jęz. niemiecki

Drogie koleżanki odpowiedzcie mi proszę (szczerze) ,czy znałyście doskonale jęz. niemiecki podejmując pracę ...czy brałyście ze sobą np. słowniki, rozmówki...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2012-04-17 17:47:58

olga
New member

jęz. niemiecki

Drogie koleżanki odpowiedzcie mi proszę (szczerze)  ,czy  znałyście doskonale jęz. niemiecki podejmując pracę ...czy brałyście ze sobą np. słowniki, rozmówki. Czy od początku byłyście bardzo kumate? Ja podejmuje pracę i mam okropnego stracha boję się ,ze nie poradzę sobie z językiem.

#2 2012-04-17 17:58:34

Barbara45
Member

Re: jęz. niemiecki

Ja  niemiecki znałam dobrze. Ale miałam za sobą kilka lat niemieckiego w liceum.

#3 2012-04-17 18:27:11

kasia63
Member

Ja wciaz sie ucze,mam slownik,rozmowki,zeszyt w ktorym zapisuje kazde potrzebne nowe slowo,oczywiscie ciagle jeszcze mowie niepoprawnie gramatycznie ale mowie - najwazniejsze to nie bac sie mowic,nie bac sie smiesznosci,poprosic o wolniejsze mowienie i poprawianie jak cos zle sie powie - Niemcy sa w tym wzgledzie tolerancyjni i pomocni.A nauka " w praniu" kedys jest sie zmuszonym zrozumiec czego od ciebie chca jest najszybsza bo blyskawicznie sie wtedy przyswaja.Niezaleznie od wieku ,tak mi sie zdaje.

Barbaro45 - jako ,że jesteś jak juz kiedys pisalam nasza forumowa kopalnia wiedzy o życiu w D -czy moglabys napisac cos nt zrobienia prawa jazdy tu na miejscu.czy to w ogole jest mozliwe?

#4 2012-04-17 19:00:50

Barbara45
Member

Oczywiście że jest to możliwe ale kosztuje ok 2000 euro. Jak chcesz dodatkowe godziny to cena od 30-50 euro za 45minut jazdy. Chociaż generalnie wszyscy zdają za pierwszym razem. Ja swoje prawko robiłam w Polsce ze względu na cenę. W sumie kosztowało mnie ok 500 euro a to już różnica.

#5 2012-04-17 20:21:03

kasia63
Member

dzieki Barbaro - to ja chyba jednak sie zmobilizuje i w PL jakos sprobuje choc ostatnio wiecej jestem w D niz w PL.ale koszt rzeczywiscie kosmiczny.

#6 2012-04-17 21:18:20

olga
New member

Kasiu 45 jestem Ci bardzo wdzięczna za tak ciepłe i pocieszające słowa.....mam straszną tremę , ja też uczyłam się niemieckiego w liceum ale to było wieki temu od tamtej pory nie miałam z tym jęz. kontaktu...i bardzo się boję. Jeszcze raz dziękuję.

#7 2012-06-12 12:57:23

klara
New member

Przy pierwszym wyjeździe do Niemiec znałam prawie komunikatywnie język niemiecki (miałam problem z gramatyką). Jakoś się dogadywałam, najgorszy był pierwszy tydzień, a potem było coraz lepiej. Aktualnie mój niemiecki jest super komunikatywny, choć niektóre firmy twierdzą, że dobry. Myślę, że sobie poradzisz. Na wszelki wypadek weź jakieś rozmówki niemieckie, będziesz się czuła bezpieczniej.

