Umowa , ubezpiecze , EKUZ

Mam z firmą PR umowę na pół roku . Odciągam składki dobrowolnie chorobowe . TERAZ jestem ubezpieczona jako osoba bezrobotna w UP i mam ubezpieczenie zdrowotne ...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Promedica 24 - opinie o firmie - aktualne tematy :

#1 2014-08-10 09:29:25

aligator99
Member

Umowa , ubezpiecze , EKUZ

Mam z firmą PR umowę na pół roku . Odciągam składki dobrowolnie chorobowe . TERAZ jestem ubezpieczona jako osoba bezrobotna w UP i mam ubezpieczenie zdrowotne .Kazali mi się wyrejestrować ? czy słusznie mam się wyrejestrować czy nie ? mam pytanie

Czy muszę się wyrejestrować z UP ? to jest konieczne ? co się stanie jak się nie wyrejestruje ?
Czy jak już się wyrejestruje to czy mogę mieć kartę EKUZ czy nie ?

#2 2014-08-10 09:55:07

urszula47
Member

Re: Umowa , ubezpiecze , EKUZ

A z Prmedica nie mialas Ekuz?Przeciez to podstawa!Oprocz karty  musisz miec polise na zycie i koszty leczenia/niestety Nfz ubogi juz/i transport sanitarny.Bez tych dokumentow i A1 jestes nielegalnie dziewczyno.Popatrz za umowa o prace,wtedy zasilek masz po roku przepracowanym,tylko nie wiem jak z podatkami wtedy jest?

#3 2014-08-10 10:25:18

koralik
Member

witam
chciałabym zasięgnąć informacji na temat ubezpieczeń w DE. Tak jak pisałam w poście powitalnym staram się o pracę przez niemieckie biuro, nie wiem jakie dokumenty powinnam od nich otrzymać bądź o jakie powinnam się postarać sama (?). Powiem jeszcze tyle, że prowadzę działalność gospodarczą.
Jeżeli macie jakieś informacje to proszę o odpowiedź, a jeżeli nie może jakieś odnośniki, linki gdzie mogłabym takich informacji zasięgnąć?
Dzięki

#4 2014-08-10 10:34:02

ALEX52
Member

aligator99 napisał:

Mam z firmą PR umowę na pół roku . Odciągam składki dobrowolnie chorobowe . TERAZ jestem ubezpieczona jako osoba bezrobotna w UP i mam ubezpieczenie zdrowotne .Kazali mi się wyrejestrować ? czy słusznie mam się wyrejestrować czy nie ? mam pytanie

Czy muszę się wyrejestrować z UP ? to jest konieczne ? co się stanie jak się nie wyrejestruje ?
Czy jak już się wyrejestruje to czy mogę mieć kartę EKUZ czy nie ?

Jezeli masz umowe to oczywiscie ze musisz sie wyrejestrowac,przeciez firma bedzie oplacac ci zus.

#5 2014-08-10 10:53:22

iza46
Member

koralik napisał:

witam
chciałabym zasięgnąć informacji na temat ubezpieczeń w DE. Tak jak pisałam w poście powitalnym staram się o pracę przez niemieckie biuro, nie wiem jakie dokumenty powinnam od nich otrzymać bądź o jakie powinnam się postarać sama (?). Powiem jeszcze tyle, że prowadzę działalność gospodarczą.
Jeżeli macie jakieś informacje to proszę o odpowiedź, a jeżeli nie może jakieś odnośniki, linki gdzie mogłabym takich informacji zasięgnąć?
Dzięki

Prawdopdobnie bedziesz na polskim ubezpieczeniu z dzialalnosci gospodarczej,wiec wez karte Ekuz i druk A1 z Zusu.Do tego jednak potrzebna jest polisa NNw lub niemiecki odpowiednik.Wejdz na strone Nfz i poczytaj o karcie europejskiej .Jako firma to Ty ustalasz z rodzina warunki,ale bedziesz miec pewnie durna firme na karku:(

#6 2014-08-10 11:01:09

renia1311
Member
Od: ...

A od kiedy masz umowę? Jeżeli się wyrejestrujesz, to musisz podać dzień od kiedy masz zatrudnienie w firmie.
Ja tak robiłam. Czasem firmy wyrejestrowują same, z dniem podpisania umowy.

