Doświadczenie zdobyte w Polsce ma znaczenie dla rodziny niemieckiej?

Witam, znam dobrze język niemiecki, ale nie mam doświadczenia w Niemczech. Niestety nie mogę znaleźć pracy na terenie Niemiec, bo ponoć mam kiepskie doświadczenie...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Praca opiekunki w Polsce - aktualne tematy :

#1 2012-04-19 10:20:22

megi
New member

Doświadczenie zdobyte w Polsce ma znaczenie dla rodziny niemieckiej?

Witam,
znam dobrze język niemiecki, ale nie mam doświadczenia w Niemczech. Niestety nie mogę znaleźć pracy na terenie Niemiec, bo ponoć mam kiepskie doświadczenie. Pracuję od 3 lat w domu spokojnej starości i doświadczenie mam z różnymi pacjentami, ale póki co jestem w bazie danych w kilku firmach i nic z tego nie wychodzi. Pracownicy tych firm zwykle informują mnie, że rodziny niemiecki zwracają dużą uwagę na doświadczenie zdobyte w Niemczech. Powoli tracę nadzieję. Jeśli znacie firmy, w których takie doświadczenie zdobyte w Polsce się liczy, proszę o informacje.

#2 2012-04-19 10:44:56

jakniew
Member

Re: Doświadczenie zdobyte w Polsce ma znaczenie dla rodziny niemieckiej?

megi napisał:

Witam,
znam dobrze język niemiecki, ale nie mam doświadczenia w Niemczech. Niestety nie mogę znaleźć pracy na terenie Niemiec, bo ponoć mam kiepskie doświadczenie. Pracuję od 3 lat w domu spokojnej starości i doświadczenie mam z różnymi pacjentami, ale póki co jestem w bazie danych w kilku firmach i nic z tego nie wychodzi. Pracownicy tych firm zwykle informują mnie, że rodziny niemiecki zwracają dużą uwagę na doświadczenie zdobyte w Niemczech. Powoli tracę nadzieję. Jeśli znacie firmy, w których takie doświadczenie zdobyte w Polsce się liczy, proszę o informacje.

Głupoty te firmy opowiadają. Powiem ci, że coraz wyższe progi stawiają opiekunkom nie tyle Niemcy, co same firmy dlatego, że coraz więcej chętnych kobiet jest do pracy na terenie Niemiec. Poszukaj firm niemieckich w internecie, w wielu z nich dogadasz się też po polsku . Tak poradziłam koleżance i  po miesiącu dostała pracę.
Możesz szukać tutaj  http://www.mypolacy.de/ogloszenia/kateg … -prace,314
i tutaj  http://www.poloniusz.pl/praca-opieka-na … mi-niemcy/

Ostatnio edytowany przez jakniew (2012-04-19 10:53:05)

#3 2012-04-19 11:04:33

ella
Member

słuchajcie dziewczy..a nie jest jakas sztuczka,manipulacja itd.."nie mam ofert","bez doswiadczenia w niemcech" itd,..i coraz to nowe kłody pod nogi, a potem nagle "udalo sie znalesc dla pani oferte z pensja 670 euro"..Bo naprawde co dziennie to cos nowego,jakies wyimaginowane oczekiwania od przyszlych opiekunek...co za bzdura z tym doswiadczeniem w niemczech..

#4 2012-04-19 12:27:07

jakniew
Member

ella napisał:

słuchajcie dziewczy..a nie jest jakas sztuczka,manipulacja itd.."nie mam ofert","bez doswiadczenia w niemcech" itd,..i coraz to nowe kłody pod nogi, a potem nagle "udalo sie znalesc dla pani oferte z pensja 670 euro"..Bo naprawde co dziennie to cos nowego,jakies wyimaginowane oczekiwania od przyszlych opiekunek...co za bzdura z tym doswiadczeniem w niemczech..

ella, oczywiście że to są manipulacje ze strony niektórych firm, bo chodzi jak piszę NIEKTÓRYM firmom aby zdobyć "niewolnicę" na pracy której sami się obłowią. Dziwię się, że w naszym kraju nikt się tym nie interesuje. Pewnie dlatego, że jesteśmy rozproszone po różnych zakątkach kraju. Mimo to, w Niemczech powstała organizacja która działa na rzecz opiekunek. Z Ministerstwa Pracy Pan Radosław Mleczko uczestniczył nie dawno w konferencji zorganizowanej przez związki zawodowe w Niemczech, ale czy z tego coś wyniknie? To co przeczytałam z jego wypowiedzi, on uważa że nie ma w Polsce problemu. Ustawa o Agencjach jest tak napisana że można ją obejść, co agencje skwapliwie wykorzystują na swoją rzecz.

