam nadzieję, że następna praca będzie inna i wreszcie tez wyśpię się. Tutaj każda noc to opróżnianie woreczka na mocz o 00/30.

Podziwiam Cię, ja bym uciekła po 2 dniach z takiego miejsca. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno, kręgosłup też, a tej pracy nie brakuje przecież, mozna znależć inną, mniej męczącą.

#84 2015-01-22 09:34:42

Franciszka
Member

Tematem wątku jest "Najbardziej obrzydliwa...", jednak to co przeczytałam powyżej, to jest NAJBARDZIEJ OBRZYDLIWE Z NAJBARDZIEJ OBRZYDLIWYCH RZECZY!!!

Agnietta, podjęłaś się, to wykonasz?! Wszystko zrobisz?! Stłumiłaś, naturalny w tej sytuacji, bunt w sobie i wydaje Ci się, że "oszukałaś" organizm?!
Tak Ci się tylko wydaje, przepraszam Cię, ale mam wrażenie, że już w tej chwili jesteś... "wrakiem".

#85 2015-01-22 09:57:30

ANTONIA***
Member

Franciszko,

pomyśl sobie, że jesteś człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest Ci obce...
Ale do rzeczy: jesienią miałam zastępstwo u babci, do której dwa razy w tygodniu przyjeżdżał Pflegedienst, aby dokonać owego "aktu oczyszczenia" u niej. Babcia była na tyle klar w głowie, że nie nalegała, ani awanturowała się, że koniecznie "musi" każdego dnia ( jak co poniektórzy ). Wyglądało to o wiele prościej niż u Agnietty, bo w owe dni , o 6 rano, dostawała ode mnie czopek i czekała w łóżku na pielęgniarkę.
Leżała sobie na boku i poddawała zabiegowi, który jej zdaniem przebiegał schnell und schmerzlos.
Pielęgniarka nie wyglądała na wrak, absolutnie  nie....Wyjaśniła mi, że to co robi ma w medycynie swoją nazwę : Ausräumen.Stosowane jest w szpitalach, heimach i prywatnych domach. Było, jest i pozostanie.
I ona już się przyzwyczaiła (?). Agnietta, o paradoksie, ma ten komfort , że grzebie tylko w jednym i tym samym tyłku - pielęgniarki mają ich tuziny.

Samo życie !!!

#86 2015-01-22 10:12:03

simona1961
Member

Antonio, mam wrazenie, że Franciszce chodziło bardziej o ten ogrom dzwigania podopiecznej kilka razy dziennie i jej nieczynnych członków. Poza tym od ingerencji w tę mniej szlachetną część ciała czy tez inne sa pielęgniarki, a nie pomoc domowa , szumnie nazywana opiekunką.
Z tego co dziewczyna pisze, to ma masę roboty z podopieczną połączoną z olbrzymim wysiłkiem fizycznym, jak to przy sparaliżowanej osobie.
Ja mogę tylko współczuć i za żadne pieniądze nie siedziałabym tam. Zdrowie mam jedno!

#87 2015-01-22 11:59:08

Yagga66
Member

ANTONIA*** napisał:

Franciszko,

Ale do rzeczy: jesienią miałam zastępstwo u babci, do której dwa razy w tygodniu przyjeżdżał Pflegedienst, aby dokonać owego "aktu oczyszczenia" u niej. Babcia była na tyle klar w głowie, że nie nalegała, ani awanturowała się, że koniecznie "musi" każdego dnia ( jak co poniektórzy ). Wyglądało to o wiele prościej niż u Agnietty, bo w owe dni , o 6 rano, dostawała ode mnie czopek i czekała w łóżku na pielęgniarkę.
Leżała sobie na boku i poddawała zabiegowi, który jej zdaniem przebiegał schnell und schmerzlos.
Pielęgniarka nie wyglądała na wrak, absolutnie  nie....Wyjaśniła mi, że to co robi ma w medycynie swoją nazwę : Ausräumen.Stosowane jest w szpitalach, heimach i prywatnych domach. Było, jest i pozostanie.
I ona już się przyzwyczaiła (?). Agnietta, o paradoksie, ma ten komfort , że grzebie tylko w jednym i tym samym tyłku - pielęgniarki mają ich tuziny.

Samo życie !!!

Tyle, że pielęgniarka grzebie chyba za nieco inne pienądze...
W UK to pielęgniarki grzebią, ale zważywszy, że co jedna podjeżdżała albo Cooperem, albo Jaguarem cabrio, to w sumie za taką kasę ewentualnie bym mogła. Za opiekunkowe pieniądze nie i nigdy w życiu...

#88 2015-01-22 13:07:58

Agnietta
Member

Antonio, fajnie napisałaś o tym tyłku, tak, znam go jak własną kieszeń. Z tym, że moja kieszeń pusta jest a "tam" zawsze coś znajdę hi,hi.
Franciszko, jeszcze się trzymam choc nic mi się nie chce jak już złapię więcej wolnego. Wówczas siadam przed lapkiiem i czytam co u Was słychac, jakie Wy mieliscie przeżycia i rady dawane tym co dopiero pierwsze kroki stawiają w tym temacie.

Tak więc wytrzymam jeszcze te 4 tygodnie ale już tu nie wrócę. I wiem, że jest dużo innej pracy, może następnym razem będę miała lżej smile

#89 2015-01-22 14:26:30

Franciszka
Member

ANTONIA*** napisał:

,

Agnietta, o paradoksie, ma ten komfort , że grzebie tylko w jednym i tym samym tyłku - pielęgniarki mają ich tuziny.

Antonio, pielęgniarki wykonują m.in. taką czynność z racji wykonywania zawodu i to należy do ich obowiązków. Nie widzę problemu w tym, żebyś mogła sama to przeżyć i "własnym palcem wyrobić sobie"... zdanie na ten temat?! Proponuję Ci, koniecznie zaaplikuj na miejsce pracy Agnietty, zmień ją za 4 tygodnie, zapoznaj się z  "komfortowymi" czynnościami w pracy, z dźwiganiem i z "wyczyszczaniem", bądź, co bądź tylko jednego tyłka, co Ci zależy i pamiętaj pomyśl przy tym koniecznie, że "nic co ludzkie...";-)Powodzenia.

