Opieka nad osobą starszą, leżącą

Opieka nad osobą starszą leżącą, nie jest prosta. Poniżej kilka słów na temat tego co trzeba wiedzieć, aby móc dobrze opiekować się osobą starszą w stanie leżącym...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2011-12-09 21:58:34

Redakcja
Administrator
Zarejestrowany: 2011-12-09
Posty: 105

Opieka nad osobą starszą, leżącą

Opieka nad osobą starszą leżącą, nie jest prosta. Poniżej kilka słów na temat tego co trzeba wiedzieć, aby móc dobrze opiekować się osobą starszą w stanie leżącym.

1. Pielęgnacja skóry – skóra u osób leżących jest bardzo wrażliwa i podatna na infekcje lub odleżyny. Dlatego należy o nią dbać w szczegolny sposób, powinna zawsze być czysta, sucha, nakremowana – krem przeciw odleżynom. NIGDY NIE NALEŻY NAKŁADAĆ KREMU NA KREM czyli na brudną skórę. Do pielęgnacji skóry osob leżących są specjalne  mydła lub spray które nie tylko czyszczą skórę ale również chronią przed czynnikami szkodliwymi.

2. Zapobieganie odleżynom- odleżyny to największa zmora opiekunów, powstają wszędzie tam gdzie skóra ma kontakt z podłożem twardym. Celem uniknięcia odleżyn należy często zmieniać pozycję osoby leżącej, zachować czystą i suchą skórę, jak również stosować wszelkiego rodzaju udogodnienia w postaci jaśków , krążków które to np. Wkłada się pomiędzy kolana lub kostki osoby leżącej na boku. Jeżeli z takich lub innych przyczyn powstała już odleżyna należy stosować odpowiednie pianki myjące ( zawierają one leki ułatwiające się gojenie rany) i plastry ( ułatwiają ziarninowanie a co za tym idzie gojenie rany i chronią przed pogłębieniem się odleżyny). Najczęściej odleżyny powstają u osób szczupłych. Stopień i rozmiar odleżyny zależy w późniejszym czasie tylko i wyłącznie od opiekuna! Od sposobu opieki, zachowania higieny! ZAWSZE NALEŻY DĄŻYĆ DO UNIKNIĘCIA POWSTANIA ODLEŻYNY, JEDNAKŻE JEŻELI JUŻ TAKOWA POWSTAŁA ROBIMY WSZYSTKO BY JĄ ZAGOIĆ – GDYŻ SĄ TO WROTA ZAKAŹNE!!!!

3. Kąpiel pacjenta w łóżku- najwygodniejszą forma kąpieli jest kąpiel w wannie, jednakże bardzo często z powodu choroby stan chorego uniemożliwi transport do łazienki i umycie dlatego czynności te wykonuje się w łóżku chorego. Do kąpieli chorego potrzebujemy miskę z wodą i mydłem, dzbanek z ciepłą wodą po spłukania włosów i pustą miskę gdzie spłyną mydliny, myjkę lub gąbkę którą będziemy myć chorego -nieco szorstka gąbka poprawia  ukrwienie skóry, kawałek foli , którą zawijamy po bokach, duże ręczniki kąpielowe. Przy kąpieli uważamy by w pomieszczeniu chorego nie było otwartego okna, zachowujemy maksymalną intymność- tj. Przykrywamy osobę starszą poszwą ( przed kąpielą dobrze jest zmienić pościel, a poszwa pozostawiona na pacjencie okrywa go a w razie zmoczenia wrzucamy ja do prania, a poza tym chroni przed chłodem) i zaczynamy mycie – kąpiel od  głowy.
W tym celu wsuwamy pod głowę folię  pod którą podkładamy ręcznik – dobrze jest gdy osoba chora ma krótkie włosy , ułatwia to pielęgnację skóry głowy i dbałość o higienę. Drugi koniec foli wkładamy do pustej miski woda będzie spływać po miski nie mocząc  całego łóżka.  Delikatne zlewamy głowę ciepła wodą nakładamy szampon i myjemy głowę tak aby mydliny nie dostawały się do oczu, po czym  spłukujemy i zawijamy głowę w ręcznik. Następnie przechodzimy do mycia twarzy, ramiona, tułów. Kończyny dolne, w przypadku dłoni i stup- można je włożyć do miski z wodą. Jeżeli chodzi o miejsca intymne należy BEZWZGLĘDNIE WYMIENIĆ WODĘ. Przy kąpieli należy zachować maksymalnie warunki intymności –pozwala zachować to dobre relacje chory opiekun.

4. Karmienie osoby leżącej- ze względu na fakt iż osoba jest osoba leżącą bardzo często sama nie potrafi jeść  dlatego też obowiązek wyżywienia-karmienia spoczywa na opiekunie. W celu ułatwienia karmienia oraz  zapobiegnięciu zachłyśnięcia  się treścia pokarmową podnosimy wezgłowie do pozycjo półsiedzącej, podsuwamy chorego wyżej – w taki sposób aby było mu maksymalnie wygodnie a my mieliśmy ułatwione karmienie. Karmimy zawsze powoli a w celu pojenia chorego stosujemy słomkę lub kubek z dziubkiem można też zakupić kubek dla dzieci- uniemożliwia to polanie się płynami jak i ułatwia pojenie.

5. Zmian pampersów- zmiana pampersów jest ważna bo od jej częstotliwości jak i  jakości zależy czy podopieczny będzie miał zachowany maksymalny komfort i unikniemy powstania odleżyn. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się osoby należy je w kulturalny sposób wyprosić zamknąć drzwi -zapewni to dostateczny komfort. Zginamy nogi chorego lub jeżeli jest to możliwe prosimy by sam to zrobił. Rozpinamy pampersa w zależności od zawartości przemywamy chorego kremujemy lub pudrujemy. Prosimy o uniesienie bioder i jednym i zdecydowanym ruchem wsuwamy nowy pampers wcześniej przygotowany. Zawsze należy pamiętać by rozmiar pampersa był odpowiedni do potrzeb jak i by nie był nigdzie zwinięty ani zagięty - obniża to komfort pacjenta, drażni skórę i może spowodować odparzenia i odleżyny. Wygodnymi pampersami są pampersomajtki- szybkie i łatwe do wymiany jak i dają komfort psychiczny -osoba starsza wie że ma majtki.

6. Wietrzenie pomieszczenia z pacjentem leżącym- wskazanym jest wietrzenie pomieszczenia w którym przebywa osoba leżąca. W tym celu należy porządnie przykryć chorego aby uniknąć przeziębienia i otworzyć okno ale tak by powodować przeciągu. Jeżeli chory jest na tyle sprawny by go przenieść na wózek dobrze jest zrobić to i przysunąć chorego do okna- zmiana pozycji jak i dotlenienie poprawią nastrój. W momencie kiedy chory jest na wózku można szybko zmienić pościel, ale w taki sposób by nie wykonywać zbędnych ruchów jak i nie powodować wiatru.

7. Wymiana cewnika- wymiana cewnika powinna następować zawsze co 2 tyg.!! Wymianę cewnika powinna zrobić pielęgniarka, położna lub lekarz. Opiekun opróżnia jedynie worek z moczem – w tym celu dobrze jest założyć  zeszyt diurezy gdzie wpisuje sie ilość, moczu , barwę, zapach. Wszelkie odchylenia od normy mogą świadczyć o rozpoczynającej się infekcji. Jeżeli osoba chora wcześniej nie spożywała produktów zawierających buraki – które mogą wpłynąć na zabarwienie moczu – mocz powinien mieć zabarwienie słomkowe, powinien być bezzapachowy w ilości od 60ml/h, wartości poniżej mogą świadczyć o skąpomoczu lub też jego braku – co  powinno skutkować wezwaniem lekarza. Wszelkie “ fusy” w moczu mogą świadczyć o złej filtracji nerek lub też infekcji czy to nerek czy pęcherza moczowego.

8. Dbałość o higienę jamy ustnej- pleśniawki i inne infekcje jamy ustnej są nieodzowne u osób leżących z małą odporności. Dlatego ważnym jest higiena jamy ustnej przez płukanie jej płynami do płukania jamy ustnej , mycie zębów lub protezy. PROTEZA ZĘBOWA powinna zawsze dobrze przylegać jeżeli jest za ciasna lub za luźna NIE  POWINNO  jej się zakładać- w trakcie picia lub jedzenia może wpaść do przełyku i zatkać go.

9. Kąpiel w wanie – transport patrz wyżej. Większość osób starszych nie lubi kąpieli boi się ich dlatego ważne jest zapewnienie komfortu intymności. Należy używać płynów takich jak chory lubi. Nigdy nie zmuszamy chorego do niczego. Ale dzięki perswazji można go przekonać do kąpieli –  mówić że będzie lepiej się czuć, ładniej pachnięć, że pozwoli to na wyjście z domu itd.

Jeżeli opiekowałaś się pacjentami leżącymi  - podziel się z nami swoją opinią, doradź innym, jak opiekować się takimi podopiecznymi. Zapraszamy do dyskusji.

Offline

 

#2 2012-08-23 16:19:15

poziomka116
Member
Zarejestrowany: 2012-08-21
Posty: 18

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Bardzo przydatny wątek. Żałuję tylko, że nie dowiedziałam się tylu przydatnych rzeczy przed wyjazdem do opieki nad osobą leżącą. Nie wiedziałam np o czymś takim jak dziennik diurezy. A szkoda, bo później zupełnie przypadkiem okazało się że mój podopieczny miał właśnie skąpomocz i zrobił się z tego powodu kołowrotek z lataniem do lekarza..

