Witam:)

Witam Wszystkie Opiekunki:) Niebawem i ja zawitam poza granice Naszego kraju,ok 10 sierpnia mój pierwszy wyjazd.Mam takie sam obawy jak większość tu opisywanych przez inne Panie opiekunki...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poznajmy się! - aktualne tematy :

#1 2013-07-24 18:48:57

aleksandra27
Member

Witam Wszystkie Opiekunki:)

Niebawem i ja zawitam poza granice Naszego kraju,ok 10 sierpnia mój pierwszy wyjazd.Mam takie sam obawy jak większość tu opisywanych przez inne Panie opiekunki..Mam nadzieję,że sobie poradzę.Jak będe wiedzieć dokładnie gdzie jadę,dam znać być może któraś z was będzie w tej samej miejscowości co ja:) Pozdrawiam.

#2 2013-07-24 19:35:50

Cebulka
Member

Re: Witam:)

Witaj Olu:)

Ja równo dwa miesiące temu byłam w tym samym punkcie, co Ty. A teraz to już prawie stara wyga ze mnie smile Też się bałam jak nie wiem co, ale wszelkie moje obawy okazały się zupełnie bezpodstawne. Tobie też życzę, żeby wszystko poszło gładko. Jak chcesz, to mogę poćwiczyć z Tobą niemiecki przed wyjazdem

#3 2013-07-24 19:50:10

aleksandra27
Member

Właśnie bardzo boję się tego,że mogę mieć problem z dogadaniem się.Szczerze znajomość mojego niemieckiego określam na podstawowy,póki mam jeszcze czas wertuje słownik:) Mam nadzieję,że zrozumiem ,,prawdziwego niemca"smile

#4 2013-07-24 22:45:21

gosia12369
Member

aleksandra27 napisał:

Właśnie bardzo boję się tego,że mogę mieć problem z dogadaniem się.Szczerze znajomość mojego niemieckiego określam na podstawowy,póki mam jeszcze czas wertuje słownik:) Mam nadzieję,że zrozumiem ,,prawdziwego niemca"smile

witam dziewczyny, he he 1,5 temu byłam w tym samym miejscu, myślałam że znam podstawy, po 2 dniach pękłam, poryczałam się że rodzina się stara a ja ni hu hu po niemiecku. Teraz dalej wiele nie rozumiem ale wyluzowała trochę i jest gut. Życzę wszystkim takiej babci i takiej rodziny:)  a niemiecki?? sam przyjdzie, babcia zawsze opowiada te same historie o wojnie, jeszcze 2 miesiące i będę wiedziała o co dokładnie tam chodziło:)

#5 2013-07-24 22:46:46

gosia12369
Member

gosia12369 napisał:

aleksandra27 napisał:

witam dziewczyny, he he 1,5 temu byłam w tym samym miejscu, myślałam że znam podstawy, po 2 dniach pękłam, poryczałam się że rodzina się stara a ja ni hu hu po niemiecku. Teraz dalej wiele nie rozumiem ale wyluzowała trochę i jest gut. Życzę wszystkim takiej babci i takiej rodziny:)  a niemiecki?? sam przyjdzie, babcia zawsze opowiada te same historie o wojnie, jeszcze 2 miesiące i będę wiedziała o co dokładnie tam chodziło:)

zapomniałam dodać że jeszcze trochę i dowiem się kto wygrał wojnę:)  !! warto czekać:) powodzenia

#6 2013-07-25 17:07:17

Renka
Member

Witam cieplutko.
Jestem opiekunką od 2 lat,
na forum od przed chwilą.
Miłego dnia życzę:)

#7 2013-07-25 17:47:01

ewal8
Member

Witajcie dziewczyny Renka, Gosia, Aleksandra i bawcie się wesoło.

Gosia, ależ masz wesoło z babuszką big_smile

#8 2013-07-25 17:51:48

Renka
Member

Witaj Ewo
Wczoraj poczytałam i dowiedziałam się, że byłaś w Neuss i szukałaś znajomych.
Ja byłam w Neuss 1,5 roku też szukałam znajomych, szkoda, że nie wiedziałam o tym forum.

#9 2013-07-25 18:09:22

wampirek
Member
Od: slaskie

Witajcie dziewuszki, tak to bywa że zbyt pózno ktos sie znajdzie,ale jest;;;

#10 2013-07-25 18:38:16

marcelinka
Member
Od: gdzieś na świecie :)

Stres był nie powiem, ale trafiłam zajefajnie wink
Rodzinka bardzo w porządku wink
Bałąm się tęsknoty najbardziej, ale jakoś daję radę - narazie podczas tych 4 tygodni, jeden kryzys, gdzie mi się beczeć chciało. A tak to ok wink
Będzie dobrze Oleńko smile
BUziaczki marcelinka wink

#11 2013-07-25 19:08:48

aleksandra27
Member

Kochane:) Już niebawem i ja będe zdawać relacje z mojego pobytu na obczyźnie:) Chwilami czuję,że będzie ok i nie ma co się stresować,a tu znów za chwilę uczucia typu: a jak się nie dogadam,jak nie dam rady itd (straszne),ale nie ma co się użalać...mimo wszystko cieszę się że próbuje i że się w końcu odważyłam.jesteście naprawdę wspaniałe,jak czytam wasze posty,z pobytów na obcej ziemi to naprawdę się uspokajam,mimo że często nie bywało różowo.Tymczasem jutro z cało-pokoleniową rodzinką wyruszam na biwaczek...weekend na łonie natury,ojj tego mi potrzeba.

#12 2013-07-26 11:49:11

aleksandra27
Member

Już wiem gdzie jadę do Paderborn w północno-wschodnich Niemczech,czy któraś z Was tam jest/była????

#13 2013-07-26 12:55:08

marcelinka
Member
Od: gdzieś na świecie :)

Chwilami czuję,że będzie ok i nie ma co się stresować,a tu znów za chwilę uczucia typu: a jak się nie dogadam,jak nie dam rady itd

też tak się czułam, szczególnie dlatego, że to mój pierwszy wyjazd do pracy w DE... a teraz te myśli są tak obce.. będzie dobrze smile buziaczki

#14 2013-07-26 12:57:21

aleksandra27
Member

marcelinka napisał:

Chwilami czuję,że będzie ok i nie ma co się stresować,a tu znów za chwilę uczucia typu: a jak się nie dogadam,jak nie dam rady itd

też tak się czułam, szczególnie dlatego, że to mój pierwszy wyjazd do pracy w DE... a teraz te myśli są tak obce.. będzie dobrze smile buziaczki

:* smile

#15 2013-07-31 10:23:28

aleksandra27
Member

wczoraj rozmawiałam przez telefon z opiekunką,którą mam zastąpić,wyjątkowo chwaliła sobie prace u tego Pana.Pierwsze jej słowa cyt.: ,,Dziewczyno,przyjeżdżaj tutaj....".Chyba to co mówiła mogę uznać za szczere słowa, patrząc subiektywnie ja też przyszlłej zastępczyni ukazałabym prawdę na temat danego miejsca, choć kto to wie... Pozostaje wierzyć,że będzie alles gut!
Powtarzam moje pytanie: Czy jest któraś z miłych opiekunek w Paderborn??? Pozdrawiam ciepło:)

#16 2013-07-31 14:10:27

Olcha
Member

Do Aleksandry 27

Ja  też wybieram się pierwszy raz .Nie wiem dokładnie jeszcze kiedy.Będę pochłaniała  Twoje relację Olu.Więc pisz jak najwięcej.Trzymam kciuki .

#17 2013-07-31 16:40:23

aleksandra27
Member

Napewno będe zdawać relacje z moejgo pierwszego pobytu na obczyźnie jako opiekunka:) A Ty Olcha kiedy jedziesz,wiesz już gdzie i do kogo?

#18 2013-07-31 17:58:17

pfleger
Member

aleksandra27 napisał:

Napewno będe zdawać relacje z moejgo pierwszego pobytu na obczyźnie jako opiekunka:) A Ty Olcha kiedy jedziesz,wiesz już gdzie i do kogo?

Nie zapomni spakowac do torby :polskiego chleba,polskiej kielbasy,polskich slodyczy,polskiej musztardy,polskiego dzemu wink ..a tak powaznie,spytaj sie zmieniczki czy ma internet w domu,albo jaki zasieg jest tam dobry,jaka siec.

#19 2013-08-01 07:29:23

Olcha
Member

Do Aleksandra27

Niestety jeszcze czekam na informację a w międzyczasie szlifuję niemiecki .Z jednej strony denerwuję się tym czekaniem z drugiej cieszę bo po prostu się boję.Taka ze mnie odważna niewiasta !!!! .Buziaki.Pisz

#20 2013-08-01 09:17:27

renia1311
Member
Od: ...

Widzę, że jest więcej opiekunek jadących w najbliższym czasie pierwszy raz! Jest to pokrzepiające, że nie tylko ja stresuję się pierwszym wyjazdem! Dzięki dziewczyny:). Liczę na kontakt z Wami:)
Dokładnie jadę do Weitnau - Hellengerst.
Czy jest ktoś w pobliżu?. Będę tam od najbliższej niedzieli.

#21 2013-08-01 12:38:48

KRYSIA5555
Member

do aleksandra27.............. czy ty naprawdę masz 27 lat????????????
Znam Padeborn i okolice,,,,,,,,,,,,,,, jest super  okolica na rower i auto, obok jest Herfert , rozwlekłe, ale ma fajne centrum, dalej Bielefelt dość duże miasto........ Ale chyba wystarczy ci Padeborn . To jest Land .......północna Westwalia więc bogaty Land i ludzie są super, a to chyba dla ciebie najważniejsze................ Nie jedzcie nigdy do Koblenz i okolic, tam mieszkają sami podlce, a w Koelnie same skarżypyty i donosiciele........... poniewaz jedziesz 1 raz.................nie opowiadaj napotkanej obcej dziewczynie o wszystkim..........
Polki są zazdrosne i mogę ci narobić bałaganu!!!!!!!!!!!!!!1 WSZYSTKO z umierem..............

#22 2013-08-01 12:45:51

urszula47
Member

KRYSIA5555 napisał:

do aleksandra27.............. czy ty naprawdę masz 27 lat????????????
Znam Padeborn i okolice,,,,,,,,,,,,,,, jest super  okolica na rower i auto, obok jest Herfert , rozwlekłe, ale ma fajne centrum, dalej Bielefelt dość duże miasto........ Ale chyba wystarczy ci Padeborn . To jest Land .......północna Westwalia więc bogaty Land i ludzie są super, a to chyba dla ciebie najważniejsze................ Nie jedzcie nigdy do Koblenz i okolic, tam mieszkają sami podlce, a w Koelnie same skarżypyty i donosiciele........... poniewaz jedziesz 1 raz.................nie opowiadaj napotkanej obcej dziewczynie o wszystkim..........
Polki są zazdrosne i mogę ci narobić bałaganu!!!!!!!!!!!!!!1 WSZYSTKO z umierem..............

