Dieta przy zaparciach

Jak mam żywić moją podopieczną która ma uporczywe zaparcia? Załatwia się z wielkimi problemami i bardzo "na twardo" Istnieje takie coś jak kamienie kałowe? Czy marchewka gotowana może powodować zaparcia? No jak pomóc tej podopiecznej?

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kuchnia dla seniora - aktualne tematy :

#1 2015-01-12 20:18:47

jogi45
Member

Dieta przy zaparciach

Jak mam żywić moją podopieczną która ma uporczywe zaparcia? Załatwia się z wielkimi problemami i bardzo "na twardo" Istnieje takie coś jak kamienie kałowe? Czy marchewka gotowana może powodować zaparcia? No jak pomóc tej podopiecznej?

#2 2015-01-12 20:51:52

simona1961
Member

Re: Dieta przy zaparciach

jogi45 napisał:

Moja podopieczna tez miała taki problem. Nic nie pomagało, ani herbatka z senesem, ani suszone sliwki, ani kropelki. Od dłuzszego czasu wypija na czczo Movicol, to taki proszek w saszetkach i problem zniknąl. Do kupienia w aptece. Ja podaje jedna lub pół saszetki dziennie, ale dopuszczalne sa 3 saszetki dziennie bodajze, ale lepiej zaczac od jednej. Polecam.

#3 2015-01-12 20:59:09

dzolka
Member

Podawaj jej przed śniadaniem łyżeczkę oleju lnianego, jest też w kapsułkach Leinól, mojej podopiecznej podaję po trzy kapsułki dziennie efekt są, pozdrawiam

#4 2015-01-12 21:54:48

jogi45
Member

dzolka, simona, dzięki za rady. Tylko żeby mi potem w majty nie robiła. poczytam jeszcze o własciwościach tych preparatów.
A co z codzienna dietą? czego unikać poza ryżem i bananami? (ryż daję ze względu na usuwanie wody z organizmu ale z bardzo duża ilością jabłek. tak jest o.k.? )

#5 2015-01-12 22:15:00

krystynka
Member

Jogi... marchew gotowana  "sprzyja" zaparciom... Kiedyś,gdy mój malutki synek miał biegunkę pani doktor poleciła mi podawać właśnie gotowaną i najlepiej "starą" marchew,odwrotne działanie ma z kolei marchew surowa. Kamienie kałowe rzeczywiście istnieją "...Jest to ciężka postać zaparcia, polegająca na tym, że kał w odbytnicy (końcowej części jelita) tworzy twardą, zbitą masę, czyli kamienie kałowe. Normalne ruchy perystaltyczne jelita, po których zwykle dochodzi do wypróżnienia, nie wystarczają do wydalenia kamieni.' http://www.emedica.pl/choroby/opis/43-k … kaowe.html
http://zaparcia.org/powiklania-zaparc/kamienie-kalowe/ Tu możesz poczytać na ten temat.
I jeszcze to:  http://www.proktosonomed.lublin.pl/zaparcie.html

Ostatnio edytowany przez krystynka (2015-01-12 22:25:08)

#6 2015-01-13 00:33:21

jogi45
Member

Zacznę od kupienia suszonych śliwek. Sama je lubię więc jak babcia ich nie będzie jadła to się nie zmarnują. Chyba będę je babci kroić w paseczki. babcia nie je surówek bo wchodzą jej pod protezę, nie je sałaty, nie lubi płatków owsianych. spróbuję zmienić zwykły chleb na razowy ale rano niestety je grzankę z tostowego. Mam ponad dwa tygodnie na wprowadzanie zmian. Może się uda a jak nie to lekarz musi zadecydować jakie leki mogę babci podać. Ona ma bardzo słabe serce i to cud że jeszcze żyje.Nie chcę jej zaszkodzić.

#7 2015-01-13 07:04:34

krystynka
Member

jogi45 napisał:

Zacznę od kupienia suszonych śliwek. Sama je lubię więc jak babcia ich nie będzie jadła to się nie zmarnują. Chyba będę je babci kroić w paseczki. babcia nie je surówek bo wchodzą jej pod protezę, nie je sałaty, nie lubi płatków owsianych. spróbuję zmienić zwykły chleb na razowy ale rano niestety je grzankę z tostowego. Mam ponad dwa tygodnie na wprowadzanie zmian. Może się uda a jak nie to lekarz musi zadecydować jakie leki mogę babci podać. Ona ma bardzo słabe serce i to cud że jeszcze żyje.Nie chcę jej zaszkodzić.

