ubezpieczenie na umowę zlecenie

Witam, chciałabym się podzielić z wami informacją, o której ja nie wiedziałąm, a mam nadzieję, że większość z was o tym wie. Po raz pierwszy w tym roku pracowałam i pracuję na umowę zlecenie, więc moja wiedza na ten temat była żadna...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Sposób pracy: Praca legalna, praca na czarno - aktualne tematy :

#1 2013-12-16 13:43:32

iweta
Member

ubezpieczenie na umowę zlecenie

Witam, chciałabym się podzielić z wami informacją, o której ja nie wiedziałąm, a mam nadzieję, że większość z was o tym wie. Po raz pierwszy w tym roku pracowałam i pracuję na umowę zlecenie, więc moja wiedza na ten temat była żadna. Dzisiaj byłam w zus-ie, aby sprawdzić, ile moja firemka mi wpłaca na moje składki. Nie jest tak źle, bo płacą tyle, ile mam w umowie, ale przemiła pani poinformowała mnie, że nie płacą mi dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mogą ale nie muszą mnie informować. Co ono oznacza? Ano to, że jeżeli chorujemy to muszą nam zapłacić. Więc ja dzisiaj wysyłam do nich pismo, aby mnie ubezpieczyli od 01.01.2014. Niestety dopiero po 90 dniach nabywamy do tego prawa, ale może przeczytają to Panie, które dopiero wyjadą, więc warto się tym zainteresować. Jeżeli my o to poprosimy to nie mają prawa nam odmówić i muszą to ubezpieczenie zgłosić. Jest to tylko 2,44% z naszego ubezpieczenia.Pozdrawiam

#2 2013-12-16 14:58:08

jolki
Member

Re: ubezpieczenie na umowę zlecenie

Wydaje mi się, że chorobowe wynosi 2,45 % i jest liczone od kwoty brutto z umowy, czyli podstawy, a nie od jakiegoś ubezpieczenia.
Czyli, płaci zleceniobiorca (opiekunka), po uprzednim zgłoszeniu do zleceniodawcy (firmy). Firma odprowadza składki.

#3 2013-12-17 15:08:49

iweta
Member

jolki napisał:

Wydaje mi się, że chorobowe wynosi 2,45 % i jest liczone od kwoty brutto z umowy, czyli podstawy, a nie od jakiegoś ubezpieczenia.
Czyli, płaci zleceniobiorca (opiekunka), po uprzednim zgłoszeniu do zleceniodawcy (firmy). Firma odprowadza składki.

Tak, masz rację smile, to ja w pośpiechu uprościłam, przepraszam, ale myślę, że to jest ważne, dlatego o tym napisałam, pozdrawiam

#4 2014-01-15 10:20:37

KRYSIA5555
Member

Sprawa jest prosta, bez względu na rodzaj umowy,
1. Trzeba iść w miejscu swojego zamieszaknia/ w PL do NFZ , do działu wydawania ubezpieczeń zagranicznych, Wypełnić deklaracje że jedziecie do Niemiec na 1 rok.turystycznie,,,,,,,macie prawo!!!! Nie tłumaczcie po co i na co!!!!  Tam dostaniecie karte do lekarza,,,twarda jak karta do bankomatu, Jeżeli macie podpisana umowę zlecenie i tą karte idziecie do lekarza w Niemcach i dostajecie wszystko za darmo, Umowa nie musi być w j, niemieckim, ale dobrze ,żeby była bo lekarze są różni. Ja nigdy nie korzystałam z tego ale pytałam lekarzy którzy przyjeżdżali do babć, Dla mnie najważniejszą rzeczą która załatwiam na Stelli to zabezpieczenie kontaktu z lekarzem , pogotowiem i rodzina w razie choroby.
2.Jest jeszcze prostszy sposób, można wypisać wszystkie leki na babcie, ma prawo być przeziębiona itd.
Jak ktoś kombinuje i chce poleczyć zęby na koszt firmy zatrudniającej to ma problem, bo tego nie uda mu się zrobić,.Niemcy już się wycwanili i wiedza jaki ząb od kiedy boli, a tylko takie mogą naprawić i to tylko amalgamatem, a my wiemy że to trucizna i w PL i tak musimy szybko wymienić,
3, sposób to druki ubezpieczeniowe z PL............to jest to samo co pkt.1 tylko karta wystawiona jest na pracodawce, Straszne ceregiele w PL, ja starałam się to kiedyś załatwić, olałam NFZ, 100 papierków, danych , cudów, miałam dość, ktoś mi napisze zaraz oburzony że to firma mi powinna załatwić i dać itd
Jasne racja, tylko w Zusie na taki papier czeka firma min 3 tyg, a w tym czasie ty zjerzdżasz..........We Wrocławiu czekało sie 2 lata temu 3 mies,,,,,,,,,haaaaaaaaaaaaaaaaa a ja jade na 6 tyg,,,,,,,
Nie wiem jak jest teraz ale nasz kraj nigdy nie nadążał za potrzebami rynku

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2014-01-15 10:23:28)

#5 2014-01-15 10:41:14

Gabi55
Member

KRYSIA5555 napisał:

Sprawa jest prosta, bez względu na rodzaj umowy,
1. Trzeba iść w miejscu swojego zamieszaknia/ w PL do NFZ , do działu wydawania ubezpieczeń zagranicznych, Wypełnić deklaracje że jedziecie do Niemiec na 1 rok.turystycznie,,,,,,,macie prawo!!!! Nie tłumaczcie po co i na co!!!!  Tam dostaniecie karte do lekarza,,,twarda jak karta do bankomatu, Jeżeli macie podpisana umowę zlecenie i tą karte idziecie do lekarza w Niemcach i dostajecie wszystko za darmo, Umowa nie musi być w j, niemieckim, ale dobrze ,żeby była bo lekarze są różni. Ja nigdy nie korzystałam z tego ale pytałam lekarzy którzy przyjeżdżali do babć, Dla mnie najważniejszą rzeczą która załatwiam na Stelli to zabezpieczenie kontaktu z lekarzem , pogotowiem i rodzina w razie choroby.
2.Jest jeszcze prostszy sposób, można wypisać wszystkie leki na babcie, ma prawo być przeziębiona itd.
Jak ktoś kombinuje i chce poleczyć zęby na koszt firmy zatrudniającej to ma problem, bo tego nie uda mu się zrobić,.Niemcy już się wycwanili i wiedza jaki ząb od kiedy boli, a tylko takie mogą naprawić i to tylko amalgamatem, a my wiemy że to trucizna i w PL i tak musimy szybko wymienić,
3, sposób to druki ubezpieczeniowe z PL............to jest to samo co pkt.1 tylko karta wystawiona jest na pracodawce, Straszne ceregiele w PL, ja starałam się to kiedyś załatwić, olałam NFZ, 100 papierków, danych , cudów, miałam dość, ktoś mi napisze zaraz oburzony że to firma mi powinna załatwić i dać itd
Jasne racja, tylko w Zusie na taki papier czeka firma min 3 tyg, a w tym czasie ty zjerzdżasz..........We Wrocławiu czekało sie 2 lata temu 3 mies,,,,,,,,,haaaaaaaaaaaaaaaaa a ja jade na 6 tyg,,,,,,,
Nie wiem jak jest teraz ale nasz kraj nigdy nie nadążał za potrzebami rynku

