Kurs podstawowych zwrotów z języka niemieckiego dla opiekunek

Sama bardzo długo się uczyłam tego jeżyka. Nie szło mi dobrze - więc wiem drogie koleżanki opiekunki dopiero uczące się niemieckiego jak to bywa trudno,żeby coś umieć w tym języku i móc się porozumieć z podopiecznym...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Kursy języka niemieckiego i opieki dla Opiekunek - aktualne tematy :

#1 2011-12-13 22:29:48

Kurs podstawowych zwrotów z języka niemieckiego dla opiekunek

Sama bardzo długo się uczyłam tego jeżyka. Nie szło mi dobrze - więc wiem drogie koleżanki opiekunki dopiero uczące się niemieckiego jak to bywa trudno,żeby coś umieć w tym języku i móc się porozumieć z podopiecznym. Dlatego też postanowiłam założyć tutaj na tym forum opiekunek taki kurs - mam nadzieję, że te z nas co umieją język niemiecki podzielą się tutaj z nami zwrotami które znają i które uważają za przydatne w pracy opiekunki. A te z Was co nie znają języka - skorzystają na tym. W końcu musimy sobie pomagać smile Zapraszam wszystkich do tworzenia naszego mini kursu i dodawania zwrotów i słówek ,które znacie z opieki !

Jak można przedstawić się podopiecznemu  - słownictwo

Ich heisse Lucyna und ich bin 32 Jahre alt (Czytamy tak: Iś hajse Lucyna und iś bin 32 jare alt  - Jestem Lucyna i mam 32 lata - pamiętajcie, że Niemcy używają "bin" do lat. Nie używają habe  tutaj - choć dla nas to bardziej logiczne by było smile

Ich wohne in Polen in Stettin ( Ich wone in Polen in Sztetin - Mieszkam w polsce w Szczecinie )

Ich habe keine Familie, Ich bin ledig / lub ich habe eine Familie - 2 Kinder und 1 Mann ( Nie mam rodziny, jestem wolna / lub mam rodzinę - 2 dzieci i męża )

Ich mag kochen und liebe Tiere - Lubię gotować i kocham zwięrzęta

Ich mag auch reisen - Lubię także podróżować

Jetzt arbeite ich als Betreuerin (Czytamy : Jetc arbajte iś als Betreuerin - teraz pracuję jako opiekunka )

Ich mag sehr diese Arbeit - Bardzo lubię tę pracę

Artykuł opublikowany przez : lucy32
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016

#2 2011-12-14 19:06:56

britta53
New member

Re: Kurs podstawowych zwrotów z języka niemieckiego dla opiekunek

Ja myślę, że podstawą zawsze jest odmiana czasowników-  po tym jak kaleczymy te czasowniki najbardziej nas Niemcy poznają. Także dołożę swoja cegiełkę i podam wam odmianę dwóch na prawdę PODSTAWOWYCH czasowników.

sein - być

ich bin / ja jestem
du bist / ty jesteś
er ist / on jest
wir sind/ my jesteśmy
ihr seid / wy jesteście
sie sind / oni, państwo są     

haben - mieć

ich habe / ja mam
du hast / ty masz
er hat / on ma
wir haben / my mamy
ihr habt / wy macie
sie haben / oni, państwo mają

#3 2012-02-22 20:16:21

ania40
Member

U mnie jest tak,co wyjazd to kilka słów wiecej,rodzina mojej babci twierdzi że całkiem dobrze sobie radze lecz dla mnie to mało.Najgorzej jest bo tu gdzie jestem nie mówi sie ,,hoh deutch,, tylko używany jest dialekt.Staram sie przedewszystkim zrozumieć sens tego co sie do mnie mówi,jak ogladam tv to wyłapuje pojedyńcze słowa tłumacze sobie i tak,,langsam,langsam aber sicher,,

#4 2012-02-23 08:39:55

wampirek
Member
Od: slaskie

Witam !bardzo ciekawia mnie podstawowe zwroty niemieckie potrzebne wpracy opiekunki,bardzo prosze o wiecej-np.w sklepie,czy proste rozmowy z pacjetem.Jestem slaba w tym jezyku-mysle o wyjezdzie na zastepstwo,musze sie troche przygotowac.Pozdrawiam   Pola.

