polska działalnośc gospodarcza

Poszukuję osób pracujących jako opiekunki z polska działalnością na zasadzie współpracy z agencją zatrudnienia.Tzn.trzeba sobie założy dz.gosp. i agencja szuka podopiecznego i to z agencja podpisuje sie umowę...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

...inne firmy oferujące pracę dla opiekunek osób starszych? - aktualne tematy :

#1 2012-02-27 14:43:20

kasia63
Member

polska działalnośc gospodarcza

Poszukuję osób pracujących jako opiekunki z polska działalnością na zasadzie współpracy z agencją zatrudnienia.Tzn.trzeba sobie założy dz.gosp. i agencja szuka podopiecznego i to z agencja podpisuje sie umowę.jesli sa na forum takie osoby bardzo prosze o podzielenie sie swoimi doświadczeniami w tej kwestii,czy jest wszystko ok?plusy i minusy.jAK to wygląda jesli chodzi o ubezpieczenia,podatki i strone niemiecką,tzn jak oni to traktują - znalazłam na necie informacje podana przez jedna ze znanych firm posredniczących że w świetle prawa niem. takie podejmowanie zatrudnienia jest nielegalne.A jednoczesnie jest duzo ogloszen od firm i prywatnych gdzie zyczą sobie opiekunke z gewerba lub polska dzialalnoscia lub z gotowościa do jej zalozenia.Więc jak to jest ?

Ostatnio edytowany przez kasia63 (2012-02-27 14:48:15)

#2 2012-02-27 22:08:47

tomas2424
Member

Re: polska działalnośc gospodarcza

właśnie, jak to jest z tą polską działalnością gospodarczą?

#3 2012-02-28 08:08:56

Barbara45
Member

Tragedia lepiej się w to nie pakować. Gorzej niż z niemiecką moim zdaniem. Dużo więcej biurokracji, załatwiania zezwoleń no i ZUS. To jest dobre dla Pań lub Panów którzy są na emeryturze ze względu na ZUS.

#4 2012-02-28 08:42:43

Dorcia2
Member

Witam.
Jak założysz własną działalność to koniecznie musisz płacić regularnie składki ZUS a potem musisz mieć kogoś w Polsce żeby prowadził Twoje sprawy. Nie jestem dokładnie w tych sprawach zorientowana, więc nie wypowiem się, ale ja działalności nie założę, boję się biurokracji:(sad

#5 2012-02-28 12:47:38

Barbara45
Member

Jak sie ma działalność w Polsce to trzeba się znać na ksiegowości trochę lub mieć kogoś kto się zna i pomoże. Bo inaczej klapa.
Są też plusy. Jak masz własną działalność w Polsce to mozesz np. sprzęt komputerowo-biurowy na firmę kupić. Nie wiem jak z samochodem. Kiedyś tez można było.

#6 2012-02-28 19:11:40

tomas2424
Member

A jaką taka polska działalnośc może mieć nazwe ? np. "Usługi  opiekuńcze" ? czy jak?

#7 2012-02-28 22:06:44

kasia63
Member

jest tzw.PKD - polska klasyfikacja działalności,z tego sie wybiera kody swojej dział. i wpisuje we wniosku - w naszym przypadku sa to 2 kody "opieka nad osobami starszymi 8810Z  i opieka nad chorymi 8899Z.

#8 2012-02-28 22:10:20

tomas2424
Member

to co będzie widniało na pieczątce? "opieka nad chorymi" + regon itd. ?

#9 2012-02-29 12:43:41

kasia63
Member

Prowadzac dz.gosp jako opiekun osób starszych i chorych-jeśli nie zatrudniasz nikogo ani nie prowadzisz pośrednictwa pracy a jedynie jesteś tzw samozatrudnionym rozliczasz sie ryczałtem/najprostsza i najmniej papierkowa ksiegowosc/ i w zwiazku z tym nie jestes Vatowcem - czyli : nie  masz obowiazku miec pieczatki.Możesz ja sobie zrobic umieszczajac na niej dane osobowe,regon i nr PKD.Za swoje uslugi wystawiasz rachunek uproszczony.Polecam zajrzec na stronki:http://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku.
http://www.samozatrudnienie.pl/ i pogrzebac jeszcze w necie -jest multum info na ten temat.pozdrawiam.