Nie możesz być jednocześnie na zleceniu i w UP zarejestrowana. Teoretycznie masz pewnie składki od najniższej krajowej, a będąc w UP zarejestrowaną możesz dorobić i być na zleceniu, ale tylko jeżeli to są śmieszne kwoty coś ok. 200-300 zł. (Oficjalnie, na papierze.) Tyle można dorobić sobie będąc osobą bezrobotną.

#7 2014-08-10 11:04:06

koralik
Member

iza46 napisał:

koralik napisał:

witam
Dzięki

Prawdopdobnie bedziesz na polskim ubezpieczeniu z dzialalnosci gospodarczej,wiec wez karte Ekuz i druk A1 z Zusu.Do tego jednak potrzebna jest polisa NNw lub niemiecki odpowiednik.Wejdz na strone Nfz i poczytaj o karcie europejskiej .Jako firma to Ty ustalasz z rodzina warunki,ale bedziesz miec pewnie durna firme na karku:(

Chciałabym, żeby to firma mi opłaciła składki, mi pozostanie tylko ubezpieczenie zdrowotne(które i tak będę musiała płacić), zobaczymy, wyjdzie w praniu. A czy muszę dodatkowo wykupić jakieś ubezpieczenie prywatne w Polsce?

#8 2014-08-10 11:09:55

iza46
Member

Koralik:)niestety firma nie bedzie placic bo masz dzialalnosc i to pewnie jest ich wymog?Nie piszesz o tym a to wazne.Polise NNW musisz miec lub firma Ci wykupi niemiecka?

#9 2014-08-10 11:20:36

aligator99
Member

Mam umowe zlecenia.
Posiadam ich karte ERV .
Sama mam karte mlodzieżową

#10 2014-08-10 11:26:00

iza46
Member

aligator99 napisał:

Mam umowe zlecenia.
Posiadam ich karte ERV .
Sama mam karte mlodzieżową

A co to karta ERV?prywatne ubezpieczenie pewno?zobacz na jaka kwote opiewa?Obys nie miala zadnych operacji itp podlecza i wysla do Polski a tam?Mlodziezowa karta?Napisz co to tez?

#11 2014-08-10 11:51:55

koralik
Member

trochę poczytałam, czy taką kartę EKUZ dam radę wyrobić w dwa tygodnie, nie mieszkam w mieście, w którym jest odział ZUS, czy muszę mieć ją zanim wyjadę?

#12 2014-08-10 12:30:47

urszula47
Member

koralik napisał:

trochę poczytałam, czy taką kartę EKUZ dam radę wyrobić w dwa tygodnie, nie mieszkam w mieście, w którym jest odział ZUS, czy muszę mieć ją zanim wyjadę?

Nie mozesz poslugiwac sie turystyczna Ekuz jak masz umowe z firma!Zaplacisz poznieej kieszeni.Firma MUSI CI DAC DRUK A1 /LEGALNOSC PRACY/ I EKUZ wiadomo ze Prom24 ma specyficzny sposob zatrudniania.Moze tak ma byc?

#13 2014-08-10 12:54:27

ewal8
Member

urszula47 napisał:

koralik napisał:

Nie mozesz poslugiwac sie turystyczna Ekuz jak masz umowe z firma!Zaplacisz poznieej kieszeni.Firma MUSI CI DAC DRUK A1 /LEGALNOSC PRACY/ I EKUZ wiadomo ze Prom24 ma specyficzny sposob zatrudniania.Moze tak ma byc?

Urszulo47, z całym szacunkiem, ale dlaczego nie może mieć turystycznej EKUZ przy umowie z firmą?
Sama miałam taki przypadek, który już zresztą tutaj opisywałam: wyjechałam z firmą na umowę o pracę, po dwóch tygodniach pracy wymagałam pomocy lekarskiej, zgłosiłam sprawę do firmy w ciągu dwóch godzin szefowa wyrobiła mi turystyczna EKUZ i przesłała  na @ jej scan , który wydrukowała mi krewna podopiecznej i na podstawie tego scanu zostałam przyjęta przez niemiecką lekarkę. Zrobiono mi morfologię i EKG, udzielono porady i NIC nie zapłaciłam, a jest już 2 lata vorbei. Kartę w oryginale, oczywiście tę turystyczną i druk A1 otrzymałam miesiąc po powrocie do domu.

