Choroba Alzheimera - opis i objawy choroby

Choroba Alzheimera to postępująca i nieodwracalna degeneracja układu nerwowego , charakteryzująca sie występowaniem otępienia. Występuje najczęściej u osób powyżej 65 roku życia...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Poradnik dla Opiekunki - aktualne tematy :

#1 2011-12-09 21:43:49

Redakcja
Administrator

Choroba Alzheimera - opis i objawy choroby

Choroba Alzheimera to postępująca i nieodwracalna degeneracja układu nerwowego , charakteryzująca sie występowaniem otępienia. Występuje najczęściej u osób powyżej 65 roku życia. Przyczyna tej choroby jest jeszcze nie znana a co za tym idzie nie ma na te chwile metody pozwalającej ja wyleczyć. Przypuszcza sie że u podstaw choroby leżą czynniki genetyczne i środowiskowe.

W chorobie Alzheimera dochodzi do zaniku kory mózgowej. Procesowi starzenia sie nie można zapobiec lecz można go spowolnić a tym samym odwlec w czasie możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera.

Prawdopodobne czynniki obniżające ryzyko choroby Alzheimera:
- czynności intelektualne( gry w szachy , rozwiązywanie krzyżówek, i inne wymagające wytężenia pracy mózgu)
- ćwiczenia fizyczne
- utrzymanie relacji społecznych ( osoby samotne częściej zapadają na chorobę Alzheimera)
- odpowiednia dieta ( dieta śródziemnomorska w skład której wchodzą kwasy tłuszczowe omega-3 powoduje znaczne obniżenie zapadalności na chorobę)
- zwiększenie spożywania witaminy E i C
- umiarkowane spożywanie alkoholu
- leki obniżające poziom cholesterolu we krwi jak również niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Czynniki ryzyka:
-zaawansowany wiek
-urazy głowy
-problemy zdrowotne - w szczególności ze strony układu sercowo-naczyniowego
-palenie tytoniu

Objawy i przebieg choroby:
-zaburzenia pamięci
-zmiany nastroju
-zaburzenia funkcji poznawczych
-zaburzenia zachowania i osobowości

Charakterystyczne objawy to:
AGNOZJA- nieumiejętność rozpoznawania przedmiotów
AFAZJA- zaburzenia mowy i jej spowolnienie
APRAKSJA- zaburzenia czynności ruchowych od prostych do złożonych
Do tej pory nie wynaleziono leku hamującego ani cofającego skutki choroby ALZHEIMERA.

Jeżeli opiekowałaś się pacjentami chorymi na Alzheimera i wiesz sporo na temat samej choroby, jej stadiów i rozwoju  - podziel się z nami swoją opinią, doradź innym, jak opiekować się takimi podopiecznymi. Zapraszamy do dyskusji.

#2 2011-12-13 15:40:50

szuminek
New member

Re: Choroba Alzheimera - opis i objawy choroby

Ja opiekowalam sie Pania z choroba Alzheimera w zaawansowanym stadium
Przyznam ze bylo ciezko.
Kazdego dnia cos znikalo i zaczynalo sie poszukiwanie rzeczy ktore Pani gdzes wetknela. Oczywiscie nie robila tego zlosliwie, ona robila pewnego rodzaju porzadek jednak nie potrafila przyporzadkowac danej rzeczy konkretnego miejsca np. cukierniczke postawila w miejscu gdzie znajdowaly sie srodki czystosci.
Pani zapominala wszystko po paru sekundach tak np. na prosbe prosze mi przyniesc okulary Pani przyniosla zmiotke, to taki przyklad.
Trzeba duzo cierpliwosci i zrozumienia tej choroby.

#3 2011-12-13 22:16:00

lucy32
New member

To prawda choroba alzheimera i opieka nad osobą chorą na taką chorobę to bardzo ciężki kawałek chleba. Takie osoby są bardzo wymagające w opiece. Przede wszystkim dobrze tu gdzieś napisano, że ważna jest regularność dnia. U mnie tak było na moim ostatnim Stele. Babcia cierpiała na alzheimera i jak miała od rana do wieczora zaplanowany dzień to był dobrze i jakaś taka mniej nerwowa była. Ale niech tylko przyszedł jakiś gość, czy obiad był później już zaczynały się problemy i zaczynała szaleć. Także taki ordnung przy tej chorobie i przestrzeganie tego bardzo pomaga jakoś okiełzać podopiecznego. Pozdrawiam wszystkie panie pracujące z chorymi na alzheimera. To ciężka praca !

#4 2011-12-15 08:49:03

Anulka54
Member

To prawda, nie jest łatwo. U mojej podopiecznej alzheimer był już dość zaawansowany, zapominała jak się je, miała problemy z kojarzeniem osób. Codziennie jej mówiłam kim jestem, karmiłam, ubierałam. Bardziej aktywna była nad ranem, opowiadała mi o swojej córce. Niestety ta nie odwiedzała jej zbyt często.

#5 2011-12-20 20:51:00

alinalina44
Member

lucy32 napisał:

To prawda choroba alzheimera i opieka nad osobą chorą na taką chorobę to bardzo ciężki kawałek chleba. Takie osoby są bardzo wymagające w opiece. Przede wszystkim dobrze tu gdzieś napisano, że ważna jest regularność dnia. U mnie tak było na moim ostatnim Stele. Babcia cierpiała na alzheimera i jak miała od rana do wieczora zaplanowany dzień to był dobrze i jakaś taka mniej nerwowa była. Ale niech tylko przyszedł jakiś gość, czy obiad był później już zaczynały się problemy i zaczynała szaleć. Także taki ordnung przy tej chorobie i przestrzeganie tego bardzo pomaga jakoś okiełzać podopiecznego. Pozdrawiam wszystkie panie pracujące z chorymi na alzheimera. To ciężka praca !

Ja też miałam zaplanowany cały dzień dla podopiecznego, faktycznie jak wiedzieli co dokładnie gdzie i kiedy mają zrobić byli spokojniejsi, ja sama też musiałam uważać, żeby swoim zachowaniem nie spowodować u niego zdenerwowania, poruszałam się cicho, nie mogłam przesunąć nawet wazonu, bo by to zauważył i się zdenerwował.

#6 2011-12-21 08:51:28

Anka Rose
Member

alinalina44 napisał:

lucy32 napisał:

Ja też miałam zaplanowany cały dzień dla podopiecznego, faktycznie jak wiedzieli co dokładnie gdzie i kiedy mają zrobić byli spokojniejsi, ja sama też musiałam uważać, żeby swoim zachowaniem nie spowodować u niego zdenerwowania, poruszałam się cicho, nie mogłam przesunąć nawet wazonu, bo by to zauważył i się zdenerwował.

A prochów nie zażywał? Podobno w takich skrajnych przypadkach zachowań, to bez odpowiednich leków ani rusz? Na razie wiem to tylko z teorii, bo staram się douczać w tym kierunku, a lekarzem oczywiście nie jestem. Może któraś dziewczyna wie coś więcej i może powie więcej na ten temat? Starsza osoba wpadająca często w szał to poważny problem.

#7 2011-12-21 16:09:57

LucynaMalbork
Member

Czasem i pomimo leków starsze osoby łatwo z równowagi wytrącić. Czasem zdjęcie nawet przywołuje tak silne wspomnienia, że potem płaczą i się denerwują. Nie raz byłam świadkiem takich sytuacji.

#8 2011-12-25 19:31:00

Candy
Member

Anka Rose napisał:

alinalina44 napisał:

lucy32 napisał:

A prochów nie zażywał? Podobno w takich skrajnych przypadkach zachowań, to bez odpowiednich leków ani rusz? Na razie wiem to tylko z teorii, bo staram się douczać w tym kierunku, a lekarzem oczywiście nie jestem. Może któraś dziewczyna wie coś więcej i może powie więcej na ten temat? Starsza osoba wpadająca często w szał to poważny problem.

No oczywiście, że to jest problem, bo mogą być później do nas pretensje, że źle się pacjentem zajmujemy itp. Trzeba pamiętać, że nie możemy jednak odpowiadać za ich wszystkie zachowania- jest pewna granica- każde agresywne zachowanie powinno być zgłoszone do rodziny bądź firmy, a ona ewentualnie powinna coś zrobić jakoś zareagować.

#9 2011-12-29 09:50:27

animka_art
Member

Przede wszystkim- na spokojnie. Ja kiedyś próbowałam analizować zachowanie podopiecznego chorującego na Alzhaimera i nic mi z tego nie wyszło. Ich rekacje są zaburzone i nie da się zawsze przewidzieć co czy kto wywoła u nich taką a nie inną reakcję. Nie można obarczać nas za skutki jakie Alzhaimer wywołuje u podopiecznych.

#10 2011-12-30 18:23:45

fikusia7363
Member

zgadzam się z dziewczynami wyżej, dla mnie pacjenci z Alzchaimerem byli bardzo ciężkimi przypadkami. Ten cały harmonogram, kolejność wykonywnania wszystkich obowiązków.. Ale fakt- wtedy łatwiej było nad nimi zapanować. Miałam nawet rozpisywane menu na cały tydzień.

