podopieczna odmawia jedzenia

Witam serdecznie,moja nowa 95 letnia podopieczna z demencją uparcie odmawia jedzenia.Wygląda naprawdę źle,skóra i kości.Jestem tutaj tylk ona zastępstwie,ale wypróbowałam już wszystkie znane mi metody...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Choroby wieku starczego podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2014-01-12 18:53:49

febe38
Member

podopieczna odmawia jedzenia

Witam serdecznie,moja nowa  95 letnia podopieczna z demencją uparcie odmawia jedzenia.Wygląda naprawdę źle,skóra i kości.Jestem tutaj tylk ona zastępstwie,ale  wypróbowałam już wszystkie znane mi metody.Posiłki podaję malutkie, udekorowane,różnorodne,na ładnej porcelanie a ona nie chce nawet spróbować.Nie gotuję źle,bo mam sporo doświadczenia i nie było nigdy wcześniej z tym problemu.Może ktoś podrzuci jakiś pomysł.Burczenie w brzuchu babci słychać na kilometr,a ona ani sama nie chce jeść ani tym bardziej  dać się nakarmić,Hilfe!,,

#2 2014-01-14 16:10:31

febe38
Member

Re: podopieczna odmawia jedzenia

hej,ludzie no ci Wy?nikt nie miał takiego problemu?

#3 2014-01-14 16:35:17

simona1961
Member

febe38 napisał:

hej,ludzie no ci Wy?nikt nie miał takiego problemu?

Owszem, miałam taki problem z dziadkiem w zaawansowanym stadium raka. Nie chciał jeść, a rodzina powiedziała, żeby go nie zmuszać. Nie miał demencji. W opisanym przez Ciebie przypadku nie widze innej rady, jak poinformować rodzinę, oraz lekarza rodzinnego, może coś przepisze na apetyt. Starsi ludzie na ogół mało jedzą, choć ci z demencją potrafią nieźle wmłócić. Bywa, że trzeba im ograniczać jedzenie. NA Twój problem jest tylko jedna rada, pomoc rodziny podopiecznej i lekarza rodzinnego.

#4 2014-01-14 20:33:41

kakadu
Member

Nie dziw się.W tym wieku może jej się nie chcieć nie tylko jeść.Moja podopieczna to też skora i kosci.Je niewiele i ostatni posiłek to obiad przed 12.I ona nie jest głodna.Z oserwacji rodzicow własnych i rozmów z nimi,też wiem,ze łaknienie jakoś zanika na starość,nie chce się już tyle jeść i niewiele starcza.
Dobrze radzi ci Simona-poinformuj rodzinę,nic więcej nie możesz zrobić.

#5 2014-01-15 15:10:23

febe38
Member

Bardzo dziękuję Koleżankom.Babunia nie ma żadnej rodziny,a opiekunowi prawnemu i lekarzom zwisa jej brak apetytu.Będę dalej robić swoje,może faktycznie to minimum jej wystarcza.Wczoraj przy ubieraniu  całkiem krzepko wierzgała i boksowała,czyli jakieś siły w niej drzemią.Poza tym zwykle jest spokojna,tylko czasem poszaleje.Pozdrawiam Koleżanki.

#6 2014-01-15 17:04:01

simona1961
Member

febe38 napisał:

Bardzo dziękuję Koleżankom.Babunia nie ma żadnej rodziny,a opiekunowi prawnemu i lekarzom zwisa jej brak apetytu.Będę dalej robić swoje,może faktycznie to minimum jej wystarcza.Wczoraj przy ubieraniu  całkiem krzepko wierzgała i boksowała,czyli jakieś siły w niej drzemią.Poza tym zwykle jest spokojna,tylko czasem poszaleje.Pozdrawiam Koleżanki.

