Bezpieczny wyjazd do pracy za granicę, np. do Niemiec

Czy wyjazd z polską agencją pośrednictwa pracy jest zawsze bezpieczny? Pomijam fakt znajomości języka języka niemieckiego, ponieważ poza sporadycznymi przypadkami, znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum komunikatywnym, moim zdaniem, decyduje w zasadniczy sposób o naszym poczuciu bezpieczeństwa...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2014-11-16 12:52:53

Franciszka
Member

Bezpieczny wyjazd do pracy za granicę, np. do Niemiec

Czy wyjazd z polską agencją pośrednictwa pracy jest zawsze bezpieczny? Pomijam fakt znajomości języka języka niemieckiego, ponieważ poza sporadycznymi przypadkami, znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum komunikatywnym, moim zdaniem, decyduje w zasadniczy sposób o naszym poczuciu bezpieczeństwa. Ponadto, dobra znajomość języka umożliwia nam skorzystanie z ofert niemieckich agencji pracy.

Prawidłowo przebiegający proces rekrutacji opiekunki czy opiekuna wygląda tak:
1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie agencji

2. Agencja kontaktuje się z nami telefonicznie (i/lub pocztą elektroniczną) i przesyła formularz szczegółowy do wypełnienia, przeprowadza wstępną rozmowę telefoniczną, może również wstępnie sprawdzić znajomość języka niemieckiego, następnie uzgadnia termin rozmowy kwalifikacyjnej

3. Rozmowa kwalifikacyjna jest najczęściej telefoniczna, czasem w siedzibie agencji, w naszym przypadku dotyczy: sprawdzenia poziomu znajomości języka, doświadczenia w opiece w kraju (np. opieka nad członkiem rodziny), czy za granicą, referencje, kursy związane z opieką, wolontariat, wiadomym jest, że jeżeli jedziemy po raz pierwszy mamy prawo nie posiadać żadnego doświadczenia, nie ma także obowiązku posiadania wykształcenia medycznego. Ważne są również predyspozycje do pracy w opiece nad osobą starszą takie jak: empatia, szacunek, cierpliwość, czy odwaga cywilna. Podczas rozmowy my również zadajemy pytania dot. obowiązków, praw opiekunki: zwrot kosztów podróży, czas wolny, własny pokój z zakluczeniem, wysokość wynagrodzenia w euro(!), ubezpieczenia itd.

4. Po pozytywnym przejściu powyższych etapów, agencja tworzy w swojej bazie nasz Profil opiekuna osób starszych.

5. Jeżeli zainteresowało nas konkretne ogłoszenie agencji, to wówczas ta oferta pracy powinna zostać nam przedstawiona lub agencja przedstawia nam informację (Fragebogen rodziny niemieckiej) o innym wolnym miejscu pracy w opiece. Za naszą akceptacją danej oferty pracy, agencja wysyła nasz profil i razem czekamy na decyzję rodziny. Rodzina może i ma prawo nas nie zaakceptować, tak jak i my nie akceptujemy każdej rodziny. Ostatecznie jednak to MY decydujemy,czy chcemy i jesteśmy w stanie zaopiekować się osobą starszą, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem + ubezpieczeniem.

6. Po wzajemnej akceptacji obu stron, przechodzimy do najważniejszego punktu przy podjęciu pracy: UMOWY Z AGENCJĄ, którą podpisujemy tylko i wyłącznie PRZED WYJAZDEM! Warto bardzo, bardzo dokładnie przeczytać umowę, sprawdzić, czy wszystkie zapisy
są dla nas zrozumiałe i ZGODNE Z NASZYMI OCZEKIWANIAMI oraz wcześniejszymi informacjami i wspólnymi ustaleniami z agencją.

#2 2014-11-16 13:06:42

Franciszka
Member

Re: Bezpieczny wyjazd do pracy za granicę, np. do Niemiec

Przydatne linki:

http://www.regiopraca.pl/portal/porady/ … aniepokoic

http://bezpiecznapraca.eu/niemcy

Niemieckie agencje pracy, które zostały przetestowane pod względem wiarygodności:

https://www.test.de/Pflege-zu-Hause-Ver … 1772650-0/

#3 2014-11-16 13:13:40

arielka
Member

Franciszka napisał:

Niemieckie agencje pracy, które zostały przetestowane pod względem wiarygodności:

https://www.test.de/Pflege-zu-Hause-Ver … 1772650-0/

Niestety test pochodzi z 2009;)

Natomiast reszta informacji, to jak zebrałaś to, co najważniejsze podczas podpisywania! umowy, świetne. Dzięki smile

Ostatnio edytowany przez arielka (2014-11-16 13:18:45)

