Organizacja czasu wolnego dla podopiecznego z demencją i depresją

Potrzebuję pomocy. Opiekuję się 91 letnią babcią, która cierpi na demencję i depresję. Ciężko ją czymkolwiek zainteresować, na nic nie ma ochoty. Czasem udaję się ją namówić na jakąś grę planszową lub ułożenie puzzli ale to i tak nie odbywa się bez walki...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2012-08-12 21:13:22

Asia_75
New member

Organizacja czasu wolnego dla podopiecznego z demencją i depresją

Potrzebuję pomocy. Opiekuję się 91 letnią babcią, która cierpi na demencję i depresję. Ciężko ją czymkolwiek zainteresować, na nic nie ma ochoty. Czasem udaję się ją namówić na jakąś grę planszową lub ułożenie puzzli ale to i tak nie odbywa się bez walki. Może macie jakiś pomysł, czym by tu zainteresować moją podopieczną.

#2 2012-08-12 21:30:27

pigwa
Member

Re: Organizacja czasu wolnego dla podopiecznego z demencją i depresją

Bardzo dobrą metodą(u mnie się sprawdzała)-jest oglądanie starych zdjęć rodzinnych,przy czym chętniej oglądane były te z własnego dzieciństwa i młodości.Uwaga-czasami mają zdjęcia z okresu II wojny i żle potem reagują-wracają im tamte strachy,że tak powiem.

#3 2012-08-12 22:16:02

Gabi55
Member

pigwa napisał:

Bardzo dobrą metodą(u mnie się sprawdzała)-jest oglądanie starych zdjęć rodzinnych,przy czym chętniej oglądane były te z własnego dzieciństwa i młodości.Uwaga-czasami mają zdjęcia z okresu II wojny i żle potem reagują-wracają im tamte strachy,że tak powiem.

Całkowicie się zgadam.
Tylko jeden warunek: fotki powinny być ułożone w miarę chronologicznie (nie mogą być pomieszane).
W przeciwnym wypadku dementywni podopieczni mają bałagan w głowie, a to powoduje niepewność, niechęć i rozdrażnienie.
Moja babcia bardzo lubiła jak ja pytałam o dzieciństwo/dom rodzinny, szkołę (pamietała nazwiska i wygląd nauczycieli), wczesną młodość -opowiadała mi to samo po kilka razy dziennie, ale widać było jak ożywa przy tym i bardzo jej się poprawiał humor smile

Ostatnio edytowany przez Gabi55 (2012-08-12 22:16:45)

#4 2012-08-13 08:42:37

Anka Rose
Member

Ja słyszałam że dobrze jest posłuchać muzyki. Sama nie próbowałam, ale moja doświadczona znajoma mi o tym kiedyś opowiadała.

#5 2012-08-13 11:34:11

pigwa
Member

To też zdawało u mnie egzamin-muzyka poważna leciała.Niestety nie codziennie.No i muzyka,to nie to-bo taka osoba dalej siedzi bezczynnie.My nie wiemy,czy to czego słucha do niej dociera.A jak sie nudzi,to i pomysły różne przychodzą do głowy.Szkoda,że najczęściej takie osoby nie lubią TV oglądać-ja tak miałam-totalna awersja do telewizora,bo nie są w stanie tego ogarnąć.

#6 2012-08-14 11:01:06

Anka Rose
Member

No właśnie ja nie wiem do końca jak to jest z ta muzyką. Podobno ktoś kiedyś odkrył, ze muzyka poważna pomaga w rozwoju intelektualnym dzieci i zapobiega, czy też hamuje procesy starzenia się mózgu. Nie wiem jak to jest dokładnie i czy te badania to jakieś rzeczywiście miarodajne były, czy po prostu jakaś lipa. Ale moja babcia lubi muzykę poważną.

#7 2012-08-14 12:48:46

Asia_75
New member

pigwa napisał:

Też kiedyś czytałam na temat i nawet raz udało się mi z podopieczną przejrzeć stare albumy. Nie mogę powiedzieć żeby ją to szczególnie zainteresowało... bardzo szybko przewracała strony i tylko mówiła kto się znajduje na zdjęciu. Ale tak było na początku mojego pobytu, spróbuję ponownie i zobaczę jak teraz zareaguje.
Dziękuję za radę

#8 2012-08-14 13:01:54

Asia_75
New member

pigwa napisał:

To też zdawało u mnie egzamin-muzyka poważna leciała.Niestety nie codziennie.No i muzyka,to nie to-bo taka osoba dalej siedzi bezczynnie.My nie wiemy,czy to czego słucha do niej dociera.A jak sie nudzi,to i pomysły różne przychodzą do głowy.Szkoda,że najczęściej takie osoby nie lubią TV oglądać-ja tak miałam-totalna awersja do telewizora,bo nie są w stanie tego ogarnąć.