Sorry że się wtrącę, ale Krysiu Ty chyba mylisz ubezpieczenie zdrowotne (pokrycie kosztów leczenia, refundowanych recept, szpitala itp.) z ubezpieczeniem chorobowym (prawo do zasiłku chorobowego).
Tutaj iweta i jolki mają rację - jest to ubezpiecznie dobrowolne;  zleceniodawca może ale nie musi ubezpieczyć, powinien na pisemny wniosek zleceniobiorcy. Koszt tego ubezpieczenia (stos. niewielki) obciąża wynagr. brutto zleceniobiorcy. Ubezpieczenie działa po 90 dniach opłacania składki.

Z doswiadczenia wiem, że 90% agencji nie ubezpiecza chorobowo (pomimo, ze twierdzą, ze mają pełny pakiet ZUS).

#6 2014-01-17 12:22:16

KRYSIA5555
Member

witajcie,,,,,,,,,,,,wiesz co Gabi55 zaskoczyłaś mnie,,,,,nigdy nie korzystałam ze zwolnienia lekarskiego na umowę zlecenie i rzeczywiście to jest b, ważne::::::
Żeby dobrze zrozumieć i wszystko dokładnie przeanalizować zaczniemy od praktyki
1,Każda z nas jedzie do Niemiec z umową o pracę  w reku i jeszcze kartę , ona daje nam prawo do ubezpieczenia, nie muszę chyba pisać że na terenie Niemiec, nie PL/ rozpatrujemy teraz Niemcy\
i ta karta o której pisałam w pkt1,  daje nam prawo do określonych świadczeń zdrowotnych i w okreslonym czasie/data jest na karcie/ i w określonym zakresie/wypadki nagłe/, Zadnych przewlekłych chorób nie leczy,.
, I teraz zakładam że mam grypę, jestem  przeziębiona, boli ząb, czy żołądek idę do lekarza i mówię. Dostaje leki lub korzystam z babci lekarza odbieram receptę z apteki bo teraz w Niemcach jest luksus,,,,,,,,, każdy pacjent ma konkretną aptekę, która wybiera i lekarz nam ją do niej wysyła.
Zwolnienia lekarskiego nikt nam nie da,,,,,,,,,przyznam że nigdy nie pytałam o taką mozliwość,mam prawo być =Totkrank= i 1 dzień wypoczynku mogę mieć ale:
-kto będzie opiekował się babcią?????
- czy zapłacą ci za ten dzień??
Jeden dzień to chyba nie tragedia, ale jak :
2, przejedzie nas autobus,to w zależności od szczęścia to znaczy :
przeżyjemy,,,,,to 2 pytania mam,,,,,,
-- kto zapłaci za leczenie szpitalne??????
firma, czy my z naszej kieszeni czy nasze ubezpieczenie????? PROSZĘ  o wpisy jak ktoś  zna odpowiedż!!
--czy firma zapłaci nam chorobowe??? Mam na myśli wynagrodzenie chorobowe zamiast wynagrodzenia za pracę???????? KTO wie proszę o wpisy.
-nie mieliśmy szczęścia i nas nie uratowali co dalej?????????? Kto za co płaci i co z nami dalej?????
Pochowają nas pod niemiecka gruszą, czy wezmą na badania dla przyszłych niemieckich EROSÓW medycyny???
Tu przyszło mi coś do głowy,,,,,,,,,,,,,,,czy któraś z firm wzieła od was namiary na rodzinę???????? Jak zawiadomią że nie mieliście szczęścia w potyczce z jakimś pojazdem?????? KOGO powiadomi jak nie mają nic???????? czy ktoś o tym pomyślał ..........ja nigdy,,,.
Można tak długo ciągnąć,ale muszę lecieć....Zostawiam to innym , bo sama mało wiem....
Włożyłam chyba tylko kij w mrowisko.

Ostatnio edytowany przez KRYSIA5555 (2014-01-17 12:25:38)

#7 2014-01-17 13:18:08

pfleger
Member

KRYSIA5555 napisał:

witajcie,,,,,,,,,,,,wiesz co Gabi55 zaskoczyłaś mnie,,,,,nigdy nie korzystałam ze zwolnienia lekarskiego na umowę zlecenie i rzeczywiście to jest b, ważne::::::
1,Każda z nas jedzie do Niemiec z umową o pracę  w reku i jeszcze kartę , ona daje nam prawo do ubezpieczenia, nie muszę chyba pisać że na terenie Niemiec, nie PL/ rozpatrujemy teraz Niemcy\
i ta karta o której pisałam w pkt1,  daje nam prawo do określonych świadczeń zdrowotnych i w okreslonym czasie/data jest na karcie/ i w określonym zakresie/wypadki nagłe/, Zadnych przewlekłych chorób nie leczy,.
, I teraz zakładam że mam grypę, jestem  przeziębiona, boli ząb, czy żołądek idę do lekarza i mówię. Dostaje leki lub korzystam z babci lekarza odbieram receptę z apteki bo teraz w Niemcach jest luksus,,,,,,,,, każdy pacjent ma konkretną aptekę, która wybiera i lekarz nam ją do niej wysyła.
Zwolnienia lekarskiego nikt nam nie da,,,,,,,,,przyznam że nigdy nie pytałam o taką mozliwość,mam prawo być =Totkrank= i 1 dzień wypoczynku mogę mieć ale:
firma, czy my z naszej kieszeni czy nasze ubezpieczenie????? PROSZĘ  o wpisy jak ktoś  zna odpowiedż!!
--czy firma zapłaci nam chorobowe??? Mam na myśli wynagrodzenie chorobowe zamiast wynagrodzenia za pracę???????? KTO wie proszę o wpisy.
-nie mieliśmy szczęścia i nas nie uratowali co dalej?????????? Kto za co płaci i co z nami dalej?????
Pochowają nas pod niemiecka gruszą, czy wezmą na badania dla przyszłych niemieckich EROSÓW medycyny???
Tu przyszło mi coś do głowy,,,,,,,,,,,,,,,czy któraś z firm wzieła od was namiary na rodzinę???????? Jak zawiadomią że nie mieliście szczęścia w potyczce z jakimś pojazdem?????? KOGO powiadomi jak nie mają nic???????? czy ktoś o tym pomyślał ..........ja nigdy,,,.
Można tak długo ciągnąć,ale muszę lecieć....Zostawiam to innym , bo sama mało wiem....

