Co lepsze? Umowa zlecenie czy własna działalność gospodarcza?

Wyjeżdżam już od jakiegoś czasu do Niemiec, zawsze na umowę zlecenie. Poznałam kilka opiekunek, które wyjeżdżają przez firmy działające w Polsce i które wymagają, aby opiekunka miała swoją działalność gospodarczą...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2012-05-17 15:55:27

ula
New member

Co lepsze? Umowa zlecenie czy własna działalność gospodarcza?

Wyjeżdżam już od jakiegoś czasu do Niemiec, zawsze na umowę zlecenie. Poznałam kilka opiekunek, które wyjeżdżają przez firmy działające w Polsce i które wymagają, aby opiekunka miała swoją działalność gospodarczą. Podobno lepiej się na tym wychodzi finansowo. Ale zastanawiają mnie formalności typu ZUS itp. skoro mam działalność to muszę sama sobie wszystko opłacić, więc według mnie nawet jeśli więcej zarobię to wydam to w Urzędach. Czy któraś z Was wyjeżdża w ten sposób? Jakie są zarobki?

#2 2012-05-26 12:29:08

makola45
Member

Re: Co lepsze? Umowa zlecenie czy własna działalność gospodarcza?

Ja  wyjezdzam na własnej działalności ale mam umowe bezposrednio z rodziną.Więc mi sie to opłaca.Ale jak czytam ile proponują firmy paniom z działalnością gospodarczą to śmiech na sali.1400 euro np netto.I z tego opłać zus ,księgową .To zostaje niewiele .W tej sytuacji bym sobie nie zawracała głowy  działalnością.Chyba że nie będziesz kozystać z żadnych pośedników i sama wynegocjujesz stawke.No i oczywiście sama znajdziesz rodzine.

#3 2012-05-26 15:24:37

stokrotka
New member

Pracować musimy i chcemy smile) , nie ma ,że boli, ale faktycznie jeśli opiekunka ma własną działalność w Polsce i jest na dużym ZUS-ie to jest to jednak trochę kosztowne. Problem w tym,że niektórzy staruszkowie wcale nie mają takich wysokich rent, a niektórzy po prostu nie chcą płacić zbyt wiele. Każda firma ma też swoją politykę działania, z jednej strony są one uzasadnione prawnie a z drugiej wcale. Jeśli ktoś ma na rękę np.1200 euro ,pracuje 2 miesiące, zaczynając od połowy np.maja to duży ZUS wynosi bardzo wiele. Oprócz tego podatek .Poza tym wart mieć dobrą księgową ,która powie co można odliczyć od podatku w takim wypadku i jaką formę opodatkowania przyjąć, która będzie albo wygodniejsza dla pracującej osoby albo jakie są wymogi prawne. Niektórzy ludzie chcą płacić podatki. Umowa zlecenie jest bardziej korzystna dla firm i rodzin, gorzej jeśli ktoś wystawia umowy o dzieło, bo tak też bywa, albo umowę zlecenie i umowę o dzieło razem. Dla kogoś kto ma jakieś świadczenia czasem takie umowy są bardziej lub mniej korzystne. Dla młodych osób nie mających w Polsce zatrudnienia jest to ostateczna wersja umów, bo właściwie nic z tego nie ma, a jeśli coś to jest tego bardzo mało (często przez "rzetelność firm" ). Cóż, każdy orze jak może, niestety częściowo naszym kosztem. Kiedyś pracowałam w rodzinie, gdzie przychodził Pflegedienst 2 razy dziennie, częściowo był opłacany przez kasę chorych a część pokrywała rodzina z własnej kieszeni, zajmowali się podawaniem leków i myciem podopiecznego. Trochę mniej zarabiałam, dość dużo brała firma, ale nadrabiałam co nieco w pracy w ogrodzie. Firma zabroniła mi brania czegokolwiek na rękę, ale rodzina sama załatwiła z nimi tą sprawę, tym bardziej,że nie mają formalnego prawa zabronić mi funkcjonować . Po prostu dali mi kasę, jako wdzięczność, abym sobie coś kupiła, na tej zasadzie smile). W sumie taki pflegedienst to czasem duża pomoc, bo jeśli podopieczny wstaje ok. 5 czy 6 rano i idzie spać ok 23 to jednak tych godzin trochę jest, a tak mogłam zrobić sobie wszystko na spokojnie. Szkoda tylko,że uczciwości jest tak mało. Z tego co wiem jest wiele kobiet, która zmieniają pracę co rusz, właśnie ze względu na to,że zostaje im niewiele pieniędzy za ciężką pracę i szukają czegoś bardziej dogodnego. Nie każdy jednak ma i czas i odwagę aby szukać pracy samodzielnie dlatego  też szukamy pracy przez firmy.

#4 2012-05-26 19:31:58

makola45
Member

Pzewaznie kazda firma ma w umowie zapis że nie wolno nam z rodzinami o zarobkach rozmawiać i odwrotnie rodzina nie może mówić ile placi za usługe.Równiez jest zapis o nie dawaniu prezentów bądż dodatkowych pieniędzy pzez rodzine.A co to właściwie agencje powinno obchodzić.Rodzina ma chęć to daje opiekunce .

#5 2012-05-26 20:16:59

kasia63
Member

makola45 - ja np mam w umowie zapisyc taki -ze gdybym zawarla z ta sama rodzina bezposrednia umowe to place agencji kare 2500euro.

Pracuje na wlasnej dzialalnosci/1sza dz,.gosp  -oplaty co miesiac ok700zl,ulga z ZUS ale nie moge zawiesic na czas pobytu w domu bo ulga przepadnie/ - z perspektywy czasu mysle ze bardziej sie jednak zlecenie oplaca/tez sie liczy do stażu pracy teraz/ i nie trzeba państwu co miesiac daniny oddawac.Na reke zostaje mi 1050e.Tak sobie.Doświadczenie mam b duze w tej pracy ale jezyk tez tak sobie poki co.Wspolpraca z agencja przyzwoita wiec jakos specjalnie nie narzekam-tylko te siedem stow boli okrutnie!!!!!!!!

