Demencja starcza - opis choroby

[img]http://i40.tinypic.com/52exki.jpg[/img] Demencja Starcza inaczej zwana otępieniem, jest to stan wywołany przez chorobę mózgu, charakteryzującą się klinicznie zaburzeniami wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2011-12-09 21:45:55

Redakcja
Administrator

Demencja starcza - opis choroby

http://i40.tinypic.com/52exki.jpg

Demencja Starcza inaczej zwana otępieniem, jest to stan wywołany przez chorobę mózgu, charakteryzującą się klinicznie zaburzeniami wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena. Zaburzeniom poznawczym często towarzyszą , a nawet często je poprzedzają zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania. Najpopularniejszą forma demencji starczej jest choroba ALZHEIMERA. Opieka i postępowanie z osobą chorą na demencję starczą jest takie samo jak przy chorobie ALZHEIMERA.

Jeżeli opiekowałaś się pacjentami, którym doskwierała demencja  - podziel się z nami swoją opinią, doradź innym, jak opiekować się takimi podopiecznymi. Zapraszamy do dyskusji.

#2 2011-12-20 20:58:27

alinalina44
Member

Re: Demencja starcza - opis choroby

Tak jak wyżej redakcja napisała, najczęstszą formą demencji jest Alzhaimer niestety, bardzo wielu podopiecznych na to cierpi, nie zawsze wiadomo jak się zachować jak się o nich troszczyć. Osobiście są to podopieczni wymagający najwięcej uwagi i troski.

#3 2011-12-21 08:56:58

Anka Rose
Member

alinalina44 napisał:

Tak jak wyżej redakcja napisała, najczęstszą formą demencji jest Alzhaimer niestety, bardzo wielu podopiecznych na to cierpi, nie zawsze wiadomo jak się zachować jak się o nich troszczyć. Osobiście są to podopieczni wymagający najwięcej uwagi i troski.

Ja gdzieś czytałam, że demencja jest bardzo podobna do Alzheimera i często te schorzenia są ze sobą mylone. Nawet lekarzom ciężko wystawić jest prawidłową diagnozę. Moja babcia (nie podopieczna, tylko moja prawdziwa babcia) miała Alzheimera, ale ona żyła 97 lat, w dodatku będąc sprawną fizycznie przez większość życia.

#4 2011-12-21 16:02:46

LucynaMalbork
Member

tylko pozazdrościć takiej sprawności. Ja się jeszcze nie spotkałam z takim okazem zdrowia- i jeszcze ten wiek-97 lat. Na pewno miała wiele historii do opowiadania.. Moja babcia żyła tylko 60 lat, odeszła krótko po śmierci dziadka.

#5 2011-12-27 09:13:00

animka_art
Member

Owszem, demencja jest bardzo podobna do Alzcheimera, praktycznie wszystkie objawy tej choroby są identyczne z objawami demencji. Tak jak Redakcja napisała Alzcheimer to jakaś forma demencji, więc kto wie. W ostatnich latach mam coraz młodszych pacjentów- ok 70 lat- cierpiących na tą chorobę. Opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych, trzeba mieć ich na oku cały czas.

#6 2011-12-28 10:02:23

Candy
Member

jeden jedyny raz miałam okazję pracować osobą cierpiącą na Alzchaimera- nie było to łatwe zlecenie. Pacjentka zapominała jak się je, jak się nazywa- przeżywała zdarzenia sprzed kilkunastu lat tak jakby się działy przed chwilą. Codziennie musiałam jej tłumaczyć kim jestem i co ja tam robię. Wspominam to dzisiaj jako jeden z najcięższych wyjazdów. Ale wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

#7 2011-12-29 08:55:23

Anka Rose
Member

animka_art napisał:

Owszem, demencja jest bardzo podobna do Alzcheimera, praktycznie wszystkie objawy tej choroby są identyczne z objawami demencji. Tak jak Redakcja napisała Alzcheimer to jakaś forma demencji, więc kto wie. W ostatnich latach mam coraz młodszych pacjentów- ok 70 lat- cierpiących na tą chorobę. Opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych, trzeba mieć ich na oku cały czas.

Animka jesteś lekarką? Czy można w razie czego mieć do Ciebie pytania natury medycznej? Nie żebym teraz czegoś potrzebowała, ale wiesz - lepiej dmuchać na zimne. Mam na oku podopieczną i staram się zwracać uwagę na wszystko z nią. Jakby coś mi się wydawało dziwnego, to bardzo chętnie skorzystałabym z Twojej pomocy.

#8 2011-12-29 09:43:33

klaraaa1964
Member

Moja babcia cierpiała na demencję.. to straszna choroba.. W zaawansowanym stadium nie wiedziała gdzie jeść, zapominała się ubrać. Sama brała lekarstwa z półek-trzeba było wszystko przed nią chować. Choroba bardzo szybko u niej postępowała.