#90 2015-01-22 17:16:47

pfleger
Member

ANTONIA*** napisał:

Franciszko,

Samo życie !!!

Nigdy tego nie robilem.Pytanie, dlaczego podopieczna nie dostaje środków  zapobiegajacych zatwardzeniu tylko co pare dni przyjezdza ktos i robi taki zabieg  ? Dlaczego nie Einlauf ?

#91 2015-01-22 17:26:10

pfleger
Member

Yagga66 napisał:

ANTONIA*** napisał:

Franciszko,

Samo życie !!!

Tyle, że pielęgniarka grzebie chyba za nieco inne pienądze...
W UK to pielęgniarki grzebią, ale zważywszy, że co jedna podjeżdżała albo Cooperem, albo Jaguarem cabrio, to w sumie za taką kasę ewentualnie bym mogła. Za opiekunkowe pieniądze nie i nigdy w życiu...

Myslisz ze te auta byly nowe?
Za 23 000 £ rocznej  pensji ,brutto?!

#92 2015-01-22 18:24:00

iza46
Member

Agnietta napisał:

Behandlungspflege gehört nicht zu den Aufgaben der Haushaltshilfe.
Sie umfasst alle Leis-tungen, die die ärztliche Therapie sichern und von Pflegefachkräften übernommen werden müssen.
Leistungen der Behandlungspflege werden vom Arzt verordnet. Zu ihnen gehören: Absaugen

Bedienung und Überwachung von Beatmungsgeräten

Blasenspülung

Blutdruckmessung

Blutzuckermessung

Dekubitusbehandlung

Überprüfen und Versorgen von Drainagen

Maßnahmen zur Darmentleerung (Einlauf, Klistier, Klysma, digitale Enddarmausrä
u-
mung)

Flüssigkeitsbilanzierung

Infusionen

Inhalation

Injektionen und Richten von Injektionen

die Verabre
ichung flüssiger Arzneimittel (Instillation)

Kälteträger auflegen

Versorgung eines suprapubischen Katheters

Katheterisierung der Harnblase zur Ableitung des Urins

spezielle Krankenbeobachtung

Legen und Wechseln einer Magensonde

die therapiegere
chte Einnahme von ärztlich verordneten Medikamenten

PEG
-
Sondenversorgung

Psychiatrische Krankenpflege

Stomabehandlung

Wechsel und Pflege von Trachealkanüle

Versorgung von Venenkatheter (Port )  http://www.beratung-senioren.de/downloa … reader.pdf    Kazda z nas nie majaca uznanego dyplomu w Niemczech jest tzw Haushaltshilfe czyli pomoca domowa i wykonujac tzw medyczne czynnosci zakazane prawem niemiecki po prostu je narusza!Mialam tez sparalizowana babcie i do oproznianai jelit/co 3 dzien/przychodzila wykwalifikowana opiekunka ,byl podnosnik ,byl automatycznie regulowany fotel,i kapiel raz w tygodniu ,gdzie moim obowiazkiem bylo tylko posprzatanie po niej smile dziwi mnie taka ulegla postawa,ale....warto cos zmienic dla siebie?czyz nie mam racji?

#93 2015-01-22 18:51:47

Yagga66
Member

pfleger używane kosztują tyle, co inne, nowe, więc tak czy siak, to nie sa tanie samochody ...

#94 2015-01-22 20:54:29

Agnietta
Member

iza46 napisał:

Agnietta napisał:

Sie umfasst alle Leis-tungen, die die ärztliche Therapie sichern und von Pflegefachkräften übernommen werden müssen.
Leistungen der Behandlungspflege werden vom Arzt verordnet. Zu ihnen gehören: Absaugen

Blasenspülung

Blutdruckmessung

Blutzuckermessung

Dekubitusbehandlung

u-
mung)

Flüssigkeitsbilanzierung

Infusionen

Inhalation

die Verabre

Kälteträger auflegen

die therapiegere

PEG
-
Sondenversorgung

Stomabehandlung

Versorgung von Venenkatheter (Port )  http://www.beratung-senioren.de/downloa … reader.pdf    Kazda z nas nie majaca uznanego dyplomu w Niemczech jest tzw Haushaltshilfe czyli pomoca domowa i wykonujac tzw medyczne czynnosci zakazane prawem niemiecki po prostu je narusza!Mialam tez sparalizowana babcie i do oproznianai jelit/co 3 dzien/przychodzila wykwalifikowana opiekunka ,byl podnosnik ,byl automatycznie regulowany fotel,i kapiel raz w tygodniu ,gdzie moim obowiazkiem bylo tylko posprzatanie po niej smile dziwi mnie taka ulegla postawa,ale....warto cos zmienic dla siebie?czyz nie mam racji?

Iza, to co piszesz brzmi jak bajka. Widac można. Ta rodzina jest cokolwiek dziwna. Myślę, że chcą by jak najmniej ludzi wiedziało co trzeba przy niej zrobic bo nawet z agencja nie byli szczerzy. Ten temat w domu jest tematem tabu Już gdzieś czytałam, że tego nie powinno się robic i to chyba na tym forum. Jeszcze trochę i przyjedzie nowa dziewczyna, ciekawe czy jej wszystko powiedzą bo ja firmie zdałam dokładną relację. Oczywiście pampersów się tu nie używa, jedynie bardzo rzadko na noc. Dlaczego ? Nie wyjaśniono mi.

#95 2015-01-22 21:31:43

Franciszka
Member

pfleger napisał:

Nigdy tego nie robilem.Pytanie, dlaczego podopieczna nie dostaje środków  zapobiegajacych zatwardzeniu tylko co pare dni przyjezdza ktos i robi taki zabieg  ? Dlaczego nie Einlauf ?

