Jak wygląda dom starców / dom opieki w Polsce

Kiedyś pracowałam rok w domu starców. Było tam na prawdę komfortowo dla podopiecznych więc napiszę wam jak to tam wygląda od środka. Może komuś w Polsce pomoże jak ma chorą starszą osobę...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2012-08-23 14:42:54

elizka54
Member

Jak wygląda dom starców / dom opieki w Polsce

Kiedyś pracowałam rok w domu starców. Było tam na prawdę komfortowo dla podopiecznych więc napiszę wam jak to tam wygląda od środka. Może komuś w Polsce pomoże jak ma chorą starszą osobę. W domu opieki na ogół możecie pokój kupić albo wynająć co jest bardziej popularne. Plusy są takie że jest opieka non stop, lekarz pielęgniarka. W tych takich nowoczesnych bardziej gdzie właśnie pracowałam to było tak, że doki podopieczny był na chodzie to sobie sam mógł w kuchni gotować swoje potrawy, jeśli chciał np śniadanko, kolacje, Obiady już były odgórnie. Ale jak ktoś chciał te 2 posiłki mógł sobie robić tak jak lubił sam. Tak samo z higieną, dopóki ktoś mógł - dbał sam o siebie. Często był jakiś wyjazd/ wycieczka dla tych co chcieli i mogli, przychodzili też rożni wolontariusze, raz w tygodniu były wieczorki taneczne. NA prawdę dobrze to było tam zorganizowane. Chetnie wysłucham opinii innych osób na ten temat. Piszcie o sowich doświadczeniach z domami opieki w Polsce

#2 2012-10-24 09:57:20

piona777
New member

Re: Jak wygląda dom starców / dom opieki w Polsce

Znajoma oddała mamę do domu opieki, bo juz nie dawała rady się nią opiekować. Na początku pracowała w Polsce, ale później musiała zrezygnować z pracy. Do tego trójka dzieci, mąż stracił pracę. Postanowiła wyjechac za granicę i zarobić na rodzinę. Jej mąż złapał jakąś dorywczą pracę, a mama nie mial się za bardzo kto zając. Kombinowali trochę, bo ciezko było to pogodzić, ale dom opieki nie był wcale taki zły. Widomo, że cudów tam nie było, ale podobno przyzwoicie. Przychodzili rehabilitanci, czasami też wolontariusze, żeby spędzić trochę czasu z chorymi. No i są na pewno teraz trochę odciążeni. Jezdza do niej czasami w odwiedziny. Ta znajoma miała na początku wyrzuty, że oddała mamę pod opiekę, ale przeszło jej, bo wie, żeby była to najlepsza decyzja.

#3 2012-11-12 12:01:51

Littia
New member

Domy Pomocy Społecznej poznałam dwa, miałam tam praktyki. Jeden porzyzwoicie zorganizowany, za to z atmosferą jak w przysłowiowej umieralni, szaro, smutno, ponuro... zresztą większośc podopiecznych (fakt, ze opieka terminalna) żyła tam 2-3 lata max, drugi miał atmosferę jak w domu, byli tam sprawniejsi ludzie, administracja za to w  totalnym chaosie. Pogubione dokumenty itd. Jednak takiej placówki nei polecam nikomu!!!

#4 2012-11-12 12:05:12

natanka
New member

Właśnie, problem w tym, że czasami choćby się nie chciało oddać ojca czy matki do Domu Opieki to niestety trzeba. Często nie ma się kto taką osoba zająć, jest praca, dzieci, obowiązki, często też do pracy wyjeżdża się za granicę. Opiekowac mozna się ale tez do czasu, bo gdy bliski jest całkiem niesprawny, to potrzeba fachowej pomocy. Żadna z nas też nie wie co nas w przyszłosci czeka. Może i my wylądujemy kiedys w domu starców. Nie jest to przyjemny temat i ja nigdy nawet o tym z córką nie rozmawiałam, czy oddałaby mnie do Domu Opieki. Wiem, że pracuje, jej mąż też, maja dopiero jedno małe dziecko, planują jeszcze dwójkę, a kto wie czy nie więcej. Kto w takim razie będzie w stanie się mną zająć? Aż boję się ją zapytać o to. Pewnie by mi powiedziała, że absolutnie by sie na to nie zgodziła, ale w rzeczywistości sama nie wie, "co by było gdyby...". Orientujecie się jaki jest w ogóle koszt pobytu w domu opieki? Chodzi mi o publiczne i prywatne placówki, żeby w ogóle się zorientować ja to wygląda cenowo.

#5 2013-03-22 10:45:26

alicja1973
Member

Hej!
Miło czytać że w Polsce są Domy Starców na dobrym poziomie,
bo ja miałam praktyki w jednym z tych domów dla Seniorów ,
To tam przeżyłam traume , kurs skończyłam . Mogłabym pisać , pisać dużo o bardzo złych warunkach i traktowaniu , ale nie mam siły.
Napisze tylko że tym domem rządził  Kościół.
Pozdrawiam

#6 2013-03-22 11:21:23

kasia63
Member

natanka napisał:

Właśnie, problem w tym, że czasami choćby się nie chciało oddać ojca czy matki do Domu Opieki to niestety trzeba. Często nie ma się kto taką osoba zająć, jest praca, dzieci, obowiązki, często też do pracy wyjeżdża się za granicę. Opiekowac mozna się ale tez do czasu, bo gdy bliski jest całkiem niesprawny, to potrzeba fachowej pomocy. Żadna z nas też nie wie co nas w przyszłosci czeka. Może i my wylądujemy kiedys w domu starców. Nie jest to przyjemny temat i ja nigdy nawet o tym z córką nie rozmawiałam, czy oddałaby mnie do Domu Opieki. Wiem, że pracuje, jej mąż też, maja dopiero jedno małe dziecko, planują jeszcze dwójkę, a kto wie czy nie więcej. Kto w takim razie będzie w stanie się mną zająć? Aż boję się ją zapytać o to. Pewnie by mi powiedziała, że absolutnie by sie na to nie zgodziła, ale w rzeczywistości sama nie wie, "co by było gdyby...". Orientujecie się jaki jest w ogóle koszt pobytu w domu opieki? Chodzi mi o publiczne i prywatne placówki, żeby w ogóle się zorientować ja to wygląda cenowo.

A ja wlaśnie już dawno moim dzieciom powiedziałam ,z egdyby zaszla taka sytuacja ,ze bede niedołęzna i nie daj boże dementywna to bez żadnych skrupółów maja mnie do DS oddać bo opieka nad taka osoba ,kiedy sie pracuje i są małe dzieci jest bardzo cięzka ,czasem niemożliwa-sam sie człowiek wykańcza!Wiem cos o tym bo sie osoba z AL opiekowałam,dzieci były moje  w wieku szkolnym,pracowalam,jeden wielki koszmar dla wszystkich!!!!
Jakie sa na dzis koszta opieki w polskim DS nie wiem,ale z 10lat temu byłam we Wrocławiu w takim domu prywatnym ,sponsorowanym przez belgijska polonię,kto zna, to na Księzu Małym -full wypas i opieka rewelacyjna.
Ale w pańsrtwowych to kazdy wie jak jest a i dostac sie jest problem bo sie czeka miesiacami az sie miejsce zwolni,tzn az ktos umrze.

#7 2013-03-22 17:21:15

ANTONIA***
Member

Lubię podróże: różne - pociągiem, rowerem, a najbardziej pieszo. W Niemczech jest bardzo popularna droga św. Jakuba: wnuczek jednej z moich babci wybrał się na nią pieszo.  Rozpoczął we Francji, skończył w Hiszpanii ( około 800 km ), nie było go 5 tygodni. Z racji mojego wieku i funduszy, postanowiłam odbyć część szlaku jakubowego w Polsce. Zaczęłam od Głogowa i po paru dniach znalazłam się w okolicy Nowogrodźca. Tam musiałam około godziny czekać na autobus do Lubania , bo tam miałam zarezerwowany nocleg. Zaczęłam "zwiedzać" miasteczko i nogi mnie poniosły do tamtejszego domu opieki społecznej.
Z zewnątrz, nie powiem - ładny, chociaż bardzo zaniedbany budynek. Podobno kiedyś był tam klasztor.
Na zewnątrz siedzieli ludzie. I niby dobrze, ale jak się podnieśli, to trzymali w ręku woreczki z moczem, wiecie, te od cewnika. Było lato i gorąco. Woreczki niektóre były pełne, więc jedna z pań opróżniła sobie swój sama. Higienicznie, nie ? Jedna ze staruszek miała kłopot z chodzeniem, więc wykorzystałam jej niemoc i zaproponowałam, że podprowadzę ją do pokoju. Było szaro i ponuro w tym domu, i masa schodów. Zerknęłam do jednego z pomieszczeń, leżały tam cztery osoby. Trudności lokalowe, zapewne.
Na korytarzu siedziały dwie panie: jedna w wózku inwalidzkim, druga wciśnięta w fotel - obie mocno spały.
W takim domu nie chciałabym ani, żyć, ani umierać. I jeszcze jedno: chociaż było lato, był okropny przeciąg, bo wszystko było pootwierane. Podobno najlepszy sposób na pozbycie się pacjenta w starszym wieku - jest zapalenie płuc. Dla mnie była to ostatnia stacja... Moja dalsza wędrówka była nieco przyćmiona tym obrazem.

#8 2013-05-05 11:55:56

marcelinka
Member
Od: gdzieś na świecie :)