#6 2012-05-26 21:55:56

jakniew
Member

makola45 napisał:

Pzewaznie kazda firma ma w umowie zapis że nie wolno nam z rodzinami o zarobkach rozmawiać i odwrotnie rodzina nie może mówić ile placi za usługe.Równiez jest zapis o nie dawaniu prezentów bądż dodatkowych pieniędzy pzez rodzine.A co to właściwie agencje powinno obchodzić.Rodzina ma chęć to daje opiekunce .

Czy to, że rodzina nie może mówić ile płaci powiedzieli Tobie Twoi pośrednicy? Te zapisy o karach przekraczających wielokrotność naszych dochodów są bezprawne, jak i zamykanie nam ust tymi karami, żebyśmy nic nie mówiły Niemcom ile my faktycznie zarabiamy, bo chodzi im o to aby nie wydało się ile Polscy pośrednicy dorabiają się na naszej pracy.

#7 2012-05-26 21:57:38

Barbara45
Member

Zapisy to oni o karach mogą sobie robić. Ale prawnie nie mogą tego wyegzekwować bo jest to niezgodne z polskimi przepisami.

#8 2012-05-26 22:20:09

makola45
Member

jakniew napisał:

makola45 napisał:

Czy to, że rodzina nie może mówić ile płaci powiedzieli Tobie Twoi pośrednicy? Te zapisy o karach przekraczających wielokrotność naszych dochodów są bezprawne, jak i zamykanie nam ust tymi karami, żebyśmy nic nie mówiły Niemcom ile my faktycznie zarabiamy, bo chodzi im o to aby nie wydało się ile Polscy pośrednicy dorabiają się na naszej pracy.

Ja akurat nie korzystam już z pośredników.Ale kiedyś pracowałam przez polską firme i czytałam umowe jaką mieli z rodziną .Oczywiście na rozmowie rekutacyjnej też byłam uświadomiona że nie wolno rozmawiać o zarobkach.No ale życie jest zyciem i normalne że sie rozmawiało.
No pzecież wiadomo o co chodzi firmom.

#9 2012-05-27 18:11:45

makola45
Member

kasia63 napisał:

makola45 - ja np mam w umowie zapisyc taki -ze gdybym zawarla z ta sama rodzina bezposrednia umowe to place agencji kare 2500euro.

Pracuje na wlasnej dzialalnosci/1sza dz,.gosp  -oplaty co miesiac ok700zl,ulga z ZUS ale nie moge zawiesic na czas pobytu w domu bo ulga przepadnie/ - z perspektywy czasu mysle ze bardziej sie jednak zlecenie oplaca/tez sie liczy do stażu pracy teraz/ i nie trzeba państwu co miesiac daniny oddawac.Na reke zostaje mi 1050e.Tak sobie.Doświadczenie mam b duze w tej pracy ale jezyk tez tak sobie poki co.Wspolpraca z agencja przyzwoita wiec jakos specjalnie nie narzekam-tylko te siedem stow boli okrutnie!!!!!!!!

Ja też mam działalnośc ale nie narzekam.Mam umowe bezpośrednio z rodziną.Ale mam 1800euro do ręki z tego opłacam to sama co ty .No niestety składki trzeba płacic ,na to nic sie nie poradzi.Staraj  sie sama poszukać rodziny i nie korzystaj z agencji.Lepiej na tym wyjdziesz.Pozdawiam.

#10 2012-05-27 23:08:35

stokrotka
New member

Dokładnie, szczerze mówiąc firma jest tylko firmą, w jednej firmie musiałam podpisać papiery , że nie wezmę do ręki kasy, rodzina chciała dać mi coś na święta ,więc dała przez firmie zaznaczając że to dla mnie , po trzech miesiącach wydało się ,że firma jest w posiadaniu tych pieniędzy, ale rodzinie też nie                     zwrócili...chyba poszli na piwko smile) , cóż.

#11 2012-05-27 23:30:29

stokrotka
New member

Ja też mam działalnośc ale nie narzekam.Mam umowe bezpośrednio z rodziną.Ale mam 1800euro do ręki z tego opłacam to sama co ty .No niestety składki trzeba płacic ,na to nic sie nie poradzi.Staraj  sie sama poszukać rodziny i nie korzystaj z agencji.Lepiej na tym wyjdziesz.Pozdawiam.

Firmy w Polsce działają na zupełnie innych zasadach aniżeli te w Niemczech, z tego co mówiła mi moja pracodawczyni to dla Niemieckiej firmy płaci raz w roku wpisowe a do Polski też coś wysyła. Właściwie to nie mam nic przeciwko temu,że firma zarabia, ale myślę,że jeśli miesięcznie ma za opiekunkę min. 200 euro to nie jest źle .Firmy w Polsce powinny bazować na zupełnie innych zasadach, lepiej byłoby abyśmy miały stawki 1800 euro na rękę , a 200 czy 300 euro dla firm za załatwienie spraw, zresztą właścicielki czy -ele też mogą się poopiekować aby zarobić na chleb ,korona im z głowy nie spadnie smile). Skoro HausEngel pisze ,że koszt wynosi min.  1770 euro to bez problemu , nie wiem czy biorą wpisowe od rodzin mając ,ale sytuacja bardziej skłania się do tego,że firmom chodzi tylko o zabezpieczenie swojego życia .Problem w tym, że to nie zakład zamknięty ( fabryka smile) ) ,tylko często ciężka praca z dala od domu i bliskich. Poza tym to egzekwowanie pieniędzy od rodzin kończy się tym,że firma niby nic nie wie a winne jesteśmy często my.  Do tej pracy ciężko ustalić jakikolwiek dokładny zarobek, bo ludzie są różni, różnie pracują i różnie gotują smile). Złotej recepty nie będzie, ale jak wszędzie wszystko możnaby sobie wypracować. Nawet gdyby pracownik po roku ,dwóch współpracy z firmą przechodził na całkowicie własny dochód tak jak Pani. Powinno być takie prawo.