Febe, tak mi do głowy przyszło, że może Ty wyolbrzymiasz troszkę ten brak apetytu u babci. Przypominasz mi moja mamę, która jak by tylko jej pozwolić utuczyłaby każdego do granic mozliwości big_smile big_smile big_smile Sama oczywiscie je na prawdę bardzo mało, ale jak sie do niej na obiad idzie, to stół sie ugina, kilka rodzajów mięs i takie tam inne big_smilebig_smile big_smile Zadne argumenty do niej nie trafiają. Mojego syna tak utuczyła, ze dopiero wysłanie go na kolonie letnie zaradziło temu big_smile big_smile big_smile Nikt mu nie podtykał jedzonka i wróciło pół chłopaka do domu, ku mojej radosci big_smile big_smile big_smile Przezył i do tej pory zyje, jako szczupły chłopak. Zresztą ja sama go odchudzałam, skonczyły się kanapeczki po 22 00 i inne delicje. Ktoś powie, wyrodna matka, niech sobie gada. Ja wiem swoje. Był czas, że nie mogłam mu spodni kupic, bo w wieku 10 lat miał w pasie tyle co dorosły męzczyzna big_smile big_smile big_smile

Powaznie mówiąc, nie martw sie, jak babka ma siłe wierzgac to znaczy, ze nie jest z nią tak źle!

#7 2014-01-16 10:00:14

febe38
Member

Hej Simona,wierz mi nie wyolbrzymiam,moja świętej pamięci mama robiła dokładnie to co Twoja,ja byłam wręcz tuczona jak prosiak i dopiero na własnym wikcie osiągnęłam w miarę normalne gabaryty,dlatego przymuszanie do jedzenia to nie moja bajka. Moja podopieczna zjada na śniadanie kromkę ukrojoną w poprzek kajzerki i to jest wszystko.Do tego filiżanka kakao.Kolacja podobnie.Obiad czasem nawe nie chce patrzeć.Ma takie swoje ulubione ciastka,no to daję, byle coś tam,ale to też 1-2 sztuki na dzień(małe herbatniki).Jednak skoro ma siłę powierzgać to chyba faktycznie nie ma tragedii.Ostatnio odstawiamy istny teatr przy posiłku,obie z tymi filiżaneczkami na podstawkach, częstujemy się nawzajem tymi mikrokanapeczkami,ja przewracam oczami z zachwytu,babcia za mną,serwetki,ukłony,ja nie mogę,ale działa,a bywały dni gorsze.Teraz dzięki Wam już trochę spokojniej do tego podchodzę.Przydatne czasem to forum.Pozdrawiam.

#8 2014-01-18 14:09:13

febe38
Member

Hurra,babcia zjadła cały obiad,grzecznie i bez focha,miłego dzionka wszystkim życzę!

#9 2014-01-19 22:25:31

kryspinka
Member

febe38 napisał:

Hurra,babcia zjadła cały obiad,grzecznie i bez focha,miłego dzionka wszystkim życzę!

nie przejmuj sie az tak bardzo jak je cokolwiek to nie jest tak żle może rób wiecej zup i takich plynnych rzeczy grysik na mleku ,budynie tak to juz jest z demencja nie maja ochoty czasem buzi otworzyc nakłoń ją po prostu żeby spróbowala czasem sama bedzie jadła jak nie to nie .jak taka chuda to widac to nie przy Tobie zaczęła się heca ale juz trwa kilka lat

#10 2014-01-19 22:56:28

Krzychu79
Member

Nie przejmuj się i pomysl o tym, ze babka do roboty nie chodzi, a w domu za wiele pewnie Ci nie pomaga big_smile wiec jaki ona może miec. Jam mam odwrotnie teraz i rzygac mi się chce. Oboje na wozkach i ok 16-18h w lozkach a zra jak swinie. Na samo sniadanie 6 kromek, jogurt jakis owoz to malo. O ile dziadek ma jeszcze jakies hamulce to przed babka mozesz kamienie polozyc to też zje, a durna rodzinka się cieszy. Fakt, ze jak babka ma gebe zatkana to jest to jedyny momet kiedy przerywa monotonne nieustanne wycie, wiec jakis plus. Ale na kolacje przychodzi opiekunka zeby jch spac polozzyc i czasem dziadek ma dosc to ta porcja dziadka jeszcze babke futruje, a ja wychodze bo naprawde się niedobrze robi. Dziewucha ma 18 lat i grubo ponad stowe, chyba myśli, ze kazdy tak musi. Dla mnie w kazdym razie nie jedzenie jest duzo bardziej zroozumiale, niz takie wpier........ tongue
A na margiesie dodam ze babke policzylem na 3500 do 4000kcal (kulturysta big_smile a raz milem taka co dwa dni nic nie jadla (zero!) pozniej dwa nadrabiala i znowu 1-2 post :-)

