Jaka opieka osoby z Alzheimerem?

Czy ktoś ma doświadczenie w tego typu opiece? Pozdrawiam

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Choroby wieku starczego podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2012-01-04 16:56:36

jacko29
New member

Jaka opieka osoby z Alzheimerem?

Czy ktoś ma doświadczenie w tego typu opiece?

Pozdrawiam

#2 2012-01-05 09:45:20

Kamilakoz
Member

Re: Jaka opieka osoby z Alzheimerem?

Tutaj jest ciekawy artykuł o tej chorobie
http://www.opiekunki-forum.pl/t150-chor … oroby.html

Ja mogę powiedzieć od siebie, że by się opiekować osobą z Alzheimerem to trzeba się uzbroić w cierpliwosc. Stary człowiek potrafi sie zachowywać jak złosliwe dziecko gdy ma tą chorobę. A na dodatek często zapomina sobie o wszystkim. Nie pamięta co było 5 minut temu. Może nie rozpoznawać ludzi. Trudne sytuacje przez to mogą wyniknąć.
Dlatego cierpliwośc i jeszcze raz cierpliwośc.

#3 2012-01-13 23:45:36

gillette
New member

Osoba chora na Alzheimera jest trudnym pacjentem.Często nie pamięta  najbliższej rodziny.Miałam przypadek gdy firma wydelegowała mnie do takiej pani mówiąc,że to chora z demencją starczą.Często dzwoniłam do jej syna,bo pani prawie codziennie zapominała że jestem jej opiekunką i wyganiała mnie z domu.W nocy przychodziła do mojego pokoju ,pochylała się nade mną i uporczywie wpatrywała.Jeśli po godzinnym spacerze wracałam pytała kim jestem i dlaczego bezprawnie wtargnęłam do jej mieszkania.Zamykała przede mną lodówkę .Były kłopoty z jej toaletą.Notorycznie kradła moje nożyczki i chowała razem ze swoimi.Codziennie grzebała po moich rzeczach osobistych.Życzę powodzenia i wytrwałości oraz ogromnej cierpliwości przy tym chorym.

#4 2012-02-03 09:43:30

danutakedziora1
Member
Od: Walcz

Witam..ja mialam 2 Alcchajmery,jeden spokojny-babcia siedziala sobie w fotelu i byl spokuj,2 to byl horror,babcia uciekala w srodku zimy w kapciach.Nie poznawala swojego domu tylko chciala isc do swojego rodzinnego domu!Nie mogla usiedziec w miejscu tylko ja gdzies nosilo wiecznie!Trzeba duuuuuzo cierpliwosci!smile)

#5 2012-02-23 17:29:33

kasia63
Member

Alzheimer - po 1 .2 i trzecie cierpliwości całe tony!!!!Trzeba sobie przede wszystkim uzmysłowic ,ze taki pacjent NIC nie robi złośliwie- po prostu tak ma i już.I na nic złośc z naszej strony czy krzyczenie na pacjenta.On i tak ma lepiej niz opiekun bo zupełnie nie zdaje sobie sprawy ,że robi coś inaczej niż powinien - zwyczajnie mózg zanika i nie ma na to rady.Przez 15lat opiekowałam się w domu członkiem rodziny  z Alzheimerem i najlżejszy był okres ostatniego pół roku ,kiedy pacjentak przestała chodzic -wtedy przynajmniej bylo wiadomo gdzie jest !

#6 2012-02-23 17:36:16

kasia63
Member

Z dziwacznych zachowań - wynoszenie jedzenia z lodowki  i zakopywanie w ogrodku,wycieczki do sklepu/na samym poczatku choroby kiedy jeszcze nie bylo pewnosci ze to Alzheimer/-kupowała np cala blache ciasta ,siadała przed sklepem i opowiadała sasiadkom ze ja bijemy i glodzimy !!!panie z opieki spolecznej i policja byla u nas niemal domownikami
Natomiast jak już nie wstawala ,potrafila zjesc zawartosc pampersa albo rozsmarowac dokad rekami dosiegla.
Zadne zachowania osoby chorej na Alzheimera nie sa w stanie mnie zdziwic!