#5 2012-04-20 16:47:54

elzbietkaa44444
New member

Dzień dobry Wszystkim

Wydaje mi się, ze doświadczenie jest zawsze ważne, nieważne gdzie zdobyte- czym się może róznić zmiana pampersa w Polsce a w Niemczech. Poza tym lepiej mieć takie doświadczenie jak żadne. Wiele z nas zaczynało w Polsce, a potem zbierało doświadczenie w Niemczech. Tu możesz pracować nie znając języka, nauczysz się- jedziesz do Niemiec. Myśle, że dla niemieckich rodzin to ma takie samo znaczenie- im więcej tym lepiej. Nie martwcie się, ja też zaczełam od doświadczenia w Polsce- i to w rodzinie. Dzisiaj jeźdze już nonstop na wymiany. Też mi wiele agencji mówiło, że doświadczenie w Polsce to nie- ale to nieprawda! Szukajcie lepszych firm! smile

Pozdrawiam

#6 2012-04-23 14:19:20

megi
New member

Bardzo Wam dziękuję. Na pewno skorzystam z Waszych porad. Jakniew dziekuję za linki.

Pozdrawiam serdecznie.

#7 2012-04-23 15:19:39

jakniew
Member

Jedno jest pewne, że dopóki pracujemy za niskie płace, jak na niemieckie warunki, będą nas Niemcy potrzebować, bo jak widać nie są skłonni do zatrudniania niemieckich opiekunek za 8,50 euro/godz. Poza tym na pewno też nie na non stop na 24 godz. jedną osobę. Te wszystkie teksty z jakimi firmy w Polsce wyskakują do nas do ściema, po to tylko aby nam płacić jak najmniej a sami by sobie z tego co płacą rodziny zgarnąć jak najwięcej.

#8 2012-05-07 16:08:04

katarzynka
Member

Doświadczenie w Polsce na pewno ma znaczenie. Przecież starsze osoby w końcu chorują na te same choroby. Jeśli umiesz sie nimi zaopiekować w Polsce to dlaczego w Niemczech miałoby być inaczej?

Spróbuj w innych agencjach, to tylko kwestia czasu wink) Powodzenia smile)

#9 2012-05-09 10:48:22

ola55
New member

Doświadczenie zdobyte w Polsce na pewno ma znaczenie. Ja jestem w Niemczech pierwszy raz, do tej pory pracowała w Polsce w hospicjach i domach spokojnej starości. Bez problemu dostałam pracę. Niemiecki oceniono na dobry, więc praca się znalazła dosłownie w przeciągu miesiąca. Także drogie Panie próbujcie i nie bójcie się, że zostaniecie odrzucone za brak doświadczenia zdobytego w Niemczech.

#10 2012-05-09 20:34:54

makola45
Member

A czy to ważne gdzie zdobyte doświadczenie?Przecież pampersy na całym świecie zmienia sie tak samo.Ważne że jest doświadczenie a nieważne gdzie zdobyte.

#11 2012-05-09 22:21:13

Barbara45
Member

makola45 napisał:

A czy to ważne gdzie zdobyte doświadczenie?Przecież pampersy na całym świecie zmienia sie tak samo.Ważne że jest doświadczenie a nieważne gdzie zdobyte.

I tu się mylisz...
Wydawać by się mogło że pampers to pampers wszędzie zmienia się jak jest brudny ale nie tak do końca.

Wcześniej pracowałam w DPS w Polsce przez 2 lata i skończyłam szkołę Opiekuna w DPS a teraz rozpoczełam w Niemczech pielęgniarstwo i dowiaduję się że prawie wszystko robiłam wcześniej źle. Co się tyczy zmiany pampersów to niewłaściwa była pielęgnacja skóry używane kosmetyki i profilaktyka przeciwodleżynowa lub w zasadzie jej brak w Polsce. Mogłabym wymienić wiele różnic ale nie mam na to siły i czasu.

