do samodzielnej nauki

Poniżej wklejam adres do bardzo dobrego filmiku z liczbami. Sądzę, że się przyda. Może to niewiele, ale zawsze coś. Proszę oglądać, słuchać i powtarzać za lektorem wielokrotnie, a gdy to będzie już łatwe czytać liczby zanim je wypowie lektor...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kursy języka niemieckiego i opieki dla Opiekunek - aktualne tematy :

#1 2014-03-20 08:59:10

do samodzielnej nauki

Poniżej wklejam adres do bardzo dobrego filmiku z liczbami. Sądzę, że się przyda. Może to niewiele, ale zawsze coś. Proszę oglądać, słuchać i powtarzać za lektorem wielokrotnie, a gdy to będzie już łatwe czytać liczby zanim je wypowie lektor.

https://www.youtube.com/watch?v=6J9Xg1dSLJ0

I jeszcze jeden:

https://www.youtube.com/watch?v=lCs2r31eS7k

Tutaj znajdziemy wszelakiego rodzaju słownictwo, które łatwo zapamiętać, bo jednocześnie czytamy i słyszymy słówka w kontekście. Uruchomione są prawie wszystkie zmysły. Aby praca była owocna należy każde słowo powtarzać słowo po kilka razy. Filmik może się zdawać być skierowanym do dzieci, ale najważniejsze, że pozwoli dobrze opanować słownictwo.

Słówka można też przepisywać i prowadzić sobie zeszyt słówek, najlepiej taki A6 lub mniejszy, żeby go zabierać ze sobą zawsze i wszędzie.

A teraz najważniejsze. Aby nauka była owocna potrzebny jest słownik. A tutaj znajdziemy najlepszy słownik na rynku (bezpłatny):

www.pons.eu

Jest to słownik redagowany, czyli tłumaczenia są poprawne i nie zawierają błędów.

Czytanie w języku obcym to istny koszmar dla początkujących, ale jest na to rozwiązanie: IWONA.
Ivona to dziecko polskich naukowców, potrafi pięknie i płynnie czytać w wielu językach. Należy w lewym oknie rozwinąć pasek i wybrać język niemiecki. W okienku nad żółtym napisem PLAY wklejamy lub wpisujemy tekst i naciskamy PLAY. Witamy w krainie nowych technologii.
Prywatny adres Iwony:

http://www.ivona.com/pl/

Jeżeli jesteś zainteresowana/y czterotygodniowym kursem języka niemieckiego z zakwaterowaniem, proszę o kontakt. Wystarczy wysłać maila.

To tyle na dzisiaj. Die Zeit drängt.

Viel Erfolg! Powodzenia!

Ostatnio edytowany przez instytut (2014-03-20 09:02:07)

Artykuł opublikowany przez : instytut
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2014-03-20 15:02:21

instytut
New member

Re: do samodzielnej nauki

Ważne przy nauce: należy zawsze dążyć do odsłuchiwania i powtarzania słów i zdań. Nie wolno poprzestać tylko na czytaniu, bo wtedy nie rozumiemy słów ze słuchu, ani też nie mówimy w języku obcym.

Dobrym systemem jest nauka przez fiszki. Dość gruby papier (np. o gramaturze 160, ja biorę zawsze satynowany, dostępny jako ryza 250 kartek w dobtum sklepie papierniczym) tniemy na kartoniki wielkości A8. Na pierwszej stronie kartonika piszemy słówko po niemiecku, na odwrocie po polsku. Rzeczowniki koniecznie z rodzajnikiem. Uczymy się najpierw odczytując na głos (!) słówka po niemiecku, a potem sprawdzamy znaczenie słowa na odwrocie. Każde słówko powinniśmy wypowiedzieć kilka razy. Gdy już je w miarę pamiętamy, czytamy z karteczki słowo po polsku i wymawiamy je po niemiecku. Karteczki można i należy poupychać po kieszeniach i torebkach i innym miejscach, abyśmy mogli uczyć się słówek, kiedy się nudzimy, np. w autobusie, pociągu i w poczekalni. Ważne, aby słowa powtarzać często, nawet jak się nam zdaje, że je dobrze znamy.