#14 2014-08-10 13:08:34

koralik
Member

ok, rozumiem, że druk A1 mam otrzymać od firmy, która mnie zatrudnia.

#15 2014-08-10 13:59:23

urszula47
Member

ewal8 napisał:

urszula47 napisał:

koralik napisał:

Urszulo47, z całym szacunkiem, ale dlaczego nie może mieć turystycznej EKUZ przy umowie z firmą?
Sama miałam taki przypadek, który już zresztą tutaj opisywałam: wyjechałam z firmą na umowę o pracę, po dwóch tygodniach pracy wymagałam pomocy lekarskiej, zgłosiłam sprawę do firmy w ciągu dwóch godzin szefowa wyrobiła mi turystyczna EKUZ i przesłała  na @ jej scan , który wydrukowała mi krewna podopiecznej i na podstawie tego scanu zostałam przyjęta przez niemiecką lekarkę. Zrobiono mi morfologię i EKG, udzielono porady i NIC nie zapłaciłam, a jest już 2 lata vorbei. Kartę w oryginale, oczywiście tę turystyczną i druk A1 otrzymałam miesiąc po powrocie do domu.

Ewa8 wszystko ok ,ale niby karta ta sama a zasady wydawania inne.Przy turystycznej nie dostaniesz druku A1 czyli jedziesz na ryzyko wlasne,bo na czarno.Uda sie to dobrze ...Tu jest fajny link http://www.nfz-gdansk.pl/uploads/files/ … o_ekuz.pdf    sa roznice w wypelnionym wniosku o karte europejska.Nasze firmy sobie narazie "daja rade".

#16 2014-08-10 14:19:08

kakadu
Member

koralik napisał:

witam
Dzięki

A ja nie rozumiem o co ci chodzi?
Jakie biuro masz na myśli?-chodzi ci o niemiecką agencję,przez którą szukasz pracy?-wtedy twoja działalność w PL raczej nic nie znaczy,bo takie agencje żądają Gewerbe.Przynajmniejte mi znane.
Jeśli pisząc biuro,masz na myśli takie usługi jak zameldowanie na adres biura,rozliczanie dochodów,wystawianie rachunków-to tutaj też raczej chodzi o Gewerbe.
Dlatego niezbyt rozumiem,o czym piszesz i nawet jak coś wiem,nie potrafie ci napisać.Możesz dokładniej to wyjaśnić?

#17 2014-08-10 14:36:37

koralik
Member

kakadu napisał:

koralik napisał:

witam
Dzięki

A ja nie rozumiem o co ci chodzi?
Jakie biuro masz na myśli?-chodzi ci o niemiecką agencję,przez którą szukasz pracy?-wtedy twoja działalność w PL raczej nic nie znaczy,bo takie agencje żądają Gewerbe.Przynajmniejte mi znane.
Jeśli pisząc biuro,masz na myśli takie usługi jak zameldowanie na adres biura,rozliczanie dochodów,wystawianie rachunków-to tutaj też raczej chodzi o Gewerbe.
Dlatego niezbyt rozumiem,o czym piszesz i nawet jak coś wiem,nie potrafie ci napisać.Możesz dokładniej to wyjaśnić?

Ja mam numer do biura(pośrednictwa w zatrudnianiu opiekunek), które znajduje się w Niemczech, tam ono działa od lat, nie ogłasza się w Polsce. Nie wiem dokładnie jak mam to rozumieć, czy jest to pośrednictwo polskie czy niemieckie? Miałam tam (dzwoniąc) powiedzieć, że mam tu polecenie no i czekam, w tym tygodniu ma się sprawa wyjaśnić co z pracą, dlatego zapytałam się o ewentualne umowy, ubezpieczenia itp.

