Zakończenie umowy

Witam Mam taki problem, a raczej moja mama, chodzi o to że kończy umowe 9 stycznia 2015 ,ma wyjechać. Tak jest napisane w umowie zlecenie. Jednak już od tygodznia jest zmuszana, do zostania dłużej, grożą nawet że jeżeli wyjdzie, to będzie to traktowane jako opuszczenie stanowiska pracy, co wiąże się z karami, ktore faktycznie są w aneksie do umowy zlecenie...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formy pracy: pośrednik, własna działalność, gewerbe - aktualne tematy :

#1 2015-01-08 17:43:19

Nowy
New member

Zakończenie umowy

Witam

Mam taki problem, a raczej moja mama, chodzi o to że kończy umowe 9 stycznia 2015 ,ma wyjechać. Tak jest napisane w umowie zlecenie. Jednak już od tygodznia jest zmuszana, do zostania dłużej, grożą nawet że jeżeli wyjdzie, to będzie to traktowane jako opuszczenie stanowiska pracy, co wiąże się z karami, ktore faktycznie są w aneksie do umowy zlecenie. Ba. gdy się spytała czy jeśli zostanie dłużej o te kilka dni to czy firma może zapewnic że napewno wyjedzie, oni  odpowiedzieli że nie.

czy ktoś spotkał się z czymś takim, jak do tego podejść. Proszę o pomoc.

#2 2015-01-08 17:55:44

iza46
Member

Re: Zakończenie umowy

Jezeli mama CHCE WYJECHAC niech dzwoni tu  http://www.pogranicze.de/mieszkac-w-nie … racownikow  ,powinna napisac choc smsa do firmy w Pl /wejdz na strone firmy i na te numery niech wysle ze umowe ma do.../.Tu masz inne namiary http://www.opiekunki-forum.pl/viewtopic.php?id=1361

#3 2015-01-08 18:19:29

Nowy
New member

Dzięki Iza46,będę miał to na uwadzę, generalnie mama ma sowie pieniądze w razie czego na busa, zadzowni i ją zabiorą, oczywiście tego 9 lub nawet 10 dla bezpieczeństwa. Tylko chodzi o to,
Czy od strony prawenj jest to możliwe że ktoś kto wykonuje prace do zobowiązanego terminu może być tak zmuszany do jego przedłużenia i czy faktycznie mogą w razie tego wyjazdu busem nałożyć kare. Bo to że oni nie mają pewnie pracownika na zmiane do ich problem, raczej.

Dzięki pozdr.

#4 2015-01-08 18:27:26

iza46
Member

Od stron prawnej firma sie zabezpieczyla.Teraz kwestia zabezpieczenia sie zleceniobiorcy od skutkow ,wiec wszystko nalezy zrobic zgodnie z prawem.Nie mozna zostawic podopiecznego samego i czekac na laskawosc prawa.Dlatego polecilam telefony do Berlina,oni sa od kontroli i w razie problemow z wyplata/a beda z cala pewnoscia gdyz pewnie chodzi o tzw smieciowke ?/mama ma wsparcie od strony prawnej.Jezeli samowolnie opusci miejsce pracy to tylko w Sadzie Cywilnym moze dochodzic swoich praw.Trzeba dzialac dyplomatycznie i zglosic rodzinie rowniez ten problem!

#5 2015-01-08 18:33:18

Franciszka
Member

Nowy napisał:

Dzięki Iza46,będę miał to na uwadzę, generalnie mama ma sowie pieniądze w razie czego na busa, zadzowni i ją zabiorą, oczywiście tego 9 lub nawet 10 dla bezpieczeństwa. Tylko chodzi o to,
Czy od strony prawenj jest to możliwe że ktoś kto wykonuje prace do zobowiązanego terminu może być tak zmuszany do jego przedłużenia i czy faktycznie mogą w razie tego wyjazdu busem nałożyć kare. Bo to że oni nie mają pewnie pracownika na zmiane do ich problem, raczej.

Dzięki pozdr.

Żadna z firm nie ma takiej władzy, żeby zmusić opiekunkę do pozostania dłużej niż umowa przewiduje. Próba straszenia Twojej mamy może skończyć się w sądzie, jeśli mam będzie chciała wystąpić z powództwem. Nie dajcie się zastraszyć! To właśnie mama powinna ich postraszyć, jeśli nadal będą wymuszać na niej pozostanie w tym miejscu, wbrew jej woli. Nie martw się, powiedz mamie niech się nie boi, tylko zadzwoni do Berlina, tam szybko załatwiają takie sprawy.