Nie dokonca tak jest ze kazdy ma swoją apteke i tam lekarz wysyła rezepty.Rezepte sie odbiera u lekarza i czy sie leki wybierze czy nie to twoja sprawa.Za lek trzeba zaplacic,wlasciwie dopłacić. No chyba ze cos wypisze na zielonej recepcie to juz trzeba calosc zapłacić.

Placenie samemu za szpital w DE to tysiące euro za pare dni.

A jakby sie komus umarło to koszt sprowadzenia zwlko to od 1500 euro w gore.

No tez problem jak cie wypisza ze szpitala np o kulach to jak wrocic do domu jezeli czlowiek moze np pol godziny usiedzieć? ?

Nie liczylbym na pochowanie pod niemiecką gruszą. Jezeli mialby byc pogrzeb na koszt państwa to prędzej cie skremuja i pochowaja anonimowo jak sie nikt nie zgłosił po zwłoki.

#8 2014-01-18 15:30:47

Gabi55
Member

KRYSIA5555 napisał:

Krysiu, w Twojej wypowiedzi jest sporo pomieszania z poplątaniem smile  big_smile

* skąd taka informacja, że karta EKUZ nie obejmuje chorób przewlekłych?
To jest "ideologia" prywatnych ubezpieczycieli, zresztą w wiadomym celu.
....."EKUZ uprawnia do korzystania ze wszystkich rzeczowych świadczeń zdrowotnych, o ile lekarz w państwie miejsca pobytu uzna je za niezbędne z medycznego punktu widzenia, z uwagi na stan zdrowia i przewidywany czas pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.
Pojęcie „leczenia niezbędnego” odnosi się również do tych rzeczowych świadczeń zdrowotnych, z których pacjent przebywając tymczasowo na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA musi skorzystać, ze względu na to, że cierpi na chorobę przewlekłą.".......
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/de/faq/info … eniodawcow

* nie ma w DE żadnego przywiązania pacjenta/lekarza do apteki. Receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece.
Natomiast często (szczególnie w przypadku ludzi starszych i chorych zużywających masę leków/środków opatrunkowych i higienicznych) można się prywatnie dogadać z apteką/lekarzem, że lekarz przesyła/faksuje recepty do danej apteki, oni realizują (nieraz nawet darmowo dowożą do domu) -wtedy jest płacone, lub jeszcze lepiej: płaci się przelewem raz w miesiącu -apteka wystawia zbiorczy rachunek.
Nie jest to tylko dobra wola apteki - oni mają w tym interes, bo przywiązują do siebie "dobrego klienta".

*"zwolnienia lekarskiego nikt nam nie da" – też nieprawda !  W ramach karty EKUZ przysługuje zwolnienie  lekarskie (jak w kraju)  i zasiłek chorobowy (ale uwaga: nie od diet  lecz od podstawy naliczania składek).
Ja już takowe miałam (i nie prosiłam -lekarz wystawił sam z siebie). Tylko, żeby ZUS Ci wypłacił świadczenie chorobowe, musisz spełniać warunki:
-mieć ubezpieczenie chorobowe (obligatoryjne w przypadku umowy o pracę, dobrowolne w umowie zleceniu)
-przy umowie zleceniu mieć ciągłość 90 dni opłacania ub.chorobowego (nie zdrowotnego -bo zdrowotne pokrywa koszty leczenia, a nie zasiłków).
Inną sprawą jest, która z nas będzie chciała wziąć takie zwolnienie i przesłać agencji ….wiadomo z czym się  to wiąże (utrata pracy).
Ale są sytuacje, gdy jest ono nieodzowne: ciężka choroba, poważny wypadek itp. ….to nam przez długi okres uniemożliwia podjęcie pracy  - wtedy nie ma wyjścia – bo bez zwolnienia zostajemy bez środków do życia (i na dobrą sprawę bez ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku osób samotnych, bo UP nie zarejestruje osoby chorej/niezdolnej do pracy).

*”kto zapłaci za leczenie szpitalne?????”  - zapłaci NFZ w ramach EKUZ (do 28 dni w roku szpitala). Pacjent płaci tylko ryczałt 10e/dobę  tzw. hotelowo-zywieniowe..
Natomiast NFZ  nie pokryje specjalistycznego transportu sanitarnego do Polski  (chyba, że  zainteresowany/rodzina złoży taki wniosek i dyrektor oddz. Wojewódzkiego NFZ  zezwoli, bo uzna że transport + leczenie w PL jest tańsze).

*”-kto będzie opiekował się babcią?????”  - a to już  sprawa rodziny/ agencji .
To nie opiekunka podpisuje kontrakt o opiekę  z rodziną – lecz agencja; na pewno w warunkach umowy mają przewidziane  podobne wypadki.
Zresztą działa to w 2 strony, spytam:  a co jest z opiekunką jak babcia umrze, albo pójdzie na dłużej do szpitala ?

*”nie mieliśmy szczęścia i nas nie uratowali co dalej?????????? Kto za co płaci i co z nami dalej?????”   - tu niestety musi zatroszczyć się rodzina, NFZ nie pokrywa transportu zwłok do kraju. Nie sądzę też, aby państwo niemieckie  zechciało sfinansować jakikolwiek pochówek …..w końcu  Polska nie leży na Marsie big_smile a my nie jesteśmy anonimowi …..mamy kartę EKUZ  (NFZ ma wszystkie dane), umowę z jakąś agencją (która też ma wszystkie dane) …..nie tak trudno odszukać  kogo trzeba.
Zresztą ja chyba we wszystkich agencjach musiałam podać kogo powiadomić  w razie wypadku.

Więc, jak z tego wynika – nie ma lepszego ubezpieczenia jak EKUZ  pracownicze (z A1), bo ubezpieczenia prywatne mają limity kwotowe (od tego uzależniona jest wysokość składki), a ponadto prywatne firmy często „wykpiwają się” całkowicie  z kosztów leczenia …..bo np. ktoś nie podał w kwestionariuszu że ma wrzód na żołądku (mógł sam nie wiedzieć), a w DE doszło do pęknięcia wrzodu i konieczna była pilna operacja  - ostatnio czytałam o tym na innym forum wink
Kto jest b.ostrożny może sobie dokupić prywatne ubezpieczenie z opcją transportu sanitarnego, przewozu zwłok, czy pokrycia ryczałtu za leki/szpital.

Jeszcze ważne: jeżeli NFZ się doszuka, że byliśmy w pracy a posługujemy się kartą turystyczną (brak A1) – nie sfinansuje nic, bądź  nakaże nam zwrot kosztów leczenia  !!!
Dlatego Krysiu – to co Ty proponujesz: karta EKUZ turystyczna + umowa o pracę/zlecenie – to jest podkładanie głowy pod topór !  Lekarz jest wtedy kryty – ale Ty sama „się wydajesz” .
Jeśli już ….to sama karta EKUZ  i  udawać że się jest w odwiedzinach, albo liczyć na to, że NFZ się nie doszuka.