#12 2012-05-28 07:27:33

makola45
Member

Wszystko sie zgadza ,wiadomo że agencje też muszą zarabiać .Tylko dlaczego tak dużo,Dlaczego rodziny płacą za dni świąteczne podwójnie a opiekunki w większości tych pieniędzy nie ogląda.Dlaczego rodziny płacą w zależności od stufy jaką ma pacjent i też tych pieniędzy nie dostaje opiekunka.Przecież to dziewczyny wykonują pracę i im te pieniądze sie należą.

#13 2012-05-28 09:00:51

jakniew
Member

makola45 napisał:

Wszystko sie zgadza ,wiadomo że agencje też muszą zarabiać .Tylko dlaczego tak dużo,Dlaczego rodziny płacą za dni świąteczne podwójnie a opiekunki w większości tych pieniędzy nie ogląda.Dlaczego rodziny płacą w zależności od stufy jaką ma pacjent i też tych pieniędzy nie dostaje opiekunka.Przecież to dziewczyny wykonują pracę i im te pieniądze sie należą.

Otóż to! Najgorsze, że dzieje się tak w imię prawa ( a może i nie? ). Zauważ, jak wiele powstało nowych agencji i pośredników, bo wyczuli szybki i bardzo dobry dochód dzięki naszej pracy.

#14 2012-05-28 15:24:11

Nata79
Member

Hmm..nie wiem , ja to chyba jestem naiwna-ale przed podpisaniem umowy dostałam informację ile zapłaci rodzina i co jest dodatkowo opłacane z tych pieniędzy, ile jest przeznaczanie na moją wypłate-i  wydawało mi się to realne. łopatologicznie przedstawione ale realne. Nie miałam zakazu rozmowy z rodzina-inna sprawa,że oni to ze mną po prostu rozmawiać nie chcieli;) Mam za to w umowie dużą karę jeśli będe chciała podpisać umowę bezpośrednio z rodzina i lojalnościówke  żebym nie poszła do innej firmy..też ponad 2 tys E.

Do stokrotki:
nie rozumiem tylko  pomysłu ,jak my mamy dostać na reke 1800 a firma 200 lub 300? a co z podatkami, ubezpieczeniem, i innymi pierdołami?
Skąd wziąć pieniądze? Ja jestem kiepska w rozliczeniach.. Nie spotkałam sie z agnecją,która płaciłaby 1800 zł na reke, jeśli jakś jest-to ja poprossze konatkt!smile

#15 2012-10-16 20:18:24

agnes40
New member

Mam pytanie.
Jestem opiekunka osob starszych. Wiem, ze musze oplacac skladke zdrowotna w Niemczech.Szukam jak najtaniej.Zastanawiam sie nad otworzeniem dzialalnosci w PL.Bylabym przez dwa lata na malym Zusie. Pytanie?Wyczytalam , ze pracujac w delegacji(tak owa by byla) dieta wynosi 42 euro.Czy moze ktos sie wypowiedziec jak to faktycznie jest. Bo liczac to zle by nie bylo, nie bedac zachlannym .28 dni przy powiedzmy 30 x42 euro.Czy dobrze mysle? Prosze o odpowiedz  Aga

#16 2014-03-15 13:31:22

renia1311
Member
Od: ...

Mam pytanie do osób mających własną działalność w Polsce. Jako co jest dana firma zarejestrowana? Świadczenia opiekuńcze?
I po prostu jest się podwykonawcą jakiejś firmy, w przypadku pośrednictwa, lub bezpośrednim pracobiorcą?

Interesuje mnie to, zastanawiam się nad otworzeniem własnej działalności, tym bardziej, że miałabym obniżony ZUS.
Wiem, że Simona ma swoją działalność (jak wyczytałam).

#17 2014-03-15 13:52:12

simona1961
Member

renia1311 napisał:

Mam pytanie do osób mających własną działalność w Polsce. Jako co jest dana firma zarejestrowana? Świadczenia opiekuńcze?
I po prostu jest się podwykonawcą jakiejś firmy, w przypadku pośrednictwa, lub bezpośrednim pracobiorcą?

Interesuje mnie to, zastanawiam się nad otworzeniem własnej działalności, tym bardziej, że miałabym obniżony ZUS.

Owszem, mam swoją działalność i mam umowę bezposrednio z rodziną. Potem zajrzę do dokumentów i podam Ci PKD, w każdym razie to sa niestacjonarne usługi opiekuńcze . Zeby legalnie pracowąc w Niemczech, trzeba najpierw 2 miesiące prowadzić działalnośc w Polsce, wystawiąc rachunki na świadczone usługi. Następnie po podpisaniu umowy z niemieckim kontrahentem , trzeba tę umowę wraz z wypełnionym formularzem i dotychczas wystawionymi rachunkami na wykonanie usług, złozyć w ZUS i po 7 dniach dostaje się dokument o czasowym przeniesieniu działalności do kraju unijnego, czyli A1
Nastepnie trzeba udac się do NFZ i odebrać kartę EKUZ, ale nie turystyczną, tylko dla przedsiębiorcy. ( Wazne ) Teraz tylko nalezy znależć mądrą księgową, która będzie robiła rozliczenie miesięczne naszych dochodów, pomniejszonych o koszty własne i stawkę delegacyjną i można jechać do pracy.
Jesli na umowie mamy zapis, że mamy mieszkanie i wyżywienie za darmo, to wolno nam odliczyć bodajże 25% diety stawki dziennej. Jesli tego zapisu nie ma , mozna odliczyc całą kwotę, czyli teraz chyba 50 euro dziennie. Ja wiem, że to wygląda troszkę dziwnie, bo nierzadko 50 euro to własnie dniówka opiekunki, ale skoro przepis mówi, że tyle wynosi dieta zagraniczna, to ja problemu nie widzę. Może tylko trzeba troszkę kreatywnie do tego podejść ( dobra księgowa ) i będzie wilk syty i owca cała. Tak czy tak, podatek jakiś opłacic nalezy, żeby się nie narazać fiskusowi. Dokument A1 dostaniemy na cały okres trwania umowy z kontrahentem niemieckim. Po powrocie nalezy znów wystawić rachunki w Polsce, bo żeby podlegac pod ustawodawstwo polskie, trzeba minimum 25 % działalnosci prowadzić w Polsce. Jak coś chcesz jeszcze wiedzieć to pytaj!