Mach dich an die Arbeit! Do roboty! Zrób fiszki ze słownictwem do filmiku, o którym wspomniałam w pierwszym poście:
https://www.youtube.com/watch?v=6J9Xg1dSLJ0

Druga wersja fiszek to klejki, czyli kupujemy papier samoprzylepny, piszemy na nim nazwy przedmiotów, które mamy w domu (na początek weź sobie te z filmu, bo już wiesz, jak się je wymawia) i pooklejaj wszystko w swoim mieszkaniu, co się tylko da. Wtedy jesteś przez cały czas zmuszona powtarzać słówka, bo za każdym razem, kiedy podejdziesz do lodówki, zobaczysz słowo der Kühlschrank. Nie opuszczaj nigdy rodzajników, bo bez nich w późniejszym etapie nauki zdania tracą sens.

Metoda na zapamiętanie rodzajników, którą z powidzeniem stosuję na moich kursach niemieckiego to zapisywanie rzeczowników na kolorowo. Oto kolory dla poszczególnych rodzajników (proszę ich nie podmieniać, bo to są oficjalne kolory stosowane w gramatyce niemieckiej):
blau (niebieski) dla rzeczowników męskich = der
rot (czerwony) dla rzeczowników żeńskich = die
grün (zielony) dla rzeczowników nijakich = das

Przykłady z filmiku:
blau:  der Kühlschrank - lodówka (lodówka jest w języku polskim kobietą, a w niemieckim mężczyzną)
rot:    die Gabel - widelec (widelec jest w języku polskim mężczyzną, a w niemieckim kobietą)
grün:  das Glas - szklanka (szklanka jest w języku polskim kobietą, a w niemieckim "nijaka")

Jeśli nie wiesz jak wymówić jakieś słowo, wpisz je do Ivony: http://www.ivona.com/pl/ a z Twoich głośników popłynie czysty niemiecki głos.
Deutsch macht Spaß!

Instutut Doskonalenia Zawodowego

#3 2014-03-21 14:19:02

ewal8
Member

Ten syntezator mowy to naprawdę bomba!
Polecam szczególnie tym, którzy mają problemy z wymową, przygotujcie sobie np. jakiś tekst po niemiecku, wpiszcie go w puste pole, wybierzcie język niemiecki i zobaczcie, jak pięknie jest czytany, a potem zróbcie eksperyment i zostawcie tekst po niemiecku a wybierzcie język polski - zobaczycie jak śmiesznie brzmi big_smile

Czego to ludzie nie wymyślą smile Oby tylko człowiek był w stanie nadążać za tymi nowościami, bo to się rozwija z prędkością światła big_smile big_smile

#4 2014-03-21 14:27:45

amelia
Przyjaciel Forum

Witaj Ewuniu! Wynurzyłaś się. smile  I bardzo dobrze , bo wiosna idzie i smutno tu było  bez Ciebie.

#5 2014-03-21 14:30:16

amelia
Przyjaciel Forum

Witaj Ewuniu! Wynurzyłaś się. smile  I bardzo dobrze , bo wiosna idzie a i smutno tu było  bez Ciebie.

A co do tego syntezatora to rzeczywiście rewelka!

#6 2014-03-21 18:08:03

ewal8
Member

Hej Amelio, czyżbyś się za mną stęskniła??? big_smile big_smile

A syntezator faktycznie fajowy, pokazałam synowi, a za chwilę widzę jak sprawdza w różnych językach brzmienie zdania: „Nie oddamy wam telewizji Trwam!” – chyba jakiś ostatni kabaretowy szlagier wśród młodego pokolenia big_smile big_smile  Tak czy tak brzmi nieziemsko big_smile najlepiej po włosku big_smile

PS.  Doinformowałam się big_smile To jakaś piosenka, a ja myślałam, że któryś kabaret sobie jaja robił wznosząc tak ambitne okrzyki big_smile

Ostatnio edytowany przez ewal8 (2014-03-21 18:44:24)

#7 2014-03-21 19:00:49

amelia
Przyjaciel Forum

ewal8 napisał:

Hej Amelio, czyżbyś się za mną stęskniła??? big_smile big_smile

A syntezator faktycznie fajowy, pokazałam synowi, a za chwilę widzę jak sprawdza w różnych językach brzmienie zdania: „Nie oddamy wam telewizji Trwam!” – chyba jakiś ostatni kabaretowy szlagier wśród młodego pokolenia big_smile big_smile  Tak czy tak brzmi nieziemsko big_smile najlepiej po włosku big_smile

PS.  Doinformowałam się big_smile To jakaś piosenka, a ja myślałam, że któryś kabaret sobie jaja robił wznosząc tak ambitne okrzyki big_smile

"Jak babcie kocham", że się stęskniłam za Tobą. I żeby mi to było ostatni raz!
Takich uczonych  ludzi nam tutaj potrzeba.