Offline

 

#3 2012-11-08 14:17:21

violcia
New member
Zarejestrowany: 2012-10-22
Posty: 6

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Witajcie dziewczyny
Czytam to forum od jakiegoś czasu,ponieważ interesował mnie właśnie wyjazd do Niemiec.Prawdopodobnie uda mi się to 1 grudnia.Załatwiła mi to znajoma która pracuje tam już ok 3 lata. Moim problemem jest nieznajomość języka i nie mam pojęcia jak to będzie wyglądało. Powiem szczerze,ze strasznie się tego obawiam.Nie mam pojęcia jak to ogarnę:(
Mam pracować z leżącą kobietą która prawie nie rozmawia ...Mam nadzieję,że obowiązkom fizycznie podołam ale strasznie się boję,że w żaden sposób z nikim sie nie dogadam.
Nie wiem,czy to nie za wielkie ryzyko.
Napiszcie co o tym myślicie i może miałybyście dla mnie jakieś przydatne rady

Offline

 

#4 2012-11-08 15:16:44

iza46
Member
Zarejestrowany: 2012-09-07
Posty: 1482

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

]Witajcie dziewczyny
Czytam to forum od jakiegoś czasu,ponieważ interesował mnie właśnie wyjazd do Niemiec.Prawdopodobnie uda mi się to 1 grudnia.Załatwiła mi to znajoma która pracuje tam już ok 3 lata. Moim problemem jest nieznajomość języka i nie mam pojęcia jak to będzie wyglądało. Powiem szczerze,ze strasznie się tego obawiam.Nie mam pojęcia jak to ogarnę:(
Mam pracować z leżącą kobietą która prawie nie rozmawia ...Mam nadzieję,że obowiązkom fizycznie podołam ale strasznie się boję,że w żaden sposób z nikim sie nie dogadam.
Nie wiem,czy to nie za wielkie ryzyko.
Napiszcie co o tym myślicie i może miałybyście dla mnie jakieś przydatne rady
Masz jeszcze3 tygodnie na podszkolenie języka.Warto!wykuj słowa związane z opieka/rękawiczki,maść,rana,odleżyna,siniak,ból,dobre samopoczucie,gorsze samopoczucie-możesz mówić jest lepiej/besser  czyt besa/lub gorzej /schlimmer czyt szlima/naucz sie tez części ciała /odnośnie gotowania,tez przyda się znać warzywa,owoce,mięsa itp. Jak lubisz kasze jęczmienna wez sobie,bo tu jest bardzo droga i nie zawsze do zdobycia.Koniecznie pisz sobie już wszystko ,podziel na tematy i kuj!Rękawiczki jednorazowe są w Polsce tanie ,weź z 20 szt i jakby nie zapewnili Ci ich u chorej,pokaz ze masz kilka i tylko w rękawiczkach wykonasz toaletę.Pisze o tym,gdyż znam osobę która w misce z woda i kropla mydła w płynie myła pupę leżącej ,bez rękawic!!!!!!SŁOWNIK KONIECZNIE i zapisz sobie w zeszycie tematami wszystko co się może przydać,weź go sobie i miej pod ręka.Niemcy wymagają  perfekcyjności i plusem będzie,gdy ich zaskoczysz swoimi notatkami itp.Może znajoma pomoże Ci jak tam tez jest?

Offline

 

#5 2012-11-08 15:26:41

violcia
New member
Zarejestrowany: 2012-10-22
Posty: 6

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Powiem szczerze,ze trochę mnie to przeraża,na znajomą zbytnio nie będę mogła liczyć tam na miejscu gdyż jest w innej miejscowości.Szczerze mówiąc nie znam dokładnie jeszcze żadnych szczegółów.Wkuwam te słówka non stop ale jak przyjdzie co do czego to nie wiem.
Dziękuję Ci kochana za podpowiedzi-postaram się wykorzystać je wszystkie na maxa (no może bez kaszy się obejdzie:)
W rękawiczki się zaopatrzę na pewno a w co jeszcze to nie mam pojęcia:P

Offline

 

#6 2012-11-08 15:28:34

iza46
Member
Zarejestrowany: 2012-09-07
Posty: 1482

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

violcia napisał:

Powiem szczerze,ze trochę mnie to przeraża,na znajomą zbytnio nie będę mogła liczyć tam na miejscu gdyż jest w innej miejscowości.Szczerze mówiąc nie znam dokładnie jeszcze żadnych szczegółów.Wkuwam te słówka non stop ale jak przyjdzie co do czego to nie wiem.
Dziękuję Ci kochana za podpowiedzi-postaram się wykorzystać je wszystkie na maxa (no może bez kaszy się obejdzie:)
W rękawiczki się zaopatrzę na pewno a w co jeszcze to nie mam pojęcia:P

Napisze Ci pozniej na priv,teraz do roboty!

Offline

 

#7 2012-11-08 17:56:32

kasia63
Member
Zarejestrowany: 2011-11-06
Posty: 842

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

violcia - www.translatica.pl- to stronka gdzie mozesz sobie tłumaczyc poszczegolne słowa czy zdania ,przyda sie.Słownik -najobszerniejszy tzw ŻÓŁTY,sa w ksiegarniach,jak podopieczna nie mówi to na początek nawet lepiej,ale z rodzina jakos sie bedziesz musiala dogadywac-najwazniejsze to czy oni wiedza ze ty licha z jezyka ,zeby nie bylo tak ze sie wkurza i ci po tygodniu zjezdzac kaza!!!!!!! Jeszcze masz troche czasu -spisz sobie potzrebne zwroty,nazwy potraw,nazwy posilkow,dni tygodnia,godziny,-cwicz jak najwiecej - tak czy tak w praniu sie najlepiej przyswaja.Nie napisalas czy jedziesz inna zmieniac ,jesli tak to niech ci napisze sciage z najwazniejszymi sprawami dotyczacymi funkcjonownia domu i ew obsługe,kuchenki - zwykle maja Niemcy elektryczne do ktorych nie jestesmy przyzwyczajone , pralki czy suszarki do prania-zanim rozkminic jak nazstawiac pranie nerwy niepotrzebne.Kup sobie zeszyt na słowka i zwroty,ja wciaz do niego wracam jak potzrebuje i dopisuje nowe.Staraj sie nie okazywac po sobie ze masz stresa - od razu powiedz ,ze prosisz zeby do ciebie mowic wolno i wyraznie i zeby cie poprawiali jak cos zle powiesz /przygotuj sobie to zdanie na kartce i sie naucz/Niemcy wtedy sa b pomocni i tez sie mniej denerwuja -ja tak na poczatku zawsze robilam i super dzialalo.Dasz radę smilesmilesmilesmile-acha tania opcja to Polski na telefony stacjonarne to tzw COUNTRY FLAT ,3,99euro,jak nie bedzie to popros o zalozenie/wtedy z domowego na domowy mozesz dzwonic do woli,Niemcy maja to w abonamencie dodatkowo i nie masz ograniczen w dzwonieniu.Przegladaj to forum a także www.opiekunki24.pl - znajdziesz sporo bbb przydatnych informacji.powodzenia ci życzę:)smilesmilesmile

Offline

 

#8 2012-11-08 21:26:39

Milena65
Member
Zarejestrowany: 2011-05-31
Posty: 113

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ja pracuje juz ladnych kilka lat...i jakos nigdy nie mialam zupelnie lezäcej pacjentki...do teraz
Balam sie tej stelli....ale okazuje sie po 2 miesiäcach pracy,ze jest to moja najlepsza stella...jakä mialam do tej pory.....
Prawda jest taka,ze oprucz podawania posilköw i plynöw....nic wiecej nie musze robic przy podopiecznej....higienä zajmuje sie Pflegedienst ktöry przychodzi 2 razy dziennie......
Moja podopieczna..lezy nie spowodu Jakis choröb ciezkich...tylko spowodu silnej depresji...nieraz godzinami wpatruje sie w jeden punkt na scianie gdzie ma zdiecia meza.....nigdy nie wola,nie rozmawia....czasem tylko jak ma "lepszy"dzien..odpowie cos na pytanie
Takie stelle majä plusy i minusy......trzeba byc silnym psychicznie.....ale do tej pory mialam pacjentki z silnymi demencjami przewaznie...takze ja tu na tej stelli odpoczywam...

Chcialam Wam powiedziec dziewczyny,ze takich lezäcych pacjentöw nie ma sie co bac.....przewaznie do nichprzychodzi Pflegedienst do pomocy,sä lifty u niektörych pomocne w podnoszeniu....
Ja np.jestem zadowolona.....

Offline

 

#9 2012-11-08 21:30:07

ahha
Member
Zarejestrowany: 2012-06-12
Posty: 841

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

kasia63 napisał:

violcia - www.translatica.pl- to stronka gdzie mozesz sobie tłumaczyc poszczegolne słowa czy zdania ,przyda sie.Słownik -najobszerniejszy tzw ŻÓŁTY,sa w ksiegarniach,jak podopieczna nie mówi to na początek nawet lepiej,ale z rodzina jakos sie bedziesz musiala dogadywac-najwazniejsze to czy oni wiedza ze ty licha z jezyka ,zeby nie bylo tak ze sie wkurza i ci po tygodniu zjezdzac kaza!!!!!!! Jeszcze masz troche czasu -spisz sobie potzrebne zwroty,nazwy potraw,nazwy posilkow,dni tygodnia,godziny,-cwicz jak najwiecej - tak czy tak w praniu sie najlepiej przyswaja.Nie napisalas czy jedziesz inna zmieniac ,jesli tak to niech ci napisze sciage z najwazniejszymi sprawami dotyczacymi funkcjonownia domu i ew obsługe,kuchenki - zwykle maja Niemcy elektryczne do ktorych nie jestesmy przyzwyczajone , pralki czy suszarki do prania-zanim rozkminic jak nazstawiac pranie nerwy niepotrzebne.Kup sobie zeszyt na słowka i zwroty,ja wciaz do niego wracam jak potzrebuje i dopisuje nowe.Staraj sie nie okazywac po sobie ze masz stresa - od razu powiedz ,ze prosisz zeby do ciebie mowic wolno i wyraznie i zeby cie poprawiali jak cos zle powiesz /przygotuj sobie to zdanie na kartce i sie naucz/Niemcy wtedy sa b pomocni i tez sie mniej denerwuja -ja tak na poczatku zawsze robilam i super dzialalo.Dasz radę smilesmilesmilesmile-acha tania opcja to Polski na telefony stacjonarne to tzw COUNTRY FLAT ,3,99euro,jak nie bedzie to popros o zalozenie/wtedy z domowego na domowy mozesz dzwonic do woli,Niemcy maja to w abonamencie dodatkowo i nie masz ograniczen w dzwonieniu.Przegladaj to forum a także www.opiekunki24.pl - znajdziesz sporo bbb przydatnych informacji.powodzenia ci życzę:)smilesmilesmile

Violcia moze sie usmiejesz ale ja na dlugo przed wyjazdem "upstrzylam mieszkanie w kartki  samoklejki gdzie bylo napisane po niemiecku co to jest np,slol,noz,widelec,lyzka,kubek,grzebien,krem,chleb,maslo,lodowka,okno no wszystko co bylo w zasiegu zinteresowania nawet na wielkiej kartce narysowalam takiego ludzika i odnosniki-wlosy,nos,oczy,brzuch ,noga,reka  i mozg na scianie ,sciana,okno,drzwi,szafa nawet ciuchy zawiesilam na wieszaku z tymi kartkami ,Jak sie tak krecilam po mieszkaniu to powoli wlazilo do lepetyny. Sproboj masz malo czasu i tak jak dziewczyny wyzej pisza dobry slownik zeszyt i checi duzo dobrych checi.Tego Ci serdecznie zycze.