#18 2014-03-15 16:09:33

kasia35
New member

Witam wszystkie opiekunki Jestem tu nowa i szukam jakiejś bratniej duszyczki z Berlina czy jest tu jakaś ? Jadę w poniedziałek do pracy do Poczdamu jest to moje pierwsze zlecenie bardzo sie denerwuje dlatego może gdzieś w pobliżu jest jakaś opiekunka pozdrawiam

#19 2014-03-15 18:19:00

renia1311
Member

simona1961 napisał:

renia1311 napisał:

Owszem, mam swoją działalność i mam umowę bezposrednio z rodziną. Potem zajrzę do dokumentów i podam Ci PKD, w każdym razie to sa niestacjonarne usługi opiekuńcze . Zeby legalnie pracowąc w Niemczech, trzeba najpierw 2 miesiące prowadzić działalnośc w Polsce, wystawiąc rachunki na świadczone usługi. Następnie po podpisaniu umowy z niemieckim kontrahentem , trzeba tę umowę wraz z wypełnionym formularzem i dotychczas wystawionymi rachunkami na wykonanie usług, złozyć w ZUS i po 7 dniach dostaje się dokument o czasowym przeniesieniu działalności do kraju unijnego, czyli A1
Nastepnie trzeba udac się do NFZ i odebrać kartę EKUZ, ale nie turystyczną, tylko dla przedsiębiorcy. ( Wazne ) Teraz tylko nalezy znależć mądrą księgową, która będzie robiła rozliczenie miesięczne naszych dochodów, pomniejszonych o koszty własne i stawkę delegacyjną i można jechać do pracy.
Jesli na umowie mamy zapis, że mamy mieszkanie i wyżywienie za darmo, to wolno nam odliczyć bodajże 25% diety stawki dziennej. Jesli tego zapisu nie ma , mozna odliczyc całą kwotę, czyli teraz chyba 50 euro dziennie. Ja wiem, że to wygląda troszkę dziwnie, bo nierzadko 50 euro to własnie dniówka opiekunki, ale skoro przepis mówi, że tyle wynosi dieta zagraniczna, to ja problemu nie widzę. Może tylko trzeba troszkę kreatywnie do tego podejść ( dobra księgowa ) i będzie wilk syty i owca cała. Tak czy tak, podatek jakiś opłacic nalezy, żeby się nie narazać fiskusowi. Dokument A1 dostaniemy na cały okres trwania umowy z kontrahentem niemieckim. Po powrocie nalezy znów wystawić rachunki w Polsce, bo żeby podlegac pod ustawodawstwo polskie, trzeba minimum 25 % działalnosci prowadzić w Polsce. Jak coś chcesz jeszcze wiedzieć to pytaj!

Ok. dzięki za dość szczegółową odpowiedź smile. Trochę jest zachodu przy tym, ale nie ma nic na pstryknięcie palcem smile.

#20 2014-03-15 18:20:00

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Barbara45 napisał:

Zapisy to oni o karach mogą sobie robić. Ale prawnie nie mogą tego wyegzekwować bo jest to niezgodne z polskimi przepisami.

Także pisałem woelokrotnie -wszelkie zapisy dotyczące kar za ...... (wpiisz właściwe słowe).... . są bezzasadne, jeżeli kolidują z prawem obowiązującym w danym kraju

#21 2014-03-17 12:32:34

kakadu
Member

Simona,napisałaś,że masz swoją działalność w PL a umowę podpisujesz bezpośrednio z rodziną.A jak wynajdujesz te rodziny?Sama ich szukasz,czy masz jakąś agencję?A jeśli masz agencję,to jak to się ma do działalności-nie ma tu konfliktu interesów?Chodzi mi o to,ze pisałaś,iz sama opłacasz ZUS,masz księgową-a jak się ma agencję,to chyba to właśnie agencja się takimi sprawami zajmuje-dlatego pytam,czy to nie rodzi konfliktów.

#22 2014-03-17 12:48:05

simona1961
Member

kakadu napisał:

Simona,napisałaś,że masz swoją działalność w PL a umowę podpisujesz bezpośrednio z rodziną.A jak wynajdujesz te rodziny?Sama ich szukasz,czy masz jakąś agencję?A jeśli masz agencję,to jak to się ma do działalności-nie ma tu konfliktu interesów?Chodzi mi o to,ze pisałaś,iz sama opłacasz ZUS,masz księgową-a jak się ma agencję,to chyba to właśnie agencja się takimi sprawami zajmuje-dlatego pytam,czy to nie rodzi konfliktów.

Nie Kakadu, nie ma konfliktu interesów. Są agencje które kojarzą podopiecznych i opiekunki, za co biora prowizję i od opiekunki i od podopiecznych.
Agencja kojarząca nie zajmuje się płaceniem Zusu ani księgowością, bo jako samodzielny podmiot gospodarczy to ja mam obowiązek wywiązać się z tego.

#23 2014-03-17 13:00:59

kakadu
Member

Dzięki za odpowiedź.Nie wiedziałam,ze są takiego rodzaju agencje.

#24 2014-03-17 13:35:20

renia1311
Member

simona1961 napisał:

renia1311 napisał:

Hmm. zastanawia mnie to prowadzenie w Polsce 2 miesiące wcześniej działalności, i kilka miesięcy w roku.
Nie bardzo wiem jak to ugryźć... nie jestem wykwalifikowaną opiekunką, w ścisłym słowa znaczeniu. Jak przypuszczam, trzeba by znaleźć kogoś na dorywczą opiekę w Polsce.
Chyba, że rozliczanie na bazie karty podatkowej, wtedy jest po prostu stały podatek, ale nie odliczam żadnych kosztów. To zależy ile on wynosi.
No ale rachunki i tak powinnam jakieś mieć...
Dumam, dumam, co będzie dobre smile

#25 2014-03-17 15:07:43

Sylwia-opiekunka
New member

Powiem Wam dziewczyny tak, na dwoje babka wróżyła. Może i jesteś wstanie trochę więcej zarobić na własnej działalności gospodarczej ale sądzę, że jest to duża różnica. Jeżeli wyjeżdżasz z legalną firmą, która odprowadza od Ciebie pełne składki i ubezpieczenie a dodatkowo opłaca transport to wychodzi prawie na to samo. A poza tym nie musisz się martwić całymi formalnościami związanymi z prowadzeniem własnej działalności

#26 2014-03-17 16:06:05

kakadu
Member

O tym,że są agencje wynajdujące adresy(w skrócie to piszę) i pozwalające pracować na własnej działalności i zostawiające problem rozliczania i wszelkich opłat w gestii opiekunki-nie wiedziałam-jak wspomniałam wyżej.Wiele lat temu podjęłam decyzję o tym,że będę pracować jako opiekunka i wtedy chciałam taka działalność sobie założyć.Nie wyszło,bo w ZUS-ie poinformowano mnie,że będzie to działanie nielegalne i jeśli to wypłynie na wierzch,to wszystkie składki zostaną mi zwrócone i zostane z niczym.A czemu-ano temu,że aby przenieść działalność za granicę,muszę najpierw popracować w kraju i udowodnić,że tutaj nie miałam zleceń,dlatego czasowo,na pół roku,będę mogła przenieść działalność na teren Niemiec.Na moje pytanie,jak mam to udowodnić,padła odpowiedź,że mam zamieszczać ogłoszenia-wszędzie,nawet na słupach.
Pojechałam nawet do miasta wojewódzkiego z pytaniem,czy tak jest rzeczywiście-i niestety,tam wszystko potwierdzono.
Zarzuciłam więc pomysł założenia własnej działalności i wyszukiwałam takie opcje,które pozwalały tego uniknąć.
Dodam,że wiele pań z mojego terenu ma taką działalność-ale jak one to zrobiły-nie wiem do dziś.Ja informowałam otwarcie,ze chodzi mi o pracę w DE i tyle.
A piszę to po to,ze jednak i ZUS-y i Urzędy Skarbowe w naszym kraju interpretują przepisy w bardzo różny sposób,dlatego jeśli któraś chce taka działalność zakładać,to jednak radziłabym zasięgnąć języka w rodzimym oddziale ZUS,bowiem to,co udaje się u Simony,może wyglądać inaczej w innym województwie.
Jaka przykład podam tylko statystyki z programu Państwo w Państwie-rzecz dotyczyła rent dla Sybiraków.Otóż w całym kraju pozytywnie rozpatrywanych jest 80% takich wniosków-20% jest odrzucanych.Natomiast w woj.lubuskim jest dokładnie odwrotnie-20% jest załatwianch pozytywnie a 80% jest odrzucanych-a wszystko to w oparciu o te same przepisy.A to nie jest jedyny przykład.

#27 2014-03-17 16:15:55

renia1311
Member

kakadu napisał:

O tym,że są agencje wynajdujące adresy(w skrócie to piszę) i pozwalające pracować na własnej działalności i zostawiające problem rozliczania i wszelkich opłat w gestii opiekunki-nie wiedziałam-jak wspomniałam wyżej.Wiele lat temu podjęłam decyzję o tym,że będę pracować jako opiekunka i wtedy chciałam taka działalność sobie założyć.Nie wyszło,bo w ZUS-ie poinformowano mnie,że będzie to działanie nielegalne i jeśli to wypłynie na wierzch,to wszystkie składki zostaną mi zwrócone i zostane z niczym.A czemu-ano temu,że aby przenieść działalność za granicę,muszę najpierw popracować w kraju i udowodnić,że tutaj nie miałam zleceń,dlatego czasowo,na pół roku,będę mogła przenieść działalność na teren Niemiec.Na moje pytanie,jak mam to udowodnić,padła odpowiedź,że mam zamieszczać ogłoszenia-wszędzie,nawet na słupach.
Pojechałam nawet do miasta wojewódzkiego z pytaniem,czy tak jest rzeczywiście-i niestety,tam wszystko potwierdzono.
Zarzuciłam więc pomysł założenia własnej działalności i wyszukiwałam takie opcje,które pozwalały tego uniknąć.
Dodam,że wiele pań z mojego terenu ma taką działalność-ale jak one to zrobiły-nie wiem do dziś.Ja informowałam otwarcie,ze chodzi mi o pracę w DE i tyle.
A piszę to po to,ze jednak i ZUS-y i Urzędy Skarbowe w naszym kraju interpretują przepisy w bardzo różny sposób,dlatego jeśli któraś chce taka działalność zakładać,to jednak radziłabym zasięgnąć języka w rodzimym oddziale ZUS,bowiem to,co udaje się u Simony,może wyglądać inaczej w innym województwie.
Jaka przykład podam tylko statystyki z programu Państwo w Państwie-rzecz dotyczyła rent dla Sybiraków.Otóż w całym kraju pozytywnie rozpatrywanych jest 80% takich wniosków-20% jest odrzucanych.Natomiast w woj.lubuskim jest dokładnie odwrotnie-20% jest załatwianch pozytywnie a 80% jest odrzucanych-a wszystko to w oparciu o te same przepisy.A to nie jest jedyny przykład.

No tak, masz rację. Ale między innymi dlatego pytam na forum, żeby wiedzieć jak inni to organizują, bo w urzędach, albo ktoś ci powie, albo nie.
Zastanawia mnie na jakich zasadach działają niektóre firmy, które na swoich stronach mają zalecenie posiadania własnej działalności przez opiekunki.

#28 2014-03-17 16:37:28

kakadu
Member

No właśnie,Reniu1311.W swojej naiwności sądziłam,że jest to taki sam wymóg jak Gewerbe-czyli niezbędny,żeby pracować.Do tego wyobrażałam sobie,że wszystko inne-opłacanie składek,rozliczenia) robi za mnie agencja.Jak pisze Simona,są też inne możliwości,co zresztą wydaje mi się lepsze,bowiem w twoim interesie jest płacić wyższe stawki,żeby potem mieć szansę na wyższą emeryturę (o ile jeszcze ktokolwiek w takie coś wierzy).Bowiem w interesie agencji leży opłacanie składek od możliwie jak najniższej kwoty.
Ale pytać musisz i to dużo.

#29 2014-03-17 17:45:28

simona1961
Member

Nie wiem co ma do rzeczy miasto duże czy małe w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług opiekuńczych i podlegania pod polskie ubezpieczenie społeczne i chorobowe. Odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej przepisy sa jednoznaczne.
Poczytajcie sobie:

http://www.zus.pl/files/Dni_ubezpieczon … %C4%85.pdf

Zresztą opisałam wyżej jak to powinno działać, czyli 25% usług trzeba świadczyć w kraju pod którego ustawodawstwo sie podlega.

Ostatnio edytowany przez simona1961 (2014-03-17 17:47:59)

#30 2014-03-17 22:36:06

ahha
Member

kakadu napisał:

Sa Kakadu takie agencje ktore sa tylko posrednikiem maja baze danych o opiekunkach prowadzacych dzialalnosc gosp.ovbojetnie gdzie np.Krolikowska z Dusseldorfu tak miala, sa tez takie ogloszenia na My Polacy-poszukaj,wiem ze biara od opiekunki i od rodziny. Wiem tez ze za oplata zrobia rozliczenie dla Ciebie (jak masz gewerbe). W jednym bylabym bardzo ostrozna -zakwaterowanie i wyzywienie. Frej jest twoim dochodem na logike biorac, a tu interpretacja urzedasow moze byc zalezna od widzi mi sie. Niedawno byla juz opiekunka z O2 napisala do mnie o takim widzi mi sie  skarbowki.Ja kiedys zazyczylam sobie interpretacji na pismie i taka dostalam. Wtedy jest na 100%.winkwink

#31 2014-03-18 15:16:06

kakadu
Member

Ahha,ja mam Gewerbe,wić nie za wiele wiem o tym,jak się to załatwia przez polskie agencje.
A Gewerbe mam właśnie dlatego,że nie udało mi się założyć bezproblemowo polskiej działalności.
O to wszystko tak ze zwykłej ciekawości pytam,bo lubie sobie różne rzeczy wiedzieć,niezbyt w szczegóły wnikając,bo te sa mi niepotrzebne-ale jakby co-to potem wiem gdzie szukać i kogo pytać.Tak mam.

#32 2014-03-18 15:31:58

simona1961
Member

kakadu napisał:

Ahha,ja mam Gewerbe,wić nie za wiele wiem o tym,jak się to załatwia przez polskie agencje.
A Gewerbe mam właśnie dlatego,że nie udało mi się założyć bezproblemowo polskiej działalności.
O to wszystko tak ze zwykłej ciekawości pytam,bo lubie sobie różne rzeczy wiedzieć,niezbyt w szczegóły wnikając,bo te sa mi niepotrzebne-ale jakby co-to potem wiem gdzie szukać i kogo pytać.Tak mam.

Kakadu, czy mogłabyś się wobec tego podzielić z nami jak to jest w przypadku Gewerby? Jakie się płaci ubezpieczenia, jaki podatek i kto prowadzi księgowość wtedy? Będę wdzięczna za informacje i myslę, że nie tylko ja smile

#33 2014-03-18 17:43:07

kakadu
Member

Ubezpieczenie mam wykupione w PL-z opcja pracy za granicą.I proszę nie pisać,że to jest nielegalne,bo są przepisy,które na to pozwalają.Nie znam ich,ale jestem zatrudniana przez niemiecka agencje i miałam z tym problem,wiec skierowałam szefa agencji do mojego biura i już nie mam problemu.Podejrzewam,że przepis ten można jakość obejść,bo tak jak nie ma podwójnego opodatkowania,tak i nie ma podwójnego ubezpieczenia.Zameldowana jestem w kraju,tylko biuro mam w DE-tak omija się obowiązek ubezpieczenia.Oczywiscie możesz sobie sama takowe opłacać-to jest najtaniej chyba do 300e miesięcznie(takie względne).Ksiegowość mi nie potrzebna.Co miesiąc wystawiam rachunek a po roku zbieram dokumenty i daje Steueberaterowi-koszt ok 200euro.Podatków jak do tej pory nie musiałam płacic.Mogę sobie różne rzeczy odliczać nawet.
Koszt biura,czyli adresu-60e miesięcznie.

#34 2014-03-18 18:13:09

simona1961
Member

Dziękuję za odpowiedź, gdybyś jeszcze była tak miła i mogła napisać co sobie odliczasz w ciągu roku podatkowego, to będę bardzo wdzięczna.

#35 2014-03-18 18:24:37

kakadu
Member

simona1961 napisał:

Dziękuję za odpowiedź, gdybyś jeszcze była tak miła i mogła napisać co sobie odliczasz w ciągu roku podatkowego, to będę bardzo wdzięczna.

Doładowania telefonów i internetu,zakup laptopa,myszki-gdybym autkiem jeździła-to i paliwo(pewnie nie w 100%,ale jakąś część)-ponoć można jeszcze więcej,ale nie korzystałam to i nie wiem.

#36 2014-03-18 18:28:02

ruda
Member

Kakadu, wielkie dzięki za te informacje smile.

#37 2014-03-18 18:29:03

renia1311
Member

ruda napisał:

Dołączam do podziękowań smile

#38 2014-03-18 18:57:30

DanusiaS
Member

renia1311 napisał:

ruda napisał:

Dołączam do podziękowań smile

I ja też dołączam się smile Dzięki wielkie Kakadu big_smile

#39 2014-03-18 19:04:13

simona1961
Member

kakadu napisał:

simona1961 napisał:

Doładowania telefonów i internetu,zakup laptopa,myszki-gdybym autkiem jeździła-to i paliwo(pewnie nie w 100%,ale jakąś część)-ponoć można jeszcze więcej,ale nie korzystałam to i nie wiem.

Dziekuję za odpowiedz. Wnioskuję, że nie potrzebujesz stazu pracy wobec tego, bo taka Gewerba bez ubezpieczenia emerytalno rentowego niestety stazu nie daje.

