swiateczne potrawy, czym chata bogata...

Znowu krótko. ;) Jak co roku przygotowuje potrawy na świąteczny stół , tradycji musi stac sie za dosc ,wiec karp i barszcz maja pewne miejsce na stole...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poznajmy się! - aktualne tematy :

#1 2013-12-12 15:59:24

pfleger
Member

swiateczne potrawy, czym chata bogata...

Znowu krótko. wink
Jak co roku przygotowuje potrawy na świąteczny stół , tradycji musi stac sie za dosc ,wiec karp i barszcz maja pewne miejsce na stole.Co u was jest na stole, szczegolnie chodzi mi moze jakies potrawy regionalne a moze jakas potrawa  na którą natkneliscie sie bedac zza granica i weszla do waszego wigilijno swiatecznego menu.

#2 2013-12-12 16:27:57

irinahol
Member

Re: swiateczne potrawy, czym chata bogata...

Forellen smile

#3 2013-12-12 17:03:32

pfleger
Member

irinahol napisał:

Forellen smile

Żywe?  Wedzone? Pieczone?  Marynowane? W galarecie? W occie ? na parze gotowana??..

#4 2013-12-12 18:03:27

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Jak zwykle biała kiełbasa ( co roku jest to samo) + 1 pomidor + pierniki.
ten sam zestaw na Sylwka
W tYM domu nie stosuje się włoszczyzny, cebuli broń boże czosnku....etc, Jedyny przyprawy dopuszczalne to pieprz i sól
Nie chodzi o żadne względy zdrowotne dziadków - lecz niczego innego nie tolerują.
Ja gotuję a ONA mówi co mam zrobić = makabra

#5 2013-12-12 18:04:58

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

pfleger napisał:

irinahol napisał:

Forellen smile

Żywe?  Wedzone? Pieczone?  Marynowane? W galarecie? W occie ? na parze gotowana??..

Jest obowiązkowa raz w tygodniu - kupuje wędzoną lub obsmażam w panierce oczywiście bez przypraw do ryb....etc

#6 2013-12-12 18:32:08

kryspinka
Member

ta a moja babcia pewnie zje cienki grysiczek i tak jest o wiele za gruba a ja sobie cos tam zrobie polskiego nawet buraczki suszone sobie przywiozłam ale zastanawiam sie nad uszkami byc moze uda mi sie znależć na tyle czasu żeby je sobie zrobic ,aczkolwiek babunia jest bardzo upierdliwa musze z nia siedziec przy stole ale jakby jej dac jaka tabletke może by usnela na pół godziny.bardzo bedzie mi brakowało klusek z makiem i miodem ,kutia tez nie byłaby zła.

Ostatnio edytowany przez kryspinka (2013-12-12 18:33:50)

#7 2013-12-12 18:38:12

irinahol
Member

Jam jam oczywiście pieczone na masełku o raaanyyyy to są dobroci big_smile

#8 2013-12-12 18:55:54

becia82000
Member

Witam smilesmile:)mi zostało po świętach w niemczech łosoś w ziołach:):)pozdrawiam i Życze wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT:)smilesmile

#9 2013-12-12 19:41:03

irinahol
Member

Daj troszkę Beciu daj smile

#10 2013-12-13 10:58:50

kasia63
Member

Tegoroczne domowe menu świąteczne/będziemy tylko we dwójkę w tym roku/

barszcz z uszkami
pierogi z kapusta i grzybami
kapusta z grochem
ryba smażona-co mąż złowi to będzie a jak nie złowi to dorsz
ryba pogrecku, na wigilie albo na sylwka
sernik z czekoladą
tort makowy
ciasteczka kruche migdałowe i orzechowe w hurtowych ilościach:)
kompot  z suszu

Pierwsze od 3 lat święta wreszcie w domu i zadnych gości:)smile:)Już się cieszę:)Rodzinne święta z całym klanem urządzamy na Wielkanoc,jest cieplej i mozna połazić po plaży:)W zimie,zwłaszcza jek śnieg spadnie cięzko do nas dojechac a wyjechac jeszcze trudniej,więc o tej porze roku rzadko miewamy gości.Mieszkanie na dzikim dzikusowie ma swoje uroki:)smilesmile

#11 2013-12-13 13:50:44

becia82000
Member

irinahol napisał:

Daj troszkę Beciu daj smile

HA HA POTRAWA ZOSTAŁA W MOIM SWIĄTECZNYM MENU:)smile:)ALE JAK CHCESZ TO ZAPRASZAM DO POLSKI NA SWIĘTA smilesmilesmile