#12 2012-05-10 11:50:38

Kamilakoz
Member

Basiu jestem pewna ze z Twoją wiedzą byś pomogła niejednej opiekunce jakbyś napisała instrukcje obsługi. Czasami zastanawiam się czy nie jest tak że pomimo doswiadczenia które juz posiadam nie dowiedziałabym sie wiecej od osob takich jak Ty.

#13 2012-05-10 19:37:29

Barbara45
Member

Dziewczyny ja właśnie w tym tygodniu mam zajęcia praktyczne podczas których myjemy siebie na wzajem. A higienę intymną przeprowadzaliśmy na manekinie damskim i męskim.
I teraz wiem ze praktycznie wszystko robiłam wcześniej nieprawidłowo. Bo co innego jak się zdrowy człowiek myje sam w domu a co innego jest mycie chorego pacjenta który stosuje pampersy, ma lub jest narażony na infekcje itp.

Tego jest naprawdę sporo a ja chwilowo mam mało czasu. Ale możemy zrobić to tak że będę co jakiś czas w miarę możliwości coś na ten temat pisać. Łatwo nie będzie bo niektóre rzeczy trzeba po prostu pokazać nie wystarczy opisać. Ale zobaczymy jak to mi się uda.

#14 2012-05-14 21:33:07

pflegerin87
New member

dziwie się Waszym wypowiedziom, jak możecie twierdzić, że język nie jest potrzebny do wykonywania tego zawodu albo że znikome doświadczenie wystarczy? wyobrażacie sobie zatrudnić kogoś takiego do opieki nad własnymi rodzicami?znam już troszkę to środowisko, współpracowałam też z kilkoma agencjami i dzisiaj już wiem, że bez wsparcia agencji jest o wiele trudniej.
Popieram, że wynagrodzenie jest uzależnione od języka. Sama byłabym w stanie płacić komuś więcej byle by mieć z nim kontakt na odpowiednim poziomie. Więc zamiast narzekać, to korzystajcie z  tego że możecie pracować w de i szkolić język, a co za tym idzie zarabiać w przyszłości większą kasę

#15 2012-05-14 22:07:00

simona1961
Member

pflegerin87 napisał:

dziwie się Waszym wypowiedziom, jak możecie twierdzić, że język nie jest potrzebny do wykonywania tego zawodu albo że znikome doświadczenie wystarczy? wyobrażacie sobie zatrudnić kogoś takiego do opieki nad własnymi rodzicami?znam już troszkę to środowisko, współpracowałam też z kilkoma agencjami i dzisiaj już wiem, że bez wsparcia agencji jest o wiele trudniej.
Popieram, że wynagrodzenie jest uzależnione od języka. Sama byłabym w stanie płacić komuś więcej byle by mieć z nim kontakt na odpowiednim poziomie. Więc zamiast narzekać, to korzystajcie z  tego że możecie pracować w de i szkolić język, a co za tym idzie zarabiać w przyszłości większą kasę

To może powiesz nam, na czym to wsparcie agencji polega w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem, bo nie bardzo rozumiem co masz na mysli.
Wsparcie agencji moja droga zaczyna się i konczy na załatwieniu pracy, ewentualnie zorganizowaniu dojazdu i na tym koniec. Nawet wolne opiekunka musi negocjowac sama. Wszelkie inne problemy równiez opiekunka musi rozwiązywac sama, co najwyżej w skrajnych przypadkach moze podziękowac za prace i zażądać zakończenia kontraktu. Moja kolezanka miała przejechac na inna stelle i dopiera awantura zrobiona przez rodzinę nowej podopiecznej poskutkowała znalezieniem jej dojazdu itd. Znajomość języka jest oczywiscie poza dyskusją, ale jeszcze nie słyszałam, żeby agencja interweniowała w sprawie głodzenia opiekunek, zabraniana kapieli, prania itd. Wazny jest klient który płaci, a nie pracownik. Poprawcie mnie jesli sie myle!