#10 2012-02-29 20:16:35

tomas2424
Member

jakie są plusy prowadzenia polskiej działalności gospodarczej ? czy w ogóle są?

#11 2012-02-29 21:12:51

kasia63
Member

tomas2424 - zaczynam 9marca,pozywiom uwidim-przez rok musze ja utrzymac zeby zachowac ulgi zus i podatkowe.umowe z agencja mam narazie na 4 miesiace,po takim czasie bedzie chyba wiadomo -oplaca sie czy nie bardzo.

#12 2012-04-17 00:36:43

beatka
New member

bardzo chciałabym wiedzieć czy w Niemczech nie przyczepią się do tego ze wyjechałam z własną działnością gospodarczą,słyszałam że to jest nie legalne tam .jak cię nakryją to dużą karę płacisz czy to prawda?

#13 2012-04-17 10:37:01

kasia63
Member

Oj to jakies masz dziwne informacje - ja tak wlasnie wyjechalam -z wlasna dz.gosp polska poprzez agencje polska - agencja mi zleca prace /umowa/a z rodzina pacjenta tez podpisuje umowe agencja i  wszystko jest legalne.umowe mam przy sobie i wyciag z rejestru dz gosp.Nielegalnie to jest na czarno - nie masz nic wtedy i na nic tlumaczenia ze jestes z rodziny i z wizytka wpadlas.Przeciez gdyby to bylo nielegalne to agencje nie wymagalyby zalozenia w PL lub w D dz.gosp..A w umowie jest napisane ze siwadczysz prace jako opiekunka na terenie D. w danym czasie za konkretna kwote.Kiedys tez cos takiego czytalam i sie poszlam wypytac do swojego urzedu pracy,wszystko jest legalnie,spokojnie,bez nerw.pozdrawiam i powodzenia.

#14 2012-04-17 14:13:32

makola45
Member

Pewnie ze jest to legalne,tylko musisz mieć drukA1,czasowe przeniesienie działalności za granice.Przecież możemy pracować i świadczyć usługi na terenie unii,w tym również Niemiec.

#15 2012-04-17 17:54:57

gab283@wp.pl
Member

Barbara45 napisał:

Tragedia lepiej się w to nie pakować. Gorzej niż z niemiecką moim zdaniem. Dużo więcej biurokracji, załatwiania zezwoleń no i ZUS. To jest dobre dla Pań lub Panów którzy są na emeryturze ze względu na ZUS.

Z niemiecką też idzie się nieźle wpakować.Zatrudniłam się przez agencję niemiecką, która założyła mi działalność gospodarczą.Zabrała moje papiery i prowadziła te dokumenty.Po dwóch latach okazało się że mam pełno wezwań(zameldowali mnie w tej agencji, i odbierali korespondencję) składki nie popłacone, itp.Mam wielkie problemy teraz i sama nie wiem co dalej zrobić.

#16 2012-04-17 18:13:24

Barbara45
Member

Bo jak się prowadzi działalność gospodarczą obojętnie w jakim kraju by to nie było jest to dość trudne przynajmniej na początku dla osoby która wcześniej z prowadzeniem firmy itp. nie miała nic wspólnego. Jeżeli podejmujemy się takiej działalności to trzeba się w tym co nie co orientować. Jakie przepisy prawne mnie obowiązują, jakie mam zobowiązania wynikające z aktów prawnych itp.

Zwyczajnie padła Pani ofiarą oszustów którzy wykorzystują niewiedze opiekunek w zakresie prawa.

Wielkich zezwoleń w niemczech nie potrzeba do prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba natomiast wiedzieć jak się rozliczyć w jakim urzędzie jakie składki i w jakiej wysokości. Można to zrobić samemu choć jest to na pewno na poczatku trochę uciążliwe i niezrozumiałe.
Firmy które pośredniczą w zakładaniu własnej działalności już na samym początku działają wbrew niemieckim przepisom bo nie maja prawa do medlunku opiekunki pod adresem biura firmy.  Sam ten fakt powinien być już podejrzany. Ale tak szczerze która opiekunka sprawdza gdzie jest zameldowana i co z tego może wyniknąć???? Dopóki co miesiąc dostaje swoje pieniążki niczym się nie przejmuje i przyjmuje za oczywisty fakt że wszytko jest dobrze.