#12 2013-12-13 14:07:16

ewal8
Member

Wigilia w moim domu jest tradycyjna, raczej żadnych egzotycznych dań, ale zawsze obowiązkowo 12 potraw musi być smile
1.    Barszcz czerwony z uszkami
2.    Barszcz biały z grzybami.
3.    Karp  smażony (przy czym ja w ogóle ryb nie lubię, czasem jakiś filecik, ale ogólnie nie przepadam)
4.    Pierogi – co najmniej 3 rodzaje: z kapustą, z kapustą i grzybami, z suszonymi śliwkami.
5.    Krokiety z kapustą i grzybami.
6.    Ryż z jabłkami i cynamonem.
7.    Kluski z makiem.
8.    Ziemniaki z olejem lnianym jako dodatek do ryby.
9.    Surówki – ze trzy rodzaje.
10.    Śledź w śmietanie.
11.    Kompot z suszu.
12.    Ciasta i ciasteczka przeróżnej maści. smile - wśród których w ostatnich latach prym "kora dębu" wiedzie smile

Przy czym osobiście uważam, że jest tego stanowczo za dużo, połowę muszę potem zamrażać albo męczyć się z tym do sylwestra co najmniej smile

#13 2013-12-13 14:30:39

niepoprawnakrysia
Member

Mój standardowy zestaw wigilijny to:

Opłatek i miód
Barszcz czerwony z uszkami
Krokiety z kapustą i grzybami
Pierogi 3 rodzaje
Karp smażony
karp w galarecie po żydowsku
Sałatka jarzynowa
Jajka w sosie tatarskim
Gołąbki z kaszą i grzybami
Śledzie 2-3 rodzaje w tym rolmopsy
Kompot z suszu
Chleb
Czerwone francuskie wytrawne wino

A później godzinę  po kolacji ciasto , kawa i woda  i powoli przychodzi pora aby wyjść z domu do kościoła na "pasterkę".

Kiedyś miałam takie jeszcze potrawy jak kluski z makiem, ewentualnie ryż z makiem
ryba na zimno "po grecku".

Po "pasterce" zawszę zaglądam do lodówki big_smile , coś choćby malutkiego ale mięsnego na ząb i do łóżeczka wink

W święta nie pracuję w Niemczech, spędzam je zawsze w domu smile

pozdrawiam

#14 2013-12-13 14:41:32

ewal8
Member

Niepoprawnakrysiu,
zaintrygował mnie ten opłatek z miodem smile Przy łamaniu się go smaruje miodem czy jakaś specjalna receptura wypieku jest? Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Mogłabyś coś w tym temacie rzec? smile

#15 2013-12-13 14:48:10

ruda
Member

Jam nie Krysia, ale rzeknę wink:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,13550,18 … lijne.html
a Krysia pewnie jeszcze coś dorzuci smile.

#16 2013-12-13 15:04:06

Tosia
Member

Ja jestem minimalistką jeśli chodzi o święta. Nie będzie 12 potraw a zaledwie kilka. Jak dzieci były małe do pieroga z kapustą wkładałam monetę(zwyczaj z rodzinnych stron męża).Kto trafił na monetę temu miało darzyć się cały rok. Teraz dzieci starsze, my też. Stawiamy na spokój i odpoczynek. Liczy się atmosfera a dla mnie to czas na przepiękne kolędy.

#17 2013-12-13 23:55:13

ahha
Member

U mnie w domu jest pomieszanie tradycji z centralnej Polski i Kujaw przygotowujemy (juz mi slinka leci)
  1. Barszcz czerwony - czysty i z biala fasola
  2. Uszka z suszonymi prawdziwkami
  3. pierogi z kapusta i grzybami
  4. kapelusze prawdziwkow smazone w mace
  5. Kiszone rydze (jak sa) w tym roku sa
  6. Sledzie w oleju i w smietanie
  7. Sandacz pieczony  w smietanie z kurkami (jak sandacza zlowimy) smile zlowilismy przedwczoraj smilesmile
  8.Karp pieczony
  9. Zawsze pieke chleb z ziolami
10. Kompot z suszu i kompot wisniowy
11. Piernik -ostatnio szal na marchwiowy
12. Sernik
13 .Kora orzechowa
14. makowiec