#18 2014-08-10 14:56:55

iza46
Member

cyt """Ja mam numer do biura(pośrednictwa w zatrudnianiu opiekunek), które znajduje się w Niemczech, tam ono działa od lat, nie ogłasza się w Polsce. Nie wiem dokładnie jak mam to rozumieć, czy jest to pośrednictwo polskie czy niemieckie? Miałam tam (dzwoniąc) powiedzieć, że mam tu polecenie no i czekam, w tym tygodniu ma się sprawa wyjaśnić co z pracą, dlatego zapytałam się o ewentualne umowy, ubezpieczenia itp.""" Bedziesz miec zatrudnienie jako pomoc domowa,gdyz polskie szkoly nie sa uznawane w Niemczech.Mozna oczywiscie nostryfikowac dyplomy i robic kursy jezykowe i jednoczesnie pracowac jako pomoc opiekunki.Piszesz o dzialalnosci polskiej,czy chcesz ja zamknac na okres pracy?Uwazaj z gewerba bez Sozialversicherung,ktora nic Ci nie daje bo pracujesz bez ulg podatkowych i bez skladek na emeryture niemiecka tudziez bez prawa do platnych urlopow zasilku chorobowego.Lepiej oglos sie i sama dogadaj z rodzina ,wystawisz im przeciez rachunki,

#19 2014-08-10 14:58:02

kakadu
Member

Pracuję w Niemczech od lat.Szukajac pracy spotkałam się z jednym-wszyscy po niemieckiej stronie żądają Gewerbe.
Mam wrażenie,ze to co znalazłaś jest czymś w rodzaju pośredników.Znajda ci prace,ty zarobisz,oni zarobią i tyle.Jakiekolwiek formalności będą tylko pro forma.Nikt tam nie zapłaci za ciebie zadnych składek(choć nie bardzo wiem,co masz na myśli pisząc o tym).Jeśli to jest poważna firma,to zażądają od ciebie świadectwa o niekaralności i ubezpieczenia.
Wyjazd na kartę EKUZ turystyczna odradzam,bo gdyby cos się stało,może się to okazać problemem.
Wyjazd do pracy-legalnie-to karta Ekuz i druk A1-jak mi się wydaje.
Jeśli masz pieniądze i chcesz się ubezpieczyć,szukaj ubezpieczyciela który ubezpieczy cie na wyjazd do pracy-nie turystycznie.Ponoć robi to Warta-nie wiem,słyszałam tylko.Na pewno robi to Gothaer(sama korzystam i polecam-bardzo solidny ubezpieczyciel).
A bez ubezpieczenia-jeśli ta firma powie ci,że możesz być dopisana do mężowskiego w kraju,czy mieć turystyczne-to jest to jedna wielka ściema.
Nie chcesz zdradzać konkretów,co rozumiem,ale na podstawie tak nikłych informacji ja niewiele potrafie ci podpowiedzieć.Powodzenia życze.

Ostatnio edytowany przez kakadu (2014-08-10 14:59:27)

#20 2014-08-10 15:28:45

koralik
Member

kakadu
ja szukam pracy jako opiekunka jak pisałam wcześniej, dostałam numer od znajomej (a nawet dwa numery telefonów) do dwóch agencji(niestety nie wiem jak one się nazywają, ale działają tam w DE bardzo długo). Wykonałam na razie jeden telefon do tej bardziej poleconej agencji (przez nią pracuje koleżanki znajoma, pracuje już sporo i sobie chwali). Ja dzwoniąc tam powołałam się na nią bo tak było mi przykazane. Jako, że mogę wyjechać dopiero po 20 sierpnia, pani z którą rozmawiałam, powiedziała mi, że zadzwoni w tym tygodniu bo trzeba oczywiście coś poszukać.
Gdybym mogła wyjechać wcześniej to pewnie bym to zrobiła, ponoć było jakieś miejsce. Ja przez ten tydzień muszę pozałatwiać sprawy jeszcze tutaj i w piątek jest święto, więc mam tylko cztery dni.
Prowadzę działalność gospodarczą, nie mogę z niej zrezygnować, więc zaczęłam się podpytywać (nigdy tak nie pracowałam) na co mam zwrócić uwagę, czy te agencje w ogóle zatrudniają, jakie to jest zatrudnienie, jakie to są składki odprowadzone itp.. Ja pewnie sobie poradzę z tym wszystkim, bo czas uczy i życie też, mimo to moje pytania były właśnie takie, żeby od samego początku nie popaść w jakieś g....
pozdro

P.S.
dodam, że naczytałam się tu o Eli50

Ostatnio edytowany przez koralik (2014-08-10 15:30:34)

#21 2014-08-10 15:53:14

ewal8
Member

urszula47 napisał:

Ewa8 wszystko ok ,ale niby karta ta sama a zasady wydawania inne.Przy turystycznej nie dostaniesz druku A1 czyli jedziesz na ryzyko wlasne,bo na czarno.Uda sie to dobrze ...Tu jest fajny link http://www.nfz-gdansk.pl/uploads/files/ … o_ekuz.pdf    sa roznice w wypelnionym wniosku o karte europejska.Nasze firmy sobie narazie "daja rade".