To wszystko jest na stronach NFZ  (nieraz Oddz. Wojewódzkie mają jeszcze dokładniejsze  wyjaśnienia) – wystarczy sobie wygooglować.

#9 2014-01-18 15:53:51

pfleger
Member

Gabi55 napisał:

KRYSIA5555 napisał:

Krysiu, w Twojej wypowiedzi jest sporo pomieszania z poplątaniem smile  big_smile

* skąd taka informacja, że karta EKUZ nie obejmuje chorób przewlekłych?
To jest "ideologia" prywatnych ubezpieczycieli, zresztą w wiadomym celu.
....."EKUZ uprawnia do korzystania ze wszystkich rzeczowych świadczeń zdrowotnych, o ile lekarz w państwie miejsca pobytu uzna je za niezbędne z medycznego punktu widzenia, z uwagi na stan zdrowia i przewidywany czas pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.
Pojęcie „leczenia niezbędnego” odnosi się również do tych rzeczowych świadczeń zdrowotnych, z których pacjent przebywając tymczasowo na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA musi skorzystać, ze względu na to, że cierpi na chorobę przewlekłą.".......
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/de/faq/info … eniodawcow

* nie ma w DE żadnego przywiązania pacjenta/lekarza do apteki. Receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece.
Natomiast często (szczególnie w przypadku ludzi starszych i chorych zużywających masę leków/środków opatrunkowych i higienicznych) można się prywatnie dogadać z apteką/lekarzem, że lekarz przesyła/faksuje recepty do danej apteki, oni realizują (nieraz nawet darmowo dowożą do domu) -wtedy jest płacone, lub jeszcze lepiej: płaci się przelewem raz w miesiącu -apteka wystawia zbiorczy rachunek.
Nie jest to tylko dobra wola apteki - oni mają w tym interes, bo przywiązują do siebie "dobrego klienta".

*"zwolnienia lekarskiego nikt nam nie da" – też nieprawda !  W ramach karty EKUZ przysługuje zwolnienie  lekarskie (jak w kraju)  i zasiłek chorobowy (ale uwaga: nie od diet  lecz od podstawy naliczania składek).
Ja już takowe miałam (i nie prosiłam -lekarz wystawił sam z siebie). Tylko, żeby ZUS Ci wypłacił świadczenie chorobowe, musisz spełniać warunki:
-mieć ubezpieczenie chorobowe (obligatoryjne w przypadku umowy o pracę, dobrowolne w umowie zleceniu)
-przy umowie zleceniu mieć ciągłość 90 dni opłacania ub.chorobowego (nie zdrowotnego -bo zdrowotne pokrywa koszty leczenia, a nie zasiłków).
Inną sprawą jest, która z nas będzie chciała wziąć takie zwolnienie i przesłać agencji ….wiadomo z czym się  to wiąże (utrata pracy).
Ale są sytuacje, gdy jest ono nieodzowne: ciężka choroba, poważny wypadek itp. ….to nam przez długi okres uniemożliwia podjęcie pracy  - wtedy nie ma wyjścia – bo bez zwolnienia zostajemy bez środków do życia (i na dobrą sprawę bez ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku osób samotnych, bo UP nie zarejestruje osoby chorej/niezdolnej do pracy).

*”kto zapłaci za leczenie szpitalne?????”  - zapłaci NFZ w ramach EKUZ (do 28 dni w roku szpitala). Pacjent płaci tylko ryczałt 10e/dobę  tzw. hotelowo-zywieniowe..
Natomiast NFZ  nie pokryje specjalistycznego transportu sanitarnego do Polski  (chyba, że  zainteresowany/rodzina złoży taki wniosek i dyrektor oddz. Wojewódzkiego NFZ  zezwoli, bo uzna że transport + leczenie w PL jest tańsze).

*”-kto będzie opiekował się babcią?????”  - a to już  sprawa rodziny/ agencji .
To nie opiekunka podpisuje kontrakt o opiekę  z rodziną – lecz agencja; na pewno w warunkach umowy mają przewidziane  podobne wypadki.
Zresztą działa to w 2 strony, spytam:  a co jest z opiekunką jak babcia umrze, albo pójdzie na dłużej do szpitala ?

*”nie mieliśmy szczęścia i nas nie uratowali co dalej?????????? Kto za co płaci i co z nami dalej?????”   - tu niestety musi zatroszczyć się rodzina, NFZ nie pokrywa transportu zwłok do kraju. Nie sądzę też, aby państwo niemieckie  zechciało sfinansować jakikolwiek pochówek …..w końcu  Polska nie leży na Marsie big_smile a my nie jesteśmy anonimowi …..mamy kartę EKUZ  (NFZ ma wszystkie dane), umowę z jakąś agencją (która też ma wszystkie dane) …..nie tak trudno odszukać  kogo trzeba.
Zresztą ja chyba we wszystkich agencjach musiałam podać kogo powiadomić  w razie wypadku.

Więc, jak z tego wynika – nie ma lepszego ubezpieczenia jak EKUZ  pracownicze (z A1), bo ubezpieczenia prywatne mają limity kwotowe (od tego uzależniona jest wysokość składki), a ponadto prywatne firmy często „wykpiwają się” całkowicie  z kosztów leczenia …..bo np. ktoś nie podał w kwestionariuszu że ma wrzód na żołądku (mógł sam nie wiedzieć), a w DE doszło do pęknięcia wrzodu i konieczna była pilna operacja  - ostatnio czytałam o tym na innym forum wink
Kto jest b.ostrożny może sobie dokupić prywatne ubezpieczenie z opcją transportu sanitarnego, przewozu zwłok, czy pokrycia ryczałtu za leki/szpital.

Jeszcze ważne: jeżeli NFZ się doszuka, że byliśmy w pracy a posługujemy się kartą turystyczną (brak A1) – nie sfinansuje nic, bądź  nakaże nam zwrot kosztów leczenia  !!!
Dlatego Krysiu – to co Ty proponujesz: karta EKUZ turystyczna + umowa o pracę/zlecenie – to jest podkładanie głowy pod topór !  Lekarz jest wtedy kryty – ale Ty sama „się wydajesz” .
Jeśli już ….to sama karta EKUZ  i  udawać że się jest w odwiedzinach, albo liczyć na to, że NFZ się nie doszuka.

To wszystko jest na stronach NFZ  (nieraz Oddz. Wojewódzkie mają jeszcze dokładniejsze  wyjaśnienia) – wystarczy sobie wygooglować.