#8 2012-07-12 09:53:07

wilga60
New member

witajcie czytam Wasze porady i skrzętnie koduje w głowie bo przede mną wyjazd i też mam stracha wielkiego ale moje pytanie o korzystanie z internetu i telefonu (moje osobiste) czy można tam internet wykupić i ile kosztuje? czy jest tam w każdym domu? co z telef.komórkowym aby mieć kontakt z rodziną a niewielkie koszty? jakie karty? co poradzicie ....wy jesteście "starymi" bywalcami na terenie Niemiec i nic Wam nie obce a ja zaczynam wkrótce

pozdrowionka wilga60

#9 2012-07-13 06:12:26

pigwa
Member

wilga60 napisał:

witajcie czytam Wasze porady i skrzętnie koduje w głowie bo przede mną wyjazd i też mam stracha wielkiego ale moje pytanie o korzystanie z internetu i telefonu (moje osobiste) czy można tam internet wykupić i ile kosztuje? czy jest tam w każdym domu? co z telef.komórkowym aby mieć kontakt z rodziną a niewielkie koszty? jakie karty? co poradzicie ....wy jesteście "starymi" bywalcami na terenie Niemiec i nic Wam nie obce a ja zaczynam wkrótce

pozdrowionka wilga60

Internetu nie ma w każdym domu.Możesz spytać rodzinę,czy zechce ci załozyć lub sama za to płacisz kupując USB-stick i doładowując co miesiąc konto.Najpopularniejsze  są z Aldi i Lidla.Rozmowy telefoniczne-też można rodzinie zaproponować założenie taniej taryfy(ok 4e na miesiąc) co daje bezpłatne rozmowy w nieograniczonej ilości.Jeśli nie ma tego-korzysta się z tzw. prefiksów-minuta od kilku do kilkunastu centów zazwyczaj.Można też na skypie wykupić abonament na stacjonarne za ok 25 zł na miesiąc i też bez ograniczeń gadasz.Na temat komórek się nie wypowiadam-nie korzystam i nie znam tematu.
Kupując USB-stick musisz zarejestroważ najpierw kartę tel.(sim)-co nie jest kłopotliwe jak znasz język-jak nie będziesz musiała jakiegoś Niemca o pomoc poprosić.
Wiem też,że jakoś dziewczyny korzystają z internetu przez pośrednictwo p. Borkowskiego-o ile nie przekreciłam nazwiska.Pan ten krok po kroku prowadzi cię i bez problemu zainstalujesz internet.U niego też kupuje się doładowania.Niestety nie mam namiarów na niego.

#10 2012-07-13 19:18:31

miroslaw
New member

Witam serdecznie wszystkich ,,,,otóż jestem facetem i poszukuje pracy w opiece ....odbyłem setki rozmów z agencjami .....od wywiadu do sprawdzenia językowego ...niby wszystko OK!!!! wiadomo pózniej wypelnianie kwestionariuszy itd ........wszystko to już przeszedłem....i dalej czekam .Zdaje sobie sprawę że trudno jest znależc prace dla opiekuna faceta ...ale myśle ze i takie sie trafiają.Może któraś z Pań coś ..gdzieś słyszała o potrzebia zatrudnienia opiekuna,będę wdzięczny za kazdy namiar.Pozdrawiam Miroslaw

#11 2012-07-13 19:31:59

pigwa
Member

Mirku-na 02 jest andrzej-opiekun.Teraz załapał sie na prace w szwajcarii i pisał,ze będzie potrzebował zmiany-i to ma być facet.Zajrzyj na 02-nie pamiętam,która strona to była-ale zacznij przeglądać od 565-to duzo za wcześnie-ale nie przegapisz=a ile w tym przwdy,to nie wiem.Powodzenia.

#12 2012-07-13 21:35:17

pigwa
Member

Wpisz
w wyszukiwarkę----prawda i mity o pracy polskich opiekunek------wyskoczy ci cała litania tego-ale na początku jest forum O2---
http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=55535 … tart=15930