Krysiu ,ale sie usmialam z tych "podlcow",bo moj przyjaciel tam mieszka kolo Koblenz,a ja w Koeln u fajnego dziadka .Nie znam zadnej Polki tu i dobrze mi z tym.Poznalas okolice Offenbach am Main?Tam dopiero wyscig szczurow pseudoopiekunek,fuj!!!Jakbys miala jakis namiar na Koblenz napisz na priv.Pozdrawiam z goracego Koeln!

#23 2013-08-01 13:32:02

aleksandra27
Member

Krysiu mam 26 wiosen:) ,właśnie z racji na wiek,bałam się ,,odrzucenia" przez niemieckie rodziny,ale udało się za pierwszym razem:) Olcha ja też nie znam komunikatywnie niemieckiego i przez to bardziej się boję...,wiadomo pierwsze dni będą do ogarnięcia tego wszystkiego i zapewne każda z nas będzie się czuła nieswojo i ,,dziwnie",ale nabieram coraz więcej siły na ten wyjazd:) Musi być dobrze, tak latwo się nie poddam,najważniejsze że lubie tą prace, mimo że nie jest to praca lekka i w takim miejscu  trzeba być 24h dyspozycyjną....ale...wiadomo po co tam jedziemy. We wtorek odbieram paiery,podpisuje delegacje i w pt.,witam moje nowe 2miesięczne życie:)

#24 2013-08-08 18:28:54

aleksandra27
Member

Kochane,

Jutro moja kolej na odjazd do nowej ziemi i pracy,trzymajcie kciuki.Odezwę się jak tylko będzie to możliwe.Póki co stres ogromny ,obawy niesamowite,rozchwianie emocjonalne...ale,co by nie było to nie cała wieczność.

#25 2013-08-08 18:36:01

simona1961
Member

aleksandra27 napisał:

Kochane,

Jutro moja kolej na odjazd do nowej ziemi i pracy,trzymajcie kciuki.Odezwę się jak tylko będzie to możliwe.Póki co stres ogromny ,obawy niesamowite,rozchwianie emocjonalne...ale,co by nie było to nie cała wieczność.

Aleksandro, nie stresuj się. Pierś do przodu i głowa do góry. Nie będzie źle. Wiele zalezy od Ciebie i twojego nastawienia. Trzymam kciuki smile

#26 2013-08-11 21:33:04

aleksandra27
Member

Witajcie.

Drugi dzień na obczyźnie.Jak obiecałam zdaje relacje.Dziadek,którym się opiekuje jest naprawdę świetnym człowiekiem,mieszkam tu razem z jego rodziną tzn.córka z mężem i dziećmi mieszkają na górze ,my zajmujemy mieszkanie na dole.Najgorsza jest jednak bariera językowa,nie sądziłam że aż tak ciężko będzie mi zrozumieć co się do mnie mówi,a szczególnie dziadka bo mówi dosyć niewyraznie,a to przecież jego potrzeby muszę rozumieć.Widzę,że lekko to przestaje się podobać i mi i ,,całej reszcie",uczę się w każdej wolnej chwili.Gdyby nie to naprawdę mogę powiedzieć ,że trafiłam  na super stelle.Jednak mówię sobie ,że to dopiero początek i szybko podszkole język,chyba,że przez to ze mnie zrezygnują;/a tego bym nie chciała,skoro już zdecydowałam się na taki krok.Ale będzie dobrze....musi być dobrze.Pozdrawiam

#27 2013-08-11 21:59:34

amelia
Przyjaciel Forum

aleksandra27 napisał:

Witajcie.

Drugi dzień na obczyźnie.Jak obiecałam zdaje relacje.Dziadek,którym się opiekuje jest naprawdę świetnym człowiekiem,mieszkam tu razem z jego rodziną tzn.córka z mężem i dziećmi mieszkają na górze ,my zajmujemy mieszkanie na dole.Najgorsza jest jednak bariera językowa,nie sądziłam że aż tak ciężko będzie mi zrozumieć co się do mnie mówi,a szczególnie dziadka bo mówi dosyć niewyraznie,a to przecież jego potrzeby muszę rozumieć.Widzę,że lekko to przestaje się podobać i mi i ,,całej reszcie",uczę się w każdej wolnej chwili.Gdyby nie to naprawdę mogę powiedzieć ,że trafiłam  na super stelle.Jednak mówię sobie ,że to dopiero początek i szybko podszkole język,chyba,że przez to ze mnie zrezygnują;/a tego bym nie chciała,skoro już zdecydowałam się na taki krok.Ale będzie dobrze....musi być dobrze.Pozdrawiam

Trzymaj się ! Musi być dobrze!

#28 2013-08-11 22:00:42

jakniew
Member

aleksandra27 napisał:

Witajcie.

Spokojnie dziewczyno:) to dopiero drugi dzień. Przede wszystkim musisz się osłuchać z wymową, barwą głosu itd. dziadka. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, poproś o powtórzenie. Od razu nikt nie rezygnuje z na starcie z opiekunki, a Ty przede wszystkim bądź pewna w swojej fachowości i nie stresuj się. Przekonasz się, że za tydzień już lepiej zaczniesz się porozumiewać:).

#29 2013-08-11 22:53:38

poziomka
Member

Aleksandra27!

Pierwsze koty za ploty,  a  dalej będzie też wszystko ok !

#30 2013-08-12 15:47:47

emilia
Member

przydatne zwroty w Niemczech wink

.Jak się Pan/Pani czuje?
Wie geht es Ihnen?(wi gejt es inen)

2.Co Pana/Panią boli?
Was tut Ihnen weh?
(was tut inen wej)

3.Czy jest Pani zmęczona?
Sind Sie müde?
(zynd zi myde)

4. Czy chce Pani usiąść?
Möchten Sie sich hinzetsen?
(myśten zi ziś hinzecen)

5.Czy chce Pani się położyć?
Möchten Sie sich hinlegen?
(myśten zi ziś hinlegen)

Jak się Pani czuje, Pani Müller? Wie geht  es   Ihnen Frau Müller?    [wi gejt es inen frał myler]

Co Pana/Panią boli? Was tut Ihnen weh? [was tut inen we?]

Proszę powiedzieć co Panu/Pani dolega? Bitte sagen Sie, was Ihnen fehlt? [Byte zagen zi, was inen fejlt]

Przykładowe zwroty dotyczące stanu zdrowia

Czuję się dobrze/źle. Mir geht es gut/schlecht. [mija gejt es gut/szleśt]

Nie czuję się najlepiej. Ich fühle mich nicht besonders. [iś fyle miś niśt bezonders]
Czuję się słabo. Kręci mi się w głowie. Ich fühle mich schwach. Mir ist schwindlich. [iś fyle miś szwach. Mija ist szwindliś]
Mam skurcze mięśni. Ich  habe Muskelkrämpfe. [iś habe muszel-krempfe]
Boli mnie głowa/ręka. Mein Kopf / Bein tut mir weh. Ich habe Kopfschmerzen/ Beinschmerzen.[majn kopf/bajn tut mija we. Iś habe kopf-szmerzen/ bajn-szmercen]
Bolą mnie plecy. Meine Rücken tun mir weh. Ich habe Rückenschmerzen. [majne ruken tum mija we. Iś habe ruken-szmercen]
Bolą mnie stawy. Ich habe Gelenkschmerzen. [iś habe gelenk-szmercen]
Jest mi ciepło/zimno.Mam gorączkę. Mir ist warm/kalt. Ich habe Fieber. [mija ist warm/kalt. Iś habe fiber]
Mam dreszcze. Bardzo się pocę. Ich habe Schüttelfrost. Ich schwitze sehr. [iś habe szutel-frost. Iś szwice zeja]
Swędzi mnie skóra. Mam wysypkę. Meine Haut juckt. Ich habe Ausschlag. [majne hałt jukt. Iś habe aus-szlag]

Choroby podeszłego wieku ? alterstypische Krankheiten [alters-typisze krank-hajten]

Demencja ? die Demenz [di demenc]
Choroba Parkinsona ? die Parkinson-Krankheit [di parkinson-krankhajt]
Choroba Alzheimera - die Alzheimer-Krankheit [di alc-hajma-krankhajt]
Choroba układu krążenia - die Herz-Kreislauferkrankung [di herc-krajs-lałf-erkrankungen]
Wylew - der Schlaganfall [der szlag-anfal]
Stwardnienie rozsiane - MS-Patient [em-es-pacient]
Choroba wrzodowa - das Magengeschwür [das magen-geszwur]
Choroba nowotworowa - der Krebs [der kreps]
Cukrzyca ? das Diabetes/die Zuckerkrankheit [das diabetes/di cuker-krankhajt]
Artroza (zwyrodnienie stawów) - die Arthrose [di artroze]
Osteoporoza - die Osteoporose [di osteoporoze]
Astma - das Asthma [das astma]
Nietrzymanie moczu - die Inkontinenz [di inkon-tinenc]
Cewnik- die Dauerkatheter [di dałer-kateter]
Stomia jelitowa ? das Stoma [das stoma]
Żylaki - die Krampfadern [di krampf-adern]
Problemy ze słuchem - die Schwerhoerigkeit [die szwer-hyriś-kajt]
Problemy z przełykiem - Probleme mit der Speiseröhre [probleme mit der szpajze-ryre]

Co dolega Pani Müller? - Was fehlt Frau Müller? [was felt frał myler?]
Jest osobą leżąca. - Sie ist bettlägerig[zi ist bet-legeriś]
Cierpi na chorobę umysłową. ? Sie ist geistig behindert [zi ist gajstiś behindert]
Ma problemy z chodzeniem. - Sie ist gehbehindert [ zi ist gej-behindert]
Jest lewostronnie-prawostronnie sparaliżowana. - Sie ist linksseitig-rechtsseitig gelähmt[zi ist link-zajtiś/reśt-zajtiś gelemt]

Zwroty pomocne w opiece nad osobą w podeszłym wieku

Czy jest Pani zmęczona? Sind Sie müde? [zynd zi myde]
Czy chce Pani odpocząć? Möchten Sie sich ausruhen? [myśten zi ziś aus-rułen]
Czy chce Pani już pójść spać? Möchten Sie schon ins Bett gehen?[myśten zi szon ins bet gejen]
Czy dobrze Pan/Pani spał/a? Haben Sie gut geschlafen? [haben zi gut geszlafen?]