Ja,osobiście w tym wypadku nie robiłabym "rewolucji" w jadłospisie .Sugeruje potrawy mleczne,jogurty...no coś w tym rodzaju...Takie wzbogacenie diety.
Jogi...jesteś wspaniałą opiekunką,doświadczoną,sama wiesz... Trzymaj się!

#8 2015-01-13 17:31:38

kasia63
Member

Yogi,przegotowana woda z cytryna ,rano ,na czczo-trzeba ja wieczorem naszykować i podac jak sie PDP obudzi,nawet zanim wstanie ,po ok.tygodniu powinna być widoczna poprawa.Szklanka wody i sok z jednej cytryny.
Nabiał,zwłaszcza jogurty w starszym wieku to nie zawsze dobre są bo przede wszystkim duże wzdęcia moga powodować.
Tylko się nie śmiej-mój pies to Yogi:)

#9 2015-01-13 21:53:39

jogi45
Member

Kasia63 pozdrów ode mnie psa smile.
Woda z cytryną odpada-babcia nie weźmie do ust nic kwaśnego. Nawet kiszonej kapusty ugotowanej nie lubi. Z mlecznych rzeczy czasem zje jogurt. Nie pije mleka ani kakao. Milchreis zje jak musi. Sama woda przed jedzeniem jest możliwa, czasem wypija. Ale.... sliwki chyba pomogły. Kupiłam taką puszkę z Aldika. Sama zjadłam po drodze kilka (kilkanaście) ale tylko dlatego że lubię. Babcia w nagrodę dostała dziś na talerzyku ze sześc sztuk, po przerwie. Chyba już wieczorem ja ruszyło. A na obiad był krupnik jako danie z błonnikiem. Chleba z ziarnami nie zjadła. Po prostu próbowałam dzisiaj co babcia lubi a czego nie ruszy. No krupnik był nie pierwszy raz. A tarte jabłko z marchewką może mieć tylko troszkę marchewki.

#10 2015-01-13 22:22:47

Ksenia
Member

Zbyt duża ilośc nabiału może powodować zaparcia do tego ryz i banany. Spróbój może z musem jabłkowym , moja babcia po musie jabłkowym nawet z ryzem dawała rade smile sliwki suszone z Aldika faktycznie smaczne i działaja.

A

Ostatnio edytowany przez Ksenia (2015-01-13 22:23:56)

#11 2015-01-13 22:54:30

arielka
Member

jogi45 napisał:

Woda z cytryną odpada-babcia nie weźmie do ust nic kwaśnego. Nawet kiszonej kapusty ugotowanej nie lubi. Z mlecznych rzeczy czasem zje jogurt. Nie pije mleka ani kakao. Milchreis zje jak musi. Sama woda przed jedzeniem jest możliwa, czasem wypija. Ale.... sliwki chyba pomogły. Kupiłam taką puszkę z Aldika. Sama zjadłam po drodze kilka (kilkanaście) ale tylko dlatego że lubię. Babcia w nagrodę dostała dziś na talerzyku ze sześc sztuk, po przerwie. Chyba już wieczorem ja ruszyło. A na obiad był krupnik jako danie z błonnikiem. Chleba z ziarnami nie zjadła. Po prostu próbowałam dzisiaj co babcia lubi a czego nie ruszy. No krupnik był nie pierwszy raz. A tarte jabłko z marchewką może mieć tylko troszkę marchewki.

Nie wiem, czy ktoś już o tym pisał, ale ja dałabym codziennie rano zaparzone siemię lniane.

#12 2015-01-13 22:56:36

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

jogi45 napisał:

Nie wiem, czy ktoś już o tym pisał, ale ja dałabym codziennie rano zaparzone siemię lniane.

Tak, tak , tak. Potwierdzam.