PDP, którymi opiekowałam się nie była potrzebna lewatywa, ponieważ w tym celu rano na czczo pili rozpuszczany w wodzie preparat w saszetkach bądź w proszku.

#96 2015-01-22 22:13:41

Yagga66
Member

Jakie jest najgorsze połączenie dwóch chorób?

Alzheimer i sraczka ... biegniesz - ale DOKĄD ??? big_smile

#97 2015-01-23 00:24:01

Agnietta
Member

Yagga66 napisał:

Dobreee.. Chociaz pośmiac się można smile

#98 2015-01-23 09:31:34

kryspinka
Member

iza46 napisał:

Agnietta napisał:

Blasenspülung

Blutdruckmessung

Blutzuckermessung

Dekubitusbehandlung

u-
mung)

Flüssigkeitsbilanzierung

Infusionen

Inhalation

die Verabre

Kälteträger auflegen

die therapiegere

PEG
-
Sondenversorgung

Stomabehandlung

tak a co z demencja i innymi psychozami toz to sie kwalifikuje pod psychiatryk a same demencje mnie przesladują

#99 2015-01-23 11:36:56

Yagga66
Member

A ja jestem ciekawa jak jest w Niemczech z demecją (bardziej to był wczesny Alzheimer), w przypadku osoby, która jest totalnie szalona, biega i atakuje każdego, bije, gryzie, nie daje się dotnkąć .
Kiedyś pisałam o babci Kupie, ona własnie taka była, uciekał lekarz, uciekała nurse a mnie kazali z nią siedzieć. Ale ja też uciekłam.
Czy jest jakaś zasada, przepis i jak to wygląda praktycznie jeśli chodzi o przymusowe odesłanie babki do niemieckiego Heimu?
Czy rodziny moga wbrew wszystkiemu takie osoby zostawiac w domu? Szukać dla nich opiekunki przez agencję, która otwarcie pisze, ze pdp jest agresywna czasami?
Zaczęłąm pisać książkę wink, i właśnie opisuję pierwsze z nią spotkania, chciałabym porównywac opiekę do opieki w Niemczech, więc jakbyście mogły mi paręsłów napisać, to bym była bardzo wdzięczna wink

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-23 11:39:41)

#100 2015-01-23 11:55:45

iza46
Member

""""....tak a co z demencja i innymi psychozami toz to sie kwalifikuje pod psychiatryk a same demencje mnie przesladują,,,,,,"" wlasnie takie wydruki znajoma pkazala rodzinie,ktora byla niezadowolona iz nie podejmie sie opieki nad ich demencyjna matka.Byla szantazowana ze nie zaplaca jej za podroz/dzialalnosc gospodarcza/,pomachala im tymi papierkami i podala stronke.Zaraz i pieniazki znalazly sie i przeprosiny.Niemcow jak nie przycisniesz paragrafami do muru,to beda udawac iz tak ma byc!Nam nawet tabletki nie wolno podac osobie,ktora jest nieswiadoma co podajesz.Wiele rodzin wie o tym ,ale kogo stac na wykwalifikowane opiekunki?Chodzi tylko o swiadomosc iz nie ma czego sie bac ODMAWIAJAC NIEKTORYCH OBOWIAZKOW!.Nigdy nie czyscilam jelit ,nie obslugiwalam sondy ani stomii i cewnika/nie podejmuje sie opieki nad pacjentem z cewnikiem itd/.Chory z Alzheimerem,ciezka demencja i odpowiednio dobrane leki wcale nie musi byc tzw ciezkim w obsludze pacjentem smile Kolezanka Agnietta widac nie boi sie wyzwan smile tylko troche przekracza te linie gdzie niechcaco mozna zrobic wiecej szkdy niz pozytku.Jeszcze pokazac rodzinie,ze chetnie sie wraca ,gdyz inna nie wytrzymala kilku dni.Agniette ONA ZROBILA DOBRY KROK!!Moja rada brzmi:wydrukuj sobie lub pokaz te strone rodzinie i grzecznie odmow tej czynnosci dlubania w pupie ,jak rowniez zakladania ponczoch uciskowych,ktore moga byc juz za duze lub za ciasne.To czynnosci wykonywane przez Pflegedienst!A czy wiesz,ze firemki sobie kombinuja znajdujac pomoc domowa?nie napisze dokladnie ale mam kolezanki w tych firmach kooperujacych z polskimi agencjami.......dziewczyny nie dajcie sie zahukac,ktos ma za to kase zamiast Was....

Ostatnio edytowany przez iza46 (2015-01-23 12:01:11)

#101 2015-01-23 14:25:03

Agnietta
Member

iza46 napisał:

""""....tak a co z demencja i innymi psychozami toz to sie kwalifikuje pod psychiatryk a same demencje mnie przesladują,,,,,,"" wlasnie takie wydruki znajoma pkazala rodzinie,ktora byla niezadowolona iz nie podejmie sie opieki nad ich demencyjna matka.Byla szantazowana ze nie zaplaca jej za podroz/dzialalnosc gospodarcza/,pomachala im tymi papierkami i podala stronke.Zaraz i pieniazki znalazly sie i przeprosiny.Niemcow jak nie przycisniesz paragrafami do muru,to beda udawac iz tak ma byc!Nam nawet tabletki nie wolno podac osobie,ktora jest nieswiadoma co podajesz.Wiele rodzin wie o tym ,ale kogo stac na wykwalifikowane opiekunki?Chodzi tylko o swiadomosc iz nie ma czego sie bac ODMAWIAJAC NIEKTORYCH OBOWIAZKOW!.Nigdy nie czyscilam jelit ,nie obslugiwalam sondy ani stomii i cewnika/nie podejmuje sie opieki nad pacjentem z cewnikiem itd/.Chory z Alzheimerem,ciezka demencja i odpowiednio dobrane leki wcale nie musi byc tzw ciezkim w obsludze pacjentem smile Kolezanka Agnietta widac nie boi sie wyzwan smile tylko troche przekracza te linie gdzie niechcaco mozna zrobic wiecej szkdy niz pozytku.Jeszcze pokazac rodzinie,ze chetnie sie wraca ,gdyz inna nie wytrzymala kilku dni.Agniette ONA ZROBILA DOBRY KROK!!Moja rada brzmi:wydrukuj sobie lub pokaz te strone rodzinie i grzecznie odmow tej czynnosci dlubania w pupie ,jak rowniez zakladania ponczoch uciskowych,ktore moga byc juz za duze lub za ciasne.To czynnosci wykonywane przez Pflegedienst!A czy wiesz,ze firemki sobie kombinuja znajdujac pomoc domowa?nie napisze dokladnie ale mam kolezanki w tych firmach kooperujacych z polskimi agencjami.......dziewczyny nie dajcie sie zahukac,ktos ma za to kase zamiast Was....