Ja oczywiście nie neguję wyższości EKUZ pracowniczej nad EKUZ turystyczną, jedynie chciałabym z mojego znikomego doświadczenia z firmami podkreślić jedną rzecz: nigdy przed pierwszym wyjazdem z jakiejkolwiek firmy nie otrzymujemy ani pracowniczej EKUZ  ani A1, ponieważ wyrobienie tychże dokumentów wymaga po prostu czasu. Żeby otrzymać te dokumenty trzeba być przez pewien czas zatrudnionym, żeby być zatrudnionym trzeba już pracować i koło się zamyka. Terminów w naszych urzędach niestety nie da się przeskoczyć i zazwyczaj jest tak, że się wyjeżdża z daną firmą i po minimum (o ile mi wiadomo) 4 tygodniach firma dosyła już na miejsce pracy w/w dokumenty. A często zdarza się i tak, że dopiero po powrocie dostaje się te dokumenty albo i wcale. Więc na dobrą sprawę nawoływanie, żeby nie wyjeżdżać bez A1 i Ekuz pracowniczej mija się z celem, bo żeby te dokumenty dostać trzeba już dla jakiejś firmy pracować.  A skoro jadę bez pracowniczej karty EKUZ, to chyba lepiej wyrobić sobie turystyczną i być choć w minimalnym stopniu zabezpieczonym, prawda?

#22 2014-08-10 16:09:28

kakadu
Member

Koralik-ja życze ci powodzenia-bez żadnych złośliwych podtekstów.Nie znam zasad,które ciebie dotkną.Ja pracuję przez niemiecka agencję i żeby dostać pracę przez nich musiałam mieć Gewerbe,numer podatkowy,świadectwo niekaralności,skany dowodu osobistego i ubezpieczenia(nie żadne polskie Ekuz),referencje.Pracę mam,rozliczam się z dochodów w Niemczech i jakoś to leci.Nie opłacam składek emerytalnych,bo to w moim przypadku się nie opłaca-jak wyliczył mi doradca z niemieckiej firmy ubezpieczeniowej.Plusem tego jest wieksza wypłata,minusem brak jakiegokolwiek ekwiwalentu w przypadku choroby.Niestety,nie do końca zgłębiłam zasady pracy w DE-legalnej pracy.To co mam z pozoru jest legalne i tego się trzymam.
Moja rada,wypływajaca z doświadczenia-jeśli będziesz się rozliczać z dochodów w Niemczech-pilnuj terminów,nie przekraczaj limitu zarobków(takiego,który pozwala uniknąć płacenia podatku),korzystaj z usług Steueberatera.Jeszcze raz powodzenia.

#23 2014-08-10 17:41:27

koralik
Member

kakadu napisał:

Koralik-ja życze ci powodzenia-bez żadnych złośliwych podtekstów.Nie znam zasad,które ciebie dotkną.Ja pracuję przez niemiecka agencję i żeby dostać pracę przez nich musiałam mieć Gewerbe,numer podatkowy,świadectwo niekaralności,skany dowodu osobistego i ubezpieczenia(nie żadne polskie Ekuz),referencje.Pracę mam,rozliczam się z dochodów w Niemczech i jakoś to leci.Nie opłacam składek emerytalnych,bo to w moim przypadku się nie opłaca-jak wyliczył mi doradca z niemieckiej firmy ubezpieczeniowej.Plusem tego jest wieksza wypłata,minusem brak jakiegokolwiek ekwiwalentu w przypadku choroby.Niestety,nie do końca zgłębiłam zasady pracy w DE-legalnej pracy.To co mam z pozoru jest legalne i tego się trzymam.
Moja rada,wypływajaca z doświadczenia-jeśli będziesz się rozliczać z dochodów w Niemczech-pilnuj terminów,nie przekraczaj limitu zarobków(takiego,który pozwala uniknąć płacenia podatku),korzystaj z usług Steueberatera.Jeszcze raz powodzenia.

