sprawa ubezpieczenia

Witam wszystkich bardzo serdecznie na Forum.Postaram się być bardziej aktywny, w domu nie mam czasu a w Niemczech też nie zawsze jest czas. Mam pytanie- czy ktokolwiek z Was podpisał Umowę zlecenie na rok czasu z ubezpieczeniem na terenie Polski , ale jest problem z ubezpieczeniem na terenie Niemiec...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

...inne firmy oferujące pracę dla opiekunek osób starszych? - aktualne tematy :

#1 2013-12-18 20:54:14

2504piotr
Member

sprawa ubezpieczenia

Witam wszystkich bardzo serdecznie na Forum.Postaram się być bardziej aktywny, w domu nie mam czasu a w Niemczech też nie zawsze jest czas.
Mam pytanie- czy ktokolwiek z Was podpisał Umowę zlecenie na rok czasu z ubezpieczeniem na terenie Polski , ale jest problem z ubezpieczeniem na terenie Niemiec. Wysłałem podpisany przez siebie skan upoważnienia do złożenia przez Firmę wniosku o EKUZ, nie mam żadnej delegacji ani diet przysługujących mi w pracy, mam ustalone tylko wynagrodzenie netto. Dzwonię do Firmy w tej sprawie, tłumaczą mi że nie mają oryginalnych dokumentów podpisanych przeze mnie. Umowę Zlecenie podpisałem półtora dnia przed wyjazdem i odesłałem skanem, oryginalne dokumenty  (jeżeli zostały wysłane) nie mogłem podpisać , gdyż byłem już w drodze do Niemiec. Poprosiłem o przesłanie mi tych dokumentów na adres gdzie pracuję, Agencja obiecała że mi prześle wszystko na adres podopiecznego, niestety chyba się nie doczekam. Jestem nie ubezpieczony już trzy tygodnie co powinienem zrobić w takiej sytuacji.
jeszcze jedno- ja uzgodniłem z Agencją że wyjeżdżam na dwa miesiące, natomiast rodzina podopiecznego uzgodniła że będę trzy miesiące.
Ta Agencja bardzo pięknie napisała o sobie nawet to że zatrudnia na umowę o pracę, całkowita blaga.
Proszę o pomoc, boję się że popełniłem okropny błąd, rodzinie podopiecznego powiedziałem , że zostanę tylko do końca grudnia i wracam do domu.

#2 2013-12-18 21:15:28

simona1961
Member

Re: sprawa ubezpieczenia

Jesli mogę coś doradzić, z własnego doświadczenia, to powiem tylko, że umowa  musi być podpisana własnoręcznie, skan nie ma mocy prawnej, tak więc firma musi Ci niezwłocznie przesłać druki umowy , Ty podpiszesz i odeślesz do firmy. Tak było w moim przypadku. Monituj codziennie niech umowę wyślą, postrasz, że jesli w ciągu tygodnia umowa nie dotrze, to Ty wracasz do domu. U mnie zadziałało, mam nadzieję ze i w Twoim przypadku zadziała. Nigdy nie pracowałam na umowę zlecenie, więc nie wiem jak wygląda sprawa A1 i Ekuz, z pewnoscią inne kolezanki Ci doradzą, lub koledzy big_smile Może powiedz rodzinie niemieckiej o swoim problemie i oni niech do firmy zadzwonią i zażądają wyprostowania tej sprawy. Powodzenia.

#3 2013-12-18 21:45:27

Tosia
Member

2504piotr
   Nie chcę Cię martwić, mnie firma wogóle nie dosłała ubezpieczenia.
Tyle powinieneś być w DE ile masz określone w umowie.
Widzę, że za pierwszy wyjazd płacimy frycowe.