Iza, faktycznie lubię wyzwania ale tu, w tym domu dochodzę do wniosku, że faktycznie podjęłam się ponownie czegoś co nie jest normalne. Zrobiłam to tylko dlatego, że nie miałam nic na grudzień a musiałam zacząc co najmniej 10.12 żeby na wszystko wystarczyło. Moją zmienniczkę przerosła sytuacja w tym domu, może nie tyle obsługa tej pani co jej charakter i cała reszta do zrobienia. Poza tym, ja pracuję od ponad roku i w miarę dobrze rozumiem choc nieco mniej mówię, ale daję sobie radę. Dziewczyna była świeża w branży w Niemczech ( tylko 3 tyg pracy przy leżącym dziadku)bardzo mało rozumiała a jeszcze mniej mówiła, w Polsce pracowała w szpitalu więc była obyta. Rodzina z Niej zrezygnowała już na samym początku, zadzwonili do firmy, że nie mają wspólnego języka. Ja wyjechałam stąd w nocy we wtorek a telefon już był w piątek w południe. W następny wtorek o 6 rano przejęłam obowiązki. Nic nie odpoczęłam, bo wiadomo jak jest w domu po przyjeździe, mógłby byc to temat nowego wątku hi,hi. Niepotrzebnie zgodziłam się na prawie 3 miesiące przeceniając tym swoje siły. Jeszcze trochę czasu i ten dom zostanie wspomnieniem smile

#102 2015-01-23 14:54:21

Yagga66
Member

wydaje mi się, że firmy wykorzystują naszą sytuację, zauważyłam, że np nie dają klienta, a potem dają trudnego, więc się bierze. A tak naprawdę, pdp jest masa, więc według mnie jest to świadoma i celowa praktyka mająca nas zmusić (wykorzystać nasza sytuację ekonomiczną) do pracy typu: wygrzebywanie gówna z tyłka. To jest pewien rodzaj współczesnego niewolnictwa, niewolnictwo ekonomiczne, odmawiamy trudnego klienta, to nas przetrzymują bez pracy, a potem dają np. szalejącą demencję, więc każda myśli: "o, już nie będę kręcić nosem, biorę masaż odbytu, bo nie mam wyjścia". To w sumie jest straszne....

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-23 14:55:00)

#103 2015-01-23 15:37:06

pfleger
Member

Yagga66 napisał:

A ja jestem ciekawa jak jest w Niemczech z demecją (bardziej to był wczesny Alzheimer), w przypadku osoby, która jest totalnie szalona, biega i atakuje każdego, bije, gryzie, nie daje się dotnkąć .
Kiedyś pisałam o babci Kupie, ona własnie taka była, uciekał lekarz, uciekała nurse a mnie kazali z nią siedzieć. Ale ja też uciekłam.
Czy jest jakaś zasada, przepis i jak to wygląda praktycznie jeśli chodzi o przymusowe odesłanie babki do niemieckiego Heimu?
Czy rodziny moga wbrew wszystkiemu takie osoby zostawiac w domu? Szukać dla nich opiekunki przez agencję, która otwarcie pisze, ze pdp jest agresywna czasami?
Zaczęłąm pisać książkę wink, i właśnie opisuję pierwsze z nią spotkania, chciałabym porównywac opiekę do opieki w Niemczech, więc jakbyście mogły mi paręsłów napisać, to bym była bardzo wdzięczna wink

Dlaczego mieli by taką  osobe odeslac do Heimu?Myslisz ze jak ktos w podeszlym wieku z Alzheimerem i agresywny to laduje w Heimie???

#104 2015-01-23 15:49:53

kryspinka
Member

pfleger napisał:

Yagga66 napisał:

Dlaczego mieli by taką  osobe odeslac do Heimu?Myslisz ze jak ktos w podeszlym wieku z Alzheimerem i agresywny to laduje w Heimie???

moja ostatnią babcie jak wysłali do heimu to po 3 dniach zadzwonili żeby ja z powtotem zabrac bo nie daja rady żadne leki na nia nie działają ucieka kopie bije pięsciami i szczypie na chwile obecną siedzi w domu opiekiekunki zmieniaja sie bardzo szybko bo żadna nie wytrzymuje a na skargi do agencji reakcja jest taka jakos pani wytrzyma.nikt nie mówi jaka sytuacja jest naprawdę jedzie sie jak do normalnej osoby ja powiedziałam tez bardzo szybko dośc

#105 2015-01-23 16:13:59

urszula47
Member

kryspinka napisał:

pfleger napisał:

Yagga66 napisał:

moja ostatnią babcie jak wysłali do heimu to po 3 dniach zadzwonili żeby ja z powtotem zabrac bo nie daja rady żadne leki na nia nie działają ucieka kopie bije pięsciami i szczypie na chwile obecną siedzi w domu opiekiekunki zmieniaja sie bardzo szybko bo żadna nie wytrzymuje a na skargi do agencji reakcja jest taka jakos pani wytrzyma.nikt nie mówi jaka sytuacja jest naprawdę jedzie sie jak do normalnej osoby ja powiedziałam tez bardzo szybko dośc

Nie ma takich przypadkw,aby leki nie pomogly.Sa specjalne kliniki psychiatryczne dla osob,ktore maja byc pod opieka rodziny w swoich domach.Moje 2 babcie wlasnie tam trafily,a potem ja i zmienniczka zajmowalysmy sie nimi .Wazne zeby rodzina chciala ustawic leczenie i aby nie kolidowalo to z innymi chorobmi tego czlowieka.