probowalam przeflancowac do swojego domu kutie  ale sie nie powiodlo, moze dlatego ze kiedys dawno temu zostalismy poczestowani czyms w rodzaju zupy makowej z bakaliami i kasza i prawde powiedziawszy nikomu nie podeszlo . Po kolacji oczywiscie koledy -moj stary zawsze mowi zebym cos dla kultury polskiej zrobila smilesmile a mianowicie nie spiewala big_smileibig_smilebig_smileibig_smile, ale mam to w nosie tongue
Urzeka mnie zawsze Pasterka od kiedy pamietam zawsze o 24 i zawsze w prawie ciemnym cichym.... kosciele,swiatla sie pomalu zapalaja i wtedy dopiero:Wsrod nocnej ciszy...... Fajowo jest. Wszystkim zycze takiego fajowego czasu smilesmile zwlaszcza dziewczynom ktore musza byc wtedy w pracy.Pogodnych swiat dla wszystkich,trzymajcie sie cieplutko smilesmilesmile

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-12-14 00:12:51)

#18 2013-12-14 08:17:45

kryspinka
Member

kutia z kaszy no takich pomyslów to jeszcze u nas nie było przeciez tradycyjna kutia jest z parzonej pszenicy bardzo słodka i nie dziwie sie że nie wszystkim smakuje w dobie gdzie idziesz do sklepu i masz do koloru i do wyboru słodyczy,dawniej inaczej to wszystko smakowało a teraz wiekszośc stawia na wygode i kupuje gotowe ,młodzi idą na łatwizne a smak jaki jest to wiadomo

#19 2013-12-14 09:16:49

kryspinka
Member

malagosia napisał:

Mam pytanie -
Po raz pierwszy będę robić sama uszka do barszczu czerwonego.Jak wykrawacie uszka-kółeczka czy kwadraty???
Szukałam w necie i myślałam że właśnie kółeczka-jak pierogi(oczywiście mniejsze wink )-a znalazłam też z kwadracików.Pytanie dla niektórych banalne... smile

najłatwiej jest z kółeczka szybciej skleisz ja tak sie własnie nauczyłam i sa ładniejsze troche mniejsza literatka albo duzym kieliszkiem sa tez gotowe formy polecam poszukac zwłaszcza w niemieckich sklepach do wykrawania metalowe super sie tym wykrawa

#20 2013-12-14 09:24:00

ANTONIA***
Member

Małgosiu, ja wykrawam kółeczka - mam parę "dzwoneczków" różnych rozmiarów - wybieram ten najmniejszy . Jak pierożek gotowy, łapię za końcówki, zlepiam je mocno i wychodzi Ci cudnej urody ( albo i nie ) uszek.

Aby zostać przy temacie /nie temacie wątku, chciałam napisać, że  ja przeflancowałam ( ahha - cudna metafora ) zwyczaj przedświąteczny z Niemiec. Takie "preludium" do prawdziwych świąt. Pamiętacie może ten  pochód innych babć ( samych lub w towarzystwie ) odwiedzających nasze babcie przed świętami ? Każda zaopatrzona w torebeczkę upieczonych w domu ciasteczek. Bardzo sympatyczny gest i zwyczaj. Piekę od lat i obdarowuję znajomych. Owych celafonowych torebek, z motywami świątecznymi, niestety, nie posiadam, ale kupiłam parę metalowych pudełek i w nich przechowuję moje wypieki. Gdzieś tak w połowie listopada zaczynam chodzić "po kominkach" i odbierać je , aby zapełnione znowu przywędrowały do znajomych. Pomału staje się to rytuałem - miłym bardzo i oczekiwanym.
Na stół wigilijny każdy z moich Bliskich ma przed swoim nakryciem upieczonego anioła...
Co do potraw, to nie widziwiamy. Skończyłam tylko z karpiem - ryba jest, bo być musi, ale nie taka, cobym pluła ośćmi . Panowie rozczarowani, ale coż - nic nie jest doskonałe na tym świecie,

#21 2013-12-14 10:16:01

simona1961
Member

Ciekawa jestem Antonio, jakie pieczesz ciasteczka? Ja z moją babcią, a w zasadzie ja sama ( babcia co raz mniej sprawna ) pieczemy głównie ciastka na bazie orzechów. Jest ich kilka rodzajów i są pyszne. Zaczynamy piec już przed adwentem, bo to prawie manufaktura ciasteczkowa u nas jest big_smile big_smile big_smile
Tak więc kilka razy w tygodniu przez jakies 6 tygodni babcia ma zajęcie , które uwielbia, bo czuje się wtedy wazna i potrzebna. Ja uwielbiam mniej, ale to tylko dlatego, że sa to jakieś mega ilości tych ciasteczek , natomiast widząc radość na jej twarzy , piekę bez szemrania big_smile big_smile big_smile
Od dwóch lat jestem w Niemczech na święta, więc nie mam okazji wykazać się w domu ciasteczkowymi umiejętnościami, ale zwyczaj to bardzo piękny , a jaki smaczny. Teraz przygotowuję pudełeczka dla moich bliskich, ale wręczę dopiero po powrocie. A powrót tuż tuż, jeszcze tylko niewiele ponad 30 dni big_smile big_smile big_smile

