Premia za pracę w święta

Witam. Zależy mi na tym, aby w grudniu pojechać do pracy w Niemczech, mam nawet konkretną propozycję. Firma jednak z której chcę jechać nie wie jeszcze, czy będzie dodatek za święta; osobiście uważam że to konieczność...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2013-10-01 16:47:10

janka1
Member

Premia za pracę w święta

Witam. Zależy mi na tym, aby w grudniu pojechać do pracy w Niemczech, mam nawet konkretną propozycję. Firma jednak z której chcę jechać nie wie jeszcze, czy będzie dodatek za święta; osobiście uważam że to konieczność. Nie wiem jednak jak pozostałe firmy na to patrzą. Czy  zawsze taka premia jest przyznawana?hmm

#2 2013-10-01 18:30:36

niepoprawnakrysia
Member

Re: Premia za pracę w święta

Firma wie, big_smile big_smile big_smile tylko nie wie czy uda się jej przekonać opiekunkę aby wyjechała bez tego dodatku. Grają na zwłokę i chcą zobaczyć czy Twoja finansowa sytuacja bardzo Cie naciska na wyjazd. Jeżeli tak, to będą się starać Cie przekonać,że oferta jest fajna, rodzina tez ale niestety bez dodatku świątecznego. A dodatek zostanie dla firmy lub będzie premią dla koordynatorki z Polski wink na święta. Firmy maja to zagwarantowane w umowie z rodziną, jeszcze zanim wyjedzie pierwsza opiekunka do tej rodziny , że rodzina płaci za święta dodatkowe pieniądze.

janka1 napisał:

Witam. Zależy mi na tym, aby w grudniu pojechać do pracy w Niemczech, mam nawet konkretną propozycję. Firma jednak z której chcę jechać nie wie jeszcze, czy będzie dodatek za święta; osobiście uważam że to konieczność. Nie wiem jednak jak pozostałe firmy na to patrzą. Czy  zawsze taka premia jest przyznawana?hmm

#3 2013-10-01 22:35:16

adaśq
Member

Nie wszyscy mają dodatki za święta, ja np. mam, ale moja żona nie ma.

#4 2013-10-02 07:22:54

ella
Member

dokladnie jest tak jak pisze niepoprawnakrysia.sama widzialam jak firma zrobila moja zmienniczke.jak ze swietami,tak i z wyplata.a rodzina placila ciagle te same pieniadze.nie zaleznie od tego kto mnie zmienial,czy z doswiadczeniem i jezykiem.czy opieknuka ktora dopiero zaczyna.nie daj sobie odebrac premi takimi zagraniami..albo tez zagraj sobie z nimi i powiedz ze skoro tak to idziesz do firmy gdzie placa za swieta smile

#5 2013-10-12 15:13:02

janka1
Member

Dowiadywałam się od firm, że płacą np. 150 % za każdy dzień świąt, więc za pierwsze i drugie święto i Nowy Rok.
Firma z którą chcę jechać jeszcze niewie nic o dodatku, ale ja się tak łatwo nie poddam, będę walczyła o coś co mi się słusznie należy hmm A tak przy okazji czy składki odciągane od 150E to najniższa krajowa czy poniżej? Czy zgodzicie się ze mną że to ciut mało?sad

Ostatnio edytowany przez janka1 (2013-10-12 15:13:48)

#6 2013-10-12 16:31:37

ewal8
Member

janka1 napisał:

Dowiadywałam się od firm, że płacą np. 150 % za każdy dzień świąt, więc za pierwsze i drugie święto i Nowy Rok.
Firma z którą chcę jechać jeszcze niewie nic o dodatku, ale ja się tak łatwo nie poddam, będę walczyła o coś co mi się słusznie należy hmm A tak przy okazji czy składki odciągane od 150E to najniższa krajowa czy poniżej? Czy zgodzicie się ze mną że to ciut mało?sad

150 euro uśredniając to 600 zł. Najniższa krajowa od 1 stycznia br. wynosi 1600 zł brutto. Więc Twoje składki odciągane są od kwoty grubo poniżej najniższej krajowej.

Ostatnio edytowany przez ewal8 (2013-10-12 16:33:48)

#7 2013-10-12 17:25:09

simona1961
Member

Może warto jeszcze zapytać którego składnika wynagrodzenia dotyczy te 150 %, bo jak znam zycie to pewnie samej diety dziennej, albo dziennej stawki z pominięciem diety,  jaka istnieje w umowie. Moja była juz na szczęście firma, za święta nie płaciła nawet grosika, tłumacząc, że to rodzina niemiecka powinna dać coś w kopercie. Doświadczenie jednak podpowiada, że albo da albo nie, albo w tej kopercie bedzie 20 euro, albo 50, choc bywa, że jest i 200. Dopytaj się dokładnie na jaką kwotę możesz liczyć, a procenty niech agencyjne panienki policzą. Sądzę, że nie przekracza to ich mozliwości. Normalna firma informuje, że dodatek świateczny wynosi 100 euro, 150 euro, a nie procenty, bo procentowo to mozna się srodze rozczarować. Ja z mojej poprzedniej firmy otrzymałam w prezencie za pracę w święta......kartkę z zyczeniami. Nie powiem czego ja im zyczyłam zwrotnie big_smilebig_smile big_smile

#8 2013-10-12 19:48:20

ella
Member

wszystko zalezy od firmy..w poprzedniej mojej firmie zawsze bylo 100 e,na Boze Narodzenie i na Wielkanoc.tu gdzie jestem mam 200,ale to nie od firmy tylko od rodziny,ale to tez nie tak ze odrazu chetnie zgodzili sie na ta stawke,pracuje u nich dlugo od czerwca bez zjazdu(rodzina bardzo nieufna) wiec niechca problemu na swieta i sami zaproponowali mi ta kwote,ale podyktowana ona jest ich obawa,a raczej histeria babci.
a co do firm..to pare dni temu dostalam od firmy Go Work ze maja oferty pracy na okres swiateczny za 1500,ile w tym prawdy nie wiem,nie interesuje mnie to wiec nie dopytywalam.ale jesli juz ktos zdecydowany jechac jest na swieta na zmiane warto dopytac czy faktycznie tyle placa,czy kolejny chwyt reklamowy.

#9 2013-10-12 20:24:48

Gabi55
Member

simona1961 napisał:

Może warto jeszcze zapytać którego składnika wynagrodzenia dotyczy te 150 %, bo jak znam zycie to pewnie samej diety dziennej, albo dziennej stawki z pominięciem diety,  jaka istnieje w umowie. Moja była juz na szczęście firma, za święta nie płaciła nawet grosika, tłumacząc, że to rodzina niemiecka powinna dać coś w kopercie. Doświadczenie jednak podpowiada, że albo da albo nie, albo w tej kopercie bedzie 20 euro, albo 50, choc bywa, że jest i 200. Dopytaj się dokładnie na jaką kwotę możesz liczyć, a procenty niech agencyjne panienki policzą. Sądzę, że nie przekracza to ich mozliwości. Normalna firma informuje, że dodatek świateczny wynosi 100 euro, 150 euro, a nie procenty, bo procentowo to mozna się srodze rozczarować. Ja z mojej poprzedniej firmy otrzymałam w prezencie za pracę w święta......kartkę z zyczeniami. Nie powiem czego ja im zyczyłam zwrotnie big_smilebig_smile big_smile

Simona, masz świętą rację. stawka powinna być podana kwotowo, a nie w %.
Moja ostatnia firma płaci dodatkowo150e za okres swiąteczno-noworoczny, sprawa jasna i mnie to satysfakcjonuje.

Ale miałam też taką sytuację (dobrze, ze wyjaśniłam przed podpisaniem umowy),  ze nie było żadnego dodatku (podobno tylko w tym rejonie, czytaj: obsługiwanym przez tę koordynatorkę) powiedzieli, że porozmawiają z rodziną by "cośtam" mi dała w prezencie -oczywiście podziękowałam.

Miałam też sytuację, że wyjechałam -w ustaleniach słownych było 100% dodatku za święta, umowa przyszła przed samym wyjazdem, a w niej 10% -nie dopatrzyłam, albo przyjęłam za przeoczenie, brak jednego 0. Już na miejscu w DE chciałam się upewnić i zadzwoniłam do firmy. I czego się dowiedziałam? .....żadne 100%, ale 10% wynagrodzenia (czytaj: WYNAGRODZENIA podstawowego bez diety) -wtedy min. kajowa była ok. 1300 brutto, czyli 920 netto, czyli 30 zł/dzień -dodatek świąteczny to całe 3 zł/dzień swiateczny!! A firma brała od rodziny 100% dodatku (65e za każdy dzień). Szczęka mi opadła do pięt!! Chciałam zrezygnować i wyjechać na święta do domu.
Z sytuacji niespodziewanie wyratował mnie syn dziadków, który sam się dopytywał, jak firma wynagradza mi święta -bo on płaci podwójnie nawet za 1.11. -bo to Bawaria. W tym względzie ma negatywne doświadczenie z inną polską agencją (od 2 lat pilotował taką samą opiekę dla samotnej ciotki) i tam agencja wypłacała opiekunce jakieś nędzny dodatek 20e/dzień. Jak usłyszał, ze mam dostać jeszcze mniej wkurzył się  i powiedział, ze agencja nie pracuje w święta -to są pieniądze dla opiekunki, w związku z czym nie wypłaci im nic ....my dostaniemy w całości ten dodatek bezpośrednio od niego -agencja tylko pokwitowanie. Jak powiedział, tak zrobił ....w związku z czym dostałam dodatek 4x65e ....ładna sumka.

Tak moja była agencja wyszła na zachłanności smile ......ale do tego trzeba tak zdecydowanego człowieka, jakim był syn tych państwa (zresztą prawnik, to chyba nie chcieli zadzierać).

Szkoda, że tylko raz mi się tak zdarzyło ....