#11 2011-12-30 22:09:06

EMilka
Member

To jest trudny temat.. babcia którą się ostatnio opiekowałam była już w zaawansowanym stadium tej choroby. Nie rozpoznawała członków rodziny, miałą problemy z poruszaniem się, zanik mowy, halucynacje, problemy ze snem, nocne błądzenie, przejawy agresji..
Jest taka teoria, że osoby lepiej wykształcone, które ćwiczyły przez całe życie swój mózg, pamięć i percepcję przechodzą te chorobę znacznie łagodniej.  Najgorsze, jest to, że ona zdawała sobie sprawę z tego, że jest chora..

#12 2013-05-05 11:43:37

marcelinka
Member
Od: gdzieś na świecie :)

Choroba Alzheimera jest chyba najtrudniejszym przypadkiem z demencji. Trzeba codziennie cwiczyc codzienne czynnosci - ja to robilam przez zabawe. wiadomo ze nastapi taki moment w tej chorobie, ze po prostu jakas metoda nie bedzie juz skuteczna i mozna powiedziec ze trzeba sie z tym pogodzic, bo nie jestesmy w stanie tego przeskoczyc, ale warto probowac i wymyslac nowe metody pracy z podopiecznym smile

#13 2013-05-05 16:36:57

izi300
Member

Moja babcia choruje na alzheimera już z 8 lat. Zaczęło się od tego, że nie potrafiła się podpisać(gdzie udawała ciągle, ze np. teraz nie ma czasu, to niech dziadek coś tam załatwi zamiast niej), później ciągle chciała stare zdjęcia oglądać. Tak kilka razy dziennie- o czym nie pamiętała i udawała, ze wszystko z nią ok. Później to już „leciało” czyli ciągle chodziła(ile km dziennie zrobiła chodząc po mieszkaniu to szkoda gadać). Najgorzej było w nocy, gdzie ciągle chciała gdzieś jechać, wyciągała rzeczy z szaf , chodziła po domu i tak w kółko. Dostała leki, które miały działać” wyciszająco” ale tabletek nie połykała tylko skrzętnie chowała za łóżkiem(o czym się rodzina dowiedziała przy okazji sprzątania). A krople działały tak średnio. Robiła różne dziwne rzeczy pt grzebień do zlewu, szklanka pod łóżko, buty do szafki z garnkami etc. Później przestała mówić. Tzn, mówiła ale to taka mowa jednolatka. No i ze wszystkiego była niezadowolona, wszystko było na „nie”. Przy ubieraniu się siłowała, nie pozwalała się ubrać ani rozebrać- uważała, ze ktoś chce jej zrobić krzywdę i wtedy np. drapała, szarpała. Oczywiście sama się ubrać nie potrafiła. Później doszły pielucho majtki, które oczywiście ściągała i nie chciała nosić. Następnie przestała potrafić samodzielnie jeść. Obecnie chyba zbliża się do końca;(, leży, nie chce już otwierać buzi do jedzenia. Trzyma w buzi pokarm i nie połyka. Chyba zapomnia jak się je

#14 2013-05-05 18:13:59

amelia
Przyjaciel Forum

Ja opiekowałam się moją ukochaną mamą, która miała alzheimera.  Znam też wiele innych przypadków.
Tego dziadostwa jest wiele odmian. Każdy chory ma swój świat i swoją wyobraźnię i każdy przypadek jest inny.
-Moja mama miała problem, bo jej wszystko ginęło. " Ukradli" jej majtki , maszynę do szycia, pieniądze.
Najchętniej obwiniała za to synową, która może nie była wspaniałą synową ale na pewno jej nic nie kradła.
-Inna osoba miała obsesję na punkcie ubrań i sukienek. wszystko co wisiało w szafie.
-Inna osoba skarżyła się do wszystkich , że ją nie karmią choć miała prawie 100 kilo.
-Jeszcze inna ciągle się przeprowadzała . Brała koc rozkładała na podłodze i pakowała wszystkie naczynia i wyprowadzała
   się  od córki . ..... do drugiego pokoju, a przy tym połowę tych naczyń potłukła.
-Następna  upatrzyła sobie pewien kąt jako ubikację i tam załatwiała swoje potrzeby, a następnie niejednokrotnie się tym
nakremowała , nawet włosy.
-Jeszcze inna chowała po kątach i kieszeniach a także pod poduszką  jedzenie.
-Chorzy na tę chorobę  nawet nie zdają sobie sprawy z tego że opowiadają historie nie byłe, często kłamią bo wydaje im
   się,  że to jest właśnie prawda.
-Zrozumienie  chorego i cierpliwość pomogą nam z chorym godnie  przetrwać. W wielu  przypadkach jest tak,
że jeśli w rodzinie jest taki chory a choroba mocno zaawansowana ,  to domownicy cierpią bardziej niż sam chory. .

