Zaproszenie do udziału w wywiadach - Hanower, Braunschweig i Göttingen

Drogie Opiekunki, chciałybyśmy zaprosić Panie do wzięcia udziału w anonimowych wywiadach, prowadzonych w ramach nowego dokumentalnego projektu Teatru Państwowego w Braunschweig i niezależnej grupy teatralnej »werkgruppe2« - [i]POLSKIE PERŁY[/i] (org...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Życie i przygody Opiekunek za granicą - aktualne tematy :

#1 2013-10-11 20:49:47

Polnische Perlen
New member
Od: Hannover

Zaproszenie do udziału w wywiadach - Hanower, Braunschweig i Göttingen

Drogie Opiekunki,

chciałybyśmy zaprosić Panie do wzięcia udziału w anonimowych wywiadach, prowadzonych w ramach nowego dokumentalnego projektu Teatru Państwowego w Braunschweig i niezależnej grupy teatralnej »werkgruppe2« - POLSKIE PERŁY (org. POLNISCHE PERLEN).

Zaproszenie kierujemy do Pań pracujących jako prywatne opiekunki osób starszych w Hanowerze, Braunschweig lub Göttingen.

Na przestrzeni ostatnich lat niełatwego wyboru o pracy za granicą dokonuje coraz więcej Polek. Obecnie stanowicie Panie największą grupę z co najmniej 100 tys. kobiet z krajów Europy środkowo-wschodniej, opiekujących się chorymi i seniorami w całych Niemczech. Ważna praca, jakiej się Panie podejmujecie wymaga osobistego zaangażowania i odpowiedzialności. Jej znaczenie wykracza daleko poza pielęgnację czy wsparcie podopiecznych w codziennych zmaganiach. Opieka nad starszymi czy osłabionymi chorobami rodzicami i dziadkami, to fundamentalne zadania każdej rodziny. Panie przejmując te obowiązki, wypełniacie bardzo ważną społeczną funkcję. Przy tym nierzadko praca ta oznacza długie miesiące z daleka od domu,  dyspozycyjność przez całą dobę,  wysiłek fizyczny i wedle licznych doniesień częste ryzyko bycia oszukaną przez nieuczciwe agencje pośrednictwa pracy.

Co zadecydowało o wyjeździe do Niemiec? Jakie perspektywy stwarza praca opiekunki i jak wygląda w rzeczywistości? Jak wpływa na Pań prywatne życie rodzinne? Jakie relacje budują się pomiędzy Paniami a podopiecznymi i ich krewnymi?

Dzięki wywiadom pragniemy poznać Pań indywidualne historie, by móc lepiej zrozumieć problemy i trudności, jakim stawiacie Panie czoła każdego dnia. Zapisy rozmów posłużą jako materiał dokumentalny do napisania tekstu inscenizacji muzyczno-teatralnej POLSKIE PERŁY dedykowanej doświadczeniom polskich opiekunek pracujących w Niemczech. Premiera sztuki odbędzie się w Teatrze Państwowym w Braunschweig, w marcu 2014 roku. Wywiady, do których Panie zapraszamy będziemy prowadziły osobiście, udział w nich jest w pełni dobrowolny. Opowiadane przez Panie historie pozostaną w pełni anonimowe, nasze spotkania odbędą się z zachowaniem poufności. To, o co prosimy jest łatwe. Nie jest wymagana żadna szczególna wiedza i umiejętności, wywiady dotyczą Pań własnych doświadczeń i opinii.

Poszczególne rozmowy będą trwały od 1 do 2 godzin. Zarówno dokładna data i miejsce spotkania będą uprzednio wspólnie ustalane wedle indywidualnych możliwości uczestniczek . Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, jesteśmy przygotowane przeprowadzić z Paniami rozmowy w języku polskim. Towarzyszyć nam będzie wtedy tłumaczka. 

Prosimy o podzielenie się z nami swoim doświadczeniem - jeżeli zgadzają się Panie uczestniczyć w naszym przedsięwzięciu lub mają do nas pytania prosimy o kontakt mailowy z:
- Silke Merzhäuser: merzhaeuser@werkgruppe2.de  (kontakt w języku niemieckim)
- Agata Siedliska: agata.siedliska@gmx.de (kontakt w języku polskim)

Tutaj znajdą Panie więcej informacji o naszej grupie teatralnej:  http://werkgruppe2.de/

Z poważaniem,
Julia Roesler, Insa Rudolph i Silke Merzhäuser
»werkgruppe2«

Ostatnio edytowany przez Polnische Perlen (2013-10-11 21:07:48)

#2 2013-10-11 21:15:17

krysta63
Member

Re: Zaproszenie do udziału w wywiadach - Hanower, Braunschweig i Göttingen

Co zadecydowało o wyjeździe do Niemiec? Jakie perspektywy stwarza praca opiekunki i jak wygląda w rzeczywistości? Jak wpływa na Pań prywatne życie rodzinne? Jakie relacje budują się pomiędzy Paniami a podopiecznymi i ich krewnymi?