Ale uważajcie dziewczyny na te % sformułowania, bo tam są pułapki.

Ostatnio edytowany przez Gabi55 (2013-10-12 20:26:19)

#10 2013-10-12 21:05:43

krysta63
Member

Ja tam nie mam problemu z żadną świąteczną premią z tego względu,ze nigdy nie było mnie i nie będzie na Boże Narodzenie w DE.Wielkanoc byłam tylko raz,a mogłam zjechać przed,zostałam i dostałam od syna podopiecznej 100 e,byłam tam pierwszą opiekunka i mówie mu,ze tak jest w firmie od dawna.Minęło  8 Bożych Narodzen na które wracam do domku.

#11 2013-10-13 11:24:23

ewa99
Member

To ja też cos napiszę,pracowałam na czarno kilka lat i nigdy za żadne święta nie dostałam "Weihnachtsgratifikation".Nie powiem było mi przykro tym bardziej,jak słyszałam od innych dziewczyn,które miały po 200 lub 300e! Prace miałam naprawdę cięzką,byłam do lezącego dziadka a jeszcze przy jego żonie musiałm"chodzic",w dodatku najeżdzała rodzina z tabunem dzieci,w święta więc miałam za...l  .Do dzis jak sobie przypomne ten wyzysk to mnie mdil.Byłam tam ok 3lat,nie miałam szans na poprawienie mojej sytuacji,wierzcie mi od początku musiałam liczyc tylko na siebie,nawet posredniczce musiałam odpalac.Teraz z perpektywy patrzę na wszystko inaczej,mogę powiedziec ze tam przeszłam szkołe przetwania.Teraz pracuję  legalnie i rodzina mi daje,oczywiście od babci 100e.

Ostatnio edytowany przez ewa99 (2013-10-13 11:32:44)

#12 2013-10-13 12:08:11

opiekunka na zastępstwo
Member

Szanowne Kolezanki i Koledzy dla jasnosci sytuacji oto wykaz doplaty za dni swiateczne dla opiekunki: Hierzu entsteht bei der Betreuung über Ostern eine Gebühr in Höhe von 150,00 € und über Weihnachten in Höhe von 200,00 €.

premia za  Wielkanoc i Boze Narodzenie to norma i oczywista oczywistośc. jesli ktokolwiek dotychczas takiej premii nie otrzymał znaczy to, ze zwyczajnie został okradziony i oszukany albo przez firme albo przez pracodawce z Niemiec. Tak, jak pracodawca patrzy nam na rece i w "gacie", tak samo opiekunka powinna byc przenikliwa i asertywna w dociekaniu wlasnych praw. Wszak od zawsze wiadomo, ze nieznajomośc prawa szkodzi! dlatego we wlasnym interesie jest, by szczegolowo wypytac i dowiedziec sie przed wyjazdem o kazdym szczegole dotyczacym umowy w tym premii swiatecznej, dni/godzin wolnych dla opiekunki. To wszystko podstawy.  Nie rozumiem jak mozna podpisac jakis dokument i zgodzic sie na warunki nie do końca zgodne z preferencjami opiekunki? Dla pewnosci, najlepiej porozmawiac z rodzina niemiecką  jesli jest taka mozliwośc i potwierdzic te newralgiczne dla opiekunki tematy przed wyjazdem. W sumie niewiele a daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i swiadcz tez o nas samych czy potrafimy wzwalczyc dla siebie godne warunki. Nie chodzi o to, by na slepo łapac byle jaka okazje i dziekować za ochłapy! Dziewczyny/ Kobiety szanujcie siebie, swoj czas, swoje umiejetnosci i gotowośc do pracy! jesli same tego nie zrobicie nikt was nie wyreczy!  Jak zawsze i wszedzie, jestesmy zdane wyłacznie na siebie same dlatego tzreba byc silna przed szkoda nie po...

#13 2013-10-18 18:45:01

janka1
Member

Tak macie rację z tą premią na święta, ale te jedne święta spędzę w DR, gdyż nie mam innego wyjścia; jestem zbyt zadłużona a jadę w dobre i pewne miejsce. Może rodzinka coś mi odpali roll
To prawda, że trzeba się cenić ale czasem sytuacja nas przerasta i póki co wolę nabrać ogłady w języku a będzie to dopiero mój drugi wyjazd.hmm

Ostatnio edytowany przez janka1 (2013-10-18 18:53:25)

#14 2013-10-18 19:19:47

amelia
Przyjaciel Forum

janka1 napisał:

Tak macie rację z tą premią na święta, ale te jedne święta spędzę w DR, gdyż nie mam innego wyjścia; jestem zbyt zadłużona a jadę w dobre i pewne miejsce. Może rodzinka coś mi odpali roll
To prawda, że trzeba się cenić ale czasem sytuacja nas przerasta i póki co wolę nabrać ogłady w języku a będzie to dopiero mój drugi wyjazd.hmm

Czasem tak jest jest, że musimy wybierać między złym a gorszym.

Reklama