Glejak (glioblastoma multiforme)

[b]Zróżnicowanie pierwszych objawów występujących u chorego jest spowodowane różnorodną możliwością umiejscawiania się guza. Na ogólne objawy składa się podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe czego skutkiem są bóle głowy, nudności a także wymioty...

Potrzebujesz darmowej porady lub wsparcia innych Opiekunek ? Nie zwlekaj - dołacz do nas !!!

Reklama

Opieka seniora - Vademecum - aktualne tematy :

#1 2013-04-22 11:02:44

Glejak (glioblastoma multiforme)

Zróżnicowanie pierwszych objawów występujących u chorego jest spowodowane różnorodną możliwością umiejscawiania się guza. Na ogólne objawy składa się podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe czego skutkiem są bóle głowy, nudności a także wymioty. Występuje opóźnienie sprawności umysłowej oraz zaburzenia pamięci

W szczególnym umiejscowieniu się guza można wyróżnić specyficzne objawy, takie jak niedowład, zaburzenia w mowie, słuchu, widzeniu oraz problemy z prawidłową równowagą. Groźne mogą także być pojawiające się napady padaczkowe.

Przyczyny choroby

Glejakiem nazywa się nowotwory występujące w obrębie centralnego układu nerwowego, które powstają z komórek glejowych, będących zrębem tkanki nerwowej (oraz mających za zadanie funkcję podporową, odżywczą a także naprawczą). Inaczej nowotwory złośliwe mózgu.

Możliwe powikłania

Najniebezpieczniejszym z nowotworów mózgu może być glejak wielopostaciowy, występujący i rozwijający się w obu półkulach mózgu, głównie w płacie czołowy i skroniowym. Największą złośliwością owy nowotwór cechuje się u osób starszych a brak leczenia może wyrokować nawet śmiercią w przeciągu trzech miesięcy.

Diagnoza

W medycynie wyróżnia się wiele typów glejaków w zależności od miejsca zaatakowania nowotworu (lokalizacji) oraz od stopnia jego złośliwości. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) guzy dzieli się głównie na:
– stanowiące niski stopień złośliwości – kiedy nowotwór dotknie komórek dojrzałych, o zmniejszonym stopniu proliferacji, będących zróżnicowanymi
– stanowiące wysoki stopień złośliwości – kiedy nowotwór występuje w komórkach niezróżnicowanych albo anaplastycznych gdzie może dochodzić do nadmiernej proliferacji naczyń krwionośnych, które szybko wzrastają i może to doprowadzić do naciekania sąsiadujących tkanek na siebie.

Leczenie u osób starszych

W przypadku glejaka ważny jest jak najszybszy czas diagnozy, ponieważ im mniej naciekający jest guz tym większe jest prawdopodobieństwo prawidłowego usunięcia go podczas zabiegu chirurgicznego. Innym sposobem leczenia jest poddanie się radioterapii lub chemioterapii.

Kinga Federkiewicz

Bibliografia: R. Kordek, 2004. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Medical Press, str. 212 – 220.

Artykuł opublikowany przez : Redakcja
Skomentuj już teraz :-) Zapraszamy do dyskusji...
Wszelkie prawa zastrzeżone dla opiekunki-forum.pl 2016
 

Reklama

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB

Polityka Prywatności i Polityka Cookies