Offline

 

#10 2012-11-08 22:20:16

violcia
New member
Zarejestrowany: 2012-10-22
Posty: 6

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

smilesmile-wcale mnie to nie rozśmieszyło -bo zrobiłam dziś dokładnie to samo,zanim przeczytałam ten post od Ciebie:)-ludzika jeszcze nie narysowałam:(
Dziękuję kobietki za dodawanie otuchy bo mam takiego stresa że szok

Ostatnio edytowany przez violcia (2012-11-08 22:26:32)

Offline

 

#11 2012-11-09 08:44:26

Dorcia2
Member
Zarejestrowany: 2011-08-24
Posty: 312

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Witajcie kobietki..

Moja znajoma też ma panią leżącą i bardzo sobie chwali, bo ta podopieczna leży i nigdzie nie ucieknie, a wiemy do czego są zdolne nasze podopieczne..
Powiedziała mi, że teraz to wie co to znaczy dobra meta. Nic nie robi, bo w końcu ile ona sobie może nabałaganić? Babcie umyje w łóżku i nakarmi i to wszystko. Robi to sama, bo nie przychodzi do niej żadna pielęgniarka, ale i tak sobie chwali i powiedziała, żeby się nie bać osób leżących, bo takie osoby Cie nie skrzywdzą, nie uciekną i nie nabroją, więc są też plusy takiej pracy przy osobie leżącej.............Pozdrawiam ..

Offline

 

#12 2014-05-02 13:16:48

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

No to odświeżam wątek:)
Podopieczna wróciła ze szpitala. Jest zdecydowanie mniej sprawna ruchowo. Wcześniej pomagałam jej wstać z łóżka, za pomocą urządzenia (nie liftu, tylko takie coś z rączką i kółeczkami, do obracania chorego) przenosiłam ją  na toiletensthul i myłam. Potem na wózek i siedziała sobie w nim, jak miała potrzebę, to na toiletenstuhl.

Do tej pory w południe i wieczorem przychodziły panie z Diakoni i pomagały położyć pdp do łóżka, podkładałyśmy poduszki itd, przeciwko odleżynom. Synowa coś napomknęła, że nie są teraz potrzebne. Ale obracanie babci w łóżku i poprawianie, nie należy do najłatwiejszych...

Jak przypuszczam toaleta będzie cała w łóżku, dopóki, (o ile) babcia się nie wzmocni. Nie należy ona do filigranowych kobietek.
Przez 3 dni będę razem z jej synową i zobaczymy, jak teraz to wszystko funkcjonuje. Mam zobaczyć co jestem w stanie robić, a czego nie i do czego potrzebuję pomocy.


Teraz moja prośba, do osób doświadczonych w opiece nad osobami leżącymi:

1. Na co powinnam zwrócić uwagę?
2. Z czym powinnam być ostrożna?
3. Do czego powinnam poprosić o pomoc?
4. Czego nie powinnam (pominąwszy masę rzeczy, które i tak się robi) robić całkiem sama?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę. smile

Offline

 

#13 2014-05-02 13:39:52

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

renia1311 napisał:

No to odświeżam wątek:)
Podopieczna wróciła ze szpitala. Jest zdecydowanie mniej sprawna ruchowo. Wcześniej pomagałam jej wstać z łóżka, za pomocą urządzenia (nie liftu, tylko takie coś z rączką i kółeczkami, do obracania chorego) przenosiłam ją  na toiletensthul i myłam. Potem na wózek i siedziała sobie w nim, jak miała potrzebę, to na toiletenstuhl.

Do tej pory w południe i wieczorem przychodziły panie z Diakoni i pomagały położyć pdp do łóżka, podkładałyśmy poduszki itd, przeciwko odleżynom. Synowa coś napomknęła, że nie są teraz potrzebne. Ale obracanie babci w łóżku i poprawianie, nie należy do najłatwiejszych...

Jak przypuszczam toaleta będzie cała w łóżku, dopóki, (o ile) babcia się nie wzmocni. Nie należy ona do filigranowych kobietek.
Przez 3 dni będę razem z jej synową i zobaczymy, jak teraz to wszystko funkcjonuje. Mam zobaczyć co jestem w stanie robić, a czego nie i do czego potrzebuję pomocy.


Teraz moja prośba, do osób doświadczonych w opiece nad osobami leżącymi:

1. Na co powinnam zwrócić uwagę?
2. Z czym powinnam być ostrożna?
3. Do czego powinnam poprosić o pomoc?
4. Czego nie powinnam (pominąwszy masę rzeczy, które i tak się robi) robić całkiem sama?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę. smile

Mialam kiedys sparalizowana babcie do opieki i prace zorganizowano tak:2xdziennie /rano i wieczorem/Pflegedies do toalety,ubierania i transferu,materac antyodlezynowy/z pompa i regulacja cisnienia w nim/,pampersy plus masci typu Mirfulan na czeste zaczerwienienia od ucisku czy pampersow.Jak to bedziesz miec na poczatek to dasz rade .Nie musisz nic sama robic!Agencja bedzie pewnie utwierdzac Cie w przekonaniu ze masz latwiej teraz,bo lezaca osoba nie wymaga transferu itd.Mycie wlosow wymaga tez 2 osob .UWAZAJ NA WSZELKIE ZACZERWIENIENIA I ZGLASZAJ PIELEGNIARKOM ,MATERAC ANTYODLEZYNOWY!

Offline

 

#14 2014-05-02 16:06:37

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

urszula47 napisał:

renia1311 napisał:

No to odświeżam wątek:)
Podopieczna wróciła ze szpitala. Jest zdecydowanie mniej sprawna ruchowo. Wcześniej pomagałam jej wstać z łóżka, za pomocą urządzenia (nie liftu, tylko takie coś z rączką i kółeczkami, do obracania chorego) przenosiłam ją  na toiletensthul i myłam. Potem na wózek i siedziała sobie w nim, jak miała potrzebę, to na toiletenstuhl.

Do tej pory w południe i wieczorem przychodziły panie z Diakoni i pomagały położyć pdp do łóżka, podkładałyśmy poduszki itd, przeciwko odleżynom. Synowa coś napomknęła, że nie są teraz potrzebne. Ale obracanie babci w łóżku i poprawianie, nie należy do najłatwiejszych...

Jak przypuszczam toaleta będzie cała w łóżku, dopóki, (o ile) babcia się nie wzmocni. Nie należy ona do filigranowych kobietek.
Przez 3 dni będę razem z jej synową i zobaczymy, jak teraz to wszystko funkcjonuje. Mam zobaczyć co jestem w stanie robić, a czego nie i do czego potrzebuję pomocy.


Teraz moja prośba, do osób doświadczonych w opiece nad osobami leżącymi:

1. Na co powinnam zwrócić uwagę?
2. Z czym powinnam być ostrożna?
3. Do czego powinnam poprosić o pomoc?
4. Czego nie powinnam (pominąwszy masę rzeczy, które i tak się robi) robić całkiem sama?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę. smile

Mialam kiedys sparalizowana babcie do opieki i prace zorganizowano tak:2xdziennie /rano i wieczorem/Pflegedies do toalety,ubierania i transferu,materac antyodlezynowy/z pompa i regulacja cisnienia w nim/,pampersy plus masci typu Mirfulan na czeste zaczerwienienia od ucisku czy pampersow.Jak to bedziesz miec na poczatek to dasz rade .Nie musisz nic sama robic!Agencja bedzie pewnie utwierdzac Cie w przekonaniu ze masz latwiej teraz,bo lezaca osoba nie wymaga transferu itd.Mycie wlosow wymaga tez 2 osob .UWAZAJ NA WSZELKIE ZACZERWIENIENIA I ZGLASZAJ PIELEGNIARKOM ,MATERAC ANTYODLEZYNOWY!

Ok. Dzięki. Żeby było dziwnie, albo inaczej, to agencja właśnie nie twierdzi, że będzie łatwiej, mam rozsądnie ocenić co i jak i przynajmniej raz dziennie powinien ktoś przyjść do pomocy. Chociażby z tego względu, że nie znajdą potem opiekunki na zastępstwo. Zresztą w ciągu dnia, ja będę ją obracać, albo zmieniać pampersa.

Tak więc to co ustalę z rodziną, ustalam dla siebie i następnej opiekunki.
Pampersy są, gorzej z materacem antyodleżynowym. Rodzina załatwiła wcześniej jakieś coś, a'la włóknina i "skórka wełniana" - i to jest antyodleżynowe. Chyba nie chcą bardziej "inwestować".

Tak więc co do pflegedienst, będę przy tym obstawać, żeby miał ktoś kontrolę nad wszelkimi zmianami skórnymi...

Offline

 

#15 2014-05-02 16:53:51

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Renatko to dobrze,ze masz wsparcie agencji:)Materac dmuchany z regulacja przysluguje z Krankenkassy ,lecz zalezy to od stanu pacjenta.Mysle,ze babcia jest z pewnoscia od dawna ograniczona ruchowo i przysluguje jej takiz materac.Tylko to troche trwa,ale od czego Twoja pomyslowosc i dobre intencje?Telefon do koordynatorki i moze uda sie?Mialam juz taka babunie co chodzila z moja pomoca i miala ten materac/rodzina z Krankenkasse na recepte go miala/.Ten caly sprzet zawsze/bogatsi moze maja swoj/ jest wypozyczany za pare euro na rok:)

Offline

 

#16 2014-05-02 18:49:38

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

urszula47 napisał:

Renatko to dobrze,ze masz wsparcie agencji:)Materac dmuchany z regulacja przysluguje z Krankenkassy ,lecz zalezy to od stanu pacjenta.Mysle,ze babcia jest z pewnoscia od dawna ograniczona ruchowo i przysluguje jej takiz materac.Tylko to troche trwa,ale od czego Twoja pomyslowosc i dobre intencje?Telefon do koordynatorki i moze uda sie?Mialam juz taka babunie co chodzila z moja pomoca i miala ten materac/rodzina z Krankenkasse na recepte go miala/.Ten caly sprzet zawsze/bogatsi moze maja swoj/ jest wypozyczany za pare euro na rok:)

Ok. Dzięki smile. Będę na spokojnie jeszcze rozmawiała o tym. Akurat ta rodzina do biednych nie należy.
Jest tylko jeden problem.. synowa jest osteopatką, kiedyś tam pracowała trochę w szpitalu, obecnie zajmuje się problemami z kręgosłupem i nie tylko. Ma 60 lat a sprawność 20 -sto parolatki, a przynajmniej takie wrażenie robi. Wydaje jej się, że to żaden problem robić wszystko samemu. Ale co innego zrobić coś jednorazowo, a co innego robić to kilka razy dziennie przez miesiąc, czy dwa... A że pracowała w szpitalu, ok. ale była wtedy przynajmniej 30 lat młodsza...
Mam takie odczucie, jakby wywierano na mnie presję, że powinnam to robić całkiem sama. Ok. umiem sama zmienić pampersa osobie leżącej, umiem ją umyć - oprócz głowy. Ale nie chodzi o to co umiem, tylko na ile jest to rozsądne, bo nie sztuka zacisnąć teraz zęby, a potem ubolewać nad własną głupotą...