#7 2012-02-24 10:41:18

Anka Rose
Member

kasia63 napisał:

Z dziwacznych zachowań - wynoszenie jedzenia z lodowki  i zakopywanie w ogrodku,wycieczki do sklepu/na samym poczatku choroby kiedy jeszcze nie bylo pewnosci ze to Alzheimer/-kupowała np cala blache ciasta ,siadała przed sklepem i opowiadała sasiadkom ze ja bijemy i glodzimy !!!panie z opieki spolecznej i policja byla u nas niemal domownikami
Natomiast jak już nie wstawala ,potrafila zjesc zawartosc pampersa albo rozsmarowac dokad rekami dosiegla.
Zadne zachowania osoby chorej na Alzheimera nie sa w stanie mnie zdziwic!

OMG! Nie wiem czy bym zniosła jakby mi podopieczna takie numery robiła.

#8 2012-02-24 17:43:32

kasia63
Member

do ANKI ROSE -niestety to byla moja ciotka......i tak przez 15 lat aż do jej śmierci.Ale za to jestem tak cierpliwa ,że czasem aż do przesady!

#9 2012-02-24 18:02:11

edith-1972-1972
Member

Ja tez przez chwile opiekowalam sie babcia z Alzheimerem.Jak sie dobrze czula to do rany przyloz,ale to rzadko bylo.Kiedys wysmarowala twarz pasta do zebow bo pomylila z kremem az sie wystraszylam,a innym razem otworzyla okno i darla sie "policja,policja!".A innym razem uderzala reka w blat od stolu i darla sie,ze chce do domu.Trzeba samemu znalezc sposob na taka osobe.

#10 2014-04-09 17:13:00

larysazajcew@gmail.com
Member

A propo ,,dziwnych zachowań",moja babcia od jakiegos czasu wydaje mrucząco-charczące dzwięki..zmienniczka mówiła,od paru tygodni.Ja jestem drugi tydzień,sprawa ze sporadycznej powoli zamienia się w mruczando non-stop..Kurczę,może to rodzaj komunikacji?Dodam że jak na dzień dzisiejszy,kontakt znikomy z babcią,ożywia się podczas posiłkow i muzyki..Dziadek bardzo to wszystko przeżywa..

#11 2014-04-09 18:03:29

iza46
Member

larysazajcew@gmail.com napisał:

A propo ,,dziwnych zachowań",moja babcia od jakiegos czasu wydaje mrucząco-charczące dzwięki..zmienniczka mówiła,od paru tygodni.Ja jestem drugi tydzień,sprawa ze sporadycznej powoli zamienia się w mruczando non-stop..Kurczę,może to rodzaj komunikacji?Dodam że jak na dzień dzisiejszy,kontakt znikomy z babcią,ożywia się podczas posiłkow i muzyki..Dziadek bardzo to wszystko przeżywa..

Kiedys pracowalam u takiej babci ,to byl dla mnie horror.Non stop mruczala a jak chcialam ja myc lub ubrac potrafila wrzasnac bez powodu.Dalam spokoj po 4 tygodniach.

#12 2014-04-09 20:02:49

larysazajcew@gmail.com
Member

iza46 napisał:

larysazajcew@gmail.com napisał:

Kiedys pracowalam u takiej babci ,to byl dla mnie horror.Non stop mruczala a jak chcialam ja myc lub ubrac potrafila wrzasnac bez powodu.Dalam spokoj po 4 tygodniach.

Wiesz,jestem tu trzeci raz już,babcia miła ,ŻADNEJ agresji,nic z tych rzeczy..ale te dzwięki dla mnie nowość,jestem ciekawa,jest to zjawisko na stałe już,czy może jej przejdzie?Przyjemność średnia,powiem wam..poprostu siedzi i mruczy,raz ciszej,raz głośniej..przestaje jak śpi,je i słucha muzyki(której,de fakto ,nie lubi dziadek)..

#13 2014-05-23 16:30:07

Kasssia
Member

Ci z Alzheimerem to chyba najtrudniejsza grupa podopiecznych, ale można dać radę. Chociaż jak robią się agresywni to jest dużo gorzej.