Ostatnio edytowany przez Franciszka (2015-01-08 18:36:47)

#6 2015-01-08 19:03:04

Nowy
New member

Dziękuje wszystkim za informację. Nie wiem jak jutro będą wygladać rozmowy ale przekaże mamie ten numer do Berlina.

Dzięki wielkie i Pozdrawiam

#7 2015-01-08 19:17:48

Arekjerzy
Member

Ja jutro koncze moja stellę, zjezdzam z chęcią bo po ostatnich przejściach z umową mam dosyć.

#8 2015-01-08 19:37:13

krystynka
Member

http://img2.demotywatoryfb.pl//uploads/201310/1381535826_gitm3c_600.jpg

#9 2015-01-08 19:55:10

Franciszka
Member

Nowy napisał:

Dziękuje wszystkim za informację. Nie wiem jak jutro będą wygladać rozmowy ale przekaże mamie ten numer do Berlina.

Dzięki wielkie i Pozdrawiam

Trzymaj się i nie dajcie się!. Rozmowy mają być po myśli Twojej mamy, umowa się skończyła i mama jej nie przedłuża, bo nie chce przedłużać i nie musi się z tego powodu tłumaczyć...nikomu! Jedynym jej obowiązkiem jest powiadomienie rodziny o zaistniałej sytuacji.

#10 2015-01-08 20:16:54

urszula47
Member

Bylabym ostrozna jednak i nawet po ustnych uzgodnieniach z rodzina i firma zazadalabym na pismie potwierdzenia iz wyrazili zgode w dniu tym i tym do mojego wyjazdu podpisy data .Niemcy zawsze chca potwierdzen na pismie wiec dlaczego my mamy byc gorsi?Poczekalabym do poniedzialku ,jutro telefon do Berlina chyba nierealny bo urzeduja do czwartku.meila mozesz napisac podajac dane mamy firme ,adres gdzie jest i numery telefonow do pdp,mamy,rodziny tez.oni sie zajma wszystkim i wtedy niech mam jedzie.Czuje smrod tutaj,rodzina sie wypnie,bo moze ma napisane zupelnie cos innego?Uwazajcie naprawde,powodzenia.

#11 2015-01-08 20:45:41

Gabi55
Member

urszula47 napisał:

Bylabym ostrozna jednak i nawet po ustnych uzgodnieniach z rodzina i firma zazadalabym na pismie potwierdzenia iz wyrazili zgode w dniu tym i tym do mojego wyjazdu podpisy data .Niemcy zawsze chca potwierdzen na pismie wiec dlaczego my mamy byc gorsi?Poczekalabym do poniedzialku ,jutro telefon do Berlina chyba nierealny bo urzeduja do czwartku.meila mozesz napisac podajac dane mamy firme ,adres gdzie jest i numery telefonow do pdp,mamy,rodziny tez.oni sie zajma wszystkim i wtedy niech mam jedzie.Czuje smrod tutaj,rodzina sie wypnie,bo moze ma napisane zupelnie cos innego?Uwazajcie naprawde,powodzenia.

A tutaj to już nie rozumiem:

1) firma się nie zgadza i grozi karami .....to jaka zgoda na piśmie???
2) umowa (o pracę, czy zlecenie) jest zawarta do 9.01.; tzn. od 10.01. obie strony: opiekunkę i agencję nie wiąże jakikolwiek stosunek prawny ....więc jakim cudem ma płacić karę za porzucenie miejsca pracy. Zwykły straszak bez jakiejkolwiek podstawy (!!)

Za to że agencja nie dopełniła obowiązku zabezpieczenia zmienniczki - nie może odpowiadać opiekunka (!)

Gdyby mama zdecydowała się na wyjazd - radzę tylko powiadomić o fakcie agencję ....że w związku z zakończeniem zlecenia/ wygaśnięciem umowy......wyjeżdżam dn. ....., a w przypadku braku wypłaty lub jakichkolwiek potrąceń sprawę kieruję do Biura Faire Mobilitaet w Berlinie.

Gdyby jednak zdecydowała się zostać - powinna zaproponować pracę ze 100% dodatkiem (jak w dni świateczne lub nadgodziny) - ale tylko po pisemnym potwierdzeniu !! - to trochę ostudzi bezczelną agencję.

#12 2015-01-09 08:18:13

Franciszka
Member

Tak, masz rację Gabi, w takiej sytuacji można wysłać maila do firmy, dzień przed wyjazdem z uwagami. Najlepiej, jeżeli mail będzie potwierdzony, bo u nas w Polsce nawet słowo mówione nie jest, niestety zobowiązujące.
Mimo wszystko, żadna opiekunka nie ma takiego obowiązku i nie może a nawet nie powinno ją interesować, czy firma zorganizowała kogoś następnego na miejsce pracy. Przecież to jest praca na czas określony a opiekunka nie rekrutuje "następczyni". Mówiąc łagodnie, arogancja firmy nie zna granic!!!

