ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Witajcie, Jak to jest z tym ubezpieczeniem? Mialam umowe zlecenie, zakonczyła się na początku maja i w zaświadczeniu napisane jest, że do tego dnia byłam zgłoszona do ubezpieczeń...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Formalności, organizacja wyjazdu Opiekunki za granicę - aktualne tematy :

#1 2013-05-08 09:55:48

Barba
Member

ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Witajcie,
Jak to jest z tym ubezpieczeniem? Mialam umowe zlecenie, zakonczyła się na początku maja i w zaświadczeniu napisane jest, że do tego dnia byłam zgłoszona do ubezpieczeń. Czyli rozumiem, że po tym dniu już nie mam ubezp.zdrowotnego tak ?  To  kiedy jest się jeszcze 30 dni po ustaniu zatrudnienia ubezpieczonym? Przy umowie o pracę?

#2 2013-05-08 10:22:56

pfleger
Member

Re: ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Barba napisał:

Witajcie,
Jak to jest z tym ubezpieczeniem? Mialam umowe zlecenie, zakonczyła się na początku maja i w zaświadczeniu napisane jest, że do tego dnia byłam zgłoszona do ubezpieczeń. Czyli rozumiem, że po tym dniu już nie mam ubezp.zdrowotnego tak ?  To  kiedy jest się jeszcze 30 dni po ustaniu zatrudnienia ubezpieczonym? Przy umowie o pracę?

http://www.ekspertbeck.pl/okres-obowiaz … -zlecenia/

Ostatni akapit na dole artykułu.

#3 2013-05-08 11:03:21

Barba
Member

Dziękuję, ale jest tam jakaś sprzeczność- ubezpieczenia obowiązują w okresie od dnia rozpoczęcia pracy do dnia rozwiązania umowy, w tym samym okresie zleceniobiorca podlega również ubezp.zdrowotnemu, to jak to się odnosi do ,,przez okres 30 dni po ustaniu tutułu ubezpieczeń, ubezpieczony ma prawo korzystać z ubep.zdrowotnego? Albo ubezp.zdrowotne jest od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia i rozwiązania umowy, albo jeszcze miesiąc po rozwiązaniu, a z artykułu wychodzi, ze jedno i drugie...

#4 2013-05-08 11:47:28

pfleger
Member

Barba napisał:

Dziękuję, ale jest tam jakaś sprzeczność- ubezpieczenia obowiązują w okresie od dnia rozpoczęcia pracy do dnia rozwiązania umowy, w tym samym okresie zleceniobiorca podlega również ubezp.zdrowotnemu, to jak to się odnosi do ,,przez okres 30 dni po ustaniu tutułu ubezpieczeń, ubezpieczony ma prawo korzystać z ubep.zdrowotnego? Albo ubezp.zdrowotne jest od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia i rozwiązania umowy, albo jeszcze miesiąc po rozwiązaniu, a z artykułu wychodzi, ze jedno i drugie...

Ze 30dni po wygaśnięciu umowy możesz korzystać ze świadczeń medycznych??

#5 2013-05-08 11:53:54

iza46
Member

Barba napisał:

A moze jest tak<firma zatrudnia osobe bedaca bezrobotna,ma za to z PUP extra pieniazki i osobe ubezpieczona ,pozniej zglasza ja do Zusu i ubezpiecza na okres pracy .Jak moja umowa w Polsce wygasla musialam zaraz zarejestrowac sie w PUP,moglam isc na chorobowe do 30 dni od ustania umowy i to tez mnie zastanawia .Warto sprawdzic u zrodla,zadzwonic do Zusu.

#6 2013-05-08 11:57:41

Barba
Member

Do pfleger- nie w tym, lecz, że ubezpieczenu podlegamy jak pracujemy to jasne i dodatkowo po ustaniu zatrudnienia? Czyli po rozwiązaniu umowy nie trzeba rejestrować się w PUP, żeby ubezp.zdrowotne mieć? Upewniam się

Ostatnio edytowany przez Barba (2013-05-08 11:59:51)

#7 2013-05-08 12:37:58

pfleger
Member

Barba napisał:

Do pfleger- nie w tym, lecz, że ubezpieczenu podlegamy jak pracujemy to jasne i dodatkowo po ustaniu zatrudnienia? Czyli po rozwiązaniu umowy nie trzeba rejestrować się w PUP, żeby ubezp.zdrowotne mieć? Upewniam się

http://forumprawne.org/umowy-zlecenia-o … zenie.html

Ja to tak rozumiem ze przez 30 dni po wygaśnięciu umowy jestes ubezpieczona bez wzgledu czy jestes zarejestrowana jako bezrobotna.