#14 2014-12-02 23:38:15

Elizabeth68
Member

Zaczynynam miec watplwiosci  czy wziac zastepstwio z kobieta chora na Alzheimera:(
Niby jest ok, czasem babcia burknie cos, ale za 5 minut zapomina...ale czy ja zapomne...?
Zastanawiam sie, czy bede bezpieczna w nocy, czy mam klucz w pokoju...kurcze...a jak mnie nie polubi to choroba moze sie nasilic...
Rozmawiam z opiekunka, nie jest agresywna, ale nie znam szczegolow, kurna, a jutro mam dac odpowiedz...
Mialam kiedys praktyke w DPS na takim oddziale...a czy tam bedzie wsio zabezpieczone, noze, plyny zrace, okna...
Mam teraz watpliwosci...

#15 2014-12-03 14:54:14

bozencina50
Member

Elizabeth68 napisał:

Zaczynynam miec watplwiosci  czy wziac zastepstwio z kobieta chora na Alzheimera:(
Niby jest ok, czasem babcia burknie cos, ale za 5 minut zapomina...ale czy ja zapomne...?
Zastanawiam sie, czy bede bezpieczna w nocy, czy mam klucz w pokoju...kurcze...a jak mnie nie polubi to choroba moze sie nasilic...
Rozmawiam z opiekunka, nie jest agresywna, ale nie znam szczegolow, kurna, a jutro mam dac odpowiedz...
Mialam kiedys praktyke w DPS na takim oddziale...a czy tam bedzie wsio zabezpieczone, noze, plyny zrace, okna...
Mam teraz watpliwosci...

Z Alzheimerem jest tak samo jak z innymi chorobami włącznie z samą starością -różnie! Są różne przypadki , od łagodnych do agresywnych.Nie każdy chory jest agresywny.Jak ma dobrze dobrane leki to nie jest żle.Ja pracowałam dwa lata z POP chorym na Alżheimera i szczerze powiedziawszy chwaliłam sobie tę pracę.Miał on "zdrowiutką" żonę i  niestety ona swoją " upierdliwością" częściej wyprowadzała mnie z równowagi jak on.Miał on oczywiście momenty agresji ale tylko wówczas jak się czegoś bał ,coś była dla niego nowe.Wówczas mówiłam do niego łagodnie , żeby był spokojny i to działało.Chorzy na tę chorobę lubią schematyczne działanie a jak  coś nowego to się boją i są agresywni.Ja traktowałam go jak 2 -letnie dziecko.On najchętniej lubiał spać ,toteż ja nie starałam się  mu zapewnić "rozrywek" tylko skupiałam się na zapewnienie mu  pomocy przy podstawowych czynnościach.Moim celem było zapewnienie mu konfortu ( i sobie też) w ostatnich dniach jego życia ,bez względu na to co uważała babka...Ale ją i rodzinę również ( trochę długo to trwało,zwłaszcza przekonywanie babki) przekonałam o skuteczności mojego działania..i pod koniec miałam już wolną rękę:-)
Podsumowując: praca przy chorym  na alzheimera ,w tem konkretnym przypadku była"małe miki" w porównaniu z pracą przy "zdrowej " babce:-)
Elizabeth68 rób tak jak Ci intuicja podpowiada:-)  pa.

#16 2014-12-03 16:56:28

Elizabeth68
Member

bozencina50 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Mam teraz watpliwosci...

Z Alzheimerem jest tak samo jak z innymi chorobami włącznie z samą starością -różnie! Są różne przypadki , od łagodnych do agresywnych.Nie każdy chory jest agresywny.Jak ma dobrze dobrane leki to nie jest żle.Ja pracowałam dwa lata z POP chorym na Alżheimera i szczerze powiedziawszy chwaliłam sobie tę pracę.Miał on "zdrowiutką" żonę i  niestety ona swoją " upierdliwością" częściej wyprowadzała mnie z równowagi jak on.Miał on oczywiście momenty agresji ale tylko wówczas jak się czegoś bał ,coś była dla niego nowe.Wówczas mówiłam do niego łagodnie , żeby był spokojny i to działało.Chorzy na tę chorobę lubią schematyczne działanie a jak  coś nowego to się boją i są agresywni.Ja traktowałam go jak 2 -letnie dziecko.On najchętniej lubiał spać ,toteż ja nie starałam się  mu zapewnić "rozrywek" tylko skupiałam się na zapewnienie mu  pomocy przy podstawowych czynnościach.Moim celem było zapewnienie mu konfortu ( i sobie też) w ostatnich dniach jego życia ,bez względu na to co uważała babka...Ale ją i rodzinę również ( trochę długo to trwało,zwłaszcza przekonywanie babki) przekonałam o skuteczności mojego działania..i pod koniec miałam już wolną rękę:-)
Podsumowując: praca przy chorym  na alzheimera ,w tem konkretnym przypadku była"małe miki" w porównaniu z pracą przy "zdrowej " babce:-)
Elizabeth68 rób tak jak Ci intuicja podpowiada:-)  pa.