#13 2012-07-13 21:36:06

ruda
Member

#14 2012-07-14 11:51:55

wilga60
New member

wowwwww..........dzięki pigwa

#15 2012-07-14 13:00:04

jakniew
Member

Zwróćcie uwagę na wypowiedź właścicielki biura pośrednictwa w Niemczech Seniocare24. Oni pobierają rocznie ! od rodziny za pośrednictwo 850 euro i to jest prawda. Nasi pośrednicy co miesiąc! z pieniędzy które rodzina im wysyła na opiekunkę pobierają z tych pieniędzy taką kwotę, a nawet wyższe. Oczywiście w naszym kraju nikt się tą sprawą nie interesuje, bo póki co Ustawa o agencjach tego nie zabrania, więc wygląda na to, jakby było to zgodne z prawem. Wniosek przynajmniej dla mnie nasuwa się jeden: nie tyle jesteśmy niewolnicami w pracy w Niemczech, co niewolnicami dla wszelkich agencji i pośredników w naszym kraju! To oni najbardziej na nas żerują, obiektywnie rzecz biorąc to jesteśmy niewolnikami firm . Czy w rzeczywistości jest tak że dają nam możliwość negocjowania warunków w umowach zlecenie, a na tym opiera prawo cywilne? Raczej nie, oni nam dają umowy skonstruowane przez siebie i albo zgadzamy się na ich warunki albo nie mamy pracy.

Ostatnio edytowany przez jakniew (2012-07-14 15:27:51)

#16 2012-07-14 16:05:04

Anka Rose
Member

Ale przecież ta firma chyba i tak pobiera prowizję za każdy miesiąc. Jak to jest?

#17 2012-07-14 16:55:08

jakniew
Member

Anka Rose napisał:

Ale przecież ta firma chyba i tak pobiera prowizję za każdy miesiąc. Jak to jest?

W ubiegłym tygodniu rodzina dostała dokumenty z tej firmy i sami mi powiedzieli, że płacą tylko raz na rok i nic więcej.

#18 2012-07-16 09:37:09

Anka Rose
Member

Dziwne. Zdawało mi się, że firmy od każdej wypłaty biorą prowizję.

#19 2012-07-16 10:29:28

jakniew
Member

Anka Rose napisał:

Dziwne. Zdawało mi się, że firmy od każdej wypłaty biorą prowizję.

Rodzina potwierdziła, że swojemu pośrednikowi płaci raz na rok. Co miesiąc wysyła pieniądze jedynie do mojego pośrednika w Polsce. Czy zajrzałaś do tego linku, jaki powyżej zamieściła ruda? Tutaj też pośredniczka niemiecka mówi o tym, że od rodzin pobiera roczną prowizję. To by się zgadzało.

#20 2012-08-08 16:14:51

ania55
Member

Takie tematy zawsze budza tylko oburzenie. Przeciez to normalne, że każda agencja pobiera prowizje, przeciez muszą się jakoś utrzymać, opłacić pracowników i darmo też żeby wychodziły na zero. Jeśli jest się osobą, która szuka pracy w takiej agencji, to na co tu narzekać. Jesli będa Ci pasować warunki zatrudnienia i wynagrodzenie to podejmiesz taką pracę. Zawsze ma się na tym zysk, bo w przeliczeniu na PLN nie są to aż tak małe pieniądze. To raczej korzyść obu stron. Zyskujesz i Ty i agencja, która Cię zatrudnia. I chyba wszyscy powinni być zadowoleni smile

Ostatnio edytowany przez ania55 (2012-08-08 16:15:40)

#21 2012-08-08 18:27:18

zaneta
Member

Zgadzam się z przedmówczynią. Szuka się oferty jak najbardziej atrakcyjnej i aż do skutku. Jedna jest mniej płatna, inna więcej, jeszcze inna tyczy się lżej chorych podopiecznych, można wybierać i przebierać.

#22 2012-08-08 21:13:02

jolka55
Member

a panie ania55 i zaneta---to jaka agencję pracy reklamujecie??? bo to że jesteście pracownicami agencji to jasne jak słońce.

#23 2012-08-08 22:44:01

pigwa
Member

Wiecie,nie bardzo rozumiem,czemu tak oceniacie te dwie panie.Ja tam nie jestem z żadnej agencji,znaczy nie jestem pracownicą agencji,ale dokładnie tak samo myślę.Szukasz roboty,coś ci proponują i albo to bierzesz albo nie.Ja nigdy nie zastanawiałam się ile to ktoś na mnie zarabia.Co mnie to obchodzi?-tak to funkcjonuje wszędzie.Pracowałam w kraju u prywaciarzy-jak to się mówi-i dla mnie na wypłatę nie było kasy,w ratach dostawałam,ale żona własciciela szła z córka na zakupy i kupowała kilka par bluzek w różnych kolorach dla dzieciaka,czy buty,czy cokolwiek innego.Oni mieli kasę,ja tyrałam i dostawałam swoje-i tu jest podobnie.Ktoś ma adres,daje mi możliwość pracy za tyle-odpowiada mi -to wchodzę w to.Wiem,że mogłabym pewnie więcej zarobić,ale jak nie umiem sobie sama znaleść to,mam nie brać?I co dalej?W kraju też słyszałam-na twoje miejsce jest 100 chętnych.Tak ten świat funkcjonuje.I nie myślcie,że jestem jakąś ofiarą losu,co cieszy się z byle czego-nie jestem i nie o to chodzi.To jest jak transakcja-ktoś ma coś,czego ja potrzebuję-i jak mi odpowiada cena-to biorę.Po co sobie zatruwać życie myśleniem--o,ja tak cięzko pracuję,rodzina tyle płaci a ja tylko tyle dostaję.Wtedy dopiero można czuć sie ofiarą losu.Tylko po co?Może te panie są z agencji,może nie-kto wie.Ale może one tak właśnie myślą?

#24 2012-08-09 08:33:42

KRYSIA5555
Member

Jasne że firmy pośredniczące zarabiają i to dużo, ale one wykorzystują to  na co jest zapotrzebowanie na rynku pracy!!!!!! Tylko dziewczyny nie ma co zatruwać życia że ktoś za coś bierze, a niech bierze bo po to zakładał firmę, ale.... czy ktoraś z was pojechała by sama do Niemiec i poszukała by pracy, na dokładke z prawie zerową znajomością języka????????  Bo wiele z was tego języka nie zna i sporo opiekunek nie ma nawet kieszonkowego 50 eur  , a jedzie na 3 miesiace. Nie oszukujcie sie , bo to prawda!!!!!!!!  Ktoś tą pracę wam wyszukał załatwił, zaufał ,mimo braku znajomości jezyka i wami się opiekował..i co ma to wam robic za darmo???????????/  Nie piszcie tylko że jestem podstawioną z firmy jakiejś tam  XY bo to bajka. A żebyście miały co przeżywać napiszę wam że ... są firmy co biorą co miesiąc 1500 EUR, a ja brałam 1100 EuR, a inna u której pracowałam brała 2100  EUR a ja 900 EUR  brutto. Tego się nie da ukryć bo podopieczna nam powie wszystko, ale nigdy nie myślałam o tym jako wyzysku!!!!!!!!!!! Jak komuś nie pasuje , niech jedzie sam i niech załatwia sam , wtedy zobaczy ile to kosztuje. Jestem przeciwniczką  TYLKO.......tym psełdo pomocnym rączkom TJ, Polkom za granicą mieszkającym --co za prowizję załatwiają dziewczynom pracę/zazwyczaj ze swojej wsi, gdzie ona kiedyś mieszkała/ i  pracę dają za 900 eur a same z tego co miesiąc biora od tej bieduli 500, a dziewczyna bez jezyka i gdzieś na wiosce ma 400 EUR siedzi zaszczuta przez tą cwaniarę, to jest wyzysk!!!!!!!!!!!!!1
Albo dziewczyny biorą sobie coraz to nowe zmienniczki i za tą zmianę życzą sobie 200 EUR.....to jest złodziejstwo !!!!!!!!!!
Podpisujemy umowe i jak się zgadzamy to znaczy że to nam pasuje, po co tarcić zdrowie na przezywaniu, kto ile na nas zarabia???