#5 2012-02-23 19:23:09

ania40
Member

Podstawowy zwrot bynajmniej u mnie na poczytku.....bite caigen...prosze pokazać, napisałam jak sie mówi,pisze sie oczywiście inaczej:)Co do kupowania hmm najlepiej sie robi zakupy w markecie nie ma żadnej różnicy:) koszyk,towar,kasa...norma.Rozmowa z pacjentem,was brauchen....co potrzebujesz,myśle że to najważniejsze pytanie:)

#6 2012-02-23 19:35:08

Barbara45
Member

Masz dobre i prawidłowe podejście do sprawy  smile

#7 2012-02-24 13:58:35

ania40
Member

Dziewczyny,grunt to sie nie przejmować jak już jesteście w De tzn.że was potrzebują.Jak sie coś czepiali to zawsze mówiłam że nie jestem głupia tylko nie rozumiem dużo po niemiecku.Pomagało! Czasami niemcy traktuja nas jak jakieś ułomne a to tylko wynika z nieznajomości jezyka:) Do tej pory mówie jezykiem Kali mieć Kali,chcieć.Babcia ,,gut verstehen,, rodzina też.Oczywiście nie spoczywam na laurach,sama chcę umieć wiecej:)

#8 2012-03-06 19:45:59

wampirek
Member

Witam! dziewczeta napiszcie jeszcze pare krotkich zdan po niemiecku,tak jak sie mowi,nikt nic nie pisze tutaj,a ja tu zagladam...pozdrawiam

#9 2012-03-09 11:54:39

Sandra90
New member

Witam wink Przesyłam kilka przydatnych zwrotów. W nawiasach zamieszczam wymowę.  !! Forma Ihnen odnosi sie do Pani/Pani.

1.Jak się Pan/Pani czuje?
Wie geht es Ihnen?(wi gejt es inen)

2.Co Pana/Panią boli?
Was tut Ihnen weh?
(was tut inen wej)

3.Czy jest Pani zmęczona?
Sind Sie müde?
(zynd zi myde)

4. Czy chce Pani usiąść?
Möchten Sie sich hinzetsen?
(myśten zi ziś hinzecen)

5.Czy chce Pani się położyć?
Möchten Sie sich hinlegen?
(myśten zi ziś hinlegen)

Dziewczyny,napiszcie najlepiej jakich zwrotów potrzebujecie i postaram się Wasm pomóc wink
Pozdrawiam

#10 2012-04-01 21:36:52

wampirek
Member

Pozdrowionka dla Was i zarazem prosba...prosze napisac jak np wezwac pogotowie,gdy cos zlego sie dzieje,najwarzniejsze zwroty i wymowa,to wazne, potem np. takie proste rozmowy z pacjentem,rodzina jego itd. bede czekac na Wasze slowka niemieckie, do czego to podobne zeby na ,stare,lata uczyc sie niemieckiego   haha... spokojnej nocy!  Pola

#11 2012-04-14 15:44:23

wampirek
Member

Jak powiedziec -wymowa)chcac zadac jakies pytanie np. o pogode, czy co kupic itp.    dzieki za to co juz jest.

#12 2012-05-28 16:34:38

plord
New member
Od: Warszawa

Witam serdecznie

Pracowałem w Niemczech jako lekarz przez kilka lat. Znam ten język zatem bardzo dobrze. Z chęcią zapraszam na skype, wszystkich którzy chcą porozmawiać w tym języku lub douczyć się. Oczywiście nieodpłatnie i w miarę moich możliwości czasowych:)

mój skype: lekarz381

Paweł

#13 2012-08-27 13:02:30

Marlena45
New member

Witam,

Przydatne zwroty w opiece nad chorym w domu:

1.Jak pan się dzisiaj czuje?
Wie fuehlen Sie sich heute?/ wi fylen zi zyś hojte?

