NOWE OGŁOSZENIA I NOWE PRAWO W NIEMCZECH 2015

Zapraszam do lektury na temat nowych przepisów w Niemczech: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/analizy/analizy-rynku-pracy/minimalne-wynagrodzenie-w-niemczech-od-1-stycznia-2015-r-kto-nabedzie-do-niego-prawo/1ktll http://www...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2015-01-06 08:52:41

Franciszka
Member

NOWE OGŁOSZENIA I NOWE PRAWO W NIEMCZECH 2015

Zapraszam do lektury na temat nowych przepisów w Niemczech:

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/analiz … rawo/1ktll

http://www.finanzamt.pl/index.php?optio … ;Itemid=98

#2 2015-01-06 10:07:47

pfleger
Member

Re: NOWE OGŁOSZENIA I NOWE PRAWO W NIEMCZECH 2015

Franciszka napisał:

Zapraszam do lektury na temat nowych przepisów w Niemczech:

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/analiz … rawo/1ktll

http://www.finanzamt.pl/index.php?optio … ;Itemid=98

Tak pojawiaja sie tu wpisy o płacy  minimalnej,
wystarczy policzyc 40 godzin w tygodniu razy 8.5 €  razy cztery tygodnie i pół  tygodnia,wyjdzie  suma brutto po odjeciu podatku,ile zostanie?

#3 2015-01-06 12:48:37

Franciszka
Member

pfleger napisał:

wystarczy policzyc 40 godzin w tygodniu razy 8.5 €  razy cztery tygodnie i pół  tygodnia,wyjdzie  suma brutto po odjeciu podatku,ile zostanie?

Zgadza się, ale tydzień pracy opiekunki, to nie jest 5 dni, tylko 7 dni. Mnie interesuje, jak będzie liczona sobota i niedziela, czy w ogóle jest brana pod uwagę w tych 40 godzinach? Możesz Ty wiesz?

#4 2015-01-06 13:38:11

Arekjerzy
Member

Szukam nowej stelli od lutego . Jakby ktoś cos miał na uwadze to proszę na priv. Najlepiej pasowaloby mi na północy Niemiec ale .....jak się nie ma co się lubi to.... smile

#5 2015-01-07 08:56:41

Franciszka
Member

#6 2015-01-07 10:01:40

bozencina50
Member

Bardzo Ci dziekuje Franciszka ! Bardzo przydatny link  , troche mnie oswiecil smile

#7 2015-01-07 10:07:13

pfleger
Member

Franciszka napisał:

pfleger napisał:

Zgadza się, ale tydzień pracy opiekunki, to nie jest 5 dni, tylko 7 dni. Mnie interesuje, jak będzie liczona sobota i niedziela, czy w ogóle jest brana pod uwagę w tych 40 godzinach? Możesz Ty wiesz?

Polecam ten artykuł  , http://www.tagesschau.de/wirtschaft/ber … t-101.html

A jesli chodzi o place minimalna w Niemczech, to dla opiekunek  ( Altenpflegerin ) to na zachodzie Niemiec wzrasta od tego roku  do 9,40 euro na godzinę.

Ostatnio edytowany przez pfleger (2015-01-07 10:07:42)

#8 2015-01-07 20:24:44

Franciszka
Member

pfleger napisał:

A jesli chodzi o place minimalna w Niemczech, to dla opiekunek  ( Altenpflegerin ) to na zachodzie Niemiec wzrasta od tego roku  do 9,40 euro na godzinę.

Dzięki za link:-). Jak mam rozumieć Altenpflegerin? Czy to jest osoba, która ukończyła 3-letnia szkołę w Niemczech i została Fachalterpfleger?

#9 2015-01-07 20:29:51

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Oto kwiatuszek jaki otrzymałem ze słowackiej firmy - oprócz dwóch stron traktujących o karach od 400 do 5tys EURO dodatkowe obostrzenia

2/ W rodzinie goszczącej bezwzgędnie należy:
 Rozmawiać z pacjentem i wykazać zainteresowanie, poradzić pacjentowi i jego ukierunkować, starać się o wzajemną współpracę, przygotowywać najodpowiedniejszy plan dnia w celu poprawy stanu psychicznego
 Szanować przyzwyczajenia pacjenta i zainteresowania rodziny, dbać o ich dotrzymywanie ( stołowanie, żywienie, harmonogram dnia, ubieranie ), jeżeli stan pacjenta nie wymaga czegoś innego. Należy zawsze zapytać się, co można zrobić – jak, kiedy i gdzie, jak należy. Starać się wybudować w rodzinie harmonijną atmosferę.
 Nie targować się o kieszonkowe, nie korzystać z telefonów pacjentów, nie wykorzystywać pozycji w rodzinie.
 Personelowi opiekuńczemu nie wolno interesować się rodzinnymi problemami goszczącej rodziny, ktore bezpośrednio mają, albo i nie mają wpływu na zdrowotny stan pacjenta i nie są bezpośrednio powiązane z usługami personelu opiekuńczego, nie wolno o nich następnie dyskutować, ani ich rozpatrywać, również w samochodzie. Szanować prywatność rodziny goszczącej i zawsze zachowywać się jako gość.
 W rodzinie zasadniczo nie mówić językiem ojczystym ( oprócz rozmów telefonicznych z agencją ).
 Używanie języka ojcowskiego jest bardzo nieuprzejme i jednocześnie wywołuje wrażenie oszczerstwa, lub pewny sposób komunikacji , by pacjent nie dowiedział się o rzeczach, które go dotyczą.

#10 2015-01-07 20:47:21

amelia
Przyjaciel Forum

copyfield napisał:

Oto kwiatuszek jaki otrzymałem ze słowackiej firmy - oprócz dwóch stron traktujących o karach od 400 do 5tys EURO dodatkowe obostrzenia

.

No proszę ! Tłumaczy "pastuch krowie na rowie", a z tego wszystkiego wynika, że ta krowa jest pijana i wszystko przyjmie! big_smile

To rzeczywiście ładny kwiatuszek...

Ostatnio edytowany przez amelia (2015-01-07 22:19:02)

#11 2015-01-07 21:01:49

ewal8
Member

copyfield napisał:

(...)

Takich bzdur to nawet w polskich umowach nie było.

Ponawiam więc pytanie w związku z funkcjonowaniem słowackich firm i odstępowaniem namiarów na opiekunki przez polskie firmy: słowackie firmy nie muszą dostosować się do niemieckich przepisów?
Bo czegoś nie rozumiem: skoro niektóre polskie firmy zwijają żagle z rynku i dają namiary słowackim, to jak jest w końcu z tym dostosowaniem się do obowiązujących niemieckich przepisów?

#12 2015-01-07 21:25:25

Franciszka
Member

Co Ty o tym myślisz?  Moim zdaniem, to nie są obostrzenia, raczej wymagany przez firmę sposób zachowania się w pracy. Firma użyła zwrotu "bezwzględnie należy", sugerując, że wyłącznie takie zachowanie jest właściwie, bo inaczej...można zostać ukaranym?! Odradzam współpracę z taką bezwzględną firmą!!!

#13 2015-01-07 21:35:21

iza46
Member

Artykul z niemieckiej prasy  http://www.stuttgarter-zeitung.de/inhal … fb937.html   dziwne bo wszystkie reportaze o Pro24 zniknelyyyyy:) ktos slono zaplacil za te usluge.  Jest forum pod tym reportazem ,ktory wsiakl http://www.wdr.de/phorum/live/active/re … -141608632 tez ciekawa lektura na temat agencji.

Ostatnio edytowany przez iza46 (2015-01-07 21:44:36)

#14 2015-01-07 21:52:31

pfleger
Member

Franciszka napisał:

pfleger napisał:

Dzięki za link:-). Jak mam rozumieć Altenpflegerin? Czy to jest osoba, która ukończyła 3-letnia szkołę w Niemczech i została Fachalterpfleger?

Nie, tez bez szkoły, które  pracuja jako opiekunka np w domu starców.

#15 2015-01-07 23:44:43

bozencina50
Member

copyfield napisał:

Oto kwiatuszek jaki otrzymałem ze słowackiej frmy....
 W rodzinie zasadniczo nie mówić językiem ojczystym ( oprócz rozmów telefonicznych z agencją ).
 Używanie języka ojcowskiego jest bardzo nieuprzejme i jednocześnie wywołuje wrażenie oszczerstwa, lub pewny sposób komunikacji , by pacjent nie dowiedział się o rzeczach, które go dotyczą.

yikes
Copyfield , oby Ty dobrze spojrzales na date...? Moze to ogloszenie jest jeszcze z czasow hitlerowskiego rezimu..?  big_smile big_smile big_smile
W zyciu takich glupot nie czytalam !  smile)))
Przed 2000 rokiem juz pracowalam w Niemczech i nie przypominam sobie aby mowienie w moim ojczystym jezyku bylo czyms niestosownym:))) ...hmmy ....chociaz....przypominam sobie jak w zeszlym roku na moje urodziny przyszly dzieci mojej podopecznej ....i  mowily miedzy soba w Plattdeutch  yikes....moze cos jest na rzeczy:)))
I teraz jestem w kropce , hmmm..nie wiem ktory narod dziwniejszy...big_smile
P.S. usmialam sie" po pachy" ,nawet sie nie zdenerwowalam smile a nic mnie tak nie wkurza jak glupota! ....w istocie...stek bzdur smile
P.S. Moze jeszcze przy jednym stole nie powinnismy siadac..ha,ha.....chociaz  z tym stolem to ja bym sie nie upierala wink
Ojej zapomnialam o minkach ...ojojoooj..śpiesze zatem dopisac smile))))

Ostatnio edytowany przez bozencina50 (2015-01-08 07:58:13)

#16 2015-01-08 08:46:03

copyfield
Member

Napisałem do Pani rekruterki, że ta "umowa" godzi w ogólne przyjęte normy społeczne.....ect . Czekam co odpisze i jeszcze raz uważnie ją czytam.Także myślałem, że jest z przed wojny. Ta firma przejęła dużą bazę adresów od naszych małych firemek. Te dodatki co powyżej cytowałem mieszczą się w KODEKSIE MORALNYm i są umieszczone na stronie umowy.
................
......................O majątek rodziny goszczącej dbać według zaleceń członków rodziny, albo według odpowiedniej instrukcji. Nie postępować samowolnie ani nie podejmować decyzji, jeżeli nie jest to określone przez inną osobę nadrzędną.
 Nie sprzedawać ani nie wmuszać w celu dalszej sprzedaży własnych wyrobów, wyprodukowanych w warunkach domowych. Psuje to wizerunek firmy.
 W rodzinie goszczącej zażywanie środków odurzających i psychotropowych jest surowo zabronione.
 Przed pacjentem spróbujcie zapanować nad swoim smutkiem i płaczem, nie okazujcie własnego „ bólu serca ”. Jest to wysoko niemoralne. Pacjent ma dosyć swoich problemów. Jesteśmy zawodowcami. Nasza praca jest bardzo wymagająca, jak w szpitalu, tak i tutaj ( sami wybraliśmy ten zawód ).........................
Nie tego się nawet czytać nie da na trzeźwo.................

#17 2015-01-08 09:21:33

pfleger
Member

copyfield napisał:

Napisałem do Pani rekruterki, że ta "umowa" godzi w ogólne przyjęte normy społeczne.....ect . Czekam co odpisze i jeszcze raz uważnie ją czytam.Także myślałem, że jest z przed wojny. Ta firma przejęła dużą bazę adresów od naszych małych firemek. Te dodatki co powyżej cytowałem mieszczą się w KODEKSIE MORALNYm i są umieszczone na stronie umowy.
................
......................O majątek rodziny goszczącej dbać według zaleceń członków rodziny, albo według odpowiedniej instrukcji. Nie postępować samowolnie ani nie podejmować decyzji, jeżeli nie jest to określone przez inną osobę nadrzędną.
 Nie sprzedawać ani nie wmuszać w celu dalszej sprzedaży własnych wyrobów, wyprodukowanych w warunkach domowych. Psuje to wizerunek firmy.
 W rodzinie goszczącej zażywanie środków odurzających i psychotropowych jest surowo zabronione.
 Przed pacjentem spróbujcie zapanować nad swoim smutkiem i płaczem, nie okazujcie własnego „ bólu serca ”. Jest to wysoko niemoralne. Pacjent ma dosyć swoich problemów. Jesteśmy zawodowcami. Nasza praca jest bardzo wymagająca, jak w szpitalu, tak i tutaj ( sami wybraliśmy ten zawód ).........................

Co do języka w miejscu pracy to pare przykladow z zycia. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, … omosc.html

A tu problem  z językiem ojczystego na miejscu pracy w Niemczech. http://www.t-online.de/wirtschaft/jobs/ … -job-.html

Ostatnio edytowany przez pfleger (2015-01-08 09:31:27)

#18 2015-01-08 09:38:08

krystynka
Member

copyfield napisał:

................

Prawdę rzekłeś... big_smile big_smile big_smile

#19 2015-01-08 17:11:47

bozencina50
Member

Pfleger smile
To i  ja tez dozuce cos z zycia w tym temacie big_smile Moja corka pracuje w UK .Zaloga z ktora pracuje jest w wiekszosci wloska . Oczywiscie wszyscy z klientami rozmawiaja po angielsku , no chyba ,ze klient jest innej narodowosci np. Wloch to po wlosku...jednak  koledzy mojej corki miedzy soba i nie tylko na przerwach , rozmawiaja w swoim ojczystym jezyku . Jest, to dla niej bardzo niekonfortowa sytuacja...
1) kierownik tego zespolu to tez Wloch i tez rozmawia z nimi po wlosku.
2 )jest  najmlodsza ( mlodziutka ale niekoniecznie starzem )
3) jest Polka ( jedyną w tym zespole) , nie Angielka
4) skarzac wyzej ,naraza sie na .....wiadomo co wink
Co moze...? sad    to my wszyscy wiemy...takie zycie Ausländer -ów....zostaje nam tylko twarda  d..a
a pooootem jak juz cos soba reprezentujemy...Tooo...stajemy sie ich szefami ha,ha...
Ja uwazam ,ze my jestesmy  inteligentnym narodem a do tego bardo elastcznym.Umiemy sie dostosowac i znamy swoje miejsce w szeregu ...  do czasu..big_smile big_smile ......
Nieeee... to ogloszenie jest przesadzone.... A z agencja  to mozna w ojczystym jezyku!  yikes
Nieee zeczywiscie tej umowy bez pol litra nie rozbierzesz...big_smile big_smile
Pozdrawiam

#20 2015-01-09 09:09:12

Franciszka
Member

PŁACA MINIMALNA Np. nie będzie obowiązywać w zawodach, w których związki i pracodawcy podpisali układy taryfowe ważne do 31 grudnia 2016 r. Dotyczy to np. osób opiekujących się niedołężnymi seniorami w dawnej NRD!!!! Ale akurat w tym przypadku pracownicy i tak nie mają źle, bo ich płaca wynosi 8 euro na godzinę.
W sumie w całych Niemczech obowiązuje 41 układów taryfowych, w których wynagrodzenie za godzinę wynosi poniżej 8,50 euro. Będą one obowiązywać jeszcze przez trzy lata, czyli do 1 stycznia 2017 r. Obejmują m.in. hotelarstwo, restauracje, pomoc w rolnictwie, pracę nocnych strażników - a w tych branżach pracuje akurat wielu Polaków.

WYLICZENIA DLA BRANŻY TRANSPORTOWEJ I LOGISTYCZNEJ
Płaca minimalna

Przykład:
Z ma umowę o pracę 40 godz./tydzień (=173 godz/mies.)
Pensja 1.730 Euro/mies. W miesiącu grudniu ze względu
na choroby pracowników pracuje 50 godz/tydzień = 216
godz.

Płaca minimalna 216 godz. X 8,5 Euro = 1.836 Euro

Wypłacone tylko 1.730 Euro

Płaca
minimalna
nie osiągnięta, X musi dopłacić 106 Euro

http://www.hga-com.at/downloads/DE-8,5.pdf

#21 2015-01-09 10:28:33

opiekunka71
Member

Witam jestem teraz w domu ale za 6 tygodni wracam do pracy ostatnio przeczytałam na fcb jak opiekunki pisały że w Niemczech od 2015 roku ma działać specjalna policja zwalczająca opiekunki pracujące na czarno i troche sie wystraszylam słyszłyście już o czymś takim .Pozdrawiam serdecznie

#22 2015-01-09 10:32:32

copyfield
Member

opiekunka71 napisał:

Witam jestem teraz w domu ale za 6 tygodni wracam do pracy ostatnio przeczytałam na fcb jak opiekunki pisały że w Niemczech od 2015 roku ma działać specjalna policja zwalczająca opiekunki pracujące na czarno i troche sie wystraszylam słyszłyście już o czymś takim .Pozdrawiam serdecznie

Nic nowego nie powstaje. Cały czas funkcjonuje ZOLL, który zajmuje się miedzy innymi "porządkiem" w sferze zatrudnienia.

#23 2015-01-09 12:01:53

ANTONIA***
Member

Opiekunko71,

dziewczyny wypisują tutaj takie rzeczy, że czasami strach wyjść na ulicę, aby Cię albo Turek nie pobił , Arab do haremu nie porwał lub nie zamknięto Cię w więzieniu za takie czy inne przwinienia.  Bierz dystans do niektórych "informacji", bo większość  z nich mija się z prawdą. Najczęściej są to opowiastki autobusowe.
Ale do rzeczy:
Od ponad 10 lat ( a mam znajome, które od 20 ) pracuję na czarno i NIGDY, ale to NIGDY nie przeżyłam, ani nawet nie słyszałam o płaceniu kary czy ponoszeniu takich czy innych konsekwencji za tę nielegalną
działalność. Kto ma , niby, się tym zająć? Sąsiedzi, którzy znają się od pokoleń ? Pflegedienst, który wie, że co trzeci Kunde ma opiekunkę z Polski pracującą nie na biało ? Niemcy proszą o znalezienie znajomej do babci/dziadka, bo to najtaniej. Nikt nie mówi o karach...Jakoś oni się nie boję, a chyba powinni bardziej, niż my.
Gdyby pokusić się o przeprowadzenie statystyki ile opiekunek w NIemczech ( niekoniecznie z Polski tylko w ogóle) pracuje oficjalnie, a ile nie - to głowę daje , że tych "czarnych" jest więcej.

Miłego dnia...

#24 2015-01-09 19:20:00

opiekunka71
Member

Tak też myśle ale ja dopiero 2 lata pracuje i wiadomo człowiek ma stracha ale mysle Antonia*** że masz racje dziękuje bardzo .

#25 2015-01-10 08:21:10

Franciszka
Member

PLACÓWKI DORADCZE W NIEMCZECH - w zakresie prawa pracy i prawa społecznego. W razie potrzeby warto skorzystać!

http://www.faire-mobilitaet.de/pl/beratungsstellen

#26 2015-01-10 19:25:40

pfleger
Member

...
http://biznes.onet.pl/praca/zarobki/nie … ro-h/1mmrr

Pod koniec jest fragment o opiekunkach.

#27 2015-01-11 10:58:43

gosik36
Member

Kary i tzw.lojalnościówki dostalam do podpisu parę takich dokumentów i jestem zbulwersowana normalnie tego bym nie podpisała ale obiecalam mojej babci ze do niej wrócę więc Musiełam podpisać ale czy uważacie ze jest to normalne bo ja się wcześniej nie spotkałem z czymś takim a w szczególności z karą za namawianie rodziny na inna firmę itp.jeżeli to możliwe napiszcie proszę co o tym myśliciel Pozdrawiam

#28 2015-01-11 11:35:54

simona1961
Member

gosik36 napisał:

Kary i tzw.lojalnościówki dostalam do podpisu parę takich dokumentów i jestem zbulwersowana normalnie tego bym nie podpisała ale obiecalam mojej babci ze do niej wrócę więc Musiełam podpisać ale czy uważacie ze jest to normalne bo ja się wcześniej nie spotkałem z czymś takim a w szczególności z karą za namawianie rodziny na inna firmę itp.jeżeli to możliwe napiszcie proszę co o tym myśliciel Pozdrawiam

No cóż, lojalki, kary zapisane w umowach były, sa i będą. Pytanie tylko, czy musimy takie umowy podpisywać i czy bierzemy je na powaznie. Zadna firma wysyłająca opiekunki do Niemiec nie działa na 100 % zgodnie z obowiązującymi przepisami. Są firmy nieznacznie na bakier z przepisami i sa firmy które stosują wolnoamerykankę przepisy mając w głębokim powazaniu. Mnie tylko zastanawia ten wszechobecny strach wśród opiekunek, odnośnie zapisanych kar za wszystko, co ewentualnie moze spowodować poprawę wynagrodzenia dla opiekunki, bądź poprawę zatrudnienia.
Czy jesli firma podnosi opłatę rodzinie niemieckiej o 300 euro miesięcznie a opiekunce nie daje grosza podwyżki i dodatkowo pomniejsza kwotę na jaką jest zatrudniona , a tym samym pomniejsza składki społeczne to nalezy siedzieć cicho, bo mamy jakis durny zapis w umowie, że nam nie wolno o wynagrodzeniu rozmawiać?
Widać jestem jakas inna, bo gdyby mnie coś takiego spotkało, to pierwsze co , poinformowałabym rodzinę o tych sztuczkach. Skoro pracuję uczciwie, to dlaczego mam się zgadzac, aby firma mnie oszukiwała?
Powiadasz, że obiecałaś babci, że do niej wrócisz po urlopie. Ok, ale jesli nie jesteś zadowolona ze swojego wynagrodzenia i ze swojej umowy z firmą, to cóż na przeszkodzie stoi, żeby babcia wymówiła umowę dotychczasowej firmie i znalazła inną, z której obie będziecie zadowolone? Boisz się kary pienięznej zawartej w umowie? Poszukaj sama firmy z której będziesz zadowolona i przejdź do nich razem z podopieczną. Kto sie o tym dowie i kto Ci udowodni, że to zrobiłaś?
Wszystkie wiemy przeciez, że nikt się za nami nie ujmie. Musimy same to zrobić.
Ja , kiedy jeszcze pracowałam przez firmę i nie byłam zadowolona z wynagrodzenia, to powiedziałam rodzinie oficjalnie, że nie wrócę raczej do nich, bo za mało zarabiam. Poniewaz zależało im na tym abym jednak wróciła, dołozyli od siebie parę groszy, ale poniewaz to wciąż było dla mnie mało , to zmienilismy formę zatrudnienia. Nikt nikomu z tego powodu głowy nie urwał i kar nie nałozył, choć oczywiscie w umowie widniały.
Która firma pójdzie na wojnę z opiekunką zatrudnioną na 200 zł miesięcznie ( od tego płacone składki ), a reszta w delegacji, skoro jest to oszustwo wobec fiskusa. Która firma pójdzie na wojnę z opiekunką, jesli nieprawnie płaci zdecydowaną większośc wynagrodzenia w delegacjach, podczas kiedy opiekunka ma zagwarantowane mieszkanie i wyzywienie i nalezy się tylko 25 % diety dziennej w takiej sytuacji, która jest nieopodatkowana. Resztę wynagrodzenia nalezy opodatkować i ozusować, a podstawą wyliczenia jest średnia krajowa , około 3700 zł (nie pamiętam dokładnie kwoty)

Dlaczego chcecie być takie super uczciwe wobec nieuczciwych firm? Nie zalezy Wam na pieniądzach, na przyszłej emeryturze, na komforcie pracy?
Przestańcie się bać i zawalczcie o swoje!

#29 2015-01-11 11:50:58

simona1961
Member

.....i jeszcze jedno, znam kilka opiekunek, które zakończyły pracę przez daną firmę i zostały u podopiecznych na innych warunkach zatrudnienia. Firmy próbowały egzekwować te swoje śmieszne zapisy o karach, ale nic nie wskórały, tyle ze troszkę postraszyły.
Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana, pamiętajcie o tym, a najbardziej pamiętajcie o sobie!

#30 2015-01-11 13:22:29

Elka now.
Member

Witajcie !
Sama również teraz o swoje walczę (wszystko opisane w wątku umowa z rodziną ) i mam nadzieję ,że wszystko dobrze się skończy . Też mam płacone składki od 1300zł co już jest nie zgodne z prawem . Simona jak tak piszesz to tak jakby troszkę siebie słyszałam , mam również takie samo zdanie . Ciekawa jestem czy firma też mnie będzie straszyć , jestem nastawiona na wszystko , po prostu musi się udać , bo drugi raz taka szansa się nie trafi. Sami dobrze wiecie ,że rodzinki teraz rzadko bezpośrednio zatrudniają , więc muszę wykorzystać tę okazję . Pozdrawiam wszystkich smile

#31 2015-01-11 13:30:29

simona1961
Member

Elka now. napisał:

Witajcie !
Sama również teraz o swoje walczę (wszystko opisane w wątku umowa z rodziną ) i mam nadzieję ,że wszystko dobrze się skończy . Też mam płacone składki od 1300zł co już jest nie zgodne z prawem . Simona jak tak piszesz to tak jakby troszkę siebie słyszałam , mam również takie samo zdanie . Ciekawa jestem czy firma też mnie będzie straszyć , jestem nastawiona na wszystko , po prostu musi się udać , bo drugi raz taka szansa się nie trafi. Sami dobrze wiecie ,że rodzinki teraz rzadko bezpośrednio zatrudniają , więc muszę wykorzystać tę okazję . Pozdrawiam wszystkich smile

Uda się na pewno, nie może byc inaczej!!! Za pół roku będziesz się śmiała z Twoich obaw, zobaczysz. Firma nie może nic zrobić, po prostu nic, oprócz pogrożenia palcem. Kto się przestraszy, to przepadnie, kto się nie da, będzie wygranym!

#32 2015-01-11 14:03:57

simona1961
Member

http://zabawnekartki.pl/upload/7f0f7f1d37b24e180c7eaa0736dd8cc58634.png

Takie tam......na odwagę big_smile

#33 2015-01-11 14:26:51

gosik36
Member

Dziękuję za dobre rady nie mam dużego stażu ,byłam pierwszy raz na dwa miesiące i teraz jestem po urlopie znowu na dwa nie jestem ogólnie strachliwa ale za nim co kolwiek  zrobię wolę zasięgnąć inf.bo spieprzyć coś można szybko ale potem to odwrócić jest ciężko obecnie umowę otrzymałem na warunkach średniej krajowej od firmy wynegocjowalam 1140 na rękę z językiem i z prawem jazdy problem polega na tym że babcia nie ma najbliższej rodziny i nie ma kto za bardzo podejmować tutaj decyzji w związku z tym obie jesteśmy zmuszone do firmy nawet ze względu na to jak jadę do domu to firma zapewnia zmienniczke i to mnie wtedy już nie interesuje a mam rodzinę wiec też tęsknię na warunki i podopieczną nie mogę narzekać poczekam do  października bo wtedy babcia idzie do mieszkania przystosowanego dla niepełnosprawnych gdzie 3 razy dziennie ma zapewnioną opiekunkę dochodzącą a potem będę walczyć tak jak mi radzicie narazie  zdobywam  więcej doświadczenia i czytam wasze rady ,dobrze ze jesteście przynajmniej można się coś nowego dowiedzieć i liczyć na was .

#34 2015-01-11 14:32:11

bozencina50
Member

Simona ja oczywiscie tez sie zgadzam z Twoja wypowiedzia.A kary dzialaja na mnie jak plachta na byka.Wywoluja u mnie reakcje inną od zamierzonej smile idac dalej - kary zgoda  a gdzie nagrody? Te smieszne ochlapy chyba nie mozna nazwac nagrodami.Jak swiat światem niezadowolony pracownik to zly pracownik , zastraszony też zly....Ja nie mialam nigdy kontaktu z agencjami to nie mam wiedzy na ten temat.Jedyna jaka posiadam w tym temacie to jest ta zaczerpnieta z forum.I na podstawie jej nigdy bym nie chciala pracowac dla agencji.
Ale kazdy jest inny i kazdy ma inna sytuacje rzyciowa i inne predyspozycje,itd. .... no i nie wszyscy mają szczescie..
Mnie natomiast  czytajac Twoj post wpadl do glowy taki pomysl .Moze trzebaby bylo wyjsc z poza wirtualnej sciany i upomniec sie o nasze  prawo , lub przynajmniej pokazac  ów" dobrobyt "pracy opiekunki z innej perspektywy-NASZEJ
Ogladalam kiedys  w  tel " pytanie na sniadanie" krociutki reportaz o  naszej pracy.Same superlatywy ha,ha...
Pani agenturka, a jakze , wygadana......i pani opiekunka po szkole medycznej... nie przekonala mnie, nie moglam sie oprzec wrazeniu , ze jest z" lekka" zastraszona ale to na marginesie wink
dla mnie,  nie laika w tym temacie,  reportrz naciagany.Jednostronny..... "uśmialam" sie do łez brrr...
Moze my pokazemy naszą wersje pokazujac sie  w " Dzień dobry TVN " i najlepiej u pary -Wellman , Prokop. smile)))

Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany przez bozencina50 (2015-01-12 01:03:51)

#35 2015-01-11 14:55:23

simona1961
Member

gosik36 napisał:

Dziękuję za dobre rady nie mam dużego stażu ,byłam pierwszy raz na dwa miesiące i teraz jestem po urlopie znowu na dwa nie jestem ogólnie strachliwa ale za nim co kolwiek  zrobię wolę zasięgnąć inf.bo spieprzyć coś można szybko ale potem to odwrócić jest ciężko obecnie umowę otrzymałem na warunkach średniej krajowej od firmy wynegocjowalam 1140 na rękę z językiem i z prawem jazdy problem polega na tym że babcia nie ma najbliższej rodziny i nie ma kto za bardzo podejmować tutaj decyzji w związku z tym obie jesteśmy zmuszone do firmy nawet ze względu na to jak jadę do domu to firma zapewnia zmienniczke i to mnie wtedy już nie interesuje a mam rodzinę wiec też tęsknię na warunki i podopieczną nie mogę narzekać poczekam do  października bo wtedy babcia idzie do mieszkania przystosowanego dla niepełnosprawnych gdzie 3 razy dziennie ma zapewnioną opiekunkę dochodzącą a potem będę walczyć tak jak mi radzicie narazie  zdobywam  więcej doświadczenia i czytam wasze rady ,dobrze ze jesteście przynajmniej można się coś nowego dowiedzieć i liczyć na was .

Gosik, jesli masz składki odprowadzone od sredniej krajowej, wynagrodzenie jakie podałas, to pewnie, ze nie bedziesz robic rewolucji. Ja piszac mój post miałam na mysli osoby, które zarabiaja znacznie ponizej 1000 euro i sa zatrudnione na 200 zł oficjalnie, a reszta w delegacjach.
Kazdy musi sobie sam przekalkulowac  co jest dla niego lepsze. Pamietajmy jednak, ze czym wyzsze uposazenie, tym wyzsza w przyszłosci emerytura, o zasiłku chorobowym w razie nieszczescia, nie wspominajac. Jak złamiemy nie daj boze noge to lepiej chyba dostac 2000 zł chorobowego, niz 30 zł na przykład.
Z firmą, dobrą firmą pracuje się wygodniej, ale jesli mamy do czynienia z wyzyskiem ze strony firmy i oszustwem w płaceniu składek oraz podatków, to nalezy się wypiąc po prostu na taką firmę i tyle. Szukać albo dobrych warunków zatrudnienia, albo zaczać działać na własną rękę. Na szczęscie jest kilka w miare dobrych firm i jak ktoś nie chce działać na własny rachunek, to przeciez nie musi. Wystarczy tylko zadbać o rzetelną umowę i w miare dobre wynagrodzenie oraz ubezpieczenie.

Ostatnio edytowany przez simona1961 (2015-01-11 15:00:02)

#36 2015-01-11 15:18:13

bozencina50
Member

Simona mam nadzieje ,ze mnie dobrze zrozumialaś ,ja naprawde podpisuje sie dwoma rekoma pod tym co piszesz w/w temacie. Jestem jak najbardziej zaaaa!
Poprawilam ten cudzyslow , ktory moglby  byc zle odczytany big_smile
Niestety internet to bron obosieczna wink
Pozdrawiam  Cie  serdecznie!

#37 2015-01-11 16:05:57

gosik36
Member

Tam gdzie pracuję to z tego co wiem i się orjentuje wszyscy narzekają mam taką stawkę bo wywalczylam tak jak pisałyście trzeba walczyć ,więc się staram ale tak jak wam napisalam na poczatku o tych karach i lojalkach to mnie wkurza i na pewno nie nastraja do dalszej współpracy z ta firmą ja im powiedziałem wprost ze jest to bezprawne a odnośnie nowych umów to z tego co mi wiadomo to teraz jest obow.zatrudniania na srednią krajową to wymóg Niemiecki i oni tego wymagają od nowego roku tylko najgorsze jest to ze babcia za mnie płaci 2400e i same wiecie jak firmy kasuja a to co my zarabiamy za tyle godzin to żadna też rewelacja ja nie nazekam  wiem ze dziewczyny mają gorzej i to mnie wkurza ze te wszystkie firmy robią co chcą no ja na razie muszę czekać aż się sytuacja wyklaruje z moją podopieczną a dalej zobacze  będę walczyć .....Każdy jest kowalem własnego losu.

Ostatnio edytowany przez gosik36 (2015-01-11 16:08:02)

#38 2015-01-11 16:07:29

simona1961
Member

bozencina50 napisał:

Simona mam nadzieje ,ze mnie dobrze zrozumialaś ,ja naprawde podpisuje sie dwoma rekoma pod tym co piszesz w/w temacie. Jestem jak najbardziej zaaaa!
Poprawilam ten cudzyslow , ktory moglby  byc zle odczytany big_smile
Niestety internet to bron obosieczna wink
Pozdrawiam  Cie  serdecznie!

No pewnie, że dobrze zrozumiałam smile

#39 2015-01-25 16:14:22

kazia52
New member

Witam . Interesują mnie oferty prywatne opiekunek do osób starszych na terenie Niemiec , które mogę zmienić . Podejmę się pracy przy starszej kobiecie. Moja znajomość niemieckiego jest komunikatywna , mam wieloletnie doświadczenie na tym stanowisku. Jestem osobą cierpliwą , pracowitą bez nałogów . Interesuje mnie wyjazd pod koniec lutego . Proszę o kontakt 725 672 752

#40 2015-01-25 20:44:45

ahha
Member

kazia52 napisał:

Witam . Interesują mnie oferty prywatne opiekunek do osób starszych na terenie Niemiec , które mogę zmienić . Podejmę się pracy przy starszej kobiecie. Moja znajomość niemieckiego jest komunikatywna , mam wieloletnie doświadczenie na tym stanowisku. Jestem osobą cierpliwą , pracowitą bez nałogów . Interesuje mnie wyjazd pod koniec lutego . Proszę o kontakt 725 672 752

To tak jak mnie big_smilebig_smilebig_smile,wybredna nie jestem moze byc starszy (nie stary) mezczyzna     big_smile           

Z letka pachnie............

#41 2015-03-17 21:22:19

lawenda
Member

Cześć dziewczyny,przypadkowo natknęłam się na ten artykuł.Wychodzi na to,ze opiekunki powinny mieć 9,40 za godz a nie 8,50
http://biznes.onet.pl/praca/zarobki/8-5 … unek/dcetq

#42 2015-03-18 08:54:44

urszula47
Member

lawenda napisał:

Cześć dziewczyny,przypadkowo natknęłam się na ten artykuł.Wychodzi na to,ze opiekunki powinny mieć 9,40 za godz a nie 8,50

Opiekunki tak ale nie pomoce domowe cyt" W Niemczech opieką osób starszych nie może zajmować się ktokolwiek. Przepisy wymagają, aby była to osoba uprawniona, po właściwej szkole lub z odpowiednim doświadczeniem. Tacy pracownicy od 1 stycznia br. powinni zarabiać nie mniej niż 9,40 euro/h. Jednak Polki, nawet jeśli pracują legalnie, to formalnie nie jako opiekunki, lecz zazwyczaj jako Haushaltshile (pomoc domowa), a ta grupa zawodowa nie ma żadnych przywilejów płacowych."  wiec Niemcy sprytnie to zalatwili,bo chca tania sile robocza i tyle.

#43 2015-03-18 22:16:21

lawenda
Member

Cześć Urszula 47,sytuacja patowa,dlatego myślę,ze może przydałyby się jakieś związki zawodowe opiekunek,kogoś,kto występowałby w naszym imieniu.
Nie mam lepszego pomysłu,ale coraz bardziej się wkurzam na tą rażącą niesprawiedliwość

#44 2015-03-19 08:57:30

amelia
Przyjaciel Forum

Związki Zawodowe?  OK . Załóżmy, że są. Kto je utrzyma? Aby taka machina ruszyła potrzebny jest sztab mądrych ludzi a w szczególności prawników. Nikt nie będzie za darmo pracował.
Zapewne chętnych do skorzystania z pomocy byłoby wielu ale opłacać składki? pewnie nie wielu by się znalazło.
My jesteśmy narodem nienasyconym i zawistnym.
Płacąc złotówkę , chcielibyśmy skorzystać za 5 złotówek, a nie daj Boże gdybyśmy mieli 10-ciu groszy nie wykorzystać , to zaraz by gromy poleciały.

Próby zrealizowania takiego pomysłu już były i niestety nie powiodły się.
Polacy , na ogół,  się dopiero jednoczą jak już nie widzą "światełka w tunelu". sad

#45 2015-03-19 10:15:50

lawenda
Member

Ja osobiście mam dosyć,krew się we mnie burzy,czy nie dość już wykorzystywania ze strony Niemców i Polaków.Jestem za związkami,zgłaszam swoją kandydaturę.
Mam nadzieję,ze dojdzie kiedyś do pozwów zbiorowych.Zgłaszam się do Europejskiego Stowarzyszenia Opiekunek Polskich.
Pamiętajcie dziewczyny,że nikt za nas nic nie zrobi
pozdrawiam
http://pl.senioport.com/forum/europejsk … k-polskich
Wierzę,że coś się w koncu ruszy,przecież nie mamy natury niewolników

#46 2015-03-19 12:01:19

lawenda
Member

#47 2015-03-19 12:34:35

lawenda
Member

Kilka podpowiedzi,jakby ktoś miał ochotę skorzystać
Opiekunka musi otrzymać 8,5 euro brutto za każdą godzinę, którą przepracuje. Definicja czasu pracy jest prosta i niestety bardzo szeroka, a tym samym korzystna dla delegowanych opiekunek i bardzo niekorzystna dla firm delegujących opiekunki w systemie 7/7-24/24: Czasem pracy jest czas pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy. Pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy oznacza faktyczną gotowość do świadczenia pracy. Nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy pracownik, który nie znajduje się w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu do wykonywania pracy, oraz pracownik, który wprawdzie znajduje się w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, ale w stanie uniemożliwiającym wykonywanie pracy. Pojęcie pozostawania w dyspozycji pracodawcy obejmuje również świadczenie pracy umówionego rodzaju, które następuje z własnej inicjatywy pracownika bez jakiegokolwiek wpływu ze strony pracodawcy lub jego przedstawicieli, oraz nawet świadczenie pracy innego rodzaju, o ile jej spełnienie leży w interesie pracodawcy i stanowi realizację głównego celu stosunku pracy.
Wyobraźmy sobie opiekunkę, która za 300 PLN kupuje kamerę, umieszcza ją w pomieszczeniu, w którym leży podopieczny i nagrywa przez 24h to, co tam się dzieje. Z tych zarejestrowanych nagrań będzie wynikał czas pracy przekraczający znacząco 8 h dziennie, 40h w tygodniu i 160 godzin miesięcznie. Z nagrań będzie wynikało, że pracodawca łamie przepisy o obowiązkowej, 11-godzinnej przerwie dobowej i również obowiązkowej tygodniowej, 35 – godzinnej przerwie dziennej.
Sytuacja staje się krytyczna, jeżeli podopieczny lub jego rodzina pokwitują zakres czasowy wykonywanych obowiązków.
Po kilku miesiącach opiekunka ma roszczenie do firmy w wysokości kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy euro, które może zrealizować przed sądem w Polsce lub w Niemczech. Polskiej firmie grozi w Niemczech dodatkowo drakońska grzywna do pół miliona euro, a zarządowi sprawa karna. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że sporządzanie ewidencji czasu pracy niezgodnej ze stanem rzeczywistym też jest deliktem ściganym z urzędu zarówno w Polsce jak i w Niemczech.
Po 1.1.2015 można spodziewać się spektakularnych pozwów kierowanym przez opiekunki przeciwko polskim firmom.
Dieta delegacyjna nie jest elementem wynagrodzenia. Jej wypłacanie nie spełnia przesłanek przepisów o wynagrodzeniu minimalnym i naraża firmę na roszczenia pracownicze, grzywny, a zarząd na odpowiedzialność karną. 
Umowy zlecenia stosowane na rynku delegowania opiekunek do Niemiec są w istocie umowami o pracę. Potwierdziły to niejednokrotnie sądy niemieckie i na takim oficjalnym stanowisku, którym dysponujemy, stoi od dawna niemiecki urząd celny powołany do kontrolowania polskich firm z branży opieki domowej.
Uzyskiwanie A1 przez firmy niemające obrotów w Polsce i deklarujących powierzania opiekunce zadań o charakterze marketingowym, rekrutacyjnym itp. jest obarczone ryzykiem anulowania przez ZUS takich formularzy. Takie czynności są bowiem często uznawane za czynności pozorne lub w najlepszym przypadku za pracę marginalną. W takim przypadku grozi władzom polskiej firmie postępowanie karne na terenie Niemiec. Skutkuje to także powstaniem z mocą wsteczną obowiązku odprowadzenia w Niemczech wysokich składek wraz z karami, odsetkami i innymi opłatami. Przedawnienie składek w Niemczech wynosi 30 lat! Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na skuteczną windykację tych niemieckich składek w Polsce.
Umowy zawierane z rodzinami niemieckimi mogą zostać uznane za niedozwolone użyczenie pracowników (illegale  Arbeitnehmerüberlassung). Konsekwencją jest m.in. drakońska grzywna i obowiązek opłacenia przez rodzinę z mocą wsteczną podatków od wynagrodzeń i składek socjalnych w Niemczech. Na podstawie niemieckich przepisów powstaje wtedy bezpośredni stosunek pracy u rodziny. Niemiecka administracja podatkowa stoi na stanowisku, że umowy zawierane przez polskie firmy działające w branży opieki są w istocie umowami o użyczanie pracowników i tym samym wynagrodzenia personelu delegowanego do Niemiec powinny być opodatkowane i oskładkowane od pierwszego dnia w Niemczech.
Polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Tymczasem polska administracja podatkowa stoi coraz częściej na stanowisku, że przedmiotem działalności tych firm nie jest opieka, ale delegowanie/kierowanie personelu za granicę. Przeciwko władzom tych firm wszczynane są postępowania karno-skarbowe z tytułu uchylania się od opodatkowania, a na firmę nakładany jest obowiązek odprowadzenia z mocą wsteczną podatku VAT w pełnej wysokości 23% wraz z odsetkami karnymi.
W przypadku personelu kierowanego za granicę prawidłowa minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosiła w 2014 roku 3746 zł. W 2015 roku wynosi ona aż 3959 złi powoduje, że delegowanie legalne w wielu przypadkach nie jest opłacalne. Odprowadzanie składek od kwot niższych jest obarczone ryzykiem przypisu składek oraz odpowiedzialności karnej za fałszowanie dokumentacji i za zawieranie pozornych umów w celu zaniżenia podstawy wymiaru składek.
Po spotkaniu, w godzinach od 13.00 do 15.00 odbędzie się Strategiczna Narada z niemieckimi koordynatorami polskich firm – agencjami pośredniczącymi w pozyskiwaniu zleceń na terenie Niemiec:
Spotkanie poprowadzi osobiście Tomasz Major, „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech.
„Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major brał udział z głosem doradczym w wypracowywaniu rozwiązań, które niedługo wchodzą w życie oraz uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech dotyczące zatrudnienia cudzoziemców i delegowania. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. Spotkanie jest okazją poznania nowych niemieckich regulacji „z pierwszej ręki”.

Formuła spotkań organizowanych przez Izbę Pracodawców Polskich i portal Delegowanie.pl nie zmieniła się od 15 lat: na spotkania nie są zapraszani ani urzędnicy szkodzący polskim firmom ani teoretyzujący naukowcy proponujący rozwiązania nierentowne, niebiznesowe i nierealne. Pozwala to na swobodną wymianę doświadczeń bez obawy, że urzędnicy będą przysłuchiwali się dywagacjom przedstawicieli firm, a naukowcy na łamach prasy bulwarowej i w innych mediach komentowali niepoprawne ich zdaniem praktyki. Spotkania mają charakter praktycznych warsztatów w wąskim gronie, podczas których omawiane są konkretne rozwiązania dla firm. Doświadczeni praktycy omawiają konkretne przypadki rozstrzygane przez sądy oraz praktykę poszczególnych instytucji polskich i zagranicznych. Uczestnicy spotkań zabierają ze sobą konkretne rozwiązania dla firm i odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują w codziennej pracy.

Ze względu na praktyczny charakter spotkań liczba uczestników seminarium została ściśle ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Z uwagi na praktyczny i techniczny charakter spotkania oraz na ograniczoną liczbę miejsc prosimy przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, uczelni, organizacji pracodawców, a także kancelarii prawnych i podatkowych o niezgłaszanie się na seminarium. Adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych zapraszamy na specjalistyczne szkolenia dedykowane dla wolnych zawodów.
Informacje szczegółowe:
Data i Miejsce spotkania oraz dojazd
Zaproszenie
Program
Referenci
Organizatorzy, partnerzy, patroni
Kontakt
Koszt udziału i formularz rejestracyjny

Kancelaria Brighton&Wood
Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com) świadczy specjalistyczne usługi doradztwa prawnego, księgowości płac oraz usługi outsourcingowe dla firm delegujących polskich pracowników do pracy za granicą oraz dla firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców. Jest to jedyna na rynku niszowa kancelaria zajmująca się wyłącznie transgranicznym zatrudnieniem pracowników.
Prawnicy Brighton&Wood są autorami ponad 200 publikacji n/t transgranicznego zatrudnienia, w tym komentarzy do europejskich przepisów ubezpieczeniowych oraz nowych europejskich przepisów o prawie pracy.
Team Brighton&Wood składa się nie tylko z utalentowanych i bardzo doświadczonych prawników procesowych (adwokatów i radców prawnych), ale także z młodych i bardzo dobrze wykwalifikowanych współpracowników, którzy jeszcze niedawno pełnili funkcje w urzędach kontrolujących firmy delegujące pracowników za granicę.
Z usług Kancelarii Brighton&Wood skorzystało w latach 2008-2014 ponad 400 firm wysyłających pracowników za granicę.
Najbardziej cenione usługi Brighton&Wood to:
Konsultacja ustna w zakresie delegowania pracowników za granicę – zapewnia szybką ocenę stanu faktycznego i problemu. Podczas takiej konsultacji rekomendujemy kierunki działań oraz wskazujemy na możliwości optymalizacji, omawiając różne możliwe i dopuszczalne prawem oraz stosowane na rynku modele postępowania.
Konsultacja pisemna w zakresie delegowania pracowników za granicę (opinia, ekspertyza) – zapewnia precyzyjną i wiążącą ocenę problemu oraz interpretację przepisów z uwzględnieniem aspektów prawnych, podatkowych, ubezpieczeniowych oraz specyfiki danego rynku.
Dokumentacja dla delegowanych pracowników – zabezpiecza firmę przed negatywnymi skutkami kontroli w kraju i za granicą, pomaga skorzystać z optymalnych modeli podatkowo-ubezpieczeniowych i prawno-pracowniczych, zmniejsza ryzyko roszczeń pracowniczych. Przygotowywana dokumentacja zawsze połączona jest z konsultacją, która pozwala na zindywidualizowanie i dopasowanie umów, regulaminów, oświadczeń, uchwał i innych elementów do konkretnych potrzeb firmy.
Audyt w zakresie delegowania pracowników za granicę – wszechstronne zbadanie istniejących praktyk w zakresie delegowania pracowników. Każdy audyt kończy się obszernym raportem, w którym wskazujemy na ryzyka, sposoby uniknięcia ich. Omawiamy w nim także możliwości optymalizacji oraz konieczne zmiany wynikające z naruszenia przepisów, a także z przyjęcia niewłaściwego lub nieoptymalnego trybu delegowania.
Obsługa i asysta prawna oraz pełnienie funkcji pełnomocników w postępowaniach kontrolnych prowadzonych w kraju i za granicą (administracja podatkowa, ZUS, PIP i zagraniczne instytucje kontrolne) - doświadczony zespół Brighton&Wood weryfikuje informacje i dokumenty przekazywane kontrolującym w celu uniknięcia ich wykorzystania (także w tzw. transgranicznych postępowaniach kontrolnych krzyżowych) przeciwko firmie delegującej pracowników za granicę.
Zastępstwo procesowe przed sądami w sporach z ZUS – jeden z trzech departamentów procesowych Brighton&Wood jest wyspecjalizowany i zajmuje się wyłącznie reprezentowaniem firm w sporach z ZUS o podstawę wymiaru składek (przypisy składek, korekty nienależnie zapłaconych lub naliczanych składek) oraz o formularze A1 (podleganie ubezpieczeniom społecznym). Odwołania od decyzji wydawanych przez ZUS przygotowywane są przez zespół złożony z byłych pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z doświadczonych prawników procesowych Brighton&Wood (adwokatów i radców prawnych). Dział procesowy Brighton&Wood prowadził w ostatnich latach kilkaset tego rodzaju spraw, w tym kilkadziesiąt spraw przed Sądem Najwyższym i Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Zastępstwo procesowe przed sądami w sporach z pracownikami delegowanymi – jeden z trzech departamentów procesowych Brighton&Wood jest wyspecjalizowany i zajmuje się wyłącznie reprezentowaniem firm w sporach z pracownikami delegowanymi za granicę (zagraniczne stawki minimalne, czas pracy, nadgodziny, urlopy pracownicze etc.).
Zastępstwo procesowe i pełnienie funkcji arbitra w postępowaniach arbitrażowych w kraju i za granicą – prawnicy Brighton&Wood podejmują się regularnie pełnienia funkcji arbitra w postępowaniach toczących się w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i polskim.
Windykacja należności od krajowych i zagranicznych kontrahentów – przygotowywana przez Brighton&Wood dokumentacja pozwala na skuteczne, niedrogie i szybkie dochodzenie należności od polskich i zagranicznych kontrahentów przed sądami powszechnymi i arbitrażowymi. Prawnicy procesowi Brighton&Wood przygotowują monity, przedsądowe wezwania do zapłaty, pozwy oraz reprezentują naszych Mandantów w toczących się postępowaniach.
Stała obsługa w zakresie delegowania pracowników – Tomasz Major, szef Kancelarii Brighton&Wood osobiście kieruje stałą, kompleksową, permanentną i wszechstronną obsługą elitarnej grupy Mandantów. Stałymi klientami Brighton&Wood są firmy prowadzone przez ciekawych ludzi. Dla nich, w szczególnych sytuacjach, prawnicy Brighton&Wood są do pełnej dyspozycji na terenie całej Unii Europejskiej.
Bezpośredni kontakt z Kancelarią Brighton&Wood:
http://delegowanie.pl/content/kancelaria-brightonwood

Bezpośredni kontakt z Referentem:
Tomasz Major, TMajor@BrightonWood.com; + 48 510 126 903, http://delegowanie.pl/content/kancelaria-brightonwood
Bezpośredni kontakt do organizatora:
Robert Grzegorzak: + 48 513 139 309;  seminaria@delegowanie.pl /wszelkie informacje dot. spotkania/
Biuro Izby Pracodawców Polskich: Tel.: + 48 22 621 85 16; ipp@ipp.org.pl /ogólne informacje dot. spotkania/
Brighton&Wood w Krakowie
Uprzejmie informujemy, że od 1.1.2015 roku działa w Krakowie biuro Kancelarii Brighton&Wood.

Konsultacje wyłącznie po uprzednim umówieniu

RynekDelegowania.pl

Zapraszamy na nasz nowy portal

DOSTOSUJ SWOJĄ FIRMĘ
Dostosuj swoją firmę do nowej dyrektywy w/s delegowania!

Wyszukiwanie w witrynie: 
ZABEZPIECZENIE FIRMY DELEGUJĄCEJ

Zabezpieczenie firmy delegującej na wypadek kontroli związanej z transferem pracowników za granicę

WEWNĘTRZNE I ZAMKNIĘTE SZKOLENIA W FIRMACH

Zapraszamy Państwa do skorzystania ze szkoleń zamkniętych

DYREKTYWA
Nowa dyrektywa o delegowaniu pracowników

KSIĄŻKI N/T DELEGOWANIA

BIULETYNY N/T DELEGOWANIA

Miesięczniki Delegowanie
OPRACOWANIA I EKSPERTYZY
Ubezpieczenia społeczne pracowników delegowanych za granicę
Opodatkowanie firmy delegującej pracowników za granicę
Prawo pracy a delegowanie pracowników
Zatrudnianie cudzoziemców
Delegowane pracowników tymczasowych
WYJAŚNIENIA I INTERPRETACJE
Wyjaśnienia i interpretacje urzędowe n/t delegowania pracowników
PORTAL DETACHEMENT.PL
Delegowanie pracowników do Francji

informacje dla francuskich zleceniodawców polskich firm

PORTAL ENTSENDUNG.PL

PORTAL DETACHEMENT.PL
Delegowanie pracowników do Holandii i Belgi

informacje dla holenderskich i belgijskich zleceniodawców polskich firm

IZBA PRACODAWCÓW POLSKICH
Izba Pracodawców Polskich

Chamber of Polish Employers
Polnische Arbeitgeberkammer

Izba Pracodawców Polskich jest związkiem pracodawców działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.
www.ipp.org.pl
KANCELARIA BRIGHTON&WOOD

Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com) świadczy specjalistyczne usługi doradztwa prawnego, podatkowego, księgowości płac oraz usługi outsourcingowe dla firm delegujących polskich pracowników do pracy za granicą oraz dla firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców.

wiecej...

A to linkhttp://www.delegowanie.pl/dyrektywa-wdrozeniowa-zle-wiesci-dla-polskich-firm

#48 2015-03-19 13:03:55

Yagga66
Member

copyfield napisał:

................

To jakbym słyszała wymagania angielskie, i nawet tak po angielsku ujęte, czy to nie jest przedruk z UK? big_smile

#49 2015-03-19 13:10:41

Yagga66
Member

urszula47 napisał:

lawenda napisał:

Opiekunki tak ale nie pomoce domowe cyt" W Niemczech opieką osób starszych nie może zajmować się ktokolwiek. Przepisy wymagają, aby była to osoba uprawniona, po właściwej szkole lub z odpowiednim doświadczeniem. Tacy pracownicy od 1 stycznia br. powinni zarabiać nie mniej niż 9,40 euro/h. Jednak Polki, nawet jeśli pracują legalnie, to formalnie nie jako opiekunki, lecz zazwyczaj jako Haushaltshile (pomoc domowa), a ta grupa zawodowa nie ma żadnych przywilejów płacowych."  wiec Niemcy sprytnie to zalatwili,bo chca tania sile robocza i tyle.

NO dobrze, ale przecież pomoc domową np nie interesuje  czy pdp za przeproszeniem nawalił kupę w majty. Wtedy w kontraktach powinien być zakres obowiązków ujety szczegółowo ( co robi pomoc domowa - gotuje, pierze i sprząta) i jesli znajduja się tam zapisy o wykonywaniu obowiązków opiekuńczych, umowa jest nielegalna, i można się sądzić.
Sorry, że się wtrącam, bo nie znam dokładnie szczegółow waszych umów, ale sprawa mnie interesuje, bo to podobnie jak z naszymi przewoźnikami co to była afera wielka i politycy jeździli do Niemiec, żeby nasi kierowcy mogli dalej pracować za polską stawkę.
NIby po kiego jest ta cała Unia, skoro dalej nie traktuja nas równo.
A myślałyście nad tym, zeby wynając prawnika i zbiorowo odwołac się do Trybunału Europejskiego? O wyjaśnienie kwestii tych stawek? Sprawa na pewno będzie się ciągnęła, ale w końcu tamten sąd coś postanowi i jest szansa na kasę.
Wydaje mi się, że my Polacy za mało walczymy o swoje prawa, za mało krzyczymy, nie bądźmy murzynami Europy.

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-03-19 13:14:12)

#50 2015-03-19 19:29:03

Franciszka
Member

W nazewnictwie Bundesagentur fuer Arbeit nazywamy się: Haushaltshilfen in Privathaushalte mit pflegebedürftigen Personen.

#51 2015-04-01 10:19:16

lawenda
Member

A to taki trochę obszerniejszy artykuł na temat Pani Agaty
http://www.dw.de/polska-opiekunka-wygry … a-18335122

#52 2015-04-01 15:15:12

Yagga66
Member

To wyobraźcie sobie teraz "angielskie salony", gdzie opiekunkom daje się do podpisania papier tzw "wyłączenie z klauzuli pracy 48 godzin w tygodniu"
Ta klauzula określa, że człowiek nie może pracować więcej niż 48 godzin non stop w tygodniu.
Opiekunkom masowo daje się ten papier do podpisania, gdyż bez tego nie dostaną żadnej pracy.
W UK nie ma że się w nocy śpi. Jesli pdp jest ok, czyli normalnie sypia, to spokojnie, ale bywają przypadki że szalejąca demencja nie daje zmrużyć oka, a potem w dzien trzeba non stop siedzieć i pilnować.
Taka jest rzeczywistośc pracy w Anglii.
Nie ma prawa, które by chroniło opiekunki, bo nie jest to na rękę Anglikom.
Pobyt w domu opieki waha się od około 800-1600 funtów na tydzien, a opiekunka zarobi około 500.
Dlatego prawo zostało tak ominięte, żeby mieć tanią siłe roboczą, za psie pieniądze.
Bo, nie łudźmy się, te 500 na tydzień za zarwane nocki i bieganie za obesr.... Alzheimerem, to naprawdę nic.
Zastanawiam się jak ruszyć sprawę, żeby również w UK zaczęto nas szanować.
Brawo dla tej pani smile

Ostatnio edytowany przez Yagga66 (2015-04-01 15:15:39)

#53 2015-04-01 20:23:18

lawenda
Member

Skuteczna pomoc Polakom i Polkom pracującym za granica możliwa tylko dzięki OPZZ-owi
26 listopad 2014 348 Wyświetleń
  Drukuj Skuteczna pomoc Polakom i Polkom pracującym za granica możliwa tylko dzięki OPZZ-owi
Już ponad 6 mam przyjemność być związanym z OPZZ-em: na początku mojej działalności jako pracownik, a potem przedstawiciel. Przez większy okres tego czasu wykonywałem i wciąż wykonuje swoją pracę za granicą, gdzie reprezentuje interesy polskich pracowników, którzy zmuszeni przez różne czynnik w tym głownie ekonomiczne musieli opuścić nasz kraj.

OPZZ zechęca do aktywności obywatelskiej
W Wielkiej Brytanii będąc delegowanym przez OPZZ do pracy w największym związku zawodowych sektora publicznego UNISON informowałem naszych obywateli o ich prawach pracowniczych oraz namawiałem do większej aktywności związkowej oraz obywatelskiej. UNISON wspólnie z OPZZ-em zachęcał Polaków i Polki do rejestrowania się i glosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego a także w wyborach samorządowych. Zorganizowaliśmy także szkolenia dla liderów organizacji polonijnych dotyczące działania systemu politycznego, w tym lobbingu oraz roli społeczeństwa obywatelskiego w Wielkiej Brytanii. Dzięki naszemu szkoleniu liderzy tych organizacji mogli w sposób bardziej profesjonalny i skuteczny reprezentować interesy naszych obywateli w tym kraju.

OPZZ wygrywa 10 milionów odszkodwania dla Polaków 
Od września 2012 z rekomendacji OPZZ jestem zatrudniony w największym szwajcarskim związku zawodowym Unia, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się uzyskać około 3 milionów franków, czyli 10 milinów złotych odszkodowania dla polskich pracowników ioszukanych na wynagrodzeniu przez nieuczciwych pracodawców. Wszyscy w Szwajcarii a także w Polsce słyszeli o dwudziestopięcio osobowej grupie pracowników z dworca głównego w Zurychu w 2013 roku, którzy zmuszeni byli do samozatrudnienia zamiast wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, dla których wygraliśmy 700 000 franków odszkodowania. Czy chociażby o głośnej sprawie 30 polskich monterów fasad zatrudnionych na budowie nowej siedziby Roche w Bazylei, których wynagrodzenie zostało zaniżone o około milion franków.

Polki zachęcają Szwajcarki do strajku
W czerwcu tego roku, w Szwajcarii zorganizowaliśmy także pierwszy w historii tego kraju zwycięski strajk polskich opiekunek osób starszych, który pokazał nie tylko polskim emigrantom, ale także wszystkim zatrudnionym tym sektorze, również Szwacjarom i Szwajcarkom, że walka o swoje prawa się opłaca.
OPZZ wspiera polskich sekretarzy związkowych za granicą
Na początku tego roku rozpoczęliśmy także projekt: Związki zawodowe wsparciem dla Polaków za granicą, finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, którego jednym z najważniejszych rezultatów jest utworzenie networku polskich związkowców zatrudnionych przez zachodnioeuropejskie związki zawodowe.

Od wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku coraz więcej Polaków i Polek pracuje za granicą, gdzie niestety bardzo często pracują poniżej swoich kwalifikacji, a wielu przypadkach padają ofiarami eksploatacji. Nasi koledzy ze zachodnioeuropejskich związków zawodowych od dawna zatrudniają polskich przedstawicieli i przedstawicielki, którzy nie tylko pomagają Polakom i Polkom w rozwiązywaniu ich bieżących problemów w pracy, ale także dzięki kursom językowym, związkowym czy zawodowym umożliwiają im znalezienie zatrudnienia zgodnego ze uzyskanym w kraju wykształceniem i w konsekwencji zapobiegają tzw: brain waste[1]. Nasz network nie tylko ułatwia wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy polskim związkowcami, ale także zapewnia im wsparcie w ich własnych inicjatywach dotyczących aktywizacji związkowej naszych obywateli za granicą. Przykładem może być zorganizowanie networku aktywistów związkowych w Irlandzkim związku zawodowym SIPTU oraz CCOO w Hiszpanii, czy reaktywizacja założonego w czasie mojej delegacji w UNISON networku polskich liderów związkowych.

Dzięki OPZZ Polacy znają swoje prawa za granicą
Dzięki OPZZ Polacy i Polki przemieszczający się w poszukiwaniu pracy po Europie są nie tylko lepiej poinformowani o ich prawach pracowniczych, ale także wiedzą  do jakiego polskiego przedstawiciela związkowego w razie problemów powinny się udać. Do naszego networku  do tej pory wstąpili przedstawiciele związków z krajów uczestniczących w projekcie: Hiszpanii, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Mam jednak nadzieje ze w najbliższym czasie dołącza do niego przedstawiciele kolejnych krajów, w szczególności Niemiec i państw skandynawskich, gdzie istnieją duże skupiska polskiej mniejszości i gdzie również działają polscy sekretarze związkowi. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej: www.zwiazkizagranica.pl

Należy podkreślić, że skuteczna pomoc naszym obywatelom za granicą jest możliwa tylko dzięki związkom zawodowym. Polskie placówki dyplomatyczne z którymi często współpracuje pomimo ich największych chęci nie są wstanie zorganizować strajku, który w wielu wypadkach jest najszybszą drogą uzyskania sprawiedliwości. Ich działalność i wsparcie w tym zakresie i jest niestety bardzo ograniczone.

Walczymu z dyskryminacją  w kraju i za granicą
Jak pokazuje moja działalność, OPZZ reprezentuje nie tylko interesy polskich pracowników zatrudnionych w Polsce, ale także za granicą. OPZZ skutecznie walczy o prawa i godność wszystkich zatrudnionych w szczególności tych, którzy są najbardziej potrzebują naszego wsparcia, tych którzy są względu na ich narodowość, płeć, orientację seksualna, wiek czy z jakiegokolwiek innego powodu są gorzej traktowani w naszym kraju i poza nim.
Pomagamy Polakom i Polakom skutecznie walczyć z jakimkolwiek formami dyskryminacji, bez względu na to czy przebywają za granicą, gdzie często padają ofiarami rasizmu czy w Polsce, walcząc z uprzedzeniami w stosunku do osób o innej orientacji seksualnej, seksizmem czy dyskryminacją młodych na rynku pracy.

Dlatego z okazji 30 rocznicy OPZZ życzę moim kolego i koleżankom oraz samem sobie, aby starczyło nam sił i energii na kontynuowanie naszej działalności. Tylko bowiem dzięki nam Polscy pracownicy - czy to w kraju czy za granicą- mogą liczyć na skuteczną ochronę ich praw oraz na zwycięską walkę o godność w miejscu pracy i w społeczeństwie.

Adam Rogalewski
Przedstawiciel OPZZ w Szwajcarii
Email: adam.rogalewski@unia.ch lub rogalewski@opzz.org.pl

#54 2015-04-17 11:00:05

Franciszka
Member

#55 2015-04-17 11:28:01

amelia
Przyjaciel Forum

Franciszka napisał:

https://berlin.trade.gov.pl/pl/MiLoG/article/detail,15752,Informacja_dla_polskich_firm_uslugowych_dzialajacych_na_rynku_niemieckim_nt_formalnych_i_praktyczno-technicznych_aspektow_stosowania_wymogu_placy_minimalnej_wg_stanu_na_30012015_r

Dzięki.

#56 2015-04-17 13:14:09

franekz7x
New member

Franciszka napisał:

pfleger napisał:

40 h/7
6,76 netto x 40h x 4,34 tygodnia = 1176 euro netto

#57 2015-04-17 13:22:23

amelia
Przyjaciel Forum

franekz7x napisał:

Franciszka napisał:

pfleger napisał:

40 h/7

Czy to ma odpowiedź na wątpliwości Franciszki? Czy chciałeś zaistnieć?

#58 2015-04-17 15:07:27

Franciszka
Member

amelia napisał:

franekz7x napisał:

Franciszka napisał:

40 h/7

Czy to ma odpowiedź na wątpliwości Franciszki? Czy chciałeś zaistnieć?

big_smilebig_smilebig_smile

#59 2015-06-04 21:50:09

..?eto
Member

Pozdrawiam Wszystkich!
Przyjemnej lektury.
http://www.polskieradio.pl/42/275/Artyk … yjny-wyrok

Ostatnio edytowany przez ..?eto (2015-06-04 21:51:37)

#60 2016-04-18 12:02:36

kasiadawidy
New member

Witam jeżli ktoś poszukuje sprawdzonej agencji w Niemczech to polecam http://ps24.net.pl/praca-opieka-niemcy

#61 2016-04-18 19:01:07

copyfield
Member

kasiadawidy napisał:

Witam jeżli ktoś poszukuje sprawdzonej agencji w Niemczech to polecam http://ps24.net.pl/praca-opieka-niemcy

Ale się uparłaś na tą firmę....zaśmiecasz forum

#62 2016-04-18 19:30:51

Alice77
Member

Zupelnie nie wiem dlaczego kilka osob tak sie oburzylo na ponizsze "wymagania" Przeciez to zwykly savoir vivre opiekunki. Powinnysmy o tym wiedziec same, ze pewnych rzeczy sie nie robi, wstyd ze firma musi stosowac takie zapisy na pismie...

copyfield napisał:

 Rozmawiać z pacjentem i wykazać zainteresowanie, poradzić pacjentowi i jego ukierunkować, starać się o wzajemną współpracę, przygotowywać najodpowiedniejszy plan dnia w celu poprawy stanu psychicznego
 Szanować przyzwyczajenia pacjenta i zainteresowania rodziny, dbać o ich dotrzymywanie ( stołowanie, żywienie, harmonogram dnia, ubieranie ), jeżeli stan pacjenta nie wymaga czegoś innego. Należy zawsze zapytać się, co można zrobić – jak, kiedy i gdzie, jak należy. Starać się wybudować w rodzinie harmonijną atmosferę.
 Nie targować się o kieszonkowe, nie korzystać z telefonów pacjentów, nie wykorzystywać pozycji w rodzinie.
 Personelowi opiekuńczemu nie wolno interesować się rodzinnymi problemami goszczącej rodziny, ktore bezpośrednio mają, albo i nie mają wpływu na zdrowotny stan pacjenta i nie są bezpośrednio powiązane z usługami personelu opiekuńczego, nie wolno o nich następnie dyskutować, ani ich rozpatrywać, również w samochodzie. Szanować prywatność rodziny goszczącej i zawsze zachowywać się jako gość.

#63 2016-04-19 07:40:08

copyfield
Member

Alice77 napisał:

Zupelnie nie wiem dlaczego kilka osob tak sie oburzylo na ponizsze "wymagania" Przeciez to zwykly savoir vivre opiekunki. Powinnysmy o tym wiedziec same, ze pewnych rzeczy sie nie robi, wstyd ze firma musi stosowac takie zapisy na pismie...

copyfield napisał:

Nie rozumiem, czemu cytujesz nie moje wypowiedzi . Ja osobiście nie jestem w rodzinie "goszczącej" - tylko w pracy. Takt obowiązuje wszędzie - ewentualne dodatkowe przypomnienie mi go w umowie traktowałbym no powiedzmy delikatnie z .... z niesmakiem.
W umowie nie mam zapisane np. "Myj ręce po skorzystaniu z toalety"

#64 2016-04-19 09:23:21

Alice77
Member

Tekst ktory zacytowalam nie byl ujety w cudzyszlow, zacytowalam jak bylo. 
Skoro firma musi przypominac o tak oczywistych rzeczach to widocznie jest taka potrzeba. Osobiscie wolalabym to uslyszec na jakims spotkaniu z przedstawicielem firmy, a nie miec przeslane na papierze w np. zalaczniku do umowy, czy jak to bylo w Twoim przypadku.

Faktycznie, niektore sformulowania nie sa trafne, chocby ta wspomniana przez Ciebie "rodzina goszczaca" czy "jezyk ojcowski" ale chyba nie chodzilo Ci o to jak zostalo to napisane tyko co zostalo napisane.

A tak, przy okazji, Naprawde myslisz ze wszyscy myja rece po wyjsciu z toalety?  Niby oczywiste a jednak sama widzialam wielu zapominalskich.

#65 2016-09-16 14:37:51

Oluchna
Member

Ciekawe jak firmy przystosują się do nowego prawa pracy w niemczech po nowym roku. Ma podobno wejść nowa stawka minimalna. Słyszałsyście o tym?

Reklama