#40 2014-03-18 19:26:55

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

Jeśli sama rozliczasz, to można prąd , gaz, ( to jest określony procent) ,opłaty za internet. Jakie macie samochód, to paliwo, ale trzeba rowadzić ewidencję przebiegu km. A jak masz auta to możesz zrobić umowę użyczenia od męża czy syna.

Ja kupowałam środki czystości na r-k firmowy, nawet proszek do prania. Herbatę , kawę , wodę mineralną czy ciastka do biura, przecież możesz mieć gości. Jakięś ręczniczki, ściereczki jak akurat kupujesz .

#41 2014-03-18 19:54:52

kakadu
Member

Amelio-zadziwiłaś mnie-o srodkach czystości,kawie itp. słyszałam,ale o pradzie i gazie to nie.
Na początku to nawet powiedziano mi w biurze,że i alkohol mogę odliczać,ale nie próbowałam tego.Z tymi proszkami i kawami tez nie,bo to powinno być na oddzielnym paragonie-w sensie,że nie to plus cała masa innych rzeczy,tylko sam proszek-raz na kwartał duże pudło....albo kawa,a nie kawa,proszek,pierz,wanilia...
Opłaty za internet to wiem,ale zapomniałam napisać,bo u mnie to nie na mnie jest i razem z innymi rzeczami w pakiecie.
Zadziwia mnie ten gaz i prąd-ale to pewnie też mi nie wyjdzie,bo nie na mnie jest rachunek.

#42 2014-03-18 20:01:44

simona1961
Member

amelia napisał:

simona1961 napisał:

Jeśli sama rozliczasz, to można prąd , gaz, ( to jest określony procent) ,opłaty za internet. Jakie macie samochód, to paliwo, ale trzeba rowadzić ewidencję przebiegu km. A jak masz auta to możesz zrobić umowę użyczenia od męża czy syna.

Ja kupowałam środki czystości na r-k firmowy, nawet proszek do prania. Herbatę , kawę , wodę mineralną czy ciastka do biura, przecież możesz mieć gości. Jakięś ręczniczki, ściereczki jak akurat kupujesz .

Amelio, nie wiem jak to jest w Niemczech, ale sadzę, że podobnie jak w Polsce z odliczeniami poniesionych wydatków. Zeby móc odliczyć wydatki poniesione na firmę to trzeba mieć siedzibę firmy. Jak mozna odliczyc prąd, gaz i inne rzeczy skoro Gewerba jest na adres biura podatkowego?
Przeciez trzeba mieć na te odliczenia potwierdzenie w postaci rachunków zakupu, bądź opłaty.

#43 2014-03-18 20:35:23

ahha
Member

kakadu napisał:

Amelio-zadziwiłaś mnie-o srodkach czystości,kawie itp. słyszałam,ale o pradzie i gazie to nie.
Na początku to nawet powiedziano mi w biurze,że i alkohol mogę odliczać,ale nie próbowałam tego.Z tymi proszkami i kawami tez nie,bo to powinno być na oddzielnym paragonie-w sensie,że nie to plus cała masa innych rzeczy,tylko sam proszek-raz na kwartał duże pudło....albo kawa,a nie kawa,proszek,pierz,wanilia...
Opłaty za internet to wiem,ale zapomniałam napisać,bo u mnie to nie na mnie jest i razem z innymi rzeczami w pakiecie.
Zadziwia mnie ten gaz i prąd-ale to pewnie też mi nie wyjdzie,bo nie na mnie jest rachunek.

No to ja jeszcze cos dorzuce;) w koszty mozna tez wrzucic ubranie i obuwie   (oczywiscie nie z Gabora)big_smileibig_smile

Ostatnio edytowany przez ahha (2014-03-18 20:41:57)

#44 2014-03-18 21:16:25

amelia
Przyjaciel Forum

Jeszcze raz.

Prąd i gaz a także chyba opłata za mieszkanie ,może być tylko odliczone jeśli sama sobie prowadzę księgowość, czyli mam biuro w domu.

Trzeba sobie mniej więcej obliczyć . Jak masz jeden pokój przeznaczony na biuro. Pokój ma 20 m2 , a Ty masz mieszkanie 60m2, to możesz sobie około  jednej trzeciej prądu odliczyć. Ja odliczyłabym  jakieś 25 %, aby nikt się nie czepiał .Gazu może trochę mniej. trochę mniej.

W Niemczech nie orientuję się. Nie miałam nigdy Gewerby.

A co do ubrań to oczywiście , jako ubranie robocze. Np. Raz na pół roku jakaś bluzeczka, spódniczka, a nawet buty. Tak jak pisała już nasza koleżanka- nie z Gabora.
Alkohol? Też można . Np rachunek na odwrocie opisać , że butelka szampana , czy wina , lub piwo były zużyte na spotkanie z klientami.  Grilowanie z klientami bądź jakieś przyjęcie świąteczne.
Oczywiście nie skrzynka wódki, bo to może wydać się podejrzane.
Jak się te wszystkie drobnostki podliczy to się trochę uzbiera.

Jakiś obrusik, serwetki, kwiatki, czekoladki, bo Twoja klientka miała urodziny. Rękawice gumowe, krem do rąk. Bardzo wiele można wykombinować.

Robiąc zakupy , trzeba pomyśleć co mogłoby się przydać w biurze lub na Stellii brać fakturki.
Jak masz dobre biuro rachunkowe, to sami Ci powinni podpowiedzieć  co, ile i za ile można ?

Może się dowiem  podstawę prawną to napiszę . Ale jak zapomnę to przypomni mi, bo ja też już jestem "verkalk".

Trochę jest tutaj opisane, ale moin zdaniem nie wszystko.
http://www.biznes-firma.pl/odliczenia-o … irmy/17214

Na tej stronie też znajdziesz ciekawe rzeczy.
http://www.porady.egospodarka.pl/Ksiego … kaniu.html

Ostatnio edytowany przez amelia (2014-03-18 21:35:28)

#45 2014-03-18 21:53:03

simona1961
Member

Amelio, oczywiście, że mozna to wszystko wrzucić w koszty uzyskania przychodu a tym samym odliczyć od dochodu. Jest tylko jeden mały niuans, jak to zrobić, skoro mając Gewerbe zarejestrowaną na biuro rachunkowe w Niemczech ?