#11 2014-01-20 11:29:21

KRYSIA5555
Member

Rada jest tylko jedna,,,,,,,,,,,,,skoro nie ma rodziny,,,,,,,,,,, zamawiam lekarza do domu.mówie i  pokazuje w czym rzecz,,,,,,,,,musi widzieć pacjentkę, Daję mu kartkę do podpisania że był i widział i część,,,,To lekarz decyduje.Jak lekarz nie zechce napisać ci kartki to zawołaj Flegedienst z z tej okoicy i to  im zgłoś,,,, i weż kartkę, nazwisko pracownicy która była , jej telef, namiary na nią ,  oświadczenie ze byli i widzieli,,,,,,,,,,,nie możesz nikogo do niczego zmusić. Ja miałam podopieczną co nie chciała żyć, chciała do męża i tyle,
Jadła b.mało, lekarz wiedział.., ja miałam podkładkę a moja podopieczna sama o sobie decydowała,
To są dorosli ludzie którzy maja prawo dokonywać wyborów, chyba że mają 100%  demencje, Ludzie z Alsheima też rozumieją i wiedzą co mówią i robią , tylko nie pamiętają co robili, a to wielka różnica,
.se la vie

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2014-01-20 11:36:21)

#12 2014-01-22 23:41:13

febe38
Member

Dzięki wszystkim za wpisy.Babci się poprawiło z jedzeniem,widocznie to była taka reakcja na zmianę opiekunki.Wciąż zjada zdecydowanie za mało,ale to już nie jest to co na początku.W sumie wierzę,że nadmiernie żarłoczni podopieczni mogą być znacznie bardziej uciążliwi od niejadków,ale ogólnie demencja to straszna choroba co rujnuje człowieka okrutnie razem z jego otoczeniem,bo i na nas też się to odbija.Tymczasem traktuję babcię tak, jakbym sama chciała być traktowana, chociaż nerwy czasem odmawiają posłuszeństwa.Pozdrawiam.

#13 2014-01-22 23:44:37

mar
Member

febe38 napisał:

Dzięki wszystkim za wpisy.Babci się poprawiło z jedzeniem,widocznie to była taka reakcja na zmianę opiekunki.Wciąż zjada zdecydowanie za mało,ale to już nie jest to co na początku.W sumie wierzę,że nadmiernie żarłoczni podopieczni mogą być znacznie bardziej uciążliwi od niejadków,ale ogólnie demencja to straszna choroba co rujnuje człowieka okrutnie razem z jego otoczeniem,bo i na nas też się to odbija.Tymczasem traktuję babcię tak, jakbym sama chciała być traktowana, chociaż nerwy czasem odmawiają posłuszeństwa.Pozdrawiam.

Najważniejsze, że się poprawiło smile

#14 2014-03-31 21:28:10

Majeczka
Member

febe38 napisał:

Brawo. Nasi podpieczni miewają takie kaprysy. Trzeba mieć do nich czasami wręcz anielską cierpliwość. Ale ich zadowolone miny i przywiązanie do opiekunów wynagradza w zasadzie wszystko. Z podpiecznymi trzeba po dobroci, nic na siłę.

#15 2014-07-31 11:35:33

Kasssia
Member

no niestety, to faktycznie jest poważny problem, ale często osoby w wieku podeszłym albo nie chcą jeść albo jadłyby non stop. Im większa demencja, tym problem większy. Trzeba szukać tego, co podopiecznemu najbardziej smakuje, co lubi, nie przejmować się, że może za zdrowe to nie jest. Moim zdaniem jedyne wyjście. Zawsze można sondę założyć do żołądka, ale moim zdaniem to zupełna ostateczność. Staruszek się wtedy strasznie męczy.

Reklama