Po prostu w przypadku zgonu , cialo bedzie przewiezione do kostnicy, za kazdy dzien licza oplate , chyba kolo 100 euro.Oczywiscie nie beda czekas w nieskonczonosc az ktos odbierze zwloki oczywiście placac wszystkie rachunki

#10 2014-01-18 16:47:21

kasia63
Member

http://www.nfz-szczecin.pl/podstawowe_zasady.htm
Tu sa informacje o tym co jest w "koszyku swiadczeń" EKUZ

#11 2014-09-23 08:47:29

simona1961
Member

Tak oto płacą Firmy ubezpieczenie społeczne dla opiekunek zatrudnianych na umowę zlecenie/ o dzieło.
Ten wydruk dostałam od kolezanki i po prostu się przewróciłam!!!!!
Mam nadzieję, że jednak nie wszystkie firemki płacą w ten sposób. Czytajcie dziewczyny umowy i to ze zrozumieniem, interesujcie się swoimi składkami, bo z tego co tutaj widać, to na emeryturę, zasiłek chorobowy, szanse marne w sensie kwoty.

Wynagrodzenie brutto zł:    259,23
Koszty uzyskania          zł     44,74
Składki ZUS                  zł     35,54
W tym ubezpieczenie emerytalne  zł:  25,30
Ubezpieczenie rentowe                  zł:   3,89
Ubezpieczenie chorobowe             zł:   6,35
Składka zdrowotna (odliczona)      zł:  17,34
Skłądka zdrowotna od netto         zł:    2,79
Zaliczka podatku do urzędu skarbowego  zł:  15,00
Do wypłaty netto : 188,56

Nie wiem jak mozna zgodzić się na coś takiego, ale jak widać mozna. Ciekawa tylko jestem, czy ta osoba ma kartę EKUZ, bo na takie zatrudnienie, oficjalnie nie ma szansy na jej uzyskanie.

#12 2014-09-23 11:33:14

larysazajcew@gmail.com
Member

malagosia napisał:

simona1961 napisał:

Tak oto płacą Firmy ubezpieczenie społeczne dla opiekunek zatrudnianych na umowę zlecenie/ o dzieło.
Mam nadzieję, że jednak nie wszystkie firemki płacą w ten sposób. Czytajcie dziewczyny umowy i to ze zrozumieniem, interesujcie się swoimi składkami, bo z tego co tutaj widać, to na emeryturę, zasiłek chorobowy, szanse marne w sensie kwoty.

Nie wiem jak mozna zgodzić się na coś takiego, ale jak widać mozna. Ciekawa tylko jestem, czy ta osoba ma kartę
EKUZ, bo na takie zatrudnienie, oficjalnie nie ma szansy na jej uzyskanie.

Simona,ale kto się zgadza na wynagrodzenie brutto 259 zł?
Nie bardzo rozumiem,bo przecież czytamy umowy przed podpisaniem.

Te ,,wynagrodzenie"i składki obowiązują w okresie tzw spoczynku,pewnie? Nie znam firmy,która płaciłaby skladki od średniej krajowej,kiedy jestesmy na zjezdzie w Polsce,może się mylę?..i istnieją?....

#13 2014-10-22 18:47:34

amelia
Przyjaciel Forum

larysazajcew@gmail.com napisał:

malagosia napisał:

simona1961 napisał:

Nie wiem jak mozna zgodzić się na coś takiego, ale jak widać mozna. Ciekawa tylko jestem, czy ta osoba ma kartę
EKUZ, bo na takie zatrudnienie, oficjalnie nie ma szansy na jej uzyskanie.

Te ,,wynagrodzenie"i składki obowiązują w okresie tzw spoczynku,pewnie? Nie znam firmy,która płaciłaby skladki od średniej krajowej,kiedy jestesmy na zjezdzie w Polsce,może się mylę?..i istnieją?....

Słuchajcie. Firmy płacą nawet składki od 160 zł miesięcznie, czyli żadne. Tak . To nie jest bzdura . Dzieje się to w ten sposób:
Firma zatrudnia zleceniobiorcę na umowę zlecenie za taką właśnie kwotę (160 zł) . Za tę kwotę zleceniobiorca wykonuje określone prace ( i to jest fikcja). Np. rekrutacja pracowników, szkolenie nowego "narybku", tudzież roznoszenie ulotek.
Podczas tej pracy firma wysyła nas w delegacje, za którą dostajemy dniówkę np. 30 E , co daje nam kwotę 900 Euro . Ta kwota nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
W sumie otrzymujemy miesięcznie 940 Euro  na "łapkę" .

To tylko jedna z kombinacji, które muszą stosować firmy , jeśli zatrudniają nas na umowę-zlecenie. Takie mamy "kulawe" prawo.

Nie wiem jak się bronią przed kontrolami  gdyż taka umowa nie jest w pełni legalna, ponieważ nosi znamiona umowy o pracę. Praktycznie można taką umowę podważyć w sądzie. Nikt tego nie robi, gdyż jest to praco- i czasochłonne a także kosztowne (adwokat).

#14 2014-10-22 19:07:41

simona1961
Member

Nigdy nie podjęłam i nie podjęłabym pracy opiekunki na umowę zlecenie. Wolałabym zarobić mniej, a być zatrudnioną na umowę o pracę i ze składkami od średniej krajowej, a nie od najmniejszej krajowej. Będąc zatrudnioną na umowie o pracę, mamy prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego (firmy wypłacają ekwiwalent w gotówce), mamy prawo do zasiłku chorobowego, do zasiłku rehabilitacyjnego, a także do renty chorobowej, czy wypadkowej. Większość firm zatrudniających na umowę zlecenie, nie płaci za opiekunki składki chorobowej i tym samym opiekunka nie ma prawa do zasiłku w razie choroby, czy innego nieszczęscia. Lepiej otworzyć sobie działalność gospodarczą , samemu składki społeczne opłacac i miec prawo do wyzej wymienionych świadczeń. Jest kilka firm, które zatrudniają osoby tylko z działalnoscią gospodarczą, bądz można samemu znależć sobie rodzinę, z którą podpisuje się umowę na świadczenie usług opiekuńczych. Umowa zlecenie dobra jest tylko dla emerytek, bo one i tak mają ustanowione świadczenie i ubezpieczenie. Jak dotychczas , a to juz prawie 4 lata, pracowałam tylko na umowę o prace ze składkami od średniej krajowej i naleznymi przywilejami, ale z wynagrodzeniem niezadowalającym, choć wiem, że i na umowę zlecenie tyle płaca albo mniej.
Dawno już więc podziękowałam za ten miód i mam swoją firmę świadczącą usługi opiekuńcze. Nie narzekam, wręcz przeciwnie big_smile big_smile big_smile big_smile

#15 2014-10-22 19:14:59

simona1961
Member

Co do diet, tak głosno tutaj podkreślanych jako wynagrodzenie nie podlegające podatkom i składkom społecznym, to to tez o dupe potłuc, bo prawo stanowi, że w chwili kiedy mamy zapewnione mieszkanie i wyzywienie, nalezy nam się tylko 25 % stawki dziennej diety, a więc gdzieś około 300-350 euro miesięcznie. Tak więc wypłata w formie diet 900 euro, jest również nieprawidłowoscią, żeby nie powiedzieć oszustwem, więc specjalnie nie ma się tutaj czym wychylać drogie firmy! Czym opiekunka zapłaci większy podatek, tym ma więcej zwrotu po uwzględnieniu róznych przywilejów i odpisów podatkowych, a to jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Oj, mogłabym tu mnozyć przykłady nieprawidłowosci, ale w zasadzie wszystko jest w internecie, wystarczy tylko poszukać i poczytać. Wybór nalezy do opiekunek, tak czy tak.