Prowadzę działalnosć gospodarczą, z maleńkimi przerwami od 25 lat i wiem jak to działa w Polsce. Natomiast kompletnie nie wiem jak działa w Niemczech stąd tez moje pytania i moja dociekliwość.

Wiem, że są w Niemczech biura podatkowe, ktore za okresloną kwotę zakłądają opiekunkom Gewerbe, meldują je na swój adres i rzeczywiście opłata miesięczna wynosi tylko 60 euro. Nie będę się wypowiadać czy to legalne do końca czy nie, bo nie znam niemieckich przepisów. Wiem natomiast na 100 %, że aby mieć Gewerbe w Niemczech , trzeba być tutaj zameldowanym tak samo jak trzeba mieć kilku podopiecznych w ciągu roku podatkowego.

#46 2014-03-18 22:38:41

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

Amelio, oczywiście, że mozna to wszystko wrzucić w koszty uzyskania przychodu a tym samym odliczyć od dochodu. Jest tylko jeden mały niuans, jak to zrobić, skoro mając Gewerbe zarejestrowaną na biuro rachunkowe w Niemczech ?

Prowadzę działalnosć gospodarczą, z maleńkimi przerwami od 25 lat i wiem jak to działa w Polsce. Natomiast kompletnie nie wiem jak działa w Niemczech stąd tez moje pytania i moja dociekliwość.

Wiem, że są w Niemczech biura podatkowe, ktore za okresloną kwotę zakłądają opiekunkom Gewerbe, meldują je na swój adres i rzeczywiście opłata miesięczna wynosi tylko 60 euro. Nie będę się wypowiadać czy to legalne do końca czy nie, bo nie znam niemieckich przepisów. Wiem natomiast na 100 %, że aby mieć Gewerbe w Niemczech , trzeba być tutaj zameldowanym tak samo jak trzeba mieć kilku podopiecznych w ciągu roku podatkowego.

Hmmm, o niemieckich przepisach, to Ci nic nie powiem. sad
Tak tylko myślę, że jak jesteś zameldowana, to może możesz mieć umowę najmu na biuro . Gdybyś tak mogła mieć i w tym biurze jednocześnie mieszkać, to można by było połowę odliczyć. Jednak nie wiem czy tutaj się pokrywają niemieckie przepisy z polskimi.
A co na to Twoja (Twój) księgowa? Wydaje mi się że powinna Ci doradzić.? Jeśli Ci bardzo na tym zależy, to może włączę moje siły śledcze i spróbuję "cÓś" się dowiedzieć?

#47 2014-03-18 22:54:14

simona1961
Member

amelia napisał:

simona1961 napisał:

Hmmm, o niemieckich przepisach, to Ci nic nie powiem. sad
Tak tylko myślę, że jak jesteś zameldowana, to może możesz mieć umowę najmu na biuro . Gdybyś tak mogła mieć i w tym biurze jednocześnie mieszkać, to można by było połowę odliczyć. Jednak nie wiem czy tutaj się pokrywają niemieckie przepisy z polskimi.
A co na to Twoja (Twój) księgowa? Wydaje mi się że powinna Ci doradzić.? Jeśli Ci bardzo na tym zależy, to może włączę moje siły śledcze i spróbuję "cÓś" się dowiedzieć?

Moja księgowa jest w Polsce poniewaz mam polska działalnosc i nie wydaje mi się, żeby znała sie na niemieckich przepisach. Wystarczy, że dobrze zna sie na polskich big_smile big_smile big_smile Ale oczywiscie chętnie dowiem się jak to na prawdę jest z tymi przepisami w Niemczech smile

#48 2014-03-19 06:56:37

kakadu
Member

Z kupowaniem ubrań i odzieży teoretycznie macie rację.Mozna to odliczać w DE.ALE...ale trudnym do udowodnienia jest,że zakupione ubrania i obuwie wykorzystywane sa tylko i wyłącznie do pracy,że nie korzysta się z nich prywatnie.W przypadku budowlańca np.-jest łatwiej,jednak opiekunka ma już z tym problem.Ja tam wolę,zeby moje rozliczenie nie było badane pod lupą,więc tego nie odliczam.Jednak jestem obcokrajowcem w DE.

#49 2014-03-29 21:13:12

Dalia
Member

Wiecie co, tak sobie czytam te wasze posty i mam pytanie, dlaczego zakładacie działalność w Polsce a nie w Niemczech? Czy tak nie byłoby lepiej? Pytam bo ja myślę o wyjeździe do UK i tam jeśli pracujesz na działalność to zakładasz ją w Anglii.
Tylko w sumie wtedy trzeba wszystko opłacić samemu, jakieś ubezpieczenia, składki emerytalne i takie tam, jeśli pracuję na umowę to pracodawca za mnie wszystko opłaca oprócz podatku.
Nie wiem czy to rzeczywiście duża różnica jest w dochodach, bo w sumie co ja mogę odpisać od podatku jak wikt i opierunek mam u klienta? Może koszty podróży? A te w Anglii są dużo wyższe niż w Niemczech, bo to daleko cholernie jest.
pozdrawiam

#50 2014-03-30 07:09:22

Cebulka
Member

Simona, kakadu- dzięki za tak szczegółowe wyjaśnienia. Sytuacja w kraju tak mnie wnerwia, że zaczynam myśleć o stałych wyjazdach. Nawet jeżdżąc miesiąc na miesiąc lepiej bym wyszła, niż to, co mi oferują ostatnio w kraju.

Kakadu- masz to swoje ubezpieczenie w Polsce w ZUS? Można do niego dołączyć dzieci? Mam na swoim ubezpieczeniu dwójkę i tak zostać musi...

#51 2015-07-19 18:00:47

basiulek81
Member

A może powiecie coś o płatnościach za usługę.Na konto w PL otrzymujecie zapłatę czy otwieracie konto bankowe w DE,UK?
Ja podałm do rozliczeń konto w PL, ale nie wiem czy dobrze zrobiłam.
Pozdrawiam

Reklama