Myślę, że jutro, albo w niedzielę, będę wiedzieć na czym stoimy. O tyle mnie to martwi, że miałam zjechać za tydzień, a zdecydowałam się zostać do końca miesiąca.

Offline

 

#17 2014-05-02 19:21:07

iza46
Member
Zarejestrowany: 2012-09-07
Posty: 1482

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

renia1311 napisał:

urszula47 napisał:

Renatko to dobrze,ze masz wsparcie agencji:)Materac dmuchany z regulacja przysluguje z Krankenkassy ,lecz zalezy to od stanu pacjenta.Mysle,ze babcia jest z pewnoscia od dawna ograniczona ruchowo i przysluguje jej takiz materac.Tylko to troche trwa,ale od czego Twoja pomyslowosc i dobre intencje?Telefon do koordynatorki i moze uda sie?Mialam juz taka babunie co chodzila z moja pomoca i miala ten materac/rodzina z Krankenkasse na recepte go miala/.Ten caly sprzet zawsze/bogatsi moze maja swoj/ jest wypozyczany za pare euro na rok:)

Ok. Dzięki smile. Będę na spokojnie jeszcze rozmawiała o tym. Akurat ta rodzina do biednych nie należy.
Jest tylko jeden problem.. synowa jest osteopatką, kiedyś tam pracowała trochę w szpitalu, obecnie zajmuje się problemami z kręgosłupem i nie tylko. Ma 60 lat a sprawność 20 -sto parolatki, a przynajmniej takie wrażenie robi. Wydaje jej się, że to żaden problem robić wszystko samemu. Ale co innego zrobić coś jednorazowo, a co innego robić to kilka razy dziennie przez miesiąc, czy dwa... A że pracowała w szpitalu, ok. ale była wtedy przynajmniej 30 lat młodsza...
Mam takie odczucie, jakby wywierano na mnie presję, że powinnam to robić całkiem sama. Ok. umiem sama zmienić pampersa osobie leżącej, umiem ją umyć - oprócz głowy. Ale nie chodzi o to co umiem, tylko na ile jest to rozsądne, bo nie sztuka zacisnąć teraz zęby, a potem ubolewać nad własną głupotą...

Myślę, że jutro, albo w niedzielę, będę wiedzieć na czym stoimy. O tyle mnie to martwi, że miałam zjechać za tydzień, a zdecydowałam się zostać do końca miesiąca.

To zloz wypowiedzenie i zostan 2 tygodnie ,jak masz taka umowe.Chyba,ze bedzie Ci lzej bez tych transferow .Masz chyba jeszcze dziadka do obslugi?moja dobra znajoma pracuje po 3 miesiace,ale warunek :osoba mobilna i bez ciezkiej demencji i odpukac tak ma.Jezyk slaby,ale radzi sobie zawsze usmiechem,a gdy ten nie skutkuje po prostu stawia warunki i nagocjuje.Nie daj sie zmanipulowac corce,Oj ile ja razy kiedys pakowalam walizke i pokryczalam tez.Teraz te agencje wlaza do ..ty..rodzinom i efekt taki,ze opiekunka za grosze robi za kucharke ,ogrodnika i to malo im!

Offline

 

#18 2014-05-02 19:33:56

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

iza46 napisał:

renia1311 napisał:

urszula47 napisał:

Renatko to dobrze,ze masz wsparcie agencji:)Materac dmuchany z regulacja przysluguje z Krankenkassy ,lecz zalezy to od stanu pacjenta.Mysle,ze babcia jest z pewnoscia od dawna ograniczona ruchowo i przysluguje jej takiz materac.Tylko to troche trwa,ale od czego Twoja pomyslowosc i dobre intencje?Telefon do koordynatorki i moze uda sie?Mialam juz taka babunie co chodzila z moja pomoca i miala ten materac/rodzina z Krankenkasse na recepte go miala/.Ten caly sprzet zawsze/bogatsi moze maja swoj/ jest wypozyczany za pare euro na rok:)

Ok. Dzięki smile. Będę na spokojnie jeszcze rozmawiała o tym. Akurat ta rodzina do biednych nie należy.
Jest tylko jeden problem.. synowa jest osteopatką, kiedyś tam pracowała trochę w szpitalu, obecnie zajmuje się problemami z kręgosłupem i nie tylko. Ma 60 lat a sprawność 20 -sto parolatki, a przynajmniej takie wrażenie robi. Wydaje jej się, że to żaden problem robić wszystko samemu. Ale co innego zrobić coś jednorazowo, a co innego robić to kilka razy dziennie przez miesiąc, czy dwa... A że pracowała w szpitalu, ok. ale była wtedy przynajmniej 30 lat młodsza...
Mam takie odczucie, jakby wywierano na mnie presję, że powinnam to robić całkiem sama. Ok. umiem sama zmienić pampersa osobie leżącej, umiem ją umyć - oprócz głowy. Ale nie chodzi o to co umiem, tylko na ile jest to rozsądne, bo nie sztuka zacisnąć teraz zęby, a potem ubolewać nad własną głupotą...

Myślę, że jutro, albo w niedzielę, będę wiedzieć na czym stoimy. O tyle mnie to martwi, że miałam zjechać za tydzień, a zdecydowałam się zostać do końca miesiąca.

To zloz wypowiedzenie i zostan 2 tygodnie ,jak masz taka umowe.Chyba,ze bedzie Ci lzej bez tych transferow .Masz chyba jeszcze dziadka do obslugi?moja dobra znajoma pracuje po 3 miesiace,ale warunek :osoba mobilna i bez ciezkiej demencji i odpukac tak ma.Jezyk slaby,ale radzi sobie zawsze usmiechem,a gdy ten nie skutkuje po prostu stawia warunki i nagocjuje.Nie daj sie zmanipulowac corce,Oj ile ja razy kiedys pakowalam walizke i pokryczalam tez.Teraz te agencje wlaza do ..ty..rodzinom i efekt taki,ze opiekunka za grosze robi za kucharke ,ogrodnika i to malo im!

Mam tylko babcię, nie zgodziłabym się na dwie osoby. A już na pewno nie wtedy gdy ta jedna wymaga konkretnej opieki.
Na szczęście tutaj nie wymaga się ode mnie perfekcyjnego sprzątania, ogród w ogóle mnie nie interesuje, a jest ładny. Rodzina to sama robi. Tak więc od tej strony jest w porządku.
Jedno co to z córką idzie się dogadać w tym względzie, z synową gorzej. Ale jak zdecydowanie się nie zgodzę, nie powinno być większego problemu. To jest to o czym wiele razy wspominano na forum, dbać o siebie i szanować też siebie.
Ja mam tendencję do Zosi samosi... tylko nie najlepiej na tym potem wychodzę smile.
Dlatego wolę się doradzić, żeby wiedzieć na co nie muszę się zgadzać...

W razie czego, jak nie dogadam się z synową, która jest tu częściej. To będę gadać z córką, która tak w ogóle jest osobą bardziej decyzyjną, a że sama (córka) ma problem z kręgosłupem, to da się z nią załatwić to. Tyle że ona rzadziej się tu pojawia.
I jednym z minusów jest właśnie to, że powinnam się dogadywać z córką, a częstszy kontakt jest z synową (która rzeczywiście służy też pomocą - nie mogę tylko na nią narzekać).
Jak wszędzie plusy i minusy hmm

Ostatnio edytowany przez renia1311 (2014-05-02 19:39:35)

Offline

 

#19 2014-05-02 22:58:08

ALEX52
Member
Zarejestrowany: 2013-10-04
Posty: 477

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

iza46 napisał:

renia1311 napisał:

urszula47 napisał:

Renatko to dobrze,ze masz wsparcie agencji:)Materac dmuchany z regulacja przysluguje z Krankenkassy ,lecz zalezy to od stanu pacjenta.Mysle,ze babcia jest z pewnoscia od dawna ograniczona ruchowo i przysluguje jej takiz materac.Tylko to troche trwa,ale od czego Twoja pomyslowosc i dobre intencje?Telefon do koordynatorki i moze uda sie?Mialam juz taka babunie co chodzila z moja pomoca i miala ten materac/rodzina z Krankenkasse na recepte go miala/.Ten caly sprzet zawsze/bogatsi moze maja swoj/ jest wypozyczany za pare euro na rok:)

Ok. Dzięki smile. Będę na spokojnie jeszcze rozmawiała o tym. Akurat ta rodzina do biednych nie należy.
Jest tylko jeden problem.. synowa jest osteopatką, kiedyś tam pracowała trochę w szpitalu, obecnie zajmuje się problemami z kręgosłupem i nie tylko. Ma 60 lat a sprawność 20 -sto parolatki, a przynajmniej takie wrażenie robi. Wydaje jej się, że to żaden problem robić wszystko samemu. Ale co innego zrobić coś jednorazowo, a co innego robić to kilka razy dziennie przez miesiąc, czy dwa... A że pracowała w szpitalu, ok. ale była wtedy przynajmniej 30 lat młodsza...
Mam takie odczucie, jakby wywierano na mnie presję, że powinnam to robić całkiem sama. Ok. umiem sama zmienić pampersa osobie leżącej, umiem ją umyć - oprócz głowy. Ale nie chodzi o to co umiem, tylko na ile jest to rozsądne, bo nie sztuka zacisnąć teraz zęby, a potem ubolewać nad własną głupotą...