#16 2014-10-22 19:18:12

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

Nigdy nie podjęłam i nie podjęłabym pracy opiekunki na umowę zlecenie. Wolałabym zarobić mniej, a być zatrudnioną na umowę o pracę i ze składkami od średniej krajowej, a nie od najmniejszej krajowej. Będąc zatrudnioną na umowie o pracę, mamy prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego (firmy wypłacają ekwiwalent w gotówce), mamy prawo do zasiłku chorobowego, do zasiłku rehabilitacyjnego, a także do renty chorobowej, czy wypadkowej. Większość firm zatrudniających na umowę zlecenie, nie płaci za opiekunki składki chorobowej i tym samym opiekunka nie ma prawa do zasiłku w razie choroby, czy innego nieszczęscia. Lepiej otworzyć sobie działalność gospodarczą , samemu składki społeczne opłacac i miec prawo do wyzej wymienionych świadczeń. Jest kilka firm, które zatrudniają osoby tylko z działalnoscią gospodarczą, bądz można samemu znależć sobie rodzinę, z którą podpisuje się umowę na świadczenie usług opiekuńczych. Umowa zlecenie dobra jest tylko dla emerytek, bo one i tak mają ustanowione świadczenie i ubezpieczenie. Jak dotychczas , a to juz prawie 4 lata, pracowałam tylko na umowę o prace ze składkami od średniej krajowej i naleznymi przywilejami, ale z wynagrodzeniem niezadowalającym, choć wiem, że i na umowę zlecenie tyle płaca albo mniej.
Dawno już więc podziękowałam za ten miód i mam swoją firmę świadczącą usługi opiekuńcze. Nie narzekam, wręcz przeciwnie big_smile big_smile big_smile big_smile

W pełni się z Tobą zgadzam. Martwi mnie tylko jedno. Jak będą w przyszłości naliczane emerytury? Sposoby naliczania emerytur dostosowują
rządzący do swoich potrzeb, a druga sprawa , to kto będzie na te emerytury pracował, jak co czwarty Polak po zdobyciu wykształcenia "wieje", przeważnie wykorzystując do tego wiatr wschodni. (wtedy wieje razem z nim). sad   (taki czarny humor).

Ostatnio edytowany przez amelia (2014-10-22 19:27:25)

#17 2014-10-22 20:56:01

jogi45
Member

Plusy i minusy różnych form zatrudnienia były omawiane na forum. jeśli chodzi konkretnie o ubezpieczenie to od umowy zlecenia niektóre firmy też płacą składki od średniej krajowej mimo że umowa jest na niższą kwotę. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i jeśli zechcemy to firma je zapłaci, oczywiście naszym kosztem.

#18 2014-10-22 21:09:53

simona1961
Member

jogi45 napisał:

Plusy i minusy różnych form zatrudnienia były omawiane na forum. jeśli chodzi konkretnie o ubezpieczenie to od umowy zlecenia niektóre firmy też płacą składki od średniej krajowej mimo że umowa jest na niższą kwotę. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i jeśli zechcemy to firma je zapłaci, oczywiście naszym kosztem.

Owszem, omawiane były i to nie jeden raz. Nie bardzo jednak rozumiem, jak można płacic składki ZUS od średniej krajowej, skoro na umowie widnieje kwota najniższej krajowej, bądź mniejsza.
Przecież podstawa naliczenia składek jest kwota widniejąca na umowie. Owsze sa firmy, które zatrudniają na umowę zlecenie i placa składki od sredniej krajowej, bo taka kwota widnieje na umowie. Nie każda opiekunka, zwłaszcza poczatkująca wie o tym, że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i nie każda ma świadomość, żeby o sie o te składke upomnieć. N ogół nie mają o tym pojęcia, obdarzając pracodawce bezgranicznym zaufaniem. Jak
życie pokazuje, niestety na wyrost!

#19 2014-10-22 22:27:47

ava
Member

amelia napisał:

larysazajcew@gmail.com napisał:

malagosia napisał:

Słuchajcie. Firmy płacą nawet składki od 160 zł miesięcznie, czyli żadne. Tak . To nie jest bzdura . Dzieje się to w ten sposób:
Firma zatrudnia zleceniobiorcę na umowę zlecenie za taką właśnie kwotę (160 zł) . Za tę kwotę zleceniobiorca wykonuje określone prace ( i to jest fikcja). Np. rekrutacja pracowników, szkolenie nowego "narybku", tudzież roznoszenie ulotek.
Podczas tej pracy firma wysyła nas w delegacje, za którą dostajemy dniówkę np. 30 E , co daje nam kwotę 900 Euro . Ta kwota nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.
W sumie otrzymujemy miesięcznie 940 Euro  na "łapkę" .

To tylko jedna z kombinacji, które muszą stosować firmy , jeśli zatrudniają nas na umowę-zlecenie. Takie mamy "kulawe" prawo.

Nie wiem jak się bronią przed kontrolami  gdyż taka umowa nie jest w pełni legalna, ponieważ nosi znamiona umowy o pracę. Praktycznie można taką umowę podważyć w sądzie. Nikt tego nie robi, gdyż jest to praco- i czasochłonne a także kosztowne (adwokat).

Amelio w opozycji dziś jestem tongue .Twierdzę, że „firmy” nie muszą stosować takich kombinacji. Kombinują bo to złoty interes. Twój dzisiejszy adwersarz od 1680 odprowadza około 450 zł składek i zaliczki na podatek. Nawet słowa nie powiedział na temat darmowego zakwaterowania i wyżywienia, czym mnie zaskoczył smile
U góry masz wyliczenia, które wkleiła Simona. Ci dobroczyńcy opiekunek odprowadzili a składki i zaliczkę na podatek w kwocie  około 70 zł. A składka zdrowotna to całe 2,79. Przy takich składkach to spędzimy dożywocie w kolejkach do lekarzy. O emerytury nie musimy się martwić bo z takich składek to i ZUS się nie wyżywi. Zostaje opieka społeczna, ale podatki też symboliczne, albo żadne i z czego ten zasiłek płacić? sad

#20 2014-10-24 14:16:27

Franciszka
Member

simona1961 napisał:

Co do diet, tak głosno tutaj podkreślanych jako wynagrodzenie nie podlegające podatkom i składkom społecznym, to to tez o dupe potłuc, bo prawo stanowi, że w chwili kiedy mamy zapewnione mieszkanie i wyzywienie, nalezy nam się tylko 25 % stawki dziennej diety, a więc gdzieś około 300-350 euro miesięcznie. Tak więc wypłata w formie diet 900 euro, jest również nieprawidłowoscią, żeby nie powiedzieć oszustwem, więc specjalnie nie ma się tutaj czym wychylać drogie firmy! Czym opiekunka zapłaci większy podatek, tym ma więcej zwrotu po uwzględnieniu róznych przywilejów i odpisów podatkowych, a to jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Oj, mogłabym tu mnozyć przykłady nieprawidłowosci, ale w zasadzie wszystko jest w internecie, wystarczy tylko poszukać i poczytać. Wybór nalezy do opiekunek, tak czy tak.