#16 2012-05-15 07:23:45

makola45
Member

Dobrze piszesz simone agencja oganicza sie jedynie do zorganizowania wyjazdu ,a potem radż sobie sama.Byłam na stelach gdzie nawet nie widziałam jak koodynator wygląda a podobno jego praca ma polegąc na wspieraniu opiekunki.Agencje nieraz nie mają pojęcia jaki jest stan pacjenta i do kogo nas wysyłąją.Pzez 7lat pracy spotkałam sie z tym że koordynator przyjechał sprawdzić jakie mam warunki,pytał o sprawy finansowe itd.Ale to było tylko raz.

#17 2012-05-15 08:44:52

simona1961
Member

makola45 napisał:

Dobrze piszesz simone agencja oganicza sie jedynie do zorganizowania wyjazdu ,a potem radż sobie sama.Byłam na stelach gdzie nawet nie widziałam jak koodynator wygląda a podobno jego praca ma polegąc na wspieraniu opiekunki.Agencje nieraz nie mają pojęcia jaki jest stan pacjenta i do kogo nas wysyłąją.Pzez 7lat pracy spotkałam sie z tym że koordynator przyjechał sprawdzić jakie mam warunki,pytał o sprawy finansowe itd.Ale to było tylko raz.

Powiem więcej, agencje o faktycznym stanie podopiecznego dowiaduja sie od zjeżdżających ze stelli opiekunek, albowiem przeprowadzaja tak zwany wywiad o stanie pacjenta( o turnus za późno). Osobną sprawą jest fakt , iż panie rekrutujące to automaty , które powtarzają wyuczone formułki i żeby nie wiem co to ona dalej swoje recytuje. Czasami smiać mi się chce , jakie one głupie są ( czytaj mało kreatywne i inteligentne) . Mialam wątpliwa przyjemność wybierać swoją zmienniczkę, na początku wszystkie zaproponowane panie miały CV jakby startowały na co najmniej kierownicze stanowisko! Potem okazało się, że 2 z nich znają 10 słów po Niemiecku, a napisane było, ze komunikatywny język. Ode mnie panie z agencji dowiadywały się, że pani X czy Y nie mówi prawie w ogole po niemiecku. Nie jest to oczywiscie jakaś ogromna przeszkoda w zdobyciu pracy, ale akurat moja podopieczna wymaga opiekunki z językiem. Wreszcie udało mi sie wybrać fajną osobę, język komunikatywny, doświadczenie itd . , ale żeby nie było za pięknie w odniesieniu do działalności agencji, okazało się, że poinformowali moja zmienniczkę, ze babcia nie widzi, trzeba jej czytac, nie chodzi, ma problemy ze słuchem itd. Mało nie upadłam, bo moja podopieczna widzi, słyszy, czyta, rozwiązuje krzyzówki i porusza się przy balkoniku, badź rolatorze, a czasami nawet bez tych gadźetów, z moja pomocą! Większość firm nie ma żadnych koordynatorów w Niemczech. Kto z Polski przyjedzie sprawdzać warunki itd. A wsparcie??? No chyba tylko świadomość opiekunki, ze jak cos to zadzwoni( jak rodzina pozwoli) do firmy i sie wyżali, bo na nic innego niech nie liczy!

#18 2012-05-15 08:45:29

Kamilakoz
Member

Ja mam teraz sytuacje zgoła inną. Nawet do mnie dzwonią z agencji dosc często. Ale wiekszosc agencji rzeczywiście tylko organizuje wyjazd i radz sobie sama dalej.

#19 2012-05-15 09:01:15

simona1961
Member

Kamilakoz napisał:

Ja mam teraz sytuacje zgoła inną. Nawet do mnie dzwonią z agencji dosc często. Ale wiekszosc agencji rzeczywiście tylko organizuje wyjazd i radz sobie sama dalej.

Kamilko, ja po 2 tygodniach po przyjeżdzie na stelle, zadzwoniłam do firmy i zapytałam, czy zapomnieli, że ja u nich pracuję, to mi odpowiedziano, że nie mieli nr tel. do mnie, to znaczy do podopiecznej. Większej bzdury nie słyszałam jak żyję. Mam pretensje do wszystkich firm, nie za to, że mało płacą , choć tak w wiekszosci jest, ale za to, że zatrudniaja idiotki , które pojęcia nie mają o niczym, a juz najmniej o tym co nalezy do ich obowiazków. W mojej karierze opiekunki tylko raz zdarzyła mi sie naprawdę kompetentna rekruterka, niestety juz nie pracuje w mojej firmie, a ta cała reszta to sie do niczego nie nadaje! W mojej firmie mogę tylko dobrze powiedziec o dziale kadr i płac, bo z nimi nigdy nie miałam problemów, wręcz przeciwnie bardzo kompetentne, konkretne i pomocne!