#17 2012-04-18 22:06:00

gab283@wp.pl
Member

Barbara45 napisał:

Bo jak się prowadzi działalność gospodarczą obojętnie w jakim kraju by to nie było jest to dość trudne przynajmniej na początku dla osoby która wcześniej z prowadzeniem firmy itp. nie miała nic wspólnego. Jeżeli podejmujemy się takiej działalności to trzeba się w tym co nie co orientować. Jakie przepisy prawne mnie obowiązują, jakie mam zobowiązania wynikające z aktów prawnych itp.

Zwyczajnie padła Pani ofiarą oszustów którzy wykorzystują niewiedze opiekunek w zakresie prawa.

Wielkich zezwoleń w niemczech nie potrzeba do prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba natomiast wiedzieć jak się rozliczyć w jakim urzędzie jakie składki i w jakiej wysokości. Można to zrobić samemu choć jest to na pewno na poczatku trochę uciążliwe i niezrozumiałe.
Firmy które pośredniczą w zakładaniu własnej działalności już na samym początku działają wbrew niemieckim przepisom bo nie maja prawa do medlunku opiekunki pod adresem biura firmy.  Sam ten fakt powinien być już podejrzany. Ale tak szczerze która opiekunka sprawdza gdzie jest zameldowana i co z tego może wyniknąć???? Dopóki co miesiąc dostaje swoje pieniążki niczym się nie przejmuje i przyjmuje za oczywisty fakt że wszytko jest dobrze.

Tak teraz już to wiem ,że jestem ofiarą oszustów .Ale za późno.Mam wielkie problemy.Nie wiem, gdzie mam się teraz udać, i jak to wszystko sama pozałatwiać będąc w Polsce.Zerwałam z tą firmą umowę.  Jak się doczepiła kontrola, to mnie wymeldowali z adresu agencji, bez mojej wiedzy.
Płacili przy Gewerbie 900 euro na rękę, to chyba nie takie aż wielkie pieniądze, aby się niczym nie przejmować..Resztę mieli załatwić w urzędach sami.A narobili mi tylko problemów.

#18 2012-04-18 23:01:36

jakniew
Member

gab283@wp.pl napisał:

Barbara45 napisał:

Tak teraz już to wiem ,że jestem ofiarą oszustów .Ale za późno.Mam wielkie problemy.Nie wiem, gdzie mam się teraz udać, i jak to wszystko sama pozałatwiać będąc w Polsce.Zerwałam z tą firmą umowę.  Jak się doczepiła kontrola, to mnie wymeldowali z adresu agencji, bez mojej wiedzy.
Płacili przy Gewerbie 900 euro na rękę, to chyba nie takie aż wielkie pieniądze, aby się niczym nie przejmować..Resztę mieli załatwić w urzędach sami.A narobili mi tylko problemów.

gab283

Tutaj jest adres, gdzie można szukać pomocy w Niemczech, jeśli to niemiecka firma ciebie oszukała:

Gabriele Feld-Fritz
Tel.: 030/6956-1860
e-Mail: gabriele.feld-fritz@verdi.de

poniżej podaję ci linka do artykułu, który warto przeczytać.

http://biznes.interia.pl/raport/praca-w … 74587,7487

a tutaj jest najnowszy w tym temacie artykuł bo z 6 kwietnia

http://biznes.interia.pl/praca/news/chc … 81788,4204

Ostatnio edytowany przez jakniew (2012-04-18 23:04:31)

#19 2012-04-18 23:13:37

gab283@wp.pl
Member

jakniew napisał:

gab283@wp.pl napisał:

Barbara45 napisał:

gab283

Tutaj jest adres, gdzie można szukać pomocy w Niemczech, jeśli to niemiecka firma ciebie oszukała:

Gabriele Feld-Fritz
Tel.: 030/6956-1860
e-Mail: gabriele.feld-fritz@verdi.de

poniżej podaję ci linka do artykułu, który warto przeczytać.

http://biznes.interia.pl/raport/praca-w … 74587,7487

a tutaj jest najnowszy w tym temacie artykuł bo z 6 kwietnia

http://biznes.interia.pl/praca/news/chc … 81788,4204

Dziękuje za dane.Będę próbowała coś z tym zrobić.