Działalność gospodarcza opiekunki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności, to jest 88.10.Z , czyli pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób starszych i osób niepełnosprawnych... w takiej sytuacji stoi w sprzeczności z wykonywaną przez nas pracą i 25% dietą?!

#21 2014-10-24 15:07:45

amelia
Przyjaciel Forum

Franciszka napisał:

simona1961 napisał:

Działalność gospodarcza opiekunki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności, to jest 88.10.Z , czyli pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób starszych i osób niepełnosprawnych... w takiej sytuacji stoi w sprzeczności z wykonywaną przez nas pracą i 25% dietą?!

No i oczywiście to jest "gryzienie przez kota własnego ogona". Mówiłam o tym , że żadna firma nie działa zgodnie z prawem,
gdyż nie ma właściwego prawa.  To co powiedziałam to jest masło maślane i takimi maślanymi regułami rządzą się nasze firmy.

Nawet firmy które zatrudniają na umowę o pracę, nie działają zgodnie z prawem gdyż są tam ograniczenia czasowe.

Problem jest złożony i nie da się wyjaśnić w kilku zdaniach, nawet opozycja w tym względzie "jest w kropce" wink

Ostatnio edytowany przez amelia (2014-10-24 15:09:06)

#22 2014-10-24 17:08:14

simona1961
Member

cyt: Działalność gospodarcza opiekunki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności, to jest 88.10.Z , czyli pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób starszych i osób niepełnosprawnych... w takiej sytuacji stoi w sprzeczności z wykonywaną przez nas pracą i 25% dietą?!

Absolutnie nie stoi w sprzecznosci, albowiem  PKD 88.10.Z to nic innego jak swiadczenie pomocy społecznej u klienta w domu.
,, BEZ ZAKWATEROWANIA,, to znaczy, że nie przyjmujemy podopiecznych pod swój dach, tylko świadczymy usługi u podopiecznego.

#23 2014-10-24 19:44:19

Franciszka
Member

simona1961 napisał:

cyt: Działalność gospodarcza opiekunki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności, to jest 88.10.Z , czyli pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób starszych i osób niepełnosprawnych... w takiej sytuacji stoi w sprzeczności z wykonywaną przez nas pracą i 25% dietą?!

Absolutnie nie stoi w sprzecznosci, albowiem  PKD 88.10.Z to nic innego jak swiadczenie pomocy społecznej u klienta w domu.
,, BEZ ZAKWATEROWANIA,, to znaczy, że nie przyjmujemy podopiecznych pod swój dach, tylko świadczymy usługi u podopiecznego.

Ok, rozumiem, zakwaterowanie dotyczy Podopiecznego a nie nas opiekunek.

#24 2014-10-24 20:13:08

urszula47
Member

Franciszka napisał:

simona1961 napisał:

Ok, rozumiem, zakwaterowanie dotyczy Podopiecznego a nie nas opiekunek.

Bez zakwaterowania zleceniobiorcy ,stad sa wymagane rachunki za wynajem pokoju czy mieszkania .Moze sie myle ,bo kiedys chcialam zalozyc dzialalnosc i tak mnie poinformowano.http://praca.interia.pl/praca-za-granica/news-samozatrudnienie-w-niemczech-moze-byc-oplacalne,nId,1040147   to o gewerbe

Ostatnio edytowany przez urszula47 (2014-10-24 20:14:13)

#25 2014-10-24 20:25:54

simona1961
Member

Urszulo, z Franciszka rozmawiamy o polskiej DG a nie o Gewerbie. Na gewerbie absolutnie się nie znam. JEsli w umowie z kontrahentem mamy zapis o zakwaterowaniu i wyzywieniu, mamy prawo odliczyć sobie 25 % naleznej diety dziennej. Jesli nie korzystamy z zakwaterowania i wyzywienia  u podopiecznych ( tez tak bywa ) odliczamy dietę w pełnej wysokosci. To dotyczny poslkiej działalnosci gospodarczej,  w zakresie wyzej podanego PKD.

#26 2014-10-25 09:57:18

Franciszka
Member

Przepisy w tym zakresie są równie niejasne i nieprecyzyjne jak wiele przepisów w naszym kraju. Opiekunki nie świadczą pomocy społecznej, bo taką pomoc mogą świadczyć wyłącznie instytucje administracji publicznej oraz tzw. specjaliści udzielający porad a to wyjaśnia to zakwaterowanie, które źle odniosłam, zamiast do PDP odniosłam do opiekunek. Dzięki simona;-)

Podobnie jest z formą opodatkowania działalności opiekunki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki podatkowej 8,5%, która dotyczy osób prowadzących działalność usługową, tutaj praca opiekunki wpisuje się w tzw. "inne usługi". W praktyce nie jest to tak jednoznaczne i gdybyś chciała mieć absolutną pewność, to najlepiej wystąpić do "swojego" US o interpretację indywidualną.

#27 2014-10-25 10:32:42

simona1961
Member

Franciszka napisał:

Przepisy w tym zakresie są równie niejasne i nieprecyzyjne jak wiele przepisów w naszym kraju. Opiekunki nie świadczą pomocy społecznej, bo taką pomoc mogą świadczyć wyłącznie instytucje administracji publicznej oraz tzw. specjaliści udzielający porad a to wyjaśnia to zakwaterowanie, które źle odniosłam, zamiast do PDP odniosłam do opiekunek. Dzięki simona;-)

Podobnie jest z formą opodatkowania działalności opiekunki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki podatkowej 8,5%, która dotyczy osób prowadzących działalność usługową, tutaj praca opiekunki wpisuje się w tzw. "inne usługi". W praktyce nie jest to tak jednoznaczne i gdybyś chciała mieć absolutną pewność, to najlepiej wystąpić do "swojego" US o interpretację indywidualną.