#20 2012-05-21 20:42:54

pflegerin87
New member

oj simone 1961 już po Twoim stylu pisania można z łatwością stwierdzić kim Ty jesteś. Najwięcej do powiedzenia i do narzekania mają te osoby, które same maja niewiele do zaoferowania, współczuje wszystkim którzy mieli z Tobą styczność, postaw się na miejscu rekruterów, którzy muszą się użerać z takimi jak Ty, a potem się dziwisz, że Cię tak traktują, a nie inaczej.
Każdy wie swoje, każda z nas ma troszkę inne podejście do pewnych spraw...

#21 2012-05-21 22:07:37

simona1961
Member

pflegerin87 napisał:

oj simone 1961 już po Twoim stylu pisania można z łatwością stwierdzić kim Ty jesteś. Najwięcej do powiedzenia i do narzekania mają te osoby, które same maja niewiele do zaoferowania, współczuje wszystkim którzy mieli z Tobą styczność, postaw się na miejscu rekruterów, którzy muszą się użerać z takimi jak Ty, a potem się dziwisz, że Cię tak traktują, a nie inaczej.
Każdy wie swoje, każda z nas ma troszkę inne podejście do pewnych spraw...

oj pflegerin87 , Ty mi tak bardzo nie współczuj, lepiej współczuj swoim kolezankom z działu rekrutacji, które mam wrażenie w większości ,znalazły sie tam przypadkowo. Wiesz, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Inaczej sprawa wygląda zza biurka agentury, a inaczej z perspektywy opiekunki.
Gdybyś zza tego biurka choc raz wyszła i została wysłana do pracy , gdzie zaproponowane warunki, stan podopiecznego, ba, miejscowość gdzie masz pracować diametralnie odbiegałyby od podanych wczesniej informacji , spojrzała byś na to inaczej. Ale cóż ty możesz o tym wiedzieć?

#22 2012-05-22 08:58:08

kasia63
Member

simona 1961 - po co się wdajesz z dyskusje i pozwalasz obrażac, z pflegerin87?????Przecież to od razu widac ,ze to nie jest zadna opiekunka!Si!mona ,nie znizaj sie do poziomu osoby,ktora nie ma pojecia na czym nasza praca polega !Gdyby wiedziala i naprawdę była opiekunką to by się tak nie mądrzyła.

#23 2012-05-22 10:05:23

Kamilakoz
Member

simona1961 napisał:

Kamilakoz napisał:

Kamilko, ja po 2 tygodniach po przyjeżdzie na stelle, zadzwoniłam do firmy i zapytałam, czy zapomnieli, że ja u nich pracuję, to mi odpowiedziano, że nie mieli nr tel. do mnie, to znaczy do podopiecznej. Większej bzdury nie słyszałam jak żyję. Mam pretensje do wszystkich firm, nie za to, że mało płacą , choć tak w wiekszosci jest, ale za to, że zatrudniaja idiotki , które pojęcia nie mają o niczym, a juz najmniej o tym co nalezy do ich obowiazków. W mojej karierze opiekunki tylko raz zdarzyła mi sie naprawdę kompetentna rekruterka, niestety juz nie pracuje w mojej firmie, a ta cała reszta to sie do niczego nie nadaje! W mojej firmie mogę tylko dobrze powiedziec o dziale kadr i płac, bo z nimi nigdy nie miałam problemów, wręcz przeciwnie bardzo kompetentne, konkretne i pomocne!

Simona - znam to. Tez tak miewałam, moze teraz jestem pod skrzydłami dobrej osoby, która sprawuje nad opiekunkami piecze. Mi zawsze brakowało wsparcia od strony agencji, teraz nie narzekam, bo nawet jak nic nie potrzeba, to chociaż pogadac można z życzliwą osobą i to po polsku.

#24 2012-07-19 14:13:07

sabina
New member

Wydaje mi się, że ma znaczenie. Mam koleżankę, która od 20 lat pracuje w Domach Opieki Społecznej i wyjeżdżając pierwszy raz z firmą, nie miała problemu z otrzymaniem oferty pracy. Niemiecki zna w stopniu komunikatywnym i raczej mówi niegramatycznie, a pracę znalazła i to szybko.