#106 2015-01-23 16:29:49

wall marii
New member

kryspinka napisał:

pfleger napisał:

Yagga66 napisał:

Mialam agresywnego dziadka,podbil babce oko stlukl okulary.mi wykrecil reke.przy kolejnej awanturze zamknelam sie z babcia w pokoju a dziadek szalal.rozebral sie do naga ,demolowal mieszkanie.zadzwonilam po policje.prawnego opiekuna i lekarza z karetka.przyjechali kiedy dziadek byl w najwiekszym szale,zapakowali w kaftan bezpieczenstwa zabrali lekarz wypisal dokumenty,do dzisiaj dziadek tam siedzi , nadal jest agresywny.na noc zapinaja go w pasy dla jego wlasnego dobra.

#107 2015-01-23 16:39:38

Tosia
Member

Moja babcia wylądowała na 1 tydzień w psychiatryku. Była też wcześniej, ale o tym firma mi nie powiedziała. Babcia nie chciała jeść ani pić. Wieczorem zaczęło się latanie w tę i z powrotem. Zrobiła kilka rund, bałam się, że padnie  na serce. W nocy domagała się spaceru. Jakoś usnęła. Rano przekazałam informację córce, ona lekarzowi. Lekarz z babką prowadził rozmowę dość komiczną. Babina na jego prośby odpowiadała nie. Odmawiała przyjmowania leków. W końcu spokojnie powiedział, nie mam wyboru biorę Cię do szpitala. I tak babcia 1 tydzień spędziła w szpitalu, ja miałam czas dla siebie. Odwiedziłam babcię razem z jej zięciem. Była nieruchoma od leków, nic nie kontaktowała. Żal było mi babiny, ale jak wspomnę sobie jak zasuwała i laską łomotała w szybę to nie było innego wyjścia. Zgadzam się z tym, że zależy wszystko od rodziny. Córka mojej babci reagowała na każdy sygnał opiekunki i sąsiadki. Po powrocie ze szpitala babcia brała syropek i nie było więcej problemów, tzn. do końca mojego pobytu.

#108 2015-01-23 19:28:35

pfleger
Member

urszula47 napisał:

kryspinka napisał:

pfleger napisał:

Nie ma takich przypadkw,aby leki nie pomogly.Sa specjalne kliniki psychiatryczne dla osob,ktore maja byc pod opieka rodziny w swoich domach.Moje 2 babcie wlasnie tam trafily,a potem ja i zmienniczka zajmowalysmy sie nimi .Wazne zeby rodzina chciala ustawic leczenie i aby nie kolidowalo to z innymi chorobmi tego czlowieka.

Sa takie przypadki ze leki nie pomogą,przynajmniej w takim stopniu zeby osoba mogla przebywac  w normalnym Heimie.

#109 2015-01-23 21:03:38

Yagga66
Member

no tak własnie myślałam,ze jak ktoś jest agresywny to ląduje w Heimie, żeby nie zabić opiekunki, bo w Heimie sa faceci, jest kilka osób na dyżurze, zapakuja w kaftan i siedzi. A w domu co zrobisz jak Cie dopadnie? Dziadkow można w jaja, a babke?

#110 2015-01-23 21:06:12

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

no tak własnie myślałam,ze jak ktoś jest agresywny to ląduje w Heimie, żeby nie zabić opiekunki, bo w Heimie sa faceci, jest kilka osób na dyżurze, zapakuja w kaftan i siedzi. A w domu co zrobisz jak Cie dopadnie? Dziadkow można w jaja, a babke?

A babke....na przykład żelazkiem przez łeb big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile, albo wazonem!

#111 2015-01-23 21:42:54

pfleger
Member

Yagga66 napisał:

W kaftan ?!... w Heimie?...   Litości!

A co z innymi mieszkancami Heimu? Maja sie przed taką  osobą  w Toalecie zamknąć?
Raczej Heimu od srodka nie widzialas?!

Ostatnio edytowany przez pfleger (2015-01-23 21:43:49)

#112 2015-01-23 21:55:36

Franciszka
Member

Yagga66 czy Ty dom opieki czy spokojnej starości próbujesz przeorganizować i urządzić taki inny dom, potocznie nazywany...domem wariatów?!

Ostatnio edytowany przez Franciszka (2015-01-23 21:56:46)

#113 2015-01-23 21:58:59

Franciszka
Member

simona1961 napisał:

Yagga66 napisał:

A babke....na przykład żelazkiem przez łeb big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile, albo wazonem!

Brawoooooo Simona za pomysłowość!!!big_smilebig_smilebig_smile

#114 2015-01-23 22:02:09

urszula47
Member

http://www.klinikumfrankfurt.de/klinike … ulanz.html     moze takie kliniki "ustawiaja"  tych agresywnych pacjentow?

#115 2015-01-23 23:00:45

Yagga66
Member

Jesli ktoś jest agresywny i zagraża innym, to co się robi?
Podaje się opiekunkę do bicia czy worek treningowy?

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-23 23:02:14)

#116 2015-01-23 23:04:38

pfleger
Member

Yagga66 napisał:

Powaznie pytasz czy dla żartu?

#117 2015-01-24 01:51:07

Agnietta
Member

Yagga66 napisał:

Oj Yagga, znów mam rogala na buzi. W dramatyzmie sytuacji odrobina humoru .

#118 2015-01-24 01:57:35

Agnietta
Member

pfleger napisał:

Yagga66 napisał:

Powaznie pytasz czy dla żartu?

Ja myślę, że dla żartu:) ale taki worek byłby dobry. Scenka jak z ringu, opiekunka trzymająca worek vs agresywna babcia.