#20 2012-04-19 09:01:32

ella
Member

jakniew...w tym arykule co wkleilas link..ewidentenie i jasno pisze ze " nasza działalnosc gospodarcza jest nielegalna w niemczech"..no to jak to jest w koncu?????????mozna zglupiec do reszty;/;/,naprawde.

#21 2012-04-19 09:48:14

jakniew
Member

ella napisał:

jakniew...w tym arykule co wkleilas link..ewidentenie i jasno pisze ze " nasza działalnosc gospodarcza jest nielegalna w niemczech"..no to jak to jest w koncu?????????mozna zglupiec do reszty;/;/,naprawde.

Myślę, że Niemcy na to przymykają oko ale obawiam się, że w razie kontroli mogą się przyczepić. Każda z nas pragnie przede wszystkim w swojej pracy LEGALNOŚCI ! Rok temu dostałam propozycję do opieki nad małżeństwem, ale tylko w ramach działalności gospodarczej i to polskiej. Oferowano mi 1300 euro. Odmówiłam, bo nie opłacało mi się to. Za to co zostałoby mi na rękę mam spokojniejszą głowę, pracując przez pośrednictwo w Polsce ( no, nie to o którym opisywałam tutaj smile ).

#22 2013-06-24 18:27:29

danam
Member

Pracowałam na własnej działalnosci ponad 3 lata jako opiekunka. Praca legalna pod warunkiem ze posiada sie wszelki dokumenty przetlumaczone na niemiecki:
wpis do ewidencji o działalności gospodarczej z odpowiednim PKD dla opieki lub pomocy domowej, obowiazkowe rowniez A1, ktore dostaje się na konkretną prace (rodzinę) a A1 dostaje się w naszym ZUSie na podstawie umowy z rodziną.

Kolejność dzialania:
Wpis do ewidecji
Regon
zgłoszenie do ZUS
Po dwoch miesiacach dzialania w PL (opłacania składek) możemy ubiegać się o A1 jezeli mamy umowe z rodziną i wtedy możemy wyjechać do pracy.
Pracujemy na zasadzie oddelegowania do pracy w Uni czyli: A1 mozemy otrzymac maksymalnie na 24 mies., nastepnie musimy przez 2 mies. wykazac jakies dochody w Pl i znow mozemy ubiegać się o A1 na 24mies.
Jezeli zawiesimy firme na obojętnie jaki czas, wygasa nam A1 i musimy od początku zaczynac proceder czyli 2 mies. pracy w Pl a pozniej ubiegać się o a1.
Rozliczenia firmy z US jest łatwe i wcale nie jest potrzebna księgowa.
Plusy: żadne
Minusy: bez względu na to czy pracujemy czy jesteśmy na "urlopie" musimy opłacać składki w chwili obecnej ok. 1100zł.
Dla niemcow wpis do ewidencji nie jest nic warte bez A1.
Troche do skomplikowane ale w razie jakichś pytań chętnie odpowiem, wyjaśnię.
Praca bez odpowiednich dokumentów jest traktowana jako praca na czarno. Policja niemiecka mnie kontrolowała jak przyprowadzili mojego dziadka-uciekiniera. Doczepili się tylko do tego, że nie miałam dokumentów po niemiecku.