#8 2013-05-08 16:05:03

kasia63
Member

Barba napisał:

Ubezpieczeniem jest się objętym  jeszcze 30 dni po ustaniu zatrudnienia a do 7 dni po ustaniu zatrudnienia powinno się zarejestrowac w PUP.Od 01/2013 w tym zakresie o ile wiem nic sie nie zmieniło ale dla 100% pewnosci to ja bym dopytała jednak w ZUS, wiadomo,ze teraz te przepisy to  zprędkościa światła się zmieniają-normalny człowiek nie nadąża smile

#9 2013-07-03 10:23:23

KRYSIA5555
Member

Dziewczyny, czy jesteście ubezpieczone po powrocie czy nie ,zależy od rodzaju umowy, firmy która was zatrudnia . zatrudnienie na umowe zlecenie.kończy się wraz z końcem umowy-tak mówią firmy, ale to nie jest prawdą!!!!!!!!!! Firma musi przestrzegać przepisów prawa i umowa zlecenie daje obowiązek zatrudnienia cię za grancą na umowe zlecenie to po powrocie masz 3 mies, ubezpieczenia przez firme która cię wysyła,,,,,,,,,,oni muszą płacić ci ubezpieczenie!!!!!!!!! 
Takie rzeczy to pytajcie przed wyjazdem..w firmrmie
                                                                w Zusie................ bo najważniejsza jest rodzaj umowy o pracę i to co w niej jest napisane.
Firmy sprytnie omijaja prawo................. wypisz listę pytań i sprawdz czy to jest w umowie co dla ciebie najwazniejsze.
Jak jesteście delegowani na jakiś czas  do Niemiec, bo tak firmy robia to sprawdz czy ;;;;;
1.1 dzień pobytu musi wynosić 45 Eur dziennie.netto.............na rękę bo od tej kwoty nie ma opłat , podatków ani zusu, to jest dieta-
i to żadna łaska,,,takie jest nasze prawo.....które narzuca firmie kwote diety.
nie zgadzać się np z firmy Promedika na 25-36 EUR dziennie..............to się kwalfikuje na kontrole skarbową.
Tylko musicie wiedzieć ze na 100% to odelegowanie pracownika do Niemiec i na ile dni czy miesięcy.........X 45 eur i wiecie wszystko.
To znaczy że za 2 mies, pracy nie mozecie dostać 800-900 eur na rękę.....bo jak pisałam to kwota netto.
2.kwota podstawy wynagrodzenie, jaka? brutto, netto.......????????
3, wjakiej walucie chcecie miec wynagrodzenie.....
Można by długo pisać ale myślę że trochę pomogłam?

#10 2013-07-03 10:33:20

simona1961
Member

Miła Krysiu, to nie prawda, że po ustaniu zatrudnienia, obojętnie w jakiej formie ono było , masz 3 miesiące ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest ważne tylko 30 dni po powrocie, albowiem składkę Zus płacona jest zawsze ,, z dołu,, Poza tym kwota za delegacje wzrosła do 49 euro dziennie, ale......jest to realne w przypadku gdy nie ma w umowie zapisu o wyzywieniu na koszt podopiecznego. Poza tym umowa-zlecenie to umowa która jest zawarta na okreslony czas wykonania zlecenia, więc jakim cudem firma ma płacić jeszcze 3 miesiące po wykonaniu zlecenia składkę na Zus. Możesz podac podstawę prawną??? Jak żyję nie słyszałam o czymś takim.

#11 2013-07-03 13:11:06

danam
Member

simona1961 napisał:

Miła Krysiu, to nie prawda, że po ustaniu zatrudnienia, obojętnie w jakiej formie ono było , masz 3 miesiące ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest ważne tylko 30 dni po powrocie, albowiem składkę Zus płacona jest zawsze ,, z dołu,, Poza tym kwota za delegacje wzrosła do 49 euro dziennie, ale......jest to realne w przypadku gdy nie ma w umowie zapisu o wyzywieniu na koszt podopiecznego. Poza tym umowa-zlecenie to umowa która jest zawarta na okreslony czas wykonania zlecenia, więc jakim cudem firma ma płacić jeszcze 3 miesiące po wykonaniu zlecenia składkę na Zus. Możesz podac podstawę prawną??? Jak żyję nie słyszałam o czymś takim.

Zgadzam się z Simoną. Po ustaniu zatrudnienia przysługuje nam tylko 30 dni ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak popytać czy od umow-zlecen firma odprowadza składki wszystkie,łącznie ze składką na fundusz pracy bo po tym spokojnie można nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych jeżeli w ciągu 1,5 roku będzie się miało przepracowany rok. A wiadomo, że robimy sobie przerwy więc dlaczego nie skorzystać z "urlopowego" w wys. 800zł za miesiąc? Ja właśnie tak robię. Pracuję 2 mies., przyjeżdzam do domu na miesiąc więc ide się rejestrowac i ...8 stówek na drodze nie leży...

#12 2013-07-08 10:13:11

KRYSIA5555
Member

Muszę was koleżanki rozczarować, simona i danam...jak będziecie mieć pożądną firmę to 3 mies. posiedzicie w domku i pełne ubezpieczenie macie. Moja firma mi tak płaci, nie wiem w/g jakiego prawa, ale tak mam..... jeszcze dostaje 200-300 zł. ekstra na konto!!!!!!!!!! na waciki wystarczy!!!!!!!!!!!