#4 2013-12-19 19:00:35

2504piotr
Member

a powiedz mi Tosia czy jeżeli ja nie dostałem w ogóle delegacji do rodziny u której jestem,  zawarłem z Firmą  umowę (nie na piśmie), że wyjeżdżam tylko na dwa miesiące (rodzinie powiedzieli że na trzy miesiące) czy ja mogę w takiej sytuacji skrócić kontrakt do jednego miesiąca , chciałbym z nimi całkowicie rozwiązać Umowę zlecenie. Nie mam podane jaki obowiązuje mnie termin rozwiązania umowy, tylko z możliwością zmiany warunków umowy.

#5 2013-12-19 23:09:22

kryspinka
Member

ja nie rozumiem w ogóle na jakiej podstawie TY w ogóle wyjechałes .wygląda to tak jakbys wcale nie miał umowy poza tym to Ty decydujesz na ile jedziesz nie rodzina i to Ty z nia to uzgadniasz.w ogóle ta agencja to jakas niepowazna jesli nie ma dokumentów to nie chcę Cie straszyc ale ani ubezpieczenia ani kasy możesz nie otrzymać cos mi tu smierdzi

#6 2013-12-20 00:57:49

amelia
Przyjaciel Forum

2504piotr napisał:

a powiedz mi Tosia czy jeżeli ja nie dostałem w ogóle delegacji do rodziny u której jestem,  zawarłem z Firmą  umowę (nie na piśmie), że wyjeżdżam tylko na dwa miesiące (rodzinie powiedzieli że na trzy miesiące) czy ja mogę w takiej sytuacji skrócić kontrakt do jednego miesiąca , chciałbym z nimi całkowicie rozwiązać Umowę zlecenie. Nie mam podane jaki obowiązuje mnie termin rozwiązania umowy, tylko z możliwością zmiany warunków umowy.

Umowa zlecenie, to nie jest umowa o pracę. Nie wypowiada się jej, tylko rozwiązuje. To jest umowa cywilno-prawna.
Możesz w każdej chwili napisać, że nie chcesz być dalej związany z tą umową i rozwiązujesz ją.

Jednak jest jedno ale.

Takie natychmiastowe rozwiązanie umowy, może narazić drugą stronę na straty i możesz być pociągnięty  do odpowiedzialności sądowej  za straty jakie firma poniosła z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy.

W naszym przypadku , firma może podać Cię do sądu  to ze nie byli w stanie zabezpieczyć opieki i np. podopieczny zachorował albo nawet zmarł. Mogą powiedzieć że zmuszeni byli wysłać natychmiast samolotem kogoś na za zastępstwo za wielkie pieniądze i będą chcieli uzyskać od ciebie pokrycie tych kosztów. Mogą być jeszcze tysiące innych powodów do odszkodowań.
Ja bym napisała im pismo np:

Rozwiązuję umowę z powodów ( podać powody) z dniem ..... i tutaj podała bym jakiś okres około dwóch tygodni.
Następnie zaznaczyła bym, że jeśli znajdą wcześniej zastępstwo na moje miejsce lub wyrażą zgodę na wcześniejsze odejście to jesteś gotowy umowę zakończyć wcześniej.

Ogólnie przyjęte jest że 2 tygodniowy termin jest wystarczający do pozyskania nowego opiekuna czy opiekunki.

Załatwiając sprawę w ten sposób nie narazisz siebie, podopiecznego ani firmy.

(To jest informacja uzyskana od prawnika)

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-12-20 00:59:02)

#7 2013-12-20 13:59:45

2504piotr
Member

Amelia bardzo Ci dziękuję za informacje, ja nie chcę natychmiastowego rozwiązania umowy, wiem że rodzina zapłaciła już za grudzień pięniądze, tak jak mi doradziłaś  rozwiążę umowę dając Agencji czas dwa tygodnie, może faktycznie zechcą prędzej dać podmianę. Rodzina poprosiła mnie żebym został do końca grudnia i zgodziłem się. Może wiesz czy bez delegacji lub skierowania do pracy jako opiekun na terenie Niemiec mogę pracować legalnie?
Otrzymałem tylko Umowę zlecenie do pracy na terenie Polski i jak na razie mam tylko skan, Agencja na moje interwencje ciągle powtarza że dokumenty na pewno zostaną wysłane albo już zostały wysłane. Dzięki