Ostatnio edytowany przez danam (2013-06-24 18:31:36)

#23 2015-01-14 14:53:41

eveline825
New member

Witam Panie;) wiem ze juz pewnie pojawil sie na tym forum taki watek, ale niestety nie moge sie do niego dogrzebac wiec zapytam wprost tutaj. Jak wszystkie wiemy zmienily sie przepisy od nowego roku. moja obecna firma oczywiscie proponuje mi "wspolprace" i pomoc w otworzeniu dzialalnosci. Ale chce zrobic to na wlasna reke bez udzialu zadnych agencji. Tymbardziej, ze mam klienta w Niemczech i nie potrzebuje przez pewien czas " pomocy" od polskiej agencji w znalezieniu oferty pracy. A wiec jak pisalam mysle o zalozeniu albo wlasnej dzialalnosci w Polsce, albo gewerbe. Tylko niestety z Gewerbe wiaze sie problem meldunku itd.. wiec jestem bardziej sklonna do otworzenia dzialalnosci w pl. Prosze o jakies wskazowki od opeikunek, ktore dzialaja na wlasna dzialalnosc polska bez udzialu agencji. Jak wyglada sprawa z podatkami. Jak sie rozliczacie z dzialalnosci i jak wystawiacie rachunki rodzinom. Bardzo prosze o jakies podpowiedzi bo jestem troche zielona w temacie i moja kariera opiekunki nie trwa zbyt dlugo. Pozdrawiam Was wszystkie i wytrwalosci w pracy!smile

#24 2015-01-14 16:53:43

simona1961
Member

Zeby legalnie pracowac w De, na podstawie polskiej DG, nalezy przed wyjazdem uzyskać druk A1 z ZUS. Aby sie ubiegac o wydanie druku A1 trzeba po pierwsze mieć w ręku umowę z kontrahentem , po drugie prowadzić juz działalność minimum 2 miesiące i okazać się rachunkami na wykonanie usług opiekuńczych w Polsce. Trzeba więc zadbać o to, żeby te rachunki mieć, przed złożeniem wniosku o druk A1. Na podstawie tego druku, otrzymujesz w NFZ kartę EKUZ od ręki.
W Niemczech również wystawia się rachunki za wykonaną usługę. Kwotę w euro księgowa przelicza na złotówki , odlicza od tego przychodu Twoje koszty uzyskania przychodu, odlicza nalezną delegację ( 25% przysługującej delegacji dziennie ), opłatę na ZUS , inne poniesiony koszty prowadzenia działalnosci i wylicza nalezny podatek do zapłacenia. Bez księgowej nie dasz rady tego ogarnąć. Czym wiecej kosztów , tym mniejszy podatek. W koszty można wrzucic wiele rzeczy, rachunki za telefon, za internet, eksploatację samochodu jak ktoś uzywa do pracy, czy tez bilety na podróż i wiele , wiele innych.  Podatek do zapłacenia może wyjść, ale nie musi. Przy małym Zusie jest to szybciej mozliwe niz przy dużym, bo duzy zus to kwota ponad 1000 zł miesięcznie. Oczywiscie długie przerwy w kontraktach nie sprzyjają stanowi posiadania, bo jak jestes w Polsce to tez trzeba Zus i podatki płacic. Zawieszając działalnosc, pozbawiasz się tym samym mozliwosci uzyskania A1, a to skutkuje jak na wstepie.
Nie mając wyboru, otwierasz działalnosc, zatrudniasz księgową i jedziesz do pracy w duchu modląc się, żebys nie miała kontroli , w miedzyczasie znajdujesz kogos na kogo mozesz wystawic rachunki w Polsce na opiekę i na nastepny wyjazd dostajesz bez problemu A1.
To takie troszkę małe oszustwo, ale jak nie da sie inaczej, to nie ma rady.

#25 2015-01-14 17:17:01

eveline825
New member

Dzieki wielkie za odpowiedz!! to jak myslisz czy lepiej jest zalozyc gewerbe niemiecka czy dzialalnosc w Polsce? bo planuje pracowac tylko i wylacznie w DE.. ale najgorzej jest tutaj z meldunkiem.. bo wiem ze nie mozna byc zameldowanym w tym samym miejscu co podoopieczny. no i jeszcze dochodzi kwestia tego, ze trzeba w ciagu roku miec kilku klientow...juz sama nie wiem co robic

#26 2015-01-14 18:04:02

simona1961
Member

eveline825 napisał:

Dzieki wielkie za odpowiedz!! to jak myslisz czy lepiej jest zalozyc gewerbe niemiecka czy dzialalnosc w Polsce? bo planuje pracowac tylko i wylacznie w DE.. ale najgorzej jest tutaj z meldunkiem.. bo wiem ze nie mozna byc zameldowanym w tym samym miejscu co podoopieczny. no i jeszcze dochodzi kwestia tego, ze trzeba w ciagu roku miec kilku klientow...juz sama nie wiem co robic

Zupełnie nie znam się na działalnosci niemieckiej, ja od kilkunastu, ba od kilkudziesieciu nawet prowadze polską działalnosc gospodarcza, a od kilku lat również w zakresie usług opiekuńczych i w tym temacie jestem jak najbardziej na bieżąco ( w ubiegłym tygodniu załatwiałam własnie kolejną A1 i ekuz)
Mozna podobno otworzyc gewerbe na adres biura rachunkowego, ktory bedzie ci prowadził księgowość, ale tak jak mówię, nie znam sie na tym. Natomiast wszelkie wymogi, tak dotyczące polskiej DG jak i Gewerbe mozna sprytnie ominąć. Trzeba się tylko zagłebić w temat, a także przeanalizowac swoje położenie i swoje potrzeby, takie jak opieka medyczna w Polsce w razie ,,W,, ubezpieczenie ewentualnych dzieci i mnóstwo innych czynników.
Zycze Ci podjęcia trafnej decyzji, a jak będziesz coś chciała wiedzieć o polskiej DG to pisz, w miarę mozliwosci odpowiem.

Jesli jesteś młoda i chcesz w Niemczech na stałe zostać, to oczywiscie Gewerba byłaby korzystniejsza, rachunki da się sprytnie ogarnąc, tyle, że .....jesli nie będziesz płaciła skłądek społecznych czyli rentowej, emerytalnej, zdrowotnej plus podatku ( duza kwota w niemczech wolna od podatku) to i tak Ci się psu na bude ta gewerba raczej nie przyda w kontekscie zabezpieczenia emerytalnego i rentowego na przyszłosć. wiem, że to sa duże kwoty co miesiąc do płacenia, więc realny zarobek zmniejszy się niestety sporo po opłaceniu tych swiadczen. Moim zdaniem tak praowac moga panie na emeryturze, lub mające inne stałe dochody i ubezpieczenie. Nie wiem, niech się wypowiedza kolezanki na Gewerbie niemieckiej. Mnie póki co Gewerba z całym zapleczem składkowym sie nie opłaca, a bez składek to nie widze sensu. Zawsze może przyjsc choroba lub inne nieszczescie i wtedy z czegos trzeba zyć. Sama musisz rozsądzić.

Ostatnio edytowany przez simona1961 (2015-01-14 18:10:07)

#27 2015-01-14 21:32:06

Yagga66
Member

tak to czytam i nie rozumiem, dlaczego nie można załozyc działaności w Niemczech, bez ZUS?
Pracuję w Anglii i tutaj mam działanośc, zero ZUS, składki niskie, po co płacić ponad tysiac złotych miesięcznie skoro mozna 1/10 tego?

#28 2015-01-15 00:12:53

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

tak to czytam i nie rozumiem, dlaczego nie można załozyc działaności w Niemczech, bez ZUS?
Pracuję w Anglii i tutaj mam działanośc, zero ZUS, składki niskie, po co płacić ponad tysiac złotych miesięcznie skoro mozna 1/10 tego?

W Niemczech składki emerytalno rentowe przy działalnosci sa nieobowiazkowe, podobnie pewnie w Anglii, ale jesli ktos chce miec w przyszłosci emeryture, to bez płacenia składek nie dostanie jej po prostu.

#29 2015-01-15 12:48:59

Yagga66
Member

ale jesli ktoś chce płacić to ile wynoszą? Przecież chyba nie 200 euro miesięcznie....

#30 2015-01-15 13:57:35

simona1961
Member

Yagga66 napisał:

ale jesli ktoś chce płacić to ile wynoszą? Przecież chyba nie 200 euro miesięcznie....