#25 2012-08-09 08:51:14

ania55
Member

@jolka55, naprawdę nie wiem co chcesz osiągnąć takimi osądami. Gdybym tak samo jak większośc tutaj, zaczęła "najeżdżać" na firmy pośredniczące w załatwianiu pracy, to wtedy wydałoby Ci się wszystko w porządku? Dla mnei dziwni są ludzie, którzy zupełnie bezsensownie starają się udowodnić że są "wyzyskiwani". Może nie można mnie nazwać opiekunką, bo do opieki pojechałam jedynie raz.. Jeśli tak bardzo niektórym odpowiada praca na czarno, to przeciez nikt nie broni..Bierzesz to na własne ryzyko. Tylko żebyśmy potem nie przeczytały tutaj czyjejś historii z lamentem w tle...

#26 2012-08-09 09:41:11

KRYSIA5555
Member

ania55, napisz do kogo kierujesz swój post, bo ja cię popieram i to co piszesz!!!!!!!! Chyba dość kadzenia, a czas najwyższy napisać trochę prawdy, tej mało popularnej!!!!

#27 2012-08-09 10:52:41

jakniew
Member

Każda ten system zatrudnienia widzi na swój sposób. Te które trafiły źle nawet przez firmę, widzą inaczej a te które mają dobrą stelle też widzą z własnego punktu widzenia. Po to jest forum aby każda z nas mogła wypowiedzieć swoje zdanie, a ja szanuję każde. Co do wyzysku, piszą o tym niemieccy dziennikarze patrząc na ten system z boku i obiektywnie. My musimy mieć pracę, na którą u nas nie ma widoków. To jest jedyne wyjście dla nas i z drugiej strony powiedzmy sobie same, że jesteśmy mimo wszystko zaradnymi i odważnymi kobietami jadąc zarabiać na godne życie w kraju do pracy za granicę, nawet te które bardzo słabo albo wcale nie znają języka. Jesteśmy odważnymi kobietami, nie boimy się wyzwań, chcemy być niezależne od jałmużny z opieki społecznej w kraju. Niestety, istnieją jednak firmy, które dadzą chętnej opiekunce pracę a potem się nią nie interesują, nie odbierają telefonów, albo jej zbywają. Będąc na swojej stelli jesteśmy 24 h w pracy, nawet jeśli ma zapewniony nocny odpoczynek to i tak jest to "czuwanie". Pracujemy przecież przy osobach starych i chorych i wszystko może się zdarzyć. W przeważającej większości nie mamy dnia wolnego, a i z wolnymi godzinami bywa różnie. Właśnie te 24h/dobę już nie jest zgodne z prawem w żadnym kraju na świecie i żadna firma biorąc sobie stawkę przeważającą od tej którą płacą opiekunkom nie w porządku. Zgodzę się i nie mam nic przeciwko temu absolutnie, że firmy zarabiają, mają do tego jak najbardziej prawo i tylko cieszyć się, że dzięki nim mamy pracę. Przerażająca jest jednak nadmierna pazerność niektórych firm. Oni nie pracują 24/h, mają wolne weekendy itd. Mimo wszystko stawka 800 e a nawet niższa jak się okazuje jest wyzyskiem i tyle. Co do języka, wiele osób które wyjechały z każdą stellą uczą się go. Moja sąsiadka pojechała bez znajomości języka, a teraz po 2 latach potrafi porozumieć się bez problemu. Była i jest bardzo dobrą opiekunką i nikt z powodu nie znajomości języka z podopiecznych nie kazał jej wracać do domu, a rodzina z własnej woli dawała jej kieszonkowe doceniając jej wkład w pracę, w inne umiejętności jakie posiada.

#28 2012-08-09 21:28:54

zaneta
Member

Pani jolka55 - w jakim celu pyta? Ktoś zadowolony z pracy i z oferty jaką ma to oczywiście to już ktoś gorszy???

#29 2012-08-09 22:38:30

ruda
Member

Wystarczy,czy trzeba jeszcze coś dodać?

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deuts … omosc.html

#30 2012-08-09 23:05:54

jakniew
Member

ruda napisał:

Wystarczy,czy trzeba jeszcze coś dodać?

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deuts … omosc.html

Artykuł niemieckiej gazety, (szkoda że u nas nikt się tym nie interesuje w mediach) odpowiada właśnie na to o czym wyżej jest dyskusja na tym forum.

Reklama