#13 2015-01-13 23:38:41

jogi45
Member

Nie, dziewczyny. Moja babcia je i pije tylko "normalne" rzeczy ewentualnie tabletki. ma do mnie zaufanie i spróbuje wszystkiego, tym bardziej że kocha jeść ale siemię lniane to na pewno nie dla niej. Wiem bo to piłam z innego powodu. Obrzydlistwo. Bananów od dawna nie dostaje a musu jabłkowego zjada więcej niż ryżu i bardzo to lubi. Ryż też odwadnia i mogłaby go dostawać częściej ale te zaparcia na to nie pozwalają. Chleba nie je dużo, czekoladę ograniczyłam (mnie mleczna czekolada pędzi )Śliwki na noc schowałam poza zasięg babci bo za bardzo jej smakowały. Jest też sok z suszonych śliwek firmy Rotkaepchen ale nie wiem gdzie go kupić. Olej lniany obniża cholesterol i jakoś wpływa na krążenie dlatego nie podam go bez konsultacji z lekarzem. Spróbuję dietą. Chcę też zdobyć suszone morele i przemycać babci do jedzenia. Ja mam raczej odwrotnie z trawieniem niż babcia i wrzucanie moreli np do wspólnego sosu odpada.
Dawać mi tu jeszcze jakieś rady na zaparcia bo babcia za dużo siedzi w toalecie i bawi się papierem toaletowym.

#14 2015-05-08 15:00:34

KaskaKG
New member

ja polecam tą stronę http://starsirodzice.pl/dieta-dla-seniora mozna się dowiedzięc  w ogole wiele ciekawych rzeczy, jezeli chodzi o dieta dla seniora

#15 2015-05-08 18:59:51

barbara.b
Member

hejka.
temat już nie co stary ale poruszony na nowo.
moim zdaniem jak ma zaparcia to przede wszystkim błonnik a co za tym idzie świeże surowe warzywa. ktoś radził olej lniany, polecam siemie lniane. w sumie w niemczech bardzo popularne. łyżkę oleju lnianego babka niekoniecznie wypije a siemię lniane możesz podawać do wszystkiego- do jogurtu, posypać sałatę, niektórzy dodają nawet do zup.. ale przede wszystkim warzywa. one maja mało kalorii a dużo błonnika. no i spacery. spacer też ma duży wpływ na nasz metabolizm.

jogi45 napisał:

dzolka, simona, dzięki za rady. Tylko żeby mi potem w majty nie robiła. poczytam jeszcze o własciwościach tych preparatów.
A co z codzienna dietą? czego unikać poza ryżem i bananami? (ryż daję ze względu na usuwanie wody z organizmu ale z bardzo duża ilością jabłek. tak jest o.k.? )

#16 2015-09-10 13:54:03

ryz
New member

jeść dużo błonnika i ziarnistych pożywień.

#17 2015-09-10 13:59:08

Rawa
Member

Ja polecam Movicol naprawdę bardzo dobrze działa mieszam jedną saszetkę z szklanką wody i podaje na czczo

#18 2015-10-27 11:29:38

Lunka
New member

Myślę, że powinnaś poszukac jakiejś pomocy u lekarza smile Być może powinnaś pójść z nią na badania lub zapytać lekarza co powinna spożywać. Ja będąc w Polsce miałam podobną sytuację i wtedy wybrałam się do http://go4healthtravel.com/ z moją podopieczną. Warto ją namówić, bo lekarz wprowadził odpowiednie leczenie i wszystko się unormowało smile

#19 2015-11-17 16:42:15

isko
Member

Ja czytałem na blogu że np. dla osób starszy jest bardzo dobra spirulina zawiera bardzo dużo przeciw utleniaczy. Na tym blogu co wam podałem można masę znaleźć artykułów które pokazują w jaki sposób się odżywiać. Co na co wpływa. Myślę że warte polecenia i komuś pomogłem.