#13 2013-07-08 13:23:20

simona1961
Member

KRYSIA5555 napisał:

Muszę was koleżanki rozczarować, simona i danam...jak będziecie mieć pożądną firmę to 3 mies. posiedzicie w domku i pełne ubezpieczenie macie. Moja firma mi tak płaci, nie wiem w/g jakiego prawa, ale tak mam..... jeszcze dostaje 200-300 zł. ekstra na konto!!!!!!!!!! na waciki wystarczy!!!!!!!!!!!

Miła Krysiu, nie zrozumiałaś chyba co napisałam ja i kolezanka. Napisałyśmy, że po ustaniu zatrudnienia ubezpieczenie jest wazne jeszcze tylko 30 dni. Jesli Ty jesteś cały czas zatrudniona przez firmę, nawet wtedy, kiedy jesteś na urlopie w domu, to oczywiscie, że masz ubezpieczenie, skoro jesteś pracownikiem firmy cały czas. Ustanie zatrudnienia to znaczy rozwiązanie umowy o pracę, bądź umowy zlecenia. Natomiast informowanie kolezanek, że ubezpieczenie jest wazne 3 miesiące po powrocie do Polski jest bzdurą!

#14 2013-07-09 21:52:48

danam
Member

I znowu się zgodzę z Simoną.!!!

#15 2013-07-09 22:17:43

Cebulka
Member

Firmy, jak chcą utrzymać opiekunkę płacą jej podobno "postojowe"- jest to jakaś symboliczna kwota za umowę zlecenia, od której odprowadzane są składki ZUS, czyli jest się ubezpieczonym. Może coś właśnie takiego ma Krysia? Nie interesowałam się tematem, bo wracam we wrześniu normalnie do pracy w PL i będę mieć swoje ubezpieczenie

#16 2013-07-11 11:07:11

KRYSIA5555
Member

No tak.........ważne żeby dobrze się rozumieć!!!!!!!!!!  ja sierotka myslałam że jak ktoś wraca na przerwe  do PL.....to dalej pracuje!!!!!!!!!! Nie rozumiem czemu wy nie macie ciągłości??????

#17 2014-03-15 22:32:28

Elizabeth68
Member

Witam:)

No dobrze, a moze wiecie jak to jest gdy ktos zachoruje w czasie tzw. pauzy i jest na jakiejs minimalnej kwotowo umowie zlecenie?reklama, itp...umowa na czas nieokreslony...
Rozumiem,  ze skladka zdrowotna jest placona, ale co gdy firma wypowie umowe a jest nastepne zwolnienie?
albo jeszcze w czasie trwania pierwszego zwolnienia....
Czy ZUS po dostraczeniu kontynuacji zwolnienia placi ubezpieczenie zdrowotne?
Chorobowe to wiem, ze trzeba sie dodatkowo ubezpieczyc zeby miec zasilek.
Ale co ze skladka zdrowotna?
Ktos jest chory, to nie moze sie zarejestrowac w Urzedzie, wiec co dalej?
Co z leczeniem dalszym i co ze skladka zdrowotna?

Pozdrawiam
Elizabeth

#18 2014-03-16 07:32:03

urszula47
Member

Elizabeth68 napisał:

No dobrze, a moze wiecie jak to jest gdy ktos zachoruje w czasie tzw. pauzy i jest na jakiejs minimalnej kwotowo umowie zlecenie?reklama, itp...umowa na czas nieokreslony...
Rozumiem,  ze skladka zdrowotna jest placona, ale co gdy firma wypowie umowe a jest nastepne zwolnienie?

Pozdrawiam
Elizabeth

Na zwolnieniu lekarskim zaden pracodawca nie ma prawa wypowiedziec umowy.Sprawdz czy firma placi skladke chorobowa/na zleceniu nie musi ponoc tego robic/.Znajoma tak miala,ale wszystko ciagle sie zmienia.http://praca.gratka.pl/poradnik/art/jakie-skladki-od-umowy-zlecenia-i-o-dzielo-9541.html

Ostatnio edytowany przez urszula47 (2014-03-16 07:40:21)

#19 2014-03-16 07:43:57

Elizabeth68
Member

urszula47 napisał:

Elizabeth68 napisał:

Pozdrawiam
Elizabeth

Na zwolnieniu lekarskim zaden pracodawca nie ma prawa wypowiedziec umowy.Sprawdz czy firma placi skladke chorobowa/na zleceniu nie musi ponoc tego robic/.Znajoma tak miala,ale wszystko ciagle sie zmienia.

Nie placi....
Poza tym to co piszesz ma odniesienie tylko do umow o prace a nie umow zlecenie, tam z dnia na dzien mozna wypowiedziec umowe...
Pozdrawiam
Elizabeth

#20 2014-07-24 08:22:52

Aga35
New member

Z tego co mi wiadomo, to w Polsce można wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na podstawową opiekę medyczną. Ale z góry trzeba powiedzieć, że nie jest to tania sprawa. Jeżeli chodzi o polskie placówki to zakładając konto w banku zaproponowali mi również abonament w placówkach typu luxmed itd. Musze dopytać, jak by to wyglądało w przypadku innych krajów z UE.
O dodatkowych ubezpieczeniach można również znaleźć wiele wątków na tym forum http://www.forum-kredytowe.pl/f152/

Reklama