#119 2015-01-24 10:17:05

Yagga66
Member

heheh wink big_smile big_smile big_smile

#120 2015-01-24 20:24:25

wodniczka6
Member

Moja babcia miała alzheimera  ale raczej spokojna osoba , bardzo oszczędna , miała różne dziwne zachowania ,bo niestety ta choroba robi wielkie spustoszenie w głowie i powoli niszczy cały organizm, nie wiadomo czasem czy się śmiać czy płakać bo to co się z nią dzieje nie jej wina a my jak możemy tak wspieramy jednym z zachowań babcia  wprowadziła mnie w osłupienie swoją metodą czyszczenia paznokci czyli czubkami noży ,które były w kuchni do obierania kartofli ,jarzyn, rodzina babci gotowa do współpracy i pomocna  więc  było do wytrzymania

#121 2015-01-25 18:28:36

barbara.b
Member

Franciszka napisał:

Tematem wątku jest "Najbardziej obrzydliwa...", jednak to co przeczytałam powyżej, to jest NAJBARDZIEJ OBRZYDLIWE Z NAJBARDZIEJ OBRZYDLIWYCH RZECZY!!!

Agnietta, podjęłaś się, to wykonasz?! Wszystko zrobisz?! Stłumiłaś, naturalny w tej sytuacji, bunt w sobie i wydaje Ci się, że "oszukałaś" organizm?!
Tak Ci się tylko wydaje, przepraszam Cię, ale mam wrażenie, że już w tej chwili jesteś... "wrakiem".

ja trafiłam na druga babcię bardzo obrzydliwą. dom nie był sprzątany jakieś 10- 15 lat. po dwóch tygodniach sprzątania mam jeszcze trochę roboty przed sobą. moja pierwsza myśl była, żeby uciekać. myślę jednak, że opieka jest sama w sobie obrzydliwa i uciekanie jest niedojrzałe. nigdy nie wiadomo na jakiego człowieka się trafi ani na jaki dom. trzeba ten dom przygotować w miarę możliwości do użytku i jakoś radzić sobie z obrzydliwymi stronami tej pracy. jednak palca do dupy nikomu bym nie wsadziła. no ale szacunek. ktoś to musi robić. chociaż może nie do końca- jak ktoś pisał są lewatywy, herbatki. trochę dziwny nawyk ma ta babka. ja bym ją poiła wodą, faszerowała warzywami i otrębami, które mają błonnik... ona musi przejśc na taką dietę, przy któej będzie mogła się sama wystrać. nie wiem, czy wiele jest takich ludzi, których zgodzi się na grzebanie palcem w dupie.
a tak z innej beczki- nie boicie się, że po tych całych obrzydlistwach będziecie mieli problemy z życiem seksualnym? ja nie biorę dzaidków bo się boję, że jak by mi przysżło takich gołych dziadków oglądać to bym się w życiu na faceta nie mogła już patrzeć :-))) z gołymi babkami tez mam opory ale pierwsza na szczęście prysznicowała się sama a druga na razie się nie kąpała jeszcze a teraz od tygodnia siedzi w szpitalu.. jak wróci i przyjdzie czas na kąpiel to powiem chyba, żeby zamóili kogoś z pflegdienst bo ja nie dam rady.

#122 2015-01-25 18:40:31

barbara.b
Member

Yagga66 napisał:

śmieszne ale prawdziwe. moja pierwsza babka jak dostała sraczki to cały dom zasrała bo nie wiedziała co robi. srała dzień i całą noc. masakra. a jeszcze próbowała po sobie posprzątać. smród na cały dom. ja leżałam w sypialni i nasłuchiwałam jak ona coś próbuje przeprać i powoli do mojego pokoju wtargał smród... prałam cały dzień. wszystko jak leci Lącznie z dywanikami z łazienki... z 3 łazienek :-)))) w huj ręczników, bo ona do mycia to conajmniej trzy potrzebowała a pod prysznicem była kilka razy... szlafrok zmeiniała za każdym razem jak się osrała przed myciem i po myciu więc szlafroków tez było masa do prania... gacie to tylko do reklamówki i do kosza :-))) fuj. już mi niedobrze. na koniec dostała pampersy. to rano znalazłam pampersa w zlewie bo próbowała go prać. :-))))

#123 2015-01-25 18:47:53

Yagga66
Member

Dobry wątek poruszyłaś, nagość starca jest przerażąjąca, mi się zawsze przypomina ten film "Labirynt Fauna", tam był taki ten okropny co miał oczy na dłoniach i gonił ta dziewczynkę wydając z siebie straszliwe odgłosy, wypisz wymaluj jeden z dziadków, których mam do opieki, jeżdżę czasem do niego na tydzien.

Jak chodzi o seks, to u mnie jest dokładnie na odwrót, jak zobaczę stare ciało, to zaczyna mi się chcieć seksu, tak zwierzęco .... seks to życie, patrząc na taką starą skorupę człowiek zaczyna rozpaczliwie szukac u siebie oznak życia.

Kiedy myślę, że tak będe wyglądać to, serio, mam ochotę w wieku lat 80 udac sie w kierunki Holandii, uprzednio napisawszy testament i tam pozwolic, aby jakas miła osoba zaaplikowała mi zastrzyk, który zakończy moje szarpanie sie ze śmiercią. Ta praca do konca zostawia ślad na psychice, jak ktos kiedyś napisał (w necie) "co się raz zobaczyło, tego sie nie da "odzobaczyć" - dla mnie najgorsze nie sa stare chłopy, ale kobiety, raz tylko musiałam myc babce cipę i przysięgam Bogu, nigdy więcej, brałam rękawiczkę, szmatę grubo okręcałam wokół dłoni i tak myłam, zeby nie poczuć broń Boże. A kremem smarowałam przez papier, mimo wszystko nie udało mi sie zahamować wyrazu wstrętu, bo przypadkiem spojrzałam na swoją twarz w lustrze...

nie opiszę smrodu jaki ta cipa, myta wyłacznie szmata raz na dzień o poranku, roztaczała pod wieczór.
Babke pożegnałam bez żalu (była z MS) i wyjechałam na święta do domu, obiecując sobie uroczyście nigdy więcej nie brac sparaliżowanej osoby do opieki....