#20 2015-12-10 11:59:48

Madzia
Member

Ja mimo wszystko polecam jogurty. Jeśli podopieczny nie może ich jeść ze względu na białko, to wszelkiego rodzaju kasze. Oba składniki z tego co zauważyłam u mojego podopiecznego pozytywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Polecam jogurty typu actimel czy activia bo są ściśle na te dwa profile nakierowane. Ale każdy inny też się nadaje o ile nie zwiera więcej "E" niż wszystkich innych składników. smile

#21 2015-12-10 12:35:26

nowa1963
Member

Moi dziadkowie spozywaja  kefir, dziadek dodatkowo siemie lniane, kiedys zaparzane, teraz chce tylko na sucho i popija woda, ja serwuje mu jeszcze sliwki suszone i wszystko jest gut:)

#22 2015-12-19 16:05:59

urszula47
Member

Lunka napisał:

Myślę, że powinnaś poszukac jakiejś pomocy u lekarza smile Być może powinnaś pójść z nią na badania lub zapytać lekarza co powinna spożywać. Ja będąc w Polsce miałam podobną sytuację i wtedy wybrałam się do http://go4healthtravel.com/ z moją podopieczną. Warto ją namówić, bo lekarz wprowadził odpowiednie leczenie i wszystko się unormowało smile

Czy ta podopieczna byla pani Violetta? Teraz to z pewnoscia kazdy uwierzy w wiarygodnosc tej agencji.

#23 2016-06-02 22:18:06

aruna
New member

W takiej sytuacji będzie konieczne wprowadzenie stopniowych zmian w dotychczasowej diecie Twojej podopiecznej oraz zapewnienie odpowiedniej ilości płynów. W menu powinny pojawić się przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Doskonale sprawdzają się przy zaparciach między innymi: naturalne jogurty z dodatkiem różnych owoców, prawdziwe pieczywo razowe, ryż brązowy, ziarna i wiele innych. Zmiana diety powinna pomóc.

#24 2016-06-03 09:52:57

barbara.b
Member

no i przede wszystkim świeże warzywa?

aruna napisał:

W takiej sytuacji będzie konieczne wprowadzenie stopniowych zmian w dotychczasowej diecie Twojej podopiecznej oraz zapewnienie odpowiedniej ilości płynów. W menu powinny pojawić się przede wszystkim produkty bogate w błonnik. Doskonale sprawdzają się przy zaparciach między innymi: naturalne jogurty z dodatkiem różnych owoców, prawdziwe pieczywo razowe, ryż brązowy, ziarna i wiele innych. Zmiana diety powinna pomóc.

#25 2016-10-02 14:10:22

liszkazielona
Member

Czy babci te zaparcia przeszkadzają? Jeśli tak, to można jeszcze tłumaczyć, dlaczego coś jej dajemy, nawet jeśli demantywna.

#26 2018-01-11 15:02:03

kulik
Member

Hej,
polecam podawanie siemienia lnianego. Pomaga usprawnić pracę układu trawiennego i działa pozytywnie na skórę. Zobaczcie sami ile ma cennych wartości http://1szw.pl/wplyw-twoj-organizm-siemie-lniane/ dzięki regularnemu piciu siemienia lnianego wypróżnianie będzie łatwe i szybkie smile

#27 2018-07-19 15:35:36

Nati_Malec
New member

Przy zaparciach warto jeść produkty, które posiadają błonnik, do tego warzywa i owoce. Warto też wyeliminować białe pieczywo i zastąpić je pełnoziarnistym.

#28 2018-07-19 21:49:06

Stasia_
Member

Nati_Malec napisał:

Przy zaparciach warto jeść produkty, które posiadają błonnik, do tego warzywa i owoce. Warto też wyeliminować białe pieczywo i zastąpić je pełnoziarnistym.

temat rzeka jak sądzę, ale dorzuce swoje sposoby:
kiszonki, a szczególnie sok od kiszonych ogórków
kapusta duszona, zarówno kiszona duszona jak i zielona
kefiry
duzo warzyw gotowanych, warzywne zupy bez smietany
leczo warzywne z papryką
marchwianka, czyli rozgotowana marchew na papke
banan przejżały (niedojrzaly powoduje zaparcie, a przejżeły czyści az złoto)

a moja babkę dodatkowo czyszczą te kupne w aptece Nutridrinki, nie wiadomo dlaczego smile

powodzenia

#29 2018-08-05 23:35:28

paniusiabogusia01
Member

siemię lniane zdziałało cuda, dzięki dziewczyny wink

Reklama