#8 2014-05-14 19:23:25

renia1311
Member
Od: ...

a takie coś fajne na Youtoube, coby osłuchać się z językiem smile

https://www.youtube.com/watch?v=UeFl0rpUL0k

#9 2014-05-15 15:10:19

renia1311
Member

https://www.youtube.com/watch?v=hRxbVyzEi6U

A tu jeszcze coś innego. Troszkę się pośmiałam, bo miejscami to tak jakbym siebie słyszała: Langsam bitte, ich versthehe nicht gut Deutsch tongue

#10 2014-05-15 15:50:18

Alexia25
Member

Witam smile Proszę o udzielenie mi porady : pracuje od września jako opiekunka w Niemczech. Mój język niemiecki  słaby. Jeżeli ktoś ma namiary na naukę języka niemieckiego,po przez skypa to byłabym wdzięczna smile
P.s  a może któraś z koleżanek by się zdecydowała pomóc językowo tongue

Ostatnio edytowany przez Alexia25 (2014-05-15 15:51:23)

#11 2014-05-15 16:05:21

renia1311
Member

Alexia25 napisał:

Witam smile Proszę o udzielenie mi porady : pracuje od września jako opiekunka w Niemczech. Mój język niemiecki  słaby. Jeżeli ktoś ma namiary na naukę języka niemieckiego,po przez skypa to byłabym wdzięczna smile

W którymś z postów, jeśli dobrze pamiętam Cebulka proponowała takową pomoc. Możesz jej dopytać o szczegóły.
Ja się uczę z Partner Sprache - jest strona w necie, p. M. Rybak, jestem zadowolona z tego w jaki sposób prowadzi.

Zresztą jak wpiszesz w google, niemiecki nauka przez skypa, to wyskoczy sporo propozycji, na Gumtree masz też ogłoszenia przez studentów, więc myślę, że cena nie wygórowana byłaby.

#12 2014-05-15 17:02:22

Alexia25
Member

renia1311 napisał:

Alexia25 napisał:

W którymś z postów, jeśli dobrze pamiętam Cebulka proponowała takową pomoc. Możesz jej dopytać o szczegóły.
Ja się uczę z Partner Sprache - jest strona w necie, p. M. Rybak, jestem zadowolona z tego w jaki sposób prowadzi.

Zresztą jak wpiszesz w google, niemiecki nauka przez skypa, to wyskoczy sporo propozycji, na Gumtree masz też ogłoszenia przez studentów, więc myślę, że cena nie wygórowana byłaby.

Dzięki za poradę smile Wiem ,że są różne kursy, myślałam ,że ktoś może ma jakiś wypróbowany kurs tongue
renia1311 spróbuję z Partner Sprache zobaczymy jak mi pójdzie smile

Ostatnio edytowany przez Alexia25 (2014-05-15 18:58:51)

#13 2014-05-15 21:21:29

rozeta19
Member

Alexia25 napisał:

renia1311 napisał:

Alexia25 napisał:

Dzięki za poradę smile Wiem ,że są różne kursy, myślałam ,że ktoś może ma jakiś wypróbowany kurs tongue

Hej ja uczę się niemieckiego na takiej stronce etutor.pl
Za nim wykupi się abonament można przetestować próbą lekcję i zapoznać się z formą kursu jak to wygląda itd.
Ja osobiście jestem bardzo zadowolona. Naprawdę sporo się nauczyłam

#14 2014-05-23 12:39:32

Alexia25
Member

rozeta19 napisał:

Alexia25 napisał:

renia1311 napisał:

Hej ja uczę się niemieckiego na takiej stronce etutor.pl
Za nim wykupi się abonament można przetestować próbą lekcję i zapoznać się z formą kursu jak to wygląda itd.
Ja osobiście jestem bardzo zadowolona. Naprawdę sporo się nauczyłam

Jeszcze raz dziękuję smile Właśnie testuję i kto wie może kupię?

Reklama