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-25 18:48:49)

#124 2015-01-25 21:07:01

squonk
Member

barbara.b napisał:

a tak z innej beczki- nie boicie się, że po tych całych obrzydlistwach będziecie mieli problemy z życiem seksualnym? ja nie biorę dzaidków bo się boję, że jak by mi przysżło takich gołych dziadków oglądać to bym się w życiu na faceta nie mogła już patrzeć :-))) z gołymi babkami tez mam opory ale pierwsza na szczęście prysznicowała się sama a druga na razie się nie kąpała jeszcze a teraz od tygodnia siedzi w szpitalu.. jak wróci i przyjdzie czas na kąpiel to powiem chyba, żeby zamóili kogoś z pflegdienst bo ja nie dam rady.

Sądzisz, że pielęgniarki nie mają życia seksualnego? tongue
Jest raczej tak jak napisała Yagga, seks to dokładnie przeciwny biegun choroby, starzenia się, umierania, tyle że oba dotyczą ciała.
Dla mnie ciało podopiecznego jest całkiem aseksualne, niezależnie od płci. Poza tym każdy ma jakieś tam swoje uwarunkowania, ja nigdy nie byłam brzydliwa, więc mnie akurat ta strona zawodu nie rusza. Chociaż przez pierwsze dni praktyk w domu opieki miałam tak, że wszystkie te zapachy za mną chodziły także w domu, jak szłam do WC czy pod prysznic to od razu cała ta paleta zapachów do mnie wracała. Ale to szybko minęło. Poznałam osoby, które rezygnowały ze szkoły i praktyk, bo przerosła je nie fizyczna strona zawodu, tylko ta bardziej egzystencjalna, starość, samotność, choroba itd. No ale to pewnie zależy od ośrodka, w moim pierwszym to akurat się dość mocno rzucało w oczy.

#125 2015-01-25 21:15:51

arielka
Member

Yagga66 napisał:

A kremem smarowałam przez papier, mimo wszystko nie udało mi sie zahamować wyrazu wstrętu, bo przypadkiem spojrzałam na swoją twarz w lustrze...
nie opiszę smrodu jaki ta cipa, myta wyłacznie szmata raz na dzień o poranku, roztaczała pod wieczór.

Nie rozumiem. Dlaczego nie myłaś jej częściej... myjką, a nie szmatą? Jaka wina leży po stronie człowieka, który jest sparaliżowany? Przestaje być człowiekiem?
Każdy z nas, albo ktoś bliski, może kiedyś potrzebować pomocy w najbardziej podstawowych sprawach...
Pewne rzeczy są nieprzyjemne, budzą niechęć, ale gdy są niezależne od woli albo możliwości człowieka, to ja chciałabym  znaleźć w sobie chociaż troszkę szacunku dla drugiego... kiedyś mi się to udało...

#126 2015-01-25 21:59:02

krystynka
Member

arielka napisał:

Yagga66 napisał:

A kremem smarowałam przez papier, mimo wszystko nie udało mi sie zahamować wyrazu wstrętu, bo przypadkiem spojrzałam na swoją twarz w lustrze...

Nie rozumiem. Dlaczego nie myłaś jej częściej... myjką, a nie szmatą? Jaka wina leży po stronie człowieka, który jest sparaliżowany? Przestaje być człowiekiem?
Każdy z nas, albo ktoś bliski, może kiedyś potrzebować pomocy w najbardziej podstawowych sprawach...
Pewne rzeczy są nieprzyjemne, budzą niechęć, ale gdy są niezależne od woli albo możliwości człowieka, to ja chciałabym  znaleźć w sobie chociaż troszkę szacunku dla drugiego... kiedyś mi się to udało...

Wiesz Arielko,myślę,że masz rację...Tak z perspektywy czasu,nie przypominam sobie,że widok człowieka chorego, obnażonego,był dla mnie problemem.Chory człowiek,tak jak squonk napisał,jest dla mnie aseksualny.To jest człowiek,ciało,które myję. Nie mówię,że jestem nie obrzydliwa, zapach ...no cóż, do niego nie można tak po prostu przywyknąć ,ale... Ja myślę,że to jednak doświadczenie ma znaczenie.
Kiedyś po prostu takie czynności jak mycie,to była z mojej strony uczynność. Potem to już chyba "normalna" czynność na którą każda z nas powinna być przygotowana.
Traktuję swoją pracę nie jako misję,ale normalnie,zwyczajnie... Kiedyś wpojono mi w domu maksymę :"to co robisz, rób dobrze..."
Miło mi jest kiedy mój podopieczny jest czysty,ma czyściutką pościel... etc..
Nie mogę tylko pozbyć się natrętnej myśli,aby nikt nie musiał przy mnie "chodzić",abym sama nie stała się dla nikogo "utrapieniem" i "ciężarem"...Może dzięki tym myślom jest mi łatwiej...nie wiem...
Jednak nie wszyscy podopieczni "lubią" się myć. Oj, niekiedy bywa ciężko,a nawet bardzo ciężko. Ileż to razy musiałam "negocjować "z "brudaskami" ...użyć argumentów typu : "a jak przyjdzie rehabilitantka,a jaki to wstyd" albo " no,dobrze,nie teraz,ale musimy się umyć,bo..." i tu już moja wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach wink

Ostatnio edytowany przez krystynka (2015-01-25 22:00:23)