#25 2012-07-21 13:00:44

maria48
New member

Witam ! Szukam pracy jako opiekunka do osób starszych lub pomoc domowa . Interesuje mnie praca za granica jak również na terenie kraju .
Mój jezyk niemiecki moge okreslić jako podstawowy . Pracowałam w Niemczech 2 miesiące  równiez pracowałam w Grecjii 15 lat .  Oczywiście znam ten język doskonale jak równiez i tamtejszą kuchnię . Uwielbiam wszystkie prace związane z prowadzeniem domu , gotowaniem i sądze że poradze sobie równiez z osobą starszą wink Bardzo prosze o pomoc w znalezieniu pracy mój  e-mail :  maria4896@interia.pl . POZDRAWIAM Maria .

#26 2012-07-22 10:45:07

Anka Rose
Member

Mario podzwoń po agencjach, jak masz doświadczenie, to na pewno Cię przyjma.

#27 2012-09-19 09:46:50

tablet-2012
New member

sabina napisał:

Wydaje mi się, że ma znaczenie. Mam koleżankę, która od 20 lat pracuje w Domach Opieki Społecznej i wyjeżdżając pierwszy raz z firmą, nie miała problemu z otrzymaniem oferty pracy. Niemiecki zna w stopniu komunikatywnym i raczej mówi niegramatycznie, a pracę znalazła i to szybko.

Miał szczęście

#28 2014-02-10 13:34:44

Kila
New member

Z doświadczeniem i jakąś znajomością języka praca zawsze się znajdzie, pytanie tylko, gdzie. Moja koleżanka np. nie mogła dostać pracy w niemieckim domu opieki bo nie miała papieru potwierdzającego znajomość języka niemieckiego. Chore!

#29 2015-03-09 17:02:25

marianka61
New member

Doświadczenie, które zdobyłaś w Polsce powinno się według mnie liczyć. Przecież i tu i tam starzenie ma takie same cienie i blaski

#30 2015-04-13 15:13:33

Monika85
New member

Doświadczenie się liczy, ale bez języka, cjociaż w stopniu podstawowym bym nie wyjechała. Jestem dopiero 2 rok, ale początki były ciężkie gdy nic nie rozumiałam sad

#31 2015-04-13 20:56:56

squonk
Member

Tak samo w opiece domowej jak i w heimach różnie do tego podchodzą. Jak pisałam kiedyś w pierwszym heimie odesłano mnie właśnie dlatego, że się przyznałam, że pracowałam tylko w polskim domu opieki. Tu gdzie teraz jestem też od razu zanim nawet zdążyłam usiąść przy biurku Pflegedienstleiterin padło pytanie czy pracowałam już w Niemczech.
I w sumie, to ja się im nawet nie dziwię, bo praca w polskim domu opieki bardzo się różniła od tej tutaj. Te różnice dotyczą czasem rzeczy, które dla Niemców są oczywistością, a dla mnie nie, bo zostałam nauczona inaczej. Takie dwa przykłady:

-każdy wie, jakie krogulcze pazury u stóp potrafią rosnąć u starszych ludzi. W Polsce personel musi się z nimi męczyć przy pomocy zwykłych nożyczek i obcinacza, co jest z reguły mało skuteczne, bolesne dla pdp i męczące dla opiekuna. W Niemczech albo robi to ktoś z personelu, kto ma odpowiednie przeszkolenie na równie odpowiedni sprzęt, albo przychodzi podolog. Na początku podczas kąpieli chciałam jednej pani skrócić paznokcie, a ona się mnie spytała "Kannst du das machen?", a ja nie rozumiałam, o co mnie właściwie pyta.

-w ostatnim heimie dwie panie, które wiedziały, że kończę moją pracę tam i jadę na urlop chciały mi podziękować za opiekę i każda dawała mi 5 euro, na co ja odpowiadałam, że nie wolno mi tego wziąć. No bo w Polsce nie wolno. Potem wspomniałam o tym na przerwie i usłyszałam "Ale dlaczego nie wzięłaś? Wystarczy tylko, że powiesz reszcie personelu na zmianie, że ta osoba dała Ci parę euro".

Reklama