U nas w miescie w DPS jest roznie...
Opieka nad pacjentem - nie powiem - na dobrym poziomie, praca ciezka, bo obszkoczyc 70 pacjentow lezacych 2-3 razy na zmiane, czyli przewijanie, karmienie i mycie to troche wysilku bylo. Ale kazdy opiekun traktowal danego pacjenta bardzo indywidualnie i to mi sie podobalo, a nie jak przedmiot na zasadzie - im szybciej sie obrobimy z pacjetnem tym wiecej odpoczynku bedzie. Ja do tej pracy podchodze z pasja - zawsze staralam sie byc na zmianie z takim jednym opiekunem - marcinem, bo w dwojke nam sie bardzo dobrze pracowalo smile Dogadywalismy sie i pielegnacja osoby lezacej szla nam w miare szybko smile Co mnie dobijalo to to, ze jak byly posilki, to dosc szybko opiekunowie karmili podopiecznych, ja jakos tak nie umialam, ale po kilku miesiacach praktyk troche sie wyrobilam - ale opiekunom sie nie dziwie - bo wszyscy podopieczni chcieli zjesc cieply posilek a jak napisalam wczesniej bylo 70 podopiecznych. na rannej zmianie bylo od 3 do 5 opiekunow, plus praktykanci i stazysci, wiec szlo wszystko sprawniej, najgorzej bylo popoludniu 3 opiekunow na zmianie, czasami jakis praktykant.
Co mnie dobijalo najbardziej - to fakt, ze zmiana obgadywala zmiane to byl koszmar. Na poczatku bardzo to przezywalam, pozniej sie tym nie przejmowalam i nie wlaczalam sie w dyskusje.
Co do zmian nocnych - to byla chyba najprzyjemniejsza zmiana, raz tylko ok 1 chodzilo sie po pokojach i sprawdzalo czy wszyscy spali, niektorym osobom zmienialismy pozycje (np. takiej pani ze stwardnieniem rozsianym) i to bylo wszystko.
Jeszcze ciekawe bylo to, ze jak skonczylismy pielegnacje chorych, to dana zmiana poznejszej zmianie przygotowywala wszystko co potrzebne do pielegnacji np. nowe podklady, rekawiczki dla opiekunow, nowe posciele, myjki, pampersy itp.
Popoludniowa zmiana chodzila do pralni i pozniej rozwozila wyprane rzeczy do pokojow podopiecznych. Nastepnie ok. 14.30 chodzilo sie po pokojach (lub dzwonilo do osob bardziej sprawnych) z pytaniem co sobie zycza na nastepny dzien na posilki - zawsze byly 3 opcje.
Ogiolnie praca w dps bardzo mi sie podobala wink

#9 2013-05-13 08:15:22

Maria_Magdalena74
New member

Mieliśmy niemałą zagwostkę, kiedy okazało się, że mama będzie potrzebowała całodobowej opieki, tym bardziej, że słyszałam, że DS dzieją się straszne rzeczy. Dużo rozmawialiśmy ze znajomymi i w końcu dotarliśmy do kobiety, która pracuje w Geriamedzie w Baranówce. Daliśmy się jej przekonać i jesteśmy zadowoleni. A co najważniejsze - mama też jest. Warunki mieszkaniowe są super, opieka też, a co najważniejsze poziom terapii jest na wysokim poziomie. Mama nie ma nam tego bynajmniej za złe. Wszyscy musimy jakoś żyć, a tam przynajmniej ma towarzystwo cały czas, a nie czeka w domu sama pół dnia, aż ktoś wróci z pracy.

#10 2013-05-13 09:25:41

ANTONIA***
Member

A wiesz, Mario Magdaleno,

swojego czasu okrutnie swędziały mnie palce i miałam ochotę założyć wątek:
- Czy chciałybyście swoich rodziców oddać do domu opieki lub samej tam kiedyś "wylądować ...
Temat - rzeka.
Moi rodzice nie żyją, czyli problem z głowy. Ale ja, chętnie. Kiedyś już to nadmieniłam w którymś z moich wpisów. Jeżeli w Polsce ludzie zaczną pracować , tak jak w NIemczech ( do 65-67 roku życia ), to kto się mną zajmie ? Starość , oprócz tego, że bywa bardzo nieatrakcyjna, może być ( nie musi, ale to wie...) bardzo chora i bardzo uciążliwa dla rodziny. Czyli policzmy: mama zaczyna "fiksować" w wieku 75 lat, a córka/syn/synowa są jeszcze "produkcyjni". Mamy trzy wyjścia:
- przestajemy pracować i zajmujemy się chorą/chorym
- najmujemy opiekunkę do domu ( wzorem Niemców)
- oddajemy do domu opieki /domu seniora
I jeszcze jeden aspekt: może być o choroba, która nas przerośnie; może to być sytuacja, która zacznie nam komplikować życie rodzinne/ małżeńskie.
Jedna moja znajoma powiedziała kiedyś, że od miłości do nienawiści dzieli nas jeden krok. Interpretujcie sobie to jak chcecie...

Kiedy mnie stuknie 65 wpiszę się na listę oczekujących na miejsce w domu seniora w Bydgoszczy. Okolice Starego Fordonu.

#11 2013-05-13 10:30:08

swistak
Member

ANTONIA*** napisał:

Kiedy mnie stuknie 65 wpiszę się na listę oczekujących na miejsce w domu seniora w Bydgoszczy. Okolice Starego Fordonu.

to dobry pomysl ale pomyśl ile ludzi tak mysli jak ty...domow starcow nie przybywa a starzejacych potzrebujacych opieki  z miesiaca na miesiac
oczekiwania sa wieloletnie liczysz na "szybka rotacje?" 

Noiestety nasze panstwo nie mysli o starych samotnych osobach tworza sie jak grzyby po deszczy prywatne pensjonaty ale kogo na to bedzie stac?
a opiekunka dochodzaca?--chyba tylko to zostanie i to na niektore godziny jesli oczywiscie nasza opieka spoleczna  bedzie dofinansowywac ten temat

oj starość sie nie udala P.Bogu.....a niestety wszystko przed nami     :-((((

#12 2013-05-13 11:33:17

kasia63
Member

Z tymi prywatnymi to juz nie jest tak łatwo założyć-trzeba spęłnić mnóstwo warunków różnistych-sama swego czasu się nad takim pensjonatem zastanawiałam i zrezygnowałam póki co.Pozmienialy sie przepisy i zanim bym przebrneła przez nasza kochana biurokracje to lata by minęły:)
Dostać sie do państwowego jest bbb trudno bo ich mało  a i warunki tam delikatnie mówiąc nienajlepsze.Prywatne z kolei albo za drogie albo zatrudniaja do opieki "z ulicy",bez doswiadczenia i referencji i zwyczajnie strach seniora tam umieścić.Są jeszcze kościelne ale tam się dostać to chyba trzeba miec u papieża chody!Koleżanka szuka właśnie -mama ma AL b zaawansowanego i dziewczyna juz nie daje rady z opieką,sama jest,pracuje i jak wraca z pracy to nigdy nie wie co tym razem....Opiekunki,jakie próbowała zatrudniać uciekały po 2-3 dniach.Wniosek o DPS złozyła  3 lata temu...............Co tu komentować....................