Myślę, że jutro, albo w niedzielę, będę wiedzieć na czym stoimy. O tyle mnie to martwi, że miałam zjechać za tydzień, a zdecydowałam się zostać do końca miesiąca.

To zloz wypowiedzenie i zostan 2 tygodnie ,jak masz taka umowe.Chyba,ze bedzie Ci lzej bez tych transferow .Masz chyba jeszcze dziadka do obslugi?moja dobra znajoma pracuje po 3 miesiace,ale warunek :osoba mobilna i bez ciezkiej demencji i odpukac tak ma.Jezyk slaby,ale radzi sobie zawsze usmiechem,a gdy ten nie skutkuje po prostu stawia warunki i nagocjuje.Nie daj sie zmanipulowac corce,Oj ile ja razy kiedys pakowalam walizke i pokryczalam tez.Teraz te agencje wlaza do ..ty..rodzinom i efekt taki,ze opiekunka za grosze robi za kucharke ,ogrodnika i to malo im!

Do mycia glowy mozna kupic cos takiego specjalnego niewiem jak sie to nazywa ,ale to taka jakby pompowana miska ma po bokach pompowane poduszki i w srodku pojemnik na wode podklada to sie pod glowe lezacego a u gory na tym chwytaku co masz przy lozku wieszasz plastikoey worek z prysznicem i normalnie myjesz glowe wszystko jest w komplecie ,to jest super przy osobach lezacych mialam to na jednej stelli ,powiec corce zeby takie cos bavci kupila.

Offline

 

#20 2014-05-03 01:29:01

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Offline

 

#21 2014-05-03 07:06:16

ANTONIA***
Member
Zarejestrowany: 2013-03-14
Posty: 429

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Renia,

aby otrzymać relatywnie szybko ów materac, trzeba się czasami uciec do podstępu. Niektóre Krankenkassy są paskudne. Należy zatelefonować do lekarza domowego , powiedzieć, że u babci pojawiły się zaczerwienienia ( najlepiej skutkuje Wund am Gesäß - klein, aber...). Gdyby pojawił się ktoś do kontroli, możesz zawsze się obronić i stwierdzić, że pojawia się i znika, ale ryzyko istnieje i chcesz zapobiec, aby skóra się "nie otwarła". Receptę wyślij ( lub ktoś z rodziny ) do babcinej Krankenkassy i nadaj sprawie bieg.
Przerabiałam to już kilka razy i zawsze skutkowało .

Powodzenia...

Czasami jest to całkiem nowy materac, który zwraca się po zgonie babci/dziadka lub już używany. Nieważne, oby tylko był.

Offline

 

#22 2014-05-03 10:54:17

ALEX52
Member
Zarejestrowany: 2013-10-04
Posty: 477

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

amelia napisał:

Może się komuś przyda?

http://www.youtube.com/results?search_q … C%C4%85cej

Wlasnie o takim czyms do mycia glowy pisalam Amelio to jest bardzo praktyczne .

Offline

 

#23 2014-05-03 11:22:35

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ok. Dzięki za podpowiedzi. W najbliższych dniach ma być tu córka i wspólnie mamy ustalić do czego potrzebuję pomocy, co jest trudne do samodzielnego zrobienia.
Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zmieniałam jej pampersa, trochę podmyłam, ale nie jestem w stanie tego dość dobrze sama zrobić, bo muszę ja trzymać, gdyż leci mi z powrotem na plecy, a nie przytrzyma się poręczy łóżka. Nie mówiąc o myciu całego ciała, czy głowy...
Będę wtedy poruszać temat materaca... córka jest od tej strony bardziej "normalna"...
ale synowa była dziś wyrozumiała i powiedziała, że mam zanotować sobie co jest trudne do wykonania, gdzie potrzebuję pomocy i będziemy to wspólnie ustalać i załatwiać.

Tak więc nie będzie tak źle, ale dziś jestem padnięta. DO tego pdp nie chciała w ogóle jeść, zjadła jedną śliwkę suszoną... resztę trzymała w buzi i nie połknęła... Jutro synowa ma ją karmić, zobaczymy... Jak nie chce jeść to mam to respektować i nie zmuszać.

Damy radę, ale pierwszy raz mam dzień na ryczenie... chyba mi po prostu puszcza cały stres i zmęczenie...

Offline

 

#24 2014-05-03 11:58:36

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

renia1311 napisał:

Ok. Dzięki za podpowiedzi. W najbliższych dniach ma być tu córka i wspólnie mamy ustalić do czego potrzebuję pomocy, co jest trudne do samodzielnego zrobienia.
Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zmieniałam jej pampersa, trochę podmyłam, ale nie jestem w stanie tego dość dobrze sama zrobić, bo muszę ja trzymać, gdyż leci mi z powrotem na plecy, a nie przytrzyma się poręczy łóżka. Nie mówiąc o myciu całego ciała, czy głowy...
Będę wtedy poruszać temat materaca... córka jest od tej strony bardziej "normalna"...
ale synowa była dziś wyrozumiała i powiedziała, że mam zanotować sobie co jest trudne do wykonania, gdzie potrzebuję pomocy i będziemy to wspólnie ustalać i załatwiać.

Tak więc nie będzie tak źle, ale dziś jestem padnięta. DO tego pdp nie chciała w ogóle jeść, zjadła jedną śliwkę suszoną... resztę trzymała w buzi i nie połknęła... Jutro synowa ma ją karmić, zobaczymy... Jak nie chce jeść to mam to respektować i nie zmuszać.

Damy radę, ale pierwszy raz mam dzień na ryczenie... chyba mi po prostu puszcza cały stres i zmęczenie...

Kochana wymieniaj same plusy,o minusach zapomnij/dla siebie/Jak masz dobry transfer to popatrz,ja jestem po tym zrelaksowana http://www.kinofabryka.pl/bosoprzezswiat/  A z rodzinka badz stanowcza,nie daje rady sama myc bo nie ma wspolpracy a zle umyc to najgorsze dla matki.

Offline

 

#25 2014-05-03 12:42:11

kryspinka
Member
Zarejestrowany: 2012-08-24
Posty: 582

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

powinna własnie teraz przychodzic pflegedienst do pomocy powiedz że nie dajesz rady musi byc druga osoba do mycia bo jak babcia nie może sie niczego przytrzymac to ci nie pomoże a jedna ręką to sobie mozna wiadomo

Offline

 

#26 2014-05-03 12:57:27

DanusiaS
Member
Zarejestrowany: 2013-12-19
Posty: 418

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

urszula47 napisał:

renia1311 napisał:

Ok. Dzięki za podpowiedzi. W najbliższych dniach ma być tu córka i wspólnie mamy ustalić do czego potrzebuję pomocy, co jest trudne do samodzielnego zrobienia.
Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zmieniałam jej pampersa, trochę podmyłam, ale nie jestem w stanie tego dość dobrze sama zrobić, bo muszę ja trzymać, gdyż leci mi z powrotem na plecy, a nie przytrzyma się poręczy łóżka. Nie mówiąc o myciu całego ciała, czy głowy...
Będę wtedy poruszać temat materaca... córka jest od tej strony bardziej "normalna"...
ale synowa była dziś wyrozumiała i powiedziała, że mam zanotować sobie co jest trudne do wykonania, gdzie potrzebuję pomocy i będziemy to wspólnie ustalać i załatwiać.

Tak więc nie będzie tak źle, ale dziś jestem padnięta. DO tego pdp nie chciała w ogóle jeść, zjadła jedną śliwkę suszoną... resztę trzymała w buzi i nie połknęła... Jutro synowa ma ją karmić, zobaczymy... Jak nie chce jeść to mam to respektować i nie zmuszać.

Damy radę, ale pierwszy raz mam dzień na ryczenie... chyba mi po prostu puszcza cały stres i zmęczenie...

Kochana wymieniaj same plusy,o minusach zapomnij/dla siebie/Jak masz dobry transfer to popatrz,ja jestem po tym zrelaksowana http://www.kinofabryka.pl/bosoprzezswiat/  A z rodzinka badz stanowcza,nie daje rady sama myc bo nie ma wspolpracy a zle umyc to najgorsze dla matki.

Chciałam się zrelaksować ... tongue ale nic z tego tam trzeba się zarejestrować ,miesiąc gratis ,a potem koszty sad

Offline

 

#27 2014-05-03 13:08:18

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Renatko ja mam Aldi Talk i na laptpie zawsze patrze bez rejestracji.A moze tu da sie?http://www.youtube.com/results?search_query=boso+przez+swiat

Offline

 

#28 2014-05-03 13:45:44

DanusiaS
Member
Zarejestrowany: 2013-12-19
Posty: 418

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

urszula47 napisał:

Renatko ja mam Aldi Talk i na laptpie zawsze patrze bez rejestracji.A moze tu da sie?http://www.youtube.com/results?search_query=boso+przez+swiat

Dziekuję Ulko tu mi się otwiera smile

Offline

 

#29 2014-05-03 13:59:31

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

DanusiaS masz tu tez cos z dreszczykiem:)o niebezpiecznych lotniskach http://www.youtube.com/watch?v=3GNwvMjgBoQ    na youtube zawsze darmo popatrzysz.

Offline

 

#30 2014-05-04 13:50:31

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

No to dzisiaj częściowo sprawa się rozjaśniła. Rano miałyśmy niespodziankę w postaci rozwolnienia. Myłyśmy babcię we dwie, z jej synową.
Po czym przyszła z mężem, synem babci i stwierdziła, że nie jestem w stanie tego robić sama i zdecydowanie jest potrzebna pomoc. Ode mnie zależy czy raz czy dwa razy dziennie, ale pozostaje kwestia, rozwolnienia, bo dzisiaj przed południem było mycie drugi raz, i zmiana pościeli...
Zobaczymy jak to się rozwinie i co się da załatwić z Diakonią, czy przyjadą np. na telefon, jak pdp zrobi kupę? Nie przewidzimy godziny, kiedy to nastąpi smile

Najważniejsze, rodzina wie, że z babcią nie jest łatwo, bo nie współpracuje w ogóle.
W każdym razie po postach w temacie "jak się nie dać" o pdp, który miał rozwolnienie i nie chciał jeść... zastanawiam się czy tu sytuacja nie zmierza w tym kierunku.

Offline

 

#31 2014-05-04 22:16:33

ana
Member
Zarejestrowany: 2013-06-19
Posty: 71

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

nowy temat ; ciasta z małą ilością produktów-- witam wszystkich !! jestem w domu gdzie wszystko jest touer --toja : prosze koleżanki o przepisy na ciasta tanie i proste bo na dodatek jestem mistrzem  w zakalcach. mało produktów bo dziadek oszczędny jest a zjeść by chciał.
nie starałabym sie gdyby mi się to nie opłaciło .    dobrze płaca więć chce im piec

Offline

 

#32 2014-05-04 22:20:41

ana
Member
Zarejestrowany: 2013-06-19
Posty: 71

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

przepraszam nie tu miałam to umieścić

Offline

 

#33 2014-05-04 22:44:54

GarśćWiatru
Zbanowany
Zarejestrowany: 2014-04-16
Posty: 86

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

ana napisał:

nowy temat ; ciasta z małą ilością produktów-- witam wszystkich !! jestem w domu gdzie wszystko jest touer --toja : prosze koleżanki o przepisy na ciasta tanie i proste bo na dodatek jestem mistrzem  w zakalcach. mało produktów bo dziadek oszczędny jest a zjeść by chciał.
nie starałabym sie gdyby mi się to nie opłaciło .    dobrze płaca więć chce im piec

Jak dziadek taki oszczędny , mówiąc wprost jest to sknera a na dodatek chciałby zjeść porządnie to myślę,że jest tylko jedna rada wink . Trawka się zazieleniła w ogrodzie , wyprowadź go tam i niech się pasie za darmo big_smile big_smile . Trzeba być naprawdę baranem aby myśleć ,że  można się najeść bez kupowania produktów. A baranów miejsce jest na łące a nie przy stole. A ty, miła naucz się  gotować na samej wodzie, zarobisz jeszcze więcej ale jeszcze więcej wydasz później na swojego lekarza w myśl starego przyslowia " lepiej żołądkowi jak lekarzowi " ( chodzi oczywiście o wydawanie pieniędzy ), życzę smacznego big_smile

Offline

 

#34 2014-05-05 13:08:27

ALEX52
Member
Zarejestrowany: 2013-10-04
Posty: 477

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

GarśćWiatru napisał:

ana napisał:

nowy temat ; ciasta z małą ilością produktów-- witam wszystkich !! jestem w domu gdzie wszystko jest touer --toja : prosze koleżanki o przepisy na ciasta tanie i proste bo na dodatek jestem mistrzem  w zakalcach. mało produktów bo dziadek oszczędny jest a zjeść by chciał.
nie starałabym sie gdyby mi się to nie opłaciło .    dobrze płaca więć chce im piec

Jak dziadek taki oszczędny , mówiąc wprost jest to sknera a na dodatek chciałby zjeść porządnie to myślę,że jest tylko jedna rada wink . Trawka się zazieleniła w ogrodzie , wyprowadź go tam i niech się pasie za darmo big_smile big_smile . Trzeba być naprawdę baranem aby myśleć ,że  można się najeść bez kupowania produktów. A baranów miejsce jest na łące a nie przy stole. A ty, miła naucz się  gotować na samej wodzie, zarobisz jeszcze więcej ale jeszcze więcej wydasz później na swojego lekarza w myśl starego przyslowia " lepiej żołądkowi jak lekarzowi " ( chodzi oczywiście o wydawanie pieniędzy ), życzę smacznego big_smile

Brawo dobrze to ujelas !

Offline

 

#35 2014-05-05 18:37:05

mama5536
Member
Zarejestrowany: 2013-07-18
Posty: 149

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

kochana ANA   wejdz   na kuchnię  dla seniora tam  dziewczyny  podają rózne  przepisy ,a  najprostrzy to-  biszkopt potem  budyń ale 2 torebki na  pół litra   mleka i   potem  zmixsowane z 3 łychami margaryny  a na to  herbatniki z czekoladą za 1e wink

Offline

 

#36 2014-05-05 21:35:45

urszula47
Member
Zarejestrowany: 2013-03-07
Posty: 1593

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ana sprobuj ciast na maslance/Butter Milch za ok 50centow za duzy kubek/plus  rabarbar,ktory teraz jest i taniutki.Moje ulubione i proste ciasto to sernik na biszkoptach .Skladniki to:1 kg serka homo/1.30eu/,4 jaja60cent/,cukier puder/35 centow/,rodzynki,skorka z pomaranczy/wykorzystaj lupiny ,umyj podgotuj /,3/4 masla/nie uznaje margaryny/,1 budyn waniliowy.serek,zoltka,cukier,maslo zmiksuj na gladka mase,dodaj bakalie,budyn wsyp i ubita piane z bialek.Na wylozona papierem tortownice/srednia lub duza/poloz biszkopty /pokrusz w dziury/wylej mase i piecz w 160 stopniach /ok godzine aby zrumienil sie z wierzchu/.Ostudzony mozesz posypac cukrem pudrem lub polewa czekoladowa.Najlepsy jest schlodzony w lodowce.

Offline

 

#37 2014-05-05 22:14:26

ana
Member
Zarejestrowany: 2013-06-19
Posty: 71

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

dzięki dla mama5536 wykorzystam ten przepis bo biszkopt mi wychodzi a budynie to są w kazdym niemieckim domu a i margaryna też. wlasnie o takie cos mi chodzi.                                         dziadek je ciasta po południu żeby już kolacji nie jeśc  aby oszczedzić co nieco. babcia ma wysoki cukier więc musze na nia uwazać .              rodzina ktora przychodzi na besuch nie zwraca uwagi na to tylko karmia ja  bez opamiętania .              w niedziele cukier babci był 450. był syn tez cukrzyk najpierw dowalił sobie insuline                                          a potem olbrzymie kuchen aż 2 . ale to  nic -insulina zredukuje a że robi spustoszenie w organiżmie to oni są nieuświadomieni.                                                          jak tak jeżdze do tych niemiec to widze jaki to ciemny narod. jak oni doszli do takiego dobrobytu az nie do ogarnięcia. a my w takiej biedzie zyjemy w polsce

Offline

 

#38 2014-05-05 22:29:40

mama5536
Member
Zarejestrowany: 2013-07-18
Posty: 149

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ach Ana  a dziadek  powiedział ci ze  nie  je  z oszczednosci ? Może taka  jego uroda, jedna  moja  babcia tez  jadła o 3  ciasto a o 6 popoludniu banana a po 2 mieśto nawet  pól  ale to nie  wynikało  z oszczędności bo by mnie nie  pytała  co  wieczór  dlaczego dziś  piwa nie  piję wink Skrzynka piwa zawsze  była w takim zimnym pokoju . A  jeżeli tak  faktycznie  jest  jak mówisz ,to małymi  kroczkami przekonasz  dziadka jak posmakuje twoich  wypieków .Jeszcze poszukaj sobie  przepis na sernik z rosą , szybko  się robi   a pyszne mniam mniam...

Offline

 

#39 2014-05-05 22:32:31

ruda
Member
Zarejestrowany: 2011-06-01
Posty: 817

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Moja skromna uwaga: margaryna w De kosztuje chyba tyle samo, co masło, więc może jednak na maśle róbcie te oszczędne wypieki smile?

Offline

 

#40 2014-05-06 08:46:05

mama5536
Member
Zarejestrowany: 2013-07-18
Posty: 149

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ach  Ruda ,czepiasz  się szczegółów wink Ja poprostu  wolę margarynę  bo  nie muszę czekać  aż będzie miękka  w przeciwieństwie  do  masła ,a zawsze  zapomnę wyciągnąc wcześniej  to  cholerstwo... wink

Offline

 

#41 2014-05-06 08:46:06

ANTONIA***
Member
Zarejestrowany: 2013-03-14
Posty: 429

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ana,

uświadomieni to oni są, bo Niemcy stoją w światowej czołówce, jeżeli chodzi o leczenie cukrzycy. Mają lekarzy, którzy są specjalistami w leczeniu diabetyzmu, istnieją praktyki tylko dla cukrzyków, a w szpitalach - oddziały specjalnie do tej choroby dostosowane.  Są lekkomyślni i nie myślą o skutkach.
Miałam kiedyś babcię, gdzie ona i jej synowie byli diabetykami. Bardzo zdyscyplinowana rodzinka- przestrzegali diet, uprawiali sport , od czasu do czasu "grzeszyli" ( w końcu rodzinne uroczystości "zobowiązują"...) , a poza tym byli w świetnej formie. Babcia dożyła dumnych 92 lat i nie cukrzyca była powodem, że przeniosła się z tego świata do innego.
Głupota ! Ot, co !

Ostatnio edytowany przez ANTONIA*** (2014-05-06 08:47:11)

Offline

 

#42 2014-05-09 13:16:23

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

No to jakoś leci, powiedziałabym, że pod pewnymi względami mam więcej luzu, jak babcia leży wink. Wcześniej byłam na zawołanie, bo chciała na toiletenstuhl. Teraz ma cały czas pampersa i nie woła. Po prostu siedzę przy niej i czytam, albo trochę uczę Niemieckiego, z obiadami też spokojniej, bo ona nie dużo je, i nie wszystko, głównie płynne rzeczy, więc nie zajmuje to dużo czasu. No i z racji, że głównie jesteśmy w jednym pokoju, mam mniej sprzątania (ale wcześniej nie było specjalnie dużo).

Po za tym, że muszę pamiętać o obracaniu jej co 2 godziny, jest ok. Dzisiaj dostała  pdp małą "reprymendę" od pielęgniarki, że za mało pije i w końcu to poskutkowało, do południa wypiła to co wczoraj, w ciągu całego dnia, czyli 300ml...

Jest jedna sprawa, pielęgniarka stwierdziła, że materac nie jest dobry,  który babcia teraz ma,(zapytałam bo wiem, że są inne antyodleżynowe) więc prosiłam żeby powiedziała rodzinie, a ona powiedziała, że załatwi z lekarzem.

No i syn  z synową nie są zachwyceni, bo nie chcą innego materaca. Uważają, że ten jest bardzo dobry i nie potrzeba innego...
Cóż. Ich sprawa... Zrobiłam to co uważałam za słuszne, chciałam, żeby osoba bardziej kompetentna wypowiedziała się na ten temat, ale cóż..