Dużo więcej niż 200 euro. Nie pamiętam dokładnie, a teraz nie mam czasu szukać w necie, ale jest to kwota między 400 a 600 euro miesięcznie.4
W Polsce to 1046 zł miesięcznie w ubiegłym roku, a w tym roku będzie więcej. Nie mam jeszcze informacji od księgowej.
Ja wiem, że niektórym osobom nie zalezy na emeryturze, liczy się tylko tu i teraz, ale czas szybko leci, może przyjść choroba i co wtedy?
Każdy robi tak, żeby było dla niego dobrze. Nie mnie oceniać. smile

Znalazłam z AOK i wklejam link. Można się zapoznać.
https://www.aok.pl/skladki-318.php

Ostatnio edytowany przez simona1961 (2015-01-15 14:00:06)

#31 2015-01-15 23:30:47

Kreacja
Member

eveline825 napisał:

Witam Panie;) wiem ze juz pewnie pojawil sie na tym forum taki watek, ale niestety nie moge sie do niego dogrzebac wiec zapytam wprost tutaj. Jak wszystkie wiemy zmienily sie przepisy od nowego roku. moja obecna firma oczywiscie proponuje mi "wspolprace" i pomoc w otworzeniu dzialalnosci. Ale chce zrobic to na wlasna reke bez udzialu zadnych agencji. Tymbardziej, ze mam klienta w Niemczech i nie potrzebuje przez pewien czas " pomocy" od polskiej agencji w znalezieniu oferty pracy. A wiec jak pisalam mysle o zalozeniu albo wlasnej dzialalnosci w Polsce, albo gewerbe. Tylko niestety z Gewerbe wiaze sie problem meldunku itd.. wiec jestem bardziej sklonna do otworzenia dzialalnosci w pl. Prosze o jakies wskazowki od opeikunek, ktore dzialaja na wlasna dzialalnosc polska bez udzialu agencji. Jak wyglada sprawa z podatkami. Jak sie rozliczacie z dzialalnosci i jak wystawiacie rachunki rodzinom. Bardzo prosze o jakies podpowiedzi bo jestem troche zielona w temacie i moja kariera opiekunki nie trwa zbyt dlugo. Pozdrawiam Was wszystkie i wytrwalosci w pracy!smile

Jesli moglabym tobie cos doradzic ,to przede wszystkim odradzam tobie jak najbardziej przyjmowanie propozycji "wspolpracy "od firmy i pomocy w otworzeniu dzialalnosci.Odradzam stanowczo.
W efekcie podpiszesz z nia umowe o wspolpracy,w ktorej to "zrzuca na ciebie cala odpowiedzialnosc "za wykonanie uslugi czyli opieke nad osoba x.
Jesli cos nie wyjdzie ,a zawsze moze nie wyjsc z roznych powodow ,mozesz nie dostac od tej firmy ani grosza.
I nic im nie zrobisz.
Bo to oni kasuja pieniadze od rodziny ,a nie ty.
Zawsze moga ci powiedziec;nie wywiazala sie pani z warunkow umowy,bo...tutaj tysiac wymyslonych powodow..i przez pania stracilismy klienta.I nic sie pani nie nalezy,powinnismy jeszcze obciazyc pania kosztami za to i za tamto ,ale juz pojdziemy pani na reke i zostawimy to tak jak jest,ale juz nie chcemy z pania dalej wspolpracowac.
Umowa o wspolpracy z agencja pracy i posrednikiem to nic innego jak umycie rak od wszelkiej odpowiedzialnosci za cokolwiek.Jestes marionetka w czyichs rekach.
Maja czyste rece twoim kosztem i czysty zysk,a ty zysk pomniejszony o wiele setek euro .
Oni powierza rozliczanie twoich dochodow swojemu ksiegowemu.A ty nie wiesz ,jakie on robi przekrety dla nich.
W efekcie mozesz miec potem wiele problemow,bo zaufalas ludziom,ktorych nie znasz.
I coz im potem zrobisz?
Rodzina serio potraktuje ich,jako partnera ,a nie ciebie.
To juz lepiej miec umowe zlecenie (chociaz to tez bez sensu),ale juz lepsze niz umowa o wspolpracy z jakims posrednikiem.