#13 2013-05-13 20:23:45

ST
Member

Niestety.... wszystko zaczyna się duuuuuużo wcześniej i wynika z opłakanej sytuacji większości Polaków ! sad    Z JEDNEJ strony ubogie Państwo nie zapewniające niezbędnego nawet minimum dla swoich obywateli w wieku po-produkcyjnym, a z DRUGIEJ ubodzy obywatele, których nie stać na opłacanie sobie Polis inwestycyjno-ubezpieczeniowych....  A jak już się ktoś "bogatszy" nawinie, kogo stać na 150-250zł/mc na Polise, to znowu górę bierze "polska mentalność" i Agenta Ubezpieczeniowego przepędza się na 4 wiatry.... sad

#14 2013-07-27 13:38:38

iza46
Member

ze strony  http://www.pflege24senioren.de/ " Für Ihren sofortigen Überblick die für Sie wichtigen Daten auf der ersten Seite:

Monatliche Heimkosten in Polen 1.098,22 € bis 1.158,32 € minus Pflegegeld

Auch die umfangreichen Leistungen sind mustergültig:

Pflegerische Betreuung rund um die Uhr
    Unterstützung durch deutschsprachiges, qualifiziertes Personal in allen Angelegeneiten
    wöchentliche ärztliche Visite und auch nach Bedarf
    Individuelles Programm der Pflege in Abhängigkeit der Gesundheit des Bewohners
    Dauer- sowie Kurzzeitaufenthalte
    Organisation von Feierlichkeiten
    volle Verpflegung in Form von fünf Voll-Mahlzeiten täglich mit Rücksicht auf individuelle Diät
    Auf Wunsch seelsorgerische Besuche
    Maniküre, Pediküre, Frisör Dienstleistung

Anwendungen nach der Heilmedizin

Schröpfen und Schröpfmassagen
    Aromatherapie     
    Moorpackungen
    Akupunktur
    Klassische Massagen
    Reflexzonen Massagen

Nach Abzug von Pflegegeld ergibt sich für Sie folgende Berechnung

1.098,22 €

minus 235 €
Pflegegeld für Pflegestufe I

verbleibt eine Zahllast von
monatlich 863,22 €
1.098,22 €

minus 440 €
Pflegegeld für Pflegestufe II

monatlich 658,22 €
1.098,22 €

minus 700 €
Pflegegeld für Pflegestufe III

monatlich 398,22 €

24-Std häusliche Betreuung  /CO WY NA TO?.

#15 2014-11-22 12:04:52

iza46
Member

#16 2014-11-22 13:48:07

koralik
Member

reportaż  reportażem
ale ja myślę, że nie wszyscy Niemcy będą wysyłać swoich rodziców do Polski, owszem nie jest on drogi, w porównaniu z niemieckim,
trzeba też znaleźć personel w niemieckim języku,
a praca dla polaków będzie może minimalnie wyższa niż najniższa krajowa, dla tych oczywiście znających język
a zresztą tych ludzi do opieki jest masa, tak ja myślę,

#17 2014-11-22 14:26:14

squonk
Member

koralik napisał:

reportaż  reportażem
ale ja myślę, że nie wszyscy Niemcy będą wysyłać swoich rodziców do Polski, owszem nie jest on drogi, w porównaniu z niemieckim,
trzeba też znaleźć personel w niemieckim języku,
a praca dla polaków będzie może minimalnie wyższa niż najniższa krajowa, dla tych oczywiście znających język
a zresztą tych ludzi do opieki jest masa, tak ja myślę,

No pewnie, że nie, ale pomysł na prywatny dom całkiem niezły.

A co do tematu, to domy bywają różne. Tego w którym ja pracowałam nie poleciłabym nikomu, ani potencjalnym podopiecznym, ani szukającym pracy. Był to DPS miejski, przerobiony w dawnego domu emerytowanego nauczyciela. Kiedyś rzeczywiście mieszkali tam w większości sprawni ludzie, ale z czasem przybywało leżących, z Alzheimerem, odleżynami, przykurczami. Pokoje zupełnie nie dostosowane do potrzeb niesprawnych osób, ciasne. Mieszkańcy dobierani jak na loterii np osoba całkiem sprawna z drugą z Alzheimerem - takie osoby się nie dogadają.
Na 70 podopiecznych przypadała jedna pielęgniarka i jedna opiekunka na 12-godzinnej zmianie. W praktyce ledwo wystarczało czasu na zajęcie się potrzebami fizycznymi mieszkańców, nie było mowy o spacerach, czy zapewnieniu im innej aktywności. Dwa razy w tygodniu pseudo rehabilitacja dla podopiecznych, których rodziny sobie to wywalczyły - psedo, bo polegała na wyciągnięciu babci z łóżka i przeciągnięciu jej przez korytarz w tę i nazad, często boso i np bez spodni, bo kiedy rehabilitant przyszedł, to pdp sobie akurat je ściągnęła, a on przecież nie będzie ubierał, bo to nie jego obowiązek.
Pracownice socjalne w liczbie 6 sztuk zajmowały się rzadkimi odwiedzinami po pokojach, ale generalnie trzymały się od pdp jak najdalej, głównie przesiadując w administracyjnej części budynku.

Nie było mowy o indywidualnym podejściu do podopiecznych, na wszystko był odpowiedni czas i miejsce. Na przykład niesamodzielni pdp byli budzeni i przebierani często o 5 rano podczas obchodu i potem siedzieli w wózku 3 godziny czekając na śniadanie o 8 - gdybyśmy poszły na poranny obchód później, to po prostu byśmy się nie wyrobiły.

Z historii innych DPSów, które słyszałam od koleżanek:
-brak rękawiczek, personel musi sobie je sam kupować, a i nawet wtedy bywa posądzany o kradzież tych z pracy
-zakaz siedzenia nawet podczas karmienia pdp
-rozliczanie pracownika z czasu, jaki spędził w pokoju podopiecznego, co tam robił i czemu tak długo (rejestrowane dzięki monitoringowi na korytarzach)
-brak wyciągów do dźwigania i innych potrzebnych sprzętów

Niedawno zaczęłam pracę w niemieckim domu opieki i przez pierwszych kilka dni chodziłam z oczami otwartymi ze zdumienia, jak bardzo inaczej może to być zorganizowane.

#18 2014-11-22 14:47:40

wampirek
Member
Od: slaskie

Po przeczytaniu wypowiedzi u góry,kontrast niesamowity-strach wysłać kogoś z rodz. do ,,naszych,, domów opieki...

#19 2014-11-22 17:02:37

squonk
Member

wampirek napisał:

Po przeczytaniu wypowiedzi u góry,kontrast niesamowity-strach wysłać kogoś z rodz. do ,,naszych,, domów opieki...

Na pewno są domy, gdzie to jest lepiej zorganizowane. Na przykład koleżanka, która była rozliczana w swoim DPSie z czasu spędzonego w pokoju pdp mówiła, że generalnie mieszkańcy byli zadbani itd, ale warunki dla personelu były trudne m.in. kierownik twierdził, że na 12 h pracy przysługuje kwadrans przerwy, a na argument o tym, że Kodeks Pracy jasno określa, że jest to pół godziny odparł, że wg wewnętrznych regulacji DPSu 15 minut i koniec. Więc co z tego, że pdp zadbani, jak personel wykończony, co prędzej czy później skutkuje wypaleniem zawodowym i kombinowaniem, jak by tu pracować, żeby się nie wykończyć.

Myślę też, że charakterystyczne jest to, że dopóki pdp jest w miarę sprawny, to jeszcze jest w miarę dobrze. To co jest napisane w pierwszym poście to dla mnie trochę absurd, bo wiadomo, że nikt nie będzie mył osoby, która sama jest w stanie to zrobić, ani zmuszał do jedzenia w stołówce, skoro woli sobie sama coś ugotować w kuchence. W moim byłym DPSie też były wycieczki do biblioteki, do groty solnej, oglądanie filmów - dla garstki osób sprawnych fizycznie i umysłowo. A co w momencie kiedy przestaje się być taką osobą? Ano tragedia. Człowiek dostaje pampersa i ląduje w łóżku. Dwa razy na dobę mu się tego pampersa zmieni (no chyba, że ktoś z rodziny dokupi więcej, to wtedy częściej), czasem zajrzy opiekunka i przyniesie pranie, ale zaraz ucieka, bo ma do obskoczenia dwa piętra, ktoś wniesie śniadanie, obiad, kolację, wejdzie na chwilę napoić. I nic ponadto. Taki pdp przeważnie już z tego łóżka nie wychodzi, bo nie ma rehabilitacji, nie ma pionizowania, więc jak mu się ma polepszyć? Do tego dołącza się depresja, bo jak w nią nie popaść, jak jest się przykutym do łóżka w czterech ścianach i pozostawionym samemu sobie (poza zaspokojeniem tych podstawowych potrzeb).
Takie spisywanie pdp na straty było dla mnie najgorsze w pracy w Polsce. O dziwo były osoby przykute do łóżek, które zachowywały pogodę ducha. Jakim cudem - nie wiem, ja bym chyba tego nie zniosła.

I na koniec takie dwa przykłady:
DPS: podopieczna z pampersem, leżąca, ale z pomocą potrafi stanąć. Rodzina przyniosła krzesło toaletowe i wyegzekwowała, że pani będzie na nie wysadzana, żeby nie sikać cały w pampersa. Pani nie umie się z tym pampersem pogodzić i mniej więcej 3 razy dziennie woła, żeby ktoś ją wysadził. Podczas jednego z takich wołań wkurzona pielęgniarka mówi, że jak pdp nie przestanie krzyczeć, to ona tam pójdzie i poda jej haloperidol, żeby się uspokoiła. Lepiej więc samemu się zdenerwować, odmierzyć kropelki, wmusić je w pdp i zostawić ją roztrzęsioną niż po prostu pójść i ją wysadzić na to krzesło, co zajmie tyle samo czasu co podanie jej psychotropów.

Heim: pani z demencją, co jakiś czas przeżywa wydarzenia z przeszłości. Tym razem akurat czeka na paczkę od kogoś tam. Chodzi za personelem i pyta, co z jej paczką, czy już przyszła itd. Opiekun bierze pusty karton z magazynu, okleja taśmą i mówi, że paczka już jest. Pani spaceruje jakieś 2 godziny z tym kartonem i cieszy się jak dziecko, zastanawiając się, co tam w środku może być.

#20 2014-11-22 19:44:54

Franciszka
Member

iza46 napisał:

http://www.youtube.com/watch?v=ma8z1ynS0oY  poogladajcie reportaz

http://www.seniorenresidenz.pl/die-resi … enansicht/

#21 2014-11-22 19:57:02

Yagga66
Member

U nas podejście do człowieka jest jeszcze post PRL-owskie. Człowiek się nie liczył, jego emocje, potrzeby. Pamiętam z dzieciństwa bezwzględnośc dentystów, lekarzy, pielęgniarek. I to zostało, przeciez wiele opiekunek to osoby urodzone w latach 60-70, dzieci komuny. A nawet młodzi ludzie sa wychowani przez post-komunistycznych rodzicow więc też dźwigają to brzemię.
Do tego dochodziu wynagrodzenie, gdyby opiekunka w DPS miała pensję 4tys netto, podwyżki i premie za dobrą pracę, gdyby ich tam było 1-2 na 5-10 pdp, to założę się, że atmosfera byłaby o niebo inna...

#22 2014-11-22 20:13:05

koralik
Member

squonk napisał:

Niedawno zaczęłam pracę w niemieckim domu opieki i przez pierwszych kilka dni chodziłam z oczami otwartymi ze zdumienia, jak bardzo inaczej może to być zorganizowane.

a no właśnie, ja być może (jeszcze nie wiem) będę się starała o pracę w takim właśnie domu, ale jako personel pomocniczy, jeżeli tam pracujesz, może już wiesz co się robi w takim domu, jak wygląda praca?
Jak byś mogła uchylić rąbka tajemnicy.....co?
będę wdzięczna, dzięki smile

#23 2014-11-22 20:53:27

squonk
Member

Yagga66 napisał:

U nas podejście do człowieka jest jeszcze post PRL-owskie. Człowiek się nie liczył, jego emocje, potrzeby. Pamiętam z dzieciństwa bezwzględnośc dentystów, lekarzy, pielęgniarek. I to zostało, przeciez wiele opiekunek to osoby urodzone w latach 60-70, dzieci komuny. A nawet młodzi ludzie sa wychowani przez post-komunistycznych rodzicow więc też dźwigają to brzemię.
Do tego dochodziu wynagrodzenie, gdyby opiekunka w DPS miała pensję 4tys netto, podwyżki i premie za dobrą pracę, gdyby ich tam było 1-2 na 5-10 pdp, to założę się, że atmosfera byłaby o niebo inna...

4 tysiące to jakaś cudowna bajka by była, ale nawet niechby to było 2 tysiące netto. Ja pracowałam za minimalną + dodatek za nocki ok 200 zł.
Główny powód takiego stanu rzeczy to rzeczywiście brak rąk do pracy. Jak w tym samym czasie jeden pdp krzyczy na korytarzu, że musi do łazienki bo ma biegunkę, drugi chce, żeby go zaprowadzić do pokoju, bo się zgubił, trzeci dzwoni dzwonkiem, bo też coś chce, opiekunka musi za chwilę rozwieźć picie po pokojach, a pielęgniarka jej w niczym nie pomoże, bo musi na szybko rozdzielić leki "na teraz", to nie ma szans, żeby to funkcjonowało.

Ostatnio edytowany przez squonk (2014-11-22 21:42:58)

#24 2014-11-22 20:58:24

squonk
Member

koralik napisał:

a no właśnie, ja być może (jeszcze nie wiem) będę się starała o pracę w takim właśnie domu, ale jako personel pomocniczy, jeżeli tam pracujesz, może już wiesz co się robi w takim domu, jak wygląda praca?
Jak byś mogła uchylić rąbka tajemnicy.....co?
będę wdzięczna, dzięki smile

Wyjechałam przez agencję i te moje porównania to są takie spostrzeżenia na świeżo, bo pracuję pierwszy miesiąc jako Pflegehelferin. Na razie czekam na pierwszą wypłatę - to chyba najistotniejsza część tego wszystkiego, więc jak  już ją dostanę, to będę mogła coś więcej sensownego napisać smile

#25 2014-11-23 06:45:26

Franciszka
Member

Poniżej artykuł na ten temat z listopada ubiegłego roku. Jak widać, nie tylko w Polsce spędzają Niemcy ostatnie lata swojego życia, wyprzedza nas Hiszpania i Tajlandia. Interesujący jest fakt, że jedną z takich firm, która poszukuje miejsc dla dzieci schorowanych rodziców jest firma założona przez trzech przedsiębiorców, działających od lat w branży opiekuńczej!

http://wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title … omosc.html

#26 2015-05-13 12:35:25

urszula47
Member

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/prywatne- … 41916.html    szkoda,ze w umowach miedzy agencja a zleceniobiorca umowy sa skonstruowane zupelnie inaczej .

#27 2015-05-25 18:05:44

kryspinka
Member

Witam ja mam takie nietypowe pytanie .dostałam propozycje z firmy działającej w niemczech pracy i szkoły 3 letniej ale teraz mam takie pytanie czy mnie sie to będzie opłacało po szkole wynając mieszkanie samemu sie utrzymać kupic auto itd ile mi zostanie z wypłaty na czysto czy lepiej dac sobie spokój i dalej pracowac jako opiekunka i miec zapewnione wszystkie te rzeczy.nie mam pojęcia ile zarabiają teraz w pflegedienście i ile w domach starców i jaki to jest wymiar godzin .jak ktos coś  wie to poprosze o wypowiedz dzieki

Ostatnio edytowany przez kryspinka (2015-05-25 18:06:26)

#28 2015-05-25 19:40:42

squonk
Member

kryspinka napisał:

Witam ja mam takie nietypowe pytanie .dostałam propozycje z firmy działającej w niemczech pracy i szkoły 3 letniej ale teraz mam takie pytanie czy mnie sie to będzie opłacało po szkole wynając mieszkanie samemu sie utrzymać kupic auto itd ile mi zostanie z wypłaty na czysto czy lepiej dac sobie spokój i dalej pracowac jako opiekunka i miec zapewnione wszystkie te rzeczy.nie mam pojęcia ile zarabiają teraz w pflegedienście i ile w domach starców i jaki to jest wymiar godzin .jak ktos coś  wie to poprosze o wypowiedz dzieki

W domu opieki jako helferin zarobisz od 1000 do 1300 netto. Średnia to 1200. W zasadzie nie potrzeba do tego szkoły, wystarczy mieć doświadczenie. Jako Altenpflegerin zarobisz do 2000 euro - rozrzut bywa spory pomiędzy ośrodkami i pomiędzy landami. Pracuję teraz chłopakiem, który jako helfer przez agencję zarabia 1300, zaś jego matka - Krankenschwester, niewiele ponad 1000. Hasło kluczowe: land. On pracuje na południu, matka na płn-wschodzie.

Jak dla mnie pytanie jest nie ile zarobisz po studiach, tylko co planujesz w przyszłości. Chcesz zostać w DE i planujesz tu normalne życie? To możesz się na początek przemęczyć. Bo podczas 3 lat szkoły jako Azubi zarobisz tyle, żeby przeżyć. Jako Azubi Gesundheits- und Krankenpflege dostaje się jakieś 680 euro netto. Przypuszczam, że jako Altenpflege podobnie. Ale to już musiałabyś spytać tę firmę, od której masz propozycję.

#29 2016-04-03 12:46:18

malami
New member

Ja pracowałam w domu opieki w Wieliczce, który specjalizuje się w ALzheimerze i to też dom o podwyższonym standardzie.
Zajmowałam się codzienną pielęgnacją i muszę powiedzieć, że w tych nowych ośrodkach, naprawdę wszystko jest jak należy. Chwilowo pracowałam też w Zabierzowie Bocheńskim to też ośrodek prowadzony przez Zapiecek w Małopolsce i dokładnie tak samo. ALe to znów dobry nowy dom opieki.
Koleżanki pracowały w takich starszych zakładanych w latach 90 i to z nimi są największe problemy.

#30 2016-04-04 15:21:02

squonk
Member

malami napisał:

Ja pracowałam w domu opieki w Wieliczce, który specjalizuje się w ALzheimerze i to też dom o podwyższonym standardzie.
Zajmowałam się codzienną pielęgnacją i muszę powiedzieć, że w tych nowych ośrodkach, naprawdę wszystko jest jak należy. Chwilowo pracowałam też w Zabierzowie Bocheńskim to też ośrodek prowadzony przez Zapiecek w Małopolsce i dokładnie tak samo. ALe to znów dobry nowy dom opieki.
Koleżanki pracowały w takich starszych zakładanych w latach 90 i to z nimi są największe problemy.

Masz rację, nowe ośrodki (przynajmniej na Śląsku) przejmują niemiecki styl organizacji, gdzie np ranny obchód tj mycie, ubieranie itd robi poranna zmiana tzn zaczyna się od 6.00/6.30, a nie jak ja miałam w starym DPSie czyli nocka o 4.30 musi wyciągać rozespanych ludzi z łóżek, sadzać ich w wózki i kazać czekać do 8 na śniadanie.
Jedyne co mi się w tym starym systemie podobało to 12godzinne dyżury. Dla bezdzietnej osoby o wiele lepsze i wygodniejsze jest odbębnienie 15 dyżurów i reszta miesiąca wolna. W Niemczech niestety tak nie pracuję i chodzenie do pracy na 7 godzin przez 10-14 dni z rzędu i potem jeden dzień wolnego mnie zwyczajnie psychicznie wykańcza.

#31 2016-05-10 15:38:14

olindaa877
New member

Fajnie gdy jest taka możliwość podgonić dyżurami i potem mieć wolne...ale pewnie nie ma tego w Niemczech by nie było zmuszania do takiego zasuwania...

#32 2016-05-11 20:33:12

squonk
Member

olindaa877 napisał:

Fajnie gdy jest taka możliwość podgonić dyżurami i potem mieć wolne...ale pewnie nie ma tego w Niemczech by nie było zmuszania do takiego zasuwania...

W Niemczech jest podobne zmuszanie do zasuwania, tylko nie po 12 godzin, ale np 2 tygodnie ciągiem i potem jeden dzień wolnego już jak najbardziej. Ten system jest tak samo chory jak i w Polsce, tylko do tego bardziej rozbudowany.