KASA KASA  i jeszcze raz KASA nas tu przywiodła.Dlatego ze nie ma dla nas kobiet w naszej ojczyżnie pracy za godziwą zapłatę,dlatego coraz to młodsze kobiety muszą zostawiać dzieci i wyjechac za chlebem.
No ale to nic z teatrem nie ma wspólnego.
A swoją droga jestem ciekawa bardzo jak taka sztuka muzyczno-teatralna POLSKIE PERŁY będzie wyglądac.O pampersach na przykład.

#3 2013-10-12 18:10:43

Polnische Perlen
New member

Szanowna Pani,

cieszę się na reakcję z Pani strony.

Intencją członkiń grupy teatralnej >>werkgruppe2<< jest  zwrócenie publicznej uwagi i unaocznienie sytuacji Polek-Opiekunek w Niemczech. Jak pisałam, wykonujecie Panie bardzo ważną i ciężką pracę, której należy się więcej jak tylko społeczne uznanie, konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo prawno-finansowe wykonywania tego zawodu za Odrą. Szczególnie w świetle osobistych kosztów, o których sama Pani pisze a także licznych nieuczciwości, które Panie dotykają, koniecznym jest przedstawienie Pań historii. Jestem przekonana, iż niemieckie społeczeństwo powinno Panie poznać, ponieważ jest to pierwszy krok w kierunku zmian na lepsze.

Misją przedsięwzięć >>werkgruppe2<< od samego początku działalności jest naświetlanie ważnych problemów współczesnego społeczeństwa i zachęcanie nas  do ich krytycznej oceny. Autorki projektu od kilku lat przygotowują i realizują inscenizacje  teatralne poświęcone bardzo ważnym i aktualnym tematom, jak ochotnicze zgłoszenia do zagranicznej służby wojskowej (sztuka "SOLDATEN") czy życie w niemieckich obozach przejściowych dla uchodźców (sztuka "FRIEDLAND"). Każda z dotychczasowo zrealizowanych sztuk powstała w oparciu o wcześniejsze wyczerpujące wywiady z osobami, które bezpośrednio doświadczyły tych problemów. Każde z przedsięwzięć >>werkgruppe2<< to próba przybliżenia publiczności prywatnych, intymnych historii prawdziwych osób.

Tu chodzi o spojrzenie na prawdziwe realia życia i pracy w Niemczech Pań oczami!
Tym razem scena należy do Pań!

#4 2013-10-12 18:58:59

pfleger
Member

Myśli Pani ze będą kiedyś płacić polskim opiekunkom 6euro na godzinę ? Czyli za dzień 140 euro?
To wszystko nie realne..
Można te pozostałe sztuki w mecie obejrzeć,np na youtubie?

#5 2013-10-12 19:31:48

Polnische Perlen
New member

W internecie znajdują się przykładowo zwiastuny trzech projektów:  http://www.youtube.com/user/werkgruppe2

Czy byliby Państwo zainteresowani wzięciem udziału w projekcie?

#6 2013-10-12 20:24:23

krystyna5
Member

ja jestem i tak za daleko a zresztą wystarczy posłuchac jedej pani i wszystko wiadomo ,nikt nowego do tego wiecej nie wniesie

#7 2013-10-12 20:55:53

krysta63
Member

Ja także jestem daleko,w Munchen.Krystyna 5 ma racje--jak przyjdzie  5 opiekunek,to tak jakby przyszło 5 tys.Nasza praca jest podobna w każdej stelli.Może ciut się róznic,to zależy od schorzeń podopiecznych.
Gdyby to było bliżej,to ja bym opowiedziała 8 lat przepracowanych w DE.

#8 2013-10-20 10:39:31

gosia12369
Member

ja mogę opowiedzieć jak jestem śledzona smile tak, tak, śledzona, zaraz po wyjściu z domu, mam już takie scieżki gdzie samochód nie przejedzie, ale to nie problem krasnal ma jeszcze skuter i rower, nie uwierzycie że potrafi w ciągu 10 min. przesiąść się z samochodu na skuter i objechać przystanki żeby zobaczyć dokąd jadę smile

#9 2013-10-20 11:01:13

krysta63
Member

co? bo nie zakumałam,jak Ty wychodzisz z domu,to dziadek cię śledzi?

#10 2013-10-20 11:02:13

jakniew
Member

Spytaj go, czy na skuterku za Tobą do Polski też pojedzie:)smile

#11 2013-10-20 11:37:08

gosia12369
Member

nie dziadek tylko niby przyjaciel rodziny!! ok 70 latek, wzrok bazyliszka, on chce nawet wiedzieć co myśle smile powiedział że musi mnie sprawdzić w internecie kto ja jestem, więc powiedziałam mu że mogę specjalnie założyć stronkę typu wymuszenia, haracze i prostytucja. A z ciekawości powiem wam że owszem chcieli mnie zawieźć do Polski bo interesowało ich jak mieszkam i jakich mam sąsiadów smile he he ale pojechałam sama!! z przyjacielem zmylając ich tym że przejechałam U-bahną kilka stacji żeby nie wiedzieli na której wysiadam smile a tam zostałam odebrana i wio..... do Polski na 3 dni smile Może nie mam łatwo ale za to śmiesznie i ciekawie smile

jakniew napisał:

#12 2013-10-20 11:57:19

Tosia
Member

Przyjaciele rodziny. Oni wiedzą wszystko. Jak poszłam z babcią na spacer(babcia na wózku), obeszłyśmy całe osiedle, potem do kapliczki(w lesie) to sąsiadka opowiedziała mi później gdzie byłam, gdzie usiadłam, gdzie babci dałam pić. Żeby było ciekawiej w międzyczasie odwiedził babcię siostrzeniec i to też sąsiadka widziała. Czyli byłam pod obstrzałem kilku osób?

#13 2013-10-20 12:14:11

gosia12369
Member

Przyjaciele rodziny?? Wścibscy przyjaciele rodziny są moimi wrogami. Już kilka razy dostał po łapkach ale to nic nie daje,  to taki mały podstarzały Agent 007 o urodzie trola. Jak poszłam na zakupy i powiedziałam że za 2 godziny wracam, mało tego powiedziałam ze do Edeki ( błąd), to był dym bo objechali edekę dużą  i małą, aldi, lidl i mnie tam nie było smile Ja byłam w parku smile ale w ciągu 2 godzin przyszłam, zakupy zrobiłam więc jaki problem ??  Problem jest taki ze powinnam iść z nimi, pod rączkę, i o wszystko pytać nawet  to że dlaczego światła na skrzyżowaniu zmieniają się na różne kolory, lubią mieć kogoś uzależnionego od nich,  Trol mi wyraźnie powiedział że będę tak tańczyć jak on mi zagra, niestety musiałam mu powiedzieć  że ja tańczyć nie umiem w dodatku pod hujową muzykę.   I znowu miałam przerąbane, he he ale śmiesznie smile Pozdrawiam dziewczyny w DE, nie dajcie się

Tosia napisał:

Przyjaciele rodziny. Oni wiedzą wszystko. Jak poszłam z babcią na spacer(babcia na wózku), obeszłyśmy całe osiedle, potem do kapliczki(w lesie) to sąsiadka opowiedziała mi później gdzie byłam, gdzie usiadłam, gdzie babci dałam pić. Żeby było ciekawiej w międzyczasie odwiedził babcię siostrzeniec i to też sąsiadka widziała. Czyli byłam pod obstrzałem kilku osób?

#14 2013-10-20 16:30:49

krysta63
Member

gosia12369----moze on TROLL sie w Tobie zakochał??
Mnie może na początku tez  wydawałoby się zabawne,ale chyba po jakimś czasie wkurzałoby,tak byc obserwowaną przez jakiegoś debila.
a jak długo juz to znosisz?

#15 2013-10-20 16:37:14

gosia12369
Member

jestem tu 4 miesiące, i pozostanę do końca, mam zameldowanie, szkołę dodatkową pracę, resztę mam w dupie, jakoś sobie radzę, fakt jest to wkurzające jak idziesz i oglądasz się za siebie, nigdy nie miałam takiej sytuacji, mam dorosłe dzieci i nawet ja ich nie pilnuje a co dopiero ktoś mnie. Nawet nie wiesz jak bardzo teraz doceniam wolność i wiem dopiero teraz dlaczego w czasie wojny partyzanci pomimo z góry przegranej pozycji walczyli do końca, u mnie jest właśnie taka partyzantka smile
Dopóki nie chodzę po mieście z garnkiem na głowie i krzakami maskującymi i siarką koloru zielonego to znaczy że daję radę smile

krysta63 napisał:

gosia12369----moze on TROLL sie w Tobie zakochał??
Mnie może na początku tez  wydawałoby się zabawne,ale chyba po jakimś czasie wkurzałoby,tak byc obserwowaną przez jakiegoś debila.
a jak długo juz to znosisz?

#16 2013-10-20 16:59:02

Tosia
Member

Tak trzymaj big_smile

#17 2013-10-20 17:17:44

krysta63
Member

niesamowite.Jeszcze czegos takiego nie słyszałam.
Nie daj sie więc i olej trolla,może mu się wkońcu znudzi.

#18 2013-10-20 20:16:59

jakniew
Member

gosia12369 napisał:

nie dziadek tylko niby przyjaciel rodziny!! ok 70 latek, wzrok bazyliszka, on chce nawet wiedzieć co myśle smile powiedział że musi mnie sprawdzić w internecie kto ja jestem, więc powiedziałam mu że mogę specjalnie założyć stronkę typu wymuszenia, haracze i prostytucja. A z ciekawości powiem wam że owszem chcieli mnie zawieźć do Polski bo interesowało ich jak mieszkam i jakich mam sąsiadów smile he he ale pojechałam sama!! z przyjacielem zmylając ich tym że przejechałam U-bahną kilka stacji żeby nie wiedzieli na której wysiadam smile a tam zostałam odebrana i wio..... do Polski na 3 dni smile Może nie mam łatwo ale za to śmiesznie i ciekawie smile

jakniew napisał:

Oj tak, tak, prawdziwy Troll. miałam okazję widzieć tego typa na własne oczy brrrrrrrrrr. Gośka!! Musimy razem wywinąć mu numer:)smile

#19 2013-10-20 20:50:38

pannaanna666
Member
Od: Dom-Esch

dalej Kobitki, wymyslcie cos i opiszcie big_smile

#20 2013-10-20 21:00:43

gosia12369
Member

niestety ale to nie są wymyślone rzeczy tylko prawda smile powiem ci że dla mnie to kosmos i prędzej w UFO bym kiedyś uwierzyła niż w to co się tu dzieje. Gdyby kiedyś mi ktoś powiedział że w Niemczech można głodować to też bym nie uwierzyła a właśnie koleżanka wydostała się ze stelli  gdzie stawka żywieniowa to było 20E na tydzień (!) dla niej i dla babki a babka owszem chora była, nie chodząca ale żołądek to akurat był pojemny i zdrowy!!  Dużo można opisać i powiedzieć, może jakaś książka ? kiedyś smile ale nie dla Niemców bo oni uważają to za coś oczywistego, więc uch niczym nie zawstydzisz smile

pannaanna666 napisał:

#21 2013-10-21 07:25:39

pannaanna666
Member
Od: Dom-Esch

gosia12369 napisał:

niestety ale to nie są wymyślone rzeczy tylko prawda smile powiem ci że dla mnie to kosmos i prędzej w UFO bym kiedyś uwierzyła niż w to co się tu dzieje. Gdyby kiedyś mi ktoś powiedział że w Niemczech można głodować to też bym nie uwierzyła a właśnie koleżanka wydostała się ze stelli  gdzie stawka żywieniowa to było 20E na tydzień (!) dla niej i dla babki a babka owszem chora była, nie chodząca ale żołądek to akurat był pojemny i zdrowy!!  Dużo można opisać i powiedzieć, może jakaś książka ? kiedyś smile ale nie dla Niemców bo oni uważają to za coś oczywistego, więc uch niczym nie zawstydzisz smile

pannaanna666 napisał:

oj zle mnie zrzumialas, myslalam trolowi jakis numer razem w tytnijcie i opiszcie .. ! ze sie zle rzeczy dzieja to tez slyszalam ,sama nawet pisalam. Pozdrawiam.

#22 2014-01-15 19:56:57

Polnische Perlen
New member

Drogie Panie i Drodzy Panowie,

jeżeli jesteście zainteresowani podzieleniem się swoimi historiami i pomocą przy naszym przedsięwzięciu, a mieszkacie obecnie gdzieś daleko w Niemczech bądź ponownie jesteście w Polsce, to także zapraszamy do kontaktu z nami. Rozmowy (wywiady) odbywają się także telefonicznie bądź przez Skype. Bardzo cieszymy się na kontakt z Państwa strony i z góry dziękujemy za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Agata Siedliska

#23 2014-01-15 20:19:58

amelia
Przyjaciel Forum

Polnische Perlen napisał:

Drogie Panie i Drodzy Panowie,

jeżeli jesteście zainteresowani podzieleniem się swoimi historiami i pomocą przy naszym przedsięwzięciu, a mieszkacie obecnie gdzieś daleko w Niemczech bądź ponownie jesteście w Polsce, to także zapraszamy do kontaktu z nami. Rozmowy (wywiady) odbywają się także telefonicznie bądź przez Skype. Bardzo cieszymy się na kontakt z Państwa strony i z góry dziękujemy za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Agata Siedliska

Pani Agato, proszę parę słów o sobie.  Siedliska, to pani nazwisko czy miejscowość w której pani mieszka.
No i po co to przedsięwzięcie?

#24 2014-01-15 21:31:00

Polnische Perlen
New member

Tak, przedstawiłam się moim pełnym imieniem i nazwiskiem.

Obecnie mieszkam w Niemczech od ponad dwóch lat. W ramach mojej ostatniej pracy - współpraca z Biurem Kultury Urzędu Miasta Hanower - poznałam Panią Silke Merzhaeuser, która współtworzy >>>werkgruppe2<<<. Ponieważ jestem Polką, Pani Merzhaeuser poprosiła mnie o pomoc w dotarciu do opiekunek i opiekunów z zaproszeniem do udziału w projekcie, dlatego też zamieściłam mój post na forum. Ponadto w razie potrzeby mogę towarzyszyć Państwu w roli tłumacza podczas rozmów odbywających się w Hanowerze.

Pozdrawiam ciepło.
Agata Siedliska

#25 2014-01-15 21:47:31

amelia
Przyjaciel Forum

Obecnie mieszkam w Niemczech od ponad dwóch lat. W ramach mojej ostatniej pracy - współpraca z Biurem Kultury Urzędu Miasta Hanower - poznałam Panią Silke Merzhaeuser, która współtworzy >>>werkgruppe2<<<. Ponieważ jestem Polką, Pani Merzhaeuser poprosiła mnie o pomoc w dotarciu do opiekunek i opiekunów z zaproszeniem do udziału w projekcie, dlatego też zamieściłam mój post na forum. Ponadto w razie potrzeby mogę towarzyszyć Państwu w roli tłumacza podczas rozmów odbywających się w Hanowerze.

Pozdrawiam ciepło.
Agata Siedliska

Ok. a można wiedzieć co Pani, lub Pani Silke Merzhaeuser zrobi z ewenualnymi wywiadami ?

Do czego zostaną wykorzystane te rozmowy?  Może do napisania książki?  a może zostanie to przedstawione w parlamencie? Może Niemcy chcą nam stworzyć lepsze warunki ( odpowiednie ustawy) pracy i płacy?

#26 2014-01-15 22:15:41

Polnische Perlen
New member

Rozmowy będą prowadzone z zachowaniem pełnej poufności.

Opowiedziane przez Państwa historie posłużą jako podstawa do napisania tekstu inscenizacji teatralnej "POLNISCHE PERLEN", która zostanie zaprezentowana w Teatrze Państwowym Braunschweig już wiosną tego roku.

Celem przedstawienia "POLSKIE PERŁY" jest zwrócenie publicznej uwagi i unaocznienie Pań sytuacji. Szczególnie w świetle osobistych kosztów, jakie Panie ponosicie a także licznych nieuczciwości, które Panie dotykają, niemieckie społeczeństwo powinno koniecznie Panie poznać. Jest to pierwszy krok w kierunku zmian na rzecz bezpieczeństwa i komfortu wykonywania zawodu opiekunek.

#27 2014-01-15 22:45:14

pfleger
Member

amelia napisał:

Pozdrawiam ciepło.
Agata Siedliska

Ok. a można wiedzieć co Pani, lub Pani Silke Merzhaeuser zrobi z ewenualnymi wywiadami ?

Do czego zostaną wykorzystane te rozmowy?  Może do napisania książki?  a może zostanie to przedstawione w parlamencie? Może Niemcy chcą nam stworzyć lepsze warunki ( odpowiednie ustawy) pracy i płacy?

A poczytaj ty pierwszy post w temacie smile

Ostatnio edytowany przez pfleger (2014-01-15 22:45:49)

Reklama