Ach, ta słynna interpretacja polskich przepisów big_smile big_smile big_smile big_smile
Forma opodatkowania w formie ryczałtu nie jest właściwa, nie wspominając o tym, że również niekorzystna dla opiekunek. (brak mozliwości odpisu kosztów uzyskania przychodu, diet itd....)
Nie zgodze się jednak z tym, że opiekunki nie swiadcza pomocy społecznej. Swiadczą i to w całej rozciągłości. Przecież pomoc społeczna, to nie to samo co Opieka Społeczna w sensie Urząd Państwowy. Miłego dnia smile

#28 2014-10-25 11:19:05

iza46
Member

simona1961 napisał:

Simona ,nie masz racji tak interpretujac ten przepis czy jak to zwal.http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/5,2,1504,pomoc-spoleczna-bez-zakwaterowania.html   ale Zus i tak ma rozne warianty tlumaczenia tych zawilych paragrafow:)    Mozna tez prowadzic dzialalnosc z zakwaterowaniem cyt"Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach tej działalności świadczy usługi pomocy społecznej z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (PKD 87.30.Z). Na podstawie umowy o świadczenie usług, zawartej z polską agencją zatrudnienia, Wnioskodawczyni wyjechała do pracy do Niemiec jako opiekunka i pomoc domowa. Świadczyła tam przez dwa miesiące usługi za kwotę 1300 Euro miesięcznie. Na koniec miesiąca wystawiła rachunki w złotych dla agencji za wykonaną usługę opiekuńczą. Oprócz tego wyjazdu, Wnioskodawczyni nie prowadziła żadnej innej działalności. Koszty przejazdów pokrywa agencja.""""""http://www.epodatnik.pl/interpretacje-podatkowe/wykaz.php?id=14094-2013-01-09-dyrektor-izby-skarbowej-w-bydgoszczy-itpb1-415-1097-12-wm  wiec chodzi o zakwaterowanie piekunki.P,S.nie prowadze dzialalnosci ,ale uwazam ze wprowadzasz w blad cyt"BEZ ZAKWATEROWANIA,, to znaczy, że nie przyjmujemy podopiecznych pod swój dach, tylko świadczymy usługi u podopiecznego."

Ostatnio edytowany przez iza46 (2014-10-25 13:40:38)

#29 2014-10-25 11:49:02

simona1961
Member

iza46 napisał:

simona1961 napisał:

Simona ,nie masz racji tak interpretujac ten przepis czy jak to zwal.http://www.klasyfikacje.gofin.pl/pkd/5,2,1504,pomoc-spoleczna-bez-zakwaterowania.html   ale Zus i tak ma rozne warianty tlumaczenia tych zawilych paragrafow:)

Nie wiem co ma ZUS do interpretacji PKD???  Czasowe przeniesienie działalnosci w zakresie wspomnianego PKD do kraju unijnego, czyli druk A1 dostaję za każdym razem, bez żadnego problemu i tyle kompetencji ZUSU. Reszta nalezy do Urzędu Skarbowego, a ten również nigdy nie kwestionował zakresu zadziałnosci. Zresztą wszystkie opiekunki pracujące na swojej działalnosci mają takie PKD, więc nie wiem gdzie widzisz nieprawidłowość.

#30 2014-10-25 11:55:05

simona1961
Member

......cyt:

88.10.Z    Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych   

Podklasa ta obejmuje działalność poradni, schronisk i pozostałą pomoc społeczną bez zakwaterowania świadczoną osobom w podeszłym wieku i osobom niepełnosprawnym, realizowaną przez instytucje administracji publicznej, organizacje o zasięgu ogólnopolskim lub lokalnym oraz przez specjalistów udzielających porad, m.in. poprzez:

odwiedzanie osób w podeszłym wieku i chorych w ich domach,
    dzienną opiekę dla osób w podeszłym wieku lub dorosłych osób niepełnosprawnych,
    działalność związaną z przystosowaniem zawodowym osób upośledzonych umysłowo lub niepełnosprawnych fizycznie; w działalności tego typu czynnik edukacyjny powinien występować w ograniczonym zakresie.

No chyba jest to wystarczająco czytelne!

#31 2014-10-25 12:23:46

Franciszka
Member

simona, definicja pomocy społecznej jest zawarta w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2004r, Nr 64 poz.593), tekst jednolity; opieka społeczna, to jednostki organizacyjne, w gminie zadania pomocy społecznej wykonuje ośrodek pomocy gminnej, w powiecie - powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy społecznej w miastach na prawach powiatu

praca opiekunek to praca fizyczna polegająca na organizowaniu życia codziennego osób starszych połączona z podstawową pielęgnacją  i całodobowym czuwaniem nad ich bezpieczeństwem

Art. 2.
1. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
2. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Art. 3.
1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Ostatnio edytowany przez Franciszka (2014-10-25 12:24:57)

#32 2014-10-25 13:15:05

simona1961
Member

Franciszko, pracuję kilka lat jako opiekunka na podstawie własnej działalnosci gospodarczej, pod podanym PKD. Zresztą takie właśnie PKD podano mi w WDG UM. Jak dotychczas nikt tego nie zakwiestionował, nie wyłączając Wydziału Działalnosci Gospodarczej w moim Urzędzie Miasta, ani Urząd Skarbowy. Płacę podatki, składam PIT , dostaję A1. Księgowa, dobra księgowa zaznaczam, prowadzi mi księgowość i wszystko od wielu lat jest w jak najlepszym porządku.
Nie będę  już zabierała głosu w tym temacie big_smile, bo jak sie okazuję, osoby nie prowadzące działalnosci gospodarczej i tak wiedza lepiej big_smile big_smile big_smile big_smile jak nalezy ją prowadzić.
Pozdrawiam serdecznie i miłego popołudnia zycze smile

P.s Opieka Społeczna owszem, ale opieka społeczna Franciszko to nic innego, jak zapewnianie potrzebującym potrzeb socjalnych, społecznych.
Ja o niebie, a Ty o chlebie. Niech i tak będzie big_smile big_smile big_smile big_smile

#33 2014-10-25 17:03:36

Franciszka
Member

Jaki jest koń, każdy widzi. Sama przytoczyłaś zakres PKD, który w rzeczywistości odnosi się do instytucji państwowych! My wpisujemy, firmy wpisują właśnie takie, ponieważ nie ma innego odpowiadającego dla tego typu działalności. Nie nazywaj tylko, proszę, pracy opiekunki pomocą lub opieką społeczną, bo to jest niezgodne z rzeczywistością. To jest usługa, która nazywa się "Opieka nad osoba starszą".

Z tego, co napisałaś wynika, że nie wiesz czym są potrzeby socjalne i potrzeby społeczne. Nie wiesz także, czy prowadzę działalność, czy nie. Nie pisz, proszę, jaka forma opodatkowania jest właściwa lub nie, ponieważ każdy dokonuje sam wyboru...właściwej formy.

Serdecznie pozdrawiam;-)

Reklama