Moja podopieczna lubi ciszę. Poprosiłam córkę mojej podopiecznej o to, aby przyniosła radio, ponieważ tutaj nie było i pomimo tego, że słucham cicho to i tak mi babcia potrafi wyłączyć
sad Telewizor oglądamy wieczorem i akurat dla mojej podopiecznej największym problemem jest to, że ona nie rozróżnia słów.... według niej wszyscy mówią zbyt szybko. A najbardziej lubi jak jej włączę w niedzielę o 9.30 Gottesdienst.

A co do pomysłów to dzisiaj znalazłam pod pościelą chlebek.... babcia schowała sobie przekąskę na później. Powodem takiego zachowania jest podobno to, że będąc dzieckiem często chodziła głodna i też chowała sobie jedzonko.

#9 2012-08-24 21:02:13

kryspinka
Member

moja jedna babcia przepisywała sobie coś z bibli jedna pisała codziennie rano jakies notatki dla córki w formie wspomnien dobre są malowanki dla dzieci .jeszcze inna lubiła sobie kwiatki oglądać albo słuchać muzyki każdy ma swoje zainteresowania czasem warto zapytać rodziny co lubiła wcześniej robić.

#10 2013-05-26 17:04:28

angue
New member

pigwa napisał:

A moja podopieczna  ogląda cały czas telewizje miedzy przerwami w spaniu i jedzeniu. Nawet komentuje, ale dzisiaj zauwazyłam że bardzo lubi muzykę. Jestem u niej drugi dzien i wciąż się poznajemy.

#11 2013-06-14 21:21:37

iweta
Member

Witam, mam babcię z demencją (od niedawna), przez 50 lat zarządzała swoim wydawnictwem, w weekendy zostajemy same i niestety nie mam pomysłu, co z nią robić. Czytałam wszystkie posty, lecz nic nie pasuje do mojej babci. Może ktoś mi coś poradzi? Będę wdzięczna. Dodam, że babcia jest lieb, ale jak odzyskuje świadomość to widać, że rzadziła mimi małego wzrostu (150cm). Pozdrawiam

#12 2013-06-14 22:18:32

Barbara45
Member

Niech maluje lub zwija klebki z welny. Takie proste czynnosci ktorych jeszcze "rece nie zapomialy". Jezeli podopieczna gotowala chetnie to mozna sprobowac by obrala ziemniaki na obiad lub pokroila cebule. Poczje sie potrzebna i bedzie miala satysfakcje ze jeszcze cos potrafi zrobic.  Osoby z demencja czesto juz nie potrafia sie skupic na ogladaniu telewizji lub radiu. To dla nich zbyt duzo informacji ktorych mozg nie jest wstanie przepracowac. Ogladanie starych fotografi moze przywaloc wspomnienia i prowadzic do jeszcze wiekszej dezorientacji.
Czesto dobrym zajeciem sa male zwierzatka. Zaraz poleca gromy na mnie ze to tylko dodatkowa praca i obowiazek. Ale zwierzaki potrafia zdzialac cuda i to nie tylko konie na hipoterapii ale koty i psy rowniez. BO sa proste w obsludze i nie mowia za duzo, sa mile, cieple i przyjemne w dotyku. A to zmysly ktore stary czlowie z demencja potrafi rozponac.