#9 2011-12-29 09:46:58

animka_art
Member

Anka Rose napisał:

animka_art napisał:

Animka jesteś lekarką? Czy można w razie czego mieć do Ciebie pytania natury medycznej? Nie żebym teraz czegoś potrzebowała, ale wiesz - lepiej dmuchać na zimne. Mam na oku podopieczną i staram się zwracać uwagę na wszystko z nią. Jakby coś mi się wydawało dziwnego, to bardzo chętnie skorzystałabym z Twojej pomocy.

Nie jestem lekarką, po prostu już swoje widziałam i przeżyłam doswiadczenia z osobami cierpiącymi na demencję oraz Alzhaimera. Nawet z książek człowiek się nie nauczy wszystkiego chyba, potrzeba wielu lat praktyki, żeby naprawdę jakąś chorobę zrozumieć, a przynajmniej wiedzieć jak się takim chorym odpowiednio zająć.

#10 2011-12-30 18:27:47

fikusia7363
Member

Każdy pacjent jest inny. Zdarzają się tacy, u których demencja jest "do opanowania" i tacy, nad którymi opieka wymaga wielu wielu godzin pracy i wysiłku. Seniorzy zamieniają się w małe dzieci, którymi bezustannie trzeba się zajmować, tłumaczyć najprostsze czynności i strzec jak oka w głowie.

#11 2011-12-30 20:06:53

klaraaa1964
Member

Dokładnie- jak dzieci, trzeba pilnować, żeby czegoś nie zajdły, nie chwytali ostrych przedmiorów nie schodziły same po schodach. Nawet przy gotowaniu trzeba uwarzać, zeby nie włożyli ręki do wrzątku, czy nie zacieli się nożem, albo dziabneli widelcem.

#12 2011-12-30 21:43:29

EMilka
Member

Kilka lat przepracowałam z chorymi , o których mowa, wiem, że to bardzo cięzki kawałek chleba i opieka nad takim pacjentem jest ciężka i bardzo obciążająca. Demencja nie jest kolejnym etapem starości, może, ale nie musi wystąpić. Cierpliwość przede wszystkim..

#13 2011-12-31 19:25:12

Anulka54
Member

Pracowałam raz z pacjentką, ktora co rano kazała sobie zaplatać warkoczyki i potem godzinami siedziała i słuchała starych płyt. Wracają do swojego dzieciństwa. To nie jest łatwa praca.. Doświadczenie pokazuje jak mało ta choroba jest jeszcze znana.

#14 2012-04-17 13:49:02

anika
New member

witam ja zajmuje sie dziadkiem z demencja tak ma napisane w karcie ,takze musi miec dzien zaplanowany i bardzo punktualny ,jak jest obiado 13 to juz siedzi w kuchni,zachowuje sie jak dziecko ,we wszystkim musze mu pomagac ,ale jest na chodzie ,i nie kiedy dobrze wie co robi tak np.przy ostatniej zmienniczce nauczyl sie skac do umywalki teraz musze go caly czas upominac ,bo jak mysli ze nie widze to mozna, a tak wcale nic nie mowi zyje we wlasnym swiecie ,ale ja nie ucze sie niemieckiego jak nie widzi mnie to szuka po domu ,nie kiedy mysle ze  ze on mysli ze jestem jego mama ,

#15 2012-05-21 21:32:29

1nastka
Member
Od: 3city

Drogie koleżanki opiekunki, proszę was o poradę ponieważ nie miałam wcześniej doswiadczenia z demencją...Moja podopieczna ponoć ma zdiagnozowaną demencję ale dopiero początek. Z rana zachowuje się normalnie jak na nią, zjada jako tako sniadanie, przyjmuje leki, podczas przemieszczania się (w ktorym jej musze pomagać bo ma duże problemy z poruszaniem się) rozróżnia kierunki i robi to co się do niej mówi. I taka sytuacja trwa do wczesnego popołudnia. Potem sytuacja sie zmienia. Kierunki jej się mieszają, jak mówię co ma zrobić to nie potrafi chyba tego ogarnąć, nie chce nic jeść, niechętnie pije choc ma przykazane pić duzo i co gorsza - odmawia przyjmowania leków sad Zaciska usta i nie chce nic przyjąć!!! Robi się niedobra, niespokojna, czasem wręcz agresywna. A jak sie uda jakoś wcisnąć lek do ust to go wypluwa. Co robic w takim przypadku??? Proszę poradzcie mi. Czy jej zachowanie ma związek z ta własnie chorobą?
Dodam tylko, że przed 3 tygodniami tak sie wieczorami nie zachowywała.