dzięki za info, pewnie jak będzie wszystko dograne to się dowiem jakie tam są zasady, nie mam jeszcze oferty to się o szczegóły nie pytam (chodzi mi o agencję) bo po co, aż tak nadgorliwa nie jestem, ale jeszcze raz dzięki

#24 2014-08-10 17:45:33

kamile88
New member
Od: wrocław

Czy ktoś jest z Wrocławia ?smile

#25 2014-08-11 13:33:32

koralik
Member

kakadu
jak możesz wyślij mi na mojego meila kontakt do siebie (mei), jeżeli to nie byłoby przeszkodą oczywiście
z góry dzięki i pozdrawiaml

#26 2014-08-11 21:41:01

kakadu
Member

Koralik-napisałam do ciebie.sprawdż.

#27 2014-08-11 21:47:05

koralik
Member

dzięki serdeczne, sprawdzam smile

poszło

Ostatnio edytowany przez koralik (2014-08-11 21:56:08)

#28 2014-08-12 10:23:52

krystynka
Member

http://www.jazdawde.pl/ekuz-a-ubezpiecz … 127cb6e1db

"Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Assistance Europ Assistance Polska dwie trzecie (62%) Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia podróżnego a 6% badanych nie decyduje się na wykupienie polisy z uwagi na ubezpieczenie w NFZ. Kiedy wystarczy nam karta EKUZ a kiedy powinniśmy się zdecydować na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego..."

#29 2014-10-09 22:49:10

aligator99
Member

Firma odciąga 200 zł na ubezpieczenie . 

A co się stanie jak niedługo ja i mój stary kupimy ziemię ( przynajmniej mamy to w planach  na rok 2016:)  i będziemy chcieli opłacać KRIUZ ????
Co firma zrobi z tymi 200 złotymi ?
a ) wezmie dla siebie
b) doda mi do pensji
c) nic nie zrobi
d) wywali mnie na podstawie tego iż ich oszukuje ( Przypominam iż telefon do przyjaciela NIECZYNNY smile
Czy ktoś z Was był w takiej sytuacji ?????

#30 2014-10-09 23:11:57

jolki
Member

aligator99 napisał:

A co się stanie jak niedługo ja i mój stary kupimy ziemię ( przynajmniej mamy to w planach  na rok 2016:)  i będziemy chcieli opłacać KRIUZ ????
a ) wezmie dla siebie
b) doda mi do pensji
c) nic nie zrobi
d) wywali mnie na podstawie tego iż ich oszukuje ( Przypominam iż telefon do przyjaciela NIECZYNNY smile

Jak na razie nic  się nie zmienia.
Po prostu będą ci "odciągać" 200 zeta, bo kiedy zatrudnisz się w firmie ( nie ważne czy umowa o prace, czy zlecenie), będziesz podlegała pod ZUS.

#31 2014-10-09 23:24:34

ania1968
Member

aligator99 napisał:

a ) wezmie dla siebie
b) doda mi do pensji
c) nic nie zrobi

W Polsce rolnik zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie automatycznie podlega pod Zus. Podejrzewam, że w przypadku opiekunek zatrudnionych przez polską agencję jest tak samo.

#32 2014-10-10 18:21:54

larysazajcew@gmail.com
Member

ania1968 napisał:

aligator99 napisał:

a ) wezmie dla siebie
b) doda mi do pensji
c) nic nie zrobi

W Polsce rolnik zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie automatycznie podlega pod Zus. Podejrzewam, że w przypadku opiekunek zatrudnionych przez polską agencję jest tak samo.

Jest tak samo,próbowałam..

#33 2014-11-21 11:22:24

urszula47
Member

Wklejam artykul o kosztach transportu do kraju ,co prawda to turysta wymagal transportu.Ekuz tego nie pokrywa lecz polisa prywatna http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, … 08975.html

#34 2015-01-27 16:13:49

Ita
New member

Witam!A jak z płaca minimalna [od tego roku ponad 8 euro w Niemczech]?Będą podwyzki dla opiekunek?PIszą tylko o kierowcach.

Reklama