#13 2013-06-14 22:28:06

pfleger
Member

Barbara45 napisał:

Niech maluje lub zwija klebki z welny. Takie proste czynnosci ktorych jeszcze "rece nie zapomialy". Jezeli podopieczna gotowala chetnie to mozna sprobowac by obrala ziemniaki na obiad lub pokroila cebule. Poczje sie potrzebna i bedzie miala satysfakcje ze jeszcze cos potrafi zrobic.  Osoby z demencja czesto juz nie potrafia sie skupic na ogladaniu telewizji lub radiu. To dla nich zbyt duzo informacji ktorych mozg nie jest wstanie przepracowac. Ogladanie starych fotografi moze przywaloc wspomnienia i prowadzic do jeszcze wiekszej dezorientacji.
Czesto dobrym zajeciem sa male zwierzatka. Zaraz poleca gromy na mnie ze to tylko dodatkowa praca i obowiazek. Ale zwierzaki potrafia zdzialac cuda i to nie tylko konie na hipoterapii ale koty i psy rowniez. BO sa proste w obsludze i nie mowia za duzo, sa mile, cieple i przyjemne w dotyku. A to zmysly ktore stary czlowie z demencja potrafi rozponac.

ostatnio widzialem jaki Spaß mieli emeryci grajac na konsoli wii ,interaktywne zabawy.Na poczatku bylo "nie nie ,nie umie popsuje.." po pół  godzinie bylo szaleństwa przy kreglach interaktywnych smile

#14 2013-06-15 15:44:22

iweta
Member

Dzięki, spróbuję z nią pomalować, może jakieś gry ( z.B.TicTacToe), na razie czytam jej gazetę (oczywiście swoją, bo konkurencji nie znośi), ale to wystarcza na 15 min. Pozdrawiam

Czy chodzicie krok w krok za podopieczny? Ja jestem byłą nauzcycielką i mam wysoko rozwinięte poczucie bezpieczeństwa za kogoś, ale nie wiem, czy to nie stresuje moją babcię, zwłaszcza, kiedy odzyskuje świadomość, dzieje się to nieoczekiwanie, mówi od rzeczy, a potem nagle jest świadoma, dzięki za odpowiedź

Ostatnio edytowany przez iweta (2013-06-15 15:57:15)

#15 2013-06-15 16:18:12

ahha
Member

iweta napisał:

Dzięki, spróbuję z nią pomalować, może jakieś gry ( z.B.TicTacToe), na razie czytam jej gazetę (oczywiście swoją, bo konkurencji nie znośi), ale to wystarcza na 15 min. Pozdrawiam

Czy chodzicie krok w krok za podopieczny? Ja jestem byłą nauzcycielką i mam wysoko rozwinięte poczucie bezpieczeństwa za kogoś, ale nie wiem, czy to nie stresuje moją babcię, zwłaszcza, kiedy odzyskuje świadomość, dzieje się to nieoczekiwanie, mówi od rzeczy, a potem nagle jest świadoma, dzięki za odpowiedź

Iweta moja kolezanka miala mame chora na demencje.mama opiekowala sie pani ktora metoda prob i bledow probowala zajac zeby sie wyciszyla. Najlepszym zajeciem byla pomoc w kuchni -jablko obrac, ziemniaka,wytrzec sztucce, jakis kubek plastikowy itp, a najlepsze byly dwie rzeczy  lepienie pierogow (co wyszlo to wyszlo ona nie bardzo wiedziala opiekunka siadala naprzeciw niej i lepily) potem wszyscy znajomi i rodzina miala co jesc ( oczywiscie te co opiekunka ulepila), corka kupila jej 2 dosc duze lalki ona je czesala,rozbierala,ubierala i tak w kolko.Ale to pomagalo bo ani na rozmowie ani przy TV nie mogla sie skupic i zaczynala sie agresja,strzepila jej gazety kolorowe na w miare duze kawalki i ona kolaze wykleiala,nawet bardzo ladne.Moze z czegos skorzystasz pierogi chyba odpadaja to cos innego kleic.Powodzenia.

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-06-15 16:53:14)

#16 2013-06-15 19:52:59

iweta
Member

ahha napisał:

iweta napisał:

Iweta moja kolezanka miala mame chora na demencje.mama opiekowala sie pani ktora metoda prob i bledow probowala zajac zeby sie wyciszyla. Najlepszym zajeciem byla pomoc w kuchni -jablko obrac, ziemniaka,wytrzec sztucce, jakis kubek plastikowy itp, a najlepsze byly dwie rzeczy  lepienie pierogow (co wyszlo to wyszlo ona nie bardzo wiedziala opiekunka siadala naprzeciw niej i lepily) potem wszyscy znajomi i rodzina miala co jesc ( oczywiscie te co opiekunka ulepila), corka kupila jej 2 dosc duze lalki ona je czesala,rozbierala,ubierala i tak w kolko.Ale to pomagalo bo ani na rozmowie ani przy TV nie mogla sie skupic i zaczynala sie agresja,strzepila jej gazety kolorowe na w miare duze kawalki i ona kolaze wykleiala,nawet bardzo ladne.Moze z czegos skorzystasz pierogi chyba odpadaja to cos innego kleic.Powodzenia.