2.Chciałbym pójść do toalety.Czy może mi Pan towarzyszyć?
Ich moechte auf die Toilette gehen. Koennen Sie mich begleten?/ yś myśte auf di tojlete gejen. Kynen zi myś beglajten?

3.Nie mogę spać.
Ich kann nicht schlafen./ yś kan nyśt szlafen

4.Lekarz musi koniecznie obejrzeć Pana nogę.
Der Arzt muss sich Ihr Bein unbedingt ansehen./ der artc mus zyś unbedingt ir bain anzejen.

5.Proszę wziąć tabletki i pić dużo wody!
Bitte nehmen Sie die Tabletten und trinken Sie viel Wasser!/ byte nejmen zi di tableten und trinken zi fil waser!

Mam nadzieję, że będą przydatne smile

#14 2017-06-13 13:29:42

c.everest
New member

Witam,

zapraszamy na intensywny kurs języka niemieckiego z dofinansowaniem na poziomie 87% - kurs realizowany w ramach projektu "Kierunek Kariera".

Więcej informacji tu:

http://www.opiekunki-forum.pl/t11610-ku … e-87-.html

oraz na naszym fb:

https://www.facebook.com/everestkierune … permPage=1

Zapraszamy do kontaktu.

Centrum Językowe EVEREST
ul. Kapelanka 13a
30-347 Kraków
12 260 54 00/533 335 582
szkolenia@everest.edu.pl

#15 2017-06-13 20:09:02

barbara.b
Member

lucy32 napisał:

Sama bardzo długo się uczyłam tego jeżyka. Nie szło mi dobrze - więc wiem drogie koleżanki opiekunki dopiero uczące się niemieckiego jak to bywa trudno,żeby coś umieć w tym języku i móc się porozumieć z podopiecznym. Dlatego też postanowiłam założyć tutaj na tym forum opiekunek taki kurs - mam nadzieję, że te z nas co umieją język niemiecki podzielą się tutaj z nami zwrotami które znają i które uważają za przydatne w pracy opiekunki. A te z Was co nie znają języka - skorzystają na tym. W końcu musimy sobie pomagać smile Zapraszam wszystkich do tworzenia naszego mini kursu i dodawania zwrotów i słówek ,które znacie z opieki !

Jak można przedstawić się podopiecznemu  - słownictwo

Ich heisse Lucyna und ich bin 32 Jahre alt (Czytamy tak: Iś hajse Lucyna und iś bin 32 jare alt  - Jestem Lucyna i mam 32 lata - pamiętajcie, że Niemcy używają "bin" do lat. Nie używają habe  tutaj - choć dla nas to bardziej logiczne by było smile

Ich wohne in Polen in Stettin ( Ich wone in Polen in Sztetin - Mieszkam w polsce w Szczecinie )

Ich habe keine Familie, Ich bin ledig / lub ich habe eine Familie - 2 Kinder und 1 Mann ( Nie mam rodziny, jestem wolna / lub mam rodzinę - 2 dzieci i męża )

Ich mag kochen und liebe Tiere - Lubię gotować i kocham zwięrzęta

Ich mag auch reisen - Lubię także podróżować

Jetzt arbeite ich als Betreuerin (Czytamy : Jetc arbajte iś als Betreuerin - teraz pracuję jako opiekunka )

Ich mag sehr diese Arbeit - Bardzo lubię tę pracę

Dobrze ze ma 1 meza a nie dwoch 😂

#16 2017-08-11 20:10:24

annagawrecka
New member

Polecam naukę zwrotów niemieckich z firmą Hausengel. Można dołączyć do grupy na Facebooku. Codziennie dodawane są nowe zwroty. Bardzo przydatne i praktyczne.

#17 2017-08-14 00:53:40

Hausengel Polska
New member

Oczywiście, zapraszamy do darmowej nauki na Facebooku w grupie Hausengel: Praktyczny Niemiecki Dla Opiekunek: https://www.facebook.com/groups/736609799801607/ smile

Pozdrawiamy
Zespół Hausengel

Reklama