#127 2015-01-25 22:04:13

Yagga66
Member

Pisząc "szmata" miałam na mysli myjkę, taką frotte, dla mnie to szmatka, szmata, myjka, na pewno nie szmata do podłogi, spokojnie wink
Co do mycia i zapachów, nie chodzi o szacunek, ale pani nie życzyła sobie cewnika, bo chciała "normalnie" się zalatwiać na komodę, na dzień zabraniała zakladać sobie pieluchy.
Siedząc cały dzień na ręczniku, ulewało jej się, podsikiwała, to wszystko tworzyło aromat pod wieczór nie do zniesienia.
Zamiast normalnie założyć pada, którego można by zmienić, kóry wchłania "zapachy", nieraz nawet sa takie lekko aromatyzowane, pani będąc sparaliżowana niemal całkowicie, od pasa w dól, wołała non stop na komodę, więc trzeba było lecieć z hoistem i się z nią mocować co najmniej 5 razy na dzień. Jasne, że każdy chce być sprawny, ale jak mi nogi za przeproszeniem "uj...bie", to nie wynajmę sobie Chinki do tego, żeby na jej grzbiecie jechac: "to teraz pójdę do biblioteki, a teraz skoczymy na spacerek" itp
Jak nie będę kontrolowac oddawania moczu, to albo pady, pampersy, albo w najgorszym razie cewnik.

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-01-25 22:05:13)

#128 2015-01-25 22:36:40

arielka
Member

Yagga66 napisał:

Jak nie będę kontrolowac oddawania moczu, to albo pady, pampersy, albo w najgorszym razie cewnik.

A jeśli nie będziesz ich chciała? No wiesz, demencja, alzheimer, paraliż etc. ?

Moja teściowa nie chce używać balkonika, trzeba ja prowadzić do drugiego pokoju, łazienki...
Moja mama, gdy zachorowała ( na krótko) do łazienki szła trzymając się ściany i opierając na przesuwanym krześle. Nie użyła wypożyczonej przeze mnie kuli, bo... nie chciała, aby ta "przyrosła się jej do ręki. To mądra, oczytana, kulturalna pani, ale...

Nie wiemy jacy będziemy za 10, 20, 30 lat.

Ja na tym forum wiele się nauczyłam. Wiele opiekunek pisze tutaj o swoim staraniu się o dobro "dziadków i babć". I nie mówię tu o poświęcaniu swojego zdrowia, bo jednak nasze zdrowie jest najważniejsze, nikt go nam nie zwróci.
Chodzi mi o szacunek, który pozwala w człowieku zmienionym demencją zobaczyć to, co w nim było, gdy był trochę młodszy albo całkiem młody.
Wiem, że to są tylko moje niepoparte dużą praktyką refleksje. I uwierz, że nie miałam zamiaru krytykować ciebie i innych opiekunek. Jednak wiem też z doświadczenia, że czasem robi się coś automatycznie, patrząc z jednego tylko punktu widzenia i człowiek sam zapędza się w jakieś dziwne rejony. Lubię czasem spojrzeć krytycznie na siebie, na swoje poglądy... czasem dzielę się tym z innymi.

Wiem, że nie podołałabym wielu obowiązkom,( nawet nie przyjęłabym ich,) z którymi Wy dajecie sobie radę. To trudna, bardzo trudna praca i niebezpieczna, gdy stracimy z oczu prawdę: tutaj człowiek pracuje z człowiekiem. A jako ludzie jesteśmy sobie równi. Śmieszni, ładni i brzydcy, pociągający lub odpychający, sympatyczni - ale zawsze równi sobie.

Dobrej nocy smile

#129 2015-01-25 22:45:35

arielka
Member

krystynka napisał:

[

Nie mogę tylko pozbyć się natrętnej myśli,aby nikt nie musiał przy mnie "chodzić",abym sama nie stała się dla nikogo "utrapieniem" i "ciężarem"...Może dzięki tym myślom jest mi łatwiej...nie wiem...

Mnie też czasem przychodzą do głowy takie myśli. Pociesza mnie fakt, że nie mam wielkiego wpływu na to, co będzie. wink
Kiedyś miałam wypadek, wystarczył ułamek sekundy.  Moja koleżanka powiedziała, że jej to by nie mogło się zdarzyć, bo... ona nie wytrzymałaby takiego bólu, nie dałaby rady z rehabilitacją. To dopiero było śmieszne wink

krystynka napisał:

Jednak nie wszyscy podopieczni "lubią" się myć. Oj, niekiedy bywa ciężko,a nawet bardzo ciężko. Ileż to razy musiałam "negocjować "z "brudaskami" ...użyć argumentów typu : "a jak przyjdzie rehabilitantka,a jaki to wstyd" albo " no,dobrze,nie teraz,ale musimy się umyć,bo..." i tu już moja wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach wink

I to w Was cenię. Staranie się, tyle ile można, dla dobra, kogoś, kto sam nie potrafi o siebie zadbać.

Dobranoc smile

#130 2015-01-25 22:55:37

dzolka
Member

Moja babcia pdp ma alzheimera,  sporadycznie ale zaczęły się początki agresji, nie cierpi się myć mówi że nie ma mężczyzny więc nie musi się myć, stosuję mały szantażyk który na nią działa. Powiedziała że jak wyjadę to przez tydzień nie będzie się myła ,jest słodyczomankom , ma okropne zaparcia do tego wypadającą odbytnicę, sama sobie radziła , pytała się mnie dlaczego paznokcie ma takie brudne, zaczęłam podawać jej dziennie trzy kapsułki oleju lnianego, 1/2 szklance wody zamaczam 3 suszone śliwki i zostawiam na noc, rano do śniadania babcia zjada śliwki i wypija ten rostrów, oprócz tego wypija szklankę soku jabłkowego,  kłopot z opróżnianiem znikł. "Najbardziej obrzydliwą..."rzeczą w moim życiu był jeden incydent: kiedy pracowałam w domu pomocy, miałam koleżankę która zawsze dokarmiała pdp jeden z moich pdp na wyjeździe( biwak) dokarmiony przez koleżankę, tak się pięknie opróżnił,  wysmarował się cały że tylko oczy lśniły, bo zęby też były innego koloru, nie jestem obrzydliwa ale wtedy nie wytrzymałam. Po wszystkim musiałam posprzątać po sobie i po pdp.

Reklama