Zgloszenie poszlo:)potwierdzenia tylko nie mam....
Dam rade, w sumie mialam takie przypadki 2 ze mozna to troche podciagnac pod Alzheimera:)
Babcia mi sie pakowala do domu rodzicow, nie widziala po co jestem i dlaczego, rano szykowala sie do pracy, wychodzila sobie z domu;) ze musialam drzwi zamykac i jak czasami bardzo sie zloscila:)wiec moze to bylo cos powiazanie...chciala nawet na policje dzwonic, bo siedzialam u niej zamiast isc do swojego mieszkania na przeciw:) a wieczorem musialam dopilnowac aby sie przygotowala do "snu";)oczywiscie nie spala tylko w nocy buszowala po kuchni i szukala konfitur, i innego jedzenia:)
A raz mialam dziadka tylko z demecja, ktory w upal wielki uciekl mi z domu, musialam go sila trzymac na chodniku i wezwac pogotwowie, bo wzywal polcje i lecial przed siebie, a noramnie chodzi o rollatorze, slaby a wtedy mial tyle sily, ze ledwo rade dawalam utrzymac w parterze...nie poznawal mnie, jakby widzial we mnie diabla tak uciekal...na szczescie wsio wrocilo do normy za jakis czas i nawet mnie przepraszal...cos z upalu mu sie zrobilo...

Pozdrawiam
Elizabeth

#17 2015-04-23 12:29:22

krystynawanda
New member

To jest na prawdę ciężki temat. Tylko osoby, które mają cały czas styczność z seniorami chorymi na Alzheimera wiedzą, jak ciężka jest to praca. Podstawowe informacje na ten temat można poczytać tutaj http://www.warszawadomseniora.pl/prywat … alzheimer/

Ostatnio edytowany przez krystynawanda (2015-04-23 12:30:22)

#18 2015-04-23 14:46:20

Elizabeth68
Member

krystynawanda napisał:

To jest na prawdę ciężki temat. Tylko osoby, które mają cały czas styczność z seniorami chorymi na Alzheimera wiedzą, jak ciężka jest to praca. Podstawowe informacje na ten temat można poczytać tutaj http://www.warszawadomseniora.pl/prywat … alzheimer/

drugi sezon opiekuje się PDP z Alzcheimerem...taka osoba jest strasznie meczaca, w kolko to samo trzeba tlumaczyc, a jak jest jeszcze uparta i ma charakterek i jest mobilna to czasem cierrrpliwosci brakuje;)
nie mam omamow i nie słyszy nic tam, ale pamięć, 5 minut i ende...z reszta nie wiem czy nie ma, nie zauwazylam...
i ma chopla na punkcie wychodzenia z domu i kluczy...zabrać je to jakby zabrać zycie, co jej zostało...jeszcze wraca cala i zdrowa, pamięta droge...
Czasem nieporadna jak dziecko, czasem mowi, ze jest wolnym człowiekiem i nie umyje np. zebow;)
Nie chce myslec co będzie dalej...czy to się zatrzymuje czy pędzi dalej u wszystkich...
Jeżeli stanowczo nie chce zalozyc pieluchomajtek na noc, nie nalegam, bo jest agresywna...na szczęście czasami tylko w nocy nie trzyma moczu...
Ufff, konczy mi się przerwa;(

Pozdrawiam
El

#19 2015-04-23 20:04:44

Yagga66
Member

Cięzko, jak można, to nie brać tego i tyle.
Jakbys chciała szczegóły, to szukaj na forum opisów naszych przygód.
Bicie, plucie, wyzywanie, na porządku dziennym ...

Reklama