#13 2015-01-09 09:42:42

barbara.b
Member

aż się zlękłam- w poniedziałek jadę do babci a z firmą podpisałam umowę aż na rok. niby dobre rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę praktyki firm to zaczynam się powoli bać.

#14 2015-01-09 10:09:10

arielka
Member

barbara.b napisał:

aż się zlękłam- w poniedziałek jadę do babci a z firmą podpisałam umowę aż na rok. niby dobre rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę praktyki firm to zaczynam się powoli bać.

Mnie firma tez zapowiadała podpisanie umowy na rok. Jednak można ją wypowiedzieć w dwutygodniowym trybie. Warto - przed podpisaniem -  samemu spojrzeć na  warunki, w jakich umowa może zostać rozwiązana.
Poza tym w okresie trwania umowy otrzymuje się zlecenia z określonym czasie trwania. Więc praca z konkretnym trwa tylko tyle czasu, ile było określone w zleceniu.

Umowa to nie cyrograf na całe życie.

#15 2015-01-09 12:14:06

krystynka
Member

arielka napisał:

barbara.b napisał:

Mnie firma tez zapowiadała podpisanie umowy na rok. Jednak można ją wypowiedzieć w dwutygodniowym trybie. Warto - przed podpisaniem -  samemu spojrzeć na  warunki, w jakich umowa może zostać rozwiązana.
Poza tym w okresie trwania umowy otrzymuje się zlecenia z określonym czasie trwania. Więc praca z konkretnym trwa tylko tyle czasu, ile było określone w zleceniu.

Umowa to nie cyrograf na całe życie.

Niby nie cyrograf,ale z wypowiedzeniem różnie bywa... http://praca.trojmiasto.pl/Okres-wypowi … 83858.html

Ostatnio edytowany przez krystynka (2015-01-09 12:17:34)

#16 2015-01-09 16:17:29

Franciszka
Member

Krystynko, jeżeli wypowiada się umowę-zlecenie, zgodnie z okresem zapisanym w umowie, to nie jest różnie, tylko jak należy a konsekwencje dotyczą osoby, która "...nie zastosuje się do okresu wypowiedzenia i wcześniej rozwiąże umowę zlecenia".

#17 2015-01-09 17:01:06

urszula47
Member

http://kadry.infor.pl/wypowiedzenie/wyp … cenie.html  jakies nowosci ,przyznam ze nie mam pojecia o co chodzi z tym odplatnym i nieodplatnym zleceniem.

#18 2015-01-09 18:39:26

Franciszka
Member

#19 2015-01-09 22:27:03

krystynka
Member

Franciszka napisał:

Krystynko, jeżeli wypowiada się umowę-zlecenie, zgodnie z okresem zapisanym w umowie, to nie jest różnie, tylko jak należy a konsekwencje dotyczą osoby, która "...nie zastosuje się do okresu wypowiedzenia i wcześniej rozwiąże umowę zlecenia".

Franciszko...nie jestem prawnikiem,nie władam" prawniczym" językiem, niewątpliwie masz rację,jednak w życiu bywa naprawdę różnie.Mam na myśli dowolną interpretację litery prawa ... Podam przykład : http://forumprawne.org/umowy-zlecenia-o … cenie.html

#20 2015-01-10 08:41:45

Franciszka
Member

Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, jeżeli ma ważny powód, tutaj opiekunka miała ważny powód! Mimo wszystko umowę wypowiedziała zgodnie z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Sytuację opisał pracownik firmy, który chce obciążyć karą opiekunkę, albo unieważnić umowę, najchętniej jedno i drugie. Jednym słowem szuka możliwości prawnych, żeby jej nie zapłacić wynagrodzenia i dodatkowo nałożyć na nią karę finansową. Moim zdaniem nie uda mu się, ale próbować może. W Polsce jest rynek pracodawców i zleceniodawców a pracownik i zleceniobiorca wciąż musi domagać się poszanowania swoich praw i często jeszcze walczyć o nie w sądzie pracy lub sądzie cywilnym.

#21 2015-02-12 14:51:33

DanusiaS
Member

Dziś właśnie znalazłam ten link . Warto poczytać , ja wywnioskowałam , że wszyscy pracujący na umowę zlecenie są na czarno , gdyż w Niemczech nie honorują takich umów .
http://www.radio.opole.pl/2015/luty/gos … alnej.html

Reklama