Ostatnio edytowany przez 1nastka (2012-05-21 21:34:39)

#16 2012-05-21 21:57:35

bernadeta
Member

Tak, przy demencji wieczorem wraz ze zmeczeniem rosnie agresja, tak podobnie zachowywala sie moja podopieczna, tylko spokoj, cierpliwosc, probowac nalezy kilkarazy po przerwach. Leki nieraz/ niektore mozna podawac pokruszone np w jogurcie, ale trzeba wiedziec czy akurat te mozna pokruszyc i podawac z produktami mlecznymi, pozdrawiam i wytrwalosci

#17 2012-05-22 10:02:04

1nastka
Member

Bernadeta, bardzo dziekuje Ci za odpowiedź smile O podawaniu tabletek np w jogurcie to wiem lecz to nie zda egzaminu bo ona w ogóle NIC, absolutnie nic nie chce przyjmować późniejszym popoludniem - mam tu na mysli godz ok 17-18. Poprostu nie chce otworzyć buzi i koniec. Od dziś będę podawac jej te leki wczesniej, ok 16 albo i wczesniej. Może będzie trochę lepiej. Jak nie bedzie dobrze szło, to jedynie co może pomóc to właśnie próbować podawać z przerwami. Z żadnym jedzeniem - u niej ten numer nie przejdzie bo ona o tej porze w ogóle nie ma apetytu, nie chce nic jeść. Nawet z piciem jest problem sad
Tylko się zastanawiam juz tak na przyszłość...co robić jesli żadne sposoby nie odniosą skutku? Jesli bedzie nadal odmawiać? I buzia będzie wciąż szczelnie zamknięta? sad((

#18 2012-05-22 16:37:10

kasia63
Member

1nastka - na jedna z podopiecznych,ktora tez nie chciala lekarstw brac,pluła nimi znalazlam inny sposob ,dosc skuteczny - jak mi tak szalała to jej mowilam - nie to nie ,dzwonie do twojej corki zeby nie przyjezdzala  w odwiedziny ,bo ty lekarza nie sluchasz i tabletek nie chcesz brac!Jak nie skutkowalo to bralam sluchawke, ze niby z corka rozmawiam i łyk,łyk od razu wszystko bylo zjedzone.Ale to sie nie z kazdym sprawdza.

#19 2012-05-22 17:43:36

Barbara45
Member

TO normalne u osób z demencją że wieczorem są bardziej pobudzeni i agresywni, zdezorientowani. Jedynie leki uspokajające mogą pomóc. Dobrze jest zadbać by wieczorem nie oglądali zbyt dużo telewizji, postarać się o wyciszenie atmosfery. Zmusznie do przyjęcia leków nic nie da...

#20 2012-05-22 18:58:06

1nastka
Member

Moja podopieczna jest generalnie bardzo spokojna i wyciszona, bardzo malo mówi, często jest jakby nieobecna i tak do godz 16 jako tako idzie sie z nią dogadać co do przyjmowania leków. W ciagu dnia siedzi w swoim fotelu, ma zamkniete oczy choc mówi ze nie śpi. Lubi mieć spokoj. Ale juz po tej 16 zaczyna się lekka jazda jesli mogę tak to nazwać wink Dziś rozmawiałam z lekarzem , powiedział ze te wieczorne leki mam jej podawać mozliwie jak najpozniej ale nie wczesnieij niz o 16. I tak dziś zrobiłam. Dostała tuż po 16 i jakoś poszło. Oby z czasem gorzej nie było...
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi smile

#21 2013-05-05 10:57:10

marcelinka
Member
Od: Gdzieś w polsce :P

Ja od lipca zeszlego roku pracuje z babcia z alzheimerem w systemie 2mce pracy 2 mce wolnego, ale tu w polsce (wyjezdzam do niemiec dopiero w polowie czerwca) i bardzo mi sie podoba praca z takimi osobami. Moja podopieczna juz nic nie mowi, duzo chodzi, trzeba ja karmic, przewijac. Ale dobrze sobie radze. I chcialabym wlasnie pracowac z chorymi na alzheimera i innymi zespolami otepiennymi. Jedyne co zaznaczylam w ankiecie, ktora wyslala mi firma (Perfekton) to ze nie chce sie opiekowac dziadkami. Opiekowalam sie kiedys dziadkiem po udarze, wszystko bylo ok, gdyby nie jego zona... zrezygnowalam po 8 dniach. A ze starszymi paniami pracuje mi sie dobrze smile
moja babcia rok przed smiercia miala poczatki demencji, wiec tez mam troche doswiadcznenia. W chorobach otepiennych trzeba sie wykazac nielada cierpliwoscia. Ale wychodze z zalozenia, ze nigdize mi sie nie spieszy. Kocham prace ze starszymi ludzmi smile Ukonczylam tez 2letnia szkole jako opiekun w dps, mialam praktyki w dps z roznymi osobami, czuje ze do pracy ze starszymi ludzmi jestem stworzona wink Pozdrawiam

Reklama