#33 2016-05-11 22:05:22

mobilna
Member

Ten system tu jest jeszcze bardziej chory.
Dziewczyny doginaja na okragło i nikt sie godzinami nie przejmuje. Nie mówie tu o Polkach.
Kokosow tez z tego nie ma. System podganiania dyzurami dawno temu sie zakończył.

#34 2016-05-12 15:43:08

squonk
Member

mobilna napisał:

Ten system tu jest jeszcze bardziej chory.
Dziewczyny doginaja na okragło i nikt sie godzinami nie przejmuje. Nie mówie tu o Polkach.
Kokosow tez z tego nie ma. System podganiania dyzurami dawno temu sie zakończył.

W Polsce pracujące ze mną pielęgniarki miały z reguły jeszcze drugą pracę tzn albo inny DPS czy ZOL, gdzie brały też dwunastki (często z jednej 12 na drugą) albo pacjentów w domach. Trudno tu dyskutować, co jest lepsze/ gorsze, mieć dużo wolnego i dorabiać drugim etatem do kiepskiej pensji (na własne życzenie) czy być zmuszanym do wyrabiania nadgodzin, których odbiór jest przesuwany w bliżej nieokreśloną przyszłość, bo kasy za nie się brać nie opłaci. Poznałam w heimach sporo osób, które miały po 400 nadgodzin, za które należało im sie ze 3 miesiące wolnego. Na które oczywiście nie mieli najmniejszych widoków.

Ostatnio edytowany przez squonk (2016-05-12 16:03:40)

#35 2016-10-02 14:03:44

liszkazielona
Member

Kiedyś poznałam parę (małżeńską, pobraną w DS), która mi nieco opowiadała o warunkach w ich domu. Najwięcej problemów sprowadzają na siebie sami pensjonariusze, nieustanną wojną podjazdową, intrygami i zawiścią. Opieka jest ok, ale staruszkowie lubią jątrzyć. Może im to poprawia krążenie? A jest takie polskie i takie katolickie...

#36 2016-10-02 14:32:48

squonk
Member

liszkazielona napisał:

Kiedyś poznałam parę (małżeńską, pobraną w DS), która mi nieco opowiadała o warunkach w ich domu. Najwięcej problemów sprowadzają na siebie sami pensjonariusze, nieustanną wojną podjazdową, intrygami i zawiścią. Opieka jest ok, ale staruszkowie lubią jątrzyć. Może im to poprawia krążenie? A jest takie polskie i takie katolickie...

Co to ma wspólnego z polskością i katolickością to nie wiem.  Sądzisz, że ewangelickie dziadki są lepsze? Ludzie są jacy są, a na starość z reguły ich negatywne cechy się nasilają.
Mnie przeszkadzało bardzo to, że wielu podopiecznych zamiast szukać towarzystwa wśród współmieszkańców, to wymaga od zawalonego robotą personelu, żeby robił za  pomoc psychologiczną i powierników, a na to po prostu nie ma czasu.

#37 2016-10-03 07:46:36

mobilna
Member

squonk napisał:

liszkazielona napisał:

Co to ma wspólnego z polskością i katolickością to nie wiem.  Sądzisz, że ewangelickie dziadki są lepsze? Ludzie są jacy są, a na starość z reguły ich negatywne cechy się nasilają.
Mnie przeszkadzało bardzo to, że wielu podopiecznych zamiast szukać towarzystwa wśród współmieszkańców, to wymaga od zawalonego robotą personelu, żeby robił za  pomoc psychologiczną i powierników, a na to po prostu nie ma czasu.

Nie ma czasu i nie ma personelu. W znanych mi domach starców tu w DE są ogromne braki w personelu.

#38 2016-10-03 09:08:41

squonk
Member

mobilna napisał:

Nie ma czasu i nie ma personelu. W znanych mi domach starców tu w DE są ogromne braki w personelu.

Nie tylko w domach starców, ale ośrodkach dla niepełnosprawnych, wyspecjalizowanych heimach także. W tej branży nadgodziny i brak ludzi do pracy to norma. W szpitalach sądzę że też, chociaż nie pracowałam, ale z tego co czytam forum dla pielęgniarek, to też to tak wygląda. Zdarza się pracować dwa a nawet trzy tygodnie bez dnia wolnego.

Ostatnio edytowany przez squonk (2016-10-03 09:10:33)

#39 2016-10-21 13:58:19

pegyys
New member

Wszędzie są problemy. Długo kraje nie będą w stanie sprostać temu, co potrzebują osoby starsze. Polska jak zwykle jest z tyłu i w tym temacie. Bardziej racjonalna jest teraz opieka całodobowa w domu bo dom seniora kraków, warszawa czy inne większe miasto nie oferuje zbyt wiele. Im mniejsza miejscowość, tym gorzej.

#40 2017-02-08 14:58:36

Molenz
New member

Witam jak w temacie czy uważacie, że dom opieki to dobre rozwiązanie jeżeli inne nie działają? Nie mam już kompletnie czasu, żeby opiekować się moją mamą i chwilowym rozwiązaniem jest wysłanie mamy na wczasy dla seniorów http://wojnar.pl/oferty/wczasy-dla-seniorow-14-dni/ ale wiadomo jest to tylko krótkie rozwiązanie. Zastanawiam się czy lepiej będzie zamówić opiekunkę do domu czy poszukać i wybrać jakiś polecony dom opieki.

#41 2017-02-08 19:41:29

mama5536
Member

Pytasz , bo masz problem ,czy reklamujesz wczasy ,bo się pogubiłam ?

Reklama