Tak de facto jesli masz dzialalnosc jestes swoim wlasnym szefem i to ty decydujesz o wszystkim,podpisujesz umowe z rodzina  na wykonanie uslugi i to ty wystawiasz jej rachunek,a pieniazki wplywaja po wykonaniu pracy na twoj rachunek albo i do reki,zalezy jak to uzgodnisz.
Masz swojego ksiegowego ,sama oplacasz Zus i wiesz,ze wszystko jest jak trzeba.
Dzialalnosc w Polsce ma chyba tylko sens przez pierwszw 2 znizkowe lata jej prowadzenia albo jesli masz rente ,emeryture  w Polsce ,
Po 2 latach zje cie Zus ,zakladajac ,ze np wyszukalabys sobie prace w Niemczech tez przez posrednika ,moglabys od niego dostac za jedna osobe moze i nawet z 1,500 ,1,600 euro ,ale raczej proponowane sa stawki 1,300 1,350 euro.
Oblicz,ze w przeliczeniu zaplacilabys za Zus w Polsce 260 euro ,do tego koszty podrozy w 2 strony minimun 150 euro,czyli zarobisz jeszcze mniej ,anizeli na jakakolwiek nawet umowe zlecenie .
To sie nie oplaca w ogole.
Mogloby sie oplacic,gdybys sama wyszukiwala sobie zlecenia i rodziny i negocjowala dobra stawke,ale to musialaby byc naprawde dobra stawka,
Wszystko inne i przez umowy o wspolpracy albo posrednikow polskich czy niemieckich nie ma sensu.
Jesli juz w ogole dzialalnosc to raczej niemiecka.
Dla Niemcow jestes napewno wiarygodniejsza,musisz oplacac przynajmniej ubezpieczenie chorobowe i jest to kwota okolo 200 euro.
Gdybys chciala oplacac skladki rentowe i emerytalne,to wtedy sa to sumy juz powazniejszy,o czym wspomnialy juz tutaj niektore panie i oczywiscie mozesz to robic,tylko,ze wtedy to chyba tez juz bedzie malo oplacalne dla ciebie.
Chyba bardziej oplacilo by sie pracowac nawet i na pol etatu lub na caly w Niemczech ,np zatrudnic sie u rodziny albo w Heimie np.
Summa summarum dzialalnosc jest jakas opcja,ale czy az tak bardzo oplacalna?
Przy duzych dochodach tak,ale opiekunki chyba nie wyciagaja az takich kokosow.
No ale jednak wiele pan ja posiada,wiec chyba musi ona im sie jakos oplacac.
Ja na twoim miejscu  wybralabym dzialalnosc niemiecka.Fakt,ze musisz miec meldunek w Niemczech.
Na twoj plus byloby twoje niemieckie ubezpieczenie(co prawda musisz 6 tygodni chorowac,by zaczac dostawac chorobowe),ale ,,,mialabys okazje byc leczona i traktowana w chorobi jako pacjent zupelnie inaczej niz w Polsce i moze tylko z tego wzgledu oplacilo by sie tobie miec niemieckie ubezpieczenie ..
Czego oczywiscie (choroby)tobie nie zycze.
Pytanie tylko,czy jest to wystarczajacy argument,by miec niemiecka gewerbe.
Choroby mnikt nie planuje,ale w tak ciezkiej branzy jak opieka trzeba wziac to pod uwage ,ze szybko z opiekujacej sie mozna stac sie samemu przypadkiem wymagajacym opieki.
Jest wiele takich przypadkow.
Zycze tobie wyboru najlepszej opcji dla ciebie.
A poza wszystkim uwazam,ze najlepiej chyba jest byc zatrudnionym u kogos ,nawet na pol etatu,oczywiscie w Niemczech ,a nie w Polsce,moze i zarobek jest mniejszy ,ale zawsze ktos za ciebie ubezpieczenie oplaca  i skladki emerytalno rentowe takze.

Reklama