Pacjentka z cieńką pergaminową skórą

Drogie Opiekunki mam właśnie od stycznia nową ofertę do pani z Hannoveru. Pani ma 78 lat i jednym ze schorzeń jest tzw pergaminowa skóra. Przyznam, że mimo że jeżdze już od kilku lat nie spotkałam się z taką chorobą czy dolegliwością...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Choroby wieku starczego podopiecznych - aktualne tematy :

#1 2011-12-13 23:03:14

lucy32
New member

Pacjentka z cieńką pergaminową skórą

Drogie Opiekunki mam właśnie od stycznia nową ofertę do pani z Hannoveru. Pani ma 78 lat i jednym ze schorzeń jest tzw pergaminowa skóra. Przyznam, że mimo że jeżdze już od kilku lat nie spotkałam się z taką chorobą czy dolegliwością. Ale może któraś z Was miała takiego pacjenta i mogłaby mi tutaj coś napisać i doradzić jak opiekować się takim podopiecznym ? Jak pielęgnować taką pergaminową skórę u starszej osoby ? Z góry i z serca - dziękuję !

#2 2011-12-14 22:36:32

szuminek
New member

Re: Pacjentka z cieńką pergaminową skórą

Pergaminowa skora jest wynikiem Atopowego zapalenia skory. Choroba wystepuje juz w wieku dzieciecym i trwa cale zycie. Z czasem choroba sie wycisza ale objawy narastaja. Nie wolno jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, a przede wszystkim dokładnym jej natłuszczaniu, zwłaszcza po kąpieli, natrysku czy pływaniu w basenie.
Jest teoria, że chorobę może wywoływać nadmierna higiena. Większość naukowców uważa jednak, że się ją dziedziczy, ponieważ u chorych występuje ten sam gen. Ale dziedziczymy tylko genetyczną skłonność do atopii, czyli alergii o podłożu genetycznym. Jest nią również astma i katar sienny. Specjaliści twierdzą, że im silniejsza astma, tym mniej uszkodzona skóra. I odwrotnie. Większe skłonności do zachorowania mają też dzieci karmione mlekiem krowim przed ukończeniem roku.
Najpierw dokucza swędzenie, które nie pozwala spokojnie spać i koncentrować się na codziennych zajęciach. Potem skóra robi się bardzo sucha. Z czasem w zgięciach pod kolanami i przy łokciach widać czerwone grudki, które później zmienią się w ropne krostki. Jest coraz więcej czerwonych plam przypominających liszaj. Mogą pokryć nawet całe ciało. Lekarze nazywają to erytrodermią. Po każdym drapaniu pozostają wyraźne ślady, zwane przyczosami. W końcu  skóra wygląda jak natłuszczony pergamin, niemal przezroczysta, widać przez nią żyły.
Leczenie - farmakologicyne, masci, srodki immunopresyjne czasem sterydowe.

Mam nadzieje ze troche rozjasnilam chorobe.
Choroba nie jest zarazliwa

#3 2011-12-15 10:49:13

Barbara45
Member

Większość starszych ludzi ma bardzo cieńką skórę. Jest to związane z procesami starzenia, mało kolagenu w skórze, malejącą warstwą tłuszczu, niedobory wody i minerałów w organiźmie starszego człowieka. Nie jest to jeszcze typowa skóra pergaminowa. Długotrwałe przyjmowanie Kortyzonu prowadzi do powstania skóry pergaminowej!!! Zażywają go osoby np. po przeszczepach organów.
Pielęgnacja takiej skóry jest bardzo ważna. Do nawilżania skóry stosuje się z regóły Bepanten ( krem dostępny w aptece) Jest lepszy od innych balsamów itp. Trzeba być bardzo ostrożnym podczas mycia, ubierania generalnie podczas jakiegokolwiek kontaktu bezposredniego z pacjentem. Nie wolno stosować zwykłych plastrów a w przypadku skaleczenia lub większy ran używać tylko materiałów przeznaczonych do skóry pergaminowej. Trzeba naprawdę bardzo uważać bo jakiś nieprawidłowy ruch pod czasu ubierania może doprowadzić do zdarcia dużej powieżchni skóry np. z całego przedramienia.

#4 2011-12-28 21:12:54

szuminek
New member

cienka skora nie ma nic wspolnego z choroba atopowa czy tez tzw. pergaminowa skora. Cienka skora u osob starszych to naturalne w procesie starzenia sie.
To tak w nawiazaniu do ostatniego postu

Ostatnio edytowany przez szuminek (2011-12-28 21:13:27)

Reklama