Powiedzcie mi prosze jakie sa oplaty na gewerbe

Pobieram rente strukturalna za przekazanie gospodarstwa. Do teraz pracowalem w Niemczech ,jako opiekun, prez firme za 1000 euro. Nowa rodzina woli gewerbe...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formy pracy: pośrednik, własna działalność, gewerbe - aktualne tematy :

#1 2012-02-16 13:34:31

tadek
New member

Powiedzcie mi prosze jakie sa oplaty na gewerbe

Pobieram rente strukturalna za przekazanie gospodarstwa. Do teraz pracowalem w Niemczech ,jako opiekun, prez firme za 1000 euro. Nowa rodzina woli gewerbe. Powiedzcie mi prosze jakie sa oplaty:ubezpieczenia, podatek i inne.      Z  gory dziekuje i pozdrawiam

#2 2012-05-16 16:39:36

Paszkiena
Member
Od: Czechowice-Dziedzice

Re: Powiedzcie mi prosze jakie sa oplaty na gewerbe

Nie mam informacji dokladnych , poniewaz nie prowadzę Gewerbe ale wiem tyle:

podatek od dochodu
ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung), ok. 200,-  /m
podatek solidarnościowy
podatek kasy bezrobotnych
podatek kościelny (dla wyznawców Kościoła Katolickiego)

Mysle że jest to w miare aktualne

#3 2012-05-16 17:32:03

makola45
Member

Zdaje sie że podatek sie płaci powyżej 8004 euo dochodu.

#4 2012-05-16 20:17:30

Barbara45
Member

makola45 napisał:

Tak ale w rocznej skali. Najpierw musisz podatek zapłacić a potem jak się okaże że nie zarobiłaś więcej niż 8tys. Euro to ci go skarbówka odda

#5 2012-10-31 11:23:58

Milena65
Member

Barbara45 napisał:

makola45 napisał:

Tak ale w rocznej skali. Najpierw musisz podatek zapłacić a potem jak się okaże że nie zarobiłaś więcej niż 8tys. Euro to ci go skarbówka odda

Nie prawda......pracujesz najpierw i nic nie placisz..po rokufrobisz zeznanie i jesli ci wyjdzie po odliczeniu wszystkich kosztöw...wiecej niz 7.500(kwota wolna od podatku)...wtedy placisz od nadwyzki 19%

Pozdrawiam

#6 2012-10-31 11:32:17

Milena65
Member

Paszkiena napisał:

Nie mam informacji dokladnych , poniewaz nie prowadzę Gewerbe ale wiem tyle:

podatek od dochodu
ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung), ok. 200,-  /m
podatek solidarnościowy
podatek kasy bezrobotnych
podatek kościelny (dla wyznawców Kościoła Katolickiego)

Mysle że jest to w miare aktualne

Ja place....
-Podatek od dochodu po roku jesli przekroczy po rozliczeniu wszystkich kosztöw...7.500eu
-ubezpieczenie zdrowotne(ja place prywatne)-220eu(zalezy od wieku ubezp.9
-jednorazowe ubez.(obowiäzkowe raz w roku )od wypadköw-okolo 200 raz na rok
-steuerberater(ksiegowy)...zalezy..möj bierze okolo 150eu raz w roku

#7 2015-07-25 19:22:48

chaber60
New member

Witam jestem nowa na Forum. Pracuje obecnie przez agencję polską ale mam zamiar przejsc na gewerbę i podjąc współpracę z agencją Abona24. Czy ktoś coś wiem o tej agencji ??? proszę o odpowiedz smile

#8 2015-07-25 20:01:49

..?eto
Member

chaber60 napisał:

Witam jestem nowa na Forum. Pracuje obecnie przez agencję polską ale mam zamiar przejsc na gewerbę i podjąc współpracę z agencją Abona24. Czy ktoś coś wiem o tej agencji ??? proszę o odpowiedz smile