#8 2013-12-20 14:34:03

amelia
Przyjaciel Forum

2504piotr napisał:

Amelia bardzo Ci dziękuję za informacje, ja nie chcę natychmiastowego rozwiązania umowy, wiem że rodzina zapłaciła już za grudzień pięniądze, tak jak mi doradziłaś  rozwiążę umowę dając Agencji czas dwa tygodnie, może faktycznie zechcą prędzej dać podmianę. Rodzina poprosiła mnie żebym został do końca grudnia i zgodziłem się. Może wiesz czy bez delegacji lub skierowania do pracy jako opiekun na terenie Niemiec mogę pracować legalnie?
Otrzymałem tylko Umowę zlecenie do pracy na terenie Polski i jak na razie mam tylko skan, Agencja na moje interwencje ciągle powtarza że dokumenty na pewno zostaną wysłane albo już zostały wysłane. Dzięki

Jesteś w jakiejś "dupnej" agencji. Trudno powiedzieć co Ty masz za umowę , nie widząc jej.

Jeśli masz kłopoty a chcesz abym Ci pomogła, to spróbuję . Masz skyp? Wysłać Ci meila?

#9 2013-12-20 17:24:24

Tosia
Member

2504piotr
Sorry, że nie odzywałam się, ale nie miałam czasu. Na mojej umowie- zleceniu miałam zapis o możliwości wypowiedzenia umowy z 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Powinieneś mieć zapisany czas opieki w umowie i to jest ważne, a nic na gębę nie jest ważne.

Ostatnio edytowany przez Tosia (2013-12-20 17:26:06)

#10 2013-12-20 18:40:55

2504piotr
Member

Pieniądze za listopad otrzymałem , niestety teraz i ja widzę że coś jest nie w porządku, powiadomiłam o tym rodzinę, również interweniowali u koordynatora tutaj w Niemczech. Ciągle słyszę, że otrzymam dokumenty do podpisania, również przekazała mi to rodzina, a jak ich nie było to nie ma do dzisiaj.Nie wiem jak ja mogłem tak się dać w robić, jak laik. Nie mogę sobie tego darować. Składam podanie o rozwiązanie umowy, mają czas dwa tygodnie na podmianę. W mojej Umowie Zleceniu jest podany termin od do i z możliwością zmiany.
Niestety nie mam skaypa, nie mogę porozmawiać. Dzięki za wsparcie, będę Was informować co dalej.

#11 2013-12-22 14:54:56

2504piotr
Member

Jeżeli oryginalne dokumenty dostajecie do podpisania już w pracy , w Niemczech to z jaką datą je podpisujecie.Nie wiem czy  z datą podpisania skanu czy też z chwilą otrzymania oryginałów które dotrą do Niemiec.

#12 2013-12-22 15:04:08

simona1961
Member

2504piotr napisał:

Jeżeli oryginalne dokumenty dostajecie do podpisania już w pracy , w Niemczech to z jaką datą je podpisujecie.Nie wiem czy  z datą podpisania skanu czy też z chwilą otrzymania oryginałów które dotrą do Niemiec.

Umowę musisz podpisać z datą kiedy podpisałeś skan, przynajmniej ja zawsze tak robiłam. Zresztą dokumenty dostawałam z informacją z jaką datą mam je podpisać. Nie możesz podpisać z datą dostarczenia do Niemiec, bo to będzie znaczyło, że wczesniej nie pracowałes, a pracowałeś przecież. ( wynagrodzenie, ubezpieczenie za okres dotychczas przepracowany )