#22 2013-12-14 11:57:17

kasia63
Member

malagosia napisał:

Mam pytanie -
Po raz pierwszy będę robić sama uszka do barszczu czerwonego.Jak wykrawacie uszka-kółeczka czy kwadraty???
Szukałam w necie i myślałam że właśnie kółeczka-jak pierogi(oczywiście mniejsze wink )-a znalazłam też z kwadracików.Pytanie dla niektórych banalne... smile

Ja literatka kółeczka,próbowałam z tej formy metalowej ale jakos mi nie szło,więc zostałam przy literatce:)

#23 2013-12-14 20:27:58

ANTONIA***
Member

Simona,
wyspecjalizowałam się w pieczeniu ciasteczek z cynamonem, goździkami, imbirem, kardamomem a nawet z koriander.Są niezbyt popularne w Polsce, więc pomyślałam sobie , że poeksperymentuję. A co mi tam !. Wypaliło ! Może tam i kogoś piekło w język,  ale skarg nie słyszałam ani razu ( darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby..). Te zapachy  powalają na kolana ...No i skoro oczekują co roku na "dostawę", to chyba nie jest tak źle.
Tak ciepło i ładnie piszesz o pieczeniu z babcią.

Pozdrawiam i przytulnego wieczoru.

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2013-12-14 20:28:46)

#24 2013-12-14 20:50:52

simona1961
Member

ANTONIA*** napisał:

Simona,
wyspecjalizowałam się w pieczeniu ciasteczek z cynamonem, goździkami, imbirem, kardamomem a nawet z koriander.Są niezbyt popularne w Polsce, więc pomyślałam sobie , że poeksperymentuję. A co mi tam !. Wypaliło ! Może tam i kogoś piekło w język,  ale skarg nie słyszałam ani razu ( darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby..). Te zapachy  powalają na kolana ...No i skoro oczekują co roku na "dostawę", to chyba nie jest tak źle.
Tak ciepło i ładnie piszesz o pieczeniu z babcią.

Pozdrawiam i przytulnego wieczoru.

big_smile big_smile big_smile Bo my kochana Antonio uwielbiamy sie z babcią na wzajem. To cudowna osoba, bardzo oczytana, inteligentna i bez śladu demencji, a ma 93 lata prawie. Lubimy tę samą muzykę, śmieszą nas te same rzeczy, lubimy te same potrawy, to na prawdę cud, że tak się dobrałyśmy. Gdybyś zobaczyła jak moja babuleńka siedzi w swoim fotelu, ja myję okna na przykład, a ona mówi: jak mam ci pomóc??? Pytanie czysto retoryczne, bo pomóc mi nie może, ale po chwili mówi, no to Ci pospiewam chociaż i jedzie równo big_smile big_smile big_smile na przykład ,, lustige ist das zigeune lebe,, ja pękam ze śmiechu, wariujemy obie. Codziennie po toalecie wieczornej , wędrując do pokoju śpiewamy razem ,,Komm mein Schatz wir trinken ein Likörchen ,, ( babcia abstynentka, ja okazjonalnie piwko ) big_smile big_smile big_smile jaja jak berety big_smile big_smile big_smile Bardzo ją lubię, jestem już u niej prawie 3 lata i będę do końca, jej lub mojego big_smile big_smile big_smile Zresztą już jej zapowiedziałam, żeby się nie wazyła odchodzić z tego świata dopóki nie osiągnę wieku emerytalnego big_smile big_smile big_smile Babcia ma bardzo duże poczucie humoru, co ja uwielbiam u ludzi. Często słuchamy sobie szlagierów operetkowych ( babcia ma imponującą płytotekę ) i widzę jak ta kobieta kwitnie w oczach. Ma taki power na zycie, ze nie jedna młódka może jej pozazdrościć. Zarty i śmiech to nasz chleb powszedni big_smile big_smile big_smile
Zyczę każdej opiekunce takiej fajnej podopiecznej.

#25 2013-12-14 21:17:47

amelia
Przyjaciel Forum

Mürbteig     (10, 20, 30 )
===============

znacie to?

Najprostszy przepis na ciasteczka i różne spody do ciast:

10 dkg cukru
20 dkg masła
30 dkg mąki
1 jajko

Najpierw rozkruszyć cukier ,mąkę i masło , dodać jajko i szybko zagnieść. Przed pieczeniem dobrze jest schłodzić.

Ja czasem trochę "ulepszam" ten przepis np. dodaję troszkę śmietany, mąki i sody, lub oleju i  (Natron).
Można też dodac kakao, orzechy  czy inne bakalie. Zawsze się udaje.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-12-14 21:18:47)

#26 2013-12-14 21:20:29

amelia
Przyjaciel Forum

simona1961 napisał:

[

big_smile big_smile big_smile Bo my kochana Antonio uwielbiamy sie z babcią na wzajem. To cudowna osoba, bardzo oczytana, inteligentna i bez śladu demencji, a ma 93 lata prawie. Lubimy tę samą muzykę, śmieszą nas te same rzeczy, lubimy te same potrawy, to na prawdę cud, że tak się dobrałyśmy. Gdybyś zobaczyła jak moja babuleńka siedzi w swoim fotelu, ja myję okna na przykład, a ona mówi: jak mam ci pomóc??? Pytanie czysto retoryczne, bo pomóc mi nie może, ale po chwili mówi, no to Ci pospiewam chociaż i jedzie równo big_smile big_smile big_smile na przykład ,, lustige ist das zigeune lebe,, ja pękam ze śmiechu, wariujemy obie. Codziennie po toalecie wieczornej , wędrując do pokoju śpiewamy razem ,,Komm mein Schatz wir trinken ein Likörchen ,, ( babcia abstynentka, ja okazjonalnie piwko ) big_smile big_smile big_smile jaja jak berety big_smile big_smile big_smile Bardzo ją lubię, jestem już u niej prawie 3 lata i będę do końca, jej lub mojego big_smile big_smile big_smile Zresztą już jej zapowiedziałam, żeby się nie wazyła odchodzić z tego świata dopóki nie osiągnę wieku emerytalnego big_smile big_smile big_smile Babcia ma bardzo duże poczucie humoru, co ja uwielbiam u ludzi. Często słuchamy sobie szlagierów operetkowych ( babcia ma imponującą płytotekę ) i widzę jak ta kobieta kwitnie w oczach. Ma taki power na zycie, ze nie jedna młódka może jej pozazdrościć. Zarty i śmiech to nasz chleb powszedni big_smile big_smile big_smile

Jak miło jest czytać o takich fajnych ludziach!  " Micha" się cieszy. smile

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-12-14 21:20:52)

#27 2013-12-14 21:30:41

simona1961
Member

amelia napisał:

Mürbteig     (10, 20, 30 )
===============

znacie to?

Najprostszy przepis na ciasteczka i różne spody do ciast:

10 dkg cukru
20 dkg masła
30 dkg mąki
1 jajko

Najpierw rozkruszyć cukier ,mąkę i masło , dodać jajko i szybko zagnieść. Przed pieczeniem dobrze jest schłodzić.

Ja czasem trochę "ulepszam" ten przepis np. dodaję troszkę śmietany, mąki i sody, lub oleju i  (Natron).
Można też dodac kakao, orzechy  czy inne bakalie. Zawsze się udaje.

Amelio, a co ewentualnie na ten spód, bo ja to sprawna inaczej jestem jesli chodzi o pieczenie ciast big_smile big_smile big_smile Jeszcze się nie zdazyło, żeby mi się udało big_smile big_smile big_smile, ale się nie poddaje big_smile big_smile big_smile srednio 2 razy na rok podejmuję próbę, oczywiście zawsze jest nieudana big_smile big_smile big_smile
A, przepraszam sernik mi wychodzi ( niby , bo opada ) z serków homogenizowanych big_smile big_smile big_smile

#28 2013-12-14 21:56:29

simona1961
Member

amelia napisał:

simona1961 napisał:

[

Jak miło jest czytać o takich fajnych ludziach!  " Micha" się cieszy. smile

Fakt, ale nie od poczatku tak było. Parę razy były zgrzyty,( opisywałam to juz kiedys) ale że ani ja ani babcia pamiętliwe nie jesteśmy, to tez szybko zapomniałyśmy i teraz żyjemy sobie razem jak ,, kuchenka z gazem ,, big_smile big_smile big_smile , a już pieczenie ciasteczek to kwintesencja porozumienia. Babuleńka stwierdziła  wczoraj, że jesteśmy wspaniałą druzyną big_smile big_smile big_smile

Reklama