#4 2014-11-16 18:35:58

Franciszka
Member

Zgadza się, w maju 2009 został przeprowadzony test usług agencji pośrednictwa. Można również znaleźć informacje w komentarzach, znajdujących się po lewej stronie w Inhalt pod numerem 5.Unser Rat :

https://www.test.de/Pflege-zu-Hause-Ver … 0-1772582/

#5 2014-11-19 08:16:49

Franciszka
Member

Obowiązki prawne firm delegujących Polki i Polaków do Niemiec:

http://www.finanzamt.pl/index.php?optio … Itemid=176

#6 2014-11-19 17:49:59

Franciszka
Member

NOWE INFORMACJE dla wyjeżdżających po 1 stycznia 2015 na temat płacy minimalnej w Niemczech:

http://www.pracaizycie.pl/artykuly/fina … -zmianach/

#7 2015-02-01 00:15:21

ahha
Member

Nie bardzo wiedzialam w ktorym watku umiescic moja prosbe i pytanie ale ten chyba bedzie ok? Dziewczyny czy ktoras z Was pracuje przez Niemiecka agencje ( bez zadnych powiazan z polskimi)? Mam pytanie na ktore nie moge znalezc  odpowiedzi. Niech sie ktoras odezwie na priv. bardzo prosze?I dziekuje oczywiscie smile

#8 2015-02-01 15:24:19

wodniczka6
Member

Mam pytanie....  jak niektóre osoby próbują wykorzystać opiekunki i to w tak bezczelny sposób dziś na portalu MY POLACY jest oferta pracy dla opiekunki do ........  dzwoniąc pani oferuje pracę ,wspaniałe warunki nie do odrzucenia ale jest jedno ale  wymienia swoje wynagrodzenie ,nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że pieniążki trzeba jej wysłać ,a dopiero potem ona prześle nam ofertę  ,proponując pani że oczywiście wynagrodzenie się jej należy ale dam jej po przepracowaniu tygodnia jak dostanę /tygodniówkę/  powiedziała że taki warunek nie wchodzi w grę i się rozłączyła czy któraś z was spotkała się z takim załatwianiem pracy czy istnieje możliwość że ta praca by była  i powinnam tej pani zaufać co sądzicie .......ja mam obawy.......

#9 2015-02-01 15:31:25

simona1961
Member

wodniczka6 napisał:

Mam pytanie....  jak niektóre osoby próbują wykorzystać opiekunki i to w tak bezczelny sposób dziś na portalu MY POLACY jest oferta pracy dla opiekunki do ........  dzwoniąc pani oferuje pracę ,wspaniałe warunki nie do odrzucenia ale jest jedno ale  wymienia swoje wynagrodzenie ,nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że pieniążki trzeba jej wysłać ,a dopiero potem ona prześle nam ofertę  ,proponując pani że oczywiście wynagrodzenie się jej należy ale dam jej po przepracowaniu tygodnia jak dostanę /tygodniówkę/  powiedziała że taki warunek nie wchodzi w grę i się rozłączyła czy któraś z was spotkała się z takim załatwianiem pracy czy istnieje możliwość że ta praca by była  i powinnam tej pani zaufać co sądzicie .......ja mam obawy.......

Tutaj masz odpowiedź, choć byc może to nie ta sama pani.
http://www.mypolacy.de/ogloszenia/rozne … 51731.html

#10 2015-02-01 16:49:45

wodniczka6
Member

widzę że nie ja jedna miałam ochotę na te prace ,dobrze że mamy to forum i możemy się ostrzegać przed takim właśnie osobami .......dzięki ......

#11 2015-02-01 17:06:13

Franciszka
Member

wodniczka6 napisał:

widzę że nie ja jedna miałam ochotę na te prace ,dobrze że mamy to forum i możemy się ostrzegać przed takim właśnie osobami .......dzięki ......

Wodniczka, jeśli chcesz korzystać z ogłoszeń na My Polacy, to dobrze by było, żebyś założyła tam konto. Często można sprawdzić profil ogłoszeniodawcy i przeczytać m.in. wpisy innych osób. W profilu osoby, która jest oszustką są zamieszczone negatywne opinie, właśnie o tym, że bezprawnie pobiera haracz.

#12 2015-02-01 18:21:52

wodniczka6
Member

Dzięki za podpowiedz ,właśnie sprawdziłam ,same negatywy ale się nie poddaje w końcu  znajdę kogoś na kogo można liczyć...,nie można mierzyć wszystkich jedną miarką  są i uczciwe  osoby ,które uczciwie podchodzą do sprawy .....oby takich była większość .....pozdrawiam.....

Reklama