dzięki, pierogi chyba nie wchodzą w grę, zwłaszcza, że mam to szczęście, że przez cały dzień są dwie Panie do pomocy, które gotują i sprzatają, a po południu, kiedy mam wolne to pilnują. Ja zostaję na noc z babcią, która często szuka drogi z toalety do łóżka. Babcia nigdy tego nie robiła, może  później, kiedy będzie mniej świadoma to się uda. Teraz jeszcze często odzyskuje świadomość, wie kim jest, co robiła itp.
Problem też polega na tym, że ona od rana do nocy była w swojej firmie, a w domu tylko nocowała i teraz mam wrażenie, że nie bardzo wie, co ma robić. Przez cały tydzień nie jest tak źle, bo każdego dnia ma jakieś spotkania, ale najgorzej jest właśnie w  weekendy, szczególnie wtedy, kiedy córka wyjeżdża i zostajemy same. Ale cóż, musze znaleźć jakieś rozwiązania. Z awzsystkie dziekuję, pozdrawiam

#17 2013-06-15 20:42:11

iza46
Member

Moze jeszcze tego babcia nie miala?Ergoterapia,baardzo modna przy demencji,a nawet aromaterapia/na recepte od neurologa/zajecia w domu z terapeuta.Nie wiem czy babcia lubi kwiaty?Ja kupilam mojej duze karty z obrazkami kwiatow/KIK/za 2 euro a tyyle radosci bylo/juz nia sie nie opiekuje ,ale wiem ze zdaja egzamin/pileczka do rzucania ,dosc duza tez "wciaga".Dodam jeszcze abys podpowiedziala rodzinie,aby zapisac ja na Tagespflege/mysle ze ma Pflegestuffe?/moja jezdzila 3 razy w tygodniu na 8 godzin,ja mialam wolne .Jak nie spi w nocy ,to nawet muss dla Twojego dobra.Wszystko oplaca Krankenkasse.

Ostatnio edytowany przez iza46 (2013-06-15 20:46:29)

#18 2013-06-15 20:59:16

iweta
Member

iza46 napisał:

Moze jeszcze tego babcia nie miala?Ergoterapia,baardzo modna przy demencji,a nawet aromaterapia/na recepte od neurologa/zajecia w domu z terapeuta.Nie wiem czy babcia lubi kwiaty?Ja kupilam mojej duze karty z obrazkami kwiatow/KIK/za 2 euro a tyyle radosci bylo/juz nia sie nie opiekuje ,ale wiem ze zdaja egzamin/pileczka do rzucania ,dosc duza tez "wciaga".Dodam jeszcze abys podpowiedziala rodzinie,aby zapisac ja na Tagespflege/mysle ze ma Pflegestuffe?/moja jezdzila 3 razy w tygodniu na 8 godzin,ja mialam wolne .Jak nie spi w nocy ,to nawet muss dla Twojego dobra.Wszystko oplaca Krankenkasse.

Dzięki, myślę, że jeżeli chodzi o opiekę to babcia ma bardzo dużo gimnastyk, terapii, spotkań. Dodam, że pieniądze nie mają tu żadnego znaczenia. Jeśli idzie o noce to też żaden problem, bo odsypiam w dzień, dzięki za podpowiedź, spróbuję wykorzystać piłkę, pozdrawiam

#19 2013-06-15 22:13:54

urszula47
Member

Z tego co wyczytalam rozumiem,ze chodzisz za babcia aby sobie czegos nie zrobila zlego?W nocy nie spi?Czy w ogole spi?Jezeli jest pobudzona i juz demencja stwierdzona przez lekarza,to powinna dostawac leki na wyciszenie/praktyka sobie a teoria sobie/W przeciwnym wypadku choroba bedzie galopowac/a tu nie o to chodzi chyba/.z mojego doswiadczenia podpowiem,ze dobrze "prowadzona"demencja to comiesieczne wizyty u neurologa i "ustawianie"lekow.Ciezko Ci brdzie zajac pobudzona osobe czymkolwiek na dluzej,a powinna skupic sie na jakis zajeciach.Niestety to choroba i ona rzadzi chorym i opiekunka,problem w tym ze mozna tylko lekami ja spowolnic.

#20 2013-06-16 16:38:54

iweta
Member

urszula47 napisał:

Z tego co wyczytalam rozumiem,ze chodzisz za babcia aby sobie czegos nie zrobila zlego?W nocy nie spi?Czy w ogole spi?Jezeli jest pobudzona i juz demencja stwierdzona przez lekarza,to powinna dostawac leki na wyciszenie/praktyka sobie a teoria sobie/W przeciwnym wypadku choroba bedzie galopowac/a tu nie o to chodzi chyba/.z mojego doswiadczenia podpowiem,ze dobrze "prowadzona"demencja to comiesieczne wizyty u neurologa i "ustawianie"lekow.Ciezko Ci brdzie zajac pobudzona osobe czymkolwiek na dluzej,a powinna skupic sie na jakis zajeciach.Niestety to choroba i ona rzadzi chorym i opiekunka,problem w tym ze mozna tylko lekami ja spowolnic.

Chodzę jak chodzę, ale co chwilę jednak sprawdzam, co robi i gdzie jest, mieszkanie jest ogromne (250m2) i można wejść kilkoma wejściami do gabinetu, do jadalni, kuchni i pokoi. Do tego ogromny taras a to wszystko na wysokości drugiego piętra. Babcia jak jest świadoma to się strasznie denerwuje, że nie ma spokoju, a problem polega na tym, że nigdy nie wiadomo, keidy jest świadoma a kiedy nie:(. Pozdrawiam

#21 2013-06-16 17:42:44

marcelinka
Member
Od: gdzieś na świecie :)

Ja właśnie przygotowuję materiały na wspólne spędzanie czasu z babcią smile Od origami zaczynając, poprzez rysunki kończąc na muzykoterapii. Mam dyplom z terapii zajęciowej, więc pomysłów mnóstwo smile Mam nadzieję, że babcia będzie chciała brać udział w zajęciach, jakie jej zaproponuję ;0

#22 2013-06-16 20:25:30

iweta
Member

marcelinka napisał:

Ja właśnie przygotowuję materiały na wspólne spędzanie czasu z babcią smile Od origami zaczynając, poprzez rysunki kończąc na muzykoterapii. Mam dyplom z terapii zajęciowej, więc pomysłów mnóstwo smile Mam nadzieję, że babcia będzie chciała brać udział w zajęciach, jakie jej zaproponuję ;0

Dzięki za pomysł, może jeszcze jakieś??smile. Origami proste myślę, że jest ok, o rysunkach juz pomyślałam, babcia się też zapaliła do gier wszelkiego rodzaju a nawet do Piotrusia Pana, zobaczymy jak pójdzie, pozdrawiam

#23 2013-06-17 05:00:52

marcelinka
Member

Rysowanie mandali (lub wyklejanie albo wyszywanie) tzn. rysunek polega na tym, że rysujesz koło (np odrysowujesz od talerza) w środku tego koła rysujesz co cchcesz smile albo wyklejasz i tp.
Dobrą metodą jest także technika de coupasch czyli malowanie np drewnianych rzeczy lakierem (przyklejanie tym lakierem np. chusteczek) i wielokrotne ponowne nakładanie lakieru smile
Można się też pobawić w historyjki np. zasada jest taka, że ty mówisz 3 słowa, a babcia kolejne 3 i tak powstaje fantastyczna historyjkami
albo co jeszcze: robienie ramek na zdjęcia (lub obklejanie wazonów, kubków itp) różnymi materiałami np. makaronem, ryżem, i po wyschnięciu malowanie ich smile
albo: tworzenie rebusów, takie nasze polskie kalambury
albo malowanie rysunków z zamkniętymi oczami
albo: robienie bukietów, koralików itp.

smile MIłej zabawy smile

#24 2013-06-17 05:12:19

marcelinka
Member

Tu macie jeszcze fajne link:

http://www.centrumenergii.eu/forum/view … 9&p=11

Ciekawymi zabawami są też zabawy kulinarne np. "Smaki mojego dzieciństwa"
Zabawa ta polega na tym, że każesz babci/dziadkowi zamknąć oczy i najpierw opisujesz dany smakołyk, a potem dajesz im kawałek na spróbowanie smile I wtedy babcia./dziadek dowiaduje się czy zgadł/a daną zagadkę wink

I co uwielibam robić to masa solna smile
Polecam - są różne przepisy w necie smile Ale frajdy jest co nie miara smile

A z kulinarnych to jeszcze jest fajne wspólne robienie kanapek, albo dekorowanie ciasteczek :_)

#25 2013-06-17 07:23:08

Tosia
Member

Marcelnko
    Naklejanie serwetek, efekt świetny, ale klej i lakier specjalnie do tego przeznaczony.Z masą solną uważałabym na oczy, pęknięcia na skorze. Najlepiej wykorzystywać resztki, odpady np. na tackach plastikowych coś można przykleić. Nawijać tasiemkę, włóczkę na słoik, butelkę(wazon). Z kolorowych gazet wycinać, wydzierać kawałki, układać obrazki.  Dobrym pomysłem jest produkowanie biżuterii, są gotowe zestawy do układania wzorków. Obrazek z kalendarza pociąć układać puzzle.
  Moje Kochane zajęcia takie są dobre jeśli pacjent ma lekką demencję. Moja mama była pogodną staruszką, gdy demencja postępowała na niczym nie mogła się skupić. Najczęściej dreptała z miejsca na miejsce, do okna, kuchni. W chwili świadomości odniosła szklankę czy talerzyk do zlewu.

#26 2013-06-17 07:45:48

marcelinka
Member

Tosiu masz rację smile Dużo zależy od choroby smile ja tak ogólnie proponowałam smile

#27 2013-06-27 00:17:02

Cebulka
Member

Moja podopieczna ma silną depresję i demencję. Podobno całe dnie spędza na oglądaniu TV. Ja nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić, w domu TV nie mam, nie lubię... Na mnie właśnie TV działa depresyjnie. Nic to, będę siedzieć i oglądać razem z nią, przynajmniej język podszkolę. Czy może próbować ją odciągnąć od tego TV?

#28 2013-06-29 15:46:34

iweta
Member

Hilfe!! Nie mam pomysłów na czas wolny z babcią, która ostatnio jest świadoma (ma demencję) i nie ma żadnych zinteresowań. Telewizji nie lubi oglądać, gazety czyta przez 15 minut, nie interesują ją żadne wyklejanki, malowanki, gry itp. Najgorzej jets w weekend i podczas paskudnej pogody. Muzyki tez nie lubi słuchać mmo, że ma niezłą kolekcję. Siedzimy i milczymy, od czasu do czasu coś powiemy. Dodam, że język nie jest przeszkodą, znam bardzo dobrze niemiecki, ale babcia jest milczkiem. Może ktoś mi coś podrzuci. Będę wdzięczna, pozdrawiam

#29 2013-06-29 16:37:53

iweta
Member

Hilfe!! Nie mam pomysłów na czas wolny z babcią, która ostatnio jest świadoma (ma demencję) i nie ma żadnych zinteresowań. Telewizji nie lubi oglądać, gazety czyta przez 15 minut, nie interesują ją żadne wyklejanki, malowanki, gry itp. Najgorzej jets w weekend i podczas paskudnej pogody. Muzyki tez nie lubi słuchać mmo, że ma niezłą kolekcję. Siedzimy i milczymy, od czasu do czasu coś powiemy. Dodam, że język nie jest przeszkodą, znam bardzo dobrze niemiecki, ale babcia jest milczkiem. Może ktoś mi coś podrzuci. Będę wdzięczna, pozdrawiam

#30 2013-07-12 16:34:08

barbaramoskwik
Member

iweta napisał:

Babcia ma demencję i nie zainteresujesz jej na dłuższa metę niczym ....ponieważ  babcia nie potrafi się skoncentrować na dłużej ...piszesz o 15 minutowych  zajęciach babci ale te minuty będą coraz krótsze ze względu na chorobę ....życze powodzenia i cierpliwości i oby nie włączyła się do tego jeszcze agresja ...

#31 2013-07-26 22:29:36

Choco13
Member

barbaramoskwik napisał:

iweta napisał:

Babcia ma demencję i nie zainteresujesz jej na dłuższa metę niczym ....ponieważ  babcia nie potrafi się skoncentrować na dłużej ...piszesz o 15 minutowych  zajęciach babci ale te minuty będą coraz krótsze ze względu na chorobę ....życze powodzenia i cierpliwości i oby nie włączyła się do tego jeszcze agresja ...

Ja w takich sytuacjach czytam babci bajki,ogladam z nia zdjecia z jej dziecinstwa stare albumy gdzie sa jej rodzice,rodzenstwo,lub spiewam piosenki z jej dziecinstwa..

#32 2013-07-27 17:52:24

iweta
Member

Choco13 napisał:

barbaramoskwik napisał:

iweta napisał:

Ja w takich sytuacjach czytam babci bajki,ogladam z nia zdjecia z jej dziecinstwa stare albumy gdzie sa jej rodzice,rodzenstwo,lub spiewam piosenki z jej dziecinstwa..

Dzięki, na razie zagrałyśmy raz w Mensch aergere dich nicht! Babcia wygrała, ale stwierdziła, ż eto nudne:(. Spróbuję jeszcze w Wuerfelspiel. Odnośnie agresji to jej się pomału włacza. jest osobą, która przez 50 lat rządziła i wszyscy wszystko robili pod jej dyktando. Ale to akurat jakoś leci. Pozdrawiam

#33 2013-07-27 18:57:24

urszula47
Member

iweta napisał:

Choco13 napisał:

barbaramoskwik napisał:

Dzięki, na razie zagrałyśmy raz w Mensch aergere dich nicht! Babcia wygrała, ale stwierdziła, ż eto nudne:(. Spróbuję jeszcze w Wuerfelspiel. Odnośnie agresji to jej się pomału włacza. jest osobą, która przez 50 lat rządziła i wszyscy wszystko robili pod jej dyktando. Ale to akurat jakoś leci. Pozdrawiam

Wlacze sie do dyskusji.Otoz mysle,ze dobrym rozwiazaniem jest troszke probowc babcie "wyrwac"z domu.Oprocz zajec z terapeutami i spotkan powinnyscie wedrowac lub jezdzic /jak masz auto do dyspozycji/.To osoba jeszcze swiadoma i powaznie chce byc traktowana,a gra w chinczyka tylko ja utwierdza iz traktuje sie ja jak chora.Chyba nie jest przekonana do Twojej osoby jeszcze?Moze usiadz i badz smutna i zatroskana ,powiedz ze jestes jej opiekunka i chcesz aby byla zadowolona.Trzeba troche aktorstwa i improwizacji w tej pracy.Nie postepuj szablonowo jak juz to we krwi nauczyciele maja.:)Sory,ale chcesz byc perfekcyjna i szukasz pomyslow,lecz sama znasz babcie najlepiej i nikt nie jest w stanie tutaj doradzic co bedzie dobre dla niej.

#34 2013-07-28 11:00:44

iweta
Member

urszula47 napisał:

iweta napisał:

Choco13 napisał:

Wlacze sie do dyskusji.Otoz mysle,ze dobrym rozwiazaniem jest troszke probowc babcie "wyrwac"z domu.Oprocz zajec z terapeutami i spotkan powinnyscie wedrowac lub jezdzic /jak masz auto do dyspozycji/.To osoba jeszcze swiadoma i powaznie chce byc traktowana,a gra w chinczyka tylko ja utwierdza iz traktuje sie ja jak chora.Chyba nie jest przekonana do Twojej osoby jeszcze?Moze usiadz i badz smutna i zatroskana ,powiedz ze jestes jej opiekunka i chcesz aby byla zadowolona.Trzeba troche aktorstwa i improwizacji w tej pracy.Nie postepuj szablonowo jak juz to we krwi nauczyciele maja.:)Sory,ale chcesz byc perfekcyjna i szukasz pomyslow,lecz sama znasz babcie najlepiej i nikt nie jest w stanie tutaj doradzic co bedzie dobre dla niej.

Witam, problem polega też na tym, że przez całe życie wszyscy koło niej skakali i robiło to, co chcaiała. Spacerujemy po kilka razy dziennie, ale babcia ma też problemy z dłuższym chodzeniem, boli ja prawy bok. Powiem uczciwie, ż epo 5 tygodniach mniej się przejmuję i robię to, co ona chce. Najczęściej długo leżakuje, zarówno na tarasie jak i w wenątrz. A jak ma zły dzień, to rządzi w firmie, tzn robimy obchód, dyskutuje z redaktorami i itp, więc czas leci.
Ale za wszystkie podpowiedzi dzięki smile. Pozdrawiam

Reklama