Spoko. Firma jest  ok.
Kiedyś była w Achen, teraz jest pod Achen.
Kiedyś moja koleżanka z nią pracowała , ale miala założoną w Pl działalność.
Trzymała się jej , bo miala dobre stawki 1500 i więcej.
Dbała raczej o dziewczyny.
Jakie koszty?  Myślę , że 60-70 euro miesięcznie za zameldowanie , jednorazowo za wyrobienie gewerby też pewnie ok . 50 euro no i potem jeśli rozliczają podatek to raz w roku 100-120euro za te usługę rozliczenia podatku.
To są stawki z przed pieciu lat, dzisiaj moga być trochę wyższe.
Nie wiem czy zaproponuja ci ubezpieczenie w jakiejść firmie w Niemczech , czy będziesz ubezpiczala sie w PL.
Ja ubezpieczalam sie w Pl w Aliaznzie lub w PZU.
Chociaż w Niemczech udają często , że nie znają PZU
Koszt takiego ubezpieczenia  na dwa miesiące myślę , że w granicach 400 zł( zależności od wys ubezpieczenia) 
W swoim czasie Abona udzili Ci wszelkich informacji.
Powodzenia

#9 2015-07-25 20:11:12

urszula47
Member

Warto tez wiedziec cos na temat gewerby http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html  znajoma placila domiar 1500euro bo przekroczyla prog podatkowy .

#10 2015-07-25 22:35:08

..?eto
Member

urszula47 napisał:

Warto tez wiedziec cos na temat gewerby http://www.arbeitlandia.eu/prawo/307,ge … rawdy.html  znajoma placila domiar 1500euro bo przekroczyla prog podatkowy .

Jak dobrze , że jest nas wiele. Każda coś dopowie i jest komplet informacji
do milego

#11 2015-11-27 14:09:15

mobilna
Member

..?eto napisał:

chaber60 napisał:

Spoko. Firma jest  ok.
Kiedyś była w Achen, teraz jest pod Achen.
Kiedyś moja koleżanka z nią pracowała , ale miala założoną w Pl działalność.
Trzymała się jej , bo miala dobre stawki 1500 i więcej.
Dbała raczej o dziewczyny.
Jakie koszty?  Myślę , że 60-70 euro miesięcznie za zameldowanie , jednorazowo za wyrobienie gewerby też pewnie ok . 50 euro no i potem jeśli rozliczają podatek to raz w roku 100-120euro za te usługę rozliczenia podatku.
To są stawki z przed pieciu lat, dzisiaj moga być trochę wyższe.
Nie wiem czy zaproponuja ci ubezpieczenie w jakiejść firmie w Niemczech , czy będziesz ubezpiczala sie w PL.
Ja ubezpieczalam sie w Pl w Aliaznzie lub w PZU.
Chociaż w Niemczech udają często , że nie znają PZU
Koszt takiego ubezpieczenia  na dwa miesiące myślę , że w granicach 400 zł( zależności od wys ubezpieczenia) 
W swoim czasie Abona udzili Ci wszelkich informacji.
Powodzenia

Tutaj dane dot. ubezpieczenia sa nieprawdziwe.
Koszt ubezpieczenia zdrowotnego to min. 340 euro w kasie państwowej. W prywatnych prawie tak samo.
Ubezpieczenie jest OBOWIĄZKOWE .
Jesli ktoś go nie płaci to może spodziewac się wezwania do zapłaty zaległych składek nawet za okres parę lat wstecz.
Ubezpieczenie obowiązuje od dnia meldunku.
Ubezpieczenia turystyczne sa niezgodne z prawem i nie chronią przed ewentualnym domiarem.

#12 2015-11-27 17:32:10

urszula47
Member

Mobilna sa dwa rodzaje gewerby .Pierwsza to ta ,o ktorej piszesz ale przy meldunku stalym /centrum zyciowe w De/'a druga dla cudzoziemcow /centrum zyciowe poza De/i wtedy meldunek na biuro/nie radze aby oni zajmowali sie rozliczeniami ,choc tak sie robi.Wowczas zamias skorzystac z ulg podatkowych opiekunka daje zarobic firemce ,bo wszelkie ulgi plyna na ich konto.O ile sa jakies odpisy.Ten kure...i model podoba sie rodzinom i agencjom niestety,koszty wypozyczenia opiekunki 24/24 sa najnizsze ,a kasy chorych zadowolone bo opiekunka placaca tu podatki nie ma prawa zrobic badan,isc wyleczyc zeba itd.

#13 2015-11-27 17:36:35

mobilna
Member

Nie ma czegos takiego jak meldunek na biuro.
Kiedyś takie idiotyzmy wyprawiano.
Meldunek jest meldunkiem .
Od momentu zameldowania mamy obowiazek przystapić do państwowej lub prywatnej kasy chorych.

A co to takiego ta gewerba dla cudzoziemców ?

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-11-27 17:46:45)

#14 2015-11-27 18:46:14

urszula47
Member

Jest taka gewerba i funkcjonuje baaardzo dobrze ostatnio.Zaniechano przez to zatrudniania bezposredniego u rodzin,bo nic ich nie obchodzi urlop ,zwolnienie lekarskie.Przeczytaj link,ktory wkleilam wczesniej.Kurcze wlasnie tak Niemcy obeszli ubezpieczenie ,a poza tym dwa miesiace mozesz byc zameldowana jako tymczasowy pracownik lub szukajaca pracy na polskim ubezpieczeniu.Problem jest gdy meldunek trwa dluzej i chcesz z Nfz przeskoczyc do panstwowej kasy chorych.Wiem duzo na ten temat i nie dalam sie wrobic w Minijoob z meldunkiem stalym bez tutejszego ubezpieczenia.Przejela mnie Kasa Chorych ,gdyz mialam ciaglosc w Nfz.Bardzo pilnuje tego ,bo mozna wiele stracic bedac bez normalnego ubezpieczenia.

#15 2015-11-27 20:26:18

mobilna
Member

urszula47 napisał:

Jest taka gewerba i funkcjonuje baaardzo dobrze ostatnio.Zaniechano przez to zatrudniania bezposredniego u rodzin,bo nic ich nie obchodzi urlop ,zwolnienie lekarskie.Przeczytaj link,ktory wkleilam wczesniej.Kurcze wlasnie tak Niemcy obeszli ubezpieczenie ,a poza tym dwa miesiace mozesz byc zameldowana jako tymczasowy pracownik lub szukajaca pracy na polskim ubezpieczeniu.Problem jest gdy meldunek trwa dluzej i chcesz z Nfz przeskoczyc do panstwowej kasy chorych.Wiem duzo na ten temat i nie dalam sie wrobic w Minijoob z meldunkiem stalym bez tutejszego ubezpieczenia.Przejela mnie Kasa Chorych ,gdyz mialam ciaglosc w Nfz.Bardzo pilnuje tego ,bo mozna wiele stracic bedac bez normalnego ubezpieczenia.

Kasa chorych cię przejmie na ciagłosci za nie mniej niz 340 euro.
Bez zameldowania możesz być do 6 tygodni.
Nie ma pojecia takiego jak " tymczasowy pracownik ".
Na jakim polskim ubezpieczeniu chcesz szukac pracy ? Na turystycznym  wolno ci być turystom.
Link czytałam .
http://prawnikwniemczech.pl/files_mce/d … 09_091.pdf

#16 2015-11-27 21:13:49

Emilka52
Member
Od: Szwajcaria

urszula47 napisał:

Mobilna sa dwa rodzaje gewerby .Pierwsza to ta ,o ktorej piszesz ale przy meldunku stalym /centrum zyciowe w De/'a druga dla cudzoziemcow /centrum zyciowe poza De/i wtedy meldunek na biuro/nie radze aby oni zajmowali sie rozliczeniami ,choc tak sie robi.Wowczas zamias skorzystac z ulg podatkowych opiekunka daje zarobic firemce ,bo wszelkie ulgi plyna na ich konto.O ile sa jakies odpisy.Ten kure...i model podoba sie rodzinom i agencjom niestety,koszty wypozyczenia opiekunki 24/24 sa najnizsze ,a kasy chorych zadowolone bo opiekunka placaca tu podatki nie ma prawa zrobic badan,isc wyleczyc zeba itd.