Offline

 

#43 2014-05-09 14:26:48

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

malagosia napisał:

renia1311 napisał:

No to jakoś leci, powiedziałabym, że pod pewnymi względami mam więcej luzu, jak babcia leży wink. Wcześniej byłam na zawołanie, bo chciała na toiletenstuhl. Teraz ma cały czas pampersa i nie woła. Po prostu siedzę przy niej i czytam, albo trochę uczę Niemieckiego, z obiadami też spokojniej, bo ona nie dużo je, i nie wszystko, głównie płynne rzeczy, więc nie zajmuje to dużo czasu. No i z racji, że głównie jesteśmy w jednym pokoju, mam mniej sprzątania (ale wcześniej nie było specjalnie dużo).

Po za tym, że muszę pamiętać o obracaniu jej co 2 godziny, jest ok. Dzisiaj dostała  pdp małą "reprymendę" od pielęgniarki, że za mało pije i w końcu to poskutkowało, do południa wypiła to co wczoraj, w ciągu całego dnia, czyli 300ml...

Jest jedna sprawa, pielęgniarka stwierdziła, że materac nie jest dobry,  który babcia teraz ma,(zapytałam bo wiem, że są inne antyodleżynowe) więc prosiłam żeby powiedziała rodzinie, a ona powiedziała, że załatwi z lekarzem.

No i syn  z synową nie są zachwyceni, bo nie chcą innego materaca. Uważają, że ten jest bardzo dobry i nie potrzeba innego...
Cóż. Ich sprawa... Zrobiłam to co uważałam za słuszne, chciałam, żeby osoba bardziej kompetentna wypowiedziała się na ten temat, ale cóż..

Nieraz nie warto się wychylać,za bardzo się staramy.
Ja właśnie dla mojej Babki 2 dni temu dostałam nowy materac antyodleżynowy.Recepta była od lekarza ze szpitala,bo od domowego nie można było się doprosić (moja babka była 3 tygodnie w szpitalu,i zańim wyszła rodzina załatwiła od lekarza receptę).Musieliśmy tylko przy odbiorze 10 euro zapłacić,a materac przywieźli do domu.

Tylko ci moi nie wiem dlaczego, myślą że muszą go kupować! Poprzedni kupowali, ale to nie jest antyodleżynowy.
Ale, tak jak napisałaś, czasem nie warto się wychylać. Oni mają jakąś swoją filozofię, czasami ciekawą.... ale nie zawsze dobrą do zastosowania na 91 babci.

Offline

 

#44 2014-05-09 15:02:02

DanusiaS
Member
Zarejestrowany: 2013-12-19
Posty: 418

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

renia1311 napisał:

No to jakoś leci, powiedziałabym, że pod pewnymi względami mam więcej luzu, jak babcia leży wink. Wcześniej byłam na zawołanie, bo chciała na toiletenstuhl. Teraz ma cały czas pampersa i nie woła. Po prostu siedzę przy niej i czytam, albo trochę uczę Niemieckiego, z obiadami też spokojniej, bo ona nie dużo je, i nie wszystko, głównie płynne rzeczy, więc nie zajmuje to dużo czasu. No i z racji, że głównie jesteśmy w jednym pokoju, mam mniej sprzątania (ale wcześniej nie było specjalnie dużo).

Po za tym, że muszę pamiętać o obracaniu jej co 2 godziny, jest ok. Dzisiaj dostała  pdp małą "reprymendę" od pielęgniarki, że za mało pije i w końcu to poskutkowało, do południa wypiła to co wczoraj, w ciągu całego dnia, czyli 300ml...

Jest jedna sprawa, pielęgniarka stwierdziła, że materac nie jest dobry,  który babcia teraz ma,(zapytałam bo wiem, że są inne antyodleżynowe) więc prosiłam żeby powiedziała rodzinie, a ona powiedziała, że załatwi z lekarzem.

No i syn  z synową nie są zachwyceni, bo nie chcą innego materaca. Uważają, że ten jest bardzo dobry i nie potrzeba innego...
Cóż. Ich sprawa... Zrobiłam to co uważałam za słuszne, chciałam, żeby osoba bardziej kompetentna wypowiedziała się na ten temat, ale cóż..

To teraz sobie odpoczniesz big_smile tongue

Offline

 

#45 2014-05-09 15:08:49

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Żebyś wiedziała, że odpoczywam big_smile.
W porównaniu, z tym jak było przed szpitalem, teraz jest spokojniej zdecydowanie, i nieco łatwiej tongue

Offline

 

#46 2014-05-10 14:18:21

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Ha, i jednak.
Dzisiaj synowa rozmawiała z siostrą z Diakoni. Jak wczoraj byli zdecydowanie przeciwko nowemu materacowi, tak teraz pokornie pojechali załatwiać.
No jak by nie było, jak sprawę wyłoży Niemka, do tego fachowiec z dyplomem od opieki - szefowa Diakoni w tym rejonie, to nie ma mocnych.
I kolejny plus, uświadomiła zdecydowanie rodzinę, że nie ma mocnych żebym sama była w stanie umyć pdp w nagłej sytuacji, bo pdp jest zbyt sztywna. Muszą być dwie osoby, jak to jest w tej chwili.
smile. Tak więc wszystko idzie dobrym torem smile

Offline

 

#47 2014-05-10 15:11:49

lenka57
Member
Od: hamburg
Zarejestrowany: 2014-04-11
Posty: 91

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

witam,oj TY renia masz teraz dobrze,ja siedze sama z dziadkiem-zona swiatowa kobietka duzo podrozuje chyba za jego kasiore-pfegestufe 3 dobrze placa,chociaz ona twierdzi ze doplaca do interesu bo ja ze zmienniczka jestesmy z firmy polsko-niemieckiej praca coraz ciezsza a pieniazki te same....Jak uwazacie opiekunki czy przy pogorszeniu stanu PDP nalezy sie wieksza kaska....?mamy 1050e,lichy grosz.....pozdrawiam

Offline

 

#48 2014-05-10 15:44:57

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

lenka57 napisał:

witam,oj TY renia masz teraz dobrze,ja siedze sama z dziadkiem-zona swiatowa kobietka duzo podrozuje chyba za jego kasiore-pfegestufe 3 dobrze placa,chociaz ona twierdzi ze doplaca do interesu bo ja ze zmienniczka jestesmy z firmy polsko-niemieckiej praca coraz ciezsza a pieniazki te same....Jak uwazacie opiekunki czy przy pogorszeniu stanu PDP nalezy sie wieksza kaska....?mamy 1050e,lichy grosz.....pozdrawiam

Powiem Ci tak po "księgowemu". Podaż jest uzależniona pd popytu, a ceny regulowane prze prawa rynkowe.
Zarabiasz tyle za ile się godzisz.

Ogólnie, można przyjąć, że wraz z pogorszeniem stany zdrowia pdp powinna wzrosnąć i płaca. Powinna, to nie jest, że musi. Firma nie jest zobligowana do dawania Ci podwyżki.
Jednak, masz pełne prawo domagać się większego wynagrodzenia.
Można próbować  negocjować. Jaki osiągniesz efekt, trudno przewidzieć. To zależy od wielu czynników.

-Czy jesteś w pełni akceptowana przez rodzinę? Czy rodzinie zależy na Tobie?
-Czy masz już wypracowaną opinię firmy? Czy firmie zależy na Tobie?
-Czy rodzina byłaby skłonna płacić dla firmy więcej?
-Czy nawet jeśli rodzina nie dopłaci, to firma da Ci podwyżkę kosztem swojego zysku?
-Wreszcie , czy jesteś zdesperowana "walczyć" do końca , nawet gdybyś miała zrezygnować z tej rodziny lub z firmy. Czy jesteś gotowa na takie ryzyko?
Czasem wszyscy do końca się bronią, ale jak postanowisz rozegrać to do końca za wszelką cenę, to poddają się i otrzymasz wymarzone np 50 Euro.
Jestem zdania, że jak firmie łatwo poszło z zaoferowaniem Ci niskiej stawki, to później nie jest łatwo o podwyżkę.
Wiem, że firmy podwyższają płacę swoim pracownikom nawet bez pogorszenia się stanu zdrowia pdp.
Tak robi np. ganiona przeze mnie PR. Chociaż tam jest śmieszna wyjściówka 750 a podwyżki są w wysokości np. 20 Euro. I w ten sposób w ciągu trzech lat można tam dostąpić łaski i "wycisnąć " 100 Euro podwyżki.

Co by się nie zdarzyło jestem zdania, że próbować możesz i powinnaś. Z jakim skutkiem? Trudno powiedzieć.

Życzę Ci  awansu!


-

Offline

 

#49 2014-05-10 18:07:33

renia1311
Member
Od: ...
Zarejestrowany: 2013-02-14
Posty: 650

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

amelia napisał:

lenka57 napisał:

witam,oj TY renia masz teraz dobrze,ja siedze sama z dziadkiem-zona swiatowa kobietka duzo podrozuje chyba za jego kasiore-pfegestufe 3 dobrze placa,chociaz ona twierdzi ze doplaca do interesu bo ja ze zmienniczka jestesmy z firmy polsko-niemieckiej praca coraz ciezsza a pieniazki te same....Jak uwazacie opiekunki czy przy pogorszeniu stanu PDP nalezy sie wieksza kaska....?mamy 1050e,lichy grosz.....pozdrawiam

Powiem Ci tak po "księgowemu". Podaż jest uzależniona pd popytu, a ceny regulowane prze prawa rynkowe.
Zarabiasz tyle za ile się godzisz.

Ogólnie, można przyjąć, że wraz z pogorszeniem stany zdrowia pdp powinna wzrosnąć i płaca. Powinna, to nie jest, że musi. Firma nie jest zobligowana do dawania Ci podwyżki.
Jednak, masz pełne prawo domagać się większego wynagrodzenia.
Można próbować  negocjować. Jaki osiągniesz efekt, trudno przewidzieć. To zależy od wielu czynników.

-Czy jesteś w pełni akceptowana przez rodzinę? Czy rodzinie zależy na Tobie?
-Czy masz już wypracowaną opinię firmy? Czy firmie zależy na Tobie?
-Czy rodzina byłaby skłonna płacić dla firmy więcej?
-Czy nawet jeśli rodzina nie dopłaci, to firma da Ci podwyżkę kosztem swojego zysku?
-Wreszcie , czy jesteś zdesperowana "walczyć" do końca , nawet gdybyś miała zrezygnować z tej rodziny lub z firmy. Czy jesteś gotowa na takie ryzyko?
Czasem wszyscy do końca się bronią, ale jak postanowisz rozegrać to do końca za wszelką cenę, to poddają się i otrzymasz wymarzone np 50 Euro.
Jestem zdania, że jak firmie łatwo poszło z zaoferowaniem Ci niskiej stawki, to później nie jest łatwo o podwyżkę.
Wiem, że firmy podwyższają płacę swoim pracownikom nawet bez pogorszenia się stanu zdrowia pdp.
Tak robi np. ganiona przeze mnie PR. Chociaż tam jest śmieszna wyjściówka 750 a podwyżki są w wysokości np. 20 Euro. I w ten sposób w ciągu trzech lat można tam dostąpić łaski i "wycisnąć " 100 Euro podwyżki.