Czy nie jest tu za gorąco/za zimno? - Ist es hier nicht zu warm/zu kalt? [ist es hija niśt cu warm/kalt]

Podkładać poduszkę pod głowę - das Kissen unter den Kopf legen [das kysen unter den kopf legen]
Czy poprawić Pani poduszkę? ? Soll ich Ihnen das Kissen zurechtrücken? [zol iś inen das kysen cureśt-ruken?]
Poczytać Pani/Panu  gazetę/ książkę? - Soll ich Ihnen die Zeitung/das Buch vorlesen? [zol iś inen di cajtunk/das buch for-lejzen]
Proszę odwrócić się na bok. - Legen Sie sich bitte auf die Seite. [legen zi ziś auf di zajte]
Proszę się wyprostować. - Richten Sie sich bitte auf. [riśten zi ziś bite auf]
Może wyjdziemy teraz na spacer? - Gehen wir jetzt spazieren? [gejen wija ject szpaciren?]
Teraz pójdziemy na spacer. - Nun gehen wir spazieren. [nun gejen wija szpaciren]
Potrzebuje Pani okularów/laski? Brauchen Sie Ihre Brille/ Ihren Stock? [brałchen zi ire bryle/iren sztok?]
Czy chce Pan/i skorzystać z toalety? - Wollen Sie die Toilette benutzen? [wolen zi di tojlete benucen]
Zmienię Pani pampersa. - Ich wechsle Ihnen Pampers. [iś weksle inen pampers]
Przyjmować (spożywać)  lekarstwo - das Medikament schlucken [das medikament szluken]
Podawać 10 kropli leku - 10 Tropfen Arznei geben [cejn tropfen arcnaj gejben]
Dostawać zastrzyk - eine Spritze bekommen [ajne szpryce bekomen]
Mierzyć temperaturę - die Temperatur messen [di temperatur mesen]; Mierzyć puls ? Den Puls messen [dejn puls mesen]
Ma Pani wysokie/niskie ciśnienie. - Sie haben hohen/niedrigen Blutdruck. [zi haben hoen/nidrigen blut-druk]

Zaraz zrobię Pani opatrunek. Gdzie jest bandaż? - Ich mache Ihnen gleich den Verband. Wo ist die Binde? [iś mache inen glajś den fer-bant. wo ist di binde]
Materac przeciwko odleżynom - die Anti-Dekubitus-Matratze [di anti-dekubitus-matrace]
Odleżyna ? das Dekubitalgeschwür [das dekubital-geszwyr]
Okład ? der Umschlag [der umszlak]
Kule (do chodzenia) - die Krücke [di kryke]
Wózek inwalidzki ? der Rohlstühl  [der rol-sztul]; Pchać wózek inwalidzki - den Rollstuhl schieben[den rol-sztul sziben]
Podawać coś do picia ? etwas zum Trinken geben [etfas cum trynken gejben]
Czy mam Pana/ią nakarmić? - Soll ich Sie füttern? [zol iś zi fytern]
Pani Müller, zadzwonię po lekarza/pogotowie. - Frau Müller, ich rufe den Notarzt / Rettungsdienst an. [frał myler, iś rufe den notarct/retunks-dinst an]
Pani Müller jest już w domu i nabiera sił. - Frau Müller ist schon zu Hause und kommt zu Kräften.[frał myler ist szon cu hałze unt komt ci kreften] 

Danke! Könnten Sie mir bitte meine Zahnprothese geben? [Danke! Kynten Zi mija byte majne Canproteze gejben?]
- Dziękuję! Mogłaby mi Pani podać moją protezę zębową?
- Ja, bitte, ich habe sie gerade geputzt. Vielleicht wasche ich Ihnen heute die Haare? [Ja, byte, iś habe zi gerade gepuct. Filajśt wasze iś Inen hojte di Hare?]
- Tak, proszę, właśnie ją wyczyściłam. Może umyję Pani dzisiaj włosy?
- Nein, heute nicht, lieber Morgen. [Najn, hojte nyśt, liba Morgen.]
- Dzisiaj nie, bardziej jutro.
- Bitte, hier liegt Ihr Bademantel. Ich helfe Ihnen aufzustehen. [Byte, hija ligt Ir Bademantel. Iś helfe Inen ałfcusztejen.]
- Proszę, tutaj leży Pani szlafrok. Pomogę Pani wstać.

1.Jak pan się dzisiaj czuje?
Wie fuehlen Sie sich heute?/ wi fylen zi zyś hojte?

2.Chciałbym pójść do toalety.Czy może mi Pan towarzyszyć?
Ich moechte auf die Toilette gehen. Koennen Sie mich begleten?/ yś myśte auf di tojlete gejen. Kynen zi myś beglajten?

3.Nie mogę spać.
Ich kann nicht schlafen./ yś kan nyśt szlafen

4.Lekarz musi koniecznie obejrzeć Pana nogę.
Der Arzt muss sich Ihr Bein unbedingt ansehen./ der artc mus zyś unbedingt ir bain anzejen.

5.Proszę wziąć tabletki i pić dużo wody!
Bitte nehmen Sie die Tabletten und trinken Sie viel Wasser!/ byte nejmen zi di tableten und trinken zi fil waser!
a. Pflegebett   -  łóżko do pielęgnacji pacjenta   / nie wiem czy poprawnie, ale to mój pierwszy sprawdzian/..
b. Rollator      -   rolator. chodzik, balkonik
c. Patientenlift-  winda,wyciąg dla pacjenta
d. Rollstuhl      -  wózek inwalidzki
e. Krücken      -  kule do chodzenia
f. Gehstock     -  laska do chodzenia
g. Blutdruckmessgerät - aparat do mierzenia cisnienia
   Bei schönem Wetter machen wir Spaziergänge- chodzimy na spacery

Bei schönem Wetter machen wir einen Spaziergang- idziemy na spacer

Ubranie- to Kleidung , Klamotten –ciuchy. anziehen – to czasownik- ubierac się,  z duzej Anziehen-ubieranie się.

Waschen jest tez ok.   nie pojawiło się w tekście Wäsche waschen.

Hände waschen, das Gesicht waschen, albo właśnie sich waschen- umyć się.

Am Abend wasche ich die Frau- jest  poprawne, bo to Pani ją myje." ....

podstawowe zwroty:
ja / ja / - tak
nein / najn / - nie
Danke / danke / - Dziękuję
Bitte schön / byte szyn / - Proszę bardzo
Guten Morgen! / guten morgen / - Dzień dobry (do południa) lub
Guten Tag! / guten tak / - Dzień dobry (po południu)
Auf Wiedersehen! / auf widerzejen / - Do widzenia!
Guten Abend! / guten abend / - Dobry wieczór!
Gute Nacht. / gute nacht / - Dobranoc.
Hallo! / halo / - Cześć! (nieformalne przywitanie)
Tschüss! / czuss / - Cześć! (nieformalne pożegnanie)
Bis bald! / bys bald / - Do zobaczenia wkrótce!
Verzeihung. Es tut mir leid. / ferzijung. Es tut mija lajd / - Przepraszam. Przykro mi.
Entschuldigung! / entszuldigung / - Przepraszam! (np. zaczepiając osobę nieznajomą)
Wir gehen jetzt ins Badezimmer Gesicht zu waschen und Zähne zu putzen.
[wi: gejen ject ins badezymer gesiśt cu waszen unt cejne zu pucen]
Idziemy teraz do łazienki umyć buzię i wyczyścić zęby.
ins = in das
inny skrót:
im = in dem
in der nie ma skrótu

Hier ist ein Handtuch. [hijer yst ajn handtuh]  Tu jest ręcznik.
mydło  -  die Seife  [zajfe]
brać prysznic -  duschen [duszn]
kąpać się  -  baden  [baden]
kąpiel -  das Bad [bad]

dżem – die Marmelade
wędlina  -  die Wurst  [wurszt]
ser żółty -  der Käse  [kejze]
ser biały -  Quark [kwark]
bułka z serem żółtym -  das  Käsebrötchen [kejzebrytsien]
chleb z dżemem  -  das Marmeladenbrot  [marmeladenbrot]
Frühstück essen /  frühstücken  [friusztiuk esen  /  friusztiuken]  Jeść śniadanie.
Bitte Kaffe austrinken.  [byte kafe ałstrinken]  Proszę wypić kawę.
Bitte Tabletten einnehmen.  [byte tableten ajnnejmen] Nehmen Sie bitte die Tabletten ein. [nejmen si byte die tableten ajn]   Proszę wziąć tabletki.
die Tablette [tablete]  -  tabletka
die Tablett  [tablet]  -  taca

Wir gehen zum Einkaufen.  [wi: gejen cum ajnkałfen]  Idziemy na zakupy.
Was wünschen Sie heute zum Mittag?  [was wiunszen si hojte cum mytak]  Co chciałaby Pani zjeść dziś na obiad?

Fußboden putzen [fusboden pucen]  -  umyć podłogę
Gardinen waschen [gardinen waszen] – prać firanki
Geschirr spülen [geszir szpiulen]  -  zmywać naczynia
zusammenfegen [cuzamenfejgen],  zusammenkehren [cuzamenkieren]  -  zamiatać

der Rollstuhl [rolsztul]  -  wózek inwalidzki
an die Krücken gehen [an di kriuken gejen] – chodzić o kulach

łózko  -  das Bett [bet]
kołdra -  die Bettdecke  [betdeke]
obrus  -  die Tischdecke  [tyszdeke]
pokrywka garnka -  die Topfdecke  [topfdeke]
prześcieradło  -  das Spannbetttuch [szpanbettuh], Bettlaken [betlaken]
poduszka -  das Kopfkissen  [kopkysn]

ćwiczenia ruchowe  -  die Bewegunsübungen [bewejgungsiubungen]

Es ist mir schwindlig. [es yst mir szwindlik]   Kręci mi się w głowie.
Ich bin schwindlig. [iś bin szwindlik]  Kręci mi się w głowie.
Mir ist schlecht. [mir yst szleśt]  Jest mi niedobrze.
Bin schläfrig.  [byn szlefryś] Jestem śpiący.
Mir geht es nicht gut heute.  [mir gejt es niśt gut hojte]
Es geht mir wunderbar. [es gejt mir wunderbar]  Czuję się świetnie.

ich / iś / - ja
du / du / - ty
ich bin .... / iś byn / - Ja jestem .....
ich habe … / iś habe / - mam
ich mache … / iś mache / - robię
ich brauche … / iś brauche / - potrzebuję
ich suche …. / iś suche / - szukam
ich gehe … / iś geje / - idę
ich fahre … / iś fare / - jadę
ich gebe …. / iś gebe / - daję
ich esse … / iś esse …/ - jem
ich trinke …/ iś trinke / - piję
ich kann … / iś kan / - mogę
ich möchte … / iś myśte / – chcę
ich muss … / iś mus / - muszę
ich werde …/ iś werde / - będę
ich kaufe … / iś kałfe / - kupuję
ich nehme … / iś nejme / - biorę
ich helfe … / iś helfe / - pomagam

Brauchen Sie Hilfe? / brałchen Zi hilfe / - Potrzebuje Pani (Pan) pomocy?
Möchten Sie etwas? / Myśten Zi etwas / - Chciałaby Pani (Pan) coś?
Sind Sie hungrig? / Zind Zi hungriś / - Jest Pani (Pan) głodny?
Können Sie ….? / kynen Zi / - Może Pani (Pan) … ?
Können Sie mir bitte helfen? / kynen Zi mija byte helfen / - Może mi Pani (Pan) pomóc?
Ja, gerne! / ja, gerne / - Tak, chętnie.

Wie alt sind Sie? / wi alt zind Zi / - Ile ma Pani (Pan) alt?
Ich bin dreiundfünfzig Jahre alt / iś byn drajundfynfziś jare alt / – mam 53 lata
ich heiße / iś hajse / – nazywam się
Wie heißt du? / wi hajst du / - Jak się nazywasz?
Mein Name ist …. / majn name yst / - nazywam się
ich komme aus Polen / iś kome ałs polen / – pochodzę z Polski
Ich bin Pole (Polin) / iś byn pole (polin) / – jestem Polakiem (Polką)
die Arbeit / di arbajt / – praca
ich arbeite als Betreuerin / iś arbajte als betrojerin / - Pracuję jako opiekunka
Verkäuferin / ferkojferin / - sprzedawca
Krankenschwester / krankenszwesta / - pielęgniarka
Lehrerin / lejrerin / - nauczycielka
Schneiderin / sznajderin / - krawcowa
ich habe …. / iś habe /- ja mam
ich komme aus Polen und ich bin eine Betreuerin (eine Pflegerin) / iś kome ałs polen und iś byn ajne betrojerin ( ajne pflegerin) / – Pochodzę z Polski i jestem opiekunką
Wo wohnst du? / wo wołnst du / - Gdzie mieszkasz?
Ich wohne in einem kleinen Dorf in der Nähe von Bydgoszcz. / iś wołne in ajnem klajnen dorf in der neje von bydgoszcz / - Mieszkam w małej miejscowości niedaleko Bydgoszczy
Ich bin ledig / iś byn lediś / - jestem panną ( kawalerem)
verheiratet / ferhajratet / - mężatka (żonaty)
geschieden / gesziden / - rozwiedziony ( -na)
Witwe / witfe / - wdowa

Wie geht's? / wi gejts / - Jak się masz?
Danke, gut / danke, gut / - dzięki, dobrze
Ich verstehe nicht / iś verszteje niśt / – nic nie rozumiem
bitte wiederholen / byte widerholen / – proszę powtórzyć
langsam / langzam / – powoli
lauter / lałter / – głośniej
Sprechen Sie Deutsch (Polnisch)? / szpreśen Zi dojcz (polnisz) / - Czy mówi Pan (Pani) po niemiecku (polsku)?
Wo ist … ? / wo yst / - Gdzie jest …?
Was ist das? / was yst das / - Co to jest?

schlecht / szleśt / - źle
gut / gut / - dobrze
dein / dajn / - twój
mein / majn / – mój

Powitania/Pożegnania/Zwroty grzecznościowe:

Powitania
Cześć!(na powitanie)
Hallo!
Grüss Dich!
Grüss Gott! Sczęść Boże!
Servus!, Tag! (wyraz potoczny, poufały)

Dzień Dobry!-            Guten Morgen!(rano)
                                   Guten Tag!(południe)

Dobrywieczór!- Guten Abend!

Pożegnania
Auf Wiedersehen! - Do widzenia!
Auf Wiederhören! - Do usłyszenia!
Mach's gut! - Do widzenia! / Powodzenia!
Auf Wiedersehen bis nächste Woche! - Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!
Bis später! / Bis nachher! - Na razie!
Bis bald! - Do zobaczenia wkrótce!
Bis gleich!-  -//-
Bis morgen! - Do jutra!
Bis vier (Uhr)! - Do czwartej (godziny)!
Bis heute abend! - Do zobaczenia dzisiaj wieczorem
Tschüß! - Cześć! (wyraz potoczny, poufały)

Pytanie o samopoczucie
Wie geht es dir? Jak tobie leci/ Jak się masz?
Mir geht es gut. Mi leci/ mam się dobrze.
Mir geht es ganz gut. Mi leci/ mam się całkiem dobrze.
Mir geht es prima. Mi leci/ mam się świetnie.
Mir geht es solala. Mi leci/ mam się tak sobie.
Mir geht es schlecht. Mi leci/ mam się źle.

Autoprezentacja

Dzień dobry!  Nazywam się …
Guten Tag! Ich heiße Anna Nowak.
Mam czterdzieści dwa lata
Ich bin zweiundvierzig Jahre alt.
Jestem opiekunką
Ich bin eine Betreuerin/eine Pflegerin.
Pochodzę z Polski, mieszkam w Lublinie.
Ich komme aus Polen, ich wohne in Lublin.
Jestem panną/mężatką/rozwiedziona.
Ich bin ledig/verheiratet/geschieden.
Jestem wdową.
Ich bin Witwe.
Mam dwoje dzieci, syna i córkę.
Ich habe zwei Kinder,  Sohn und Tochter.
Mam jedno dziecko.
Ich habe ein Kind.
Jestem już babcią, mam troje wnucząt.
Ich bin schon Oma, ich habe drei Enkelkinder.
Moje hobby to…/ interesuję się….
Mein Hobby ist…./ Ich interessiere mich für….

Hobby- Beispiele:
krzyżówki – Kreuzworträtseln
robótki ręczne - die Handarbeiten 
umiem ładnie robić na drutach, szydełkować – Ich kann schön stricken, häkeln.   
pływanie – das Schwimmen
jazda rowerem- das Radfahren
czytanie książek, czasopism – Bücher, Zeitschriften lesen
spacerowanie – das Spazierengehen
podróżowanie – das Reisen
chodzenie po górach - das Wandern
oglądanie TV - das Fernsehen
gotowanie - das Kochen
pieczenie- das Backen

Przygotowywanie posiłków/ artykuły spożywcze

posiłek/posiłki- die Mahlzeit/ die Mahlzeiten
przygotowywanie posiłków- Zubereitung von Mahlzeiten

śniadanie- das Frühstuck
obiad- das Mittagessen
kolacja- das Abendbrot
deser- der Nachtisch

przygotowywać- zubereiten
gotować- kochen
piec- backen
smażyć- braten
dusić- dünsten
smarować-streichen
kroić- schneiden
obierać- schälen

owoce- das Obst
warzywa- das Gemüse
jabłko- der Apfel                                       
brzoskwinia- der Pfirsich
wiśnie- die Kirsche
gruszka-  die Birne
malina- die Himbeere
winogrono- die Traube
śliwka- die Pflaume
truskawka- die Erdbeere
pomidor- die Tomate
cebula- die Zwiebel
papryka- die Paprika
ogórek- die Gurke
ziemniaki- die Kartoffeln
kalafior- der Blumenkohl
kukurydza- der Mais
kapusta- das Kraut
pieczarki- die Champignon
fasola- die Bohnen
groszek- die Erbsen

ryba- der Fisch
mięso- der Fleisch
wieprzowina- das Schweinefleisch
wołowina- das Rindfleisch
dziczyzna- das Wildfleisch
kurczak- das Hähnchen
indyk- das Putenfleisch
wędlina/ kiełbasa- die Wurst
szynka- der Schinken
słonina- der Speck
pasztet- die Leberwurst

bułka- das Brötchen
chleb- das Brot
biały chleb- das Weißbrot
razowy chleb- das Vollkornbrot
żytni chleb- das Rogenbrot
rogalik- das Croissant
ser- der Käse
twaróg- der Quark
jogurt- der Joghurt
kwaśna śmietana- der Sauerrahm
masło- die Butter
zsiadłe mleko- die Dickmilch
jajko- das Ei
jajko sadzone- das Spiegelei
jajecznica- das Rü

#31 2013-08-12 17:40:04

amelia
Przyjaciel Forum

Emilia, nie gniewaj się, ale muszę Ci zwrócić uwagę, że powyższą lekcja j.niem. umieściłaś w wątku powitalnym i pasuje to tutaj jak wół do karety.

Jesteś już trochę czasu na tym forum, to myślę, że zorientowałaś się w już, że wątki są tutaj umieszczane w odpowiedniej pozycji.

Jeszcze trochę i byłby cały słownik.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-08-12 17:41:15)

#32 2013-08-12 22:08:30

aleksandra27
Member

Dziekuje bardzo,napewno się przyda:)smilesmilesmile

#33 2013-08-13 07:05:26

Mickey Mouse
New member

A moim skromnym zdaniem,wymowa niektorych(większość)zdań i wyrazów które tutaj przedstawiasz wcale nie są poprawne,i Panie nie powinny uczyć się z błędami
Ich bin wymawia się tak jak sie pisze a nie "iś byn",a takich i podobnych błędów tutaj jest masa .
Jak chcemy kogoś uczyć,to najpierw sami musiamy się douczyć.Stanowczo mówię nie takiej kalecznej nauce.

#34 2013-08-13 07:25:17

amelia
Przyjaciel Forum

Mickey Mouse napisał:

A moim skromnym zdaniem,wymowa niektorych(większość)zdań i wyrazów które tutaj przedstawiasz wcale nie są poprawne,i Panie nie powinny uczyć się z błędami
Ich bin wymawia się tak jak sie pisze a nie "iś byn",a takich i podobnych błędów tutaj jest masa .
Jak chcemy kogoś uczyć,to najpierw sami musiamy się douczyć.Stanowczo mówię nie takiej kalecznej nauce.

Też mnie tak uczono jak Mickey Mouse mówi. Spotkałam się  wymową "iś" przez niektóre grupy etniczne , np. u żydów.

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-08-13 07:49:07)

#35 2013-08-13 07:43:20

Mickey Mouse
New member

Wiem że dużo osób tak właśnie się uczy,no ale "aus" to jest "aus" a nie "ałs","ist" to "ist" a nie "yst","geben" to też nie "gejben"tylko po prostu"geben".Po co sobie komplikować,a jak już ktoś raz się źle nauczy wymowy,to później ciężko jest się przestawić.

Ostatnio edytowany przez Mickey Mouse (2013-08-13 07:44:27)

#36 2013-08-13 07:49:34

amelia
Przyjaciel Forum

Mickey Mouse napisał:

Wiem że dużo osób tak właśnie się uczy,no ale "aus" to jest "aus" a nie "ałs","ist" to "ist" a nie "yst","geben" to też nie "gejben"tylko po prostu"geben".Po co sobie komplikować,a jak już ktoś raz się źle nauczy wymowy,to później ciężko jest się przestawić.

Całkiem Cię popieram.

#37 2013-08-13 09:18:41

ewal8
Member

amelia napisał:

Mickey Mouse napisał:

Też mnie tak uczono jak Mickey Mouse mówi. Spotkałam się  wymową "iś" przez niektóre grupy etniczne , np. u żydów.

Dziewczyny, przepraszam, że wtrącę moje trzy grosiki, ale akurat w tej dziedzinie mam jak najbardziej prawo smile
No nie macie racji. To co Emila podała, napisane jest uproszczoną transkrypcją i tak mniej więcej Hochdeutsch brzmi.
Wyraz „ich” prawidłowo wymawia się pośredni między „ich” a „iś”, a w uproszczonej transkrypcji podaje się jako prawidłową wymowę „iś” (prawidłowy zapis transkrypcji tego wyrazu:[iç] ), ponieważ Polakom trudno jest dojść do idealnej wymowy tego wyrazu. Na poparcie moich słów posłuchajcie dokładnie jego wymowy tutaj: http://pl.pons.eu/dict/search/results/? … &lf=pl

To samo dotyczy wyrazu geben czy lesen. Nie wypowiada się tego twardo, tylko występuje tam tzw. krótkie „e”, które w połączeniu z całym wyrazem brzmi właśnie „gejben” czy „lejsen”. Posłuchajcie same:
http://pl.pons.eu/dict/search/results/? … &lf=pl

Wyraz „ist” też wypowiada się poprawnie „yst”, ponieważ tzw. krótkie „i” jest zbliżone do polskiego „y” .

Zasady wymowy, jakie podała Emilia dotyczą Hochdeutsch, a to jak się mówi w różnych landach czy Austrii to już całkiem inna sprawa, ale w takiej postaci język niemiecki  nauczany jest obecnie w szkołach.

#38 2013-08-13 11:11:02

Mickey Mouse
New member

Może i masz rację,ale po co iść na łatwiznę,wyraz "ich"wymawia się "ich"i koniec kropka,to nie jest trudne do wymówienia!!!
Jak się kobiety uczą to niech się uczą tak jak się potocznie mówi,bo potem Panie mówią "gejben","fejlt","myde" i tak dalej,a nikt nie wie o co chodzi.Nie twierdze że w szkołach źle uczą,nie zjadłam jeszcze wszystkich rozumów żeby się tutaj wymądrzać i krytykować,chodzi tylko o to-jak się uczyć to tak żeby nas rozumieli.

Ostatnio edytowany przez Mickey Mouse (2013-08-13 11:20:05)

#39 2013-08-13 11:54:59

simona1961
Member

Kto jak kto, ale nasza Ewa, czyli germanistka z wykształceniem magisterskim na pewno w tej dziedzinie rację ma!!!!
Dzięki Ewuniu.

#40 2013-08-13 12:40:04

poziomka
Member

Ufam specjalistkom językowym i osobom, które  znają  się fachowo na zawiłościach językowych, dzięki Wam za to !!

A  co do zamieszczonych przydatnych zwrotów, może warto  podając je , przyłożyć się, poświęcając trochę prywatnego czasu  i pokusić się o coś nowego,
byśmy się tu także językowo rozwijały ?
Te zwroty Pani rekruter, znajdujemy  od dawna: w lekcjach m. innymi:
    Promediki 24,
    w Artemidzie,
    Medipe,
    A & J Partners,
    na stronach Interkadry oraz innych agencji,
    w samouczku Perfektonu
    i http://samouczek-j-niemieckiego.manifo. … -opiekunek
    i wielu innych samouczkach dla opiekunek, rozmówkach,  linkach do nauki j. niemieckiego, podawanych wielokrotnie przez opiekunki na tym forum,
   przeze mnie....

P.S Chyba  uciekły literki przy wpisywaniu  jajecznicy, powinno być:   Rührei

I jeszcze jedno, kto pomoże mi zrozumieć jeszcze jedną "zagadkę", jaką napotykam tu na forum? Zajrzałam dzisiaj 3 godz.  po zamieszczeniu tego posta
do samouczka- j- niemieckiego.manifo.com / nauka/ dla -opiekunek/ dawno tam nie zaglądałam. Mało nie spadłam z krzesła, jak tam w dziale gramatyki
w podtemacie: brudnopis   zobaczyłam z datą 2013. 07.02   moje prywatne 13 zdań kierowanych do przetłumaczenia naszej EwieI8 tu, na forum  w wątku:
kurs dla opiekunek lekcja 6  w tym roku, 26-ego  marca !  Moje pytania i tłumaczenie Ewy z  27. 03  żywcem skopiowane z tego forum do tego podtematu
w samouczku !!!
To jest jedyne forum opiekunek, na którym jestem zarejestrowana, jak to zatem możliwe? I zastanawiam się co jeszcze stąd wycieka?...Bo fałszywa "opiekunka' będąca pracownicą firmy z Górnego Śl. już do mnie pisała.... Przepraszam, za te pytania , jestem trochę  zdenerwowana..

Ostatnio edytowany przez poziomka (2013-08-13 17:54:59)

#41 2013-08-13 14:26:51

amelia
Przyjaciel Forum

ewal8 napisał:

amelia napisał:

Mickey Mouse napisał:

Dziewczyny, przepraszam, że wtrącę moje trzy grosiki, ale akurat w tej dziedzinie mam jak najbardziej prawo smile
No nie macie racji. To co Emila podała, napisane jest uproszczoną transkrypcją i tak mniej więcej Hochdeutsch brzmi.
Wyraz „ich” prawidłowo wymawia się pośredni między „ich” a „iś”, a w uproszczonej transkrypcji podaje się jako prawidłową wymowę „iś” (prawidłowy zapis transkrypcji tego wyrazu:[iç] ), ponieważ Polakom trudno jest dojść do idealnej wymowy tego wyrazu. Na poparcie moich słów posłuchajcie dokładnie jego wymowy tutaj: http://pl.pons.eu/dict/search/results/? … &lf=pl

To samo dotyczy wyrazu geben czy lesen. Nie wypowiada się tego twardo, tylko występuje tam tzw. krótkie „e”, które w połączeniu z całym wyrazem brzmi właśnie „gejben” czy „lejsen”. Posłuchajcie same:

Wyraz „ist” też wypowiada się poprawnie „yst”, ponieważ tzw. krótkie „i” jest zbliżone do polskiego „y” .

Zasady wymowy, jakie podała Emilia dotyczą Hochdeutsch, a to jak się mówi w różnych landach czy Austrii to już całkiem inna sprawa, ale w takiej postaci język niemiecki  nauczany jest obecnie w szkołach.

Ewuniui , nie wątpię w Ciebie, ani w Twoje umiejętności. Właśnie czekałam kiedy się odezwiesz. Wyraziłam swój pogląd, wcale nie będąc go pewna. Wiesz gdzie nabywałam praktyki w mówieniu. (po niemiecku) Zapewne mam naleciałości gwarowe. Nie koniecznie Hochdeutsch. Pomimo ze doskonale porozumiewam się  w tym języku, to nie znaczy, że mówię i piszę  wszystko prawidłowo.
Nie mam też żadnej specjalizacji w tym zakresie. No więc dobrze że jesteś, dobrze że nas krytykujesz. Masz jak najbardziej do tego prawo i dzięki Ci za to.
Kontroluj dalej, ktoś musi tu robić porządek. smile big_smile

#42 2013-08-15 21:54:14

aleksandra27
Member

Jestem strasznie zła na siebie,minął dopiero pierwszy tydzień ,a ja już mam lekki kryzys.Dzisiaj miałam okropny dzień,jakbym była nieobecna(ciężko określić),nie chcę żeby się okzalo że ,,miękka faja";p ze mnie...ehhh. Jutro musi być lepiej:) Pozdrawiam.

#43 2013-08-15 22:27:19

Cebulka
Member

Ola, podobno pierwszy tydzień jest najgorszy! Potem to już tylko lepiej. Co Cię tak zdołowało?

#44 2013-08-15 22:59:09

aleksandra27
Member

Nic mi od rana nie wychodziło,dziadek miaał zły humor.Na obiad,zrobiłam nleśniki z owocami to dziadek prawie rzucił tym talerzem,mimo że dzień wcześniej ustałam  z dziadkiem co będzie na obiad.Córka dziadka daje mi do zrozumienia że ja na ,,teraz ,już"muszę umieć niemiecki bo ona się trudzić nie będzie żeby się ze mną dogadać...no ale cóż,od początku zdawali sobie sprawę ze znajomości mojego języka.i ciągle wydaję mi się że jestem obserwowana,no nawet mi się nie wydaję bo jest to robione bez jakiegoś ukrywania,nawet jak meble ścieram ,zmywam naczynia itp.Nawet się nie dziwie,bo w końcu jestem nowa i mnie sprawdzają...ale zdala od wszystkiego to może wkurzyć nawet taka rzecz.W sobotę idę na zakupy z synową dziadka,mam zrobić listę rzeczy których potrzebuję na cały tydzień,łącznie to co na obiady.Gotuję dobrze,ale po dzisiejszej akcji też mam mętlik w głowie,i chyba pozostane przy tym co tu zastałam czyli przy dziadkowych mrożonkach...Wiem,że większość z Was mała większe problemy i jakoś dawałyście radę,ja też dam,tylko to jeden z tych gorszych dni:)smile:)Dobrze,że są te wieczory,kiedy spokojnie mogę usiąść przy komputerze.

#45 2013-08-16 00:09:28

ahha
Member

aleksandra27 napisał:

Nic mi od rana nie wychodziło,dziadek miaał zły humor.Na obiad,zrobiłam nleśniki z owocami to dziadek prawie rzucił tym talerzem,mimo że dzień wcześniej ustałam  z dziadkiem co będzie na obiad.Córka dziadka daje mi do zrozumienia że ja na ,,teraz ,już"muszę umieć niemiecki bo ona się trudzić nie będzie żeby się ze mną dogadać...no ale cóż,od początku zdawali sobie sprawę ze znajomości mojego języka.i ciągle wydaję mi się że jestem obserwowana,no nawet mi się nie wydaję bo jest to robione bez jakiegoś ukrywania,nawet jak meble ścieram ,zmywam naczynia itp.Nawet się nie dziwie,bo w końcu jestem nowa i mnie sprawdzają...ale zdala od wszystkiego to może wkurzyć nawet taka rzecz.W sobotę idę na zakupy z synową dziadka,mam zrobić listę rzeczy których potrzebuję na cały tydzień,łącznie to co na obiady.Gotuję dobrze,ale po dzisiejszej akcji też mam mętlik w głowie,i chyba pozostane przy tym co tu zastałam czyli przy dziadkowych mrożonkach...Wiem,że większość z Was mała większe problemy i jakoś dawałyście radę,ja też dam,tylko to jeden z tych gorszych dni:)smile:)Dobrze,że są te wieczory,kiedy spokojnie mogę usiąść przy komputerze.

Olu, to poniekad normalne ze Cie obserwuja tak to juz jest my tez obserwowaly bysmy kogos obcego w naszym domu. Wrzuc  na luz ze wszystkim ,jak dziadkowi nie smakuja twoje obiady gotuj gotowce lzej dla Ciebie ( napewno mniej smacznie) ale talerzami nie bedzie rzucal i mniejszy stres dla ciebie, a wszystko robilabym baaaaaaaardzo pomalutku zeby zmeczylo ich to stanie nad glowa.A corcia ? ty nie pracujesz dla corci  konwersacje bym ograniczyla do niezbednego minimum.Wiedziala na co sie pisze prawda? Uszy do gory wszystko sie ulozy nie wprowadzaj jedynie restrykcyjnych zmian w tages plan dziadka.A jak lubi mrozony to  niech dostaje bez pytania czy chce jutro groszek z marchewka czy marchewke z groszkiem. Zrob podaj i juz. Dzis bedzie lepszy dzien.

Ostatnio edytowany przez ahha (2013-08-16 00:10:40)

#46 2013-08-16 08:30:26

Cebulka
Member

Olu, naleśniki z owocami na obiad dla faceta? Żaden facet na świecie nie uzna tego za obiad:) Nic dziwnego, że dziadek miał zły humor;) Żartuję oczywiście. Dziadek będzie miał swoje humory, ale Ty się nimi nie przejmuj. Pytałaś zmienniczki, co lubi jeść na obiady? Nie zmieniaj tego. Mi też ciężko było zrozumieć fakt, że mojej babci bardziej smakuje purre z torebki niż młode ziemniaczki z koperkiem. Parę obiadów wylądowało w WC. Nie ma sensu zmieniać staremu człowiekowi przyzwyczajeń żywieniowych. Ja teraz na każdy dzień tygodnia mam przetestowany hit babci bazujący na torebkach-mrożonkach, a dla siebie gotuję osobno. Obiad robi się w 15 min, talerz wymieciony do czysta, wszyscy zadowoleni:)

Zamiast zastanawiać się, co rodzinka robi lub myśli, skup się na sobie i na nauce języka. Znając język zawsze łatwiej Ci będzie znaleźć pracę, w której dobrze się będziesz czuła.

#47 2013-08-16 08:49:59

aleksandra27
Member

Cebulka masz absolutną racje,pozostanę przy tym co do tej pory było gotowane i tego nie będe zmieniać.Dzisiaj obudziłam się z lepszym nastawieniem,w końcu nic tak naprawdę się nie stało,a dni jak wczoraj pewnie będzie więcej.
Również się cieszę,że jest to forum.Można tu uzyskac wsparcie,dobra radę i ,,zobaczyć" ,że na obczyźnie jest nas wiele w podobnych,lepszych lub gorszych sytuacjach.
Miłego dnia Drogie Panie/Panowie.

#48 2013-08-16 08:54:43

copyfield
Member
Od: Mława - Malbork

Cebulka napisał:

Olu, naleśniki z owocami na obiad dla faceta? Żaden facet na świecie nie uzna tego za obiad:)

To jest super obiad - zależy ile naleśników. Ja mam małżeństwo i moja PANI dwa razy w tygodniu zażądza, żebym przygotował bułkę (jedną ) na parze - są tylko w Lidlu. To zalane jest rozwodnionym dżemem.
Ja ,ale ona wybiera co jemy.
Nie ważne że jestem facetem - musze to tolerować pomijam zero owoców .....i warzyw. Ona uznaje tylko witaminki w pigułkach.
Ja ze zmiennikiem chudne zawsze - i to za marną kasę 1300E - Tak zaraz powiecie jaką marną ????- ale przy małżeństwie to marnota. (robie osmy rok w tej branży)- gdyby nie spoko nocki - to nas by tu dawno nie było

#49 2013-08-16 11:31:32

Cebulka
Member

Copyfield- bułki na parze to super danie, ale z trochę treściwszą polewą zdecydowanie... A może zacznij symulować, że jesteś mocno osłabiony z głodu i oni niech sobie dietę trzymają, a Ty sobie normalne jedzenie rób?

Olu, zmieniaj jak najmniej. Starsi ludzie nie lubią zmian. Masz kontakt z poprzedniczką? Ona podobno zadowolona była, pewnie chętnie Ci doradzi

#50 2013-08-16 15:12:34

ella
Member

malagosia napisał:

Witam Serdecznie na obczyźnie!
Od kilku tygodni tutaj Was odwiedzam i czytam Historie wesołe i smutne.Dziekuję Wam że tutaj jesteście.
Też miałam wczoraj koszmarny dzień.Jestem doświadczoną opiekunką,znam bardzo dobrze J.niemiecki,i dlatego sama nie rozumiem jak mogłam dopuścić do takiej sytuacji.Opiekuję się babuszką 88 lat,demencja ale milutka tylko bardzo nie lubi chodzić.Do toalety muszę ją "Wołami" zaciągać,i tak kilka razy dziennie szarpanina-"bo nie musi","bo była akurat przed chwilką","bo mam ją zostawić w spokoju",ręce opadają.Wczoraj Panią wykąpałam,wysprzątałam całe mieszkanie,zrobiłam pranie(3 pralki wywlekłm z piewnicy na taras,rozwiesiłam).5 raz mi się "zlała",ma wkładki ale i tak pociekło,wszystko mokre,ubrania i podłoga.Przebierałam ją i płakałam z nerwów i bezsilności i...nakrzyczałam na Nią.Tak się tego wstydzę,całą noc nie spałam,bo to do mnie niepodobne.
Nie zawsze jest różowo,wiemy o tym wszyskie,ale trzeba mieć nadzieję że jutro będzie lepiej,a jak nie dziś to jutro napewno.Pozdrawiam aleksandro,głowa do góry,a wszyskim Panią miłego dnia i wytrwałości.

Małgosia a pampersy?????skoro nie chce chodzic a i tak swoje potzeby fizjologiczne zalatwia tam gdzie jest w damy miejscu to w pampersy babcie.i masz spokoj i ty i babcia .pozdrawiam.

#51 2013-08-16 16:49:40

ewal8
Member

poziomka napisał:

I jeszcze jedno, kto pomoże mi zrozumieć jeszcze jedną "zagadkę", jaką napotykam tu na forum? Zajrzałam dzisiaj 3 godz.  po zamieszczeniu tego posta
do samouczka- j- niemieckiego.manifo.com / nauka/ dla -opiekunek/ dawno tam nie zaglądałam. Mało nie spadłam z krzesła, jak tam w dziale gramatyki
w podtemacie: brudnopis   zobaczyłam z datą 2013. 07.02   moje prywatne 13 zdań kierowanych do przetłumaczenia naszej EwieI8 tu, na forum  w wątku:
kurs dla opiekunek lekcja 6  w tym roku, 26-ego  marca !  Moje pytania i tłumaczenie Ewy z  27. 03  żywcem skopiowane z tego forum do tego podtematu
w samouczku !!!
To jest jedyne forum opiekunek, na którym jestem zarejestrowana, jak to zatem możliwe? I zastanawiam się co jeszcze stąd wycieka?...Bo fałszywa "opiekunka' będąca pracownicą firmy z Górnego Śl. już do mnie pisała.... Przepraszam, za te pytania , jestem trochę  zdenerwowana..

Zrobiłam tu wcześniej wpis odnośnie zamieszczenia  naszych zdań do podanego przez Ciebie samouczka, ale mi się źle kliknęło i usunęło się wszystko.
Więc w skrócie:
popatrzcie na ten wspomniany wyżej samouczek, już na pierwszej stronie w tytule błędy:
http://samouczek-j-niemieckiego.manifo.com

A co do zerżnięcia, kolokwialnie mówiąc, naszych zdań Poziomko, świadczy to tylko o braku kompetencji prowadzących stronę. Jeśli oni muszą uzupełniać swoją wiedzę na stronach dla opiekunek to są kpiny jawne. Żenada po prostu.   Umieściłam pod tymi zdaniami na ich stronie komentarz, ale niestety jego pojawienie uzależnione jest od akceptacji moderatora, a tej jak znam życie, mój komentarz nie uzyska.

#52 2013-08-16 17:51:53

ewal8
Member

emilia napisał:

Bei schönem Wetter machen wir Spaziergänge- chodzimy na spacery

Bei schönem Wetter machen wir einen Spaziergang- idziemy na spacer

Ubranie- to Kleidung , Klamotten –ciuchy. anziehen – to czasownik- ubierac się,  z duzej Anziehen-ubieranie się.

Waschen jest tez ok.   nie pojawiło się w tekście Wäsche waschen.

Hände waschen, das Gesicht waschen, albo właśnie sich waschen- umyć się.

Am Abend wasche ich die Frau- jest  poprawne, bo to Pani ją myje." ....

Poziomko, poszperałam trochę ww wcześniejszych wpisach i popatrz co wyszukałam. To co Emilia nam tutaj serwuje jako swoje materiały do nauki języka niemieckiego pochodzi z Twojego Poziomko wpisu z dnia 27.02
http://www.opiekunki-forum.pl/viewtopic … 9991#p9991

Emilio, to jest plagiat, jesteś świadoma tego?
Poza tym, w pozostałych materiałach zamieszczonych przez Ciebie też jest kilka błędów.

#53 2013-08-16 22:58:59

poziomka
Member

Ewol18 !
Co tu powiedzieć? Powtórzę się, to  jedyne forum opiekunek na którym się zarejestrowałam  z racji zamieszczonego tu ogłoszenia o pracy.
Zawód opiekunki traktuję poważnie, myślałam, że wszyscy na takim forum są dorośli, odpowiedzialni, prawdomówni i skorzy do pomocy jak wiele z Was.
Ja też taka chciałam być i  choć trochę odpłacić za zdobyte tu od Was informacje prawne i nie tylko ,zabierając głos w nielicznych tematach np. opiekuńczych
w których mogę się wypowiadać.
Języka niemieckiego  nie znałam,  zaliczyła 15 lekcyjny kurs przez  Skypa, kilkanaście lekcji   przesłanych przez byłą opiekunkę z Niemiec i kilka godzin korepetycji
to mój początek nauki.Później i nadal  to własne żmudne poszukiwania różnych materiałów do samodzielnej nauki.  Zebrało się tego sporo. A że to wymagało
dłuższego czasu ,a  ja  okresowo go miałam więcej niż inne zabiegane kobiety poszukujące na już przystępnych materiałów więc wysyłałam różnym osobom wskazówki gdy o to prosiły,materiały z korepetycji, umieszczałam sporo informacji na forum. Po co? Bo na  forum jak myślę powinnyśmy się wspierać, radzić bezinteresownie   by nam  OPIEKUNKOM było lżej w tej ciężkiej pracy i starcie!  Bo generalnie jest ciężko wielu osobom i w końcu dlatego, że  jak mogę w życiu
w czymkolwiek odrobinę pomóc sprawia mi to radość.
  Wiedzą należy się dzielić.
Ale gdybym ja znała biegle język, pisała o tym publicznie, a jednocześnie podrzucała tu, czy na własnym blogu czyjeś pytania i odpowiedzi kopiowane  z forum zamiast opracowania  własnych zestawów, pomocy, byłoby mi wstyd.
-Dla mnie to trochę jak pożyczanie przez nauczyciela zeszytu od uczennicy i przedstawianie jej wypracowania jako własnego wykładu czy przemyśleń...
Nie chcę robić burzy w szklance wody, ale pewne sprawy dają mi  ostatnio sporo do myślenia i nie koniecznie tylko językowe...

Dopisuję tu Ewo  !

Po pólnocy ,zajrzałam  na stronę:  http://samouczek-j-niemieckiego.manifo. … -opiekunek
W dziale gramatyki pojawiło się trochę gramatyki,   ale   podtemat Brudnopis znikł i skopiowane tu na forum moje 13 pytań i Twoje tłumaczenie też.
Nie ma też Twojego komentarza.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bez  jakiegokolwiek wyjaśnienia, ot tak, wyparowało  po cichutku !!!....

-

Ostatnio edytowany przez poziomka (2013-08-17 01:02:33)

#54 2013-08-17 09:20:26

ewal8
Member

Poziomko, jestem takiego samego zdania.
Oferując tutaj pomoc językową miałam na myśli tylko i wyłącznie pomoc opiekunkom, a nie portalom językowym czy agencjom pracy.
Podobnie jak w Twoim przypadku -  kiedyś ktoś tutaj merytorycznie mi pomógł, udzielił wskazówek i odpowiednio pokierował. Chciałam się więc tym sposobem odwdzięczyć.
Niestety, nie przypuszczałam, że  pokolenie „kopiuj-wklej” spróbuje to wykorzystać jako własne materiały. Tym bardziej dla nich wstyd i żenada.

Ten podtemat „brudnopis” na http://samouczek-j-niemieckiego.manifo.com
zniknął w godzinę po napisaniu komentarza przeze mnie, w którym dość ostro wyraziłam swoje zdanie na temat takiego postępowania.
Użyłabym mocniejszych słów na temat całego zajścia, ale wrodzony takt i kultura  mnie powstrzymuje big_smile big_smile

#55 2013-08-17 11:07:24

poziomka
Member

No to wszystko Ewol18  jasne, pewno,  po co mówić przepraszam, albo coś wyjaśnić, lepiej wykasować wszystko i po sprawie.
Zachowam dalszy komentarz dla siebie i  coś jeszcze..
Pozdrawiam Cię!

#56 2013-08-21 08:50:28

kodzia1
New member

Witajcie smile
jestem nowa na tym forum, ale jako opiekunka trochę już pracuję.
W piątek jadę do Hannoveru do pracy, przez agencję. Może któraś z Was jest lub była w Hanowerze?
pozdrawiam

PS Emilia podziwiam Cię za wytrwałość w tworzeniu przewodnika po niemiecku  dla opiekunek smile

Ostatnio edytowany przez kodzia1 (2013-08-21 08:52:06)

#57 2013-08-21 09:05:45

epona
Member

kodzia1 napisał:

Witajcie smile
W piątek jadę do Hannoveru do pracy, przez agencję. Może któraś z Was jest lub była w Hanowerze?
pozdrawiam

PS Emilia podziwiam Cię za wytrwałość w tworzeniu przewodnika po niemiecku  dla opiekunek smile

Witaj:)
ja bylam juz kilka  razy w Hannowerze, aczkolwiek glownie w oklicach:) chetnie bym znowu pojechala zamiast tutaj gnic heh:) Mam nadzieje ze bedziesz miec mila prace:)

#58 2013-08-21 15:33:24

margarita59
Member

kodzia1 napisał:

Witajcie smile
pozdrawiam

Ja 3 dni temu zjechałam z Hannoweru i będę tam ponownie 8 pażdziernika. Jak chcesz to pisz do mnie emaila. Pozdrawiam.

#59 2013-08-23 09:09:20

kodzia1
New member

Dzięki za odzew smile jutro będę już na miejscu, jak się zaaklimatyzuję to się odezwę. Pozdrawiam

#60 2013-08-26 21:22:30

kodzia1
New member

JUż jestem. Pani jest stosunkowo młoda, jest sprawna fizycznie, ale jak dziecko... i od drugiego dnia jak złe rozkapryszone dziecko sad - ma demecję. To chyba reakcja na zmianę opiekunki - mam taką nadzieję.  Bywa agresywna w stosunku do mnie, nie chce moich rad w poruszaniu się po mieście (HANOWERZE)- a jeżdzimy na spotkania do Heimu, ucieka mi... na dotyk reaguje agresją.

Może któraś mi pomoże?
pozdrawiam

#61 2013-08-26 22:02:43

margarita59
Member

kodzia1 napisał:

JUż jestem. Pani jest stosunkowo młoda, jest sprawna fizycznie, ale jak dziecko... i od drugiego dnia jak złe rozkapryszone dziecko sad - ma demecję. To chyba reakcja na zmianę opiekunki - mam taką nadzieję.  Bywa agresywna w stosunku do mnie, nie chce moich rad w poruszaniu się po mieście (HANOWERZE)- a jeżdzimy na spotkania do Heimu, ucieka mi... na dotyk reaguje agresją.

Może któraś mi pomoże?
pozdrawiam

Mam nadzieję, że jakoś się dotrzecie. To chyba częsta reakcja na zmianę opiekunek, bo nie tylko my potrzebujemy czasu na asymilację.  Naszym podopiecznym jest jeszcze trudniej, a zwłaszcza tym, co tak z natury,  nie lubią zawierać nowych znajomości .Nic nowego Ci nie powiedziałam, bo ty przecież masz spory staż opiekunki.
Kodzia 1, jak długo będziesz w Hannowerze i w jakiej dzielnicy się obracasz? Pozdrawiam Cię z urlopu w Polsce.

#62 2013-08-29 17:17:04

aleksandra27
Member

Dziaj dziadek miał odwiedziny,małżeństwo w podeszłym wieku ok 85 lat...,on w porządku ,grzeczny spokojny,za to ona...matko jedyna,straszna baba.Dziadek mnie przedstawił,podkreślając,że słabo mówie po niemiecku.No i się zaczęło,jak ona zaczęła na mnie gadać,oczywiście wszystko zrozumiałam(jednak  te 3tygodnie nauczyły mnie sporo),i z lekkim uśmiechem,mówie,że ja doskonale Panią rozumiem,a dziadek dodał (do niej),że Ty nie musisz rozumieć się z Olą,najważniejsze że my się dobrze dogadujemy:) Ot co...poczym uśmiechnął się do mnie.To było naprawdę miłe...ehhh.Siedzieli jakies 3 godzinki u dziadka,ale na mój temat nie powiedziała już ani slowa. Tak pozatym,czas płynie niezmiernie powoli,raz jest lepiej raz troszkę gorzej,tak jak u każdej z Nas.Jednak jak sobie pomyslę,że wroce w końcu do domku,z pienążkami które są tak bardzo potrzebne,to dodaje mi to energii,zaciskam zębiska i ,,robię" co do mnie należy. Pozdrawiam wszystkie opiekunki i opiekunów na obczyźnie:)

#63 2013-08-30 10:36:55

renia1311
Member

aleksandra27 napisał:

Dziaj dziadek miał odwiedziny,małżeństwo w podeszłym wieku ok 85 lat...,on w porządku ,grzeczny spokojny,za to ona...matko jedyna,straszna baba.Dziadek mnie przedstawił,podkreślając,że słabo mówie po niemiecku.No i się zaczęło,jak ona zaczęła na mnie gadać,oczywiście wszystko zrozumiałam(jednak  te 3tygodnie nauczyły mnie sporo),i z lekkim uśmiechem,mówie,że ja doskonale Panią rozumiem,a dziadek dodał (do niej),że Ty nie musisz rozumieć się z Olą,najważniejsze że my się dobrze dogadujemy:) Ot co...poczym uśmiechnął się do mnie.To było naprawdę miłe...ehhh.Siedzieli jakies 3 godzinki u dziadka,ale na mój temat nie powiedziała już ani slowa. Tak pozatym,czas płynie niezmiernie powoli,raz jest lepiej raz troszkę gorzej,tak jak u każdej z Nas.Jednak jak sobie pomyslę,że wroce w końcu do domku,z pienążkami które są tak bardzo potrzebne,to dodaje mi to energii,zaciskam zębiska i ,,robię" co do mnie należy. Pozdrawiam wszystkie opiekunki i opiekunów na obczyźnie:)

Fajnie trafiłaś smile.

#64 2013-08-30 11:19:43

.1marzena.1
Member

Witam.
Dziewczyny,czytając was bardzo was podziwiam zazdroszczę odwagi.
Przyznam się że interesuje mnie ta praca ale właśnie ta bariera językowa.
Ale widzę że wszystko jest możliwe:)
Pozdrawiam was.

#65 2013-08-30 12:53:04

Liwia_Dobrawska
Member

.1marzena.1 napisał:

Witam.
Pozdrawiam was.

Pewnie, że wszystko jest możliwe:) musisz systematycznie ćwiczyć język i jakoś się przełamać, zrozumiałe, że Twoje wypowiedzi nie będą idealne, ale ważne żeby próbować rozmawiać tak jak potrafisz, a z czasem wszystko przyjdzie łatwiej:)

#66 2013-08-30 12:58:38

Liwia_Dobrawska
Member

kodzia1 napisał:

Może któraś mi pomoże?
pozdrawiam

Tak jak już poniżej jedna z Nas napisała, że może być to związane z akceptacją opiekunki. Moja koleżanka właśnie miała podobną sytuację, była u babci z demencją i pierwsze 3 tyg był dla niej horrorem. podopieczna nie chciała dać się myć, przebierać, w ogóle nie dawała w niczym sobie pomóc, była złośliwa, uciekała. Moja koleżanka jednak bez nerwów, ze spokojem robiła swoje. Po 3 tyg chyba babcia się przekonała, że nie wygra z ta moją kumpelą i dała sobie spokój. po tych 3 tyg jej zachowanie się uspokoiło i zaakceptowała opiekunkę. Może Twoja sytuacja również jest związana z przyzwyczajeniem się podopiecznej do opiekunki. powodzenia!

#67 2013-08-30 13:13:54

.1marzena.1
Member

Liwia_Dobrawska napisał:

.1marzena.1 napisał:

Witam.
Pozdrawiam was.

Pewnie, że wszystko jest możliwe:) musisz systematycznie ćwiczyć język i jakoś się przełamać, zrozumiałe, że Twoje wypowiedzi nie będą idealne, ale ważne żeby próbować rozmawiać tak jak potrafisz, a z czasem wszystko przyjdzie łatwiej:)

Trzeba będzie spróbować.Tylko od czego zacząć?
Pierwszy raz zawsze najtrudniejszy:)

#68 2013-08-30 15:25:00

renia1311
Member

.1marzena.1 napisał:

Liwia_Dobrawska napisał:

.1marzena.1 napisał:

Witam.
Pozdrawiam was.

Trzeba się przełamać smile. Ja właśnie jestem na pierwszym wyjeździe. Jak już gdzieś pisałam pan z demencją. Jest czasem złośliwy, ale bez przesady. Kłóciliśmy się na razie o jazdę samochodem. Jeśli to można nazwać kłótnią smile. On swoje, a ja połowy nie rozumiem.
Bariera językowa jest, ale wiem, że następnym razem będzie lepiej. Powtarzam słówka, coraz więcej rozumiem, z rodziną pomagamy sobie angielskim. Podopieczny i rodzina mówią w "hohdojczu", na szczęście, bo reszta w szwabskim (Jestem w Bawarii).
Jakieś podstawy trzeba mieć i jeśli się chce wyjechać to jest motywacja do nauki. Ja tak zaczęłam naukę języka. I tak uważam że umiem mało, mylę się i mówię nie gramatycznie, ale jakoś idzie. Ważne że chcę zrozumieć co ktoś do mnie mówi. Najwyżej zajmuje mi to kilka minut smile, co niecierpliwi podopiecznego, zanim zaskoczę smile
W każdym razie cieszę się, że się odważyłam, uważam że warto!

#69 2013-08-30 15:34:03

.1marzena.1
Member

Ważne że chcę zrozumieć co ktoś do mnie mówi. Najwyżej zajmuje mi to kilka minut smile, co niecierpliwi podopiecznego, zanim zaskoczę smile

Coś wiem na ten temat smile
Mój twardy dysk też muli smile

#70 2013-08-31 11:10:01

kodzia1
New member

Dzięki za wsparcie smile Po tym wyskoku było już lepiej. I wczoraj znowu... ale teraz wiem więcej. Moja Pani nie akceptuje też swojego mieszkania. Ucieka z domu do "swojego domu". Rodzina zostawiła jej klucze, ale ja po wczorajszej nocy, po prostu jeden zdjęłam z pęku innych i teraz już nie będzie mogła wyjść. niech sobie chodzi po mieszkaniu, przebiera się. Wiem przynajmniej, że nie zrobi sobie krzywdy. Na szczęście jest kontakt z córką i jej rodziną, tam możemy cvhodzić i Pani czuje się tam dobrze. Zawsze to jakaś odskocznia dla nas obu smile

miłego dnia... w Hanowerze pada sad

#71 2013-08-31 11:23:40

renia1311
Member

No to współczucia!. Ja się cieszę z jednej strony, że mój podopieczny nie ma tendencji ucieczkowych, raczej jest dziwne jeśli wyjdzie sam na zewnątrz, nie mówiąc o wyjściu do ogrodu. Co oczywiście ma swoje złe strony, bo powinien co nieco chodzić. Ale cóż, nie zmuszę go do spacerów. Sama przynajmniej wiem, że mogę spokojnie wyjść i jak wrócę, to na pewno nigdzie nie zniknie.

#72 2013-08-31 11:33:14

iza46
Member

kodzia1 napisał:

Dzięki za wsparcie smile Po tym wyskoku było już lepiej. I wczoraj znowu... ale teraz wiem więcej. Moja Pani nie akceptuje też swojego mieszkania. Ucieka z domu do "swojego domu". Rodzina zostawiła jej klucze, ale ja po wczorajszej nocy, po prostu jeden zdjęłam z pęku innych i teraz już nie będzie mogła wyjść. niech sobie chodzi po mieszkaniu, przebiera się. Wiem przynajmniej, że nie zrobi sobie krzywdy. Na szczęście jest kontakt z córką i jej rodziną, tam możemy cvhodzić i Pani czuje się tam dobrze. Zawsze to jakaś odskocznia dla nas obu smile

Dobrze postapilas z tym kluczem,gdyz to Twoj obowiazek dbac o bezpieczenstwo chorej.Moze powinniscie jednak wyciszyc ja lekami?Podejrzewam,ze ma stwierdzona demencje lub Alzheimera?Piszesz,ze masz kontakt z corka i rodzina,wiec podpowiedz im to delikatnie.Sory ale Pani z duzej litery piszemy bezposrednio zwracajac sie do osoby.Nie obraz sie izycze wiecej odwagi!

#73 2013-08-31 17:38:44

kodzia1
New member

Leki bierze, 2 x dziennie. Demencję ma posuniętą dosyć mocno. Chodzimy nawet do ośrodka demencyjnego, na terapię (tzn ja ją tam zawożę Ubanem). Chciałabym najlepiej samam pogadac z lekarzem, bo pani jest inna w każdym miejscu i czasie smile

#74 2013-08-31 18:02:33

krysta63
Member

Szkoda tylko,że musisz dowozić panią u banem.Po takich demencyjnych pacjętów zazwyczaj przyjeżdza specjalne auto z haimu lub taxi.To jest do załatwienia przez rodzinę.
Ja miałam taką panią z potężnym Alzhaimerem i po nią przyjażdzała taxi i ją potem odwoziła  do domu codzien.

kodzia1 napisał:

Leki bierze, 2 x dziennie. Demencję ma posuniętą dosyć mocno. Chodzimy nawet do ośrodka demencyjnego, na terapię (tzn ja ją tam zawożę Ubanem). Chciałabym najlepiej samam pogadac z lekarzem, bo pani jest inna w każdym miejscu i czasie smile

#75 2013-08-31 20:24:37

renia1311
Member

renia1311 napisał:

No to współczucia!. Ja się cieszę z jednej strony, że mój podopieczny nie ma tendencji ucieczkowych, raczej jest dziwne jeśli wyjdzie sam na zewnątrz, nie mówiąc o wyjściu do ogrodu. Co oczywiście ma swoje złe strony, bo powinien co nieco chodzić. Ale cóż, nie zmuszę go do spacerów. Sama przynajmniej wiem, że mogę spokojnie wyjść i jak wrócę, to na pewno nigdzie nie zniknie.

No to napisałam w złą godzinę:/. Miałam pod wieczór akcję z samochodem. No w którymś momencie myślałam, że mi się dostanie. Kluczyki od samochodu mam schowane, ale dzisiaj aż zszedł do mojego pokoju!
Zadzwoniłam do córki, ale to nic nie pomogło. Nie bardzo chce słuchać tego co one mówią (ma dwie, z którymi jest kontakt). Powiedziałam, że jeśli córki, albo Klaudia (która wcześniej dochodziła do niego na 2 godz dziennie) dadzą mu klucze, to proszę bardzo. Ja nie dam. Wyszłam na chwilę z domu, byłam w pobliżu. W końcu zadzwonił do Klaudii po klucze, m. inn. powiedziałam, że jak jadę na zakupy to Klaudia daje mi kluczyki smile. I jej posłuchał, na szczęście.
Zgodził się pojechać ze mną do Gasthausu. Kurcze, taka jedna sytuacja wystarczy i ma się na jakiś czas dość... co jakiś czas jest powtórka z rozrywki. Nikt mi nie wmówi że to taka łatwa praca.

Ostatnio edytowany przez renia1311 (2013-08-31 20:25:39)

#76 2013-09-02 09:41:06

kodzia1
New member

Dokładnie tak, masz rację Renia smile... jedna sytuacja i zapcha Ci głowę na dłużej.
Moją teraz odprowadziłam do Heimu - tego koło domu. Wg mnie trafiła do złej grupy, panie są stare i zniedołężniałe,  opiekunka (chyba psycholog)  zadaje kilka pytań na raz do mojej pododpiecznej (BŁAD!) a na moje pytania...jak zachowac się w konkretnej sytuacji, odpowiada nieprzekonywyjąco, jakby sama nie wiedziała jakie są metody sad. Jutro jedziemy do Heimu Ubanem, tam jest fachowa pomoc i mam nadzieję na jakieś wsparcie...
Ważny jest nasz kontakt z lekarzem lub psychologiem, czy innym terapeutą prowadzącym.

miłego dnia smile

#77 2013-09-02 10:05:56

Liwia_Dobrawska
Member

renia1311 napisał:

.1marzena.1 napisał:

Liwia_Dobrawska napisał:

Trzeba się przełamać smile. Ja właśnie jestem na pierwszym wyjeździe. Jak już gdzieś pisałam pan z demencją. Jest czasem złośliwy, ale bez przesady. Kłóciliśmy się na razie o jazdę samochodem. Jeśli to można nazwać kłótnią smile. On swoje, a ja połowy nie rozumiem.
Bariera językowa jest, ale wiem, że następnym razem będzie lepiej. Powtarzam słówka, coraz więcej rozumiem, z rodziną pomagamy sobie angielskim. Podopieczny i rodzina mówią w "hohdojczu", na szczęście, bo reszta w szwabskim (Jestem w Bawarii).
Jakieś podstawy trzeba mieć i jeśli się chce wyjechać to jest motywacja do nauki. Ja tak zaczęłam naukę języka. I tak uważam że umiem mało, mylę się i mówię nie gramatycznie, ale jakoś idzie. Ważne że chcę zrozumieć co ktoś do mnie mówi. Najwyżej zajmuje mi to kilka minut smile, co niecierpliwi podopiecznego, zanim zaskoczę smile
W każdym razie cieszę się, że się odważyłam, uważam że warto!

Wiadomo, że podczas nauki języka nikt nie mówi perfekt gramatycznie - przecież ważne żeby się dogadać. na początku "zajarzenie" o co chodzi zajmuje chwilę, ale potem jest już tylko łatwiej. trzeba próbować i nie blokować się, nie zniechęcać. jak to się mówi " Nie od razu Rzym zbudowano".

#78 2013-09-02 10:08:16

iza46
Member

kodzia1 napisał:

Dokładnie tak, masz rację Renia smile... jedna sytuacja i zapcha Ci głowę na dłużej.
Moją teraz odprowadziłam do Heimu - tego koło domu. Wg mnie trafiła do złej grupy, panie są stare i zniedołężniałe,  opiekunka (chyba psycholog)  zadaje kilka pytań na raz do mojej pododpiecznej (BŁAD!) a na moje pytania...jak zachowac się w konkretnej sytuacji, odpowiada nieprzekonywyjąco, jakby sama nie wiedziała jakie są metody sad. Jutro jedziemy do Heimu Ubanem, tam jest fachowa pomoc i mam nadzieję na jakieś wsparcie...
Ważny jest nasz kontakt z lekarzem lub psychologiem, czy innym terapeutą prowadzącym.

miłego dnia smile

Dlugo jezdzilam jako opiekunka "calodobowa"i moge stwierdzic ,ze nie jestesmy tu tak mile widziane jako osoby pytajace .Moze po pewnym czasie i wielokorotnym odwiedzeniu terapeuty czy lekarza ,tak.Te stany odmienne to jest wlasnie demencja.W domu inaczej taki pacjent sie zachowuje,w grupie jeszcze inaczej.Czesto bardzo malokontaktowi nagle na widok lekarza /najlepiej przeciwnej plci/zdrowieja:).Praca ta jest niewdzieczna i nie jestesmy "glaskane po glowie",wiec robcie troszke zamieszania jak sytuacja wymyka sie spod kontroli.Kontakt z rodzina jest najwazniejszy i to ich zadaniem jest pomoc matce czy ojcu!Niektore z nas probuja wyreczyc ich a pozniej same cierpia!dziewczyny dobrze robicie i myslicie a z czasem bedzie Wam lzej "strawic"te problemy.Wazny jest czas odpoczynku w Polsce i niemyslenie o smutnych sprawach.

#79 2013-09-02 10:10:25

Liwia_Dobrawska
Member

kodzia1 napisał:

jak masz kontakt z rodziną to też im powiedz jaka jest sytuacja, żeby wiedzieli co się dzieje:) dobrze, że schowałaś ten klucz i wiesz,że jest bezpieczna. oby jak najmniej nieprzewidzianych sytuacji, ale najważniejsze, że sobie radzisz;)

#80 2013-09-09 10:41:22

bedziedobrze
New member

Witam wszystkich!

Wprawdzie dopiero rozpoczynam karierę, ale mam nadzieję, że się dużo od Was dowiem i nauczę smile

#81 2013-09-09 10:52:14

renia1311
Member

Powodzenia! Witam smile

#82 2013-09-09 10:58:48

kodzia1
New member

Witam, a gdzie jesteś?
powodzenia smile

#83 2019-09-21 13:23:46

andrea
Member

Czy opieka nad osobą starą i chorą w Niemczech jest o wiele łatwiejsza niż opieka nad własnym rodzicem?

Reklama