Pracuje na Gewerbe od lat kilku. Mam zalozona dzialalnosc niemiecka na adresie polskiego biura. W niemieckim prawie podatkowym jest okreslone jasno, ze rozliczenia roczne musi wykonac na podstawie mojego pelnomocnitwa niemiecki, uprawniony specjalista, czyli Steuerberater. On swoim podpisem bierze odpowiedzialnosc za prawidlowosc rozliczenia. To dotyczy osob takich jak ja, nie mieszkam w DE, nie jestem tu zameldowana (jeszcze). Poskie biuro, z ktorym wspolpracuje zbiera wszystkie moje dokumenty, rachunki do odpisow i jest odpowiedzialne za prawidlowe przygotowanie ich dla specjalisty. Biuro odpowiada rowniez za moja korespondencje sluzbowa. Owszem, ulg podatkowych w tym wypadku nie ma, ale odpisy sa i to znaczne.
Leczenie:
Na podstawie karty EKUZ (mam, bo jestem emerytka w PL), plus mam prywatna polise ubezpieczeniowa.
Osoba posiadajaca Gewerbe w DE bez faktycznego tu zamieszkania nie podlega pod panstwowe, niemieckie ubezpieczenie.
W odniesieniu do osob zameldowanych w DE - z zasady osoby takie musza miec niemieckie ubezpieczenie zdrowotne ( w tej chwili jest dopuszczalne panstwowe lub prywatne), natomiast skladki rentowe (nasze emerytalne) sa dobrowolne, albo sie chce placic, albo nie.
Zabezpieczenie rentowe (emerytalne po naszemu) - do stazu pracy w DE, jak i ewentualne dodanie tych lat z dzialalnosci niemieckiej do polskich lat pracy - tylko i wylacznie lata oskladkowane w panstwowej kasie. Zabezpieczenie prywatne - mozna to zrobic oplacajac prywatny fundusz renoty (emerytalny) - jest to oplacalne np. dla osob, ktore maja juz staz pracy w PL, nie widza siebie na stale w DE, lub maja jeszcze czas na wypracowanie odpowiedniego kapitalu w DE.

Natomiast wszelkie agencje, ktore zakladaja, a nastepnie same rozliczaja - to jest wielka niewiadoma i faktycznie te agencje na tym zarabiaja.
Moje biuro bierze 60 euro/miesiac plus koszt rozliczenia rocznego (Steuerberater) - u mnie to jest ok. 200 euro rocznie. Pracuje caly czas w DE i w CH, i nawet podatkow w PL nie place z uwagi na to, ze pomimo braku stalego zameldowania w DE - moj "osrodek zyciowy" to Niemcy. A, do tego mam Kindergeld.

#17 2015-11-27 21:15:55

iza46
Member

mobilna napisał:

urszula47 napisał:

Na jakim polskim ubezpieczeniu chcesz szukac pracy ? Na turystycznym  wolno ci być turystom.
Link czytałam .

Kasa chorych moze Cie przejac gdy pracujesz na Minijoobie ,ale nie musi .Wtedy placisz sama ubezpieczenie Kranke und Pflegeversicherung ,koszt ok 165euro miesiecznie.Gorsza alternatywa jest prywatna kasa chorych ,a inne ubezpieczenia to sa polisy Nnw /bez wiekszego znaczenia/.Skad wynalazlas te 340euro ? Cos slyszalas ale nie do konca niestety.Ula masz racje ze warto powalczyc o swoje,maja agencje jak im za drogo 160eur placic opiekunce.

#18 2015-11-27 21:50:25

mobilna
Member

https://www.aok.pl/skladki-318.php
róznica miedzy kasami jest znikoma

#19 2015-11-27 21:56:22

mobilna
Member

Składki z mini jobu a gewerby to dwie rózne bajki.
To ze sie cos zatai by było taniej nie powoduje zgodnosci tego z prawem.

#20 2015-11-27 22:00:09

mobilna
Member

Mogę iśc do kasy chorych i powiedziec że przyjechałam się pouczyc języka i rozejrzeć jak tu zycie wygląda.
I dadzą mi te za 165 euro. Tylko że to nie będzie odpowiadało stanowi faktycznemu, bo ktoś kiedyś sie dopatrzy że gewerbę prowadziłam , a na niej stawki ubezpieczenia są wyższe.
I pewnego dnia listonosz przyniesie list z wezwaniem uregulowania zaległych należności na parę tysięcy.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-11-27 22:05:41)

#21 2015-11-27 22:34:40

mobilna
Member

Powolutku.
Przebywać mi tu wolno turystycznie z kartą EKUZ bez meldynku do 6 tygodni.
Całkiem inaczej sytuacja wyglada jak przyjeżdżam do pracy. Wtedy obowiązuje mnie meldunek bez względu na to czy mnie deleguja czy mam polska czy niemiecką działalnosc.
Meldunek powoduje obowiązek ubezpieczeniowy. W przypadku Niemiec i pracy tutaj tracą ważnosć wszelakie zastępcze ubezpieczenia ktore ktoś tam nam sprzedał.
Tracą waznośc ponieważ prawo jasno mówi jakie to ma być ubezpieczenie i tu jest bez znaczenia czy prywatne czy państwowe.
I tu jest pies pogrzebany.
Co prawda mamy na to 3 miesiące , ale składka będzie naliczona od 1-go dnia meldunku.

#22 2015-11-27 22:40:00

mobilna
Member

Bo tu nie chodzi o jakas wyzszośc racj.
Chodzi o to żeby nikt po latach nie upomniał się o zaległosci.

Sytuacja gdy biuro za mnie wystawia rachunek , melduje i rozlicza jest dla mnie niedopuszczalna.
W takiej sytuacji traci sie kontrole nad sytuacja.
Korespondencje urzedową również wolę kontrolowac sama.
W myśl zasady ...strzezonego Pan Bóg strzeże.

Jeśli nie jest to licencjonowane biuro to nie ponosi ono odpowiedzialności tylko osoba prowadząca działalnosc.

#23 2015-11-28 10:39:07

Franciszka
Member

mobilna napisał:

urszula47 napisał:

Link czytałam .

W praktyce zależy od tego jaki mamy plan. Jeżeli planuję pracę do 50 dni, to wystarczy EKUZ, żeby skorzystała z podstawowej pomocy medycznej, praca powyżej 50 dni zobowiązuje pracodawcę do zgłoszenia mnie do ubezpieczenia i odprowadzania składek. Jeżeli przyjechałam w określonym celu, czyli do pracy do Niemiec istnieje obowiązek zameldowania do 7 dni,  żeby nie było wątpliwości, co do całkowitej legalności naszego pobytu.

Wszyscy wiemy, że w Niemczech nadal istnieje obowiązek meldunkowy. Po przyjeździe do Niemiec należy zarejestrować się w Agentur fuer Arbeit i wtedy mamy prawo przebywać 90 dni na terenie Niemiec bez zameldowania. Po upływie czasu, gdy nie znalazłam zatrudnienia, wyrejestrowuję się z urzędu i wracam do Polski i w każdej chwili mogę wrócić i powtórzyć poszukiwanie zatrudnienia.

Jak najbardziej istnieje pojęcie pracownika tymczasowego, który zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej (nie mylić z agencją pośrednictwa!) wykonuje usługi w wymiarze transgranicznym. Pracodawca pożyczający pracownika jest zobowiązany do zameldowania go według §18 AEntG oraz musi załączyć zapewnienie pracodawcy wypożyczającego, że ten zapewnia pracownikowi  minimalny  standard  wykonywania  pracy  oraz  opłaca  jego  składki  na ubezpieczenie. Pracownik tymczasowy jest ubezpieczony (tak jak osoby delegowane!) w kraju wysyłającym (wyrok ETS, 17.12.1970, Rs. 35-70). Po nowym roku zmienią się przepisy dotyczące pracowników tymczasowych.

Na rynku niemieckim funkcjonuje oprócz Gewerbe (jednoosobowa) również GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts), gdzie można zameldować kilka osób, które mają wspólne konto bankowe i w konsekwencji wspólną odpowiedzialność. Nie musisz mieć zameldowania w Niemczech, żeby uczestniczyć w działalności jednej czy drugiej, do tego potrzebna jest siedziba firmy w Niemczech a zameldowanie w jednym z krajów UE.
Każdą działalność gospodarczą na terenie Niemiec może również zarejestrować nasz pełnomocnik, któremu przekażemy swoje pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego.

#24 2015-11-28 10:53:21

mobilna
Member

Daj mi  proszę jakieś oficjalne linki do przeanalizowania.

Ostatnio edytowany przez mobilna (2015-11-28 10:57:59)

#25 2015-11-28 12:57:09

Franciszka
Member

http://www.firma-w-niemczech.pl/

https://berlin.msz.gov.pl/resource/0cd7 … 95f0e78b92

http://niemcy-ubezpieczenia.blogspot.co … eniem.html

https://ubezpieczen.wordpress.com/firma-w-niemczech/

Najlepiej jest każdą taką sytuację prawną rozpatrywać indywidualnie. Jak zaczynam drążyć temat, to rodzą się wciąż nowe pytania i tak np. zastanawiam się, czy w Niemczech można prowadzić działalność zarejestrowaną na adres domowy tak jak prowadzi wielu Polaków? Albo, jak długo w praktyce trzeba prowadzić działalność w Polsce, żeby przeniesienie ubezpieczenia (A1) do Niemiec było zgodne z prawem? Wszystkie zagadnienia związane z działalnością gospodarczą i systemem ubezpieczeń nie są takie proste i wymagają szczegółowej analizy w każdym przypadku, tym bardziej, że przepisy w tym zakresie często zmieniają się.

#26 2015-11-28 13:28:40

simona1961
Member

Franciszka napisał:

Najlepiej jest każdą taką sytuację prawną rozpatrywać indywidualnie. Jak zaczynam drążyć temat, to rodzą się wciąż nowe pytania i tak np. zastanawiam się, czy w Niemczech można prowadzić działalność zarejestrowaną na adres domowy tak jak prowadzi wielu Polaków? Albo, jak długo w praktyce trzeba prowadzić działalność w Polsce, żeby przeniesienie ubezpieczenia (A1) do Niemiec było zgodne z prawem? Wszystkie zagadnienia związane z działalnością gospodarczą i systemem ubezpieczeń nie są takie proste i wymagają szczegółowej analizy w każdym przypadku, tym bardziej, że przepisy w tym zakresie często zmieniają się.

Na jedno z tych pytań mogę Ci odpowiedziec, albowiem sama praktykowałam smile i dalej praktykuje. Aby wykonywac polską DG na terenie innego kraju unijnego legalnie z drukiem A1, trzeba najpierw te działalnosc prowadzic minimum 2 miesiące w Polsce. Po tym czasie mamy dopiero prawo otrzymac A1. Nalezy złozyc wniosek do ZUS dołączając umowę z zagranicznym kontrahentem i wystawione rachunki, potwierdzające prowadzenie działalnosci z ostatnich 2 miesięcy w Polsce. Druk A1 dostajemy na czas trwania umowy , nawet na 24 miesiące. Jest tylko jedno ,,ale" . W Niemczech mozemy prowadzic polską DG tylko pół roku w roku podatkowym. Po tym czasie musimy przejsc na ustawodawstwo niemieckie i tutaj opłacac składki i podatki. Po dwóch miesiącach przerwy , ale dalej wykonując działalnosc w Polsce, mozemy sie ubiegac o kolejny druk A1 i z pewnoscia go otrzymamy, na podanych wyzej zasadach.

#27 2015-11-28 14:48:03

mobilna
Member

Mowa jest o niemieckiej gewerbie.

#28 2015-11-28 15:12:11

mobilna
Member

Franciszka napisał:

Jestem tego samego zdania. Po podrazeniu tematu , okazuje się on być bardzo zawiły.

#29 2015-11-28 23:43:56

Franciszka
Member

#30 2015-11-29 08:11:10

mobilna
Member

Jak ten consulting wyglada tak jak ta tabelka to jest to pełna porażka..

#31 2015-11-29 09:45:47

Franciszka
Member

mobilna napisał:

Jak ten consulting wyglada tak jak ta tabelka to jest to pełna porażka..

Szczegółowy opis ma swoją cenę  smile , poniżej info na temat Gewerbe z naszego forum:

http://www.opiekunki-forum.pl/t655-wasz … werbe.html

Reklama