Ostatnio edytowany przez amelia (2013-05-05 18:16:47)

#15 2014-04-10 13:31:36

cecil
New member

Uważajcie na oszustów! w firmie mówią co innego,a na miejscu zastajesz co innego.Najgorsze jest to kiedy podopieczna jest agresywna,albo mówią ci że jedziesz do jednej osoby,a na miejscu masz dwie chore osoby,za 900 euro.Szukają idiotów,niewolników.Mam niemiłe doświadczenia

#16 2014-10-31 21:15:55

kajka91
Member

Zawsze powinni też różnicować chorobę alzheimera ze zwykłym procesem starczym, bo ludzie bardzo często to mylą, a różnice jednak są. a Alzheimer faktycznie przykra i trudna sprawa. W mojej rodzinie był przypadek tej choroby. Pod koniec opiekunowie mieli naprawdę mocno dość. Osoba już ich nawet nie poznawała co sprawiało im bardzo duży problem i mocno obciążało psychicznie.

#17 2014-10-31 21:41:08

urszula47
Member

kajka91 napisał:

Zawsze powinni też różnicować chorobę alzheimera ze zwykłym procesem starczym, bo ludzie bardzo często to mylą, a różnice jednak są. a Alzheimer faktycznie przykra i trudna sprawa. W mojej rodzinie był przypadek tej choroby. Pod koniec opiekunowie mieli naprawdę mocno dość. Osoba już ich nawet nie poznawała co sprawiało im bardzo duży problem i mocno obciążało psychicznie.

Oj czesto rodziny i firmy" sie myla"i podtykaja nam zamiast lekko demencyjnej osoby dzidzia lub babcie z Alzheimerem:)Wynika to z niemieckiego prawa,gdzie nie wolno nam sie oficjalnie opiekowac chorymi psychicznie .Nastaw sie,ze wlasnie takich podopiecznych bedziesz miec najczesciej.Skaczesz z watku na watek a nawet nie napisalas o najwazniejszej kwestii czyli znajomosci jezyka niemieckiego....

#18 2014-10-31 22:53:29

urszula47
Member

..?eto napisał:

urszula47 napisał:

kajka91 napisał:

Oj czesto rodziny i firmy" sie myla"i podtykaja nam zamiast lekko demencyjnej osoby dzidzia lub babcie z Alzheimerem:)Wynika to z niemieckiego prawa,gdzie nie wolno nam sie oficjalnie opiekowac chorymi psychicznie .Nastaw sie,ze wlasnie takich podopiecznych bedziesz miec najczesciej.Skaczesz z watku na watek a nawet nie napisalas o najwazniejszej kwestii czyli znajomosci jezyka niemieckiego....

Cześć Urszulo. Oj z Tobą chcialabym trzymać sztamę. Toć  Ty jesteś chodząca Encyklopedia opikunkowo-doradcza . Brawo i uznanie. Zakladaj agencję doradztwa i zarabiaj. Tak wiesz trochę u nas za darmo i trochę w tej no wiesz swojej nowej Agencji doradczej. Milego wieczoru.Pa.

Wiesz,ja trzymam sztame ze wszystkimi ......prawie.Tu jest wiele przyjaznych osob i niekoniecznie nalezymy do Kolka Rozancowego.Milej nocki.

#19 2014-11-01 20:35:52

gosia12369
Member

to ja może ubiegnę następne pytanie Kajki, bo jak widzę jak szaleje na forum to następne jej pytanie będzie:
jaka jest różnica pomiędzy Alzheimerem a Parkinsonem.
Odpowiedz dla Kajki jest prosta:
generalnie żadna, bo nie wiem czy lepiej jest rozlać czy zapomnieć wypić.
Kajka dawaj czadu bo jeszcze ok 1000 wątków przed tobą, nie opierniczamy się..... pytamy dalej.. no dawaj...

#20 2014-11-01 20:42:58

rozeta19
Member

Ja właśnie czytam świetną książkę o chorobie Alzheimera o wczesnym początku. Książka opowiada historię wykładowczyni uniwersytetu, u której w wieku 50 lat rozwija się ta straszna choroba. Polecam wszystkim, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę ,,Motyl'' Autor: Genova Lisa. Książkę można ściągnąć ze strony chomikuj.pl w formie pdf.

Ostatnio edytowany przez rozeta19 (2014-11-01 20:43:22)

#21 2014-11-02 14:17:31

Tosia
Member

Był film oparty na faktach, też o pani profesor. Oglądałam dawno temu. Nie pamiętam tytułu.

#22 2014-11-02 15:02:05

gosia12369
Member

"Czy pamiętasz miłość" z Joanne Woodward, super film, a Joanne była prywatnie żoną Paula Newmana

Tosia napisał:

Był film oparty na faktach, też o pani profesor. Oglądałam dawno temu. Nie pamiętam tytułu.

#23 2014-11-02 15:05:17

rozeta19
Member

Dzięki dziewczyny za informację, chętnie zobacze ten film smile

Reklama