Co by się nie zdarzyło jestem zdania, że próbować możesz i powinnaś. Z jakim skutkiem? Trudno powiedzieć.

Życzę Ci  awansu!


-

Amelia dobrze to przedstawiła.
Ja też nie zarabiam wiele od firmy.
Ale:
1.jestem tu, bo dobrze mi się pracuje z moją podopieczną, lubię ją, a ona mnie. Udaje mi się osiągnąć z nią kompromisy, o których nie było mowy przy poprzedniej opiekunce.
2.Rodzina, z pewnymi wyjątkami, jest w porządku i stara się nie wtrącać zanadto,
3. Doceniają moją pracę i to co robię dla ich mamy, szanują to co robię. Po za słowną wdzięcznością są też, upominki (drobne, nie drobne wink )

Więc jeżeli miałabym się użerać z firmą o 50 E podwyżki - a jak przypuszczam rodzina musiałaby więcej zapłacić! To wolę 100, albo nieco więcej dostać od nich do ręki tongue.

I jeżeli chodzi o jakąś podwyżkę, to najrealniejsza jest ona w momencie gdy będę zmieniać podopieczną. A na razie, jak babcia będzie się trzymać, to mam zamiar tutaj wracać, więc podwyżki w najbliższym czasie się nie spodziewam.

Ostatnio edytowany przez renia1311 (2014-05-10 18:10:15)

Offline

 

#50 2014-05-10 21:10:19

lenka57
Member
Od: hamburg
Zarejestrowany: 2014-04-11
Posty: 91

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

dzieki dziewczyny za rade,macie racje,za pare tam euro uzerac sie nie warto,szczerze mowiac rodzina mnie ceni,drobne upominki otrzymuje,nawet zajaczka dostalam 100euro z pieknymi zyczeniami.....i to sie liczy.Maja pelne zaufanie do mnie,czego dowodem jest ze zostawiaja mnie sama i wyjezdzaja na dluzej,duzy dom na mojej glowie.Zona mojego PDP ktora mieszka razem  chociaz jest leniwa za wszystko co robie zawsze slysze danke i to mile....Chociaz wkurza mnie to ze to dom otwarty dla calej rodzinki-wszyscy maja klucze do niego,corka z zieciem i dwie prozne nastolatki siedza na obiadku  u Babci czyli u nas na dole,chociaz powinnam gotowac tylko dla mojego PDP.No coz jestesmy tam juz 3 raz i jakos tam leci,babka sie nie wtraca,czasem jak trzeba pomoze,chociaz wolalabym samotnie mieszkajacego Pdp.Pozdrawiam wszystkie opiekunka na forum.

Offline

 

#51 2014-05-10 22:01:25

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

lenka57 napisał:

dzieki dziewczyny za rade,macie racje,za pare tam euro uzerac sie nie warto,szczerze mowiac rodzina mnie ceni,drobne upominki otrzymuje,nawet zajaczka dostalam 100euro z pieknymi zyczeniami.....i to sie liczy.Maja pelne zaufanie do mnie,czego dowodem jest ze zostawiaja mnie sama i wyjezdzaja na dluzej,duzy dom na mojej glowie.Zona mojego PDP ktora mieszka razem  chociaz jest leniwa za wszystko co robie zawsze slysze danke i to mile....Chociaz wkurza mnie to ze to dom otwarty dla calej rodzinki-wszyscy maja klucze do niego,corka z zieciem i dwie prozne nastolatki siedza na obiadku  u Babci czyli u nas na dole,chociaz powinnam gotowac tylko dla mojego PDP.No coz jestesmy tam juz 3 raz i jakos tam leci,babka sie nie wtraca,czasem jak trzeba pomoze,chociaz wolalabym samotnie mieszkajacego Pdp.Pozdrawiam wszystkie opiekunka na forum.

Wiesz co? Jeśli dobrze operujesz "germańskim", to może byś pokusiła się porozmawiać z rodziną aby to oni Ci "pod stołem" dorzucili stówkę?
Powiedz im, że nosisz się z zamiarem wystąpić do firmy ale może dogadacie się bez firmy, to będzie dla nich taniej i dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące, bo jeśli firma dała by Ci stówkę podwyżki, to musiała by rodzinie podwyższyć rachunek o 200 stówki.

Jak nie zaryzykujesz, to nie doczekasz się, a jak zaryzykujesz, to masz szanse  na 50%. Jeśli się nie powiedzie, to nic nie tracisz. Gwarantuję, że nikt tego nie będzie Ci miał za złe, co najwyżej odmówią. Do odważnych świat należy! Dalej do dzieła!

Offline

 

#52 2016-05-01 14:54:06

andrea
Member
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 415

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

moja podopieczna /chora na raka/ prawie położyła się do łózka i wszystko robi w pieluchę i nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że od kilku dni stolec jest prawie za każdym razem kiedy zmieniam pieluchę, a staram się to robić dość często, pupa zrobiła się czerwona, boli ją przy myciu i smarowaniu maścią /mam maść z cynkiem/, boję się, że mogą porobić się rany
czy ktoś miał podobną sytuację

Offline

 

#53 2016-05-01 15:51:32

iza46
Member
Zarejestrowany: 2012-09-07
Posty: 1482

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

andrea napisał:

moja podopieczna /chora na raka/ prawie położyła się do łózka i wszystko robi w pieluchę i nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że od kilku dni stolec jest prawie za każdym razem kiedy zmieniam pieluchę, a staram się to robić dość często, pupa zrobiła się czerwona, boli ją przy myciu i smarowaniu maścią /mam maść z cynkiem/, boję się, że mogą porobić się rany
czy ktoś miał podobną sytuację

Ta masc z cynkiem to za malo ,a wrecz podrazania ! Moim pdp pomagal Mirfulan lub masc z antybiotykiem.Dzialaj w tym kierunku aby natychmiast rodzina wezwala lekarza .Zreszta to Twoj obowiazek,gdyz nie wolno Ci wykonywac czynnosci zwiazanych z leczeniem chorob pdp czy to wewnetrzych czy skornych! http://forum.echirurgia.pl/temat3803.htm  Kazdy nowy problem natychmiast zglaszaj rodzinie !!!!!!!!!!cyt"Pacjentom, u których rozpoznano idiopatyczny świąd czy pieczenie odbytu, proponuje się modyfikację stylu życia. Polega on głównie na:

    utrzymywaniu okolicy odbytu suchej i czystej,
    myciu zewnętrznych okolic odbytu czystą wodą (nie zaleca się używania mydła czy soli do kąpieli),
    unikaniu energicznego pocierania okolic odbytu zwłaszcza po wypróżnianiu się (podczas toalety zaleca się używanie miękkich papierowych ręczników lub suszarki do włosów i nieużywanie papieru toaletowego),
    wkładaniu przed snem do szpary pośladkowej cienkiego bawełnianego kawałka materiału, aby unikać pocierania odbytu lub zakładaniu cienkich bawełnianych rękawiczek,
    krótkich ciepłych kąpielach 2–3 razy dziennie przy użyciu niskiego ciśnienia wody,
    stosowaniu diety bogatej w źródło błonnika, a w przypadku zaparć zażywaniu środków przeczyszczających,
    zmianie nawyków żywieniowych poprzez niespożywanie pokarmów drażniących jelito, które mogą powodować pieczenie odbytu,
    noszeniu luźnej, przewiewnej bielizny dobrze wchłaniającej pot (przeciwwskazana odzież nylonowa)." w necie tez duzo mozna znalezc :)tu przyklad idiopatycznego swiadu,wiec nie stosuj rad z blonnikiem i dotyczacych zywienia oczywiscie.

Ostatnio edytowany przez iza46 (2016-05-01 15:58:23)

Offline

 

#54 2016-05-01 17:41:12

mobilna
Member
Zarejestrowany: 2015-09-29
Posty: 1776

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

Też używam Mirfulanu.
Jak nie trzeba zostawiam skóre czystą bez żadnego smarowania.
Żeby nie przesuszyć czasami smaruje Bepanthenem ( tylko ze względów natłuszczania)

Offline

 

#55 2016-05-01 19:28:09

andrea
Member
Zarejestrowany: 2013-10-29
Posty: 415

Re: Opieka nad osobą starszą, leżącą

mobilna napisał:

Też używam Mirfulanu.
Jak nie trzeba zostawiam skóre czystą bez żadnego smarowania.
Żeby nie przesuszyć czasami smaruje Bepanthenem ( tylko ze względów natłuszczania)

ja używam Mirfulanu, ale nie ma poprawy, jutro będzie konsultacja z lekarzem

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Opieka nad osobą starszą a stan psychiczny opiekunki/opiekuna - Opieka nad osobami starszymi to zajęcie wymagające bardzo dobrej kondycji. Dbając o dobro osoby wymagającej opieki należy pamiętać również o swoim dobrostanie...

Praca na wakacje/ opieka - Zbliżają się wakacje. Jak co roku wyjadę do pracy w opiece. Mogę, jak zazwyczaj ogłosić się i jakaś firma mnie złowi...

Opieka Niemiecka - Naszła mnie refleksja i pojawiło się pytanie w głowie :) Czy tylko osoby ze wschodniej części Europy wykonują opiekę i wykeżdżają do zawodu opiekunki z full serwisem 24/7? Czy Niemiec nie może zatrudnić sobie Niemca (przy odpowiedniej kwocie) , czy nikt od nich nie pracuje w ten sposób? Nie ma takich organizacji? A w zachodniej Europie? Kojarzycie może?

Opieka niemcy działalnoś - Witam jade do opieki w polowie lipca i mam pytanie slyszalam ze trzeba miec dzialalnos jakas otworzoną zeby wiecej zarobic czy ktos jest w temacie????????

Opieka nad starszą osobą w Warszawie - Mam na imię Barbara. Jestem miłą, sympatyczną, pogodną emerytką i chętnie zaopiekuję się starszą panią w Warszawie, najlepiej Praga Południe...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies