Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

[b]Dyskopatia nazywana przepukliną jest to przepuklina kręgosłupa czyli uwypuklenie się jądra miażdżystego kręgu poprzez jego patologiczny ucisk i podrażnienie korzeni rdzeniowych i innych struktur kanału kręgowego...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 11:06:17

Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Dyskopatia nazywana przepukliną jest to przepuklina kręgosłupa czyli uwypuklenie się jądra miażdżystego kręgu poprzez jego patologiczny ucisk i podrażnienie korzeni rdzeniowych i innych struktur kanału kręgowego.

Wyróżnia to schorzenie ból w konkretnym odcinku kręgosłupa i wzdłuż dróg nerwowych, drętwota oraz uczucie mrowienia a przede wszystkim niedowład i osłabienie odruchów.

Przyczyny powstawania przepukliny

Przyczyny powstania dyskopatii są dwojakiego źródła. Po pierwsze ucisk mechaniczny, po drugie niesprzyjające środowisko o niskim pH spowodowane ubogą w tlen przemianą materii. Przez to, że krążki międzykręgowe są pozbawione naczyń krwionośnych to wymiana potrzebnych substancji odbywa się przez dyfuzję między naczyniami otaczającymi blaszki graniczne. Spadek pH może być przyczyną powstania martwicy i włóknienia. Także wyraźną przyczyną wypadnięcia dysku jest przeciążenie odcinka kręgosłupa, który jest narażony na długotrwałe obciążenie, czego przyczyną jest obciążająca kręgosłup praca fizyczna.

Możliwe powikłania

Nie leczone i postępujące zwyrodnienie może doprowadzić do zaburzenia balansu kręgosłupa oraz nadmierne obciążenie mięśni kręgosłupa i więzadeł. W momencie gdy dojdzie do rozwoju choroby a zwyrodnienie dosięgnie kości współtworzące kręgosłup mogą powstawać przerosty, które spowodują uciskanie sąsiednich korzeni nerwowych a nawet rdzenia kręgowego. Skutkiem jest nasilenie się bólu i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Diagnoza

Dla potwierdzenia wystąpienia choroby stosuje się RTG kręgosłupa w projekcji przednio – tylnej i bocznej, rezonans magnetyczny albo tomografię komputerową kręgosłupa.

Leczenie u osób starszych

W większości leczenie nie przewiduje leczenia operacyjnego jednakże konsultacja z lekarzem jest wskazana, chociażby ze względu na leki przeciwbólowe. W części przypadków dolegliwości samoistnie ustępują lecz jest to część niewielka. Fizjoterapia metodą McKenziego jest zalecana jako sposób leczenia zachowawczego wraz z edukacją skierowaną ku prawidłowemu wzorcowi ruchów podczas codziennego funkcjonowania. Gdy zawiodą metody zachowawcze, ratunkiem pozostaje dyscektomia (usunięcie części jądra miażdżystego uciskającego na korzeń nerwowy lub nerwy rdzeniowe).

Kinga Federkiewicz

Bibliografia: J.P. Urban, S. Roberts, 2003. Degeneration of the intervertebral disc. Arthritis Res Ther, nr 5, str. 120 – 130.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

#2 2013-04-23 00:21:06

basia55
Member
Od: Polska
Zarejestrowany: 2012-09-26
Posty: 25

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Nie da się usunac czesci jądra miażdzystego, co najwyzej całe jądro. Jestem po 2 zabiegach usunięcia jądra miażdzystego w odcinku lędzwiowym
i mam się dobrze. Mogłabym ksiązkę napisać, jak dlugo zeszlo naszym doktorom na rozpoznaniu choroby, ile musiałam się wycierpieć, ile  Polskę zwiedzić wzdłuz i wszerz aby dojść do lakonicznego wniosku, że to jest przepuklina, której ja chcialam się pozbyć przy użyciu skalpela.

Offline

 

#3 2013-04-23 07:50:08

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Też mam ciekawe przeżycia związane z wypadnięciem dysku. Ja byłam sparaliżowana. Ból odczuwałam w biodrze. Miałam dysk usunięty operacyjnie i też mam się dobrze. Chciałabym z Tobą Basiu na ten temat porozmawiać.

Offline

 

#4 2013-05-02 01:59:39

basia55
Member
Od: Polska
Zarejestrowany: 2012-09-26
Posty: 25

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

amelia napisał:

Też mam ciekawe przeżycia związane z wypadnięciem dysku. Ja byłam sparaliżowana. Ból odczuwałam w biodrze. Miałam dysk usunięty operacyjnie i też mam się dobrze. Chciałabym z Tobą Basiu na ten temat porozmawiać.

hej amelka
rzadko wchodzę na forum a dzisiaj poniewaz mam bezsenna noc to postanowilam sobie przejrzec forum i natknelam sie na Twoj wpis....pytaj na forum lub pisz meila co Cię interesuje bo mam duże doswiadczenie w tej dziedzinie....w dziedzinie opieki rownież smile))
ale z tego co zdążylam zauwazyc to jestes stażem starą i doswiadczoną  opiekunką smile

Pozdrawiam
Basia

Offline

 

#5 2013-06-19 08:52:17

nehaali
New member
Zarejestrowany: 2013-06-19
Posty: 1

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Hi everyone,
To jest naprawdę bardzo ładne i pouczające dzięki forum wymiany ....
You can get score highest marks in Pass4sure 220-802 dumps exam using RIVERBED and test king which are prepared by top certified professionals, University of California, San Francisco & wikipedia wireless training; both are marvelous in their nature.

Ostatnio edytowany przez nehaali (2014-08-13 08:39:59)

Offline

 

#6 2013-06-19 13:06:35

amelia
Przyjaciel Forum
Zarejestrowany: 2012-10-23
Posty: 4997

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

nehaali napisał:

Hi everyone,
To jest naprawdę bardzo ładne i pouczające dzięki forum wymiany ....

A Ty skąd ? z Anglii klikasz? czy do Anglii? czy Ci się języki pomyliły? Polacy nie gęsi.....

Offline

 

#7 2013-07-19 09:12:48

MedPoloniaPoznan
New member
Zarejestrowany: 2013-07-19
Posty: 1

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Szanowni Państwo,

dyskopatii, potocznie nazywanej wypadnięciem dysku, nie można ignorować, w szczególności, jeśli jej objawy nie mijają lub często nawracają. To dla nas sygnał, że powinniśmy wybrać się do lekarza. Jeśli choroba ma łagodny przebieg, a krążek międzykręgowy nie uległ uszkodzeniu i tylko nieznacznie się przemieścił, zwykle wystarcza zastosowanie leczenia zachowawczego – pozostanie w łóżku i przyjmowanie zaleconych leków, a po ustąpieniu bolesnych dolegliwości rehabilitacja i fizykoterapia. W przypadku ostrzejszej postaci dyskopatii lub jej częstych nawrotów konieczna może być interwencja chirurga. Dziś dostępne już są małoinwazyjne zabiegi (m. in. przezskórna laserowa dekompresja dysku czy mikrodysektomia endoskopowa), które pozwalają leczyć tę bolesną dolegliwość i nie wymagają długiego pobytu w szpitalu. Ze względu na to, że dyskopatia może nawracać, warto też wprowadzić w życie zmiany, które zmniejszają ryzyko jej rozwoju. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by nie przeciążać kręgosłupa, zadbajmy o właściwą postawę i utrzymywanie prawidłowej wagi, a także wzmocnienie mięśni pleców i brzucha.

Zespół poznańskiego Szpitala Med Polonia

Offline

 

#8 2013-07-19 10:58:31

poziomka
Member
Zarejestrowany: 2012-08-12
Posty: 316

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

Mam pytanie do  Państwa.

Czy wymienione nowoczesne zabiegi operacyjne dyskopatii są już stosowane powszechnie w  specjalistycznych  oddziałach w Polsce,
czy jedynie w Waszym szpitalu?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Offline

 

#9 2017-02-15 09:37:49

LidiaSz
Member
Zarejestrowany: 2015-11-01
Posty: 433

Re: Przepuklina (wypadnięcie dysku – dyskopatia)

klers napisał:

Na czym polega leczenie dyskopatii?

Oj, to spory temat i spory problem. Męczę się szósty rok z dwiema przepuklinami szyjnymi, w ledżwiach też już coś szwankuje. Pierwszy krok to zrobienie Rezonansu Magnetycznego, żeby było wiadomo o co chodzi.

Offline

 

Reklama

Podobne tematy :

Poszukiwana opiekunka osób starszych, Niemcy –1100-1500 euro netto/msc - Dla naszego Klienta Firmy poszukujemy osób na stanowisko: Opiekunka osób starszych, Niemcy – 1100-1500 euro netto/msc Miejsce pracy: Niemcy Obowiązki: • Opieka nad osobą starszą (szczegółowy zakres obowiązków ustalamy wg indywidualnych potrzeb) Wymagania: • Komunikatywna znajomość języka niemieckiego • Doświadczenie na podobnym stanowisku • Mile widziane prawo jazdy kat...

Opiekunka / Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego? - Opiekun osoby starszej w Anglii – praca dla każdego? Angielskie społeczeństwo, podobnie jak inne europejskie kraje, gwałtownie się starzeje...

Pflegestufe – stopnie opieki. Co oznaczają numery Pflegestufe ? - [b]Klasyfikacja poziomu opieki w Niemczech wiąże się z ilością czasu, jaki jest poświęcany podopiecznemu w ramach podstawowej opieki...

Opiekunka/ Opiekun do seniora –praca Niemczech - Opiekunka/ Opiekun do seniora –praca Niemczech Legalna praca, pewne wynagrodzenie Gwarancja ALTEN CARE24 Agencja Alten Care 24 wpisana jest do Krajowej Rejestru Agencji Zatrudnienia pod nr 10005...

Opieka – Wuerzburg, 1550 euro. Dojazd na 09.01.2015 - Familia-Pomeranian s.c. +48 691364676 biuro@familia-pomeranian.eu Oferta pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, Wuerzburg od 09...

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies