ZAKWATEROWANIE OPIEKUNKI - warunki, wymagania, obowiązki Rodziny

Taki temat wywołała koleżanka Izzy w wątku Opiekunki UK. Myślę, że warto o tym porozmawiać, gdyż nie jest on na forum "przerobiony". Jak wygląda w praktyce Wasze zakwaterowanie? Jakie warunki mamy zapewnione a jakie powinniśmy sami wyegzekwować od Rodziny? Umowa zapewnia zakwaterowanie, ale warunki zakwaterowania nie są takie jednoznaczne...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2014-12-05 09:10:01

Franciszka
Member

ZAKWATEROWANIE OPIEKUNKI - warunki, wymagania, obowiązki Rodziny

Taki temat wywołała koleżanka Izzy w wątku Opiekunki UK. Myślę, że warto o tym porozmawiać, gdyż nie jest on na forum "przerobiony".
Jak wygląda w praktyce Wasze zakwaterowanie? Jakie warunki mamy zapewnione a jakie powinniśmy sami wyegzekwować od Rodziny? Umowa zapewnia zakwaterowanie, ale warunki zakwaterowania nie są takie jednoznaczne. Praktyka pokazuje, że są różnorodne: dobre i niezbyt dobre albo fatalne. Rodzina najczęściej zapewnia nam pokój z łóżkiem, szafą i bieliznę pościelową. Czasem też oddzielną łazienkę a czasem oddzielne mieszkanie. Często dodają nam TV lub radio. Czy korzystacie z ręczników w domu PDP, czy wozicie ze sobą własne?

#2 2014-12-05 10:58:31

Tosia
Member

Re: ZAKWATEROWANIE OPIEKUNKI - warunki, wymagania, obowiązki Rodziny

Byłam zatrudniona w domu jednorodzinnym. Rodzina przekazała mi do dyspozycji pokój z lodówką, szafą, łóżkiem, biurkiem. Córka pożyczyła od sąsiadów odtwarzacz do nauki języka niemieckiego. Dostarczyła mi podręczniki+płyty(była wykładowcą jęz. niemieckiego). Zaopatrzyła mnie w nowe ręczniki, przybory toaletowe, dobre kremy, płyny do kąpieli, pomimo, że miałam własne. Korzystałam ze wspólnej łazienki dlatego zakupiono środki do dezynfekcji. Telewizor, telefon bez ograniczeń. Przez kilka dni została ze mną Niemka, która objaśniała mi wszystko i przygotowała dom na mój przyjazd. Córka podopiecznej przepraszała mnie, że w piwnicy jest jeszcze nie do końca posprzątane.

#3 2014-12-05 20:13:02

jogi45
Member

Ja zawsze informuję agencję jakich warunków oczekuję i nalegam by rodzina była tego świadoma. Oczekiwania mamy różne. Biorę też pod uwagę że inne opiekunki potrzebują czegoś innego i zawsze namawiam rodzinę by urządzili pokój jak najlepiej jeśli chcą mieć dobrą opiekunkę w domu. Jeśli korzystam/korzystamy z ręczników pdp to zawsze są to te same ręczniki i w szafie opiekunki tak jak zmiana pościeli, druga kołdra itp. Środki higieny wożę własne ale jeśli nie ma buntu to kupuję za pieniądze pdp to co potrzebuję. Zawsze jest to krem do rąk i mydło antybakteryjne. Nie biorę miejsc gdzie może być problem z łazienką. Raz to przeżyłam i nigdy więcej. Jak w domu jest więcej niż pdp i ta druga osoba teoretycznie na chodzie to zawsze jest problem z łazienką. Teraz mam własną, ręczniki od pdp, podstawowe środki higieny wkładam do koszyka w czasie zakupów, odżywkę do włosów i balsam do ciała też. W pokoju mam wygodne łóżko, duża szafę, wygodny fotel z oświetleniem i sprawne rolety. mam mały stolik ale spróbuję załatwić też biurko. Radio i tv mogę mieć. Tv tymczasem w drugim pokoju na moim piętrze. Mogę używać bez ograniczeń

#4 2014-12-05 20:34:22

krysta63
Member

ja przez 9 lat wyjazdów miałam razem 11 rodzin w róznych miejscowościach.Raz zdarzyło mi się własne dwupokojowe mieszkanie z kuchnia i łazienka.Piętro wyżej od dziadków.Zazwyczaj mam pokój--służbówkę.z łazienkami też różnie bywało.Musiałam dzielić z PDP lub miałam własne WC.Srodki czystości jak jade pierwszy raz,to zabieram ze sobą koncówki butelek z domu.Ale zazwyczaj kupuję pózniej z pieniędzy PDP.Bo dla nich także trzeba kupowac szampony i inne rzeczy.Ręczników nigdy nie brałam,ale te co opiekunki używają sa zawsze w naszej szafie.Telewizor już mnie nie interesuje odkąd mam laptop,więc nie musi być.Ale za to internet MA BYC.telefon do PL na stacjonarny i ROWER.Tam gdzie nie ma rowera---nie jade.zazwyczaj rodziny dostarczały mi jakis klamot do jazdy.Raz dostałam rower po synu 2 m wzrostu.Z ramą.Ja jestem wysoka,więc jako tako jezdziłam niczym na wielbłądzie,tak wysoko.Ale zmienniczka160 wzrostu niestety nie była w  stanie na nim jezdzić.
raz dostałam klamot po babci,wstd mi było nim się pokazywac,bo chyba z lat 60-tych był.Ale z braku laku dojezdzałam go.

#5 2014-12-05 20:52:52

jogi45
Member

Internet i połączenia do Polski MA BYĆ. To już standard.

#6 2014-12-10 21:06:32

teresik
Member

Witam wszystkich wieczorkiem.....dzisiaj sie przekonałam  że nie jest to tak różowo jeśli chodzi o warunk dla opiekunki.sad  .syn moich Dziadków uważa że płaci mi baaaardzo dużo 50euro na dzień  i nie zwróci mi za przejady ,nie ma u niego płatnych świąt,wolnych dni ...boooo  ja nie płace za; MIESZKANIE ,za wode ,gaz ,prąd,ogrzewaniejedzenie itd....myślałam że mnie trafi jasny szlak!sad !inaczej sie umawialiśmy miesiąc temu! wytrzymam jeszcze do 22.12  i jade do domu.jetem ich pierwszą opiekunką i tłumaczyłam  co opiekunce sie należy  i od poczatku to wiedział a dzisiaj dostał amnezji..szkoda gadac..............pozdrowionka

#7 2014-12-10 23:57:31

arielka
Member

jogi45 napisał:

Ja bez Internetu nie żyję, nie istnieję, niczego nie znajdę itd.
Zastanawiam się, czy warto odrzucić (ewentualną)lepszą ofertę, gdy nie będzie neta? Czy to bylłoby rozsądne?

#8 2014-12-11 00:54:26

amelia
Przyjaciel Forum

arielka napisał:

jogi45 napisał:

Zastanawiam się, czy warto odrzucić (ewentualną)lepszą ofertę, gdy nie będzie neta? Czy to bylłoby rozsądne?

Pytanie o internet jest w moim przypadku jednym z pierwszych pytań. Odpowiedź negatywna powoduje odrzucenie Stelli.

#9 2014-12-11 07:28:33

koralik
Member

amelia napisał:

arielka napisał:

jogi45 napisał:

Pytanie o internet jest w moim przypadku jednym z pierwszych pytań. Odpowiedź negatywna powoduje odrzucenie Stelli.

u mnie na obecnej stelli nie ma internetu, kupiłam sobie sama, zmienniczka nie potrzebuje i ta rodzina nigdy nie miała tutaj internetu, a dlaczego nie mam wziąć tej stelli, że nie ma internetu?
Byłam już na niej we wrześniu i w październiku, jest bardzo mało pracy, a pieniądze takie jak wszędzie, to wolę te 15e wydać na neta

#10 2014-12-11 07:38:50

matka najlepszego syna
Member
Od: PL/DE

Dla mnie internet też przestał byc decydujący!
W razie czego korzystam ze sticka (teraz też). Miło jak jest internet - ale jak brak - to nie ma tragedii.
Miejsca miałam zawsze dobre pod względem zakwaterowania. Do dyspozycji własne piętro, mieszkanko albo pokoik, własna łazienka. Zawsze tv w pokoju, często internet. Na miejsca z kiepskim zakwaterowaniem od razu się nie godzę - wolę poczekać na następną ofertę, niż cierpieć przez cały pobyt big_smile

#11 2014-12-11 08:18:17

kakadu
Member

Ja też nie pytam o internet.Nawet o telefon z tania taryfą na PL nie pytam.
Pracuje już od kilku lat i nauczyłam się jednego,że ci starzy ludzie często nie pojmują,że takie rozmowy telefoniczne nic ich nie kosztują,poza miesięczna opłata w wys.niecałych 5 e.Poza tym wiecznie spotykałam się z uwagami,że za długo rozmawiam,nawet jeśli te rozmowy trwały tylko 15 min.
Sticka kupiłam dawno temu,tak wiec internet mam "własny",jest skype-mozna rozmawiać nie blokując linii telefonicznej.
Zmieniając miejsce pracy bardzo koncentruje się na stanie podopiecznego,na zakresie obowiązków,a mniej na tym,czy jest internet.
I pytam,czy w nocy śpię we własnym pokoju,bo zdarzyło mi się,że owszem,miałam swój pokój,ale tylko dla przetrzymywania swoich rzeczy,a spać miałam w pokoju z podopieczną(pojechałam wtedy na zastępstwo i poprzedniczki tak właśnie robiły,żeby szyciej reagować na potrzeby podopiecznej!).

#12 2014-12-11 10:54:03

arielka
Member

matka najlepszego syna napisał:

Dla mnie internet też przestał byc decydujący!
W razie czego korzystam ze sticka (teraz też).

Sticka? tzn masz internet mobilny, w telefonie?
Ja korzystam z Internetu od 2005, wykorzystuję go na wiele sposobów i stał się nieodzowny. Ale myślę, że gdybym dostała b. dobrą ofertę i krótkoterminową, to może nie upierałabym się przy nim.

#13 2014-12-11 11:04:55

arielka
Member

Wymarzone zakwaterowanie dla opiekunki:

http://www.stern.de/kultur/humor/cartoons/galerie/cartoonshumorwitz-635863-062fcff150c5e441.html

Z jakiegoś powodu u mnie się nie otwiera sad
Szkoda, podobałoby się wam wink
Ale podam link:
http://www.stern.de/kultur/humor/cartoo … 5e441.html

Ostatnio edytowany przez arielka (2014-12-11 11:07:07)

#14 2014-12-13 15:14:10

Eugenia1
Member

Cześć Arielka. Sticki są do laptopów , notbuków. Też mam , wolę liczyć na siebie. A w ogóle to wszystko wożę swoje: ręczniki, kosmetyki, nawet suszarkę.

#15 2014-12-13 22:15:41

arielka
Member

Eugenia1 napisał:

Cześć Arielka. Sticki są do laptopów , notbuków. Też mam , wolę liczyć na siebie. A w ogóle to wszystko wożę swoje: ręczniki, kosmetyki, nawet suszarkę.

Ja tez zabieram masę rzeczy wyjeżdżając ( na wakacje), nie liczę na pensjonaty, bo są nieprzewidywalne...

#16 2014-12-14 10:30:10

kasia63
Member

Własna łazienka zdarzyła mi sie dopiero 2 xsad.Raz pojechałam bez ręczników bo zwykle sa wszedzie i musiałam sobie w KIK zakupić-teraz wożę na wszelki wypadek.Na sztelę gdzie miałabym spac w tym samym pokoju co PDP nigdy bym nie poejchała!!!TV nie potrzebuję-mam lapka,jak jest net to ok ,a jak nie ma mam sticka swojego.Gorzej z tanią linią-musze miec,choc po pracy w CH,gdzie taka linia nie funkcjonuje nauczyłam się miec własną komórkę ze szwajcarską albo jak to w D,niemiecka kartą.Całą "starszyznę plemienną" mam na domowych telefonach-rozmowy sa za grosze,bo płacę tylko za połączenie-29 centów/albo rappen/i gadam do oporu.Środki do dezynfekc jesli sa konieczne kupuję w ramach hausgeldu. Osobiste kosmetyki mam swoje i dokupuje tez za swoje.Suszarke biorę,bo jest albo nie ,miejsca duzo nie zajmuje:)Pościel zwykle jest 2-3 zmiany tylko dla opiekunek.Najważniejszy jest samodzielny ,własny pokój, dostęp do kuchni-czasem biore swój malutki czajnik na herbatkę bo bywa ,że kuchnia jest razem z sypialnia PDP.Tym razem zapomniałam o nim i mam kłopot bo do kuchni wchodze przez sypialnie PDP,lodówka tez jest u nich w pokoju-uciążliwe to trochę.Własna łązienka,jak nie ma to tez nie problem byle bez komentarzy ,że za duzo sie kapie-ja tak nie miałam,ale czyta sie o takich kłopotach.No i  ,zeby teraz w okresie zimowym w cieple siedziec-ostatnio czytałam o opiekunce co ma w pokoju 12 stopni bo PDP oszczedza i ciepło tylko u niej w pokoju i w kuchni.....masakra....

#17 2014-12-14 19:48:32

Dalia
Member

Tak sobie czytam, co tu piszecie i zaczęłam się zastanawiać jakie miałam jak do tej pory warunki, jak dla mnie wystarczy, że mam własny pokój, nie wyobrażam sobie spania z pdp - to chyba jakiś żart. Bywało, że miałam dwa pokoje do dyspozycji, albo własną toaletę. Telewizora nie potrzebuję, zresztą zazwyczaj jest w domu więcej niż jeden. Internet, tak to dla mnie bardzo ważne, ale jeśli go nie ma to kupuję. Pewnie, że lepiej jak jest, bo w UK zapłaciłam 15f za miesiąc. Raz miałam łazienkę, właściwie prysznic u podopiecznej, tzn. to była sypialnia z łazienką, i była druga łazienka, ale z wanną, a wiecie, że Anglicy mają te kretyńskie krany, jeden do zimnej, jeden do ciepłej - no nie ma jak się umyć, chyba, że robisz sobie wannę, ale na to czasu raczej nie ma w tej pracy. smile
Nigdy nie używam ręczników pdp, nie przesadzajmy przecież jest pralka można ręcznik wyprać, więc wystarczy, że weźmiemy jeden,  kosmetyki też mam swoje, pościel jest zawsze.
Fakt, że wy w Niemczech siedzicie dłużej niż my w UK, więc może dlatego nigdy nie pytam o warunki, bo zakładam, że pokój mam zawsze dla siebie i to mi wystarczy na 2 czy 3 tygodnie a potem i tak jadę dalej.

#18 2014-12-17 20:54:25

Ksenia
Member

Własną łazienke miałam dwa razy, dostęp do internetu tylko raz , zawsze kupowałam swój własny. Ręczniki brałam własne, teraz nie zabieram, przynajmniej mam mniejszy bagaż:) jeden raz zdarzyły mi sie kiepskie warunki łazienkowe i byłam bardzo zdziwiona że ..tak można. Zawsze oczekuję ze będę miała takie warunki jak w domu..czyli normalne. Dwa razy mi sie zdarzyło opiekowac sie psem podopiecznego , jednak ponownie sie nie zgodzę. pierwszy raz latem psa musiałam tylko rano wyprowadzac , kolejny raz az trzy razy dziennie, zima..itd.do tego kazano mi codziennie psa czesać:/, bardzo lubie psy ale czas dla siebie też mieć muszę. Co do zakupu kosmetyków z pieniędzy PDP to uważam że mydło, krem do rak i balsam należą do kosztów utrzymania.
Z oszczędnością niemców co do ogrzewania spotykam sie na każdym wyjeżdzie , jednak ja lubie temperature do spania 19 stopni a na dzień 23 st. oczywiscie przytakuje i przykrecam grzejniki a jak juz nikt nie widzi to rozkrecam smile no cóz lubie mieć tak jak w domu smile
Warto by jeszcze było wspomnieć o kwotach jakie dostawałam na zakupy. Jedna rodzina , mogłam kupowac co chciałam a dziadek i tak nie chciał paragonów za zakupy, miałam jeść to co ja lubię:)U tej rodziny byłam jeszcze raz. Kolejna , rozliczanie co do centa i ciagle że dużo jem sad szczupła jestem, wiec nie wiem czy to co jem to faktycznie dużo. kolejna rodzina , babcia uwazała że ona z dziadkiem jest na diecie to ja tez powinnam sad masakra schudłam przez miesiąc 4 kilo sad ( wyszła mi mała niedowaga) Kolejna rodzina , babcia nie była chetna do dawania kasy na zakupy ale jak juz dała to kupowałam co chciałam , oczywiście w granicach kasy jaka dostałam wink Kolejne miejsce to juz ostatnie- 50 euro na tydzien na dwie osoby + pies , który lubi smakołyki i dziadek, któremu trzeba kupic to co on lubi , czyli całkiem drogo , codziennie kawałek czekoladki oraz owoc + gazeta za 1,60 eu.przynajmniej raz na tydzień , gdzie dziadek gazety nie czyta , tylko przewraca strony bo kiepsko widzi sad na szczęście to tylko miesiąc. Ja osobiscie współczuje opiekunce która tu jest na stałe, niezle sie trzeba nakombinowac żeby z tego wyżyć. Rozumiem te wszystkie oszczedności ale ja będąc w domu nie musze tak oszczędzac jak tu i do tego po zakupy jeżdzę samochodem a nie chodze pieszo sad
Co do spania z podopieczna w pokoju, nie wchodzi to nawet w gre sad

Chciałabym zaznaczyc że wyjazdy jako opiekunka były dorywcze a na stałe pracowałam w kraju.

Ostatnio edytowany przez Ksenia (2014-12-17 21:10:29)

#19 2015-01-17 21:48:26

Igorio
New member

Witajcie,
jestem opiekunem 78-latka w Niemczech, pracuję tu zatrudniony przez polską firmę.
Od paru dni żona mojego podopiecznego zastanawia się nad obniżeniem swoich kosztów
ponieważ uznała że płacenie firmie 2400 euro/mies. podczas gdy mnie przypada z tego tylko 1100 euro
to po pierwsze dla niej zbyt dużo a po drugie - jest to zwyczajnie nieuczciwe wobec mnie. I ja się z tym zgadzam.
Zaproponowała więc założenie przeze mnie polskiej działalności gospodarczej a potem zatrudnienie się u niej prywatnie.
Pozbierałem już informacje na ten temat i widzę że nie jest to sprawa ani prosta ani szybka do załatwienia. Najbardziej kłopotliwe są oczywiście wymogi związane z A1.

Ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o co innego.
Otóż moja gospodyni zapytała mnie czy przy pracując u niej w ramach polskiej działalności gospodarczej i jednocześnie u niej mieszkając
muszę mieć lokum z oddzielnym wejściem i osobną łazienką i kuchnią ?
Nie wiem czemu o to spytała ale poprosiła bym zapytał o to na forum.
Czy ktoś może udzielić mi informacji w tej kwestii ?

Będę wdzięczny.

#20 2015-01-18 00:07:32

pfleger
Member

Igorio napisał:

Witajcie,
jestem opiekunem 78-latka w Niemczech, pracuję tu zatrudniony przez polską firmę.
Od paru dni żona mojego podopiecznego zastanawia się nad obniżeniem swoich kosztów
ponieważ uznała że płacenie firmie 2400 euro/mies. podczas gdy mnie przypada z tego tylko 1100 euro
to po pierwsze dla niej zbyt dużo a po drugie - jest to zwyczajnie nieuczciwe wobec mnie. I ja się z tym zgadzam.
Zaproponowała więc założenie przeze mnie polskiej działalności gospodarczej a potem zatrudnienie się u niej prywatnie.
Pozbierałem już informacje na ten temat i widzę że nie jest to sprawa ani prosta ani szybka do załatwienia. Najbardziej kłopotliwe są oczywiście wymogi związane z A1.

Otóż moja gospodyni zapytała mnie czy przy pracując u niej w ramach polskiej działalności gospodarczej i jednocześnie u niej mieszkając

Będę wdzięczny.

kto szuka ten znajdzie http://www.opiekunki-forum.pl/t241-pols … arcza.html

Dobra rada ,idz do radcy prawnego.Zapłacisz ale sie konkretnie dowiesz.Bo moze ci z brutto zostac mniej netto niz masz teraz.

Nigdy bym nie pomyslal ze Niemcy  to taki oszczędny  naród wink

#21 2015-01-18 09:14:22

Franciszka
Member

Z mojej wiedzy na ten temat wynika, że rodzina jest zobowiązana zapewnić Tobie nieodpłatnie umeblowany pokój do wyłącznej dyspozycji, zamykany na klucz i z oknem. Musisz mieć zagwarantowany w umowie również dostęp do wspólnej łazienki z wanną lub / oraz prysznicem, WC, o ile nie będzie możliwa osobna łazienka do Twojej wyłącznej dyspozycji. Można również w umowie umieścić zapis o dostępie do kuchni, ale on ma sens wtedy, kiedy Ty sam decydujesz się na własne wyżywienie. Korzystniej jest, jeśli wyżywienie jest zapewnione przez rodzinę, o ile zakwaterowanie i wyżywienie nie będzie uznane jako przychód. Przemyśl to sobie raz jeszcze, czy nie lepiej byłoby, żeby rodzina Ciebie zatrudniła lub może Arbeitsamt?

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/polka-o … nica/5d4d4

#22 2015-02-06 22:04:41

barbara.b
Member

moim zdaniem jej nie chodzi o to, że to w stosunku do ciebie niesprawiedliwe tylko ona wydaje za dużo kasy. jak by chciała sprawiedliwie dla ciebie to by cię zatrudniła na normalną umowę o pracę. każdy niemiec o tym wie i udaje wariata. jakie są mniejwięcej koszta już nie raz było tu podawane w linku, w którym jest również mowa o wysokości kieszonkowego na jedzenie jakie nam się należy. zaproponuj jej umowę o pracę. to jest jedyna opcja jaka jest sprawiedliwa webec opiekuna. masz pensję netto, składki od swojej niemieckiej pensji.... własna działalnośc to mim zdaniem gorsze niż praca dla firmy... oni tez muszą zarobić. pytanie, czy opłacają ci jakieś składki. uważaj. ja przy pierwszej babce zrezygnowałam z firmy a na koniec robiłam u tej rodziny na czarno...
oni się nie patrzą na ciebie tylko na swoją korzyść. jak cię zatrudnią na umowę o pracę to daj znać i wtedy uwierzę, że martwią się o ciebie a nie o siebie.

pfleger napisał:

Igorio napisał:

Witajcie,

Będę wdzięczny.

kto szuka ten znajdzie http://www.opiekunki-forum.pl/t241-pols … arcza.html

Dobra rada ,idz do radcy prawnego.Zapłacisz ale sie konkretnie dowiesz.Bo moze ci z brutto zostac mniej netto niz masz teraz.

Nigdy bym nie pomyslal ze Niemcy  to taki oszczędny  naród wink

Reklama