#13 2013-12-22 15:45:11

2504piotr
Member

Dziękuję ci Simona

#14 2014-05-16 16:50:06

ewal8
Member

Dziewczyny, mam pytanie: jak nazywa się to dodatkowe ubezpieczenie, o którym kiedyś pisałyście (nie mogę znaleźć gdzie). Ta dodatkowa polisa, którą bezpiecznie jest  mieć, oprócz Ekuz. Chyba Urszula i Iza pisały kiedyś o tym, ale jakoś nie przywiązywałam wagi do tego, a teraz teściowa brata, która jeździ od lat do Włoch jako opiekunka, chce się w ten sposób dodatkowo ubezpieczyć i szuka wszelakich informacji.
Ile kosztuje taka polisa i co obejmuje i? (oprócz transportu zwłok – bo to zapamiętałam)

#15 2014-05-16 18:35:23

urszula47
Member

ewal8 napisał:

Dziewczyny, mam pytanie: jak nazywa się to dodatkowe ubezpieczenie, o którym kiedyś pisałyście (nie mogę znaleźć gdzie). Ta dodatkowa polisa, którą bezpiecznie jest  mieć, oprócz Ekuz. Chyba Urszula i Iza pisały kiedyś o tym, ale jakoś nie przywiązywałam wagi do tego, a teraz teściowa brata, która jeździ od lat do Włoch jako opiekunka, chce się w ten sposób dodatkowo ubezpieczyć i szuka wszelakich informacji.
Ile kosztuje taka polisa i co obejmuje i? (oprócz transportu zwłok – bo to zapamiętałam)

Warta Travel obejmuje koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego/ja wybieralam opcje na 30000euro/transprt sanitarny w tym tez jest,wiec to nie taka duza kwota te 30tys.,osobna kwota ktora wybierasz to koszty zwiazane z transportem zwlok lub kremacji /wybieralam 15tys zlotych/Bylo to ok 3 lata temu i mnie kosztwalo ok 100zl miesiecznie.Korzystalam raz z leczenia w szpitalu,wczesniej dzwonilam na infolinie zglosic szkode osobowa/tak to sie zwie/.Przy wypisie nie dostalam rachunku,lecz przyszedl do Polski na moj adres /po miesiacu/,wczesniej wyslalam wszystkie dokumenty ze szpitala/list lekarski /i Warty,ktora mi tez dostarczyla plik kartek.Pozniej przelali euro na konto szpitala.Ekuz to za malo/Polska ma inne przeliczniki za dana usluge a to sa smieszne kwoty tutaj/ i trzeba miec dlatego polise prywatna.

Ostatnio edytowany przez urszula47 (2014-05-16 18:37:49)

#16 2014-05-16 19:05:22

renia1311
Member
Od: ...

urszula47 napisał:

ewal8 napisał:

Warta Travel obejmuje koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego/ja wybieralam opcje na 30000euro/transprt sanitarny w tym tez jest,wiec to nie taka duza kwota te 30tys.,osobna kwota ktora wybierasz to koszty zwiazane z transportem zwlok lub kremacji /wybieralam 15tys zlotych/Bylo to ok 3 lata temu i mnie kosztwalo ok 100zl miesiecznie.Korzystalam raz z leczenia w szpitalu,wczesniej dzwonilam na infolinie zglosic szkode osobowa/tak to sie zwie/.Przy wypisie nie dostalam rachunku,lecz przyszedl do Polski na moj adres /po miesiacu/,wczesniej wyslalam wszystkie dokumenty ze szpitala/list lekarski /i Warty,ktora mi tez dostarczyla plik kartek.Pozniej przelali euro na konto szpitala.Ekuz to za malo/Polska ma inne przeliczniki za dana usluge a to sa smieszne kwoty tutaj/ i trzeba miec dlatego polise prywatna.

Generali też ma takie ubezpieczenie, dla osób pracujących za granicą. ok. 300 zł na rok. Taką miałam informację od znajomej agentki ubezpieczeniowej.

#17 2014-05-17 07:49:36

ewal8
Member

Dziękuję za informację dziewczyny smile

Reklama